Vredesconferentie over Korea begint 26 April Kardinaal de Jong w m Er zal ook over Indo-China worden gesproken Bittere teleurstelling in Oostenrijk I uit voorzorg bediend Dagblad voor Alkmaar en omgeving Vietminh pleegde massamoord in Indo-China Lijdende aan longontsteking Evenhuis uitgewezen Vrijdag 19 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13014 Middenstand en Overheid i r Berlijn voorbijnu naar Genève Geen overeenstemming over Duitsland, Oostenrijk en Europese veiligheid Molotov wees alle voorstellen af Berlijners betogen in Oost en West KOLENDAMP VERGIFTIGING IN VEENDAM Zwitserland geeft toestemming Reizigers stelen papierbakken uit de treinen Koningin Elizabeth naar Tasmanië OPNIEUW SCHOTEN IN CALCUTTA AMELAND KREEG 1425 KG POST ZUID-KOREA DREIGT WEER GARANTIE NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 6.60 por kwartaal, 12.26 per maand, f 0.51 per week, fl inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimam f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God 't nergens veilig (Vondel) 3|5 HET IS NIET EENVOUDIG, uit de zee van gegevens, welke in de uitvoerige Middenstandsnota voorkomen zij heeft de vorm van een proefschrift! dadelijk de juiste keuze te doen, ter na dere bespreking en commentaar. Er zijn vanzelfsprekend enkele hoofdgedachten te ontdekken, welke voorrang dienen te hebben. En dan spreekt het o.i. ook van zelf, dat allereerst nadere be schouwing verdient het onder werp: middenstand en overheid. Of de Overheid zich, liefst zo veel mogelijk indirect, met de middenstand moet bemoeien, is géén vraag meer. Het enkele feit van de Nota lost die vraag al op. Er bestaat dus een taak voor de Overheid ten aanzien van de Middenstand er moet een zekere verhouding tussen Overheid en Middenstand bestaan. In hoeverre dient dit een houding van directe „bescherming" te zijn? Dr. Veldkamp, die, met de mi nister van Economische Zaken, de Nota ondertekent, is van oordeel, dat men niet mag spreken van een taak van de overheid tot bescherming van „de" midden stand. Dit kan in het algemeen wel onderschreven worden, mits een juiste opvatting van het be grip „bescherming" wordt aange houden. In wezen zit er natuur lijk bijna altijd in elke wettelijke maatregel een element van be scherming, waarbij wij in het bijzonder willen denken aan de Vestigingswet. In dit verband past een woord over de kwestie van het behoefte element in het vestigingsbeleid. Van socialistische zijde is bereids te kennen gegeven, dat de Nota half weg blijft stilstaan, o.a. om dat ze niet gaat in de richting van de erkenning van dit be hoefte-element. Het valt in dit verband ook op, dat de staatssecretaris voor de middenstand (op pag. 44 van de Nota) te kennen geeft, dat, „in het geheel van factoren, die ge leid hebben tot vermindering van, c.q. stabilisatie van het aantal middenstandsondernemingen, het gevoerde vestigingsbeleid in het bijzonder economisch en sociaal gezienv irrationele vestigingen heeft tegengehouden. Dat is tenslotte het doel van het vestigingsbeleid geweest en in zoverre mag dus gesteld worden, dat het doel, zij het uiteraard niet voor 100 pCt., bereikt is. De prak tijk heeft dus, moeten wij aan nemen, aangetoond, dat aan de invoering van de behoeftefactor geen behoefte bestaat. Ook al kan men er aan her inneren, dat in de middenstands- programs van de jaren 1930 tot 1935 (waaraan in de Nota her innerd wordt) wel stemmen voor de erkenning van deze factor op- g .ngen, erkend moet ook worden, dat de tijden veranderen en de mensen met hen. Zoals ook verderop in de Nota wordt uiteengezet, (pag. 44 e.v.) betekent de invoering van de be hoeftefactor een teveel aan over heidsbemoeiing en die wil men juist vermijden. Het mag dan wel eens moeilijk zijn, ten dezen aan zien precies te onderkennen, wat nu eigenlijk „de" wens van „de" middenstand is, wij moeten ac- coord gaan met de algemene stel ling, die in het begin van de Nota wordt verdedigd, dat het midden- standsbeleid van de Overheid ge zien moet worden in het kader van het algemene sociaal-econo mische