tut P.T.T. geeft fiat aan mechanische secretaresse 8TL GELD Tramkwestie Amsterdam is teveel opgeblazen Oost-Duitse cineast filmde de werkelijkheid Bekogelen met kalkspecie is levensgevaarlijk spel Opnieuw teisteren zware overstromingen Italië Beeldenstormer vernietigt kop Winston Churchill INN Dienstplichtigen vrijwillig in de Nationale Reserve Schrikwekkend visioen 'Wtökwfiito, Buitenlandse notities Wethouder Mr van Wijck: Grondig onderzoek wordt ingesteld T elef oongesprek met afwezige abonné Lichtingen 1944 t.m. 1947 En smokkelde film naar W.-Duitsland Nederland telt 4,5 millioen rijwielen Nog één kans Pyromaan te Tiel gearresteerd F abrieksarbeider ernstig gewond 80.000 mensen door het water bedreigd Korreltjes Relletje in museum van Marl. Tussaud iooi kwaliteit, A9S prima pasvorm ki overhemden, et 2 opgestikte dL95 kleppen O r broeken, :eit en zeer irnu 18" imesschorten, ide dessins, 2,60 voor 1" ellakens, een :ert, 120x150 3" sakdooken, in bloemdessins 65* eskousen, 01 0 lit, linksgeweven ler-anklets, loord, effen vanaf 79' breikatoen, i 100 gram 95' rtjes, om te gekleurde bies 295 creme inke maat ^95 n, 1 Va liter en coopje 3.75 310 nsen' 59c attractie hebben ze mij genoemd, nog wel niet praten, maar Mams toch aan haar ver- jebracht, dat vanaf morgen .in Koning is bij Kofa. Nou 'ams en ik van de week eens naar die grootse show van ledikanten, kinderwagens, babykleertjas enz., enz. Je ns zien hoe gelikt ik et- uitzie!! want ik koop altijd bij... T ^AlKMAAf Vrijdag 19 Februari 1954 Gesprek over Korea en Indo-China? De minister» van buitenlandse zaken van de Grote Vier heb ben, ondanks al hun nutteloze besprekingen, op de laatste dag in Berlijn toch nog een klein suc cesje weten te behalen. Er is in pincipe overeenstemming bereikt over het houden van een confe rentie met Communistisch China over Korea en Indo-China. De ontmoetingen van de betrokken vertegenwoordigers zouden in Ge- nève dienen te geschieden, onge veer in het midden van April a.s. Het behaalde resultaat betekent niet meer, dan dat deze kwesties, die de gehele situatie in het verre Oosten betreffen, punt van „be spreking" zullen uitmaken. Dulles heeft zich gehaast om voor te stellen, dat de overeenkomst waar in het plan is vervat duidelijk de clausule zal bevatten, dat instem men met een bespreking met Chi na geen erkenning van Rood- Peking wil zeggen. Molotof heeft dus water in de wijn moeten doen. Het Westen weigerde van het eerste begin af hardnekkig een conferentie met China samen te roepen ter bespreking van alle internationale problemen. Wat nu staat te gebeuren heeft een geheel andere bedoeling, temeer omdat ook het thema waarover de dis cussies zullen gaan tot de Azia tische problemen zijn beperkt. Het voorstel is eigenlijk van Westerse oorsprong. De Ko reaanse vredesconferentie is nog steeds een vrome wens gebleven. Het Westen trachtte met genoemd voorstel in Berlijn de Koreaanse kwestie uit de impasse te helpen. Daarvoor is de hulp van Rusland nodig. Dulles en zijn adviseurs laten er geen twijfel over be staan, of de gehele opzet van de oorlog in Korea en het deelnemen van China aan de strijd is ge schied op aandrang van de Sov jet-Unie. Moskou heeft wel steeds 'als „neutraal waarnemer" op de conferenties uit het verleden wil len fungeren, het voorstel houdt thans de deelname van Rusland als partij bij de onderhandelingen in. Overziet men deze ontwikke ling, dan blijkt Molotof bij de ge heime besprekingen toch het één en ander te hebben toegegeven. Over Korea zullen alleen die lan den spreken, die aan de oorlog hebben deelgenomen. Dus ook Noord- en Zuid-Korea. Over Indo- China mogen ook Vietnam, Laos, Cambodje en een vertegenwoor