Beurs BESSENGENEVER STAD EN Admiraal Helf sprak voor Oud-Alkmaar De wandelsport kweekt een ware vriendschap LAATSTE ABONNEMENTS CONCERT N. PH. ORKEST SPROOKJES R.K. Middenstand hijeen GEMEENTERAAD URSEM lagen in Lerschapen AGENDA wijnkeLöep kRAAkmanf 2.50 f 4.80 Filmavond van „De Kaaskoppen'' KOFASPRUYT Eerlijk verkregen winst is verantwoord Inwonertal met IS gedaald rijdag 19 Februari 1954 Pagina 3 epteerde. ;i de burgemeester van Onmiddellijk daarna s heer A. Ham in actie, hikt over een vermake- p, waar de heer de Cler wethouder van boeren- enheden in gehesen n met de fanfare van I" voorop en onder het schijnsel van handen- els ging het door Poel- rr Mukkebummelen, als udo-Eisenhoiwer wuifde de Cler de hem toege- genegenheid met zacht- i de hand. ingang van de veiling e werklust van Éurge- Wouters geenszins ver- Want met een zeldzaam houwdegen kliefde hij papier, dat voor de ope- ig met enige japen van- terwij 1 de veilingssirene de mensen juichten en Cler in zijn jeep de vei- nnenreed, sprongen de in de hal aan. Het feest schijn, van de droom, die lit lang is en de roman- eeuwig duurt kon be de hallen was 't stadje wd. Men keek zjjn ogen het rustieke hoekje, dat rk Wassenaar inrichtte, bordkartonnen raadhuis, betrekkelijkheid van een tuur bijeonder duidelijk kaak stelde. En in het achter de met groen la- pande tafel zwaaide bur- sr Zuiderwijk voor de raai de hamer, nadat hij ordes de ambtsketen met ige toespelingen van zijn uit Monster had gekre- j benoemde Jan de Cler Durger van Mukkebum- n gaf hem de daarbij be stralende zon in goud •konde. Alexander Pola, sok te beurt viel was niet g, omdat hij door de mi- lersoonlijk was uitgeno- t op herhalingsoefeningen in deze dagen. Jan de nkte en beschikte daar- de gebruikelijke brok in sl. Hij wees nog op het dat Mukkebummelen 'an het allesoverheersen- ster. ie -door weinigen begre- :oep „al is de poelk nog v, wat geeft dat nou. zijn woordje al weer ge- n daarna was het woord tldijk, dat voor zijn bur- r defileerde en zo de ;e pakken kreeg, dat het maal toe langs het stad- ircheerde. i Rubber 36 37 [,'vieo"* 34 51'/» 5b»/» m. Rubber 54 48l/e Lmerika Lijn 152% 152% a-China Paket 124% 123 137% 138% 132% 132% Lloyd 136 135'/» Unie 140 139'/» Phs. van 165 165 Nederland 145' 145'/» 131% 133'/» 65% 65% Suiker Unie 85 85 st. Cult. Mij. 23% 23 Vs 121% 123% 101% 103% 178 179 Vliss. Katoen A 169V2 170 Werkspoor A. A 142 142 Weyers' I&H A 168Vt 169% Zwan. Organ A 185 185' Aniem NBvA 79 78 Ov. Gas NBvA no 109'/» Borsumij. cvA 121 122 Cur. H. Mij. A 203 203% Güntz Schum. A 143 V* 144% Houth.Alberts A 118% Houth. Pont A 130 129 Tnternatio A 162'/« 162'/» Linde Teves A 185 186 Molukse HV A 80 80% Tels Co. A 136 133' ft Alg. Explor. A 113% 112'/. Beng. Expl.M A 43% Oost-Borneo A Gem. Eigend. A 165'/» 165 Houtvaart A 130% 130% Tjepp. C. Mij A 16% 16'/» Arendsb. Tab. A 85% 87 Besoeki Tab. A 160 Sedep A 83% 84 Telaga Pat. A 45% 45% Bandar Oliep. A 116'/» 118b Ngombezi C. A 168'/» 167 Albert Heyn A 191 Walvischv. A 80 80% Schev. Expl. A Thomsen H. A 135»/» 134 Kolen Sab. cvA 13% l bevestiging van Phil's dat de graaf niet op de was van de verloving van Lionel en dat dus Milford 'e oorzaak was van de ver van die brieven, lacht Phil. Ook deze con- ras nog te voorbarig, om- in de "brief van de graaf ilford alleen maar over theden werd gesproken. Er ijd nog een mogelijkheid, moeilijkheden, waarmee te kampen had bij het d brengen van het huwe- n geheel andere aard wa- i die verloving, was zelfs niet uitgesloten, lford nooit iets van die tig geweten heeft en dat er t tot nog toe onbekende aan het werk was ge- 3ij het vervalsen van die ie,r dat de ouders van Pa- nmiddels gestorven waren ter Frans in Australië zat. Frans soms....? De jonge kon veel meer belang ge- sbben bij een steenrijke aaf dan bij de arme Lionel iger, Phil moest in ieder -ok met deze mogelijkheid ig houden. Maar de gravin 3 ook wel eens de hand in 1 gehad hebben, dacht Phil rijigit een aanbod om de van een schatrijke graaf len. Zij voelt er wel voor, haar belofte aan Lionel i d-e weg. Hoe eenvoudig t dan, om Lionel een brief jven, dat zij haar verloving :t om met graaf Dungrave wen! ALKMAAR Admiraal b.d. C. E. L. Helfrich heeft