chat NOORDHOIMNDSi Trieste ontwikkeling in Priester - arbeiderskwestie Druk op Loeang Prabang aanmerkelijk verminderd Britse zetel in E.D.G.-raad? Rusland's sterkte Parijs toont maar is pessimistisch Dagblad voor Alkmaar en omgeving Drie priesters in Limoges weigeren onderwerping Mgr Hanssen over doordraaien van groenten en fruit N o1 este vaars Hotel afgebrand op Terschelling Groeiende vrees voor ongehoorzaamheid Ameland zonder veevoeder Het initiatief van India De Britten en rood China Vietminh ontruimt posten FRANKRIJK ONDER DRUK 20 kruisers100 torpedojagers 350 duikboten23.000 vliegtuigen en 55.000 tanks Peking accoord met Genève Kardinaal De Jong herstellende De toestand van de H. Vader Geen zegen Urbi et Orbi op Pasen Niet vernietigenmaar gratis naar armenzieken en scholen vakman cis ik van ials de sterkte van rwakste schakel, is |k van de gaafheid lasker aan. Zwakke den. Paploze lakens t in de finesses te hij CINDERELLA hebben geen pap- den hun gewicht iERELLA, het stof- iop: ledrijf. prima pro- moeder en groot- er. JAC. BLOK- Tuitjenhorn H46 a 0.65 p. 10 iterstuk 1.p. 10 trgens geschoren* oonds nog glad l Importeur: I ELLA, Postbus 1 Badhoevedorp COPYfilGHT stutao AVAN !S een fooi vang effie", lachte de if terug naar je riep het vlerkje ich behendig op ïelm", sputterde en waardig het len, dan had ik i". „N°u, nou talingspractijken kleurd op hoor", vijl het schaam- meestal krap in ïetjes aan onze e onbeschaamde teken des tijds. liet meer in tel. r der aarde...." Abonnementsprijs f6.«0 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, K inclusief Incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200: Den Heider, Eeizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Scharen, Ged. Gracht 39, teL 459 K2240. Buiten God u 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Dinsdag 23 Februari 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13017 TERSCHELLING, 22 Febr. Tengevolge van kortsluiting, ver moedelijk ontstaan door lekkende sneeuw, is vanavond het hotel pension Westerkeyn bij Midsland op Terschelling, tot de grond toe afgebrand. De brandweren van Midsland en West Terschelling konden na enige moeite met een flink aantal stralen het vuur be strijden. Men kon echter niet ver hinderen dat het hotel tot de grond toe afbrandde. Alleen de voorgevel en een paar brokken zijmuur zijn blijven staan. Het hotel was tegen brandschade ver zekerd. PARIJS, 22 Febr. Een aantal priester-arbeiders is Zaterdag en Zondag in vergadering bijeen geweest in een huis v in een van hen in de banlieu van Parijs. Kanunnik Hollande, de directeur van de Mission de Paris, heeft verklaard, dat allen daarbij tegenwoordig, onder ede hebben verklaard, dat zij hun bedoelingen niet voor 1 Maart bekend zullen maken. Al 5000 jaar zitten wij ver keerd. Dat beweert tenminste de Zweedse d.okter dr. Bengt Akerblom, die na langdurige proefnemingen een nieuwe „zithouding" ontworpen heeft, die het spierenstelsel van de mens in tegenstelling met wat de tot heden toe bestaande zitgelegenheden doen, volle dige rust heet te verschaffen. De nieuwe stoel, welke zeer laag is, heeft een naar achter gebogen zitting en een knik in het onderste deel van de rugleuning, de zgn. „Aker- blom"-knïk. Op die dag zal een delegatie van hen kardinaal Feltin, aarts bisschop van Parijs, bezoeken om hun beslissingen mede te delen ten aanzien van de bisschoppe lijke richtlijnen voor het aposto laat onder de arbeiders. Men weet dus nog niet hoé tenslotte de hou ding zal zijn vain de priester- arbeiders, die door de Kerk ge roepen zijn om hun priesterlijke staat weer te herstellen en zich los te maken van de tijdelijke verplichtingen in fabrieken en in vak- en arbeidersorganisaties. Be kend is evenwel, dat de drie priester-arbeiders van Limöges reeds aan hun bisschop, Mgr. Ras- touil, hebben medegedeeld, dat zij weigeren zich