en hun problemen Problemen besproken van kermisbed rij f sh o miers Voorzitter van Centraal Bureau voor winterhanden?Provinciale opboilWOFgancn Tuinbouwveilingen sprak Wie pleit om een koe Tapleymeter ongeschikt voor zeer zware wagens? Het beleid van liet C.B. na de tweede wereldoorlog Onteigeningsprocedure legde landeigenaar geen windeieren Woensdag 21 Februari 1954 Geslaagd Gegund DOORDIENEN MARINEPERSONEEL TURNUITVOERING D.W.O. Katholieke medewerking in positieve zin noodzakelijk Verdachte wil het de rechtbank bewijzen Congres BOVAK in Amsterdam Felle concurrentiestrijd bij openbare verpachting Zuurstok van 1.50 nieter ONZE AMBASSADE TE MADRID Weinig verandering Eiereuveiling KATH. VROUWEN. BEWEGING IN HET BISDOM HAARLEM Pater Stokman komt in Slootdorp Jules de Corte gehuwd Coördinatie Pluimveeteelt organisaties I'uuuia 4 GROOTEBROEK Op een jl. Maandagmiddag in zaal Zandbergen te Grootebroek gehouden veilingmiddag heeft de voorzitter van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen in Nederland een be langrijke rede uitgesproken over het beleid van dit Bureau in de jaren na de oorlog. Uitvoerig heeft de heer Prins het beleid van het C.B. voor een aandachtig en zeer groot gehoor uiteengezet .Van de eens zo bloeiende organisatie van het C.B. was, toen de kruitdamp van de tweede grote wereldoorlog was opgetrokken, ogenschijnlijk weinig meer overgebleven. De secretaris de heer Niemöller had ontslag moeten nemen en de eminente leider van de tuinbouw, de heer Valstar, werd door des vijands hand gedood. Een kleine groep ervaren mannen w.o. de heren Barendse en Kemme heb ben echter een nieuwe lijn ge trokken in de nagelaten wanorde en een nieuw Centraal Bureau werd opgebouwd. De oorlog bleek grote schade aan de tuinbouw te hebben be rokkend De teelten waren een geheel verkeerde richting inge gaan en het kwaliteitsbesef was grotendeels verloren. De hoe veelheid was hoofdzaak en kwa liteit bijzaak geworden; de veil plicht was no-g zwakjes overge bleven naast een levendige zwar te handel. De afzet had in jaren geen probleem gevormd, terwijl toch alle oude internationale ver bindingen waren verbroken. Bij de herbouw van het C.B. vormden al deze zaken één reus achtig probleem, dat veel werk bracht. De plaatselijke veiling- organisaties zouden als 'basis die nen waarop een grote afzetorga nisatie moest worden opgebouwd, die zakelijk en organisatorisch zeer krachtig moest zijn. Veil plicht en hwaliteitsbegrip dien den noodzakelijk spoedig her steld. Ook het karakter der or ganisatie moest scherp worden omlijnd, d.w.z. scheiding trekken tussen het werk der standsorga nisaties en het werk der veiling organisaties. De eerste, de zorg voor het sociale en culturele ge deelte, de ander de zorg voor de afzet en wat daarmede samen valt. Deze terreinsplitsing heeft tot vrede en nuttige samenwer king geleid. Opnieuw werden internationale contacten gelegd met als eersten Engeland. België. Zweden en Tsjecho-Slowakije. Spoedig bleek, dat de omstandigheden op de buitenlandse markten waren ge wijzigd. Voor de terugkeer op onze oude plaats moest worden gevochten. Een doelbewust be leid was nodig om deze plaats weer te bemachtigen en wan neer bet gaat om internationale belangen, zal men moeten be ginnen om gezag te krijgen. Twee zeer belangrijke stappen werden ondernomen, t.w. de in stelling van het afzetfonds in 1347 en de instelling van de mi- nimumprij zenfondsen in 1948 voor alle belangrijke groenten- soorten. Toen bekend werd, dat het C.B. tot fondsvorming was over gegaan viel er in overheids- en handelskringen een zekere vrees en waardering waar te nemen, terwijl tegelijk het aanzien van het C.B. Zienderogen steeg. Men vreesde coöperatieve af zet, coöperatieve verwerking van producten, kortom, geen