e Beurs Griekenland, bakermat van beschaving en christendom V ermakelijkheids belasting in Alkmaar te hoos? Culturele leven moet worden aangemoedigd inje zet uitvoer sinaasappelen ir ons land stop Prof. de Waele sprak voor Schola Publico Een land vol schoonheiddat moedig zijn vrijheid bevocht Hellas: 4000 jaar cultuur Twijfel niet langer STAVENUITER AGENDA Bijbelcursus van Schola Publica VULPENHOUDERS FRANKENBERG n.v. •laten roerdomp Hohner mondorgels Klooster Kiebert 1TERDAM. 19 Febr. De regering heeft gisteren rdere uitvoer van sinaas- n naar Nederland en een kleine landen verboden, ïelt het secretariaat der ran Rotterdamse citrus iim- rs mede. ens de recente oogstra min net grootste gedeelte van 1st in Spanje door vorst t. Het resterende gedeelte ieze oogst zal nu uitslui- oor d« uitvoer naar Duits- Sngeland en Franlkryik ge- ;erd worden, om daarmede or de Spaanse economie kelijke invoer uit deze op gang te houden en te gen. jevoigen van deze Spaanse gel voor de invoer en ver- van de Nederlandse met sinaasappelen zijn nu et te overzien. Nederlandse importhandel er naar in versneld tem- aasappelen uit Amerika i voeren. Het zal eohter o zijn minst een maand voordat de eerste grote ren uit Amerika kunnen t verwaaht. e bank en de handelsban- eeft de staatsfondsen niet erd gelaten. Was de stem- sinds Maandag reeds zwak, .g bleken de koersverliezen -oot te zijn. vel een bescheiden herstel na de flauwe opening, de meeste noteringen bij n aanzienlijk ten achter, teringscertificaten verloren 'en vol punt. De conversle- 1947 noteerde ruim pnt De nieuwe staatslening ioh nog het beste te hand- geheel tegengestelde ont- ing gaf de aandelenmarkt i. Vooral de internationale i herstelden zich aanmer- De tussentijdse mededeling e gunstige -bedrijfsgang bij was hieraan niet vreemd, verbeterde ruim 4 punten 1%. Kon. Olie kwam van 377%. Unilever avanceerde punten. AKU deed 't zeer lan en kwam op I88Y2 I. Bij de cultures onder- Ie zich vanmiddag Senem- ie van 104 tot 107% steeg, as goed prijshoudend. Am- o Rubber en H.V.A. circa :en hoger. De scheepvaart- gaf eveneens van een bete- nming blijk al bleven de a hier meestal beperkt tot punt. Amerikanen weder- Rubber t Mij. „Vico" adi Rubber ubber Cult -Amerika Lfln iva-China Paket aketvaart Lloyd heepvaart Unie ■tl, Phs. van Nederland Cultuur-Mij. d. Suiker Unie Cult. Mij. avia Mij ah en Co 37 38 136 34 50'/» 50'/» 152% 123 138% 132% 135*/# 139*/» 165 145'/» 133*/# 65% 85 23% 47'/» 153% 124% 140'/» 132'/» 136'/» 140 166 146% 134% 66 85 23% 123% 123'/» 103% 107% 179 182 Vliss. Katoen A Werkspoor A. A Weyers' I&H A Zwan. Organ A Aniem NBvA Ov. Gas NBvA Borsumij. cvA Cur. H. Mij. A GüntzSchum. A Ho uth.Alberts A Houth. Pont A intematiö Linde Teves Molukse HV. Tels Co. Alg. Explor. Beng. Expl.M Oost-Borneo Gem. Eigend. Houtvaart Tjepp. C. Mij. Arendsb. Tab. A Besoéki Tab. A Sedep a Telaga Pat. A Bandar Oliep. A Ngombezi C. A Albert Heyn A Walvischv. A Schev. Expl. A Thomsen H. A Kolen Sab. cvA 170 142 169% 185'/» 78 109'/* 122 203% 144% 162'/» 186 80% 133'/# 112'/» 165 130% 16'/» 87 160 84 118 167 191 80% 134 13% 171 143 170 78% 109% 123 206'/» 146 118 129 165 187 80% 135% 111"» 43 b 56% 165"» 131'/» 16% 89% 164'/» 85 46% 167'/. 79% :en Schurkenstreek om het an de graaf te ontvoeren, zag nu eenmaal nog iets in de jongeman, r waarom heeft hij die niet verstuurd? Heeft hij ïster mondeling op de gebracht van zijn weige- Dat moet wel, want zij oen naar een andere hulp i uitzien en gevonden. Dat ök een goede verklaring, n Frans zo hals over kop Australië was vertrokken, ede in hem walgde Van de jke rol, die zijn zuster ge had eerstens bij het ver van de verloving, toen fantaseren van die ver en nu weer bij de oirt- van het kind. nam de verdere notities id. betekende die bladzijde uit titieboekje van Milford? litvoerder. H. hulp. ch-ts? Overdag? 