te onderwerpen HOLLUM, 22 Febr. De dikke mist, die over Ameland hangt, heeft sinds gisteren de verbin ding van het eiland met de vaste wal via de lucht, weer verhin derd. Het plan om vandaag met een vliegtuig van de K.L.M. 8000 kg veevoeder bij Hollum uit te werpen, kon daardoor geen door gang vinden. De veevoederpositie op Ame land is thans precair geworden. Het vee te Nes en Buren moest het reeds enige tijd zonder krachtvoer doen en thans is ook de voorraad in Hollum opge bruikt. De loodsdienst Terschelling Zeegat is vandaag hervat, alleen echter voor beloodsing bij dag licht. NEW DELHI, 22 Febr. De premier van India, Djawaharlal Nehroe heeft in de Tweede Ka mer van het Indiase parlement verklaard, dat naar zijn oordeel alle belanghebbende partijen in Indo-China tot de een of andere overeenkomst tot staken van het vuren" dienen te komen, zonder dat de partijen hun eigen posities prijsgeven. Dit, zo zeid-e Nehroe, dient ge daan te worden met het oog op de komende conferentie van Ge- nève. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft slechts meegedeeld dat de suggestie van Nehroe met grote belangstelling is ontvangen, maar dat niet wordt verwacht dat de Indische premier van plan is om stappen te ondernemen ter verwezenlijking voor zijn voor stel. In gezaghebbende Franse kring is men echter van mening dat een wapenstilstand in Indo-China niet mogelijk is. Er wordt op ge wezen dat de toestand anders is dan in Korea, waar het land in twee delen gesplitst werd door Betrekkingen onbevredigend LONDEN, 22 Febr. De Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden heeft vandaag ver klaard dat de Britse belangen in communistisch China beter be handeld moeten worden, wanneer ten minste de Chinezen de be trekkingen met Groot Brittannië willen verbeteren. Eden noemde de toestand „ver re van bevredigend" en zeide: „Harer Majesteit's zaagelastigde wordt slechts gedeeltelijk door de Chinese regering erkend. In van een vrijwel rechtlijnig front. Indo-China daarentegen is een enkel front geen sprake, om dat de communisten over geheel Indo-China verspreid zitten. Nieuwe Russische opperbevelhebber in Oostenrijk WENEN, 22 Febr. De Sovjet- Unie heeft een meuwe opperbe velhebber voor haar strijdkrach ten in Oostenrijk benoemd, na melijk generaal Beroesoef. Men vreest bovendien, dat ook een aantal priester-arbeiders uit andere bisdommen dit voorbeeld zullen volgen en de weg zullen kiezen der ongehoorzaamheid. In ieder geval doen reeds ver schillende gezamenlijke uitingen der priester-arbeiders zulks ver moeden. Daar is vooreerst de ver klaring, ondertekend door 75 priester-arbeiders (73 namen wa ren reeds bekend; later zijn er nog twee bijgekomen). Dit is bij na het totale aantal priester- arbeiders uit de seculiere geeste lijkheid, die onder de arbeiders werkzaam zijn. Deze verklaring was opgesteld in zulke verbijste rende en opruiende bewoordingen dat men een ogenblik zou kunnen denken, dat het door communis ten was opgesteld. Helaas, dit was niet zo. Niettegenstaande de mar xistische woordenkeus is dit stuk het werk van priester-arbeiders. De schrijvers ervan hebben een voudig vastgesteld, dat het schrij ven was bestemd voor hun mede arbeiders en dat zij dus de taal hadden gebruikt, waaraan d:e ge adresseerden gewoon zijn. Nog ernstiger is zonder twijfel de brief van 31 priester-arbeiders van het diocees van Parijs aan hun aartsbisschop, kardinaal Fel tin. Ernstiger, omdat de onderte kenaars moeite hebben gedaan de grond van het vraagstuk der priester-arbeiders aan te roeren en daarbij met hun aartsbisschop disputeerden over zaken van theologie en zielzorg. Dit docu ment, dat overigens door de auteurs zelf aan de publiciteit was prijsgegeven, voordat de kar dinaal er kennis van had kunnen nemen, betwist de rechtvaardig heid van de door de bisschoppen genomen maatregelen. Het drama van de