gisteravond voor Oud-Alkmaar weer eens zijn stokpaardje bereden. Hjj zou ko men spreken over het onderwerp „Zeemacht in de tachtigjarige oorlog en nu". Hij deed dit inder daad, maar voerde voor een be langrijk deel ook nog eens het woord over het verlies van Indo nesië, over de oorzaken en aan leidingen daarvan, waarbij de toenmalige regering menig hartige opmerking te slikken kreeg. Admiraal Helfrich haalde in zijn inleiding verschillende opmerkin gen, die hij vorig jaar tijdens de lezing voor Schola Publica lan ceerde, aan. Wij behoeven daar niet over uit te wijden, omdat we dit reeds eerder deden. Spre ker belichtte aanvankelijk de op bouw van de vloot en ging op historische gronden de ontwikke ling vanaf de tachtigjarige oorlog tot op heden na. Hij wees óp de belangrijke rol, die verschillen de zeeslagen uit de vorige eeuwen gespeeld hebben in de groei van de Nederlandse vloot en verge leek daarbij de kracht van vroe ger. Nadrukkelijk beklemtoonde spreker de plaats, die de voor malige koloniën innamen in de taak van de vloot, daarbij noe mend enkele pioniers op scheep vaartgebied, niet alleen voor ons land, maar ook voor de gehele wereld. De kracht van de vloot heeft in oorlogstijd dikwijls een beslissende rol gespeeld. Spreker haalde als voorbeeld aan de slag bij Enkhuizen, die mede door de victorie van Alkmaar, Amster dam als Spaanse vesting isoleer de en de mogelijkheid tot een nieuwe opmars wegnam voor de Spanjaarden. Met het opbloeien van de handel won de vloot aan belangrijkheid en deze kon later (Advertentie) „Hans en Grietje" ALKMAAR De jongens van de Adelbertusschool gaan Dins dag- en Woensdagavond voor hun ouders en andere belangstellen den de operette „Hans en Griet je" opvoeren in 't Gulden Vlies. 'Zaterdag- en Woensdagmiddag bestaat er de mogelijkheid voor andere kinderen de operette te gaan zien. De toegangsbewijzen a 50 cent zijn te verkrijgen aan het Broederhuis aan de Nassaulaan om Vrijdagavond van half zeven tot half negen of voor de voorstel ling aan de zaal Voor andere be langstellenden zijn kaarten a 75 cent te verkrijgen. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 19 FEBRUARI 'T GULDEN VLIES: Dr. F. J. de. Waele over „Verle den en heden in Hellas" voor „Schola Publica" 8 u. WAPEN VAN HEEMSKERK: Voorlichtingsavond van de Vereniging tot bestrijding van chronische ziekten, 8 u. RUSTENDE JAGER, Heiloo: Klaverjasdrive van E.H.K., 8 uur. Bioscopen: HARMONIE: „Calamity Jane", a.l., 8 uur. VICTORIA: „De vlucht van Kapitein Blood", a.l., 8 u. REX: „Maske im Blau", 18 jaar, 2,30 en 8 uur. CINEMA: „Het Loon van de Angst", 18 jaar, 8 uur. ZATERDAG 20 FEBRUARI 'T GULDEN VLIES: 's Mor gens en 's middags Kinder operette door de St Adel- bertusschool Uitvoering Dameskoor „Consonant", 8 uur. WAPEN VAN HEEMSKERK: „De Amsterdamse Comedie" voor de buurtvereniging D.V.V. 8 uur. RUSTENDE JAGER, Heiloo: Feestavond van de N.A.C.O. OUDE HERBERG, Heiloo: Tot 2 uur muziek. Bioscopen: Als Vrijdag. Voorstellingen: 7 en 9.30 uur. Rex ook 2.30 uur. KUNSTZAAL RUSTENDE- JAGER, Bergen: Expositie K.C.B„Prestatie en Con tra-Prestatie". Waterstanden: Zaterdag: hoog water 8.30 en 20.20 u. water 2.55 en 14.35 u. een gescheiden oorlogsvloot niet meer ontberen. Spreker greep terug naar de jaren voor de oorlog '14-'18, waar in Nederland met een onvoldoen de vloot optrad en verklaarde, dat een bewapening van een koop vaardijvloot steeds moet worden gehandhaafd.. Na een opsomming van gemaakte fouten voor zover het betreft het beleid van de zee macht, besloot Admiraal Helfrich zijn rede door te zeggen, dat het kortwieken van het Nederlandse rijk de zeemacht niet mag worden opgegeven. K.A.B. roept jongeren op! ALKMAAR In de oproep tot deze bijeenkomst in dit blad van Donderdag j.l. is een fout geslo pen. Uitgenodigd zijn alle K.A.B.