Martha W ieringa won ook in Enkhuizen Conditietraining voor zwemmers belangrijk De mistverlichting in het Noordzeekanaal „Con Amoregaf concert Draverijen Hilversum Kringvergadering K.N.Z.B. RUNDVEEFOKVERENIGING DE DUINSTREEK" Vooruitgang te constateren 15de overwinning van kampioene Spannende finale met Rina Kooy Ned. Cross-titel voor Jef Lataster Nan Rotgans werd Westfries kampioen Raadslid in Bergen bedankt Pastoor Bakker van Medemblik overleden De f50.000 en de f 15.000 eruit! Markt en Beurs Maandag 22 Februari 1954 Pagina 5 ENKHUIZEN Op de goed berijdbare baan van het Handvastwater heeft het West-Friese publiek voor de tweede maal deze winter kennis kunnen maken met een kortebaanrijderjj voor vrouwen. Wer- vershoof mag de primeur hebben gehad met sterke rijdsters, in Enkhuizen kwamen er niet minder aan de start en van hen won de Nederlandse kampioene Martha Wieringa uit Baard. Zjj bleef de baas over Kina Kooy uit Wieringen en ook over de Noordhollandse kampioene Rie Meijer uit Wormer. Toch heeft de 18-jarige Martha vogr haar 15e overwinning in dit seizoen moeten vechten, want de Hollandse meisjes gaven haar goed partij en vooral Rina Kooij bleef met gering verschil de min dere in een ongekend spannende finale. Zeventien rijdsters presenteer den zich voor de wedstrijd aan een talrijk publiek, om daarna zeer snel de eerste omloop af te werken. In deze omloop werden practisch alle Enkhuizer meisjes teruggewezen n.l. Loes Jongert, R. de Vries, G. Meyer, N. Vis en mevr. Eggens-Kuiper. Alleen mevr. Kramer-Winia wist haar rivale Nel Lont uit Wieringen te weerstaan. Martha Wieringa had de zwaarste rit tegen S. Wagema- ker uit Wieringen, maar toch kwam zij in beide ritten als eerste over de finish. N. de Graaf won van een plaatsgenote. In de tweede serie versloeg Rie Meijer het Enkhuizer meisje N. de Graaff, Aukje v. d. Meer uit Tjalhuizen wist te winnen van Ans Meijer uit Wormer. Martha Wieringa versloeg mevr. Kramer en Rina Kooy stuurde Nel de Jong met ledige handen naar Praneker terug. In de finale had Rie Meijer weinig moeite om Martha's oudere zuster Frieda te verslaan, in te genstelling met Rina Kooy, die letterlijk alles moest geven om van Aukje v. d. Meer te winnen. Martha Wieringa was in haar rit tegen Rie Meijer nog niet half weg of haar Noorse schaats liet van de schoen los. Zes klinkna geltjes tegelijk waren losgetrok ken. Sportief wachtte Rie Meyer, totdat Martha haar beproefde Friese schaatsen had ingereden om daarna in twee snelle ritten tegen dezelfde schaatsen aan te kijken. Martha was met haar vin nige korte streken royaal de baas over de Noordhollandse kam pioene. De uitslagen van de gehouden draverijen te Hilversum luiden: Balett-prijs: 1. Roi d'Or (W. H. Geersen) 2.46.4 1.30.4; 2. Ray Robinson (N. Oosting); 3. Rotecta (F. J. Arzbach). Tot.: w. ƒ3.60, pl. ƒ1.50, ƒ1.20, ƒ1.60, gek. ƒ6.10, cov. ƒ2.80. Frances Éulwark-prijs: 1. Roi de Cinq Mille (P. Heynen) 3.01.0 1.32.3; 2. Quaestor (J. Wage naar); 3. Rudi Trothan (W. H. Geersen). Tot.: w. ƒ5.20, pl. ƒ1.30, ƒ1.30, 1.20, gek. ƒ12.10, cov. 3^0. Iran Scott-prijs (le heat): 1. On of Eve (W. J. A. van Schijn- del) 2.48.0 1.28.4; 2. Octavia (J. Wagenaar jr); 3. Mary Reynolds (A. N. Vijn). Tot.: w. ƒ6.10, pl. ƒ1.90, ƒ1.60, ƒ3.10, gek. ƒ6.00, cov. ƒ6.10. Iran Scott-prijs (2e heat): 1. On of Eve (W. J. A. van Schijn- del) 2.50.0 1.29.5; 2. Octavianus K (M. Vergay); 3. Octavia (J. Wagenaar jr). Tot.: w. ƒ3.40, pl. ƒ1.30, ƒ1.70, ƒ1.50, gek. 5.10, cov. ƒ7.10. Iran Scot-prijs (definitieve uit slag): 1. On of Eve 5.38.0; 2. Oc tavia 5.39.4; 3. Mary Reynolds 5.40.2. Prins Rulwark-prijs: 1. Quick (J. M. v. d. Berg) 2.55.8 1.28.8; 2. Quant a moi (M. Vergay); 3 Quelle veine (J. T. de Graaf). Tot.: w. ƒ3.10, pl. ƒ2.20, 190. ƒ3.70, gek. 6.50, cov. ƒ5.30. Justus-prijs: 1. Quatrieme Pou- lain (J. M. v. d. Berg) 3.31.6 1.29.6; 2. Olymiphia S (J van Leeuwen jr); 3. Qui gagne a (J. W. Runhaar). Tot.: