I _J Westelijke Grote Drie zetten hun pogingen voort loogtezon Prinses Mari wordt vandaag gedoopt Procesverbaal tegen zestig muzikanten in Heerlen 2500 man alarm-politie rond Italiaanse Senaat Dagblad voor Alkmaar en omgeving 3"jarig jongetje Ameland opnieuw geïsoleerd; precaire veevoederpositie Tot hereniging van Duitsland en Oostenrijkss vrijheid verdronken Bonn na Berlijn vol activiteit Sigarenomzet met 21 pet gestegen Sabotage op de „Indefatigable" Gezondheid van de Paus niet verder verbeterd Perikelen van de Zondagswet Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Zaterdag 20 Februari 1954 49e Jaargang Nummer 13015 oorzichtig en onhoor- S >en bracht hij zijn oog 3 ad Platvink-Jantje en 3 ie zal nu in staat zijn 3 :t hart sloeg, toen hij 3 lal naar binnen tuur- 3 wie het dan ook 3 ook zijn oog voor de 3 ie smid de klep van 3 st recht brak een hels 3 ierst ruwe wijze tegen 3 malen, zodat het door 3 uwe en onbeschaafde 3 t ik soms de deur uit 3 de smid toe. Wat kon 3 en hij Jodocus hoorde. 3 ge dat ordinaire ge- 3 Sn wilt ge ophouden 3 taan rustig te kijke," 3 son zoveel zonne s in de gebruiks- 1. ;re jaargetijden kleine hoogte- angerigheid en >ptreden. Voor agtezon. ïrs volop van LONDEN, 20 Febr. De Westelijke Grote Drie hebben vandaag beloofd te zullen blijven streven naar de her eniging van Duitsland en onafhankelijkheid van Oosten rijk, ondanks de Russische oppositie op de Berlijnse Conferentie. Zij verklaarden, dat zij de opbouw van de verdediging van het Westen niet kracht zullen voortzet ten. omdat daarvan hun voortbestaan afhangt. geven op deze aanbiedingen. Haar eigen voorstellen zouden ontbin ding van het Westelijke veilig heidsstelsel hebben Ingehouden, terwijl de militaire macht van het Sovjetblok in Europa inact gebleven zou zijn". In de verklaring wordt niets gezegd over het Verre Oosten en de voorgenomen Geneefse confe rentie. In een gemeenschappelijke pers verklaring over de Berlijnse Con ferentie, hebben de V.S., Groot- Brittannië en Frankrijk meege deeld: „De drie regeringen blijven pa raat om voordeel te trekken uit elke verdere gelegenheid, welke zich zou kunnen voordoen om door hernieuwing van de contac ten, welke in Berlijn gelegd zijn, of door andere middelen, oplos singen van de Duitse en Oosten rijkse problemen te bevorderen". De Grote Drie beloofden onder- wiil onderhandelingen met het Kremlin te zullen voeren om te proberen de gevolgen van de hui dige verdeling van Duitsland te verminderen en op alle manieren te streven naar verlichting van de bezettingslast van Oostenrijk. Wijzende op de mislukking van de Berlijnse Conferentie om een gemeenschappelijk veiligheidstel sel met de Russen uit te werken, wordt in de verklaring gezegd: „De drie mogendheden zijn niet van plan zich te laten afleiden van hun pogingen om het verde digingsstelsel tot ontwikkeling te brengen, waarvan hun voortbe staan afhangt. „Aangeboden werd, te bespre ken, hoe de reeds bestaande be schermingen van de Sowjet-Unie versterkt zouden kunnen worden" aidus de verklaring, „De Sovjet- delegatie heeft geen antwoord ge- ANNA PAULOWNA Don derdagmiddag geraakte het drie jarig zoontje van de fam. Polet uit de Ewijcksluis op het Amstel- meer in een wak en verdronk jammerlijk. Dokter Veenis, die rog lang kunstmatge ademhaling toepaste, kon slechts de dood constateren. C.P.N.-LID BUITEN RAADZAAL GEZET Tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Termunten is het tussen de voorzitter en het C.P.N.