slaaf meer van handel en fabrikanten. Wel stond het C.B. een vaste koers voor ogen „De tuinbouw in Nederland heeft zijn opkomst aan de vei lingen te danken en wij vinden het onjuist en onverantwoord het veilingsysteem geweld aan te doen voor ideeën, waarvan niet verwacht kan worden, dat zij een verbetering van dit oude be proefde systeem zullen zijn", zo zei de heer Prins. Het vertrou wen was met deze uitspraak her steld en de basis voor diepgaan de samenwerking met handel en industrie was gelegd. Prijspolitiek Gedurende de oorlog en ook in 1945 werd gewerkt met het systeem van vaste prijzen; de maximumprijzen. De overheid garandeerde afname tegen deze prijzen. De aanvoeren werden dus tegen de 'bekende vaste prij zen overgedaan. Toen het C.B. dit systeem verliet waren er velen in de organisatie, die er bij het bestuur op aandrongen het weer in ere te herstellen. Deze politiek, die. zoals eerder genoemd, de teelten in de ver keerde richting dreef en tot de grootste kwaliteitsvervlakking leidde, zou in de na-oorlogse wereld echter nooit stand kun nen houden en ons spoedig van de internationale markten afvoe ren. Men koos de vrije prijsvor ming naar boven. Liberalisatie Na de oorlog was een streven ontstaan om ter versterking van de West Europese economie, alle beperkende maatregelen waar onder de handel plaatsvond, zo veel mogelijk op te heffen. Zover gekomen zouden dus groenten en fruit uit andere landen vrijelijk Nederland binnenkomen. Het C.B. werd door de regering om advies gevraagd, waarbij het C.B. te kennen gaf geen bezwaar hiertegen te hebben, mits de an dere landen eenzelfde houding zouden aannemen. Een ander punt vormde de vraag, hoe de buitenlandse markten te bewer ken om onze afzet te bevorde ren. Goede kwaliteit en mooie ver pakking brengen ook de andere landen, er moet dus meer zijn. Hiertoe nodigt het C.B. de han del der onderscheidene landen regelmatig In groepsverband uit naar Nederland te komen om kennis te nemen van onze pro ductiegebieden en het afzet- systeem. Daarnaast worden goede relaties onderhouden met de bui tenlandse vakpers, teneinde een goede voorlichting over Neder land te bereiken. In Engeland werd zelfs een Nederlands infor matie. en service-bureau ten ge rieve van de Engelse handel in gesteld. Van zeer groot gewicht is ook het verkrijgen van invloed op de handelspolitiek. Men is nl. nog verre verwijderd van een alge hele vrijmaking der Europese markten. De uitwisseling van goederen geschiedt als regel nog door middel van handelsovereen komsten, waarin de hoeveelheden uit te leveren producten worden geregeld. De omvang van onze handel in enig jaar wordt hierin dus bepaald en het is zaak te trachten hierin ons regelmatig deel te verkrijgen. Het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland, wijst hiertoe de vertegenwoordigers aan. Van dit orgaan is de Stichting van de Landbouw lid en heeft als tuin- bouwvertegenwoordiger de heer Niemöller aangewezen, de direc teur van 'het C.B. Van alles wat er zich afspeelt is het C.B. volkomen op de hoog te en kan er niets worden beslist zonder dat we er bij zijn, aldus spreker. Los daarvan tracht het C.B. steeds zoveel mogelijk goe de en vriendschappelijke verbin dingen te leggen met gezagheb bende overheidskringen op het gebied van de voedselvoorziening in het buitenland. Samenvattend kan men het beleid als volgt formuleren: Ten aanzien van de organisatie: Goede samenwerking met de standsorganisaties, met inacht- name van ieders werkterrein, waarbij de veilingorganisatie zich onthoudt van bemoeiingen op so ciaal en cultureel terrein en de standsorg. zich diennen te ont houden van de bemoeiingen ver bonden aan de afzet der produc ten. Ten aanzien van de afzet: 1 Coöperatieve afzet en coöpe ratieve verwerking van produc ten is strijdig met de veiling gedachte en derhalve onder het huidige systeem verwerpelijk. 