w. ƒ2.10, pl. ƒ1.30, ƒ1.70, ƒ2.40, gek. ƒ5.50, cov. ƒ4.20. Magnifik-prijs: 1. Morning Star (W. L. A. Kohier) 3.25.7 1.26 4; 2 Norbert M (A. A. Borst); 3. Nelson (P. J. Ruiter). Tot.: w. ƒ6.20, pl. ƒ1.80, ƒ1.60, ƒ1.40, gek. ƒ11.90, cov. ƒ.00 Golden Wedding-prijs: 1. Ody- lie Spencer (P. Heynen) 4.17,0 1.30.5; 2. Matador (buiten wed denschap) (J. T. de Graaf): 3. Pelikaan S (W. H. Geersen). Tot.: w. ƒ13.30, pl. ƒ4.10. ƒ1.90 gek. ƒ19.00, cov. ƒ4.40. Totale omzet f 85.877.50. SehultePeters winnen vierlanden omnium te Parits In het stampvolle Winter-Velo- droom hebben Sehulte en Peters, die 's avonds te voren te Brussel twee waren geworden achter Bruneel-Acou in een koppelwed- strijd over 100 kilometer, Zon dagmiddag een prachtige zege be haald in een vierlanden-omnium. Hun tegenstanders waren renners van naam, al bleven sommigen beneden de verwachtingen, Fausto Co-ppi bijvoorbeeld, tot grote te leurstelling van het publiek, en de ontmoeting omvatte drie man ehes: een klassementsrit over 10 kilometer, een achtervolging over 4 kilometer en een individuele wedstrijd over 10 kilometer acn- ter derny's. Onze landgenoten wonnen de eerste en de tweede manche terwijl Sehulte in de rit achter derny-motoren tweede werd achter de Belg OCkers. In het eindklassement bezetten Schulte-Peters de eerste plaats, voor Odkers-van Steenbergen (B), Bobet-Anquetil (Fr.) en Coppi- Filippi (It.), een fraai resultaat. Intussen besloten A. v. d. Meer en F. Wieringa niet meer om de vierde en vijfde prijs te rijden, zodat alle aandacht zich concen treerde op de finale tussen Rina Kooy en Martha Wieringa. Tot het uiterste spanden beide rivalen hun krachten in. Het werd dan ook 'n zeer spannende strijd. Mar tha won de eerste rit misschien door de slechte streek van Rina even voor de finish, en in de tweede rit keek zij angstig ach terom naar welke kant de jury de vlag liet neerkomen. Het was in haar baan en daarmede kon zij in De Doele de eerste prijs af halen. De heer K. Bijl voorzitter van de Enkhuizer IJsclub reikte hier de prijzen uit, na een welgemeend dankwoord aan allen die hadden medegewerkt deze middag te doen slagen. Tenslotte volgt hier nog de uitslag: 1. Martha Wieringa (Baard) 100.plus medaille; 2. Rina Kooy (Wieringen) 60.3. Rie Meyer (Wormer) 25.4. Aukje v. d. Meer (Tjalhuizen) 10. 5 Frieda Miedema-Wieringa (Fra- neker) 5. Het op de hei van de „Hek- senberg" in de omgeving van Heerlen gehouden Nederlands cross-kampioenschap is in een overwinning van Jef Lataster ge ëindigd. De Avon-afchleet legde het 12 kilometer lange parcours, dat drie maal moest worden gelopen en voor een groot gedeelte over rulle zandpaden voerde, in 41 min. 16 sec. af. Onmiddellijk na de start had zich een kopgroep, bestaande uit van der Zande, van der Linden, Verbaan, Bobeldijk en Lataster gevormd. Van deze vijf man nam de Heerlenaar kort daarop de lei ding en na de eerste 4 kilometer bedroeg zijn voorsprong 34 sec. op zijn naaste concurrenten van der Linden en van der Zande. Van der Zande had het aan een val van van der Linden de titelhouder te danken, dat hij in de tweede ronde zich tot de tweede plaats kon opwerken, maar hij zag geen kans zijn achter stand op Lataster weg te werken. Integendeel, want deze liep hoe langer hoe verder van zijn riva len weg om tenslotte met ruim verschil als eerste over de eind streep te gaan. Van de 41 deelnemers liepen er 33 de cross uit. De uitslag luidde: 1. en kampioen van Nederland Lataster (Avon, Heerlen) 41 min. 16 sec.; 2. van der Zande (Olym- pia '47. Halsteren) 42.07.2; 3. van der Linden (Holland, leiden) 42.23.2; 4. Verbaan (A.V. Blericik) 42.34.8; 5. Bobeldijk (M.F.C., Me- demlblifc) 43.35 6. de Koning (Olympia '47, Halsteren); 7. Bes- ters (Olympia '47, Halsteren); 8. Slegt (Daventria, Deventer); 9. Weert (Nurmi, Groningen). ALKMAAR. Als een der voornaamste plannen, die het be stuur van Kring Noordholland boven het IJ van de K.N.Z.B. op de Zaterdag te Alkmaar gehou den algemene vergadering ont