Operatie Draadnagel zal alles gaan overtreffen s pijm ZATERDAG Meningen over Middenstandsnota f 30.000. Na een zwerftocht over de Oceaan veilig thuis mi W! Nieuwe Radioraad door Min. Cols geïnstalleerd Offensief der Vietminh tot stilstand gekomen Enorme vraag naar IVOROL-tandpasta DE KRONIEK VAN Zij blijven verzwegen zorgv uldig aan prijzen zijn weggestopt Niet in de aether, maar in de lucht Jacht Petula Critische en instemmende geluiden uit de Middenstandskring Prof. Mgr Nolet officier in de orde van Oranje Nassau Generaal Navarre Catalina vliegboten voor Nieuw Guinea Express vermorzelt twee personen Dat doet de Goede kwaliteit. Zaterdag 20 Febrnari 1954 Pagina 5 inderen slapen in 'n kast. s gebeurt aan de Overdie- in de eeuw va.n de hygiëne. Hü» BHpp WÊmk verbaasd opzien en on- ig glimlachen. krot is niet alleen een wo- •obleem, maar veel meer ciaal, een zedelijk probleem, rot is de zweer, waarin de 'lag van de ellende voelbaar bloedslag van de misdaad, ekent figuren van hoop en iop in het stof op de grond, e glimlachende notabelen tui verend toe op de „pau- En op de kinderen met de ïezichten. En op de bloe- ie er niet zijn. En zij wach- weet het niet", zegt de „Ik weet bet niet". En op schenkt ze koffie in. „Er gaten in het dak. Er zijn en ratten. Het lekt. De wankelt onder je voeten, m het zeil. Er komt weer op. Waarom boen ik? Ik lijn kinderen slapen in een Mijn man en ik slapen in iskamer. jlimladht. „Ergens heeft ze denken wij weer. Ergens, ijn, die niemand ziet; die ld weet. En dan is het stil. i de druipsteen Tijd lekken londen als bommen in de ater, bij de deur, glimlacht ieuw. Om de pijn, die nie- weet. 5 vertelt men hun sprook- j geloven ze niet meer. Ze !rstild>, verstomd en als zij n, als zij zich verheffen, is van iemand, die zich uit •af verheft; die enkel nog sd is om zijn schijnbaar elijk bestaan in deze om- Men spreekt over misda; 1, over criminaliteit en ver- ng. Deze straten, deze wij- n de slagaders van de mis- De krot is de kwelling van atschappelijk ontheemden, i slagaders barsten soms ;n de misdaad golft over de -ikte notabelen, die zich ïnd verschuilen achter be- als fatsoen en eerlijkheid ;iëne het krot uitgegroeid tot 'n probleem. Tussen pitto- ;eveltjes en historische mo ten verbergt zich het be an eeuwen vervallenheid, ent hier, in Alkmaar, hon- krotten. Tientallen onbe- lar verklaarde woningen tientallen anderen, die bewoonbaar verklaard zijn, evenmin voldoen aan de i van maatschappelijk :not. Op het Kwerenpad, teeg, de Runstraat, Liefde- e Zandersbuurt, het Fnid- Akerslaan, het Baanpad, nstraat, het Achterom. En og meer •©belleren niet. De goede ren rebelleren niet. Waar- i zij hier? „Omdat wij niet id, maar verzwegen blij- lr was een tijd, dat zij ge in dezelfde begrippen van en hygiëne. Maar deze voorbij. Allang is deze tijd sgaan in_ het stompzinnig jnbaar eindeloos wachten, n zijn zij hier? Zij blijven gen. Zij worden verduis- ij bestaan enkel op papier, rs. De werkelijkheid wordt ht. De werkelijkheid edh- len levend iets. De werke- vraagt om erkenning en zich steeds meer uit. De jkheid zal straks de id overspoelen. Straks, als ader open barst ïog wachten zij. Nu nog en zij niet. De vrouw blijft n tenger. Ontzaglijk teder mterd door hoop en wan- n de kinderen weten alles, ten teveel. Zij zijn grijs wen. Van binnen zijn zij Ls de ouderdom. En hun eft iets van een kreet. Zij in een kast. Of op een ie van hard-board. En zij het niet. Zij voelen het 3n steeds zullen zij grijzer Grijzer, naarmate de tijd gaa* Leo Derksen. De originaliteit van de Thuisfrontacties is vermaard De acties „Baas Boven Baas" en de „Thuisfront Tom bola" zijn gebeurtenissen zonder weerga geweest. Katho liek Thuisfront gaat thans zichzelf overtreffen. Met een vinding, technisch zo ongekend knap, dat insiders ver baasd liun hoofden