- ieden, zowel dames als heren van 2335 jaar (vermeld was 2325 jaar). Zij die voor deze bijeenkomst interesse hebben, nemen van deze wijziging s.v.p goede nota. Rioolzuiverings installatie ALKMAAR De gemeen te heeft onlangs aan de Hel- derseweg een boerderij met een stuk land gekocht. Op dat land zal de geprojecteer de rioolzuiveringsinstallatie verschijnen. Met de bouw hiervan is nog niet begonnen De boerderij, die voor de ge meente van weinig nut is, werd verkocht aan het Groot- Yorkshirestamboek, dat daar een selectiemesterij geves tigd heeft. Maandag wordt dit bedrijf geopend. Elders in dit blad kan men daarover lezen. Oudhollandse maaltijd ALKMAAR Tijdens de gis teravond gehouden bijeenkomst van de vereniging Oud-Alkmaar maakte de voorzitter, de heer Ringers enkele plannen voor de viering van „Alkmaar 700 Jaar Stad" bekend. De vereniging heeft onder meer besloten enkele her denkingen te houden bij o.a. het Willemshuis. Tevens houdt de vereniging een maaltijd in de trant van enkele eeuwen geleden. Het zal een maaltijd zonder aard appelen worden, omdat men in de tijd van „toen Alkmaar pas stad was", geen aardappelen kende. Dit alles zal geschieden op 11 Juni de dag van het toekennen van de stadsrechten. (Advertentie). VRIJDAG en ZATERDAG p. Itr Platte Steenenbrug 114 Telefoon 2604 p. Itr Alkmaar ALKMAAR. De Alkmaarse Wandelsportvereniging „De Kaas koppen" lieeiO (gisteravond in café Tom een uiterst plezierige film avond georganiseerd, waarbij enkele bestuursleden van de Ne derlandse Wandelsport Bond te genwoordig waren. De heer Krom van de N.W.B. wees er aan het begin van de avond op, dat nimmer is geble ken, dat de N.W.B. zich heeft schuldig gemaakt aan de delicten die haar worden aangewreven. Im de N.W.B. heerst geen dictatuur; de leden zelf hebben een stem. De strijd van de N.W.B. is een strijd voor een rechtvaardige zaak. De Avondvierdaagse, aldus de heer Krom, is het eigendom van de N.W.B. Wanneer men daaraan raiken wil, zal de N.W.B. zelf een Vierdaagse organiseren De heer Hailtsma van N.W.B. die de films vertoonde en er een geestig commentaar hij leverde, noemde de wandelsport de een voudigste, maar de mooiste sport. De avondvierdaagse heeft de N.W.B. in de oorlog georganiseerd om de band tussen de leden te behouden en de gedachte aan de grote Vierdaagse levend te hou den. Hij wees er op, dat de wan delsport, die geen wedstrijdsport is, vriendschap kweekt en besten digt. Hij accentueerde het belang van de training voor deze sport, die practisoh niet aan een leeftijd is gebonden. Hij onderstreepte ook het nut van de wandelsport voor de gemeenten, die kampen met een gebrek aan speelterrei nen en recreatieiocaliteiten. De wandelsport lost deze moeilijkhe den op. De wandelsport verbetert de liohaamshygiëne en kweekt zelfrespect en is dus een opvoed kundig element in onze samen leving. De heer Haitsma hoopte dat de wamdelsportliefhebbers ook in de toekomst naast elkaar hun sport zullen kunnen beoefenen. Dat de N.W.B. niets tegen de Vierdaagse heeft, bewees hij door een pret tige frisse kleurenfilm te draaien van het grote Nijmeegse wandel- sportévenement. De camera toef de bovendien bij het rijke natuur schoon in de wijde omgeving van de Vierdaagsestad. Daarna zagen wij een filmpje over een sport- reünie in Noord-Holland; we wa ren tegenwoordig bij de jaarlijkse sportdag en we zagen staaltjes van verschillende andere takken van sport. Het Nederlands kam pioenschap snelwandelen werd eveneens op het witte doek ge bracht. Een athletiekfilmpje toonde ons M.C. Alkmaar tracht kampioenschap te handhaven ALKMAAR. De Motorclub Alkmaar en Omstreken, die het vorige jaar in de Veilig Ver- keerscompetitie het kampioen schap van. Nederland behaalde, zal in de competitie van dit jaar wederom haar beste beentje voor zetten om haar kampioenschap te prolongeren. De eerste wed strijd van de competitie wordt Woensdagavond, 24 Febr., ge houden. De eerste ronde ver eist een schriftelijk antwoord op 80 vragen. Een ongetekend ingezonden stuk ALKMAAR. Wij ontvingen een ingezonden stuk naar aanlei ding van het komende voorstel van B. en W. om een der stra ten naar een der Alkmaarse ver- zesstrijders te noemen. De inzen der ondertekende het met „Een oud-verzetsstrijder". In verband 'hiermee willen we er nogmaals op wijzen, dat wij ingezonden stukken slechts kun nen plaatsen, wanneer zij duide lijk zijn voorzien van de naam en het adres van de inzender. fraaie staaltjes van polsstokhoog- springen. Daarna vertoonde de heer Haitsma een kleurige rol prent van de Avondvierdaagse in Gouda en in Amsterdam. Na een alleraardigst humoris tisch