Franse Kerk speelt zich op het ogenblik in het publiek af. De priester-arbeiders hebben het initiatief genomen te breken met de bescheidenheid, waarmede kardinaal Suhard hun werk van den beginne af heeft willen omringen. Zij hebben per soonlijke stukken aan de publieke opinie overgeleverd en daarmede 't verzet van een deel der Katho lieke openbare mening tegen de beslissingen van de hiërarchie be vorderd. Deze houding heeft strijd uitgelokt en polemieken begunstigd. Het een zowel als het andere heeft een sfeer ge schapen, die allesbehalve gunstig is voor een vredige en liefdevolle oplossing van een probleem, dat even teer en even pijnlijk is als de situatie, waarvoor het Franse volk nu geplaatst is. Gistermiddag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan de Seagramcol- lectie in 't gemeente museum te Den Haag. Zoals bekend, is deze tentoonstelling een collectie van de wei ken van een groep schilders, die hun im pressies gaven van Canadese steden. Ha ro Majesteit werd aan d»~ ingang van 't museum ontvangen door d' Canadese ambassadeur de heer Th. A. Stone. SAIGON, 22 Febr. Volgens het Franse hoofdkwartier te Saigon hebben de Vietminh-opstandelingen enige posten ten Noordwesten van Loeang Prabang ontruimd. De druk van de communisten op deze stad is aanmerkelijk verminderd. Men verkeert echter in het onzekere omtrent de bewegingen van de 308ste keurdivisie van de opstande lingen, die zich 75 kilometer ten Noorden van de stad bevindt. Franse bommenwerpers en jachtvliegtuigen bestookten stel lingen van deze troepen in de vallei van de Namfoac, een zij rivier- van de Narnhoe. Het Britse standpunt over de herbewapening van Duitsland onder de E.D.G. is vandaag ver moedelijk door het Britse kabinet bekeken. Een Britse verklaring over de mate waarin Engeland zich wil binden aan de E.D.G. wordt verwacht om en nabij het ogenblik dat het Franse parle ment zijn debat over de ratifi catie van de E.D.G. begint, ver moedelijk volgende maand. Het doel van de verklaring zou zijn de Franse regering te helpen de ratificatie te verkrijgen nu de Beriijnse conferentie bewezen heeft dat de éémnaking van Duitsland onmogelijk is, aldus diplomatieke woordvoerders. Onder de beraamde overeen komst met de E.D.G. zal Enge- Makki terug in de politiek TEHERAN, 22 Febr. Hoessein Makki, de Perzische politicus die dr. Mossadeq heeft geholpen bij het naasten van de olie-installa ties van de Brits-Perzische olie maatschappij, heeft Maandag mee gedeeld, dat hij weer in de poli tiek gaan „om elke olie-overeen komst te bestrijden", die de hui dige Perzische regering met Groot Brittannië zou sluiten, LONDEN, 22 Febr. Het Sovjetleger is thans sterk genoeg, om iedere vijand een vernietigende slag toe te brengen, aldus is vandaag door radio Moskou bekend gemaakt. In de uitzending werd maar schalk Boelganin geciteerd, die het woord heeft gevoerd ter gelegen heid van de 36ste verjaardag van het rode leger en de vloot. „De gevechtswaarde van onze strijdkrachten is de laatste tijd aanmerkelijk toegenomen". De 36ste verjaardag van leger en vloot is luisterrijk gevierd. Overal in Rusland vonden bijeen komsten plaats, er werden sport wedstrijden gehouden en in Mos kou werden oorlogstrofeeën etc. tentoongesteld. De sterkte. De Russische marine heeft thans tussen de twintig en vijf- en-twintig moderne kruisers, ruim 100 moderne torpedobootjagers, ongeveer 350 duikboten en 2000 kleinere vaartuigen, aldus is Maandag in het Britse Lagerhuis medegedeeld. De parlementaire secretaris van het ministerie van verdediging, Nigel Birch, die deze gegevens PARIJS, 22 Febr. Uit welingelichte kring wordt vernomen dat het debat over de Europese Defensiegemeenschap waarschijnlijk niet geopend zal worden in de Franse Nationale Vergadering vóór de opening van de conferentie in Genève op 26 April. Het is echter mogelijk dat de Nationale Vergadering