Mr Kropman verdedigt in grote stijl K.V.P.-politiek BI®® Rond de cultuur in Noord-Holland POLDER OMSLAG Het paard heeft nog altijd onze grote sympathie Kring Langendijk L.T.B. in Heerhugowaard hijeen Bergen beschikt over een tweede tramplan POORTER loopjongen voste arbeider Te koop 'oorjaar 1954 i repareren Mient 6-8 Dinsdagavond in de Eerste Kamer: Rij verenigingen ui 1111 lil' yJtiükcUlk Goederenmarkten weer normaler bijeen in Utrecht Aanval op de vorst Kind verdronken Waarborginstituut te beperkt opgezet Door het geheel uitblijven van export blijft toestand zorg baren Profeten van de doorbraak III (Slot) Het is voor de Katholieken tijd tot waakzaamheid en aanpakken Uitsluitend zomerdienst Bergen-Bergen aan Zee Eén rijtuig en salaris van de pre- ou betalen. Als die on- i dat tractement dus ho en moet de polder meer 3r is dus niet aan te ont- erd besloten tot aan- van een nieuwe vracht- r de technische dienst, e nieuwe driezijdige hy- 3 kiepwagen moet 7 12000 i bij inlevering van de rdige auto. Het bewuste ■an 12 mille wordt voor van 8 jaar geleend tegen van 3 Een meevaller af Tiel kon mededelen, litkering uit het tertiair ds is meegevallen: het n.l 22.800. Daarnaast en extra uitkering van tvangen voor wegen die le tertiaire lijst voorko- is de eerste uitkering aard die ooit is ontvan- •ondvraag bracht hoofd- V. Bakker de desolate van de prachtige wind- ngs de Grootsloot nabij •ug in de polder D ter igenliik bleken de inge- t punt in besloten zitting behandelen. Maar toch el zoveel van te zeggen ivoner, molenaar v. Ken n in het bijbehorende onmogelijk droog kan ls het regent. De heren en v.d. Oord getuigden at molen en schuurtje stschilders hoog aange- llen worden. Maar in leid is noch het een ander veel zaaks Naar it is de molen voorge- de vereniging „De Hol den". Die mag er dan haast mee maken want lingelanden zullen ver geen goed geld naar ld willen gooien. Inmid- r voor de bewoners toch n moeten worden. •ktberichten ÏAR, 17 Februari 67—69;. A en B 63—66; e kool 7.5012; savoye I17; groene kool 9.50 libkool A 52—72; B 18 erenkool 1129; rode -8.50; winterpeen 510; 2245; uien 411; prei lderie 731; knolselde- Cox Orange Pippin Goudreinette K 27 ïan K 3236; St. Rémy iterjan A 36. HUIZEN Uien 11.40 drielingen 13.10. nep kool 6.7018.20; rode 3.50; witte kool 6.50 EBROEK, 17 Febr uien: grof 8.609.80; .50—12.00; driel. 13.80; —28.90; 70 kg spruiten tg groene kool 11.40 'GERMEER, 17 Febr. 10—27.15; gerst Z 22 00 r 21.00—22.35; haver 0; rogge 20.0021.75; n 38.00—41.00; groene I50; karwijizaad 70 iwmaanzaad 110134.; 0105; rode klaverbooi lucerne hooi 100115; 4550; gerstestro 54 tro 60—62; groene erw- —65, ales geperst; voe- m. hoog gehalte 2122; bietenblad 1619; voer- :n 3—4. SCHARWOUDE 18 Feb. Uien 10.90—11.70; grote drielingen 16; nep 17 kg kroten A 7.10; 9000 B 8.50—9.20; C 7.10—8; >000 kg rood A 712; 60.000 kg geel 7.80— kg groen 2832; 130.000 witte kool 5.609.80; tlof I 62; II B 56; stek Gevraagd mketbakkerij de Boer, :harloo 15, Alkmaar. Gevraagd een 1 knecht per 1 Maart s. of later. Beslist goed innende melken. Wed. Dekker Kz, Schermer- jk, Ursem. n ijzeren draaihek m. kolommen, breed 2 54 hoog 154 m, zware nstructie f 140.Te :n bij G. Alders Zn. lonstructiewerkplaats, n Steenstr. 39, Haar- n, Tel. 13780. 'OED. Te koop aangeb. lv. dorp in Noordholl. /en het IJ, een SLA- 1RIJ m. zeer behoorl. 