Nederlandse lekkerbekken willen meer ham, minder spek Nederland bezit dertien NA V O-vliegvelden Jan Sweering ongeslagen aan de leiding Katholieke vakbonden in Benelux hijeen Het varken werd genotmiddel ZWITSARUB Waar de maaltijd zijn oorsprong vindt Ir Staf in Washington: Groepsindeling bij de Tulpenrallye Henk de Kleine Jr in Nederlands kampioenschap Beroep van Metz werd afgewezen Lonen op elkaar afstemmen Verkouden kinderen? Sport in het kort Vrijdag 19 Februari 1954 Pagina 5 ALKMAAR Het dier staat in dienst van de mens. Het dier zal moeten groeien en werken volgens de wensen en verlangens van de mens. Dit valt het dier lang niet altijd mee. Het dier is van nature een vrijbuiter, die het ver maak en de genoegens zoekt, waar het die vinden kan en het maar zijn smaak heeft. Het dier holde, sprong en speelde in de vrijheid, tot de mens kwam en het een afgepaald leven moest gaan leiden. Het dier at datgene, waardoor het zelf te eten werd, het draafde, waar het de mens kon helpen en werd opgehokt en opgefokt tot een genot voor de mens. We willen het hier in het bij zonder hebben over het varken. Een vraatzuchtiger wezen, culi nair meer karakterloos en prin cipeloos, bestaat er niet. Het dier was uiterlijk bepaald niet appe tijtelijk, maar bleek in de pan meer te zijn dan een brok viezig heid. Oip de weg van de stal via het slachthuis naar de keuken toonde het varken ad zijn kwali teiten. De mens vond dit goed en buitte die kwaliteiten uit. Maar natuurlijk was die mens niet tevreden. Hij verlangde meer van het varken, hij wilde nog lekkerder eten en zocht naar middelen, die mogelijkheden in hielden tot opvoering van de kwaliteit en kwantiteit van het vlees. Iedere varkenshouder ging streven naar een meer rendabele varkenshouderij en wilde zijn beesten tot de beste maken. Het Varkensstamiboek zag het licht en betekende een gouden pagina in de geschiedenis van de fokkers en een zwarte in die van de var kens zelf. Immers; steeds meer verloor het varken van zijn vrij heid en steeds meer moest het eten volgens veterinaire recepten en voorschriften. Maar de men sen zeiden tegen elkaar: „Wat zijn die varkens toch nuttige beesten" en de slagers waren het er over eens, dat er veel te ver dienen viel aan die knorbeesten. Zij brachten de dieren als vle selijke sierproducten op met fraaie kaartjes getooide schalen aan de man en oogstten waarde ring en stille bewondering van hun echtgenoten voor de stralen de etalages, waarvoor verlaten stallen hun bewoners als-levend showimateriaal opofferden. De ge- meter ging op feestdagen lachend aan 'n verlokkende dis zitten en s nulde van hompen wonderen der natuur. De slager hielp de mensen aan steeds meer heerlijk heden. De stal raakte leeg en de winkel raakte leeg, boer en sla ger waren tevreden en streken met innerlijke vreugde over hun beurzen. Vader varken keek schouderophalend naar zijn kroost, vertrok naar het slacht huis en vulde een lege schaal in de slagerij. Natuurlijk was de mens, de fokker, de eter en de verdiener, nog niet tevreden. „Beste beesten" Hij wilde steeds meer geld en vlees zien, hij wilde steeds meer de voldoening zien van zijn heer schappij over de onredelijke we zens in dezelfde wereld. Iedere burger, iedere Nederlander, iede re Noordhoil'lander deed mee en werkte aan de vernedering van het levende varken, aan de ver heffing van het dode varken en aan de verhoging van de weelde van zijn eigen leven. Hij mocht dit. hij mooht zijn dienaar, het dier, het varken, ondergeschikt maken aan zijn genoegens en eetlust. In 1909 stichtten de Noordhol- landers een stamboek, omdat zij zagen, dat er iets