schudden geen wonder, want de allerhoogste diensten hebben er aan gewerkt start Katholiek Thuisfront een nieuwe actie, de „Operatie Draadnagel". Het Ministerie van Justitie heeft het zelfs aangedurfd daarop de gewone loterijvergunning te geven Die „Operatie Draadnagel" heeft tot doel bij te spijkeren aan de zo noodzakelijke godsdienstige voorzieningen van meer dan 100.000 militairen, daarbij tevens een kans scheppend voor het pu bliek met één spijkerslag boven Jan te zijn. Want het is huive ringwekkend, te bedenken, dat een doodgewone, nou ja dood gewone draadnagel f 15.000, waard kan zijn. En velen elk nog f1.000,waarde hebben. Wie zal met 8 nagels voor een gulden niet minstens zoveel kansen ne men. Het ziet er naar uit, dat er op Zondag Carnaval duchtig bij gespijkerd gaat worden. Niet in de aether, maar in de lucht Het is weinig origineel steeds dezelfde paden te betreden bij het voeren van acties. Zeker op Zondag Carnaval. In het Zuiden van het land begon men al on gerust te worden voor een Thuis frontstunt, die de Carnaval vreugde zou belagen. Geen zorg daarover. Deze actie begint Amerikaanse allure te krijgen, want de kopers van de befaamde spijker zullen niet tot de late avond behoeven te wachten, maar reeds om drie uur zullen de eerste bekendmakingen ge schieden. En niet slechts voor de thuis blijver, maar voor iedereen. Ka tholiek Thuisfront heeft de be schikking gekregen over een groot aantal vliegtuigen. Om drie uur zullen deze vliegtuigen uit alle delen van ons land opstij gen, met zich meedragend door de lucht de eersite onthulling in verband met het geheim. Op gestegen van of dalend op de vliegvelden van Düsseldorf, Beek, Seppe, Deelen, Texel, Ypenburg, Hilversum, Teuge, Eelde, en misschien ook Ham burg, zullen ze urenlang boven de steden en dorpen van ons land cirkelen en het eerste deel van het geheim bekend maken, aan de wandelaar, aan de moe der voor het venster, aan de voetballer en de geliefden in het laantje, aan iedereen, waar ook. En als om zes uur het motor geronk nog niet uit de lucht is, zal, door medewerking van de Katholieke Dagbladpers, een la wine van mededelingen uiteen spatten tot de volledige ontwik keling van het geheim. Het zal een middag van spanning en in de dozen de fl. 30.000.aan prijzen weg te stoppen, ze kwa men er door heen. Wat er tevoren aan vooraf is gegaan, valt met weinig woor den niet te zeggen. Vier inrich tingen hebben 500 mensen be schikbaar gesteld om met enge lengeduld de spijkers in de gaat jes te steken. Tientallen eer waarde Broeders en Zusters hebben zich een hoger plaatsje in de hemel verworven door met eindeloos geduld de steeds maar onwillige spijkers te tellen. De jongens van de plasticfabriek spraken een duidelijke taal, toen ze zeiden: „We kunnen geen spij ker meer zien". Maar ze zullen toch wel onder de gretige kopers behoren, want zij hebben gezien met welk een zorg notaris en politie de prijsspijkers behandel den. En ja, dertigduizend gulden is zeker voor een fabrieksjonge- man een kapitaal gevalJe kunt er een fijne racefiets voor kopen. De rest is voor moeder. Maar de juffrouw van kantoor vond: je kunt er zo royaal van trouwen. Het gaat mét de „Operatie Draadnagel" bijzonder vlot. Het begint thans reeds moeilijk te worden om in het bezit van de zozeer begeerde spijker te komen. Dat hoeft niemand te verwonde ren, want het doel is wel het meest sympathieke, dat we in Nederland kennen: onze eigen jongens. Er is vrijwel geen gezin in Nederland, dat niet vroeg of laat met de militaire dienst te maken krijgt. En daarom zal iedereen 'graag „bijspijkeren". Wie het Thuisfront steunt, steunt het gezin. Als de vliegtuigen op Zondag Carnaval uit de lucht zijn, zullen velen vergenoegd zeggen: „hij was weer goed, hè" en daarmee de „Operatie Draad nagel" bedoelen. De Aalmoeze niers en