50.000. tuurde op de letters, zocht wierp theorieën en kwam uit. zou kunnen betekenen: Die moest dus optreden uitvoerder van iets. H. dan helpen. Wie was H.? n 's nachts of overdag ge- En de buit zou waar- ik 50.000 pond bedragen, eling slaakte Phil een uit- Natuurlijk: hier was het an de ontvoering! duizelde Phil. Wéér een combinatie. De gravin had hijnlijk Milford in de arm 'n. Zij was er misschien gekomen, dat Milford zich uistere praktijken leende. (Wordt vervolgd! Zaterdag 20 Februari 1954 Pagina 3 (Advertentie) ALKMAAR. Griekenland: het oudste land van de Europese beschaving, het oudste land ook van het Europese christendom Het oude Hellas heeft immer strijd gevoerd met de vrijheid als inzet? het moderne Griekenland heeft gestreden voor de hoogste rechten van de mensheid en het heeft er een zware tol voor be taald. Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië hebben het tot een rood bolwerk willen maken, maar maarschalk Alexander Papagos, die als ruiter heeft gereden en als ridder gestaan, werd de redder van zijn land en van onze beschaving en de reder van het Griekse schip van staat. Griekenland betaalde met zijn kinderen. 26000 zijn er geroofd. Maar het stond met succes op de bres voor het Chris tendom en de Westerse beschaving. Dat land, van ouds bekend om zijn dapperheid, verdient onze waardering. Dat heeft prof. dr F. J. de Waele, hoogleraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, in een lezing, die ons in vogelvlucht voerde door 4000 jaren Helleense beschaving en die hij hield voor Schola Publica, gister avond in woord en beeld onderstreept. Aan de hand van lichtbeelden in kleuren voerde prof. de Waele ons door de Helleense eeuwen. Van de Olymipos, de berg der goden, met zijn wilde landschap voerde hij ons naar het Meteo- rengelbergte in Thessa'lië, waar op de steile basaltrotsen de kloos ters zijn gebouwd, die vroeger slechts te bereiken waren in een primitieve mandlift. Thans voe ren trappen er heen, maar van de 15 a 20 kloosters is er nog maar een vijftal door schaarse monniken bewoond. In Midden- Griekenland zagen wij het mas sief van de Parnassos, met Delphi ou een der zuidelijke flanken. We maakten kennis met de klo ven in het berglandschap, de ver zamelplaats van de onderduikers, de oude klep'hten, die niet bij de beruchte Janitscharen wilden worden ingelijfd, en de moderne rode vrijscharen. Die kloven zijn van grote historische waarde. Zij waren de eeuwen door tonelen van strijd. Wij maakten kennis met de beschaving van Kreta, de Minoïsche cultuur, die terug gaat tot het jaar 3000. Architectonische reconstructies en Kretensdsch vaatwerk gaven ons een beeld van deze beschaving. Op het vas teland waren wij bij de burcht der Atriden, bij het graf van Atreus, op de plaats waar Hein- rich Schliemann zijn waardevolle opgravingen deed, waar hij het goud en het zilver der Atriden vond. Ook hier waren de vazen (Advertentie) en dolken exempelen van een hoge cultuur. In Athene waren wij op de Akropolis en op de Areopaag. waar Paulus predikte. Het Parthenon, de Propylaeën gingen voor ons leven. We hoor den de merkwaardige historie van het fraaie tempeltje ter ere van de ongevleugelde zegegodin. In Thebe zagen we een der in drukwekkendste oorlogsmonu menten uit de geschiedenis. Olympia bracht de Olympische Spelen onder onze aandacht, die het nationaal gevoel kweekten, door de saamhorigheid die zij schiepen. We zagen de ruïne van Hera's tempel, waarin het be roemde, aan Praxiteles toege schreven, Henmesfoeeld gevonden werd en we bewonderden het heerlijke landschap waarin deze ruïne ligt. Het Zeusbeeld van Pheidias maakte indru'k op ons en in hun reconstructie maakten we de wagenrennen in de Olym pische hippodrome mee. Wij be- I zochten Delphi, de stad van het I orakel en het Paaslied uit de H. i Liturgie leidde ons de Griekse middeleeuwen binnen. Wij be- wonderden de Aya Sophia, het model voor de Byzantijnse