-lid Dammer tot een woor denwisseling gekomen, toen laatstgenoemde interpelleerde over de huurverhoging. De voorzitter zag zich tenslotte genoodzaakt de interpellant door de politie buiten de raadzaal te laten zetten. BONN, 19 Febr. Kanselier Konrad Adenauer heeft vandaag een speciale kabinetszitting bij eengeroepen om een dynamische campagne op te stellen ter be spoediging van Je eenmaking van Duitsland. Adenauer heeft ook zijn coali tieleiders bijeen laten komen om na te gaan wat nu gedaan moet worden voor Duitsland en Europa na Berlijn. Officiële Duitse woordvoerders hebben meegedeeld, dat de Kan selier teleurgesteld is maar niet ontmoedigd, over het falen van de conferentie inzake de eenwor ding van Duitsland. Adenauer heeft ook de leider der Westduitse Socialisten, Ollen- hauer, uitgenodigd om met hem te spreken over het voeren van een gemeenschappelijke buiten landse politiek. MASSA-BETOGING TE WENEN WENEN Een menigte van ongeveer 25.000 personen is Vrij dagavond voor het stadhuis bij eengekomen om tegen de mis lukking van de Berlijnse confe rentie te protesteren. Velen droe gen spandoeken mede met leu zen als: „Geef ons ons staats verdrag", „Weg met de bezet ting" en „De vrijheid is ondeel baar en Oostenrijk moet vrij zijn". De menigte, die de ijzige wind trotseerde, werd toegesproken door Vice-kanselier dr. Adolf Schaerf, diie zeide, dat Oostenrijk niet om genade zal smeken. „Wij eisen gerechtigheid en gerechtig heid is een morele kracht in de huidige wereld." De demonstratie was georganiseerd door de Oos tenrijkse socialistische partij. Ameland was gisteren opnieuw geisoleerd. Des nachts was een dik pak sneeuw gevallen en de sneeuwstorm duurde overdag on verminderd voort. De luchtstrijd krachten waren hierdoor verhin derd de luchtbrug voort te zetten. Niettegenstaande de zeeir grote voorraden veevoeder, die op het eiland waren opgeslagen, zijn de handelaren thans geheel uitver kocht. De oorzaak van de grote vraag naar veevoeder is geweest, dat de kwaliteit van het in de afgelopen zomer gewonnen hooi zeer slecht is, zodat veel meer veevoeder gebruikt moest worden dan vorige jaren. Het gebrek aan voldoende veevoeder is van grote invloed geweest op de melkpro ductie. Er wordt naar middelen gezocht om de aanvoer van vee voer te bevorderen, doch de po gingen hiertoe stuiten voorname lijk af op de hoge transportkosten De schepen, die normaal de ver binding met het vasteland onder houden, zitten muurvast in het ijs, zodat voorlopig geen aanvoer verwacht kan worden. Uit Harlingen wordt gemeld dat daar de lijndiensten op En geland zijn hervat. Donderdag arriveerde reeds de „Gaasterland". Vrijdag kwamen ook de vaste lijnboten „Hiron- dilla" en „Haskerland" de Har- linger haven binnen. De verbin ding met Terschelling en Vlie land verloopt echter nog niet zo vlot. Vrijdag was de dienst zo danig verlaat door de ijsgang, dat de boot wel van de eilanden af Harlingen bereikte, maar de re- tourtocht niet kon ondernemen, mede doordat het getij inmiddels was verlopen. Vandaag vertrekken echter om half twaalf twee boten, omdat ook de „Schellingerland", inmid dels gerepareerd, de dienst op Terschelling weer gaat onderne men. De Grote drie constateerden, dat de Sowjet regering nu niet be reid is vrije verkiezingen in ge heel Duitsland toe te staan of af te zien van haar toezicht op Oost-Duitsland. De drie geallieerde Hoge Com missarissen in Duitsland zullen de volgende week contact opnemen met de Sowjet-Commissaris Wla- dimir Semjenof om besprekingen te openen over verbeteringen van de handel en de verbindingen tus sen de Sowjetzone en West- Duitsland. KARDINAAL STEPINAC MOCHT NIET NAAR ROME TELEGRAFEREN BERLIJN, 19 Febr. De com munistische regeringen achter het IJzeren Gordijn hebben eens gezind getracht iedere bericht geving over de gezondheidstoe stand van de Paus tegen te hou den, terwijl zij bovendien met strenge straffen de priesters be dreigden, die het waagden in de kerken voor de gelovigen te bid den. I11 Polen, Hongarije en Tsjecho- slowaije werden de brieven van de nog functionnerende bisschop- „pen aan de gelovigen streng ge controleerd teneinde te verhin deren, dat berichten uit Rome langs deze weg de geestelijkheid zouden bereiken. Telegrammen van trouw en wensen voor beter schap werden door de postkan toren geweigerd. Kardinaal Ste- pinac, evenals de aartsbisschop van Belgrado, Mgr. Ujcic, pro beerden telegrammen naar Rome te zenden. Aan beiden werd de