filmpje over de Olympische Snelen in het jaar 3000, waarin de dieren de plaats van de mensen innamen, werd deze interessante avond besloten met een natuur film in kleuren, die ons op de Alkmaarse kaasmarkt bracht, in Avifauna, in de omgeving van Nijmegen en tenslotte in het Olympisch Stadion, waar de jeugd demonstreerde en fraaie bloemen wagens aan ons oog voorbij trok ken. De secretaris van de N.W.B., de heer Stijiger, besloot de avond met een dankwoord aan het adres van de heer Haitsma en met een begroeting van de broeders Jozef en Bavo van de St. Willibrordus- stichting en de inspecteur van politie, de heer Pijl, die daarna de nummers trok van de vijf ge lukkigen die in de verloting van deze avond een taart wonnen. Op 6 en 7 Maart zullen de pro- paganda-wandeltoohten worden gehouden en op 20 en 21 Maart houden „De Kaaskoppen' hun eigen wandeltochten ALKMAAR - Gisteravond vond in het Gulden Vlies het vijfde en tevens laatste abonnementscon cert plaats, gegeven door het N.Ph.O. 0.1.v. Toon Verhey en m.m.v. de 23-jarige Amerikaanse violiste Nadia Koutzen. Op dit concert hebben Mendels sohn's vriendelijke melodieën de afscheidsdronk betekend, waar van gelukkig zeer velen hebben geproefd. Laten wij hopen dat niemand de smaak zal verliezen, zodat de eerstvolgende serie concerten een minstens evert zo grote belang stelling zal ondervinden. De geringe waardering, die Mendelssohn gehad moet hebben voor zijn tijdgenoten, en daar tegenover zijn intense bewonde ring voor enkele van zijn voor gangers als Bach, Handel, Mozart en vooral ook voor de grootmees ters van de polyphonie, hebben hem wel eens tot conservatief be stempeld, doch nimmer kan men zeggen dat Mendelssohn geïmi teerd heeft. De geniale en zeer persoonlijke wijze waarop hij het aanwezige heeft verwerkt doet hem onmid dellijk herkennen. Reeds op zeer jeugdige leeftijd begon MendelssChn te compone ren en vrijwel onmiddellijk was hij ook tot meesterwerken in staat, wat blijkt uit de verrukke lijke ouverture Midzomernachts- droom, die hij, l'{ jaar oud, heeft geschreven. De boeiende inleiding kwam door 'n slappe articulatie bij de strijkers en 't nog niet voldoen de op temperatuur-zijn van de blaasinstrumenten niet tot zijn recht, de reprise hiervan was in beide opzichten aanmerkelijk be ter. Hierna volgde het vioolconcert in e. kl. opus 64 met Nadia Kout zen als soliste. Het tengere zalmkleurige fi guurtje had ongetwijfeld reeds bij haar verschijnen een groot deel van de aanwezigen aan haar voeten, doch in haar spel bleek al dadelijk dat zij méér was dan een aardige verschijning. Het Allegro verraadde aan stonds haar volle, positieve toon en intense muzikaliteit. Het or kest kwam door de aandachtige leiding van Verhey *en 't nobele musiceren van Nadia Koutzen tot een voorbeeldige begeleiding. Het Andante ontspon zich tot een prachtig vervloeiende sa menspraak tussen soliste en or kest. Het Allegretto, waarin zij haar edel instrument ongekend schoon liet zingen, bekoorde wel het meest. In het laatste deel viel op dat Stand der werkloosheid ALKMAAR Aan de gege vens van het Gewestelijk Ar beidsbureau Alkmaar over het aantal geregistreerde werkzoe kenden in het ressort van dit bu reau per 13 Febr. 1954 is het vol gende te ontlenen Ingeschreven mannelijke werk zoekenden: 1280 (per 30 Jan. '54: 1260); van wie werkloos 929 (926) nog werkend 30 (23), nog werk zaam in de D.U.W. 225 (214) en werkzaam in Gemeentelijke Werkobjecten 96 (97). Ingeschreven vrouwelijke ar beidskrachten 87 (93), van wie werkloos 67 (69 )en nog werkend 20 (24) De openstaande aanvragen van werkgevers betroffen 87 (75) mannelijke en 47 (41) vrouwelij ke arbeidskrachten. Adverentie Bijna alle Vaders en Moe ders vertellen sprookjes aan hun kinderen. Ongetwijfeld herinnert U zich nog wel, hoe uw Vader en uw Moeder V vroeger sprookjes vertelden, voor dat U naar bed moest. Ademloos luisterde U toe en in bed lag U nog lang wakker en beleefde U alles nog een keer. Zelf was V de Wolf of Roodkapje, Sneeuwwitje of de Prins, de arme houthakker of de Markies en U rilde als U aan de oude boze heks dacht. En, ofschoon U nu weet, dat die sprookjes geen waarheid bevatten, toch leest U nog wel eens graag in de mooie