diging van de Vietminh mede be slissen. in Frankrijk is men over het bereikte resultaat uitermate te spreken. De grote hartewens van de Fransen, is de beëindiging van de oorlog in Indo-Chiina. Zolang Frankrijk in het Verre Oosten met handen en voeten gebonden is en ontzaglijke financiële of fers moeten brengen om de strijd, no gang te houden, wordt de poli tieke positie in Europa verzwakt. Wanneer de Amerikanen er niet geweest waren, zouden de Fran sen er waarschijnlijk weinig in gezien hebben om het einde van de oorlog te kopen met een er kenning van Communistisch China. Thans Is een middenweg gekozen. Wat tot nog toe is besloten zegt echter niets over een voor uitgang in de betrekkingen tussen Oost en West inzake Azië en allerminst over een einde van de strijd in Indo-China. Deze zal eerder oplaaien, om van com munistische zijde een zo goed mogelijk strategische positie in te nemen, dan afnemen. Hetzelfde deden de Chinezen en Noord- Koreanen tegen de tijd, dat de bestandslinie definitief zou wor den vastgesteld in Korea. AMSTERDAM, 18 Febr. „Er is te veel rumoer ontstaan rond de Amsterdamse tram, die hele zaak wordt te veel opgeschroefd", aldus de wethouder voor de be drijven te Amsterdam, mr F. van Wijck, op een persconferentie, waarin hij de stand van zaken en het zojuist begonnen onder zoek in de bekende tramkwestie nader heeft besproken. Sedert 12 October de dag van het dodelijk ongeluk bij het Centraal Station - zijn in totaal tien wagens in beslag genomen. Het onderzoek in zes van deze gevallen had als resultaat, dat aan de wagens niets mankeer de. In één geval kwam ir Brui ning, de door de Justitie benoem de deskundige, tot de slotsom, dat de toestand van de wagen „niet honderd procent was". In de ove rige drie gevallen is het onder zoek nog niet geëindigd. Het zijn tenslotte nog deze drie laatste tramwagens die dus nog niet zijn vrijgegeven. De overige rijden weer normaal. Weinig goede woorden had de wethouder voor de manier, waar- oo het in beslag nemen gebeurt. Waarom moet dat zo ostentatief? zo vroeg hij zich af. Waarom ge beurt zulks niet na ongelukken, waarbii de tram is betrokken en die minder aflopen dan met zwaar lichamelijk letsel of de dood van 'het slachtoffer, zoals de procureur-generaal als richt lijn had gesteld. Det wethouder hoopt, dat elk een zal inzien, dat nu het resul taat moet worden afgewacht van het onderzoek, waarmee, nu de officiële ondraoht daartoe is ge geven, de daarmee belaste experts reeds zijn begonnen. Gezien de omvangrijkheid en de belangrijkheid van het tech nisch onderzoek komt het B. en W. ongewenst voor, dat van de beginne af een onderzoek naar de personeelsverhoudinsen daar mede parallel loont. Zodra het technisch onderzoek in een sta dium is gekomen, dat het onder zoek naar de personeelsverhou- dingen een aanvang kan nemen, zullen B. en W. dit doen instel len. B. en W. hebben er met klem op aangedrongen, dat een interim- GELTTK WENSEN VAN KONINGIN JULIANA Aan Kroonprinselijk vaar van Luxemburg DEN HAAG, 18 Febr. H,M|. de Koningin ea Z.K.H. - prins Bernhard hebben het kroonprin selijk paar van Luxemburg tele grafisch gelukgewenst met de ge boorte van prinses Marie Astrid. Jongens duwden kinderen on onbetrouwbaar iis AMSTERDAM, 18 Febr. Gister ochtend zijn drie kleine kinderen van vier. acht en negen jaar, al len uit één gezin, door het iis van het water van de Jac. van Lennepkade te Amsterdam ge zakt. Volgens verklaringen van een getuige zijn de kinderen door onbekend gebleven jongens op het iis geduwd. De 46-jarige heer W. K. Ketelaar wist met behulp van een ladder, die hij op het ijs 'had gelegd, de kinderen te redden. De kleinen zijn naar huis ge bracht en hebben