2 De vrije prijsvorming naar boven is voor tuinbouwproduc ten te verkiezen boven een stel sel van vaste prijzen. Ie Omdat niemand, ook de overheid niet. een afnameolicht bij overaanvoer kan garanderen en op zich ne men. 2e Omdat dit stelsel bewe zen heeft een onjuiste productie en een kwaliteitsvervlakking tot gevolg te hebben. 3 Een stelsel van minimum prijzen met de daaraan verbon den consequenties is noodzakelijk om bij over-aanbod, marktbederf te kunnen voorkomen. 4 Een afzetfonds is noodzake lijk om de verkoop van de pro ducten te vergemakkelijken, zo wel in het binnen- als in het buitenland. 5 Een nauwe en goede samen werking met de organisaties van handel en industrie is gewenst, omdat dit een gezamenlijk optre den in gevallen, waarin beider belangen bevorderd worden, ge makkelijker 'maakt, 6 Een goede verstandhouding met de overheidsorganen, verge makkelijkt een goed entrée. 7 Het onderhouden van goede betrekkingen met de buitenland se handel, zowel als met perso nen uit overheidskringen in het buitenland, is ten zeerste ge wenst. teneinde de noodzakelijke goodwill voor onze producten te verkrijgen. Men dient goed te beseffen, dat deze richtlijnen het resultaat zi.in van vele besprekingen, veel overleg en gegroeid uit ervarin gen van vele jaren, aldus de heer Prins. Jaren van inspan nend werken hebben het insti tuut opgebouwd, dat technisch prachtig functionneert en welks beleid breed is geschoeid. Zelfs onder het bezit van deze organi satie met al haar wijdvertakte verbindingen is de afzet soms nog zeer moeilijk; wat zou er zonder dit waardevol bezit van de afzet terechtkomen? Vragen we ons dit regelmatig af en zien we de productie en de afzet als levende, steeds in beweging zijnde zaken, dan verdient het C.B. uw mede leven als dat met uw eigen zaak. want de veilingorganisatie is een zaak van de tuinders, zo besloot de heer Prins zi.in woorden tot de tuinders. Hierna hield Drs Kernmers nog een uitvoerige uiteenzetting over de minimumprijzenfondsen. ALKMAAR Onlangs heeft men in een vergadering de be trokkenen er voor gewaarschuwd niet te spoedig in te gaan op de aanbiedingen, die door Gemeen ten of andere Overheidslichamen worden gedaan, als deze huizen of gronden willen onteigenen. Een treffende illustratie voor de juistheid van deze waarschu wing biedt het volgende geval, dat zich in een gemeente in de kop van Noord-Holland heeft af gespeeld. De Gemeente wilde een stuk land onteigenen. Zij bood daar voor f5.000,benevens het lang durig gebruik tegen een rede lijke pachtsom van een even groot stuk land. De eigenaar aan vaardde dit bod niet, o.a. omdat hij het aangeboden land niet ge lijkwaardig aan het zijne achtte. Hij vroeg daarentegen betaling van de prijs van het land en van de vergoeding van zi.in schade in contanten en verlangde daarvoor een bedrag van ruim f16.000, Tot deze som kwam hij. omdat de Gemeente aan een plaatsgenoot voor een z.i. gelijkwaardig stuk een naar evenredigheid even hoog bedrag had betaald. De Gemeente wenste hier niet op in te gaan, maar besloot tot gerechtelijke onteigening. Die ving in januari 1952 aan. Er volgde een uitvoerig en lang durig proces, waarin de advoca ten van beide partijen herhaalde lijk de degen gekruist 'hebben en de door de Alkmaarse Rechtbank benoemde deskundigen enige ke ren een rapport hebben uit gebracht. Eindelijk kon de Recht bank in November 1953 vonnis wijzen. Zij veroordeelde daarbij de Gemeente om aan de eigenaar als prijs en schadevergoeding bijna f21.000,te betalen. De Gemeente „nam" dit voor haar ongunstige vonnis niet en ..gooide het hoger op" door bij de Hoge Raad in Den Haag in cassatie te