kerk bouw in latere eeuwen. Wij za gen de ivoren madonna, een meesterwerkje van Byzantijnse snijfcunst, dat in het aartsbis schoppelijk museum te Utrecht aanwezig is, en het sublieme ta pijtwerk van die rijke tijd. We bezochten enkele kerkjes, klein, omdat de kerk als een kamer werd gezien, naar het evangelie woord. We maakten een excursie naar het schiereiland Athos, de heilige berg van de Grieken, met zijn twintigtal kloosters en zijn kluizenaarscellen, voordat we kennis maakten met het leven van het Griekse volk, met zijn klederdrachten, zijn dans. die in essentie de reidans is, en zijn folklore. We luisterden naar de liederen van dat volk, dichterlijk, hartstochtelijk en melodieus, naar ..Het lied van de amandel boom" en het lied van de ma troos en naar het lied van het meisje van Jeraki, waarbij de muziek van rinkelende armban den de melodie begeleidt. Prof. de Waele tekende ons de grote verdiensten van maarschalk Papagos voor Griekenland en de Europese beschaving en hij deed ons het fiere strijdlied horen van de soldaten en de studenten: ..Griekenland sterft niet". Met een lichtbeeld, dat de synthese uitdrukte van de haard der be schaving en het bolwerk van moed, dat Griekenland door de eeuwen is geweest, en met het ten gehore brengen van het Griekse volkslied besloot prof. de Waele zijn zeer wetenswaardige lezing, die niet alleen van zijn grote kennis van Hellas getuigde, Er is geen heter laken dan (jDormt/ta 9 foutloos geweven zonder „pap" O blijft na de was even zwaar 0 de beste garens goed „dicht" geweven 0 kan ook een ruwere wasbehandeling doorstaan 0 haast onverslijtbaar in smaakvolle cello- phaan-verpakking 9 niet sleelits goedge keurd, doch ook aan bevolen door tie Ned. Ver. v. Huisvrouwen Alleen bij: maar ook van zijn zo mogelijk nog grotere liefde voor dit land met zijn rijke cultuurschatten en zijn grootse historie. Een boekenkast of ander meu bel, op speciale maat maakt ze voor UWij heb ben eigen meubelmakerij ZATERDAG 20 FEBRUARI 'T GULDEN VLIES: Overdag Kinderoperette door leerlin gen St. Adelbertusschool: 9 uur en 2 uur. Uitvoering Dameskoor „Consonant" 8 u. WAPEN VAN HEEMSKERK: ..De Amsterdamse Comedie" voor de buurtvereniging D.V.V. 8 uur. RUSTENDE JAGER, Heiloo: Feestavond N.A.C.O. 8 uur. OUDE HERBERG, Heiloo: Muziek tot 2 uur. KUNSTZAAL RUSTENDE JAGER, Bergen: Expositie K.C.B.: „Prestatie en Con tra-Prestatie": 2.30 tot 5.30 Bioscopen: HARMONIE: „Calamity Jane" a.l. 7 en 9.30 uur. VICTORIA: ..De vlucht van kapitein Blood", a.l. 7 en 9.30 uur. CINEMA: .Het Loon van de angst", 18 j. 7 en 9.30 uur. REX' „Maske im Blau", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. ZONDAG 21 FEBRUARI WAPEN VAN HEEMSKERK: Dansavond met twee orkes ten, namelijk het orkest Tonny Baltkenes en hel en semble Eddy Christiani. RUSTENDE JAGER: Bergen: Concert „Con Amore." OUDE HERBERG: Heiloo: als Zaterdag. KUNSTZAAL RUSTENDE JAGER: Bergen: als Zater dag. Bioscopen: als Zaterdag. Voorstellin gen: 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Doktersdiensten Alkmaar: J. Busquet, Eg- monderstraat 16, tel. 4282; H. J. B. Hoek, Kennemer- straatweg 63, tel. 3117. Heiloo, Limmen en Aker sloot: C. A. van Hoolwerff, van Aostastraat 15, Heiloo, tel K 2200-3887. De Rijp. Beemster en Schermer: J. G. Wegdam, De Rijp, tel. K 2997-455. Apothekersdiensten: Wanna, Ritsevoort 5. Dienst Wijkverpleegster: Voor de gemeenten De Rijp. Graft, Schermerhorn. Oter- leek, Zuid- en Noord-Scher mer: Zr. M. Labree, tel. K 2997-377. Retraitehuis Bergen: 23-26 Febr. Meisjes. Waterstanden: ZONDAG: Hoogwater 8.40 u. en 20.30 u; Laag water 3.00 u. en 14.45 u. MAANDAG: Hoog water 9.00 u. en 20.55 u.; Laag water 3.25 u. en 15.10 u. ALKMAAR. Minister Beel heeft aangekondigd, de verlaging van de gemeentelijke vermakelijkheidsbelasting te zullen be vorderen. De aanleiding daartoe was het onderzoek, door de Accountantsdienst van