gedaan moest worden aan de varkensfokkerij Zij begonnen te registreren en de beste dieren te combineren, om daardoor nakomelingen van een hoge kwaliteit te verkrijgen die weinig voer nodig hebben om te groeien. Maar het succes bleef aanvan kelijk uit, omdat er onvoldoende controle uitgeoefend werd en omdat het vergelijkend materiaal niet toereikend was. Maar toen kwam de onvermijdelijke over heid, die zich bezig hield mei een nuttige en nodige zaak. De Staten van de provincies No-ord- Hoililand, Zuid-Hoilland en Utrecht stelden voor een proefmestboer- derij te stichten, die onderge bracht zou worden bij de Rijks- proefboerderij in Hoorn. De me dewerking stokte, schokte en stopte en de proefboerderij bleef een droom. Opnieuw zocht het stamboek contacten met vakorga nisaties en slagers. Inmiddels groeide in het gehele land een actie, die stichting van boerde rijen in elke provincie beoogde en in 1932 kon Noord-Holland zidh eindelijk op de borst slaan; Hoorn had zijn proefbedrijf. Pio nier B. M. de Ha'an bouwde met financiële steun van het staim- boekibestuur. Het bedrijf draaide, maar voldeed noig niet. De twaalf hokken schoten tekort, het con tact met het secretariaat, dat in Alkmaar gevestigd was, beperkte zich tot een druk op en neer reizen tussen beide agrarische centra. De belangstelling van de fokkers was er en uitbreiding tot 22 hokken volgde. De tijd schreed verder, de fokkerij schreed mee en de eisen van de tijd deden hetzelfde. Maar „Hoorn" stond daar op steen en van steen en versteende in het gedraaf van de drukte van de tijid. De boeren zagen vooruit en keken naar Alkmaar, bij uitstek geschikt voor de gecombineerde vestiging van secretariaat en selectiébedrijf. In 1950 schafte Alkmaar zijn gemeentevee af en kreeg zodoende stallen vrij. Dr Voorthuysen, directeur van het slachthuis, maakte zich verdien stelijk met het doen van waarde volle voorstellen en wist toeval lig, dat een nabij zijn werkter rein gelegen boerderij met het aangrenzende land door de ge meente aangekocht was met het oogmerk het land te gebruiken als bouwterrein voor een riool- zuiveringsinstallatie. Het stamboek kocht de boer derij en bracht een moderne in richting aan, die de wensen van een doelmatige selectie in het varkensbedrijf volkomen positief beantwoorden kon. Kijk, dit was nu wat we u vertellen wilden: dit gloednieuwe bedrijf wordt Maandag officieel geopend door ir Th, C. J. M. Rijssenbeek, di recteur van het Veeteeltwezen in ons land. De heer C. Roeper, bedrijfslei der, legt met bekwame spoed de modern van opzet. Heldere gan gen lopen tussen de hokken, die bij de troggen een degelijke en practische sluiting hebben. Een centrale verwarming zorgt ervoor dat temperatuurschommelingen tot een minimum beperkt blijven. Het vocht wordt weggetrokken door het du'btoele plafond. Van verschillende zijden is de opmer king gemaakt, dat de centrale verwarming overbodig zou zijn en slechts geldverspilling is. Dit is niet waar, want door de ver eiste temperatuur heeft het var ken minder voer nodig, waar door de verwarming zichzelf eigenlijk betaalt. Iedere provin cie heeft een dergelijk bedrijf. Omdat overal hetzelfde materiaal en dezelfde voedingsmethoden toegepast worden, verkrijgt men uitstekende stof voor vergelij kingen. De dieren uit alle pro vincies worden geslacht in Uit hoorn door dezelfde mensen, die dus een neutrale en betrouwbare kijk op de slachtingen krijgen. Het Allkimaarse bedrijf is ge bouwd, nadat door het stamboek- bestuur de nieuwe bedrijven in Zevenhuizen (Z.H.) en Drachten bezocht waren. Alleen Zeeland en Groningen bezitten er nog geen. Ze hopen