gaan. Ook daar is weer hevig gevochten, maar ook dit heeft de Gemeente geen voor deel opgeleverd, want de vorige week heeft de Hoge Raad het cassatie-beroep verworpen en daarmede het Alkmaarse vonnis bevestigd. De eigenaar zal nu binnenkort bijna f21.000,— in plaats van de aangeboden f5.000,— plus die pacht ontvangen, waarnaast hij nog ruim 2 jaar rente a 5c/rdus meer dan f2.000,—, krijgt. Als prijs en schadevergoeding ont- SLOOTDORP Onze plaats- genote Mej. J. Tiesinga slaagde een dezer dagen voor het examen steno-engels systeem Groote. WIERINGERWERF - Door de plaatselijke woningbouwvereni. ging ..Bouwt voort'1 is de bouw van 44 woningen opgedragen aan dé N.V. v/h A. Kingma Zn. te Leeuwarden. vangt hij dus klein f5.000,meer dan hij gevraagd had. En behalve tot betaling van deze f23.000,is de Gemeente veroordeeld om als 'bijdrage in de kosten van de eigenaar in de beide procedures en als kosten van de deskundigen rond f4.300,te betalen. Naast haar eigen kosten in de twee pro cessen moet zij bijgevolg bijna f27.500,betalen. Zij heeft ge pleit om één koe, maar geeft er meer dan één toe! DEN HELDER Zeemiliciens, niet kostwinner, behorende tot de dekdienst, technische dienstvak ken, seiners, telegrafisten en sd codeur Telexist kunnen op hun verzoek en voor zover de belan gen van de dienst hiermede niet in strijd zijn, toestemming ver krijgen om na beëindigen van hun eerste oefening te blijven doordienen voor een periode va riërende van een maand tot een jaar. Betrokkenen zullen bij overdienen een hogere bezoldi ging krijgen, aangezien de in houding voor dienstplichtigen op hen niet wordt toegepast. gersóést WIERINGERMEER - Met een zeer gevarieerd programma heeft de afdeling turnen van D.W.O. een goed geslaagde uitvoering ge geven. Dc voorzitter van de Contact- raad, de heer J. P. Burger, open de de avond met een kort woord waarin hij liet uitkomen dat ook het turnen de volle aandacht had van het bestuur van D.W.O. en een van de nuttigste manieren was van vrije tijdsbesteding. Achtereenvolgens vertoonden de kleuters, adspiranten, de meisjes en jongens en de ouderen, wat zij met hun wekelijks oefenen reeds hadden weten te bereiken onder de bekwame leiding van de heer Molenaar. Zijn schaats- spel was e&p aardig nabootsing- spel. Van de 18 nummers die het programma vermeldde, vielen vooral op de grondgymnastiek van de heren en het knotszwaai- en met muziekbegeleiding van de dames, terwijl ook de oefeningen aan de ringen vart dezelfde da mes zeer fraai werden uitge voerd. De heren waren ook aan de brug zeer lenig en de afwerking van het gebodene was bij de heer Molenaar 'blijkbaar in goede han den. Na de pauze speelden enkele D.W.O. toneelspelers de klucht „Henkie" in 2 bedrijven, waarbij het snel van de twee debutanten opviel. Vooral de Butler speelde zijn rol goed. De hoofdrollen wa ren bij de Meyerinks in goede handen, zodat velen van het vlotte spel hebben genoten. In zijn slotwoord dankte pas toor P. de Wit alle aanwezigen voor hun steun aan D.W.O. ge geven en feliciteerde de turners met hetgeen zij hadden ge presteerd. (Van onze verslaggever) 's-GRAVENIIAGE Zo ooit, dan is zeker thans het ogenblik ge komen, dat dc persoonlijkheidsvorming van ieder individu afzonder lijk terdege ter hand wordt genomen. Deze vorming zal haar hoogte punt weer in het gezin moeten vinden als de bron waarin alle opvoeding zich zal moeten verzamelen. Daarnaast is er de school als aanvulling, evenals het jeugdwerk, de jeugd-standsorganisatie en de standsorganisatie. Tot deze conclusie kwam de Diocesane Raad van Overleg tijdens een informatieve vergadering, welke Dinsdag tezamen met de Katholieke leden van de Provinciale Opbouworga- nen uit Noordholland, Zuidholland en Zeeland, geestelijk adviseurs en