'ent. en pracht won. er geschikt voor jon- ui. Omzet pijn. 5.000 p. j. Br. ond. no 958, bur. v. d. blad na 6 uur tel. K 2964 :159. mwnwnmmuK aat thans Uw bedden stoelen en clubs Vakkundig en voordelig Alleen Alkmaar Donderdag 18 Februari 1954 Pagina 5 (Van onze parlementaire redacteur) In grote stijl zette Mr Kropman (KVP) in de avond vergadering uiteen wat de KVP van partijen als de PvdA en de VVD scheidt. Hij erkende graag, dat zich aan beide kanten een ontwikkeling voordoet, die meer in de richting van de Katholieke maatschappij-visie gaat, maar toch blijft er een fundamenteel verschil; de KVP onder scheidt de levensterreinen wel, maar scheidt deze niet. Bij de KVP gaat het om de hele mens, zij kent geen „homo-economicus" of liomo-politicus". Bij de katholieken komen in derdaad meningsverschillen voor. Bij anderen niet? Uit socialisti sche publicaties bleek wel anders, maar onder verstandige mensen, aldus mr. Kropman, kan toch ook niet anders verwacht worden. Als katholieken tenslotte niet ge scheiden optrekken, dan ligt hier voor de verklaring in de Pause lijke Encyclieken. Daarin wordt de katholiek op het hart gebon den zijn eigen inzicht zo nodig ondergeschikt te maken aan het grote doei: het herstel van de maatschappelijke orde volgens de beginselen van het Evangelie. Wij volgen dit woord, aldus de K.V.P.- woordvoerder, omdat wij de kin derlijke gehoorzaamheid kennen Voor anderen mag dat een vreemd begrip zijn, ons is het vertrouwd. In het laatste deel wees mr. Kropman er nog op, dat de ka tholieken een belangrijke volks groep zijn, maar niet altijd een overeenkomstige plaats krijgen in commissies en bij bezetting van ambten. Een voorbeeld in ander verband gaf mr. Kropman met betrekking tot de gezinsvoogdij. Er zijn 8000 katholieke gezins voogden, maar de desbetreffende vereniging heeft nog altijd geen subsidie. Tijdens zijn betoog had mr Kropman enkele malen de gele genheid gevonden om het kabi net de steun van zijn fractie toe te zeggen, zulks in navolging van mr. Kolf van de C.H. Van een inperking van de bevoegdheden van de Eerste Kamer, zoals de grondwetscommissie voorstelt, toonde hij zich geen voorstander Mr. Kropman verklaarde een groot voorstander te zijn van de vrijheid van drukpers, maar hij vroeg zich toch af, of de onge bondenheid van nu kan blijven voortbestaan, zolang het blijkbaar geoorloofd is walgelijkheden te publiceren, die een derde deel van het Nederlandse volk hinde ren, zolang de schrijver die wal gelijkheden niet zegt, doch ze laat zeggen door een roman figuur. Uitgave» Bij dit debat werden ook finan ciële beschouwingen gehouden Prof. Hellema (A.R.) legde de nadruk op de hoogte van de over heidsuitgaven. Naar zijn mening viel er nog heel wat te bezuini gen. De heer Pollema (C.H.) roerde hetzelfde onderwerp aan. De heer van Tilburg (P.v.d.A.) geloofde niet, dat de bezuinigin gen voor het grijpen liggen. Mr. Teulings (K.V.P.) toonde over tuigend aan, dat dit zeer bepaald niet het geval is. Hij ondersteun de de suggestie van prof. Romme in de Tweede Kamer om bij de uitgaven steeds de verhouding tot het nationale inkomen in het oog te houden. Indien van deze richt lijnen wordt afgeweken, zou de regering dat moeten motiveren, op die manier heeft men althans een houvast; ook weerlegde mr. Teulings de valse voorstellling, dat de staat zich de laatste jaren ongemerkt met 7,5 milliard heeft verrijkt, een voorstelling; die nog onlangs door een bekende, maar niet-deskundige radio-spreker is overgenomen. Het gaat hier slechts om een vermindering van schuld, en dan nog op volkomen verantwoorde wijze. De baten van de heffing ineens en de achter stallige belastingen uit de bezet tingstijd zijn altijd bestemd ge weest om de staatsschuld te ver lagen. De 1,2 milliard die bestemd zijn voor de oorlogsschadevergoe ding, worden ook ten onrechte als aanwas van bezit aangemerkt. (Advertentie) Meestal veldmat Uw S i het minst wat agmiddel 1 HetDnaieNUlve?win? al U* BlCAy? -waien(b.v ntaagpiin- MAAG-CACHET* JsmaaJciooó',! Isnel, zekerE ISederland herkrijge vroeger aandeel AMSTERDAM, 17 Febr. De goederenmarkten hebben in 1953 in het teken gestaan van een te rugkeer naar normaler verhou dingen, zegt het jaarverslag van de Amsterdamse Goederenbank. De Londense markten zijn niet meer onderhevig aan overheids ingrijpen en vertonen thans een internationaal verantwoord prijs peil. Dringend gewenst wordt het geacht, dat ook Nederland zijn vroegere aandeel