natuurlijk wel in dat nieuwe varkens-selectiebedrijf, dat Maandag in Alkmaar officieel geopend wordt, nog eens zo'n record-dier van 558 kg te fokken, zoals we dat indertijd op de markt in Purmerend voor de lens gekregen hebben, maar beslist noodzakelijk is dat niet. Het mag minder. laatste hand aan de afwerking. Toen we hem gisteren opzochten om hem te spreken over het be drijf, was hij druk aan het schil deren, maar vond desondanks tijd om ons iets te vertellen over de gang van zaken. De bedoeling van de inrichting is, de vleesverhouding bij var kens te verbeteren, d.w.z. men wil varkens fokken met meer vlees dan spek. Voor een belang rijk deel is dit in de achter ons liggende werkperiode gelukt: er is reeds ruim 10 meer vlees (oftewel dure delen) verkregen. Dit percentage is nog niet vol doende. Nu gaat men varkens fokken, die uiterlijk niet voldoen, maar veel „dure delen" hebben. Het ham-peroentage is al geste gen van 17,4 tot 22,2 terwijl de hoeveelheid vlees opgevoerd is van 45 tot 55 Het voeder- veribruik voor 1 kg groei bedroeg voorheen 3,9 kg, nu bedraagt dat 3,5 kg. De dieren worden van de houders gekocht met een gewicht van 20 kg en behoren bijgemest te worden tot een zwaarte van 120 kg. 88 varkens kunnen ge plaatst worden en te gelegener tijd zal ook de achter de boer derij staande schuur gereed ge maakt worden voor het door brengen van de voertijd. De die ren zijn met vier tegelijk bij elkaar gebracht en ondergaan iedere twee maanden een we ging, teneinde een berekening van het benodigde voer mogelijk te maken. Doelmatig De te openen inrichting is zeer Begrip en medewerking Het is echter jammer, dat de practische boeren nog te weinig erkenning hebben voor het door het stamboekbestuur verrichte werk. Veelal koopt men lukraak varkens zonder te letten op cij fers over het voederverbruik door de ouders van het gekochte dier. De kwaliteitsdieren worden niet naar waarde betaald. De slagers kopen voor een „prikje" en halen alle mogelijke waarde volle delen van het varken, waardoor zij een goede verdien ste hebben door de hoge op brengst van de „dure delen". Te vens verwacht men, dat de hoe ren een voorbeeld nemen aan het bedrijf, wanneer zü zich voorstellen ook iets dergelijks te stichten. Alkmaar is weer een trekpleis ter rijker. Het stamboek richt zich na de bouwwerkzaamheden voldaan op en de varkens gaan beter beantwoorden aan hun le vensdoel en -tot. De consument merkt weinig of niets van al het geen gedaan wordt voor een ver- smakelijkinig van zijn maaltijd. Een varkenspraatje behoort niet tot de smakelijkheden van het leven, maar waarom zouden we het ook niet eens van de andere kant bekijken? Als men wist hoe groente of een ander voedings middel aan hun smaak en grootte kwamen, dan trok men de neus ook wel eens op in de winkels. Maandag bij de opening hopen we alles te vertellen, wat we nu nog verzuimden. HtniB. WASHINGTON, 18 Febr. De Nederlandse minister van Defensie, ir Staf, heeft de pers vandaag medegedeeld, dat hij gaarne zoveel mogelijk eenheden van de Amerikaanse luchtmacht op Nederlandse bodem zou willen zien. Er hebben berichten de ronde gedaan, dat dit najaar vliegtuigen en manschappen naar Nederland gezonden zullen wórden. Staf deelde de verslaggevers echter mede, dat de kwestie „nog in een inleidend stadium verkeert". Minister Staf wees er op, dat Nederland een overbevolkt land is, maar voegde hieraan toe, dat het, toen er sprake was van de legering van geallieerde verbin- dingstrSepen, getoornd had hun aanwezigheid op prijs te zullen stellen. Hij zei, dat er thans 13 Navo- vliegveldien in Nederland zijn en dat er