sprookjesboe ken van Andersen of Grimm. Want het is o zo menselijk om je, al lezende, geduren de enige ogenblikken te verplaatsen in een andere wereld. Er ZIJN sprookjes, die van begin tot eind werkelijkheid zijn. Zo'n sprookje is DOR- MITAzó mooi, zó feilloos, dat U zegt: Hoe is het mo gelijk? Zo'n laken heb ik nog nooit gezien. ALKMAAR FORUMS VOOR STREEKPLANNEN BERGEN-BINNEN In ver band met het ontwerpen en op maken van z.g. streekplannen, is ten aanzien van Noord-Kenne- merland ingesteld een Streekfo- rum, geformeerd uit diverse per sonen, wonende in de gemeenten van die streek. Daaronder zijn nog ingesteld z.g. plaatselijke fo rums, bestaande uit ingezetenen van de dorpen uit Ncord-Kenne- merland. Het plaatselijk forum voor de dorpskom Egmónd-Binnen bestaat uit de heren, Z.E. pater Gerritsen O.S.B., C. Baltus sr., Abdijlaan, A. Klaver. P. Mooi.j Johzn. eh A. v.d. Reep. Het plaatselijk forum voor de dorpskom Egmond aan den Hoef bestaat uit: Weleerw. heer ds. E. A J. Plus. de heer S. Hopman, wethouder, mej. C. J. de Waard en de heren J. Mannes jr. en J. J. van Dom. In het streekforum hebben on der meer zitting de heren: M. Niele, burgemeester tevens als voorzitter van de V.V.V., S. Hop man, wethouder, tevens directeur van de Coöp. Boerenleenbank en M. N. M. Blomert, lid van de raad en bestuurslid der K.A.B. Bevorderd tot arts PURMEREND Aan de gem. Universiteit van Amsterdam werd bevorderd tot arts mej. G. de Jongh, alhier. V.V.V.-gids gereed BERGEN De V.V.V.-gids waarin is opgenomen een lijst van gemeubileerde huizen en pensions, is gisteren gereed gekomen en is reeds aan de aanvragers toegezon den. Bovendien zijn reeds zeer vele rechtstreekse aanvragen om pen sion binnengekomen. Deze zijn op een lijst geplaatst die naar de le den wordt gezonden die op deze aanvragen kunnen inschrijven. Bakkerij verkocht EGMOND AAN DEN HOEF Thans is de verkoop van de bak kerij van de heer J. Klooster defi nitief tot stand eekomen. Koper is de heer P G. Brouwers te Eg- mond aan den Hoef. Burgerlijke Stand OUDE NIEDORP Geboren: Bernardus Josephus Maria zv Bernardus J Kalb en Catharina Hendrika Julia Oortmeijer; Al- bertje dv IJske Das en Jantje Visser: Simon Cornelis zv Arie' Mak en Alida Broersen; Catharina Sophia Maria dv Johannes J. Wit en Catharina S. Stadegaard: Wil helmus Comelis zv Wilhelmus C. Wester en Maria Kruiier. Gehuwd: Lourens Bart 28 jr, Wieringermeer en Marianneke Blanken, 22 jr. zij haar gave techniek met een minimum aan beweging wist te bereiken. Mendelssohn had zich geen ge schikter vertolkster kunnen kie zen. Een oprecht gemeende ova tie viel haar dan ook ten deel. Als laatste dronk werd de „Italiaanse" (Symphonie no. 4 in A. gr. t.) uitgeschonken. Dit zonnige wérk werd bijzon der accuraat en vooral warm ge speeld. Fijne nuancering, keurig verzorgde solo-passages bij de blazers en puntige phrasering i vooral door de violisten, brach ten deze vertolking op hoog ni veau. De persoonlijke, o.i. voor name opvatting, welke Verhey van dit werk bleek te bezitten, kwam duidelijk naar voren in het beheerste tempo dat hij nam in het derde deel. Nogmaals, wanneer de belang stelling voor deze concerten in het bijzonder en voor 't muziek leven in het algemeen zich op een dergelijke wijze blijft ont wikkelen, hoeven er, wat Alk maar en muziek betreft althans geen cultuur-verwekkende rede voeringen meer gehouden te wor den. G.v.d.I. Nieuwe telefoou-aansluitiugeu ALKMAAR: 2065 Kamp, S. A. van, Inspectrice Voogdijraad, Font. Verschuii-str. 2; 4843 Landmacht, Kon. Garnizoensbureau, PI. Adj. (whs) Maertenshof 22; 5474 Proef station voor de Groenteteelt in de volle grond. Diggelaarsteeg 2; 3912 Wamders, P. W.. Ref. II der P.T.T., Maertenshof 19. BERGEN: 2979 Jol C.. Kellner, Lijtweg 12. SCHOORL: 501 Spruit, J. C. Kampeerterreinhouder Oude He renweg 4, Groet. STOMPETOREN: School, Open- Lagere, Woning hoofd der school, Oterlekerweg D 64a. EEN OUDE ZAAK IN EEN NIEUW KI EED HEERHUGOWAARD ZUID De dames- en herenkapperszaak waar voor kort de fam. Vliegen dehond haar bedrijf uitoefende, is thans in andere handen overge gaan. Mevr. D. Zuurbier-Baars zwaait nu in de damessalon de scepter en de heer Zuurbier doet hetzelfde in de herenzaak. Maan dag