in de vrije we reldhandel herkrijgt. Nu de de- viezenpositie dit toelaat, is het van groot belang dat de termijn- markten in die producten, welke hier vroeger werden verhandeld, BelgiëNederland en de stemplicht Duizenden Belgische voet bal-enthousiasten zullen tenzij ze vroeg opstaan op 4 April a.s., wanneer in het Deurne-stadion te Ant werpen de landenwedstrijd BelgiëNederland gespeeld wordt, voor een dilemma komen te staan. Op dezelfde dag worden in België name lijk de parlementsverkiezin gen gehouden en omdat ook onze Zuiderburen de stem plicht kennen, moet iedere stemgerechtigde, die zich op 4 April aan de verkiezingen onttrekt, met gerechtelijke vervolging rekening houden. Het Belgische senaatslid De Boey tevens burgemees ter van de gemeente Deur- ne heeft de Belgische voetbalbond en het minis terie van Binnenlandse Zaken op deze wat hij noemt ..onaangename samen loop van omstandigheden" reeds gewezen. De betrok ken partijen hebben tot nu toe echter nog niet te ken nen gegeven van datum te willen veranderen UTRECHT, 17 Febr. De Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Landelijke Rij verenigingen telde aan het begin van dit jaar 220 verenigingen met ir totaal 3673 leden. Deze aantallen bete kenen een geringe vermindering in vergelijking met 1 Januari '53, toen de federatie 230 verenigin gen telde met 3673 leden. Dit werd medegedeeld tijdens de algemene ledenvergadering van de federatie, die Woensdag te Utrecht werd gehouden. In zijn openingswoord tot deze vergadering gewaagde de voor zitter van de federatie, de heer P. K. Kistemaker, van de ver heugende belangstellinjg voor het paard en de betekenis van dit dier voor de nationale economie. Want, zo stelde de heer Kiste maker vast, de goede resultaten van de Nederlandse boerenbe drijven, met hun eigen typische aard en omvang, zijn mede te danken aan het feit, d,at ook het paard zijn aandeel heeft in de kostenverlaging, die men heeft kunnen bereiken. Maar naast de economische betekenis van het paard is er toch ook de vreugde in het bezit van het paard, die mede de vreugde uitmaakt van de eigen plattelands-cultuur. De landelijke rij verenigingen ondervinden een goede belangstel ling en in de diverse verenigin gen heerst een uitstekende geest. De heer Kistemaker deelde voorts mede, dat in de toekomst meer aandacht zal worden be steed aan de jonge leden en as pirant-leden. Het ligt in de be doeling in het komende jaar gro te tochten te paard te organise ren door natuurschoon-gebieden van ons vaderland, waaraan door een ieder kan worden deelge nomen. Tjjdens deze algemene jaar vergadering, welke o.m. werd bijgewoond door de afgevaardig den van de Zuidelijke Bond van Landelijke Rij verenigingen, wer den na de behandeling van de huishoudelijke stukken, de di ploma's federatie-instructeur en de federatie-ruiterster uitgereikt. Na de middagpauze werd nog de film „Olympische Spelen 1952" vertoond. DE BILT, 18 Febr. Het K.N. M.I. deelt mede: Ook vanmorgen bevond Nederland zich nog in de koude lucht die sinds Maandag uit het Oosten is komen aanstromen. Doordat een langzaam uit het Westen naderend front echter veel bewolking veroorzaakte, was het iets minder koud dan voor gaande dagen. Op de meeste plaatsen vroor het slechts een graad. Alleen in Groningen werd de koude luchtlaag nog iets dik ker met als gevolg, vanochtend om acht uur drie graden vorst. In het uit het Westen komende front, dat vanochtend onze kust tot op ongeveer 100 km was ge naderd, ontstond gistermiddag een storing, die naar het Noord oosten trok en vanochtend in het Zuidwesten van Engeland al 10 tot 15 mm regen had veroorzaakt. Deze storing zet nu een aanval in op de vorst in het kustgebied van West-Europa. Hoewel de aanval slechts uiterst langzaam van het Zuidwesten uit vordert, ziet het er toch naar uit, dat hij in het grootste deel van Nederland mor gen de temperatuur (boven het vriespunt zal