een gebouwd zal worden in Venray in Limburg. Tijdens zijn gesprek met de pers behandelde Staf technische problemen betreffende de lucht macht. Hii zei, dat de Neder landse luchtmacht, die 12 eska ders ongeveer 300 vliegtuigen telt, voor de helft uit jagers en voor de andere helft uit tactische luchtstrijdkrachten bestaat. De Britse Meteors, deelde hij mee, worden vervangen door Hawker Hunters. De tactische vliegtuigen zijn F849's. Nederland gebruikt eigen fond sen voor de bouw van 90 Hunters en de Ver. Staten bekostigen via de Offshore Procurement 48 Hun ters voor de Nederlandse lucht macht. Verder worden in België nog 84 Hunters gebouwd via de Offshore Procurement. Staf verklaarde zich tegen de bouw van een afdeling bommen werpers voor de Nederlandse luchtmacht. Hij zei: „Wij moeten dat zien als een zaak voor onze bondgenoten. Ik ben van mening, dat het verkeerd is onze eigen afdeling bommenwerpers te bou wen". Hij verklaarde, dat de Neder landse marine „in uitstekende conditie" is. Via de Amerikaanse militaire hulpverlening verwacht men Amerikaanse Neptunes op het land gestationneerde bom menwerpers te zullen krijgen. Omzet groenteveiling PURMEREND De omzet van de Groentenveiling was 1 Januari 1954 tot 9 Februari van dit jaar f 186.646.31 tegen f 225.550,— ir> hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De internationale sportcommis- sie van de F.I.A. heeft in haar zitting van 17 Februari na lang beraad de volgende definitieve indeling der automobielen vast gesteld, geldend op de eerste plaats voor de internationale rallye's. Er worden onderscheiden 2 categorieën, „toerisme" en „sport" onderverdeeld in groepen als volgt: Categorie toerisme: Groep 1: voitures de tourisme de serie normales; groep 2: voi tures de tourisme „grand tou risme"; groep 3: voitures de tou risme de serie speciales. Categorie sport: Groep 4: voitures de sport de serie; groep 5: voitures de sport (annerce c code sportif). Voorts worden de wagens on derverdeeld in 10 klassen, vol gens de cylindexinhoud der mo toren en wel: Klasse 1: tot en met 350 cc; klasse 2: boven 350 t/m 500 cc; klasse 3: boven 500 t/m 750 cc; klasse 4 boven 750 t/m 1000 cc; klasse 5 boven 1000 t/m 1300 cc; klasse 6: boven 1300 t/m 1600 cc; klasse 7 boven 1600 t/m 2000 cc; klasse 8: boven 2000 t/m 2600 cc; klasse 9: boven 2600 t/m 3500 cc; klasse 10 boven 3500 cc. De internationale tulpen-rallye zal het eerste eve.jiement zijn, dat onder de zojuist vastgestelde nieuwe reglementen wordt ver reden. (Eigen bericht) ZWOLLE In verband met de schorsing van v. d. Pol door het bestuur van de Kon. Ned. Bil jartbond, is, naar wij vernemen, de jeugdige Zwollenaar Henk de Kleine officieel uitgenodigd, de plaats van v. d. Pol in te nemen bij de finale kader 71/2, welke van 1114 Maart a.s. gehouden zal worden te Leeuwarden. Henk de Kleine, die in militaire dienst is. heeft inmiddels van de legerautoriteiten toestemming verkregen om aan deze wedstrij den deel te nemen. Henk de Klei ne, die na de finale kader 47/2 in verband met zijn uitstekende prestaties naar de hoofdklasse promoveerde, oefent thans bijna dagelijks in zijn garnizoensplaats Breda. Damkampioenschap van Nederland 1954 Vrijdag 5 Maart a.s. zal te Utrecht het tournooi om het per soonlijk kampioenschap van Ne derland beginnen met deelne ming van de heren J. H. Ansems (Amsterdam), P. Beers (N.