beleid. Men kan dus niet zonder meer aan het beleid voor de midden stand dezelfde eisen stellen als aan het beleid voor de loontrek- kenden, de landbouw e.d. Want het is inderdaad waar, enerzijds stelt de middenstand er, terecht een eer in, waarlijk die „zelfstan digheid" te bezatten, welke het voornaamste element van zijn be roepsstand uitmaakt en dus is de zelfstandige middenstander wars van overheidsbemoeiing (bescher ming). Aan de andere kant wordt er ook uit de kringen van de middenstand wel eens hard (te hard?) geroepen om ordening, sa nering, bescherming.... De Regering koos altijd, tenzij natuurlijk in extra-buitengewone omstandigheden, de middenweg, en zij zal die, blijkens de Nota, ook b 1 ij v e n volgen. Dat lijkt ons juist. Zo kan het best het ideaal bereikt worden, dat de Nota aan het slot (pag. 94) aan de Tweede Kamer voorhoudt: doel van het middenstandsbeleid (van de Overheid uiteraard) is dan ook, de voorwaarden te scheppen, waaronder de midden stand zich als groep van zelf standige ondernemers in het mid den- en het kleinbedrijf kan handhaven en ontwikkelen. Dit beleid dient op harmonieuze wijze ingepast te zijn in het algemene regeringsbeleid. De middenstand is een van de bevolkingsgroepen, die van dit beleid, op de algemene welvaart gericht, ook het meest direct de vruchten plukken. Maar ook zegt de Nota, dat de middenstand van oudsher mede het karakter van de Nederlandse samenleving bepaalt. Hij heeft een belangrijke economische en maatschappelijke functie, waarin de waarde van deze stand is be lichaamd en verstoringen in de omvangrijke middenstandssector zouden tot ernstige moeilijkheden aanleiding kunnen geven. BERLIJN, 18 Februari De Ministers van Buitenlandse Zakeu der „Grote Vier" zjjn Donderdagmiddag op hun laatste bijeenkomst te Berlijn overeengekomen dat 26 April a.s. te Genève een Koreaanse vredesconferentie zal beginnen, waarop tevens zal worden gesproken over het herstel van de vrede in Indo-China. De Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sowjet-Unie, Communistisch China en andere „belanghebbende staten" zuilen worden uitgenodigd zich ter conferentie te doen vertegenwoordigen. Dit is medegedeeld in het Don derdag toch door de vier minis ters gezamenlijk uitgegeven slot communiqué. Hierin wordt ge zegd. dat de vier ministers, die van 25 Januari tot 18 Februari in vergadering bijeen zijn ge weest, de volgende overeenkomst hebben 'bereikt: Overwegende, dat het door vreedzame middelen tot stand brengen van een onafhankelijk en verenigd Korea een belang rijke factor is bij het verminde ren der internationale spanning en het herstel van de vrede in Azië, stellen de ministers voor, dat vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Gr.- Brittannië en de Sovjet-Unie en van de Chinese Volksrepubliek, de Koreaanse Republiek, de Volksdemocratische Republiek Korea en van andere staten, waarvan de strijdkrachten heb ben deelgenomen aan de vijande lijkheden in Korea en voor zo ver zij op vertegenwoordiging prijs stéllen, 26 April a.s. te Ge nève bijeen zullen komen om te beraadslagen over het bereiken van een vreedzame regeling van het Koreaanse vraagstuk. De ministers zijn voorts over eengekomen dat het vraagstuk van het herstel van de vrede in Indo-China eveneens op deze con ferentie zal worden besproken en wei door vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Frankrijk, Groot-Brittannië, de Sovjet-Unie en Chinese Volksrepubliek en van andere, uit te nodigen, be langhebbende staten. Noch het uitnodigen tot bijwo nen van, noch het houden van de conferentie te Genève zal kunnen worden uitgelegd als een diplomatieke erkenning van het bewind der betrokken staten, voor zover dit nog niet erkend is, aldus het communiqué. Het bewapeningsvraagstuk In het slotcommuniqué wordt voorts gezegd, dat de vier rege ringen, er van overtuigd zijnde dat de regeling van internationa le geschillen, nodig om een du rende vrede te kunnen vestigen, aanzienlijk zou worden bevorderd door een ontwapenigsovereen- komst, of althans door een aan merkelijke