het Ministerie van Economische Zaken, ingesteld naai* de winsten in het bioscoopbedrijf. En mi rijst onmiddellijk de vraag: „Welk standpunt zal de gemeente Alkmaar innemen? In hoeverre zal liet gemeentebestuur tege moetkomen aan de reeds lang geuite wensen, de gemeentelijke vermakelijkheidsbelasting te verlagen?" culturele films 8% procent, voor de andere films 35 procent, maar er wordt verwacht, dat deze stad de eerste zal zijn, die deze belas ting zal verlagen. AI deze feiten kunnen slechts te denken geven. Temeer, omdat wij ons de Nieuwjaarsrede van de burgemeester herinneren, waarin deze tot zijn spijt de con clusie uitspreekt, dat het culturele leven in Alkmaar nu niet direct op zulk een grote bloei kan bo gen. Integendeel: dat e>' zelfs van enige teruggang sprake is. Afgezien van de „economische onverantwoordelijkheid van deze belasting",,, zoals de bioscoop exploitanten het zelf formuleren, kan men zich afvragen, of niet op de eerste plaats juist het verto nen van culturele films moest worden aangemoedigd. En dit dan door de belasting op de vertoning De Alkmaarse bioscoop-exploi tanten maken zich hieromtrent niet zoveel illusies als het besluit van de Minister wel zou mogen doen verwachten. En wanneer men dan de tot nu toe halsstar rige houding van het gemeente bestuur beziet, dan kan men dit gemis aan enthousiasme wel enigszins begrijpen. Waarom zoveel verschil? In de jaren '47'48 werden er dusdanige winsten in het bioscoop bedrijf gemaakt, dat het ministe rie een verhoging van de belas ting gewenst achtte, en dienten gevolge de gemeenten in deze zin adviseerde. Het gemeentebe stuur van Alkmaar greep deze gelegenheid aan om de vermake lijkheidsbelasting van 20 op 35 procent te brengen. Dit betekent, dat van een plaatskaartje van f 1.35 cent in de gemeentekas terecht komt. Inmiddels echter zijn de exploitatiekosten van het bioscoopbedrijf met 40 proeent ge stegen, terwijl sinds ongeveer '49 de omzet is gedaald. Uiteindelijk leidde dit dan ook tot de con clusie, waartoe de minister thans is gekomen. Er is echter één vraag, die men kan stellen: waarom er zoveel verschil moet liggen tussen de ene plaats en de andere. In Ber gen wordt, voor het vertonen van culturele films, (dus voor die films, die op een dusdanig artis tiek peil staan, dat slechts een gering publiek daarvan gebruik maakt) slechts 9 procent belasting geheven. In Alkmaar eohter be draagt die en dat pas sinds twee jaar nog steeds 20 pro cent. Een aanmerkelijk verschil, waarvan het publiek,, dat dan nog enig cultureel besef heeft, dè dupe is. In Heiloo is de verma kelijkheidsbelasting geheel opge heven en zijn alle vermakelijk heden belastingvrij. In Amster dam bedraagt de belasting voor Advertentie) Deze is goed als Bakker het doet! Drogisterij BAKKER Afd. Optiek HEILOO Kennemerstraatweg 109 daarvan tot een minimum te be perken. Tenslotte blijft immers ,de ontspanning vooi' de mens een van zijn meest primaire behoeften. Vragen in de raad. Eveneens kan men zich afvra gen, of dit besluit met het daar aan verbonden advies van de Mi nister, niet duidelijk genoeg de onverantwoordelijkheid van deze belasting demonstreert, dan dat de gemeentebesturen afzonderlijk hieraan nog kunnen twijfelen, zeker wanneer men bedenkt, dat een advies tot verhoging van deze belasting onmiddellijk werd op gevolgd. Indien de gemeentebestu ren nu dezelfde volgzaamheid aan de dag leggen, kan men te vreden zijn. Uiteindelijk is ook het publiek, naast de exploitant, de drager van deze lasten. Dat reeds een groot aantal gemeentebesturen dit heeft ingezien en de vermakelijk heidsbelasting heeft verlaagd, nog vóórdat de minister tot deze con clusie kwam, bewijst wel, dat de noodzaak daarvan ook tot ver schillende „lagere" regionen is doorgedrongen. Vermelden we tenslotte, dat de heer Berkhouwer (V.V.D.) in de komende raadsvergadering op Donderdag 4 Maart, in dit ver