-Schar- woude), A. van den Berg (Gou da), P. Bergsma (Wartena), J. M. Bom (Rotterdam), ir G. van Dijk (Wageningen), F. Gordijn (Den Haag). A. de Graag (Heus- den), W. H. J. Hartgers (Apel doorn), W. Huisman (Leiden), A. Jurg (Apeldoorn), R. C Keiler- (Amsterdam), H. Laros (IJmui- den), P. Roozentourg (IJmuiden), en W. Roozenburg (Rotterdam). De officiële opening zal Zater dag 6 Maart geschieden omdat dan alle deelnemers aanwezig zullen zijn. Het Amersfoortse incident De straf- en beroepscommissie van de Kon. Ned. Biljart Bond heeft het door de H.C.C. namens de speler H. Metz ingestelde be roep tegen de gang van zaken in de slotpartij van de Pol-Metz van het jongste tournooi om het Ne derlands kampioenschap hoofd klasse 47/2 te Amersfoort afge wezen. Dit op grond van de overwe ging dat het beroep niet binnen de in -het spel en arbitrage-regle ment gestelde termijn en op de daarvoor voorgeschreven wjjze is ingesteld en het derhalve niet ontvankelijk is. Rusland vraagt toelating tot F.I.M. De afdeling motorsport van de Russische sportraad heeft ge vraagd toegelaten te worden tot het lidmaatschap van de interna tionale motor-federatie (F.I.M.). In geval dit verzoek wordt in gewilligd, zoals aangenomen mag worden, zullen dus waarschijnlijk eerlang Russische coureurs aan internationale grote prijzen deel nemen. K.N.V.B. handhaaft internationaal programma Het bestuur van de K.N.V.B. deelt ons mede. dat in tegenstel ling met geruchten als zou er in verband niet de ijs- en sneeuw- periode spralke van zijn om wij zigingen te brengen in het inter nationale programma van dit sei zoen, kan verklaard worden, dat deze geruchten geen enkele grond van waarheid hebben. Het bestuur van de K.N.V.B. handhaaft het internationaal programma, dat voor de maanden Maart, April, Mei en Juni is vastgesteld. Voor de komende weken staan dus de volgende internationale wedstrij den op het programma 24 Februari Den Bosch: Voor lopig Nederl. Elftal—F.C. Köln. 2 Maart, Gent: Rode Duivels Zwaluwen. 7 Maart, Rotterdam: Nederland Engeland (amateurs). 10 Maart, Wenen: RapidNe derlandse Bondsploeg. 17 Maart, Amsterdam: Voorlo pig Nederlands ElftalLondens elftal. Ook in het programma van April en Mei, dat naar men weet enige tijd geleden is bekend ge maakt, zijn geen wijzigingen ge komen. (Advertentie) Ruwe en gesprongén handen? KALODERMA Ge/ee Donderdagmiddag werd een aanvang gemaakt met de wed strijden voor het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot-biljart bandstoten 19531954, die worden gehouden in „Astoria" te Amsterdam. De enthousiaste deelnemers ver dringen zich om het eerst aan stoot te komen. V.l.n.r.: J. H. Sweering, L. G. J. Teegelaar, P. Kruythof, H. Metz, C. de Ruyter, H. Popeijus, J. A. Eichelsheim en C. van Oosterhout. Nationaal kampioenschap handstoten METZ KREEG KLOP VAN VAN OOSTERHOIJT gemiddelde van 3.65. In zijn slót- beurt noteerde Sweering liefst 21 In Amsterdam is het nationaal caramboles. Teegelaar moest zich kampioenschap bandstoten met -p. e t (20 caramboles tevreden stol- een verrassing begonnen. Jan jen Henk Metz, twee jaar lang Sweering, drie jaar geleden de kampioen, kwam de eerste dag moeilijk op gang. In een zenuw- onbetwistbare kampioen en sinds dien trotse houder van het na tionale particuliere record van 7.89, heeft zich imin of «neer tegen de verwachting in opnieuw als een zeer ernstige candidaat voor de titel aangediend. Toen de ba slopende mrddagpartij kon hij maar net de aanval van Popeijus afslaan (150—135), maar 's avonds moest de ijzige Hagenaar onder het juk van de nederlaag door tegen een koele, zelfverze- lans van de eerste dag werd op- kerde van Oosterhout. Metz kwam gemaakt had Sweering alleen en ongeslagen de leiding na duide lijke overwinningen op Teegelaar en de Ruyter. BRUSSEL, 18 Febr. De drie katholieke vakbonden der Bene- luxlanden zijn gisteren onder voorzitterschap van August Cool, president van de Belgische Kath. Vakbond, te Brussel bijeengeko men. Deze vergadering had ten doel de huidige stand der Bene- lux-problemen te onderzoeken, in het bijzonder wat de werkver schaffing en de ontwikkeling van prijzen en Ionen in de drie lan den betreft. Wat het probleem der werk verschaffing aanigaat werd beslo- .