vermindering der be wapening. besloten hebben van gedachten te zullen wisselen om tot een geslaagde oplossing van dit vraagstuk te komen, zoals is WENEN, 18 Febr. Een bitter teleurgesteld Oostenrijk begon vandaag de 18e Februari te be schrijven als „e e n van de zwart ste dagen in de Oostenrijkse ge schiedenis en de radiostations onderbraken hun programma's om het land mee te delen, dat Molotov alle Westelijke en Oos tenrijkse voorstellen voor een vredesverdrag van de hand had gewezen. In een dramatische poging om op het laatste ogenblik zijn kleine land te bevrijden van buiten landse troepen had de Oosten rijkse minister van Buitenlandse Zaken Leopold Figl vanmorgen in Berlijn twee afzonderlijke voorstellen gedaan. Elke keer zei Molotof onverbiddelijk neen. Vol gens Figl's eerste voorstel zou de tijd voor terugtrekken van de bezettingstroepen uit Oostenrijk verschoven worden naar 30 Juni 1955, inplaats van 90 dagen na het van kracht worden van een vredesverdrag. Volgens het tweede voorstel, zpuden voor onbepaalde tijd, na- dat het onafhankelijkheidsverdrag ondertekend was en de militaire evacuatie haar beslag had gekre gen, aan de chefs van de Ameri kaanse, Britse, Franse en Sow- jet diplomatieke missies in We nen controle-bevoegdheden gege ven worden. De Sowjet regering liet echter geen enkele twijfel bestaan en veertig minuten na het beginnen der laatste bijeenkomst der vier ministers, verliet de Oostenrijkse delegatie de vergaderzaal. Een der delegatieleden verkondigde de mislukking der besprekingen over het sluiten van een vredes verdrag met Oostenrijk als volgt: „Alles is voorbij. Molotof wilde nergens in toegeven". Hij voegde hieraan echter toe: „Er bestaat Dit brengt dunkt ons, wel weer mede, dat de Overheid ook paraat dient te zijn, om zekere bescher mende maatregelen bij de hand te houden en in het bijzonder ook oog te hebben voor de sociale be tekenis van deze groep. Want, zij zegt het zelf in de Nota, de re gering acht het van betekenis, dat in het bedrijfsleven gehandhaafd wordt „een brede en gezonde groep van zelfstandigen in het be drijfsleven". enig vooruitzicht, dat de bespre kingen via de diplomatieke kana len zullen worden voortgezet". BERLIJN Terwijl de vier ministers gisteren hun laatstf be sprekingen hielden, werden in Oost- en West-Berlijn betogin gen gehouden om te protesteren tegen het mislukken van de on derhandelingen over Duitsland. Op last van hun communis tische bazen waren om vier uur 150.000 Oostberlijnse arbeiders samengestroomd op Unter den Linden voor een massa-demonT stratie tegen het Westen. Zij trokken langs de Sovjet-ambas sade, terwijl een muziekcorps van de Volkspolitie communis tische marsen blies en Sovjet soldaten met machinepistolen de kruispunten bewaakten. Er wer den vele vlaggen en leuzen mee gedragen, terwijl de betogers daarna een uur lang in de ijzige kou toespraken van de rode lei ders stonden aan te horen. Grote- wohl en Ulbricht marcheerden aan de kop van de stoet. Twee uur later begon in West- Berlijn een „stille mars" van 30.000 anti-communisten, met fakkels, spandoeken, Duitse vlag gen en vlaggen van de Europese eenheid. Aan het hoofd van deze stoet reed een oude man zonder benen in een invalidenwagentje. Boven de stoet lanceerden com munisten door vuurpijlen voort bewogen „propaganda-bommen" met duizenden pamfletten. Na afloop van de betogingen raakte de Westberlijnse politie slaags met enkele groepen com munistische betogers, die naar het Westen waren doorgedron gen. Er vielen rake klappen en 16 communisten werden gear resteerd. voorzien in paragraaf zes van de 28e November 1953 door de Al gemene Vergadering der Verenig de Naties aanvaarc' resolutie. Het communiqué' besluit: „De vier ministers hebben een volle dige uitwisseling van gedachten gehad over de Dv. tse en Oosten rijkse vraagstukkëi/i en het pro bleem der Europese veiligheid, zonder hierbij echter overeen stemming te hebben kunnen be reiken". De conferentie is vanavond om 19 uur gesloten. 