Directeur van Sociaal-charitatieve centra en enige Katholieke leden van Provinciale Staten werd gehouden. Bedoelde informatieve vergade ring was bijeengeroepen, om de leden van de Diocesane Raad van Overleg kennis te laten maken met de werkzaamheden van de Provinciale Opbouworganen, met de meningen van Katholieke des kundigen hierover en met het beleid voor de toekomst in deze richting. Het ging in dit verband in hoofdzaak om de activiteiten, welke reeds door enige groepe ringen voor de bewoners van het platteland tentoon worden ge spreid. Deskundigen in het katholieke kamp zijn het er over eens, dat de culturele verheffing van de plattelandsbevolking eeuwenlang is verwaarloosd en dat deze ver waarlozing zich nu wreekt in te weinig verantwoordelijkheidsbe sef, zedelijk verval en ontkerste ning. Vandaar het appèl op de persoonlijkheidsvorming van ieder individu op zich, om dit verant woordelijkheidsbesef te bemachti gen. ALKMAAR. De heer A. P. T. uit Amsterdam heeft een bedrijf waarin hij zeer zware vrachtauto's gebruikt. Op 11 Mei van het vorige jaar reed een van zijn personeelsleden in een vrachtauto met aanhangwagen, toen twee leden van de rijksverkeerspolitie hem vroegen zijn remmen te mogen controleren. De remmen wérden gecontroleerd. Met een tapleymeter, dat is een remvertragingsmeter. Het onderzoek wees uit dat de wagen een te kleine remvertraging had. Met een snelheid van 30 K.M. had hij 16 meter nodig om tot stilstand te komen. Hij mocht er niet meer dan 9 hebben. A. P. T. kwam voor de Alkmaarse kantonrechter, die hem veroordeelde tot f 15.— boete. Niet om die boete had de heer T. tegen dit vonnis appèl aange tekend, niet om de knikkers, maar om het spel. Hij was name lijk van mening en dat is hij nog steeds dat de tapleymeter, die uitstekend voldoet bij de remeontrole van lichte wagens, voor zeer zware wagens als die hij in zijn bedrijf gebruikt, vol komen ongeschikt is. Hij stond gisteren voor de Alk maarse rechtbank terecht en hij verklaarde reeds meer dan eens ervaren te hebben, dat zijn wa gens, die bij controle door de politie, verricht met een tapley meter, een te kleine remvertra ging bleken te hebben, in wer kelijkheid volkomen in orde wa ren. Hij had bij die gelegenheden de juiste staat van zijn remmen ook metterdaad kunnen bewijzen, volgens de oude methode van remmeting: hier begin ik te rem men, daar sta ik stil, meet het maar na. In dit geval, nu de politie een van zijn werknemers in zijn wa gen had aangetroffen, had hij deze proef niet kunnen afleggen. Maar hij hield voor de recht bank met kracht van argumenten staande dat de tapleymeter een foutief resultaat geeft, wanneer die gebruikt wordt bij de con trole van zware wagens als de zijne. Hij verzocht de rechtbank dan ook hem in de gelegenheid te stellen een remproef af te leggen met een zwaarbeladen wagen. De Officier van Justitie, Mr. A. W. Holsteijn, achtte een der gelijke proef evenwel geenszins noodzakelijk. De tapleymeter heeft in al de jaren waarin hij wordt gebruikt, zijn deugdelijk heid afdoende 'bewezen, meende de Officier. Door te verlangen dat de oude methode van meting wordt toegepast, zet T. de klok terug, vond Mr. Holsteijn. Hij twijfelde dan ook niet aan de waarde van de tapleymeting en eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. De heer T. drong er bij de rechtbank o.p aan, een remproef te mogen afleggen waardoor hij zou bewijzen dat de tapleymeter voor zware wagens van onwaarde is. Over veertien dagen zal de rechtbank, die werd gepresideerd door Mr. A. D. van Regterén Al- tena, in deze interessante zaak uitspraak doen. AMSTERDAM, 23 Fcbr. Het Nederlandse klimaat Js verschrik kelijk onaangenaam en koud, wij allen weten dit maar al te goed. Het is zenuwslopend voor hem, die de zon