band vragen aan het college zal stellen: vragen, naar aanleiding waarvan hij hoopt te vernemen, welke maatregelen het College nu overweegt, na dit besluit van de Minister. We zullen dus af wachten, welke de antwoorden zijn begint op 25 Februari ALKMAAR De cursus „Uit Bijbelse landen" die geleid zal worden door prof dr. D. Deden S. C.J. en die met kleurenlichtbeel- den, tijdens studiereizen in 1952 gemaakt, zal worden geïllustreerd, gaat op Donderdag 25 Febr. a.s. beginnen. Het onderwerp van prof. Deden zal dan zijn: „In het voetspoor van Paulus. de wereld apostel", De lichtbeelden zullen ons vertellen van de missietoch ten van de grote apostel door Klein-Azië en Griekenland. Op Donderdag 11 Maart en op 25 Maart zullen de twee volgende cursusonderdelen worden behan deld, die Palestina en Egypte tot onderwerp zullen hebben. Een cursus, die onder zo des kundige leiding als die van prof. Deden wordt gegeven, belooft veel schoons en veel wetenswaar digs te bieden. Er hebben zich voor deze cur sus dan ook al vee] deelnemers opgegeven Wie zich nog niet aan meldde. kan dat alsnog doen. schriftelijk of telefonisch, bij de heer J. Dominicus. Roemer Vis- scherstraat 1. L.T.J-.-nieuws ALKMAAR Donderdag 25 Februari brengt de gemengde to neelvereniging een kluchtspel in 3 bedrijven „Een baby van dui zend weken". Op deze feestavond worden weer velen verwacht in „Het Wapen' van Heemskerk". Haalt echter tijdig uw kaarten om nu eens echt van een mooie avond te genieten. Want die kan de L.T.J. U volledig garanderen. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie in dit blad. Belangrijk voor Kajotters ALKMAAR Maandagavond om half acht worden alle jong Kajotters in het K.A.J.-huis ver wacht. In verband met de Vasten avond worden er wedstrijden ge organiseerd, vanzelfsprekend met prijzen. Bovendien nog de nodige andere verrassingen. Dinsdagavond mogen jullie ge nieten van de prachtige kleuren film over Lourdes, welke wordt gedraaid in het St. Fidelisgebouw aan het Verdronken Oord We be ginnen precies om half zeven. Voor de oudere Kajotters wordt deze prachtige film die avond om kwart over acht gedraaid. Wij zijn door omstandigheden zo selukkg hiervan te kunnen profiteren. Dus. iongens. maakt er gebruik van. N. TROMP, aalmoezenier van de Kajotters HAASTIGE SPOED IS NU WEL GOED ALKMAAR De 28e Febr., de dag. waarop de grote loterij van Katholiek Thuisfront van start gaat, nadert snel. De voorverkoop wijst op een groot succes. Velen voorzagen zich reeds van loten, maar op het hoofdkwartier van Kath Thuisfront vreest men, dat nog veel meer mensen teleurge steld moeten worden, wanneer zij de volgende week Zondag aan de kerken loten trachten te kopen. Bezitters van „spijkers" hebben al geprobeerd achter het geheim van de „Operatie Draadnagel" te komen. Ze stuurden hun bevin dingen naar het hoofdkwartier, maar telkens moest geconstateerd worden, dat de oplossing niet juist is en dat door het zoeken de waarde van de spijker verloren ging. Nogmaals: niet knoeien! De voorverkoop blijft plaats vinden aan ons kantoor. Aanrijding door gladheid ALKMAAR Gistermorgen om streeks 11 uur reed op de Nieu we Singel een auto in de richting van de Kennemerstraatweg. De automobilist wilde stoppen, maar zag toen achter zich een autobus naderen. In de veronderstelling, dat de bestuurder van de bus niet had gezien, dat hij wilde stoppen, gaf hij opnieuw gas, om een aan rijding te voorkomen. Dit lukte echter niet, zodat er toch een botsing ontstond tussen de auto bus en de personenwagen. Deze laatste werd aan de achterkant vrij ernstig beschadigd, terwijl de bus aan de voorzijde enige scha de opliep. Spreekuur Wethouder ALKMAAR Wethouder Ven- neker zal wegens uitstedigheid a.s. Maandae' het gewone wekelijkse spreekuur niet houden. W eers verwacli ti ng Medegedeeld door het K.N. M.I. te de Bilt. Geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond. VORSTGRENS