vouwde, geldt wel het contact dat opgenomen is met de hekende trainer van de Nederlandse zwem- en poloploeg, Rob Sindorf. Op voorstel van de trainer van D.A.W. heeft het bestuur de heer Sindorf verzocht in deze Kring een cursus te houden voor club- trainers op het gebied van de conditietraining. Dit onderdeel het opvoeren van de lichamelijke conditie, werd al te lang ver waarloosd, maar allengs begint men in te zién, vooral na contact met buitenlandse ploegen, dat het een niet te onderschatten Onder zeer grote belangstelling is Zaterdagmiddag een korte baan wedstrijd verreden, onder leiding van 'de IJsclub „West-Ende" uit Andijk en „de Noord" uit Wer- vershoof. Naast de gewone prij zen voor de behaalde prestatie, was hier tevens iran verbonden liet kampioenschap van West- Friesland. Een twintigtal rijders wilde vecht laten gelden op de prijs en liet kampioemschap Onder hen bevonden zich bekende rijders zo als Rotgans, Boot, Wagenaar. Ook jeugdige rijders verschenen aan de start en als zij volhouden- en sportief blijven dan zal er geen twijfel bestaan of zij zullen bin nenkort tot de rijders behoren die goede kansen hebben. Wij be doelen hier P. Kok uit Lutje broek en C. Berkhout uit Wer- vershoof. Er is werkelijk goed genoten tijdens de ritten van deze jonge rijders. Onderhen bevond zioh ook de heer J. Jongert uit Enkhuizen die, hoewel een ge duchte tegenstander, reeds in de eerste omloop werd afgereden door zijn rivaal Boot uit Scha- gerbrug. Daar er een onevental deelnemers kwam voor de derde omloop, moesten de verliezers van de tweede omloop voor de 6e prijs rijden. Deze prijs werd gewonnen door 4e hr Th Mol. Óver de afloop der ritten werd aan de finisch door sommige rij ders geprotesteerd, maar het be stuur gaf niet toe Er werd beslo ten om onder de 3e, 4e en 5e prijs winnaars 't bedrag onderling te verdelen, waarmee de leiding ac- coord ging. De voorzitter van „de Noord" de heer G. Meissen, mocht een flink* bedrag aan prij zen aan de winnaars uitreiken. De medaille zal later aan de kam pioen toegezonden worden. De uitslag is als volgt: N. Rotgans, Wieringen, le pr. f 100.—, tevens schaatskampioen cp de korte baan van West-Fries land. Boot, Sohagerbrug, 2e pr f 60.3e, 4e en 5e prijs resp. Wagenaar, Blokker; Mulcfer, den Oever; Homan, Slootdorp, teza men f 70.6e pr. Th. Mol, Wer- vershoof f 5. Aan de wedstrijden van Vrijdag en Zaterdag werd Zaterdagavond een ijs-bal in de zaal van café Kuin met muziek van de West- friese Melodisten verbonden, waarvan de opbrengsten ten goe de kwamen aan verenigingen. Jammer was dat de belangstel ling niet zo groot was. Voor het vele werk door de beide clubs ge daan in het belang van de schaatssport was een goed gevul de zaal zeker op zijn plaats Tijdens het ijshal werd door de IJsclub een paar Friese doorlo pers verloot. De trekking werd gehouden door de postcomman- dant der Rijkspolitie, de heer Chr. Broekhuizen. Winnaar was H. Bakker Jaczn. punt is. De heer Sindorf heeft zich in principe bereid verklaard de cursus te geven om te komen tot een verantwoorde lichamelij ke opvoeding speciaal voor de zwemsport. Een volgend plan, dat nader uitgewerkt zal worden is een reis in Kringverband naar de Europe se zwemkampioenschappen in Turijn, begin September. In zijn'openingswoord herdacht de Kringvoorzitter, de heer F. Boxem, de heer Jongej ans en Vis, die ieder op hun eigen ter rein de zwemsport zo'n warm hart toedroegen; de heer Jonge- jans als journalist en de heer Vis als verenigingsleider en official. Bestuurs- en commissieleden, die, aan de beurt van aftreden waren, werden eenstemmig her kozen. De kringkampioenschap pen werden toegewezen aan de opnieuw tot-de K.N.Z.B. toege treden vereniging „Het Zwet" te Wormer. Ze zullen gehouden worden op Zaterdag 17 Juli. De kampioenschappen op de 1500 m werden toegewezen aan „De Kroosduikers" te Westzaan. De puntentelling van de zwem- competitie werpt ï^sg steeds stof op. Naar aanleiding hiervan werd de