de soldaten kunnen dan misschien ook zeggen: „het was weer góed", en daarmee ook de actie in een andere zin bedoe len. Om dit deze soldaten en hun Aalmoezeniers te laten zeg gen is het devies: „spijker bij"! BARBADOS, (Brits West-Indië), 19 Febr. Een door wind en weer geteisterd jacht, de Petula, is Maandag in Carlisle Bay, Bar- badoo, aangekomen, na 83 dagen op de Atlantische Oceaan te heb ben gezworven. De bemanning bestond uit twee biologen, Frank Evans, uit Enge land en Roland Sharman, uit Ma- lakka, en eenmeteoroloog Clau de Dickson, uit Nieuw-Zeeland. De drie verkeerden in uitste kende gezondheid en waren zeer voldaan over bun ervaringen. Evans was de leider en degene, die het initiatief had genomen tot de toaht. De Petula was vorig jaar "draadnagel sensatie worden, en voor vele gezinnen zonder twijfel een Car naval om nooit te vergeten. Wat er aan te pas komt Toen de vijf verhuiswagens met de hele lading spijkers voor de deur stonden, was het even een heel ernstige puzzle op het klein behuisde Thuisfront, maar een vriendelijke buurman stelde zijn magazijn ter beschikking en 83 kubieke meter carton, plastic en ijzer met een gewicht van bijna 15.000 kilo was onder dak. En al moest notaris Kropman en de beide politiedeskundigen zich door de pakken wringen om (Van ónze parlementaire redactie) DEN HAAG, 19 Febr. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft Vrijdagmiddag op zijn ministerie de nieuwe radio- raad geïnstalleerd, die zich in zijn nieuwe conceptie ook met televisie-problemen zal bezig houden. Tevens werd bij deze gelegen heid het 25-jarig bestaan van de raad herdacht. Prof. mgr. W. No- let uit Amsterdam, die 25 jaar lid is geiweest van de radioraad hij is niet' in de nieuwe raad teruggekeerd ontving uit han den van de minister het afschrift van het KoninkHjik Besluit, waar bij hij tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd. In verband met zijn taakuit breiding is de radioraad ingrij pend in samenstelling veran derd. Meer dan de helft van de vroegere leden zijn niet herbe noemd. Nadat de minister de nieuwe leden beëdigd bad ging hii in op de belangrijke taak van dit college: te waken, dat de tech niek nooit doel wordt, doch slechts als middel Wórdt aange wend. Een belangrijke opgave voor de raad zag mr. Cals in het van advies dienen bij het incor- pereren van het nieuwe televisie- bestel in de omroepwet. Verder zei hij nog op korte termijn ad viezen te verwachten over de bouw van een definitieve tele visiestudio, het vraagstuk van de reclame in de televisie, de verde ling van zenduren, de kwestie van de bescherming der televisie uitzendingen, de keuring en con trole van de programma's en over de vraag of er een onderzoek in gesteld dient te worden naar de invloed van de televisie op de jeugd, het gezin en de gehele sa menleving. Ook op het terrein van het radiobestel wacht de nieuwe radioraad belangrijk werk. De herbenoemde voorzitter, prof. mr. P. S. Gerbrandy, uitte zijn vreugde er over dat de mi nister welbewust onafhankelijke en onpartijdige figuren, die niet aan de omroep-organisaties ver bonden zijn, heeft voorgedragen voor de radioraad. Hij spoorde de leden van de raad aan te streven Voor een vergadering van middenstanders en leden van de St.