spoedig na de bijeenkomst in Genève het debat zal openen. land een zetel bezetten in de ministerraad van de E.D.G. Deze raad verricht de strate gische en tactische planning, werkt samen op alle militaire niveaux en stuurt een perma nente militaire en politieke mis sie naar het hoofdkwartier van de E.D.G. ADENAUER: „Rusland wil de handen vrij" in Korea en Indo-China BONN, 22 Febr. Kanselier dr. Konrad Adenauer van West- Duitsland heeft vandaag tijdens een radio interview te kennen ge geven dat naar zijn mening de Sovjet-Unie streeft naar een op lossing van de Koreaanse en Indo- Chinese kwesties. Adenauer zeide tijdens het in terview: „De Sovjets hebben tij dens de conferentie te Berlijn Ia- ten blijken dat zij streven naar een oplossing in Azië en dat zij niet geïnteresseerd zijn in een oplossing van de Europese pro blemen". Adenauer verklaarde dat uit alle voorstellen van Molotof dui delijk blijkt dat Rusland streeft naar de overheersing van geheel Europa. „Europa kan hier slechts macht tegenover stellen, gebaseerd op de plannen voor een Europees leger en voor een Europese poli tieke gemeenschap", aldus de bondskanselier. TOKIO, 22 Febr. Communis tisch China heeft vandaag zijn goedkeuring gehecht aan het be sluit van de Grote Vier 26 April in Genève een Aziatische vredes conferentie te houden. RECORDDAG VOOR IJMUIDENSE VISSERIJ IJMUIDEN, 22 Febr. De drukte aan de vishal te IJmuiden is nog nooit zo groot geweest als vandaag: er lagen in totaal 68 vissersschepen te lossen en door de kustvisserij werden 90.000 kg tongen aangevoerd, hetgeen even eens het hoogste cijfer is dat in totaal werd aangebracht. De prij zen van de tong zijn, ondanks deze voor de tijd van het jaar' opvallend grote aanvoeren, niet slecht. verschafte, zei dat de helft van de duikboten kleine kustvaartui gen zijn. Bovendien deelde Birch mede dat de Sovjet-luchtmacht over on geveer 20 000 vliegtuigen beschikt. Rusland had ook 3000 marine- vliegtuigen. Het Russische leger heeft ruim 55.000 tanks, waarvan 25.000 in reserve, aldus Birch. De gezondheidstoestand van Z. E. Kardinaal de Jong gaat langzaam, maar goed vooruit. Vandaag kan een slot-communi- qué over het herstel van Zij-n ge zondheid worden verwacht. VATICAANSTAD, 23 Febr. (AFP). De „periode van stil stand in de verbetering van de gezondheid" van Z.H. de Paus blijft aanhouden, zo meldt AFP uit Vaticaanstad. Een lichte vorm van hikken is teruggekeerd en deze hik wordt door de artsen als een soort aan wijzing gezien voor reden tot ongerustheid Men wijt de terug keer van de hik, hoewel in lich te vorm, aan het feit, dat de H. Vader zijn werkzaamheden wenst te verzwaren. De omgeving van de Paus en zijn medici dringen er bij hem op aan een lange rust te houden, teneinde in staat te zijn zijn werk te hervatten, zij het dan ook in overeenstemming met zijn hose leeftijd en zijn physieke mogelijkheden, aldus A.F.P. Amerikanen verdreven Zuid-Koreanen SEOEL, Korea, 22 Febr. Het Amerikaanse achtste leger meldde vandaag, dat Amerikaanse troe pen met de bajonet op het geweer ongeveer 300 Zuid-Koreanen had den verdreven, die een poging deden een groep Indische bewa kingstroepen te beletten uit Ko rea te vertrekken. Er werd geen bloed vergoten. Volgens de Amerikanen hadden de Koreanen geprobeerd, de trein waarmee de Indiërs reisden, tot stilstand te brengen. Een Frans woordvoerder ver klaarde, dat berichten van radio- Vietminh, als zou een Franse compagnie, die onlangs uit Korea is teruggekeerd, zijn vernietigd, overdreven zijn. In het 'begin van de - vorige week moest de post Dacdoa, 25 kilometer ten Zuid oosten van Kontoem (Zuid-An- nam), worden prijs gegeven. On geveer de helft van het garnizoen wordt nog vermist, doch men verwacht, dat velen hiervan nog hun linies zullen kunnen berei ken, aldus de Franse woordvoer der. In het gebied van Thoey Hoa in midden-Vietnam, waar