brengen. HUISMAN STEVIG AAN DE LEIDING in candidatentournooi ivereldkam pioenschap Te Dordrecht wérd het candi- daten-tournooi voor het wereld kampioenschap dammen voortge zet met het spelen van de partijen uit de vierde ronde. De Fransman Verse (wit) ver loor van de Zwitser Guignard in 44 zetten. De partij tussen de Ita liaan Fanelli (wit) en de Belg Demesmaecker eindigde na de 68e zet van wit in remise. De stand luidt: 1. Huisman (Ned.) 5 pnt. uit 3 partijen; 2/3. Demesmaecker (Bel gië) en Fanelli (Italië) beiden 3 pnt. uit 3 prt.; 4. Guignard (Zwit serland) 3 pnt. uit 4 prt.; 5. Verse (Frankrijk) 2 pnt. uit 3 prt. Amsterdam leent ruim f 27 millioen AMSTERDAM, 17 Febr. Zon der hoofdelijke stemming heeft de raad der gemeente Amsterdam vanmiddag in zijn vergadering de voordracht aangenomen tot het aangaan van een twintigtal geld leningen op onderhandse schuld bekentenis tot een totaal bedrag van f27.050.000. Koningin-Moeder Elizabeth van Engeland naar de V.S. LONDEN, 17 Febr. Koningin- moeder Elizabeth van Engeland zal de a.s. herfst een bezoek bren gen aan de V.S. als gast van pre sident Eisenhower. Dit werd vandaag door een woordvoerder van het Bucking ham Palace meegedeeld. „De zaak is vrijwel geheel ge regeld en binnenkort kan een officiële mededeling over de reis van Hare Majesteit worden ver wacht", aldus de woordvoerder. SCHIP KLEM IN BELGISCH KANAAL BRUGGE, 17 Febr. Het ver keer te water en per rail naar en van Brugge is geblokkeerd, door dat het Franse tankschip Vendee beklemd zit tussen de pijlers van de spoorbrug, welke Brugge met Zeebrugge en Knokke verbindt. De Vendee was op weg naar Brugge om gesloopt te worden. Correspondent van de N.K.S. De heer C. J. Onderwater, Ko ningsweg 26 te Breezand, is be noemd tot correspondent van de N.K.S. Ned. Kath. Sportcen- trale van Noordelijk Noord Holland. De secretarissen van alle R.K. Sportverenigingen wordt ver zocht, deze naam te noteren en clubbladen en verenigingsnieuws aan bovengenoemd adres door te zenden. DE RIJF. Gistermiddag te ongeveer vijf uur ontdekte de heer Hoek het 3>/s jarig zoontje van de familie Brinkhof in een wak bij de sluis. Na hulp te heb ben gehaald bracht men het kind op het droge, waar de onmiddel lijk ontboden arts, dokter J. C. D. van Maarten, nog geruime tijd heeft gepoogd de levensgeesten op te wekken. Helaas mocht dit niet gelukken. In verband met dit ongeval wijzen wij ouders en opvoeders op het zeer grote ge vaar, dat ontstaan is door de langzaam ingetreden dooi. Vooral nu de vorst weer is teruggekeerd moet aan de kinderen ten stel ligste worden ontraden zich op het ijs te begeven. H.H. WAARD Hoewel voor zitter De Wijs in zijn openings woord de zeer grote oogst rele veerde die deze herfst heeft ge bracht aan bewaarproducten als mede de stijgende hoop in de harten van de tuinders na zulk een felle winterperiode, baart momenteel de toestand toch veel zorg, door het geheel uitblijven van enige export, waardoor de prijzen veel té laag blijven, Spr. beveelt nogmaals ten zeerste aan zoveel mogelijk aan teeltspreiding te doen. Het borg- steliingsfonds, alsmede het Waar borginstituut welke hopelijk door goedkeuring der Prov. Staten op 9 Maart een feit zullen worden, kunnen ons (hierbij de helpende hand bieden. De vergadering vond het zeer te betreuren dat dit Waarbonginstituut vooralsnog voor slechts enkele gebieden is bedoeld. Moge dan de omgeving Langedijfc er gebruik van kun nen maken; de gemeenten N. Niedorp, Obdam en Oudorp val len er buiten. En wonen er in de andere gebieden van West- Friesland dan geen tuinders die met de gemakkelijke credietver- lening hun bedrijven wat meer rendabel kunnen maken? Deze tuinders hiervan uitsluiten vond men zeer onrechtvaardig. Deze mening werd door het ter ver gadering aanwezig zijnde Tweede Kamerlid de heer Jac. Groen volkomen gedeeld. Volgens de heer Groen doet de K.V.P.