ogenschijnlijk geen nadelige gevolgen van het koude bad opgelopen. DEN HAAG, 18 Febr. Na geruime tijd geaarzeld te hebben, heeft het Staatsbedrijf der P.T.T. thans aan een importeur van een automatisch apparaat voor het opnemen van telefoongesprekken medegedeeld, dat zijn „mechani sche secretaresse" aangesloten mag worden op een telefoonlijn. Verwacht mag worden, dat bin nenkort ook andere apparaten van gelijke strekking het etiket „geen bezwaar" zullen krijgen. Het apparaat kan aangesloten worden op het telefoontoestel Is de telefoon-abonné afwezig, dan krijgt degene, die opbelt, toch antwoord in de geest van: ,.U spreekt met nummer 1111, Hugo de Groot, wilt u uw bood schap maar opgeven?". Degene die opbelt, kan dan mededelen wat hij op zijn hart heeft. Komt de eigenaar van het toestel terug, dan kan hij het laten afdraaien en horen, wat zijn klanten of kennissen hem te zeggen hebben. Er is een nog verdergaande mo gelijkheid. tie eigenaar van het toestel kan telefoneren via een code met het apparaat in ver binding treden en op grote af stand dus vernemen, wat men hem te vertellen heeft. Een Hii- versumse arts, die geen personeel in dienst wil nemen, heeft thans als eerste toestemming gekregen een dergelijk toestel te plaatsen. PTT, dat de toestellen niet zelf levert of exploiteert, heeft tot nu toe steeds geweigerd toe te staan dergelijke toestellen te plaatsen, hoewel het principe bij voorbeeld in Zwitserland reeds vele jaren bestaat. PTT is van mening, dat het niet zo snel moet overgaan tot het introduce ren van een nieuw element in 't telefoonverkeer. Zo liet men zwaar wegen het argument, dat de andere telefoonabonné's hin der kunnen ondervinden. Nor maal rekent men er immers op, dat men of de opgeroepenen (dan wel zijn familie of perso neel) aan de lijn krijgt of geen gehoor. Thans wordt het moge lijk, dat men met het toestel moet „converseren". Ook dege nen, die hieraan geen behoefte hebben, moeten het gesprektarief betalen. Tot op zekere hoogte is dit een overlast. In de toekomst zullen, nu P.T.T. gezwicht is voor de aandrang, degenen, die een dergelijk toestel hebben aange schaft, dan ook op een bijzondere wijze in het telefoonboek worden aangeduid. Hieruit volgt reeds, dat men zonder toestemming van P.T.T. zo'n apparaat niet mag gebruiken. Ook zal P.T.T. de vele soorten toestellen, die in de han del zijn, beproeven voordat zij op de lijst van toegelaten soorten worden geplaatst. GIFMENGER KRIJGT LEVENSLANG De moord in Varsseveld ARNHEM, 18 Febr. Het von nis van de Arnhemse Rechtbank in de zaak tegen de 54-jarige landbouwer D. L. uit Heelweg bij Varsseveld, dat levenslang luidde, is 'hedenmorgen conform de eis van de procureur-generaal, door het Arnhemse Gerechtshof 'bevestigd. Zoals bekend, werd L. vervolgd wegens het veroorzaken van de dood van drie huurlieden, twee broers te Lindert en hun zuster, door tijdens hun afwezigheid ver gif in hun eten te mengen. Hij zou dit hebben gedaan om geld te kunnen wegnemen teneinde daarmee een hypotheek af te lossen. rapport wordt uitgebracht vóór 15 April a.s. en dat alles in het werk wordt gesteld om het eind rapport vóór 1 September a.s. ge reed te doen zijn. Opnieuw tram in beslag genomen Inmiddels is gistermiddag om streeks drie uur opnieuw een tram de zesde in beslag ge nomen. Dit gebeurde, nadat de tram, een motorwagen en bijwa gen van lijn zeven, op het Leid- seplein in botsing was gekomen met een auto. De bestuurder van de tram trachtte nog door tijdig remmen een aanrijding met de auto, die op de tramrails was 'blij ven stilstaan, te voorkomen. De tram schoot echter door en de ge volgen waren: enige beschadigin gen aan de auto en aan de mo torwagen van