vraag gesteld of de commis sies al dan niet autonoom zijn en slechts verantwoording schuldig zijn aan de algemene vergade ring, ofdat het Kring-bestuur in deze het laatste woord heeft. Met 15 tegen 4 stemmen sprak men zich uit voor autonomie. In verband met de reorganisa tieplannen in de K.N.Z.B. kwam „Nereus" met een voorstel, ge heel afwijkend van dat wat door de reorganisatiecommissie werd geopperd. Het werd door de ver gadering volledig overgenomen en zal a.s. Zaterdag te Utrecht verdedigd worden door de heren Boxem en Goedhart. K.N.V.B. beraadslaagde De commissie van beroep van de K.N.V.B. heeft Zaterdag lang durig te Arnhem beraadslaagd over de kwestie V.V.V. en ook enkele betrokkenen gehoord. De commissie is echter niet tot een beslissing kunnen komen en heeft de uitspraak tot nader order uit gesteld. De Minister van Sociale Za- ken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhof, heeft Za terdagmiddag te Wijk aan Zee het Emmahuis, kinderherstel lingsoord van het Centraal Genootschap officieel ge opend. Na de openingsplech tigheid heeft de ere-voorzitter van het Genootschap, dr. A. Schucking Kool namens het Centraal Genootschap aan Arie van Doorn uit Utrecht, het tweehonderdduizendste kind, dat opgenomen werd in de tehuizen van het Centraal Genootschap sinds de oprich ting in 1905, een zilveren lepel en vork aangeboden. GRIEKS SCHIP LIEP OP EEN MIJN DEN HELDER. In aanslui ting op ons bericht op de voor pagina kunnen wij nog melden, dat de „Dimitrios A Kydoniefs" varende onder Griekse vlag, in 1926 in Engeland is gebouwd. Vanwaar het schip kwam en wel ke haven het als bestemming had, is niet bekend geworden, want de Griek voer, nadat hij op een mijn was gelopen, met flinke vaart door. Toen het lichtschip „Terschel- lingertbank" de ontploffing had waargenomen, werden de motor- reddingboten „Brandaris" van Terschelling en de „Prins Hen drik" uit Den Helder gealar meerd. Om ongeveer 5 uur Zon dagmiddag voeren beide redding boten uit. Het Griekse stoomschip zond echter geen enkel noodsein uit en het was voor de schippers van de beide reddingboten wel moei lijk, de juiste plaats te bepalen. Ook het onderling contact tussen de reddingboten leverde geen re sultaat op. Om 10 uur werd gemeld, dat het Griekse schip op eigen kracht opstoomde in de richting van het lichtschip Texel. Om 11 uur be richtte dit lichtschip, dat de Griek langs voer met een snel heid van ongeveer 81'"' mijl. De oproepen van het lichtschip ble ven onbeantwoord en gezien de grote snelheid, waarmede het schip opstoomde, achtte men het zeer onwaarschijnlijk, dat het grote schade had opgelopen of op een of andere manier gevaar liep, waarna de „Prins Hendrik" en „Brandaris" naar hun stations terugkeerden. Dansschool Jack Smit BERGEN Zaterdagavond hield de dansschool Jack. Smit haar eindsoirée met diploma-uitreiking in het gebouw St. Jan. Van alle leden die aan de schooltest heb ben deelgenomen, behaalden Piet Vlaar en Nel Kaldenbach de schoolprijs, bestaande uit een aantrekkelijk souvenir met in scriptie. In een intieme gezellige sfeer werden oude en nieuwe dan sen uitgevoerd, die werden afge wisseld met toneel, het optreden van Co en Co met mond-accor deon en gitaar en het optreden van de Crommonica's. Een aantal leerlingen uit Alk maar gaf een demonstratie in Ar gentijns costuum. 15 leerlingen ontvingen het diploma met lof en 4 met hoogste lof. Ten bate Van het jeugdwerk werd een taart verloot die het mooie bedrag van 44.80 opbracht. Geslaagd ALKMAAR Voor het exa men, afgenomen door het Cen traal Bureau voor Stenografie Groote en Machinescihrijven te Amsterdam op 17 Februari j.l. slaagden de volgende candidaten voor het Unie diplomH: Machineschrijven: Mej. N. Scfhrieken, Alkmaar, R. de Raat, Alkmaar, G. Kuitwaart te War- menlhuizen, L. Verheul te Bergen aan Zee, M. Paulusma te Broek Op Langendijik, H. Peetoom te Alkmaar. Hr. J. Dalmaar te Alk maar, Hr. v. Raalten te Alkmaar. Stenografie Nederlands 