en dc terrasjes en de vlotte zomerjurkjes mint, het is rampzalig voor hem, die de sneeuw, de regen, het ijs en de overschoenen een dodelijke haat toedraagt. „Nederland is dan ook een vreugdeloos land. De buitenlanders zeggen dat er bij ons altijd een rouwstemining heerst. De Nederlanders ver staan de kunst van het feestvieren niet. Onze vrolijkheid is maar al te vaak stijlloos". Deze woorden sprak mr. A. Mout, advocaat en procureur te Den Haag voorzitter van de maat schappij der Nederlandse letter kunde, tot de leden van de Bond van Kermisbedrijven (BOVAK). die in het Amsterdamse „Krasna- polsky" in congres bijeen kwamen „Maar helemaal vreugdeloos zijn wij toch ook niet." zei mr Mout „wij hebben onze kermissen die dit bewijzen kunnen Kennis hou den, dat kunnen wij wel." „Het kermisvermaak is zonder enige twijfel een cultureel vermaak," zei mr. Mout verder, die sprak over de culturele aspecten van het kermisvermaak en zo zijn on derwerp tot in het hart benaderde Op dit eerste landelijke con gres van de BOVAK hebben de leden hun problemen besproken. Maar eerst werden zij om twaalf uur ontvangen op het Amster damse stadhuis Zij bleven in de stijl en boden aan wethouder G van t Huil een enorme zuurstok aan. Anderhalve meter lang, tien centimeter dik, zes kg zwaar Een sierpop was er voor de echt genote van de wethouder. Om half twee begon het con gres. De voorzitter van de BOVAK de heer G. Wolf Lahnstein, be sprak het probleem van de ker- misbedrijfhouders. De grootste is de openbare verpachting van de standplaatsen. Felle concurrentie strijd is het gevolg, elkaar over troeven. Wie het meest betaalt krijgt het beste terrein. „Wij moeten verstandig zijn," zei de voorzitter, „en een rege ling hiervoor zien te treffen." Dat zei ook de gemeentesecretaris van Heerlen, mr. dr. J. B. Sens. „Jul lie moeten contact opnemen met de vereniging van Nederlandse Gemeenten. Een oplossing is mo gelijk. Jullie betalen op deze ma nier veel en veel te veel." Nadat mr Mout het zijne had gezegd „de kermis zal een met ons volk onverbrekelijk verbon den cultuurverschijnsel blijven" volgde een gedachtenwisseling. Nieuwe wensen en problemen kwamen naar voren. De organi satie bijv „Alle kermisbedrijf- houders moesten eigenlijk in één bond zitten," zei een van de spre kers. Maar er zijn er drie Een ander pleitte voor de op richting van een internationale fe deratie Ook het onderwijs aan de kinderen van de leden blijft een moeilijk punt De stichting „Rij dende School" zal proberen er iets aan te doen Bepaalde groeperingen van ons volk hebben reeds plannen uitge werkt om te komen tot deze cul turele verheffing. Zij denken hierbij een taak toe aan de z.g. Provinciale Opbouworganen, of zoals ze hier en daar ook worden genoemd Stichtingen voor Maat schappelijk Werk in de Provin cie. Hierbij wordt een hele lijst van aantrekkelijkheden door deze organen uitgestippeld zoals de stimulering van dorps- en buurt huiswerk, versterking van club werk e.d., lichamelijke vorming, bevordering kleuteronderwijs, lec tuurvoorziening en bibliotheekwe zen, maatschappelijk werk ten plattelande, gezins voorlichting, gezinshulp en gezinszorg, kinder bescherming, opleiding, leiding gevende krachten, bevordering van vormingswerk in internaats- verband enz. enz. Het is aldus duidelijk dat hier gevaren kunnen schuilen voor hen, die een levensbeschouwing volgen, welke uitgaat van de particuliere zelfwerkzaamheden en dat daardoor, waar het hier vorming van de mens betreft, een Katholiek gewetensonderzoek ge boden is. Dit gewetensonderzoek werd ter vergadering door de secretaris van het landelijk sociaal-charita tief centrum, mr. G. J. Dekkers, met een sterk principieel gerich te inleiding in eerste instantie geleid. Hij ging er hierbij van