23 dagen hebben de ministers vergaderd en bijna honderd uur gesproken over Duitsland, Oostenrijk en het Verre Oosten. Molotov keert Za terdag per vliegtuig naar Mos kou terug; Eden en Bidault ver trekken Vrjjdag terwijl Dulles Berlijn hedenavond reeds verliet. Wijkverpleegster kwam om het leven VEENDAM Een 38-jarige wijkverpleegster van het Groene Kruis te Veendam, mej. A. M. B. afkomstig uit Groningen, is ten gevolge van kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Zij wefd gisterochtend door haar hospita gevonden, liggend op de vloer nabij het raam in haar kamer. Vermoedelijk heeft zij nog getracht het raam te openen. Medische hulp baatte niet meer. BERLIJN, 18 Febr. De Franse regering heeft de Zwitser se regering om toestemming ge vraagd tot het houden van de conferentie over Korea in Genève op 26 April. De Zwitserse rege ring heeft in gunstige zin geant woord. De vier uitnodigende landen hebben de taak van het verzen den der uitnodigingen aan de be trokken landen verdeeld. De Verenigde Staten zullen zich belasten met het uitnodigen van de landen, die aan de strijd in Korea hebben deelgenomen, overeenkomstig de resolutie van de Verenigde Naties van Novem ber j.l. De Sowjet-Unie zal uitnodigin gen verzenden aan de commu nistische landen, die aan de con ferentie zullen deelnemen. HANOI, 18 Febr. Als boeren vermomde commandotroepen van de communistische Vietminh zijn in een dorpje in het Zuid-Ooste lijke gedeelte van de delta der Rode Rivier tot op een druk marktplein doorgedrongen, waar zij het vuur openden op Vietna mese mannen, vrouwen en kin deren. Ten minste 20 marktbezoe- kers kwamen om het leven. De manschappen van de Viet minh, die met geweren en revol vers op de weerloze, compacte menigte vuurden, dwongen bijna 2.000 dorpelingen gillend een schuilplaats in de rijstvelden te zoeken. De commandotroepen begonnen de aanval op 12 Februari des morgens tussen 9 en 12 uur. Tot dusver worden nog 500 personen vermist. Gevreesd wordt dat ve len hunner om het leven geko men zijn. De autoriteiten, die het onder zoek leiden, weten niet hoevelen uiteindelijk zullen terugkeren naar het dorp, dat Than Thuong heet en 100 kilometer ten Zuid- Oosten van Hanoi ligt. De rust is inmiddels terug gekeerd in dit dorpje, dat thans door mobiele eenheden van het Franse leger en Vietnamese sol daten beschermd wordt. Voordien lag in Than Thuong slechts een Naar wij van de zijde der Ned. Spoorwegen vernemen zijn er onaangename ervaringen opge daan met de proefneming van het aanbrengen van papierbak ken in de treinen. Het lag in de bedoeling in ge leidelijk tempo de coupe's van alle rijtuigen van deze papier bakken te gaan voorzien. In de vier weken sinds begon nen is met het aanbrengen, is niet minder dan 10 procent van de geplaatste bakken ontvreemd. Het voortduren van een derge-- lyke gang van zaken zal uiteraard niet ten goede komen aan de voorgenomen spoedige voorzie ning van alle treinen met papier bakken. bataljon der Katholieke militie. De Vietminh, die het dorpje twee dagen bezet gehouden heeft, verbrandde een derde van de lemen hutten, verwoestte de Ka tholieke kloosters en scholen en hield danig huis in de Katholieke kerk, waar onder meer alle beel den vernield werden. De ongeveer 700 manschappen van de Vietminh grotendeels jongens van een jaar of 16 omsingelden hat dorpje Vrijdag kort na zonsopgang. Vervolgens sjokten circa 100 van deze jongens, die in boeren- kleren gestoken waren of zich als vrouwen vermomd hadden, lang zaam naar het centrum van het marktplein, waar het druk was als in een bijenkorf. Onder hun kleding, in mandjes en in pakken stro hielden zij ge weren, revolvers en handgranaten verborgen. Ze sloegen de handel een tijdlang op him gemak gade om onverwacht hun wapens te voorschijn te halen en het vuur te openen. Twintig of meer mannen, vrouwen en kinderen werden op slag gedood en later in sloten gegooid, waar hun lijken met een laagje aarde bedekt werden. UTRECHT, 18 Febr. IS adat hedenmiddag een bericht was uitgegeven over de gezondheidstoestand van Z.Em. Kardinaal de Jongwaarin iverd medegedeeld, dat de Kardinaal