-Adelbertsgroep in Amsterdam heeft drs. H. J. J. Neèfs, directeur van het bureau van de Katholieke Tetieldetaillisten- organisatie „St. Willibrordus" een critische beschouwing gewijd aan de Middenstandsnota, waarin hij o.m. opmerkte, dat de Nota te weinig rekening hield met de mens. Indien de Nota dieper ware ingegaan op de werkelijke problematiek van de middenstand, zou ze heel wat dieper zijn geworden, meende drs. Neefs. Het wekt nu de indruk, dat bij 't stellen van de problemen de weg van de minste weerstand gevolgd is. aanleiding tot misverstand, vooral o.a. wat betreft de verhouding volwaardige middenstand en randbedrijven Het grote belang van de Nota zag de heer Perquin daarin, dat er nu een gelegenheid komt voor een groot debat over de midden standsvraagstukken in het parle ment, terwijl de middenstand er Positieve tekorten zijn b.v. dat er geen aandacht is geschonken aan sectoren als het verkeer en de kleine aannemers. Nauwkeurig narekenen van de cijfers der nota zelf toont z.i. aan, dat zelfs vrij grote onder nemingen een negatief econo misch resultaat hebben, dat wel wat in botsing komt met het op timisme van de nota. Bij het be oordelen der gunstig lijkende cij fers dient opgemerkt te worden, dat men uitgegaan is van de ja ren 1950 en 1952, twee redelijk gunstige jaren; het zeer slechte jaar 1951 liet men geheel buiten beschouwing. Spr. had meer opmerkingen, maar had waardering voor het enorme werk. De waarde van de nota ligt vooral in de synthese van velerlei gegevens, ze is een reële basis voor discussie en bevat een verheugende erkenning van de betekenis van de middenstand. Het geval achtte spr. echter te onevenwichtig. Er zijn belangrij ke factoren vergeten, ze is te academisch, de problematiek is veelal te eenvoudig gesteld. Ander geluid Voor de R.K. Middenstand in Roosendaal heeft Wouter Per quin, perschef van de Ned R.K. Middenstandsbond, verzekerd, dat de katholieke standsorganisatie volkomen achter de Nota staat. In feite zijn tal van concrete be leidsmaatregelen, welke de No ta aankondigt, geheel in de geest van het N.R.K.M.-congres van Arnhem (7 en 8 October 1953) gesteld. In de persuittreksels is blijkbaar te veel gelet op de slot beschouwingen zonder dat aan de rêst van de inhoud voldoende aandacht is geschonken. Dit geeft tot nu toe in begrotingen en zelfstandigen. Troonredes bekaaid is afgekomen. Nu kan, op grond van de Nota, een volledig middenstandsfoeleid worden uitgestippeld. Over de kwesties van de in komens is de Nota nog niet. vol doende gedetailleerd en wat er gezegd is, is nogal een aanvecht baar detail. Spr. onderscheidde drie sferen in de Nota: 1. de vrije ondernemers en hun vrije or ganisaties; 2. de publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie en 3. de overheid. De overheid zal slechts ingrijpen, indien ondernemers te kort schieten. De Nota stelt wel degelijk con crete maatregelen in het vooruit zicht, waarbij spr. wees op het volgende; De wettelijke regeling van het cadeaustelsel is thans bij de Raad van State en binnen enkele we ken is indiening bij de Kamer te verwachten. Begin Maart komt eindelijk de Memorie van Ant woord over de afschaffing van de omzetbelasting voor de detailhan del. Tenslotte zal Dinsdag a.s. de S.E.R. advies uitbrengen over de definitieve kinderbijslag voor Augustus uit Plymouth vertrok ken en via Coruna, Lissabon en Las Palmas naar Dakar gegaan. In Dakar liet de bemanning een vlot maken, dat aan het jacht werd gehaakt. Op dit vlot ver richtten de drie hun waarnemin gen. Zij hebben het vlot niet mee naar Barbados genomen, doch dit losgekapt toen zij nog ongeveer 200 mijl van het eiland verwij derd waren. Bij het vertrek uit Dakar wa ren nog alle zeilen gehesen, doch nadat men eenmaal de haven uit was werd alles, op een-stagzeil na, gereefd en liet me.n de Petula met de stroom meedrijven. De bemanning bracht elke dag enkele uren op het vlot door om het leven in de oceaan te bestu deren. Af en toe namen zij, gekleed in een kikvorspak en met een speer, een duik in zee. „Als wij een haai zagen, klom men we snel weer aan boord van de Petula of op het vlot", vertel de Evans. „De meeste haaien, die we hebben gezien, waren van het type met de witte vinpunten. Ik geloof, dat enkele ons over de gehele Atlantische Oceaan hebben gevolgd". De bemanning van de Petula verloor alle contact met de bui tenwereld, toen haar