-fractie al het mogelijke om Ged Staten van mening te doen veranderen en de gehele provincie hiervan te laten profiteren. Voor de tuinders in het Geestmerambacht doet zich dan nog altijd geilden de zeer oneconomische ligging van hun bedrijven, dikwijls verafge legen en zeer moeilijk te berei ken. Dit wacht op de verkave ling; pas dan wordt voor hen ook de teeltverandering gemakkelij ker. Wat betreft de directe steun verlening aan de noodlijdende gebieden vindt men de regerings- instanties bereidwillig. Zij wil len dit meer zien als sociale steun PER BEDRIJF, maar de tuinders vrezen hiervan grote moeilijkheden. Voordat er com missies ziin opgericht, die moe ten uitmaken welke bedrijven hiervoor in aanmerking komen, waarna pas tot uitkering kan worden overgegaan, ligt de in nood verkerende tuinder al lang op z'n oor. Men wil van tuinders zijde steun op het geveilde PRO DUCT. Dit is zeer gemakkelijk uit te voeren, terwijl men er di- reot mee kan beginnen. Daar de gehele vergadering deze mening bleek toegedaan, werd dit stand punt terstond per telegram aan de Stichting voor de Landbouw ter kennis gebraoht. Bij de bestuursverkiezing wer den de heren Blokdijk, Tuitjen- horn; Oudejans, De Rijp en v. Langen. H.H. Waard met alge mene stemmen herkozen. Het jaar- en financieel verslag van seer-penn. A. Tesselaar wer den goedegekeurd, dit laatste bij monde van de heer K. Bekker gen hechtenis. namens de rekeningcommissie.. De rekening sluit met een batig saldo van f 170,50. Mededeling werd gedaan dat de kring 1318 leden telt en de grootste van het Bisdom is. Acti viteit van de afdelingen blijft ecihter gewenst. Voor ledenactie zijn mooie folders beschikbaar. In deze kring zal een vakgroep bollenkiwekers worden opgericht. De oprichtingsvergadering van deze K.O.V.B. kan spoedig wor den tegemoetgezien. De algemeen secretaris van de L.T.B.mr. G. Vermeulen, schetste vervolgens, nu wij staan aan de vooravond van de P.B.O., hoe deze er in grote trekken uit zal zien. Vele maatregelen kunnen voor. taan door de Ibedrijfsgenoten zelf worden genomen, terwijl de over heidsbemoeiingen zoveel mogelijk zuiden worden teruggedrongen. Door de vergadering werd wel enige politieke wrijving gevreesd, zelfs in eigen boezem, doch met de goede wil aan beide kanten en in onderling beraad, aldus mr. Vermeulen, zullen de partijen zeker tot elkaar komen. Tot wiens taak het in de toekomst behoort de minimaimprijsregeling te bepalen, zal door de aanwezi gen goed in de gaten worden gehouden. Wat betreft de con tributieregeling van de P.B.O. wordt gedacht aan een areaal heffing. Tuinders die reeds lid zyn van een sianasorgamsatie, mogen een gedeelte van ue con- triDUtie uuervan artreKiKen. Het uitgeioraonte rapport van de commissie van teertspreiding uit ue -Kring, inzake ae Kosten- berenening voor met treiKken van wrUol. werd aoor de meer Over toom maaer loegemcim. Hierin zijn alle manieren vau treKKen berekend, zowel op de Kouae grona, ais pratgias, warenhuis, in sonuur, ai of niet verwarmd. Hen mooi suik werir, <iat voor ane leden ter inzage ligt. in de ronuvraog werd op voor stel van ue aiueimg ue rujp aangenomen een scnrijv-en ie ricmaen aan de N.ü.iv. urn het Qooasproeien van aaraappeien te doen gehj«stenen mei net vroeg rooien. ue afdeling 't Veld stelde voor de fonasnexrmg per xuu Kg te vervangen aoor een areaamer- Iinig. ruinders die deze nerrmg tiaonten te outauiKen aoor nun prixwiüten puiten ae veiling om te vergapen, oetaien aan ook mee. ue ver'gaaermg iwijfeiüe aan ae uitvoei'paarneid nier van. uaar men net evenwel eeu oe- iaugrJJKe zaaK vonu en ae tegen- wouraage toestana uok niet leuers bewouaering meert, zaï ae oe- staanae commissie au viaagstuK oestuaeren. v er volgens sanaarue ae vergadering zien geneer aurter ue voorzitter, zoals uy net in te stellen w eerstanosfonos voor ae tuinoouw ziet. Geen vergunning BEEMHTER D. O. le Beem- ster, oefent een brood- en oan- KetDak'Kersoearijf urt