-srvw— (Van onze verslaggever.) EMMEN. Karina, de leeuwin van het Noor der Dierenpark, heeft evenals vorig jaar haar moederplicht veronachtzaamd en een jong verstoten. De directeur, W. Oosting. kent deze gewoonte en had tevoren al een hond „in reserve". Robbie, een gekruiste herder van de fam. Tietema uit Gees. Op 10 Febru ari wierp deze hond pikzwarte jongen. Twee dagen later kwam het leeuwenjong ter wereld. De volgende morgen moest het al aan moeders zorgen of liever aan haar zorgeloosheid worden ontrukt. Om de hond tot adoptie van de welp te bewegen moest haar reukorgaan om de tuin worden geleid. Het beproefde middel voor zoiets is Eau de Cologne. De heer Oosting nam de twee jonge hondjes uit het nest, besprenkelde ze met het reukwa ter en legde ze weer bij de moe der. Ofschoon deze het luchtje wel vreemd vond, koesterde ze haar spruiten met onverminder de genegenheid. Daarna was de leeuw aan de beurt om bespren keld te worden. De hondjes wer den weer apart gelegd en de jonge Koning der dieren nam hun plaats in bij de gekruiste herder. Deze vond het jong wel wat fors maar haar neus over tuigde zizch ervan dat het merk Eau de Cologne hetzelfde was en op grond daarvan nam zij de zuigeling liefderijk tot zich. Een paar uur later kwamen ook de jonge honden weer bij het ge zelschap. Ze hadden kennelijk ook geen bezwaar tegen de aan wezigheid van de grotere broer, die thans ruim vier pond weegt en de afmeting heeft van bijna een volwassen kat. De welp gedijt flink en is reeds in staat om pianissimo te brul len, iets waar de moederhond verder ook al geen probleem van maakt. De welp blijft nu ruim twee maanden bij de min en kan na die tijd zijn bestaan als dieren tuin-leeuw zelfstandig voort zetten. ten een werfccomimissie in het leven te roepen, die dit nader zal bestuderen. Met betrekking tot de ontwik keling van het niveau van lonen en prijzen kwamen de afgevaar digden tot de conclusie dat tot het begin van dit jaar in België een grote stabiliteit viel waar te namen zowel wat de nominale lonen als de kosten van levens onderhoud betreft. In Nederland vonden echter niet onbelangrijke loonsverhogin gen plaats. De vergadering was het er over eens dat een dergelijke ontwik keling een belangrijke stap be tekent op de weg naar het op elkander afstemmen van de lonen in de Beneluxlanden, hetgeen zij als een belangrijke voorwaarde blijft beschouwen voor het wel slagen van de Benelux. De vertegenwoordigers der drie vakbonden zuilen in de loop van April opnieuw in Nederland bij een komen. (Advertentie) Genezende warmte door wrijven met: [Vraagde voordelige introductie-verpakking Eerste uitvoering van Gymnastiekver. D.W.O. WIERINGERMEER. Na vele weken van intensieve training is het dan zo ver, dat de afd. Gym nastiek van DWO voor de eerste maal in het openbaar zal optre den. Wat zal deze vereniging ons Zondagavond a.s. brengen? Mede door de successen van het vorig jaar zijn de verwachtingen hoog gespannen. Dus. leden van DWO, het beste beentje voor, opdat de bezoekers niet teleurgesteld zullen worden. Zorgt er verder voor dat de kle ding tot in de puntjes verzorgd is. De avond zelve wordt in tweeën ingedeeld. Vóór de pauze zal men plm. 2 uur lang de turn-enthou- siasten aan bet werk kunnen zien. De tijd na