OVER NEDERLAND In het Noorden en Oosten van het land opklaringen met overwegend matige wind tus sen Zuid: r en Oost. Van nacht matige, morgenmiddag lichte vorst. In het Zuiden en Westen: een groot deel van de dag droog weer met enkele verspreide opklarin gen en zwakke tot matige wind in hoofdzaak Zuidelijk. Temperatuur om het vries punt tot lichte dooi. ZIJDE-ZACHT WAS WA TEE f N „„f" U"e 'V, (Advertentie) (Advertentie) voor iedere hand voor iedere beurs Alle bekende merken Langestraat 24 ALKMAAR Alkm. Kegelbond schutkleur, die gelijk is aan de kleur van rietpluimen. Het gewo ne voedsel bestaat uit vis. Op de foto ziet men het eenzame dier. ALKMAAR De heerschappij van de winter is begonnen te ta nen. Onder de zegevierende sneeuwlaag vreet een allesdoor dringende moddersubstantie aan de pracht en de kracht van de winter. In het Hertenkamp heeft een ongerepte witte vlakte de ongedwongenheid van de dieren lam gelegd. Sinds enkele dagen bevindt zich onder het sluime rend pluimvee een roerdomp 'n Westerweg, reed de wielrijder Ö6ZG „nnu,|jAri„ Brutale automobilist ALKMAAR Gistermorgen om streeks negen uur reed een wiel rijder op het Scharloo in de rich ting Geesterweg, Gekomen bij 't kruispunt van het Scharloo en de ALKMAAR Voor de wed strijd om de kampioenschappen van de A.K.B. bestaat voortdu rend grote belangstelling, maar ook de strijd op de vrije banen is bijzonder spannend. In afd. A staat S. Schaaf met 3 x 45 nog bovenaan, maar vormt T Bonsema met 2 x 45 een be dreiging. 2 is W. v.d. Bosch met 1 x 45 en 4 mr. Schuurman 43. In afd B is de stand: 1. M. Wit te 2 x 45; 2. J. Haasbroek 1 x 45; 3 C. Balder 1 x 45; 4. C. Vlaar 44: 5. G. Bosch 43. Afd. C: 1. J. Hoekmeijer 1 x 45; 2. G. J. Doeschot 44; 3. G. Ibink 43; 4 Kaijer jr. 42; 5. v. Scheppin gen 42; 6. Klauwers 41. Afd. D: 1. B. van Uitert 1 x 45; 2. J. Tummers 1 x 45; 3. de Boer 43; 4. Buur 42; 5. van Straaten 42; 6. Venderbos 41 x 45; 2. mevr. Lensen 43. Dames A: 1. mevr. van Uitert 1 Afd. B: 1. mevr. Schuurman 40; 2. mevr. Prins 40: 3 mevr. Witte 38: 4 mevr. Hoogland 38. Afd. C: mevr. Langedijk 39; 2. mevr. Boom 39; 3. mevr. Cordes 39; 4 mevr. Schermer 39. Geslaagd ALKMAAR Voor het door de C.H.M.V.V. gehouden examens coupeuse-, costuum en mantelvak slaagden de dames A. Louw en G. Breèd te Alkmaar en L. Dapper te Schoorl. Voor coupeuse tweede gedeelte warenkennis, proportie leer en kostprijsberekening mej. G. Slot te Broek op Langendijk. Voor costumiere mej. A. Schouten te Heerhugowaard. Baby show-week ALKMAAR De Kofa Spruyt houdt, zoals elk jaar bij het na deren van de lente, een baby show-week waartoe een afdeling apart ingericht is. Ook enkele éta lages dragen het karakter van de babvshow. Dansen in caruavalstijd ALKMAAR Het befaamde dansorkest van Martien Erich en zijn solisten hoopt morgenavond iri 't Gulden Vlies de danslustigen een gezellige avond te bezorgen. Een in dit nummer geplaatste ad vertentie vermeldt nadere bijzon derheden o.a. betreffende kaart verkoop. Een geschenk dat altijd in de smaak valt bij jong en oud. Wij hebben een grote sortering, zowel in kinder als solo- en begeleidings mondorgels Mient 22, Alkmaar, Tel 2853 ongewoon tH j VQn hpfVf!aS?Sn ïi uS rechtdoor. Achter hem naderde tijd van het jaar. l egen de hertst nnU+nr- z,™ zoeken de roerdompen warmere Hoon streken op, maar soms gebeurt he™ he®n Westerwe0 opreed het. dat een oud dier achterblijft.en daardoor de weg voor de wiel- Ook mannejes blijven wel eens ".ider afsneed. De wielrijder kwam achter. Een boer iu de Schermer 1 daardooi met zijn lichaam m bot- had zo'n mannetje, dat nu ge- sm§ met de auto en viel op de kocht is door Alkmaar. In de grond. Gelukkig eohter liep dit Hout geniet het diertje een apar- n°S goed at. De bestuurder van te verzorging van de pluimgraaf. de wagen was echter doorgere de heer S. C. Erkamp. den, maar men had het nummer