zonder daar voor een vergunning te hebhen. Hij werd daarvoor door de Econo misch Politierechter te Alkmaar veroordeeld tot f 35.of vijf da- (Van onze verslaggever) Samenwerking met andersden kenden op cultureel terrein in de zin zoals zij thans een aantal lieden in het Noordhollandse voor ogen zweeft en dus niet beperkt tot incidentele gevallen van klei nere omvang is daarom zo'n ha chelijke onderneming, omdat het misschien nergens zo moeilijk schijnt ais juist op dit terrein, te komen tot klaarheid omtrent uitgangspunt en doel. „Cultureel" is immers een even plezierig als gevaarlijk vaag begrip voor velen en op weg naar iets „cultureels" voelt de doorsnee-iburger zich altijd eni germate zo in het vage weg plechtig gestemd, als ging het om n cultus Cultuur is een woord waar iedereen mee schermt en dat ge makkelijk kan verleiden tot de neiging, het te definiëren al naar gelang de behoefte, totdat de pas klare omschrijving is gevonden voor het betoog dat men houdt. Dat dit een uiterst wankele basis is voor 'n samenwerking waaraan men zich uiteindelijk zelfs dwin gende bevoegdheden denkt toege dacht, behoeft nauwelijks betoog. Laat ons eens zien wat prof. de Vries Reilingh. de man die in Noord-Holland het onderzoek gaat leiden naar de betekenis en de ontwikkelingsmogelijkhe den van het regionale leven, eigenlijk onder „cultuur" ver staat. Zijn definitie op de Cul turele Dag in Bergen luidde: Cultuur is (het geheel van) de geestelijke goederen van duur zame waarde. Vooral op die duurzaamheid legde hy de na druk. „Cultuur", zo zeide hij, „ontstaat pas wanneer een gees telijke schepping weerklank vindt in een kleinere of grotere ge meenschap. Zonder gemeenschap is geen cultuur denkbaar. De ge meenschap is voor de cultuur de onontbeerlijke voedingsbodem". 'n Dergelijke omschrijving past natuurlijk uitstekend in 'n betoog dat uiteindelijk terecht komt bij sterk door de overheid te beïn vloeden maatregelen om „de" cultuur in de gewenste richting te leiden (b.v. door 'n subsidie politiek die poogt af te remmen wat de overheid niet wenst en zal stimuleren wat haar goed dunkt). In feite echter is cultuur naar de definitie van professor Assellbergs het samenvattend woord voor het resultaat van alle veroveringen van de menselijke rede op de omringende natuur, en, als men de definitie beperkt tot het geestesleven, al sedert de dagen van de wijsgeer Bruno van Veriulam de gebruikelijke term voor alle werkzaamheid van het geordend verstand in zijn strijd met de ongeordende stof. Deze tweede definitie is niet alleen veel ruimer: zij verlegt ook duidelijk het accent naar de plaats waar het behoort te lig gen: bij het individu. Het is bij de mens dat de cultuur begint; zijn verovering vinde weerklank of niet. Wie over cultuur denkt, moet eerst over de mens denken, en hoe zou men er dan de le vensbeschouwing buiten kunnen laten? Toch is het precies dat, wat prof. de Vries Reilingh bij zijn onderzoek naar de wenselijkhe den op cultureel terrein voorne mens is te doen, omdat hij ge looft dat het ook mogelijk is op „objectief-wetenschappelijke" wijze vast te stellen wat cultu reel waardevol is en wat waarde- loios moet heten. Dit nu lijkt ons een enorme misvatting van de betekenis van cultuur, die immers met menisen in hun totaliteit te maken heeft en niet alleen maar met een aantal van hun cultu rele uitingen en bezigheden. Het onderzoek van prof. de Vries Reilingh zal dan ook be zwaarlijk kunnen afdalen, tot het wezen van de zaak en als het poogt dat wel te doen, onver mijdelijk door de levensbeschou welijke visie des professors wor den beïnvloed. Dat is ook niet zo erg. ais men daar niet bij een „objectief-wetenschappelijke" vi sie blijft zweren en als de over heid maar niet gaat denken, dat er geen ander advies mogelijk of gewenst is. Met andere woorden: het wordt tijd dat men in Noord-Holland's levensbeschouwelijke kringen overtuigd raakt van