de tram. Enige po- litie-agenten, die op het voorbal- con van de tram stonden, waren getuigen van de aanrijding. FRANSE REGERING BEVRIEST PRIJZEN PARIJS, 18 Febr, De Franse regering heeft gisteren de prij zen „bevroren" op het peil van 8 Februari. Het voorschrift heeft ten doel te verhinderen, dat de prijzen snel omhoog zullen lopen, zodat de voordelen van de 15 pet loons verhoging welke 9 Peibr. aan de arbeiders in particuliere indu strieën is toegekend, teniet wor den gedaan. JONGENS VONDEN GELDKISTJE DEN HAAG, 18 Febr. Wan delende jongens vonden in de Soheveningse bosjgs een geld- DEN HAAG, 18 Febr. De werving voor de nationale reserve onder jonge mannen, die niet als dienstplichtigen door de strijd krachten worden opgeëist, heeft zo weinig succes opgeleverd, dat men thans overweegt dienstplich tigen in staat te stellen tot de nationale reserve toe te treden. Plannen hiertoe zijn bij de gene- kistje. Het bleek een spaarbank j "Ie staf in voorbereiding, boékje te bevatten,, waardoor de De nationale reserve telt thans eigenaar van kistje en boekje kon worden opgespoord. Deze stelde echter vas-, dat 180 gut den uit 'het kistje waren verdwe nen. Men koesterde enige arg waan tegen de kostganger van de eigenaar, de 62-jarige stoker J. G. de H., die daags tevoren plotseling het huis had verlaten. Hij werd in Venlo opgespoord en naar Den Haag overgebracht, waar hij een volledige bekente nis aflegde. In West-Duitsland zal binnen kort een film uit Oost-Duitsland draaien, die onvervalst het leven in Sovjet-Duitsland weergeeft. Een Oost-Duitse cineast kreeg op dracht van de rode machtheb bers om een propagandafilm van het leven in Oost-Duitsland te vervaardigen, om de „socialisti sche opbouw en de blijde wer kers" te registreren. De cineast deed echter het te genovergestelde. Hij filmde de werkelijkheid, de drukkende at mosfeer en de bezorgde gezich ten der mensen,, en spoedde zich naar Berlijn, waar hij zich met zijn product bij de West-Duitse autoriteiten meldde. Bijzonder deprimerend zijn de opnamen van de vervallen, ver laten boerderijen in Mecklen burg, de opgebroken spoorlijnen en gesloten stations, met de em placementen vol onkruid. Bij Wittenberg ziet men een verval len Duits soldatenkerkhof, ter wijl enkele kilometers verder een keur-ig onderhouden Russisch, sol datenkerkhof- ligt, waair Duitss? jongens en rn'eisjes dè-ërewacfet moeten houden. Een merkwaardige aanblik bie den de auto's in de Oost-Duitse steden. Het zijn allen voorhisto rische modellen, en zij lopen meest op houtgas, daar de ben zine nog streng gerantsoeneerd is. In Mecklenburg vervangt er gens een oude omnibus, door een tractor voortbewogen, de opge broken spoorweg. Men ziet H.O.-winkels (staats winkels), die behalve wat alco- UTRECHT, 18 Febr, Er zijn thans in Nederland ruim 4.5 mil lioen tot 5 millioen rijwielen, hetgeen in vergelijking met het aantal rijwielen van 25 jaar ge leden een toename betekent van 150 procent. Het mag worden aangenomen, dat een verzadigingspunt is be reikt en een (verhoging van het aantal van 5 millioen fietsen is niet te verwachten. Dit deelde ir. D. Mathlener, adjunct-directeur-hoofdingenieur van de Zuid-Hollandse Provin ciale Waterstaat mee, tijdens een causerie, die 'hij 'hield o,p de laat ste dag van de nationale ver- keers-itedhnisohe leergang van de A.N.W.B. te Utrecht. Om buiten omloop gestelde munten in te wisselen 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Op 15 December van het vorig jaar eindigde de termijn van in levering van de huiten omloop gestelde zinken dubbeltjes en oude bronzen centen. Maar nog niet iedereen heeft zich toen daar d,e gelegenheid voor open stond, de moeite gegeven deze