radio, twee dagen nadat zij uit Dakar ver trokken was, onklaar raakte. „Gelukkig werkte de chrono meter prachtig, anders zouden we moeite hebben gehad hij het na vigeren", aldus Evans. Tijdens de expeditie verricht ten de drie opmetingen van de temperatuur van zee en lucht, verzamelden ongeveer 200 mon sters plankton en vingen een be hoorlijk aantal vissen, die zij voor het merendeel fotografeerden en onderzochten op parasieten. „Wanneer wij weer in Enge land terug zijn, zullen we een jaar nodig hebben om de theore tische kant van het experiment te verwerken", aldus Evans. „Op het ogenblik kunnen wij nog niet zeggen, of we iets van belang gevonden hebben". De leden van de expeditie ho pen over ongeveer een maand per vliegtuig naar Engeland te rug te keren. Zij willen eerst in Barbados hun boot verkopen. SAIGON, 19 Febr. Generaal Henri Navarre, opperbevelheb ber van de Franse Uniestrijd krachten in Indochina, heeft van daag gezegd het „ondenkbaar" te vinden dat het Amerikaanse le ger gevraagd zal worden het nieuwe nationalistische leger van Vietnam af te richten. De generaal zei dit jaar geen beslissende overwinning over de Vietminh te verwachten. Hij voegde er echter aan toe, dat als het nationale leger van Vietnam van 250.000 man zich ontwikkelt zoals het reeds deed, de Vietminh het volgend jaar zware klappen toegebracht kun nen worden. Dé overwinning in Indochina, aldus de generaal, zal afhangen van de versterking van het Viet namese politieke offensief om duizenden nationalisten, die aan de zijde van de Vietminh vech ten, terug te winnen. Offensief tot staan gebracht Navarre zei, dat het offensief van de Vietminh in Laos voor het ogenblik tot staan gebracht is en dat hij ervan overtuigd is dat de divisie 308 van de Viet minh, die zich nu in Noord Laos bevindt, Loeang Prabang niet kanveroveren. Hij zei er tevens op te vertrou wen dat Moeong Sai, waar Fran se bataljons het uithouden tegen sterkere vijandelijke strijdkrach ten, het zal volhouden. De totale verliezen van de Franse Unie in Noord Laos se dert 30 Januari zijn minder dan 500 man. De generaal zei voorts, dat de hulp van de Chinese communis ten met materieel in de vorm van artillerie, vrachtauto's, mor tieren en artilleriegranaten „in de weken voor de campagne in Laos sterk toegenomen was". Eerste tomaat aangevoerd Vier weken vroeger dan werd verwacht is op de veiling Berkel (Z.H.) de eerste tomaat aange voerd. Voor deze vrucht werd 0.83 betaald. Australisch geschenk (Van onze parlementaire redactie) Australië heeft de marine- luchtvaartdienst op Nieuw-Gui- nea zes Catalina-vliegboten ge schonken, die gebruikt zullen worden voor patrouille diensten op Nieuw Guinea. Volgens de Rijksvoorlichtingsdienst is deze schenking niet gedaan „op grond van het een of andere Neder lands-Australische defensiever drag" voor dit door beide lan den gedeeld eiland. De Nederlandse luchtstrijd krachten op Nieuw Guinea zijn op het ogenblik te zwak voor een bevredigende luchtverdedi ging van dit grote overzeese rijksdeel. Zij bestaat hoofdzake lijk uit een aantal verouderde vliegtuigen. De Amerikaanse wapenleveranties kunnen in de ze ook door Australië gevoelde lacune niet voorzien, want zij zijn uitsluitend bestemd voor 't Nederlands territorium, dat bin nen de NATO valt. Nieuw Gui nea valt daarbuiten. Nederland zal dus door eigen aankopen moeten voorzien in de verster king van de luchtmacht op Nw. Guinea. Daartoe zijn reeds ge ruime tijd onderhandelingen gaande met Amerika. Men heeft daarbij op het oog de „Martin Mariners", een amphibievliegtuig dat als bommenwerper en pa trouillevliegtuig kan fungeren. Dit vliegtuig heeft een maximum snelheid van 400 km en een kruis snelheid van 340 km en 'n kruis- aankoop van deze als vervan gers van de Catalina's bedoelde vliegtuigen nog niet tot stand is gekomen is