de urgente noodzaak, ook zelf te komen tot wetenschappelijke bestudering van de problemen die zich hier aandienen. En het is in dit ver band met name gewenst, dat er schot komt in de uitvoering van Uitslagen Bonds- competitie schaken Caissa II-Wieringerwerf I: Van Wees-Knibbe Sr. Haring-De Graaf Andreae-Wilsmeer Molenaar-De Bruine Hartog-Spunder Moeyes-Vos Bergsma-Koopman Luif-Hoek Blokker-Stevens Peeman-Knibbe Jr 6—4 Caissa III-Wieringerwerf II: V. d. Vel de-Groen De Boer-Heinen Hiemstra-Gesselink Heideman-Geusebroek Dudink-Smid Langereis-Willigen Cromjongh-Brouwer Schiere plannen als die welke bij het K.S.K.I. op stapel staan en even zeer dat de standsorganisaties er zich eens op bezinnen. Want natuurlijk z ij n er pro blemen op cultureel terrein, en de regionale cultuur wórdt be dreigd. De indei'der in Bergen heeft de verschijnselen nog eens opgesomd. Er is een nivellering aan de gang, zoals die blijkt uit het afslijten van het dialect en het uitwissen van andere karak teristieken. De grotere centra oefenen zuigkracht uit, dank zij ■de verbetering van het verkeer en de grotere mogelijkheden die zij bieden (of althans schijnen te bieden, tekenen wij hierbij aan. Want het is natuurlijk niet waar, dat b.v. Amsterdam er in cultu reel opzicht beter voor zou staan dan het platteland, alleen maar omdat er meer toneel wordt ge speeld en meer concerten worden gegeven). De migratie is sterk toegenomen door de opkomst van nieuwe industriecentra etc.: de beslotenheid van de oude regio nale gemeenschappen is steeds sneller aan het verdwijnen. Er is ook 'n proces van geestelijke drainage aan de gang: de beste krachten worden naar de grotere centra weggezogen, o.a. tenge volge van de gemeente-classifi catie. Dat prof. de Vries Reilingh ook als 'n bedreiging van de regio nale cultuur beschouwde dat de geestelijke scheidslijnen zich in ons volk steeds scherper (zou den) doen gevoelen, zal de lezer van onze beschouwingen wel niet meer verbazen, hoe verbazing wekkend een dergelijke visie ook is. Want men mag zich afvragen hoe prof. de Vries Reilingh een heel wat ernstiger nivellering dan die van de taal zou willen tot staan brengen als eenmaal de band tussen cultuur en levens beschouwing radicaal zou zijn doorgesneden. Het onderzoek van professor de Vries Reilingh, dat ten doel heeft de grondslagen voor 'n „verant woord" cultuurbeleid te leggen, zal worden gehouden in een zes tal Noordhollandse gemeenten, waar de situatie i.vim. de aan de orde zijnde problemen om de een of andere reden als typerend kan worden beschouwd. Het betreft hier in hoofdzaak kleinere ge meenten ons is verzocht geen namen te noemen, die trouwens ook nog niet allemaal vaststaan waar de zuigkracht van de grotere centra zich doet gevoe len. Men wil onderzoeken in hoe verre de traditionele karakteris tieken er bezig zijn te verdwijnen of zijn aangevreten, inventarise ren wat ter plaatse op cultureel terrein nu werkelijk gebeurt, be kijken welke activiteiten er zijn verzwakt en „dus" niet meer in 'n behoefte voorzien en omge keerd. Het rapport zal vervolgens de wenselijkheden formuleren en onderzoeken welke voorwaarden en mogelijkheden daarvoor ter plaatse aanwezig zijn. En dan. overheid, maar aan 't subsidiëren, stimuleren, coördi neren, overkoepelen? Regionale raden gebruiken om de plaatse lijk „vastgelopen" verhoudingen te doorbreken, zoals professor de Vries Reilingh dat wenste en af gaan rekenen met de culturele en levensbeschouwelijke „blokvor ming"? Het is voor de goede verstaan der wel genoeg, dunkt ons. Het is tijd, nu meteen, in onze kring de ogen goed uit te wrijven, op dat wij op cultureel gebied niet slapende worden overmand door de profeten van de doorbraak, die op politiek gebied al eerder is beproefd. BERGEN In ons blad van 5 Februari jl. hebben wij uitvoerig melding gemaakt van een plan ter exploitatie van de tramdienst Alkmaar-Bergen aan Zee, het