oude pasmunt tegen gang bare betaalmiddelen om te wis selen. Daarom deelt het Ministerie van Financiën mede, dat de mo gelijkheid tot inlevering en om wisseling opnieuw wordt open gesteld en wel voor alle munten, die sedert 'het in werking treden van de nieuwe muntwet van 1948 hun gangbaarheid 'hebben verloren. Het gaat hier om de oude zilveren halve guldens en kwartjes, de vierkante nikkelen stuivers, de oude bronzen halve centen, centen en 2i/, centstuk ken en de uit de oorlogsjaren stammende zinken kwartjes, dub beltjes, stuivers, 2i/ centstukken en centen. De na-inleveringster- mijn voor al deze munten loopt van 15 Maart tot en met 15 April a.s. De inwisseling kan geschie den bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der posterijen en poststations. holisehe dranken en enkele min derwaardige levensmiddelen al leen nog het bordje hebben: „Boter en margarine uitverkocht." De climax van deze film is: een boerenmarkt in Wittenberg, waar lange rijen mensen gedul dig wachten om ondérmelk, aard appelen en appelen te kunnen kopen. De cineast kreeg het hier te kwaad, daar verontwaardigde vrouwen rotte appelen naar zijn hoofd gooiden, omdat zij geloof den, dat hij propaganda-opnamen voor een communistischsblad wil de maken. Deze film is aangrijpend. Zij toont de „Versteppung" (het tot steppe worden 'van het Oost- Duitse landschap). Hier ziet men met schrik hoe het schrikwekkend visioen van Orwell „1984" thans reeds wer kelijkheid is. Slangeninvasie in Australische stad BRISBANE. 18 Febr. Dui zenden slangen zijn huizen in Rockihampton in Queens land (Australië) binnenge drongen, vluchtend voor het water van de rivier de Fitz- roy, die de staf' heeft over stroomd. In Woensdag* |è**r-hewon' hampton o'ndvHrinden voorts veel hinder van grote hoe veelheden waterplanten, die in de straten drijven en de boten van de reddingsploe gen ophouden huizen zijn door d. De an Roek- Laatste ouden van dagen verlaten het Loo 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Morgen om half acht zullen de laatste twaalf ouden van dagen, die nog in het paleis het Loo gehuisvest waren sinds de wa tersnoodramp, naar hun haard steden terug keren. De eerste groep van 14 arri veerde het vorige jaar op 10 Fe bruari op het Loo en sindsdien zijn er nog enige groepen bijge komen, die tezamen een belang rijk deel van het paleis hebben bewoond. nauwelijks 15.000 leden, een te gering aantal om een functie van betekenis te kunnen vervullen in de territoriale verdediging van Duurrecord accordeon- spelen verbeterd BRUSSEL, 18 Febr. De 29- jarige Kortrijkse accordeonspe ler Roger Bernaert is er gister avond in geslaagd het wereld record accordeon te verbeteren door zonder onderbreking 103 uur te spelen. Niet minder dan tien agenten waren nodig om de orde te handhaven voor de sporthal waar deze prestatie is geleverd. Gouwzee gevaarlijk voor automobilisten AMSTERDAM, 18 Februari. Naar wij van de bur gemeester van Monnikendam vernemen is de Gouwzee voor autoverkeer absoluut onbetrouw baar. Automobilisten die toch proberen naar Marken te rijden, worden door de rijkspolitie in Monnikendam tegengehouden. Jan Eloy Brom ten grave gedragen UTRECHT, 18 Febr. Vandaag is op het R.K. kerkhof te Utrecht de j.l. Zondag in de ouderdom van 62 jaar overleden edelsmid Jan Eloy Brom begraven. Na de uit vaart in de parochiekerk van St. Willibrord werd de baar uitge dragen door personeelsleden van Broons atelier. Er was een krans van het Utrechtse gemeentebe stuur. ons land. Tal van middelen zijn beproefd om hierin verbetering te brengen maar tot dusverre steeds met weinig succes. De lichtingen van voornamelijk buitengewoon dienstplichtigen zijn bijvoorbeeld