lijdende ivas aan longontsteking, gewerd ons hi de eerste avonduren de mededeling, dat Z. Eminentie nog diezelfde middag uit voorzorg van de laatste H.H. Sacramenten was voorzien. De geneesheren achtten de toestand van de patientgezien zijn leeftijd, zorgwek kend. Aangezien volstrekte rust is voorgeschrevenkan bezoek aan de patiënt onder geen omstandigheden wor den toegestaan. De Aartsbisschop-coadjutor, mgr. B. J. Alfrink, verzoekt alle gelovigen veel voor Zijne Eminen tie te willen bidden. De toediening van de H.H. Sacramenten geschiedde in het Moeder huis der Zusters van O. L. Vrouw te Amersfoort, waar de Kardinaal sinds Hij zich terugtrok uit het openbare leven, verblijft, door mgr. J. G. van Schaik, de Proost van het Metropolitaan kapittel. Bij deze plechtigheid was, behalve de broer van de Kardinaal, pas toor W. de Jong uit Heerenveen, ook nog aanwezig Z. H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, de Vicaris-Generaal mgr. D. Huurdeman, mgr. dr. J. A. Geerdinck, deken G. Smit uit Amersfoort en dr. A. Hoegen, rector van het Moederhuis van de Zusters van Onze Lieve Vrouw. Volgens later in de avond gegeven oordeel van de geneesheren heeft de ziekte van Zijne Eminentie een gunstig verloop, al is Zijn algemene toestand nog niet geheel zonder zorg. SYDNEY, 18 Febr. Koningin Elizabeth en de hertog van Edin burgh zijn vandaag aan boord van het koninklijke jacht de Go thic uit Sydney naar Hobart, de hoofdstad van Tasmanië, vertrok ken. Zij zullen daar Zaterdag aankomen. Op weg naar Nederland DJAKARTA, 19 Februari (P.I.- Aneta). De heer Bvenhuis, van „De Vrije Pers" te Surabaja. die wegens het overseinen van be richten over de affaire in het Simpang-hotel te Surabaja in hechtenis was genomen, is thans officieel uitgewezen. Hij is Vrij dagochtend met een vliegtuig van de K.L.M. naar Nederland vertrokken. NEW DELHI, 18 Febr. De politie heeft vandaag voor de derde achtereenvolgende dag het vuur geopend op opstandige me nigten in Calcutta, zo is in een radiouitzendiing van de regering meegedeeld. Volgens de uitzending zijn van middag bij wijze van voorzorg de trams en bussen uit het verkeer genomen. Ameland, dat nog steeds op de luchtbrug is aangewezen, is gis teren weer van 1425 kg post voorzien, die door vijftien vlieg tuigen in drie vluchten is aan gevoerd. Een passagier verliet en twee kwamen naar het eiland. Tevens ging 50 kg post naar de vaste wal. De veerboot Nes-Holwerd, die reeds 23 dageh wegens ijsgang niet kon varen, zit nog vast in 't ijs op de steiger te Nes. Wel was de waterstand gisteren een me ter boven A.P., doch in het ijs op de Wadden kwam geen be weging De oorzaak hiervan is, dat het voor het merendeel aan de grond zit. De veerboot Oostmahorn Schiermonnikoog heeft gisteren voor het eerst weer zonder enige moeite de steiger van Schiermon nikoog kunnen bereiken. SEOEL, 18 Febr. Het hoofd van de Zuid-Koreaanse militaire politie, luitenant-generaal Won Yong Doek, heeft vandaag mee gedeeld, dat hij het vertrek van de Indische bewakingstroepen uit Korea zal verhinderen, tenzij In dia aan de Zuid-Koreaanse voor waarden voldoet. Won eist, dat India de veilig heid van de 76 Koreaanse krijgs gevangenen, die onderweg zijn naar India, garandeert. „Indien deze garantie niet wordt verstrekt zal ik miin plan uitvoeren", zei hij. De jarige Prinses Marijke kreeg gistermiddag in het Paleis Soestdijk vele geschenken in ontvangst te nemen. Namens de Stichting Het Vierde Prinsenkind" werden door twee meisjes bloemen aangeboden en van het Regiment Verbindingstroepen was er een tafeltje. De foto toont Prinses Marijke met een van haar nieuwe aanwinsten, waarmee ze blijkbaar erg in haar schik is. Op de achtergrond Roza en Toosje de Kuyper, die de bloemen aanboden. DAAR HEBT U PLEZIER VAN! UREN ZOET! TUKJE! STERK STUKJE SPEELGOED! producten van Zeepfabriek Klokworden onvoorwaar- kopkwaliteitgegarandeerd. s zal V beter bevallen dan deze producten, voor de s was, voor de fijne was <oor het hele huis. VADER IS ER BLIJ MEE!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1