j.l. had de opening plaats en toen wij het echtpaar een bezoek brachten, mochten wij constateren dat de gang er al goed in zat. Ook de winkel is opgeknapt. In etalage en vitrines staat een keur van artikelen ten toon en te koop gesteld. We wensen de familie Zuurlbier-Baars veel succes. DE HUIÏGENOTEN HEERHUGOWAARD ZUID De R.K. Gem. Toneelvereniging „De Huisgenoten" komt a.s. Zon dag en Dinsdag met een echt vastenavondprogramma voor het voetlicht. In de grote zaal van de heer v. d. Heiligenberg wordt op beide avonden voor de pauze opgevoerd het blijspel in 2 be drijven „De Trekpleister" ge schreven door C. van Lingen. Na de pauze voert men op een klucht in één bedrijf „Meneer Puimps heeft een koe gewonnen". Bal na. Voor Dinsdagavond hebben de Hjuijlgenoten nog een attractie op het programma, want dan komt de vooral ds laatste tijd bekende radiozanger Jan Koster het pro gramma aanvullen. Burgerlijke Staud LANGEDIJK Geboren: Jaco bus Maria zv Arie Koopman en Maria Weel: Rudolf Nicolaas Mat- theus zv Johannes Everardus Tes- selaar; Netty dv Gerrit Brouwer en Aaf je Klaver; Theodoras zv Cornelis Molenaar en Geertruida Brink; Willem zv Jan Kok en An- tje Kruk; Marion dv Arie Rootjes en Elisabeth Wagenaar. Overleden: Hendrik Glas, 68 jr, eehtg. van Geertje Wagenaar; Ge rard van Dasier, 57 jr, echts, van Johanna Maria Lodéwijk; Gerar- dus Kroone. 73 jr, weduwn. van Marijtje Hart. Ondertrouwd: Einar de Wijk, 28 jr, Meppel en Aafje Dirkmaat, 35 jr Toneeluitvoering St Ardalio EGMOND AAN ZEE Voor de tweede maal in dit speelsei zoen komt de R.K. Gemengde To neelvereniging St Ardalio met een amusant stu'k voor het voet licht. Zondag 21 Februari half 2 wordt opgevoerd: ,,'n Wespen nest". Dit is een vrolijk spel van vacaritiegeneugten. Voor ingewij den is het onnodig mede te delen dat er dus wear een pleizierige avond op komst is. En zij, die St Ardalio nog niet zagen spelen mogen niet verzuimen kennis te maken. Zij zullen er geen spijt van hebben. Zondag a.s. na de Hoogmis plm. half 12 plaatsbe spreken in het Parochiehuis. Dauuiieuws ZUIDSCHARWOUDE De uit slagen van de onderlinge club competitie van Dam lust waren als volgt: le klas: C. SchuifelenJac Kramer 11; N. JolP. Beers 0—2; C. Bak—Jn Zijp 02; A GoudsbloemJoh. Huitema 02; K. v. d. HovenTh de Haas 11 2e klas: P. BalderA. Zurd- sCharwoude 20; H. En-geringih D. Hoogenboom 02; A. v. d. WelleP Mienes 20. 3e klas: P. BekkerJ. Enge- ringh 11; P. den HartighA. Mosik 20; Jn. WeelP. Kramer 20; W. v. Kooten—M. Kaas 11; J. EngeringhD. Wiedijk 11. Driewielcle-kar zakte door het ijs NRD SCHARWOUDE De Gebr. Biersteker hadden met hun driewielde-kar kool vervoerd naar de veiling. Ze moesten nog een beetje kool afleveren bij de gara ge van de handelaar S. Op weg hier naar toe gingen ze langs de Wuyversloot over het ijs. maar bij het veilingcafé zakte de driewie ler door het ijs. Met vereende krachten werd de wagen weer op de kant gewerkt. Er was niemand die een nat pak opliep. Lourdesfilm NRD SCHARWOUDE Don derdagavond werd in hotel de Burg een filmavond aangeboden aan de werkende jeugd van Lan- gedijk en hun ouders. De grote zaal was geheel bezet in hoofd zaak met jongeren. De heer Ge rard Hofman, diocesaan bestuur der van de K.A.J, wees in 'n boei end betoog op de noodzaak van de organisatie van de jonge ar beidersjeugd. In het bijzonder schilderde spr, de gevaren, die de jeugd bedreigen op godsdienstig en zedelijk gebied, in de grote industriecentra in ons diocees. Vertoond werd een film van de bedevaart naar Lourdes van 20.000 Belgische Arbeiders jongens en meisjes. Ook in ons land gaat de K.A.J. op bedevaart naar Lourdes. Aan deze bedevaart zullen waar schijnlijk plm. 4500 jongeren deel nemen. De meisjes vertrekken op 2 Juli, de jongens iets later. Mede gedeeld werd dat getracht zal worden plm. 200 zieken aan deze bedevaart te laten deelnemen. De Weleerw. heer kapelaan Bregten wekte de aanwezige jon geren op om ook in deze parochie een afdeling op te richten van de K.A.J. De huidige levensomstan digheden laten niet toe dat we in dutten of onverschillig staan en zeggen „het zal zo 'n vaart niet lopen". Zij eist van ons dat we doelbewust kiezen en ons organi seren om sterk te staan tegen de