Franse Unie-strijdkradhten enige tijd ge leden een landing heibben uitge voerd, zijn de zuiveringsoperaties zover gevorderd, dat de bewoners onder bescherming van militairen begonnen zijn de rijstoogst binnen te halen. De Franse luchtmacht bombardeerde opslagplaatsen en kampementen van de tegenstan der. VATICAANSTAD, 22 Febr. Voor de eerste maal in de 15 ja ren van Zijn pontificaat zal Paus Pius XII met Pasen waarschijnlijk, niet in, staat zijn de zegen „Urbi et Orbi" te geven. Het zal nog lange tijd kunnen duren, voordat de Paus helemaal beter zal zijn, ofschoon het genezingsproces lang zaam maar zeker vordert. De Paus wordt momenteel niet meer uitsluitend kunstmatig ge voed, doch kan ook gezeefd voed sel verdragen. De Paus, die nog zeer zwak is na een ziekte van een maand, zal zijn verjaardag vieren in zijn Vaticaanse apartement. De H. Vader wordt Dinsdag 2 Maart 78 jaar oud. Die dag zal het ook 15 jaar geleden zijn, dat Hij tot Paus gekozen werd. BONDSVERGADERING „ST. WALFRIDUS" Te Roermond, waar de afde ling haar zilveren jubileum vier de, heeft de R.K. Bond van De tailhandelaren in Groenten, Fruit en Aardappelen „St. Walfridus" zijn twintigste congres gehouden. De vergadering werd o.m. toege sproken door de bisschop-coadju tor van Roermond, mgr. dr. A. Hanssen, die de Kath. Vakver bonden de vormingsinstituten voor de leden noemde. Hij betoog de dat het christendom niet al leen in de kerk maar ook in bet maatschappelijk en economisch le ven in praktijk gebracht moet worden. Mgr. Hanssen constateer,de een zekere onevenredigheid tussen de rijkdom aan natuurproducten enerzijds en dat wat sommige ca tegorieën mensen er uiteindelijk Een dezer dagen verzamelden zich in de avonduren duizenden Weners op het plein voor het stadhuis om daar een indruk wekkende protestvergadering te hoy.den tegen de nieuwe weigering van de Grote Vier in Berlijn een vredesverdrag met Oostenrijk te tekenen. De menigte werd toegesproken door burgemeester Jonas van Wenen. Demonstranten op het plein voor het stadhuis. De leuze laat aan duidelijkheid niets te wensen over. via de handel van kunnen krij gen. Hij vond het schrijnend voor het Christelijk gemoed, te moe ten zien, dat vele producten, die op de veilingen doordraaien als onverkoopbaar, worden vernie tigd, terwijl duizenden ze graag zouden hebben. Hij riep daarbij betrokken organisaties op, mid delen te zoeken teneinde doorge draaid fruit en groenten gratis te verschaffen aan armen, zieken en scholen. Bondssecretaris J. van Kessel liet in grote lijnen de taak van de organisatie de revue passeren en betoogde, dat kwaliteit moet vergoeden wat aan kwantiteit de bond tekort schiet. Van de 7000 Katholieke detaillisten zijn er slechts 1900 georganiseerd in de bond. De heer J. W. A. Bergvelt, di recteur van het Amsterdamse Marktwezen, sprak over de toe komstige ontwikkeling van het marktwezen in de grote stad. Hij herinnerde aan de 'liberale tijd van veertig jaar terug, toen nie mand er aan dacht in te grijpen. De detaillisten hadden toen een slavenleven en moesten later te gen zichzelf in bescherming wor den genomen. De Vestigingswet bracht grote verbeteringen. Ieder streeft nu naar vergroting van zijn debiet. De specialisatie zal niet veel meer toenemen. In Amerika hebben de grote zelf bedieningswinkels 65 van de totale omzet, terwijl ze toch maar 1/5 van de winkels hebfbeo. De middenstand en ook de stadsbe sturen moeten die ontwikkeling in het oog houden. Ten aanzien van de algemene toestand in de 'branche, kon de voorzitter van „St. Walfridus", de heer van der Mey, een gevoel van onbehagen niet onderdruk ken. Er moet degelijk gerekend worden en aan het koopmanschap van de detaillist worden hoge eisen gesteld. Dat heeft overigens ook zijn goede zijde, want dan vallen de beunhazen vanzelf af, aldus spr.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1