uit, dat de taak van de overheid is het dienen van datgene, wat er in de gemeenschap leeft. Dus niet het opleggen van activiteiten, maar het dienen van de uit de door individuen gevormde gemeen schap ontstane uitingen op veler lei gebied. Thans leeft men in de realiteit, dat men te maken heeft met de z.g. Opbouworganen, in 1928 reeds in Drente ontstaan, daarna in 1939 in Groningen en Gelderland en na de oorlog in alle provinciën overgenomen. Hoe zal men daar als katholiek tegenover moeten staan? Het nut van dergelijke organen staat objectief al vast en zo doende moeten de katholieken er positief aan deelnemen, derhalve niet critiekloos of met een hou ding van waakzaamheid c.q. angst, maar in positieve zin. Hoe de verdere ontwikkeling van deze organen zal groeien valt nog te bezien. Het is in ieder geval zeker, dat er een wette lijke regeling zal komen, die de bevoegdheden, taken en derge lijke van deze organen zal rege len. Mr. Dekker-s achtte een derge lijke regeling ook gewenst, om dat men thans niet precies weet, wat men er van wil en hoever de provinciale organen volgens de gedachten van de overheid zal moeten gaan. Bij hem staat het Verklaring van de P.v.d.A. AMSTERDAM, 23 Febr. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid deelt mede, dat het kennis heeft genomen van het voornemen van de Nederlandse regering om het Nederlandse ge zantschap te Madrid tot ambas sade te verheffen. Het partijbe stuur zegt er van overtuigd te zijn, dat in de opvattingen van het overgrote deel van het Neder landse volk over het in Spanje bestaande regiem door de ver heffing van het Nederlandse ge zantschap tot ambassade geen wijziging zal komen en betreurt het ernstig, „dat de Nederlandse regering over wil gaan tot een daad, die bij elke tegenstander van de dictatuur verontrusting zal wekken". DE BILT, 24 Febr. Het KNMI deelt mede; vannacht bereikte een storingsfront, dat samenhangt met een depressie bij Jan Mayen, van het Westen uit ons land, verge zeld van een smalle regenzone. Daar tevens de wind zwakker werd, ontstond in het Noorden van het land weer mist, terwijl het zachte weer in ons land voort duurde bleef de vorstgrens op enkele honderden kilometers ten Oosten van ons land liggen. In Denemarken en in Duitsland on geveer tot de Elbe komt nog voortdurend vrij belangrijke vorst voor. In Berlijn vroor het van morgen 11 graden. In ons land zal de wind uit Zuidelijke rich tingen blijven waaien, waarbij de vorstgrens ten Oosten van ons land blijft Daarbij zal af en toe wat' regen vallen. PURMEREND, 23 Febr. Aan gevoerd: 45.000 eendeneieren 67- 74 van f 10.60—10.75 o. 100 St.; 50.000 kippeneieren 39-64 van 12.51 tot f 13.00 p. 100 st. echter vast, dat dergelijke orga nen alleen activiteiten moeten bevorderen en stimuleren, der halve niet zelf moeten gaan wer ken. Wanneer dat bepaald zou worden, dan meende hij. dat men dit principieel zal moeten af wijzen. In de discussies hierover kwam scherp naar voren, dat men ten slotte ook door deze organen een teveel aan overheidsbemoeiingen, o.rn. op sociaal-charitatief terrein vreest. Men zal zich daartegen steeds moeten verzetten. Later kwam men dan, na een voortreffelijke deskundige uit eenzetting van drs. Peters van het ministerie van Onderwijs, tot enise conclusies, welke in het begin reeds werden omschreven. Hij bewees o.m. ook, dat door goede persoonlijkheidsvorming er- mensen zullen komen, die in alle opzichten leiding kunnen geven en een beleid zullen kunnen vaststellen in vele zaken, die thans nog tot verwarring aan leiding kunnen geven. Belangwekkend was vooral de conclusie, dat de katholieken zeer zeker in staat zullen zijn te werken voor het gewestelijk eigene voor de culturele verhef fing van de plattelandsbevolking en men ging zelfs