verzending geweigerd. Communistische autoriteiten in Hongarije en Tsjechoslowakije hebben bij talrijke gelegenheden verklaard, dat de gezondheids toestand van de Paus de arbei ders in die landen helemaal niet interesseert. Zeer streng is de po litie in die landen opgetreden tegen priesters, die tegen het verbod van de regering in, toch in de kerken voor de Paus baden. Bekend is, dat velen gearresteerd werden of hoge geldboetes moes ten betalen. DEN HAAG De verlaging van de accijns op sigaren, die in Mei 1952 voor de tijd van twee jaar werd goedgekeurd door de Staten-Generaal zal mits de Kamers hieraan opnieuw hun fiat geven voorlopig tot Mei 1956 gelden. Een voorstel daartoe is thans door de regering aan hangig gemaakt. In het voorstel wordt aan getoond, dat d«- y;j«sverlaging de toestand in de sigarenind'ustrie belangrijk heeft verbeterd. De •binnenlandse omzet is in- 1953 gestegen met ongeveer 21pro cent. Het aantal arbeiders liep sinds het derde kwartaal van 1952 op tot het peil van Decem ber 1950, een toeneming met on geveer vijf procent. LUXEMBURG, 19 Febr. Koning Leopold, zijn zonen Ko ning Boudewijn, Prins Albert en Prins Alexandre en zijn vrouw, Prinses Liliane de' Rethy zijn vanavond per trein uit Brussel aangekomen om de doop van de Luxemburgse Prinses Marie- Astrid bij te wonen. Na de begroeting door Prins Jan van Luxemburg vertrokken zij per auto naar de residentie van de Prins en Prinses Jose phine-Charlotte te Betzdorf, op 25 km van Luxemburg. Eerder was een bestelauto uit Brussel de geschenken van Koning Leopold en Prinses de Rethy voor de baby te Betzdorf komen bezor gen. Deze bestaan uit de inrich ting van de kinderkamer. De kleine Prinses zal Zaterdag morgen in de grote eetzaal van het kasteel gedoopt worden door mgr. Leon Lommei, de Bisschop van Luxemburg. Koning Leopold zal de peter en Groot-Hêrtogin Charlotte van Luxemburg de meter zijn. Churchill heeft zijn hoofd ver loren, zoals ge gisteren in ons blad hebt kunnen lezen, en zelfs Eden wist in het wassen beelden-kabinet van Madame Tussaud in Londen niet, wat hij er van moest denken. De rose doopjurk is gegarneerd met zeven meter fijne Brusselse kant. Besloten werd de doop in de eetzaal te houden, omdat de kapel van het kasteel in een van de vleugels van het gebouw ligt, welke slechts via de binnenplaats te bereiken is. Het werd on gewenst geacht de baby een gezonde blonde dochter van zes pond in de winterlucht te brengen. LEPELAARS TERUG; LENTE IN ZICHT Op Texel is gistermorgen de eerste vlucht lepelaars uit 'het warme Zuiden teruggekeerd. Men telde vijf vogels, die aan de rand van het Texelse duinmeer „De Muy" neerstreken, waar zij ieder jaar plegen te broeden. De lepe laar vertoeft altijd een groot deel van de winter aan de oevers van de Nijl. PAKISTAANS—TURKSE OVEREENSTEMMING KARATSJI De Pakistaanse regering heeft medegedeeld, dat Pakistan en Turkije overeen gekomen zijn dat gestreefd zal worden naar nauwere samen werking op politiek, economisch en cultureel gebied alsmede voor het versterken van vrede en vei ligheid in hun eigen belang zo wel als in het belang van alle vredelievende naties. LONDEN De Admiraliteit heeft Vrijdag bekend gemaakt dat aan boord van het 26.000, ton metende vliegdekschip „Indefa tigable" opnieuw moedwillig schade aangericht is. Deze incidenten, die deel uit maken van een reeks kleine sa botagedaden, die sinds verleden jaar op Britse oorlogsbodems ge constateerd worden, begonnen in September en duren nog steeds voort. Een der manschappen zou ech ter bekend hebben zich aan sa botage schuldig te hebben ge maakt. De bekentenis wordt thans be studeerd. Het paleis het Loo geleek een slot uit een sprookje, zoals het daar besneeuwd lag temidden van een witte wereld, toen de laatste evacué's, voor 't groot ste deel ouden van dagen, uit Zierikzee, gisterochtend naar huis vertrokken, na er meer dan een jaar liefderijk onder dak te hebben genoten. Per bus trokken de Zeeuwse gas ten met ongetwijfeld dank bare herinneringen, terug naar het barre eiland, dat ondanks de verwoestingen toch hun vaderland is gebleven. Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 et per mm, minimum f4.familieberichten 20 et, i'esp. 30 et per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. HEERLEN, 19 Febr. Het harmonie-orkest van de Oranje Nassaumijnen te Heerlen is gis teravond op last van de Procu reur-Generaal te Den Boscli door de Heerlense gemeente-politie geverbaliseerd voor het feit, dat het j.l. Zondag vóór een uur ge rucht heeft verspreid, dat op een afstand van meer dan 200 m. van het punt van verwekking hoor baar was. Zondagmorgein begaf dit har monie-orkest, dat deze maand veertig jaar bestaat, zich met volle muziek naar de Heerlense St. Pancratiuskerk, om daar een ter gelegenheid van zijn jubileum opgedragen Hoogmis bij te wo nen. Na de Mis bracht het in de kerk een Andante ten gehore. Van tevoren had het bestuur contact opgenomen met de Heer lense politie. Deze stelde zich op het standpunt, dat de tocht naar de kerk van het orkest als be horende bij een kerkelijke plech tigheid beschouwd kon worden en dus met muziek gepaard mocht gaan. Zelfs werkte Zon dag de Heerlense verkeerspolitie mee aan de tocht. Achteraf heeft de politie echter van de procu reur-generaal te Den Bosch op dracht gekregen het orkest als nog te verbaliseren. Dit gebeurde gisteravond in de Heerlense schouwburg tijdens een perso- neelsavond van de Oranje Nassau mijnen, waarop ook het orkest optrad. Daar het orkest echter geen koninklijk goedgekeurde sta tuten en dus ook geen rechtsper soonlijkheid bleek te bezitten, kon de politie niet volstaan met de voorzitter, de heer A. H. Stee- naert, te bekeuren, maar moest elke muzikant individueel wor den geverbaliseerd. In totaal is zodoende een zestigtal verbalen opgemaakt. De voorzitter was zelfs ongeveer de enige, die vrij uit ging: hij had immers niet ge musiceerd. Als het hier om een proefpro ces zou zijn begonnen, zo zeide ons de heer Steenaert, heeft men, K.V.P—P.v.d.A. Het debat, dat deze week in de Eerste Kamer is ge voerd over de verhouding tussen de Kath. Volkspartij en de Partij van de Arbeid, liad als achtergrond de be kende redevoeringen van de heren prof. Romme en mr. Burger. Daar hebben zich nu ook de andere partijen, met name de V.V.D. en de CHU mede bemoeid, die beide van de gelegenheid, dat de politieke constellatie ligt zo als ze ligt, gebruik gemaakt, om te betogen, dat men de tegenwoordige samenwerking op brede basis niet moet verbreken. Daarbij was er een leerzame discussie over de houding van de katholie ken in en ten opzichte van de P.v.d.A. Over een en an der leest men meer uitvoerig in de „Kroniek van Zater dag" in dit nummer. gezien het feit, dat wij geen ver eniging vormen in de zin van de wet, wel een ongelukkige greep gedaan door ons orkest daarvoor uit te kiezen. Nu zal immers be wezen moeten worden, dat elke muzikant individueel gerucht heeft verwekt, dat op een .afstand van meer dan 200 m hoorbaar was. Het zal wel vrijwel onmoge lijk zijn, om dit alsnog te bewij- FRANSE LOCOMOTIEF RUDT 222 KM PER UUR De Franse spoorwegen hebben Vrijdag bekend gemaakt, dat een van haar electrische locomotieven een wereld-snelheidsrecord heeft gevestigd door op het traject Dyon-Beaune met een snelheid van 222 kilometer per uur te rij den. De locomotief met een ver mogen van 4.500 paardekracht trok drie pullman-wagons. In het weekeinde hoopt men een snel heid van 240 kilometer te berei ken. Het record stond op naam van 'een Britse stoomlocomotief met 212 kilometer per uur. AANSLAG OP PASJA VAN MARAKESJ MARAKESJ Zeven en twin tig Marokkanen hebben Vrijdag verwondingen opgelopen als ge volg van het- ontploffen van twee bommen voor een moskee te Ma- rakesj. Twaalf hunner werden in 'n ziekenhuis opgenomen. De ontploffingen geschiedden op het ogenblik dat de gelovigen de moskee verlieten. De Pasja van Marakesj had de dienst ook bij