zgn. plan-Otto. Dit plan voorzag in een tramverbinding ge durende liet gehele jaar. Bergen beschikt echter nog over een tweede tramplan, het zgn. plan-Burgersdijk. Dit voorziet in een tramverbinding Bergen-Bergen aan Zee, van 15 Juni tot 1 September. Volgens dit plan zal deze dienst worden onderhouden door één enkel dieselrijtuig, dat 50 zitplaatsen biedt, naast ongeveer 200 staan plaatsen. De dienist vanigt om zeven uur 's mongens aan en eindigt om elf uur 's avonds. Het ene rijtuig be staat aan de Zuidzijde uit een 'geheel dichte glaswand; aan de andere kant is het gedeeltelijk open en met hekken afgesloten. Het zal behalve badgasten, ook strandwaigentjes kunnen vervoe ren Op de minder drdkke dagen zalhet gemiddeld 25 ritten vice versa maken, gedurende de och tend- en avonduren 1 rit en ver der 2 ritten per uur. De dienst kan naar behoeven worden uitge breid tot 2 ritten per uur over ■heel de dag en tol 3 ritten ge durende de spitsuren. De rijtijd wordt geschat op 9 minuten per enkelvoudige rit. De haltes Spar- relaan en Fransman zullen waar schijnlijk, geheel of gedeeltelijk moeten vervallen. Alle wissels kunnen worden verwijderd daar er slechts een rijtuig in de baan is. Slechts een ihalfwissel zal moe ten worden gehandhaafd, toegang gevend tot een in Bergen aan Zee te 'bouwen remise. Ter besparing van kosten is geen reserverijtuig aanwezig, zodat de dienst met gutobussen zal moeten worden uitgevoerd als het rijtuig onver hoopt mocht uitvallen. De daar uit eventueel voortvloeiende on kosten wil men door een verzeke ring dekken. Aan personeel heeft men nodig 5 man gedurende twaalf weken (chauffeur, wegipersoneel, hulp- Chauffeur) en vyf man vrouwe lijk personeel (conductrices halte- diensten) gedurende 10 weken. De kosten hiervoor raamt men op f 7400.—. 'De 'investeringen worden als volgt geschat. Kosten tramrijtuig f 84.000,kosten remise f 9000,-, kosten wijziging baan en empla cement f 21.000,onvoorzien f 16.000,De kosten voor over name van de trambaan zijn als pro memorie-post geboekt. Zij zijn afhankelyk van de me dewerking der N.S., wier vroe ger gedane toezegging, dat de sporen tegen schrootwaarde zul len worden overgedragen, inmid dels is teruggenomen. Men rekent er op dat de ondergrond van de trambaan, door de eigenaresse, evenals dat thans geschiedt aan de N.S., gratis zal worden afge staan voor gebruik. De jaarlijkse kosten worden ge schat op f 12.000,vermeerderd met afschrijvingen en reserves komt men tot f 33.000, Men rekent op ongeveer 160.000 reizigers. Wanneer men het ge middelde tarief stelt op 21 cent, dan 'bedragen 'de inkomsten uit het personenvervoer ongeveer f 33.600,De opbrengst van het bagaigevervoer raamt men op f 400,zodat de totale opbrengst geschat kan worden op f 34.000,-. Ter verwerkelijking van dat plan stelt men zich voor de op richting ran een N.V. die de tramweg zal exploiteren, waarin de gemeente of de gemeente en de N.H.A.D.O.. samen, tot een maximum van f 200.000,in aan delen of in schuldbrieven zullen deelnemen, en het aangaan van de overeenkomsten die hierioe no dig zijn. Men wil komen tot een zo spoedig mogelijke exploitatie van deze tramdienst, als het even kan reeds in het seizoen 1954. Daartoe heeft men de medewerking nodig van Rijk en N.S. Men moet over schrijving verkrijgen van de ge bruiksrechten van de ondergrond van de tramhaan, men moet de tramsporen overnemen en men ■moet de zekerheid verkrijgen, dat bij de voortzetting van de tram exploitatie in deze geest, de be paling die aan de N.H.A.D.O. de exploitatie van dit baanvak ver biedt, ongewijizigd van kracht blijft. Voor de exploitatie van de tramlijn, die geheel binnen de gemeente Bergen ligt, is geen Rijksconcessie nodig en de uit voering ervan is alleen gebonden aan de door de gemeente te stel len eisen. Bello, eens feestelijk ingehaald, nu ten dode opgeschreven....

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5