hier en daar intensief bewerkt maar desondanks zijn uit deze categorie slechts enkele vrijwil ligers voortgekomen. De gedachten gaan thans uit naar een indeling van oudere dienstplichtigen uit de lichtingen 1944 t.m. 1947 bij de nationale reserve. In principe zou hierover overeenstemming zijn bereikt maar aan de uitwerking van dit idee wordt nog gewerkt. Waarschijnlijk zullen deze dienst plichtige militairen niet verplicht worden over te gaan naar de na tionale reserve maar kunnen zij bij de strijdkrachten blijven wan neer zij daaraan de voorkeur ge ver;. TIEL, 18 Febr. De Tielse po litie heeft vandaag de 23-jarige J. K. uit Tiel gearresteerd, die er van verdacht wordt twee vrij ernstige fabrieksbranden te heb ben gesticht. Dinsdagavond probeerde deze pyromaan in een sdhuur, welke gedeeltelijk met riet was gedekt en waarin duizenden fruitkisten waren opgeslagen, opnieuw brand te stichten. De brand werd toen door de politie geblust. K. ver keerde echter in de mening, dat het vuur uit zich zelf was uitge gaan en daarom herhaalde hij de volgende nadht de poging. De po litie was echter waakzaam en greep de brandstichter, voordat hij onheil kon stichten, in de kraag. Tijdens een verhoor be kende hij ook de twee fabrieks branden in een metaalwarenfa- briek te Tiel te hébben gesticht. (Advertentie) Datnes! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen AMSTERDAM, 18 Febr. Arbeiders van een kalkzandsteen fabriek te Huizen (N.H.) hebben vanochtend critiek op zich horen uitoefenen door de officier van Justitie mr. B. Kist, nadat zij in een zaak tegen een medearbeider als getuigen waren gehoord. Ter zitting bleek n.l., dat de arbeiders van deze fabriek er af en toe behagen in scheppen elkaar met kalkspecie te bekogelen, het geen op 15 October j.l. tot een ernstige oogverwonding van een der arbeiders leidde, die 'n kluit je in zijn oog kreeg. Hiervoor moest de arbeider H. G. H. M. uit Huizen, die door zijn mede-arbeiders dezelfde dag ais de dader werd bestempeld, terecht staan. Hij ontkende ech ter iedere schuld. Ter zitting van vandaag hield hij zijn onschuld vol. Weliswaar lagen er in het dossier bezwaren de verklaringen tegen hem, af komstig van enkele mede-arbei- REGGIO (Calabrië) 18 Febr. Vandaag vallen nog steeds zware regens in dit Zuid Italiaanse ge bied, waardoor vele bergstromen buiten hun oevers treden en ten minste 23 gemeenten bedreigd worden met aardverschuivingen en isolatie. Het heeft 48 uur onafgebroken geregend. De razende stroom heeft vele huizen ondermijnd, waardoor de bewoners gedwongen waren te vluchten en honderden hectaren bouwland en boomgaarden over stroomd werden. Volgens de Calabrische prefec tuur worden 23 steden met een totale bevolking van 80.000 perso nen bedreigd door rots- en aard verschuivingen en mogelijke over stromingen. Verleden jaar herfst werd het zelfde gebied getroffen door een serie wolkbreuken, waardoor in vele dorpen huizen weggespoeld werden en 50 mensen om het le ven kwamen. Er zijn nog geen berichten die melding maken van slachtoffers bij de huidige overstromingen.' Duizenden dorpelingen zijn ech ter. gewaarschuwd tijdelijk hun huizen te verlaten en anderen is aangeraden geen water te ge bruiken van overstroomde aqua ducten. Op Sicilië hebben de zware re gens rotsen en grond weggespoeld van de berghellingen, waardoor wegen versperd zijn en spoorlij nen afgesneden. Een enorme rol kei is bij Messina van een berg naar beneden gekomen en gestuit tegen de daklijst van drie huizen. De bewoners werden geëvacueerd. In Mazzara op West Sicilië zijn zeven vissersboten gezonken door een springvloed. Vanmorgen hebben nieuwe he vige regenstormen het gebied van Catanzaro getroffen. Dit ligt on geveer 160 kilometer ten Noorden van Reggio. De rivier, de Strand- pato trad buiten haar oevers waardoor het water vier dorpen binnenstroomde. Men is bezig zakken zand en betonnen blokken naar het gebied te brengen. Het aantal daklozen in Calabrië is niet bekend, maar officiële au toriteiten hebben meegedeeld, dat het elk uur toeneemt. Israëlisch vliegtuig maakt noodlanding op Schiphol AMSTERDAM. 