130 lettergr.Mej. G. Becker te Hei- loo, J. Bijl te Alkmaar, M. de Wolf. Alkmaar. Stenografie Enigels 100 letter grepen; Mej. J. Tiesinga te Sloot- dorp. Tevens slaagden voor het Asso ciatie-diploma Engelse Handels- corresp. Mej. M. de Wolf, Alk maar, A. Beenhakker te Aker sloot en H. Beenhakker te Aker sloot. Associatie-diploma Nederlandse Handelscorrespondentie: Mej. M. de Wolf te Alkmaar, Mej. A. Kwast te Alkmaar, H. Pirovano te Heilöo, A. Beenhakker te Akersloot en H. Beenhakker te Akersloot. Diploma Verg. v. Leraren Ned. Handelscorrespondentie: Mej. M. Nederhoed te Bergen. Zij werden alle opgeleid door Instituut Burdorf, Alkmaar. BOND MILITAIRE OORLOGSSLACHTOFFERS HAARLEM, 20 Febr. Te Haarlem is vandaag de jaarver gadering gehouden van de afde ling Noord-Holland van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers onder leiding van de heer D. van der Kroef uit Beverwijk. In het bestuur wer den gekozen mevr. S. Koster- Piers uit Alkmaar en de heer P. J. Hóögeween uit Beverwijk. Een oorkonde werd uitgereikt aan de heren D. van den He-uvel uit Hil versum, pensioendeskundige van het hoofdbestuur en D. Koorn uit Haarlem, aan mevr W. F. Ramler uit Den Helder, en aan de to neelgroep „De Nicolientjes" uit Den Helder. Allen bleken het afgelopen jaar verdienstelijk werk voor de afdelling Noord-Holland van de bond te hebben verricht. Nadat enige films waren vertoond heeft de heer D. van den Heuvel een uiteenzetting gegeven van de nieuwe pensioenwet. BERGEN. Naar aanleiding van de onaangename en heftige debatten in de begrotingsverga dering in de gemeenteraad van Dinsdag j.l. waarin vooral de heer Hemelrijk (P.v.d.A.) een groot aandeel had, heeft de heer A. Maasen, eveneens lid van de P.v.d.A., op de comitévergadering van Vrijdag j.l. zijn functie als raadslid met ingang van 1 April opgezegd. Fancy-fair Rode Kruis geopend BERGEN Zaterdagmiddag werd de fancy-fair van het Roode Kruis die 3 dagen zal duren ge opend. Inplaats van door burge meester Dr. W. Huygens door ambtsbezigheden in verband met de streekvergadering verhinderd, werd de fancy-fair door de voor zitter van het Roode Kruis, de Heer de Lange, officieel geopend. De opbrengst van de fancy-fair en de nog te houden dans- en balavonden, die .als een fatsoen lijke bedelpartij met veel plezier moeten worden gezien, zullen die nen voor de aanschaffing van een moderne ambulancewagen. Het R. K. wil bovendien met de zieken en invaliden een dagje uit gaan en hen met St. Nioolaas en Kerst mis met een geschenk verrassen. De heer de Lange bracht dank aan de colonne, in het bijzonder aan de uitvoerder de Heer Siem Schotten, aan de milde gevers en de meisjes van de St. Josep-h- stichting die belangeloos veel werk hebben verricht, en aan de Heren Diesfeldt en Nieuwendijk voor het belangeloos beschikbaar stellen van hun zaal. Een brief van de burgemeester werd voorgelezen waarin hij be treurde verhinderd te zijn. Hij prees het werk van de colonne die bij gewondentransport even snel is als de brandweer. Hij wekte de bevolking op het mooie werk van het Roode Kruis te steunen, en wees op de moeder- medkcentrale, de bloedtransfusie dienst en de E.H.B.O. opleidings centrale. Hierna werden de feestelijkhe den voor geopend verklaard, en werden diverse attracties in wer king gesteld, waarbij de prestaties in punten worden uitgedrukt, recht gevende op prachtige prij zen die dan vrij kunnen worden gekozen. BERGEN De rundveefok- vereniging „De Duinstreek" hield 'in café Nieuwendijk te Bengen haar algemene vergade ring. De voorzitter, de heer Kaag, uitte zijn tevredenheid over de 1. de bestaande toestand: sar menwerking met Coöp. Afzetver- eniig'ing niet verbreken; 2. het bemiddelingsbureau van de Bond wederom op richten; 3. het voorstel van ir de Vries opkomst, waarna hij in het kortom enige exporteurs een erken- een overzicht gaf van de huidige nmgisbrevet te geven, waardoor situatie in het boerenbedrijf. vrije handel ontstaat, hetgeen in De melkprijs is aanmerkelijkFriesland uitstekend werkt, lager geworden. Toch is er een Het derde punt werd aan-geno- seleomm-issaris. Het voorstel werd zien van de boter- en kaasprij- zen, waardoor ook de melkprijs evenredig stijgt en het peil van vorig jaar weer benaderd wordt. „Buitengewoon optimistisch kun nen we niet zijn maar als we zonder de garantieprijs kunnen blijven werken, moeten we tevre den zijn. De 'export van boter en kaas ontwikkelt zioh gelukkig gunstig", aldus de heer Kaag. Over de t.b.e.