gevaren die van alle kanten drei gen NIEUWE R.K. SCHOOL IN KLOOSTERTUIN NIEUWE NIEDORP B. en W. van Nieuwe N'iedorp zullen de Dinsdagavond a.s. bijeenko mende gemeenteraad voorstellen om van de stichting St Francisous te Maastricht aan te kopen een perceel grond van 1500 m2, deel uitmakende van de tegenwoor dige tuin achter het Franciscaner klooster aan de Prov. weg voor f 1.per m2. Dit middeldeel van de 'kloostertuin is bestemd om er de nieuwe R.K Lagere school in de loop van 1954 te kunnen bouwen. Deze grond willen B. en W. t.z.t. gratis aan het school bestuur overdragen zodra de school voltooid is. Een ander nogal belangrijk voorstel is wel om financiële medewerking te verlenen aan het zwembad te Rijt voor het aan leggen' van een strand. De kosten W eersverwaehtiri" medegedeeld door 't K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond. WEINIG VERANDERING Veel bewolking met tijde lijk enige regen of sneeuw. Overwegend matige wind in hoofdzaak tussen Zuid en Oost. In het Zuidwesten van het land lichte dooi tot tem peratuur om 't vriespunt. In het Noordoosten over het al gemeen lichte vorst. bedragen totaal f 3350,waar van f 750,lonen en f 2600, andere kosten. Bereids is al sub sidie aangevraagd van de sociale werkvoonzieningsregeliriig. Ook de Ned. Herv. Wezenadministratie zal een bijdrage geven. Verder zullen in deze verga dering de begrotingen van de ge meente, de gemeentelijke dien sten, Burgerlijk Armbestuur e.d. worden behandeld. Op grond daarvan kan de uitkering voor het bijzonder onderwijs gesteld worden op f 30.81 per leerling. Chibkampioenwedstrijtl tafeltennis NW. NIEDORP In zaal Hees hield de tafeltennisclub „Be Quick" haar clubkampioenschap- wedstrijden Gespeeld werd in drie klassen. In de eerste klasse werd N. Bart kampioen door zijn wedstrijd tegen J. v. Herwerden met 2117 en 2116 te winnen en door tegen P. v. Eeten met 17 —21, 12—13, 21—11 te spelen. P. v. Eeten bezette de tweede plaats door van J .v Herwerden te winnen met 2115 en 2113. In de tweede klasse werd J. Schaafsma kampioen, 2. A. Boon, 3. van Gelderen. In de derde klasse ging de titel naar mevr. R. Leguit-Krab, 2 mej G. van Eeten. Geslaagd WAARLAND Voor het in Amsterdam afgenomen examen van de Nederlandse Unie voor Praktijkexamens voor het diplo ma machine-schrijven slaagden gisteren onze plaatsgenoten Mej. R. Jaspers en de heer J. H. Jas pers. DE RIJP Woensdagavond kwamen de leden van de R.K Middenstandsvereniging „St. Bo- nifatius" bijeen in café Grasboer. Voorzitter H. Kaptein was zeer tevreden over de opkomst. Hij wees op het feit dat het juist altijd dezelfde zijn die niet komen Een speciaal woord van welkom riep hij toe aan een drietal nieu we leden en aan de heer H. J Morskate die, na ongeveer een jaar ziek te zijn geweest, weer 'ter vergadering aanwezig was Tevens wijdde hij enkele woorden ter nagedachtenis aan het over leden lid de heer G. Molenaar. Uit het verslag van de secre taris bleek dat het afgelopen jaar bevredigend was geweest, de pen ningmeester bleek ook goede za ken te hebben gedaan, door hem konden de boeken met een be hoorlijk batig saldo worden afge sloten. Bij een terugblik op de St- Nicolaas-actie bleek ook dat men tevreden kon zijn, dit jaar was f 6.000 meer omgezet dan het voor gaande jaar. In het geestelijk kwartiertje, dat door de Z.E. heer pastoor Holtkamp werd verzorgd, werd gewezen op het feit dat de klant koning is. Speciaal werd er op gewezen dat de middenstand er voor moet zorgen dat de goede deugden bij de handel naar voren komen Een behoorlijke winst is verantwoord mits die op eerlijke wijze is verkregen. De beide aan de beurt van af treden zijnde bestuursleden, de heren Schipper en Scholten wer den bij acclamatie herkozen. Tij dens de mededelingen en de rond vraag werden belangrijke onder werpen besproken. Op de vraag of een Beurs in 1954 weer ver antwoord zou zijn kon een alles zins bevestigend antwoord wor den verkregen. Men besloot zelfs om het dit jaar grootser aan te pakken dan de voorgaande keer. Contact zal worden opgenomen met andere groepen, met name o.m. de L.T.B. Voors werd besloten om in dïl Maria-jaar allen tezamen ter Be devaart naar Heiloo te gaan. Dooi de voorzitter werd medegedeeld