genoteerd, zodat inmiddels een Het dier voelt zich het beste proces-verbaal tegen hem is op- ƒ1.89. Notering commissiekaas thuis in het riet. Hel heeft een I gemaakt. .86 Handel matig. Etltly Cbristiani in Hel Wapen van Heemskerk ALKMAAR A.s. Zondag avond zal 't bekende radio-dans- orkest van Eddy Christiani, onder leding van Frans Popty, en met zang van Mirjam, in het Wapen van Heemskerk optreden. Gedurende de eerste helft van deze dansavond zal het orkest van de Dolonans optreden. Daarna zal Eddy Christiani met zijn attractie- prograrflma triomphen vieren Kaasmarkt Alkmaar ALKMAAR, 19 Febr. Aan voer: 2 stapels boerenkaas, 957 kg, Bakker botste ALKMAAR. Op de Kenne merstraatweg nabij Huize „Voor hout", verloor een bakker gister morgen tengevolge van de glad heid de beheersing over zijn hand wagen. De wagen gleed weg en botste tegen een juist passerende volkswagen Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De schade aan de wagen was aan zienlijk. /wemwedstrijden ALKMAAR In de Overdekte vindt het tweede deel van de wed strijden om de kring-zwemcompe- titie plaats en het ziet er naai' uit, dat DAW ook nu weer met het laagste aantal punten uit de strijd komt. Op de herennummers zijn de Alkmaarders veruit de sterksten en ook bij de dames is DAW favoriet. Bij de jongens durven we ons niet aan een voor spelling te wagen, maar vast staat, dat een gang naar het Ca- nadaplein zeer zeker de moeite waard zal zijn. A.F.C.-N1EUWS ALKMAAR. Senioren, atten tie! Van Dinsdag a.s. af veld- training' op het Sportpark van 7 tot 8.30 uur. Zonder uitzondering allen present. De animo voor de kilaverjas- avond blijkt zeer groot te zijn. Velen gaven zich al op, ook dames meldden zich bij de op- gave-adressen. Zij, die zich nog niet opgaven, doen het nu. Voor de goede orde is dit gewenst. Kosten f0.50 p.p. Wedstrijd A bestaat uit herenkoppels en ge mengde koppels. Wedstrijd B uit sluitend dameskoppels. Datum: Woensdag 24 Fabr. a.s. Tournooi- veld: café de Wit, Luttik Oudorp, 107; tijd 8 uur. U kunt zich nog opgeven bij: Schimmel, Spoorstraat 68 en Doffer. R. Visscherstraat 2'6. Komt in groten getale, u zult er geen spijt van hebben. Supporter. Mary Dresselhuys in „Hart tegen Hart" ALKMAAR De Nederlandse Comedie onder directie van Jo- han de Meester, Guus Oster en Bentz v.d. Berg geeft op Donder dag 25 Febr a.s. een voorstelling van het vermakelijke Franse blij spel „Hart tegen Hart" (Bataille des dames) van Eugéne Scribe, in 't Gidden Vlies TT pn tigp intrige, heeft veel charme en es,.en Len Voelen stekend vertaald. Van de spelers excelleert vooral Mary Dressel huys. Zij maakt weer iets van haar rol veel meer dan alleen maar een spitse vrouw om wie zich een vermakelijke romanti sche geschiedenis afspeelt. Zij weet echt-menselijke accenten te leg gen en bij momenten is zij zelfs ontroerend. Vlak naast Mary Dresselhuys straalt het jonge ster retje Winnifred Bosboom inder daad: hart tegen hart en vooral in het kader van dit stuk: esprit contra jeugd. Twee flonkerende creaties, harmonieus met elkaar in contrast en aldus elkaar char me verlenend. Van de overige medespelenden noemen wij Joan Renimelts. Fons Rademakers, Allard van dei- Scheer e.a. die er mede debet aan ziin dat aan beide zijden van het voetlicht er evenveel genoe gen aan dit aardige stuk wordt beleefd. Gevonden voorwerpen ALKMAAR Wanten, porte- Jaarvergadering Begrafenisvereniging BURGERBRUG De begra fenisvereniging „St Jozef" hield haar jaarvergadering deze week in het Kerkehuis. De vergadering trok de geringe belangstelling, dit soort verenigingen eigen. Dat bespoedigt de stemmingen ten minste en de voorzitter behoefde zijn stem niet uit te zetten om allen een welkom toe te roepen. Besloten werd om de contribu tie van gezinshoofden met 50 ct per jaar en van kinderen boven de 16 jaar met 40 ct per jaar te verhogen. Ook zal men voortaan slechts 4 i.p.v. 5 H.H. Missen la ten lezen. En maakt de familie geen gebruik van de diensten van de vereniging, dan krijgen zij die lid zijn geweest 2 H.H. Missen extra. Gememoreerd dient te worden, dat de heer Joh. G. Bruin, die reeds 25 jaar voorzitter is, dit op aandrang van de aanwezigen weer voor eeïi nieuwe periode is geworden. En hij had Adam al wel gezien, toen hij voor het eerst voorzitter werd. N.K.J.B.