-bestrijding liet de voorzitter een optimistisch èn een pessimistisch woord horen. Het 5-jarenplan voor het stalvrij maken van t.b.c.-koeien, omge zet in een 3-jarenplan, dat op 1 November j.l. afliep doch ver lengd is tot 1 Maart 1954, houdt in dat op deze datum Noord- Holland-Noord geheel vrij zal zijn van met t.b.c. besmette koeien. De markt verwerkt momenteel een grote aanvoer van reageer- ders, hetgeen een goed teken is. men en de heer Jac. van der Oordt kreeg een bindend man daat als afgevaardigde naar de vergadering. Voor de aanvulling wegens va catures in het bondsbestuur, werd aan de voorzitter vrij mandaat gegeven, Hierna ging men over tot de agenda van de eigen vereniging. Het voorstel om in verband met het steeds stijgen der kosten voor de drie-wekelijkse controle in plaats van f 13,nu f 20,in rekening te brengen en voor de 2-wefcelijkse controle, voorheen f 40,nu f 50,werd met alge mene stemmen aangenomen. De heer Roskam, periodiek af tredend, werd bij acclamatie her kozen. Uit het kasoverzicht bleek dat het. saldo met f 1201.15 was gedaald. Het ledental is nog steeds stijgende. De heer Broersen gaf tenslotte een korte uiteenzetting over de gUCU LCXS.CJ.I iö. I tw* 1W1 IC Ult'tCU'PC L 1/Li lig U VCi UC Toch kunnen we niet volkomen droogstal. Het is noodzakelijk dat juichen want er doen zich vaak een behoorlijke droogstalperiode Langs het Noordzeekanaal is reeds vele jaren een kanaalver lichting, die bij duisternis en slecht zicht de boorden van het kanaal markeert. Reeds geruime tijd is men bezig de gloeilampen, die tot nu toe werden gebruikt, te vervangen door natriumver- liehting. Hierdoor zal de bebake- ning nog meer geperfectionneerd worden. Er bleven nog enkele moeilijke punten over. Dit zijn de spoor bruggen bij Velsen en de Hem- brug. De eerste zal, zoals bekend, in 1958 verdwijnen, wanneer de tunnel daar gereed is. Het komt waarschijnlijk voor, dat bij de bouw van een tunnel bij de Hem- brug ook deze brug zal verdwij nen. Voor het echter zo ver is, moesten hier voorzieningen wor den getroffen. Men moet in staat zijn op 300- 500 m afstand reeds te zien of de brug geopend is. Het ligt nu in de bedoeling op de rustpijlers van de bruggen z.,g. „loud-haiiers" aan te brengen, zodat men van de brug af door het doen van mondelinge mededelingen kan waarschuwen dat de brug open staat of open zal gaan. Tevens worden op de rustpijlers mist lampen aangebracht, die een ge richte bundel sterk wit licht ge ven. Ook de Velserkom (de brede watervlakte tussen de sluizen en de Velserbrug) was een moeilijk punt. Hier is een schip verder van de wal af dan ergens anders op het kanaal, zodat er minder geleiding is. Zodoende kwam het dikwijls voor, dat boten die op radar binnen kwamen wel in de sluizen konden komen, doch enige moeite hadden met het over steken van de Velserkom. Op de remstoeilen, dit zijn grote duc- dalven, aan de N.Z.-binnentoe- gang tot de Noordersluis en op het binnen- en buitenfront van deze sluis zijn reeds mistlampen geplaatst. Een serie hiervan is speciaal voor het scheepvaartver keer van de Noordersluis naar de Velserbrug. De lichtbundels van de lampen van deze serie schij nen in Westwaartse richting. Van de nadere serie schijnen de bun dels in Oostelijke richting en geven geleiding voor het verkeer van de brug naar de Noorder sluis. De lichtsterkte van de bundels is, in het hart gemeten, 190.000 kaars. Als de mist niet dicht is, zouden deze sterke bundels kun nen verblinden. Het is echter mogelijk gemaakt, dat in dit geval de lampen op geringere sterkte branden. ten aanzien van de bestrijding tegenslagen voor, doordat er op jarenlang t.b.c.