zover voor op te stellen, dat de katholieken het eerst zelf moeten doen en dan aan de hand van eigen ver kregen resultaten samenwerken met andere groeperingen. Op de achtergrond van dat alles zweefde natuurlijk de ge dachte, dat ook andere groepe ringen het eerst zelf dóen en hier en daar zelfs al met hun bevindingen gereed zijn. Hoe de in de Diocesane Raad van Overleg verenigde stands organisaties deze materie zullen aanpakken, zal vooral terdege worden onderzocht, mede met het oog op opmerkingen over het feit, dat de organisaties hier en daar wellicht bepaalde ontwik kelingen hebben verwaarloosd. In dit verband mogen we her inneren. wat er in Westfriesland aan het groeien is. Katholiek Westfriesland is op het ogenblik bezig een instantre te vormen, waarin alle mogelijke activiteiten op sociaal-charitatief, sociaal- paedagogisch en cultureel gebied zullen worden gebundeld. Het zal, wat de Diocesane Raad van Overleg betreft, niet bij deze informatieve besprekingen blij ven. Binnen niet al te lange tiid zullen positieve resultaten kun nen worden verwacht en ver moedelijk ook wel richtlijnen, be stemd voor de aangesloten stands organisaties. HAARLEM, 23 Febr. De groep „Gilde" en de Katholieke Arbeidersvrouwen-beweging van de Katholieke Vrouwenbeweging in het bisdom Haarlem hebben vanmorgen afzonderlijke ver gaderingen gehouden in Haarlem. Op beide bijeenkomsten zijn jaarverslagen uitgebracht. Het belangrijkste punt van de agenda was een voorstel om in het vervolg federatief samen te werken. Tot heden geschiedde dit in een toporgaan. De vergaderin gen besloten het voorstel aan te nemen. Eenmaal per maand zal men bijeen komen. Op beide bijeenkomsten is af scheid genomen van de diocesane geestelijke adviseur, rector A. J. Leenders. die benoemd is tot pastoor te Hoogwoud. Hem werd dank gebracht voor het werk voor beide organisaties verricht. De scheidende rector ontving ge schenken. WIERINGERMEER Op 4 Maart zal de K.V.P. afd. Wie- ringermeer haar jaarvergadering houden in hotel de Lely te Sloot- dorp 's avonds om half acht. Op deze bijeenkomst zal Mag. Dr. J. G. Stokman O.F.M. lid van de Tweede Kamer een lezing houden over: „De K.V.P. in deze tijd". Het belooft een zeer leerzame avond te worden, waarop zeker ook veel dames verwacht worden. A.s. Zondag na de beide H.H. Missen zal er in de 3 dorpen ge legenheid zijn voor de groslijst stemming van de candidaten van Provinciale Staten te stemmen. De blinde pianist en componist Jules de Corte, een van de be kendste medewerkers van de K.R.O. en in het gehele land ge waardeerd om zijn radiolied bij de Rampenfondsactie „Beurzen open, dijken dicht" is Dinsdag te Delft in het huwelijk getreden met mej. W. J. Verhoeven. UTRECHT, 23 Febr. Na uit voerige besprekingen is op de vandaag te Utrecht onder voor zitterschap van de heer G Ver- gaay uit Breezand gehouden ver gadering van de Algemene Ne derlandse Pluimveeteelt Vereni ging (A.N.P.V.) de voorgenomen statutenwijziging goedgekeurd. De statutenwijziging verandert de structuur van de A.N.P.V. in een toporgaan „omvattend de verschillende groepen van pluim veeteeltverenigingen". De vereni gingen van fokkers, vermeerde- ringsbedrijven, selecteurs en van de bedrijfspluimveehouders waar mee de samenwerking is tot stand gekomen, zullen worden ontbonden. De leden hiervan zul len met die van de A.N.P.V. voor elke groep een nieuwe vereniging stichten, die eigen zelfstandigheid zullen bezitten. De naam van de A.N.P.V. wordt gewijzigd in Ne derlandse Pluimveeteelt Organi. satie (N.P.O.) en deze zal geves tigd zfin te Utrecht. Het 'bestuur van de N.P.O. wordt gevormd door de voorzitters van de ver schillende in het toporgaan sa>. menwerkende verenigingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4