iedere schenking als deze van de Australische re gering van belang voor de ver- dedigirfg van Nieuiw Guinea. De ze schenking heeft bovendien nog een niet onbelangrijk politiek aspect, n.l. dit, dat zij het be wijs is van de goede Nederlands- Australische verstandhouding in zake Nieuw Guinea. Bomen waren niet gesloten KEULEN, 19 Febr. De Oos tenrijk Express is vandaag bij Keulen op een truck met aan hangwagen gereden. Twee personen werden gedood en het huisje van een overweg wachter werd van zijn funda menten gerukt. De trein was on derweg naar Hoek van Holland. Men -is bezig de wrakstukken op te ruimen. Volgens de politie waren de slagbomen van de overweg niet dicht. De sneltrein raakte de truck. De aanhangwagen werd tegen bet huisje van de over wegwachter geslingerd. De 42- jarige Richard Krampe, chauf feur van de truck, en een vrou welijke passagier werden gedood. De overwegwachter is zwaar ge wond. (Advertentie) naar eenstemmige adviezen. De aan mgr. Nólet verleende onder scheiding begroette prof. Ger brandy met .grote bijval: „hij is in ons college van vrienden één der nobelste mannen." HET IS IN D'E EERSTE KAMER deze week een merkwaardig debat geweest over de politieke verhoudingen in ons land. Aan leiding daartoe was het debat tussen prof. Romme en mr Burger over de verhouding tussen de K.V.P. en de P.v.d.A. Dat gepraat én geschrijf is nu over en weer al enige weken aan de gang. Wordt het welke kant het zou uit moeten, en wat de C.H.U. moeten zijn, dat de vele woorden, in de Eerste de verkeerde kant uit, nu hij ook tot tweemaal toe een betoog afstak, waarin duidelijk een ver keerde opvatting uit sprak. De invloed, de geor ganiseerde invloed althans van de beginselen der Kerk en de godsdienst terugdringen uit het open bare leven. Dat is duidelijk van saecularistische, laicistische, dus verwereldlijkende,* verlekende strekking, en het ls juist daartegen, dat de ka tholieke activiteiten op alle gebied, op staatkun- vervelend, is het maar, zoals Ook al verondersteld betreft, dat is zelfs in dê huidige constellatie al Kamer over'ên weer gesproken, niet hebben weten dig gebied óók, zich steeds sterker verzetten werd, een spelletje? Het wil ons voorkomen, dat zulke dingen belangrijke meningsverschillen e.d. grote waarde voor de zuivering in de politieke verhoudingen. Twee dingen nu vallen in het jong ste Senaatsdebat bijzonder op te merken. Het fellé gevecht tussen mr Kropman, de voorzitter van de katholieke fractie in de Eerste Kamer enerzijds en een moeilijke partner. Merkwaardig is in dit te vóórkomen, dat mr. In 't Veldt de volgende verband de uitlating van mr. Kólff, dat er thans avond in een rede voor de humanisten te Tilburg Het is allemaal, dachten wij altijd, zo klaar door- en uiteenraat moeten worden Dat is van ®een kans bestaat °P herstel van een christelijke duidelijk liet blijken, dat er van een bekering ten als een klontje: de K.V.P. heeft tot taak, het coalitie.... opzichte van ons standpunt jegens het humanisme algemeen welzijn te bevorderen in ohriste- geen sprake is geweest. Toch zou dat in wezen lijke zrn, met andere woorden is dat het streven Wij hebben op een andêrê plaats al eens voor „verzoening" vereist zijn, wil men niet, dat naar verwezenlijking van wat de Pausen noemen: eerder te kennen gegeven, dat Romme met dit een leeg woord zou wezen. Welnu, in Tilburg herstel van de maatschappelijke orde op de grond- zijn „offensief" niet bedoeld heeft een directe heeft de oud-minister, voorzitter van de Humanis- slag van 't Evangelie. Dat dienen wij, katholieken, crisis te verwekken op zakelijk terrein. Hij heeft tische vereniging „Humanitas", betoogd, dat het in eerste aanleg zoveel mogelijk breed-uit, onge- nog nooit kenbaar gemaakt, dat zijn voorliefde-in- weigeren door de gemeenteraden van Tilburg en hinderd door andersdenkenden te doen. Daartoe de heer mr dr In 't Veldt, voorzitter van de de-huidige-omstandigheden voor een kabinet op Breda van een subsidie aan deze humanistische hebben wij kracht en macht nodig, om de goede P.v.d.A.