-vrij'e bedrijven zich plotseling besmette dieren vertonen. Hierna werd de agenda van de bondsvergadering, te houden op Woensdag 24 Februari te Hoorn, behandeld. Uitvoerig werd de agenda uitgewerkt, hetgeen leid de tot uitgebreide en vaak hef tige discussies over belangrijke punten. Op de vraag van het bonds bestuur of men georganiseerde hulp aan de fokkers van het rampgebied nog nodig acht en op welike wijze, werd voorgesteld de volgende suggestie te geven: de nood in het rampgebied met een tekort aan vee, blijkt zeer groot te zijn. Als alle 4500 leden per 'koe f 1,— bijdragen zou dit in totaal f 70.000,— betekenen. Aan gezien een gewone volwassen koe f 1000,kost, kunnen daarvan dus slechts 70 koeien worden aangekocht. De vergadering stel de daarom voor, jong vee te ko pen waarvoor hetzelfde bedrag een aankoop van 150 stuks vee mogelijk maakt. Bovendien deelde de voorzitter mede, dat reeds vo rig jaar een bedrag van f 100.000,- is bijeengebracht voor hetzelfde doel, zodat de aankopen nog meer verruimd kunnen worden. Dit be drag is onder beheer bij de Voed- selcomimissaris.. Het vorostel werd aangevuld met het volgende: „het voor f 170.000,aangekochte vee het puikje van Noord-Holland, in een file van vrachtwagens, ver gezeld van touringcars, bezet door gegeven wordt, om de koe in "oede conditie te houden. Als ze korter droog wordt gehouden is de melkproductie daarna minder. Te vroeg droog zetten is even eens nadelig. Daarom de gulden middenweg. Vooral moet er reke ning mee worden gehouden, dat het kalf in de laatste periode het hardst moet groeien. De onder zoekingen hebben uitgewezen dat een droogstalperiode van gemid deld 8 a 10 weken., het grootste rendement geeft. Dé hieromsChre- ven periode is de garantie voor een goed weerstandsvermogen, een volgende lactatieperiode verloopt gunstig en het kalf krijgt zijn goede gewicht. MEDEMBLIK Groot was gistermorgen de ontsteltenis in de parochie van de H. Martinus, toen bekend werd, dat pastoor N. J. Bakker plotseling was over leden. Niemand was op dit be richt voorbereid. Immers, er wa ren geen tekenen die op riekte van pastoor Bakker wezen. In de vroege morgen heeft hij het tij delijke met het eeuwige verwis seld. Om half zeven werd hij dood in zijn stoel aangetroffen. De parochianen betreuren het heengaan van een Herder, die sinds 2 Augustus 1929 de leiding van de zielzorg heeft gehad en dus in Augustus as. zijn zilveren pastoraat te Medemblik zou heb ben gevierd. Pastoor Bakker was 71 jaar oud. 's-GRAVENHAGE, 22 Febr. In de 522ste Staatsloterij, vierde klasse, vijfde lijst, is heden de f 50.000 gevallen- op lot nummer 13903; de prijs van f 15.000 is heden gevallen op lot nummer 17665. Mijnveger voor Nederland NORFOLK (Virginia), 21 Febr. Vijf mijnenvegers, die vroeger tot de Amerikaanse marine be hoord hebben, zullen aanstaande Dinsdag uit Norfolk naar drie Europese landen vertrekken. Drie zijn overgedragen aan de Italiaanse marine, teTWjjl België en Nederland er elk een krijgen. AVENHORN, 20 Febr. 40000 kg peen, H 7—9.40. Hl 5—7.90, IV 5.40—6.80; 8000 kg rode kool 6 14.40; 5400 kg gele kool 1021; 27500 kg uien, grove 10.4012, gewone 1112.50, driel. 14.10 15.70; 16000 kg bieten, I rond 6.50 7.80, II rond 4—4.30, imodjo 4— 4.30 per 100 kg. WARMENHUIZEN, 22 Febr. Uien 11.8012.10, grove 9.90— 10.50, drielingen 11.0012.30; gele kool 14.50—20.30; rode kool 7.4012.30; witte kool 7.5010.50. NRD.-SCHARWOUDE, 22 Febr. Aanvoer: 7000 kg uien 11.8012, grote 9.7010.40, driel. 