gewoond, doch bevond zich niet onder de menigte, die de moskee verliet toen de hommen ontplof ten. ROME, 19 Febr. De verbe tering in de gezondheidstoestand van Z.H. de Paus is tijdelijk tot staan gekomen, zo heeft Reuter uit Vaticaanse bronnen verno men. Zijn algemene toestand is nog zwak. Volgens de zegsman zullen er met het algehele herstel van de patiënt nog verscheidene weken gemoeid zijn. Vandaag is verno men dat een Duitse arts, prof. Heubner uit Frankfort, enige tijd geleden het hart van de Paus heeft onderzocht. Hij bevond het organisch gezond maar verzwakt en stelde een kuur voor. De Paus heeft vanmorgen met zijn staatssecretaris Mgr. Gio vanni Battista, kerkelijke aange legenheden besproken. Burgemeester beschuldigd van belastingontduiking Voor de Rechtbank te Middel burg heeft zich gisteren een burgemeester te verantwoorden gehad. Hem werd ten laste ge legd, dat hij bedragen, die hij in 1946, 1948 en 1950 had ontvan gen. van een neringdoende in zijn gemeente, als beloning voor ad ministratieve werkzaamheden, nieit als inkomen zou hebben aangegeven voor de belastingen. Verdachte verklaarde niet met opzet te hebben gehandeld. Er werd een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden geeist. CHARLES VOS OVERLEDEN Vrijdagmorgen is op 65-jarige leeftijd in het ziekenhuis Sint Annadal te Maastricht overleden de bekende beeldhouwer Charles Vos. Sedert eniige dagen werd hij in dit ziekenhuis verpleegd als gevolg van een ernstige hersen bloeding. Charles Vos werd vori ge jaar gepensionneerd als leraar van de Kunstnijverheidsschool te Maastricht. In 1917 verwierf hij de „Prix de Rome" en in 1939 was hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Maandag a.s. geschieden vanuit de Onze Lieve Vrouwe-'basiliek. ROME, 19 Febr. In de door vele agenten omringde Senaat hebben de Italiaanse communis ten vandaag een oratorisch of fensief geopend tegen hun meest gehate vijand, premier Mario Scelba. Het wapen van het woord voegende bij de tactiek der sta kingen en ongeregeldheden, met welke zjj hopen de pro-Westerse regering van Scelba van het po litieke toneel te doen verdwij nen, beschuldigden de commu nisten hem er van de Senaat „in een staat van beleg" gebracht te hebben. Om het gebouw heen stonden 2500 man alarmpolitie gereed om alle ongeregeldheden de kop in te drukken. Ook hadden zij tot een afstand van tien huizenblok ken het verkeer stopgezet. De communistische senator Umberto Terracini opende voor zijn partij de debatten over het program van de, regering, waar van verwacht wordt, dat de Se naat er de volgende week haar goedkeuring aan zal hechten. „De .man," aldus Terracini, met een blik op Scelba, „is bang om iets te doen, zonder dat zijn loyale Celere (de alarmpolitie) achter hem staat. Misschien is het daarom, dat de Senaat van daag in een staat van beleg is gebracht. Maar gelukkig 'heeft hij de Celere buiten de deur gela ten." De senator verklaarde, dat de communisten niet bang zijn voor nieuwe verkiezingen. „Maar", waarschuwde hij, „wij zullen een r.ieuwe verkiezingsstrijd betreu ren, welke heftiger zal zijn dan de vorige en welke zeker de na tie schade zal berokkenen, zelfs uit economisch oogpunt." De politie was vandaag bang voor ongeregeldheden in ver schillende delen van Italië. Het rood-getinte Algemene Vakver bond had een eendaagse algeme ne staking op Sicilië uitgeschre ven uit protest tegen de dood van vier demonstranten. Hetzelfde vakverbond had ook stakingen geproclameerd in Flo rence en Milaan, maar zowel op Sicilië als in beide steden is het niet tot botsingen gekomen. De stakingen stierven een ontijdige dood en de begrafenis te Milaan van een omgekomen arbeider ging met veel vlagvertoon, maar zonder incidenten gepaard. Door het gehele land hebben de communistische arbeiders tien minuten lang hun gereedschap pen neergelegd uit rouw over de vijf doden. Ook hierbij zijn ner gens incidenten gemeld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1