dat de voorbereidingen voor het Financierings-instituut waren ge troffen en het wachten is op de medewerking van het gemeente bestuur waarna ook hier een ver tegenwoordiging kan worden aan gesteld. Een aansporing werd ge richt tot alle leden om de ver- keerscursus, welke door opper wachtmeester Londo zal worden gegeven, te bezoeken. Teneinde over drie jaar een jubileum op waardige wijze te kunnen vieren werd besloten om per kwartaal nu reeds een bijdrage te geven. Aan het einde van deze prettige en zakelijke vergadering dankte de heer Morskate voor de be langstelling en hulp die hij tijdens zijn ziekte had ondervonden. URSEM. Nadat burgemeester V. M. Nolet .de voltallige verga dering van de gemeenteraad met gebed had geopend, deelde hij in zijn Nieuwjaarsrede o.a <mede, dat in het afgelopen jaar het aantal inwoners van 1673 was teruggelo pen tot if 'n. Dit vindt zijn oor zaak in enlandse verhuizing en vertrek .an jonge werkkrach ten naar elders. Het geboorte-overschot bedroeg 37. Er zijn 8 woningen gebouwd. Het woningbouwprobleem blijft de aandacht vragen. Op het gemeen teterrein (Ruytersstraat) kunnen nog 4 woningen gebouwd worden. Naar nieuw bouwterrein wordt uitgezien. De schoolmeikvoorizie- ning werkt zeer gunstig. Onder de ingekomen stukken was een uitnodiging aan de raad tot de vergadering op Dinsdag 14 Maart, 's middags 2 uur, in „De Landbouw", over de ruilverkave ling. In het straatbeiastmggeschi] met de polder Ursem heeft de Hoge Raad de zaak voor nader onderzoek naar de Raad van Be roep te Alkmaar verwezen. Betreffende de poldersloten is het Polderbestuur in het ongelijk gesteld, daar deze sloten openbare waterwegen zijn. Vastgesteld wordt, dat van April tot en met September de winkels tot 7 uur geopend zullen mogen zijn, de kappers tot 8 uur en Za terdags tot 10 uur. De wijziging in de bezoidigings- regeling gemeenteambtenaren werd zonder bespreking vastge steld. Aan de orde was daarna 'n principebesluit inzake toetreding tot 'n gemeenschappelijke regeling van ziektekostenvoorzieningen ten behoeve van gemeentepersoneel en aanpassing ambtenarenregle ment. De voorzitter gaf een duidelijke uiteenzetting van deze regeling, de bedoeling en de vermoedelijke premies, uitkeringen etc. De heer Peereboom vónd 5 pet. te hoog voor ambtenaren. De heer Duyn kwam gedocumenteerd voor den dag en bracht de punten naar voren, waartoe een studiecommis sie uit Limburg aangaande deze stof is gekomen. Hieruit ontspon zich een vinnig debat tussen de voorzitter en ae heer Duyn, dat werd geaccentueerd met flinke tikken op de geliikkig stevige tafel. De heer Duyn zag in het voor stel een nadeel voor de gemeente, daar het goedkoper zou kunnen. De voorzitter meende echter aan de ambtenaren tegemoet te moeten komen. De heer Langereis informeerde naar eventueel gekweekte reser ves. Nadat er meer dan een uur fiks over de kwestie gepraat was, wer den het voorstel van B. en W. en dat van de heer Duyn in stem ming gebracht. B. .en W. behaal den met 6 van de 7 stemmen de overwinning. De Flora-tentoonstellmg te Bo- venkarspel krijgt een subsidie van f 25.—. Het aohtste agendapunt: het sluiten van 'n aanvullende verze kering voor het brandweerperso neel, bracht de tongen weer in beweging .De voorzitter, de heer Duyn en de heer Langereis waren het lang niet met elkaar eens, behalve op het punt, dat ze voor de leden van de Brandweer zeer vee! zorg en waardering hebben, 't Ging echter over het hoe en 't waarom. De heer Duyn wist zijn voorste! er gedeeltelijk door te krijgen, nl. f 25.000.bij overlijden, f 50.000 bij blijvende' invaliditeit en f 5. pér dag bij tijdelijke ongeschikt heid. B. eii W. wisten met 52 stemmen te bewerken, dat deze uitkeringen aan de gemeente zul len komen. Het Kon. Wilhelminafonds krijgt 1 et. per inwoner voor de kanker bestrijding. De heer Schipper werd voor plm. f 4800.schilderwerk opge dragen. berekend naar f 4.— per M2. Bij de rondvraag vroeg de heer Langereis medewerking van het gemeentebestuur voor de actie van het Landbouwborgfonds, ter wijl de heer Seyts de aandacht vestigde op het zandstrooien bij het opvriezen van de wegen. Daarna ging de raad in comité.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3