18 Febr. Woensdagavond om half twaalf heeft een tweemotorig vliegtuig, de curtiss-commando 4 x - A.L.F. van de El-La, de Israëlische Luchtvaartmaatschappij, een noodlanding gemaakt op Schip hol. Het vliegtuig maakte een landing op één wiel en zakte daardoor bij de uitloop aan de linkerzijde door. De linkervleu- geltop, een gondel en een pro- pellor werden beschadigd. De uit drie koppen bestaande bemanning was ongedeerd. GOEDKOOP PALING ETEN OP TEXEL DEN BURG, 18 Febr. - Op Texel worden thans uit de bevroren Moksloot, die dwars door de vrij toeganke lijke duinen loopt, emmers vol paling gehaald. De pa ling is meestal bewusteloos wagens gebrek aan zuurstof. Er zijn exemplaren bij van ruim een pond. ders, doch toen die vanochtend voor de rechtbank door de presi dent werden gehoord, trokken ze allen hun vroegere verklaringen in en zeiden, dat ze niet wisten, wie het kluitje in het oog van het slachtoffer had gegooid. Ook het slachtoffer zelf zeide niet te kunnen zeggen; wie de dader was. De president wees iedere .getui ge onomwonden op de gevaren, die verbonden zijn aan meineed. Ook de officier van justitie, mr. B. Kist, trachtte de getuigen te waarschuwen door hen erop te wijzen, dat de wet een maximum straf van 6 jaar op een meineed stelt. Niettemin hielden alle getui gen vol niet te weten wie de schuldige was. Op last van de officier werd een 33-jarige fabrieksarbeider uit Bussum, die tegenover de politie destijds zeer positieve verklarin gen had afgelegd en nu volhield, dat hij zich in de persoon moest hebben vergist, ter zitting gear resteerd en door een parketwacht gevankelijk weggevoerd. In de middagpauze nam de officier deze getuige echter een nieuw ver hoor af. dat hem in zoverre be vredigde, dat hii de man weer op vrije voeten stelde. Intussen is de zaak zelf aange houden en wel op verzoek van de officier, die in zijn requisitoir scherpe critiek op de betrokken arbeiders leverde voor hun ge vaarlijke en onverantwoordelijke gegooi met kalkspecie. Het pro ces zelf, zo zeide hij, groeide door bedenkelijk meinedig klin kende verklaringen der getuigen tot een belangrijke zaak uit. De officier achtte het dringend nood zakelijk, dat de zaak thans pre cies zal worden uitgezocht door de rechtercommissaris. De recht bank willigde dit verzoek in en hield het onderzoek voor onbe paalde tijd aan. Mystificatie? Met belangstelling lazen wij in de Volkskrant een verhaal over een rapport van het Centraal Planbureau, met betrekking tot de economische verwach tingen voor 1954. Het klinkt allemaal erg gunstig. Er staat, dat volgens dit Planbureau, de bedrijvigheid in 1954 zal toenemen, de kostprijs zal da len, de betalingsbalans gun stig zal blijven, maar het te kort in de overheidsfinanciën zal toenemen, enz. Wij waren al doende, van blijdschap een luchtsprong voor te bereiden (op een bepaalde leeftijd eist dat wel enige voorbereiding!) toen wij in hetzelfde blad een verslag lazen van de begro tingsbehandeling in de Eerste Kamer, waar minister, v. d Kieft zei, dat het niet moge lijk is, de conjunctuur voor 1954 te voorspellen! Toen be gonnen wij te aarzelen en staakten onze voorbereidin gen voor de luchtsprong. En het werd nog erger, toen wij ons oor te luisteren legden in bevoegde Haagse kringen. Daar zei men ons, dat