-fractie mèt de heer mr Cammelbeeck, zo breed mogelijke basis, die hij op het Congres vereniging voor maatschappelijk werk, een onrecht beginselen zoveel mogelijk ingang te doen vinden katholiek lid van de Eerste Kamer voor de P.v.d A. van October 1953 nog duidelijk te keinnen heeft is, omdat de minderheid ook rechten heeft. Zo zou in het openbare leven. Kunnen wij dat, als geor- geg.even verdwenen is. (Tussen haakjes: het kan de zaak weer op het spoor van de verdraagzaam- ganiseerde groep, door middel van onze vertegen- anderzijds. Ten tweede de merkwaardige opmer- VQor yelen yan belang zyn> die <ède nog een8 na heid ,komen> maar daar h0ort a]thains in dit WOOrdigers, niet alléén (zoals in een gemengd kingen van dé zijde van de V.VD. (prof. Mole- lezen, hetgeen geschieden kan in de brochure, geval, niet thuis. Want al zou het hier over een land als het onze nu eenmaal feitelijk het geval naar) en van de C.H.U. (mr Kolff), over de wense- welke pas vanwege het Algemeen Secretariaat is veel sterker groep gaan, minderheid of niet, dat is) dan zoeken wij zolang en zoveel mogelijk, lijkheid, om toch Vooral geen kabinetscrisis te ver- verschenen en waarin ook de redevoeringen van doet er niet toe, waar het een zaak is, die van samenwerking met anderen, met andere partijen nm-yalrol, r,r, flit nnpn.hiik- mprkuraaivUa is nnir Hat de Congresvoorzitter en prof. Rogier over dr. katholieke zijde om wezenlijke principiële redenen dus, om een werkmeerderheid te vormen en p 8 Schaepman zijn opgenomen). Romme wilde duide- moet worden afgewezen. Daarover hebben wij onze wensen en inzichten zoveel mogelijk te ver men zich van de zijde van de anti-revolutionnairen njkheid in de geestelijk-politieke verhoudingen en een en ander opgemerkt in ons'hoofdartikel „Ver- wezenlijken. Maar daartoe moeten wij het, op de koest hield op dit punt. Wij willen eerst iets zeg- meende, dat de K.V.P. er recht op had, te weten, ontrustend" in ons nummer van j.l. Woensdag, grondslag 'van de vaste beginselen, eerst onder gen over dit tweede puntwaaraan zij met de geestelijke instelling van de Om niet in herhalingen te vervallen, verwijzen P.v.d.A. toe is. Dit is niet alleen voor bepaalde wij daarnaar Wat bezielt de libérale efl christelijk-histo- leden van die partij, die zeker niet „levensbe- rische woordvoerders? Wat had prof. Rom- schouwelijk-neutraal" willen zijn, van belang, me ook weer beweeTd? Dit: dat de KVP 'in maar ook voor het geheel van de politieke ver- het offensief moest gaan tegen de P.v.d.A. om haar houdingen in Nederland. Als de duidelijkheid, te brengen (of te dwingen) tot kleur bekennen, waarom Romme gevraagd heeft, er is, zullen we Zij suggereert officieel theoretisch een levensbe- wel zien, wat in verschillend opzicht de conse- Het is merkwaardig, dat het hier dus om een kwestie gaat, die de diepste levensvra gen raakt en dat juist ook al in het Eerste- Kamerdebat die „diepste levensvragen" aan de orde kwamen. En dat wel in deze zin, dat mr. elkaar eens worden, daarna zullen we (om feite lijke redenen onvermijdelijk) toch al genoeg last en hinder ondervinden, om onze wens en onze wil door te zettenDie hinder wordt .onnodig vergroot, indien katholieken meedoen met een partij als de P.v.d.A. die gelijk Prof. Romme zo terecht opmerkte zich derhalve aansluiten bij een partij (die als partij altijd haar invloed schouwelijke neutraliteit, maar in de werkelijk- quenties moeten zijn. Overigens kunnen we dit Cammelbeeck in een discussie met mr. Kropman heeft) welke wel zegt, dat haar leden de gelegen heid van de politieke praktijk is zij overwegend