de pauze zal de afde ling Toneel van DWO voor haar rekening nemen. Zij zal de aan wezigen aangenaam trachten be zig te houden met het stuk „Hen- kie", een blijspel in 2 bedrijven. De afd. Gymnastiek hoopt een succesvolle avond aan te kunnen bieden en we betwijfelen niet of ze zal daarin ook zeker slagen. Stoomhootdienst Texel Den Helder weer normaal DEN BURG Aangezien toet ijs op de Waddenzee bij Texel geen al te grote moeilijkheden meer oplevert, is de Texelse stoomboot onderneming met in gang van heden, 19 Februari, weer volgens de normale dienst regeling, n.l. vijf diensten per dag TexelDen Helder v.v., gaan varen. niet verder dan 104 caramboles. Kees die Ruyter, die inviel voor Piet van de Pol (geschorst), moest tweemaal met een nederlaag ge- noeigen nemen. Eerst verloor hij op het nippertje van Kruythof (150146), daarna moest hij Jan Sweering zoals geschreven voorrang verlenen. Behalve Swee ring en de Ruyter wonnen en verloren de deelnemers gisteren een partij. De strijd is dus nog volkomen open, maar er zal van>- mididag wanneer favoriet Swee ring tegen kampioen Metz aan treedt wel enige tekening ko men. De uitslagen van gisteren luiden: Kruyt'hóf 150 De Ruyter 146 Eichelsheim 150 Van Oosterhout 144 Metz 150 Popeijns 135 Sweering 150 Teegelaar 120 Teegelaar 150 Kruythof 140 Van Oosterhout 150 Metz Sweering De Ruyter Popeijus Eichelsheim 104 150 114 150 145 58 58 52 52 53 53 41 41 42 42 44 44 55 55 51 51 17 22 24 12 19 10 21 18 12 25 17 20 14 13 12 21 2.58 2.51 2.88 2.76 2.83 2.54 3.65 2.92 3.57 3.33 3.40 2.36 2.72 2.07 2.94 2.84 Bij internationale schaatswed strijden te Falun bezette Wim de Graaff de tweede plaats op de 3000 m achter de Noor Lund- berg. Op de 500 m behaalde de Nederlander met een tijd van 46.8 sec. de zesde plaats Het Engelse paar Westwood-Demmy heeft voor de derde maal in successie beslag gelegd op de wereldtitel in het ijsdansen, dat te Oslo werd gehouden De Belgische zwemster Eva Gerard- Novak heeft het Belgisch record óp de 100 m vlinderslag met bijna elf seconden verbeterd: nieuwe tijd 1.19.8. De vroegere Hongaarse wereldrecordhoudster is hiermee een recordjaciht be gonnen. De Duitse wielrenner Walter Lolhmann die kortgeleden in de Westfalenhalle te Dortmund de leider van de hal een oorvijg gaf, is voorlopig geschorst. Rusland won een ijshockeywed- strijd tegen Zwitserland in Mos kou met 31. Volgende maand wordt in België het internatio nale militaire voetbaltournooi ge houden. Nederland is ingedeeld in een groep met de Ver. Staten, Griekenland en Italië. De eerste wedstrijd van Nederland gaat op 6 April op Anderlecht tegen de Grietoen. DAMMER HUISMAN NU DRIE PUNTEN VOOR ROTTERDAM, 18 Februari In de vijfde ronde van het can- didatentournooi voor het wereld kampioenschap heeft onze land genoot Huisman na 53 zetten van de Italiaan Fanelli gewonnen. De partij tussen Demesmaecker (Belg.) en Verse (Fr.) eindigde in remise. Na de 5e ronde luidt de stand: 1. Huisman, 7 punten; 2. De mesmaecker (Belg.), 4 punten: 3./4./5. Fanelli (It.), Guignard (Ziwits.) en Verse (Fr.) allen 3 punten. Alle spelers bobben nu 4 partijen gespeeld. Militair zevental samengesteld AMSTERDAM, 16 Februari Het Nederlands militair zeven tal, dat tijdens wedstrijden om de John P. Hauserbeker Zater dag 6 Maart a.s. in het sport- fondserubad-Oost te Amsterdam tegen de „Kikvorsen" zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Insinger (A.Z. en P.C.); achter: D. Ruimsohotel (H.Z. en P.C.), Keetelaar (Robben) en Bijlsma( Haarlem); voor: Lucihs (Robben), Korevaar (Merwede) en De Wit (Robben).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5