-dansavond HEILOO. Op Zondag 21 Febr. a.s geeft de N.K.J.B. haar laatste dansavond voor de vasten. Deze avond is dan ook bijzonder aan trekkelijk en gezellig. Er zullen o.a. ook enige attractieve spelle tjes gedaan worden, waarbij aan eenieder de kans geboden wordt een van de begerenswaardige prij zen te winnen. Ook de dansmuziek is beter geworden. „The Broad way Players" hebben zich inmid dels uitgebreid tot 4 personen. Laat de toegangsprijs van f 0.75 voor niemand een bezwaar zijn om deze leuke avond te 'bezoeken De sluitingstijd is bepaald op 11.30 uur. H.S.V.-iiieuws HEILOO. Heden is de speler van het le elftal van HSV, de heer Jaap Rood, thuis gekomen en ontslagen uit bet St. Elisabeth- ziekenihuis. Hij heeft ongeveer 5 maanden in het St. Elis. Zieken huis te Alkmaar vertoefd, doch is gelukkig w£6r in de familie kring teruggekeerd. Het was voor hem een onvergetelijke dag. Vele gelukwensen en bloemen werden hem aangeboden, o.a. van geheel sportlievend HSV. Wij wensen de heer Rood spoe dig volledige beterschap toe. ONTSPANNINGSAVOND T. EN O. BERGEN De heer Winkel, voorzitter van T. en O. opende de avond en deelde mede dat de plannen voor de bouw van het clubgebouw zich in een vergevor derd' stadium bevinden. Vaklie den die gratis in hun vrije ti.id het gebouw zullen plaatsen, zijn reeds gevonden. Hij wekte de leden op om renteloze aandelen te kopen en propageerde in een kort woord de fancy-fair ten bate van het Rode Kruis, voor de aanschaffing van een nieuwe ambulancewagen. Het meisjeskoor van de K.J.V.O. onder leiding van mevr Moree- Dol lieten een aantal vlotte lied jes horen. Begonnen werd met „Daar komen de muzikanten" met begeleiding van drie leden van Bergens Harmonie op trom, trom pet en althoorn, hetgeen een zeer aardig effect teweeg bracht. Su bliem werd gezongën „Holland, ze zeggen ie bent maar zo klein", het „Alpenherderslied" en „Na het soiree" van de blinde musicus A. Krijgsman uit Den Helder, dat buitengewoon sterk werd gezon gen. Met nog een aantal vlot ge zongen Engelse liedjes werd dit optreden afgesloten. Daarna werd het blijspel „Wel kom binnen" van Chr. Hogerwerf voor het voetlicht gebracht. Een rijk geworden timmerman, wiens vrouw en dochter vreselijk deftig doen, krijgt tot grote schrik van beide dames een nichtje te gast. dat wees is geworden en afkom stig uit een grote volkswijk in Amsterdam. Het is dan ook lang monnares. bobslee, kindershaw.. niet welkom en brengt de hele zijsdhot van vrachtauto, hand- boel in opschudding. Kostelijk schoenen, /zakdoeken, boeken, bro- zijn de verwikkelingen die hieruit ches, contactsleuteltjes, motor- 'handsChoen, hondenriem. pakje inih. babykleertjes, kindermutsen, sleutelbos. oorbei, rozenkrans, hondienihalsband, pantoffel, shawls, schoudertas, insigne artsencursus 1950, actentas, jute zak, hand- vóortvloeien en verschillende ver liefde stelletjes op het toneel brengen. Er werd vlot spel gege ven met een goede rolkennis. Frans Roobeek was zeer sterk in zijn rol van Willem Terhove en J. Ellens als de „deftige" verloofde, mevr. Varro als Lenie die het .sdhoenenk!emgeldsbedragen, tas i Amsterdamse dialect zeer goed into, papieren, kindersdhaatsen, beheerste, en de heer van Zanten wieldop van auto, knot wo„ (jK, ajs gast zijn rol zeer verdien- 1 paar herenschoenen, parapluie- stelijk speelde. De Crescendo-boys hoes, armbanden, a.pinomuts, bril verzorgden het zeer geanimeerde in étui, vulpennen. bal. I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3