hoofdstuk voorshands afsluiten met de verklaring,, betoogde, dat die diepste levensvragen niet in de heid móeten hebben, hun diepste overtuiging uit te dragen, maar (zo verklaart het althans een van de belangrijkste profeten van de socialistische partij, Evert Vermeer) niet mogen proberen, de partij, te winnen voor hun eigen overtuiging of levensbeschouwing. Dat is op zijn Hollands gezegd, een rare geschiedenis. Men wil zijn diepste over tuiging op het politieke terrein uitdragen, maar humanistisch. De K.V.P. heeft daar natuurlijk be- dat een kabinetscrisis op dit ogenblik ons land politiek moeten worden opgelost. In het algemeen zwaar tegen, maar vooral is het er haar om te inderdaad in practisehe moeilijkheden zou bren- is dat in zoverre juist, als men kan zeggen, dat doen, precies te weten wat voor „geestelijk vlees" gen. Het kabinet zit dus, zoals uit de houding van de politiek niet de enige plaats is, waar over zij in de rode kuip heeft.... Dat is vóór de dr. Drees zou kunnen worden afgeleid, min of die diepste levensvragen wordt beslist. Maar nu is zuiverheid van de politieke situatie noodzakelijk, meer rustig, maar de kruik gaat toch zeker ook juist uitgerekend de kwestie van het humanisme Enfin, over en weer is men daarover, niet weinig hier zo lang te water, totdat ze breekt. M.a.w. er een zaak, waar die diepste levensvragen wel bij ook in de pers, zoals onze krant wel mede heeft is ergens een grens in de bereidheid ook van de te pas komen. En dat is zeker ook op andere ter- geleerd, aan het bakkeleien geweest en nu zijn de K.V.P. om met de bestaande constellatie in zee te reinen, in andere kwesties, in andere gevallen, zo. krijgt tegelijk bet verbod, anderen van de juist- liberalen en eep deel van de protestans-christe- blijven gaan.... Heeft de hèer Cammelbeeck dat tenslotte toch heid van die levensbeschouwing te Overtuigen. Be- lijken bevreesd. En wel voor een politieke crisis. begrepen, en is hij daarom teruggekomen (of te- grijpelijk, dat mr. Kropman, met alle respect, de Daar zijn ze bang voor, omdat ze (zo is althans in En nu hét eerste punt: men meent hier en ruggebracht) van zijn voornemen, om te spreken P.v.dA. toch maar een abnormale partij noemde, de Senaat van die zijde gezegd) niet weten, hoe daar nogal, dat de slotwoorden van oud- op de protestvergadering der humanisten te Til- Immers, zolang het mensen met een levensover- op het ogenblik een kabinetscrisis zou moeten minister In 't Veldt nogal verzoenend klon- burg? In elk geval is hij daar niet opgetreden, en tuiging zijn, dde een partij vormen kan de politiek, worden opgelost. Die opvatting is in het algemeen ken, maar wat hebben wij aan een verzoenende omze correspondent in Brabant gaf te kennen, dat dde zij voert, principieel niet neutraal zijn. Moet wel juist, maar het zou er niettemin toch van klank, als de daden een andere taal spreken? dit geschiedde, zonder enige verklaring van het ze dat toch, terwille van zoiets als een „doorbraak" kunnen (moeten) komen, als het beroemde puntje Men is in zekere zin dan weer als goede vrienden „hoe" en „waarom". In elk geval verheugen wij dan wordt het een gedwongen en kunstmatige ge- bjj het traditionele paaltje zou komen. Bovendien uit elkaar gegaan, maar de kwestie-waar-het-om- er ons over, dat dit katholieke lid van de P.v.d.A. sohiedenis, waarvan de praktijk vele voorbeelden zal de achtergedachte van de V.V.D. wel zijn, dat gaat, is niet opgelost, en de verlangde duidelijk- op dit punt van de dwalingen zijn weegs is terug- kent. Maar dan is ze, voor het verwezenlijken van ze nog niet met zichzelf klaar is over de vraag, heid en het kleur bekennen, is er niet. Of het zou gekeerd. Want het ging met hem al een heel eind een christelijke politiek.... waardeloos.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5