de „Volkskrant" het slachtoffer was geworden van een „my stificatie", hetgeen het mid den houdt tussen mist, een mislukt geheim, verwarring en een journalistieke flater. Luidens mededelingen uit be voegde bron vanwege „Econo mische Zaken", is het verhaal van de „Volkskrant' volkomen onjuistDe betrokken journa list heefteen oud rapport in handen gehad; uit het juiste rapport, het definitieve zal, vernemen wij, een andere voorstelling van zaken blij ken. Hetgeen wij betreuren voor onze collega en voor Ne derland. Ook wij laten zo gaar ne in een tijd met vele som berheden een optimistisch ge luid horen. Hopen wij nu maar, dat het straks niet al te zeer tegenvalt, als de plan- nenmakers met hun defini tieve gegevens voor de dag komen. Dwaling Volgens de krantenver- slagen heeft mr. Cam- melbeeck van de P.v. d.A. in de Eerste Kamer merk waardige dingen gezegd. Hij is tegen een confessionele partij, want dat betekent ver menging van godsdienst en politiek, enz. De Kerk moet zich niet met de politiek be moeien. Indien mensen, die tengevolge van hun verbindin gen, hetzij door hun lidmaat schap van of hun stemmen op de P.v.d.A., afdwalen naar de onkerkelijkheid, dan is het de taak van de Kerk, d.w.z. van de katholieken persoon lijk als leden van die Kerk, om daar invloed ten goede op uit te oefenenMet andere woorden: eerst de Kerk en de godsdienst buiten de politiek, in elk geval buiten politiek partijverbanddan toelaten, dat mensen, ook katholieken, door eventueel contact met de socialistisch-humanistische partij in de naaste gelegen heid komen, om van hun ge loof af te vallen, en dan mag de Kerk weer zorgen, dat dat in orde komt? Dan houden wij het maar liever bij de oude lijn: de eigen katholieke partij in stand houden en ver sterken. Want voorkomen lijkt ons nog altijd beter dan ge nezen! LONDEN, 18 Febr. De was figuren van premier Churchill en twee leden van zijn kabinet zijn vandaag stukgeslagen door een man met een hamer in het beroemde museum van Madame Tussaud. Terwijl een groep schoolmeis jes verschrikt toekeek, pakten zaalwachters de aanvaller beet en hielden hem vast totdat de po litie kwam. De naam van de man werd niet onmiddellijk bekend gemaakt. „Hij was onze eerste bezoeker vandaag", aldus een functionaris van het museum. .„Hij ging recht naar de groep afbeeldingen van kabinetsministers, haalde een ha mer uit zijn zwart leren tas en hakte op de modellen in. Eerst nam hij de afbeelding van Chur chill en vernielde deze volkomen. Daarna die van Sir David Max well Fyfe, en toen van Peter Thorneycroft. Hij zou juist be ginnen aan Toe van Lord Lea thers toen de zaalwachters ingre pen. Het motief voor de daad was niet duidelijk, maar de snel uit gevoerde aanval bewees dat alles van te voren goed overwogen was. De schade wordt geschat op 10.000 gulden en het zal wel twee maanden kosten om nieuwe mo dellen te vervaardigen. „Het is verschrikkelijk om aan te zien als zo'n wasfiguur ver nield wordt", aldus de autoriteit van het museum. „Het hoofd gaat letterlijk in honderden stukken en de ogen rollen er uit. Werke lijk afschuwelijk". De kop van Churchill brak in 30 stukken. Het was het derde model van Winston Churchill em werd in 1944 in het museum ge plaatst. Het eerste model werd in 1925 doqr brand verwoest, het tweede wérd gemaakt in 1928. maar daar leek hij niet meer op en dit werd dus vervangen doof het derde. Zuiderkruis heeft vertraging AMSTERDAM, 18 Febr. De „Zuiderkruis", op weg vam Nw- Zeeland naar Nederland, heeft door slecht weer enige vertra ging ondervonden, waardoor het schip pas op 21 Februari om trent het middaguur te Amster dam wordt verwacht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7