1516; 18.000 kg rood a 912.60, b 6 8.60; 9000 kg geel 10—19.10; 1100 kg groen 14—16; 100.000 kg Deen se witte kool 5.9010.70. Veemarkt Alkmaar ALKMAAR, 22 Febr. Aan voer 90 vette koeien 6001030, le kwal. p. kg. 2.702.85, 2e kwal. 2.60—2.70, overige soorten 2.402.60 250 nucht. kalveren 3576; 395 varkens (zware) per kg. 1.80—1.92. Raad Wieringermeer WIERINGERMEER Wanneer of een begin gemaakt wordt met het stichten van het vierde dorp in de Wieringermeer valt nog niet te zeggen. Maar dat kan nu elk ogenblik gebeuren, want Ged. Staten hebben het uitbreidings plan in onderdelen voor dorp i thans goedgekeurd. In elk geval heeft het P.E.N. alvast grond aangevraagd voor het bouwen van een transformatorenhuis. De Vrijdagavond a.s. bijeenko mende gemeenteraad krijgt dat verzoek te behandelen, evenals de aanvragen van het R.K. school bestuur om een bliksemfoeveili- gingsinstallatie voor de R.K. school te Slootdorp; en verduiste- ringsmateria-al voor een lokaal, want men -be-gi-nt te Slootdorp nu ook met filmlessen. Verder om een bliksembeveiligingsinstallatie voor de R.K. school van Wierin- gerwerf plus een nieuwe elec- trische klok ter vervanging van het exemplaar dat onlangs uit de Terps'chool werd ontvreemd. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen aan de Mid- demmeerse MULO-sehool zullen B. en W. de raad voorstellen om het voormalige D.U.W.-barakken kamp te Mididenmeer te huren van eigenaar v. Hoorn te Wierin- gerwerf voor f 300.per jaar. In dit barakkenkamp zijn twee geschikt te maken lokalen, waar voldoende leerlingen in kunnen worden ondergebracht. BERGEN. Zondagavond gaf Bergen's Accordeonclub „Con Amore" in de Dancing van de Rustende Jager een concert, dat wer.rl geleid door dhr. A. v. d. Wolff, die tevens het Alkmaarse accordeonorkest Vita-Nova had meegebracht daar het jeugdige „Con Amore" moeilijk een .ge hele avond alleen kon verzor gen. In zijn openingsspeech maakte de voorzitter van deze gelegen heid gebruik om i. v. m. het laatst gevierde le Lustrum van Vita Ncwa, aan deze 4 4 vereniging de schenkers zelf, in September iets aan te bieden rr i i i I Atl fl TV» Al'o n.«an H o kr naar Zeeland te brengen Men weet dan dat het vee op de plaats komt waar het thuis höort. Het bestuursvoorstel van de Bond om in verband met hef af lopen van de overeenkomst met de Coöp. Veeafzetvereniging G.A te Rotterdam, weer een Bonds- beimdddelingsbureau in te stellen en de commissionair in dienst de zer afdeling te nemen, was aan leiding tot een langdurige en heftige discussie. De voorzitter, die het een zeer moeilijke en pre caire situatie vond zag ten slotte 3 mogelijkheden. Con Amore opende haar ge deelte van het programma met Flibustier van Joh. Kok, wat al al dadelijk accuraat en bijzonder fris werd voorgedragen. De con cert-ouverture „Theodora" bezat gevoelige beheerste passages, af gewisseld door enthousiaste ge deelten waardoor -het stuk on danks enkele kleine vergissingen wat betreft inzetten en harmo nieën, een boeiend geheel vorm de. De beide stukjes van R. Was senaar waren nogal onbelangrijk van inhoud en ook niet erg dank baar dus om te vertolken. De soliste bracht haar musettes met een goede voordracht. De eerste was technisch niet hele maal gelukkig. Het geestige stukje Gavotte „Pompadour" van Joh. Kok werd voorbeeldig genuanceerd, waar door de melodie mooi naar voren kwam. Een -bijzonder aardig meisje trad nu voor het voetlicht om enkele staaltjes van haar kun nen te demonstreren. Het mag zo'n ongeveer acht jarig widht toch zeker wel ver geven worden dat de linkerhand de weg wel eens 'kwijt was, in de draaiorgel-imitatie kwam dit trouwens onbewust aardig van pas. Niet alleen haar voordracht, doch ook de techniek bleek voor al in de snelle staccato-noten te gen liggende tonen, reeds behoor lijk ontwikkeld. Met spontaan-gespeelde wals en mars nam „Con-Amore" af scheid. Een joviaal applaus van de redelijk, doch zéker niet vol doende, bezette zaal betekende de dank voor 'hun prestaties, die o.i. onder de leiding van dhr. de Wolff, zoals de voorzitter ook reeds opmerkte, zeker in kracht zijn toegenomen. Het gedeelte na de pauze werd verzorgd door Vita Neva. G. v. d. L

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5