Onze schooljeugd spijkert nu al flink bij Haringkoopman door het dolle heen Haagse bedelaars waren volkomen Kustvisserij moet netten van 75 mm gebruiken Felle demonstraties in Duitse Oost-zone Prinses Wilhelmina bezocht vergadering van ingenieurs De millioenen van Pieter Tevler Woensdag 24 Februari 1954 TH. VROUWEN- EGING IN HET OOM HAARLEM p Stokman komt in Slootdorp de Corte gehuwd natie Pluimveeteelt, organisaties Katholiek Thuisfront overal! Operatie-Draadnagelwordt een grandioos succes Dringende oproep voor vervoer Prins Bernkard naar Amerika VIER INBRAKEN IN EEN NACHT INBREKEN AAN DE LOPENDE BAND DE WERKEN NA DE STORMRAMP Man in Soest door gas vergiftigd DE f 10.000.— ERUIT! Bom ontploft UTRECHT GEEFT VRIJE MIDDAG OP 5 MEI Verdediger Berkelse arts op vrije voeten Monstertransport over de weg JONGENS TREITERDEN Sloeg politie-agent met vismes lichte hersenschudding Raadsmannen pleitten: Tweede Kamer accoord Ook W.-Duitsland zal toetreden „SCHILDER-SUBSIDIE" VERLENGD Twee mannen ernstig verbraml Auto's van plastic Wedde van f1000.- per maand Administrateur van het Kroondomein Oud-minister Van Dijk herdacht De overstromingen in Australië Laatste Indiase troepen verlaten Korea De „Waterman" terug BURGEM. D'AILLY ERE-VOORZITTER AUTO-GARAGE OP SCHIPHOL EEN WIT KALF KOREA-VRIJWILLIGERS WEER THUIS Ontwerp advies in S.E.R. Nasleep van Berlijn Tentoonstelling van Nederl. schilderijen Nederlandse autobus in beslag genomen Ruim 27 millioen T.V.-toestellen in V.S. SPORT IN HET KORT VAN DER HOEK SPEELT VOOR TERLOUW n ist, dat dergelijke orga- en activiteiten moeten en stimuleren, der- zelf moeten gaan wer- neer dat bepaald zou an meende hij, dat men cipieel zal moeten af- iiscussies hierover kwam aar voren, dat men ten- door deze organen een overheidsbemoeiingen, ociaal-charitatief terrein len zal zich daartegen leten verzetten, [wam men dan, na een dij'ke deskundige uit- van drs. Peters van terie van Onderwijs, tot nclusies, welke in het eds werden omschreven, ees o.m. ook, dat door rsoonliikheidsvorming er uilen komen, die in alle leiding kunnen geven beleid zullen kunnen in vele zaken, die >g tot verwarring aan- unnen geven, wekkend was vooral de dat de katholieken ;r in staat zullen zijn te voor het gewestelijk oor de culturele verhef- de plattelandsbevolking ging zelfs zover voor- llen, dat de katholieken zelf moeten doen en de hand van eigen ver- esultaten samenwerken re groeperingen. achtergrond van dat efde natuurlijk de ge lat ook andere groepe- ïet eerst zelf doen en daar zelfs al met hun 'en gereed zijn. in de Diocesane Raad rleg verenigde stands- es deze materie zullen zal vooral terdese onderzocht, mede met )P opmerkingen over het de organisaties hier en llicht bepaalde ontwik hebben verwaarloosd, verband mogen we her wat er in Westfriesland groeien is. Katholiek land is op het ogenblik instantie te vormen. Ie mogelijke activiteiten al-charitatief, sociaal- isch en cultureel gebied orden gebundeld, i, wat de Diocesane Raad leg betreft, niet bij deze eve besprekingen blij den niet al te lange tiid ositieve resultaten kun- den verwacht en ver- ook wel richtlijnen, be- >r de aangesloten stands- les. LEM, 23 Febr. De rilde" en de Katholieke svrouwen-beweging van Dlieke Vrouwenbeweging jisdom Haarlem hebben en afzonderlijke ver- =>n gehouden in Haarlem. Ie bijeenkomsten zijn agen uitgebracht, langriikste punt van de was een voorstel om in olg federatief samen te Tot heden geschiedde dit iporgaan. De vergaderin- oten het voorstel aan te Eenmaal per maand zal en komen. de bijeenkomsten is af- nomen van de diocesane e adviseur, rector A. J die benoemd is tot e Hoogwoud. Hem werd sbracht voor het werk de organisaties verricht, dende rector ontving ge- NGERMEER Op 4 al de K.V.P. afd. Wie- er haar jaarvergadering n hotel de Lely te Sloot- ivonds om half acht. Op enkomst zal Mag. Dr. J. nan O.F.M. lid van de Kamer een lezing houden ie K.V.P. in deze tijd". Doft een zeer leerzame worden, waarop zeker dames verwacht worden, mdag na de beide H.H. al er in de 3 dorpen ge- zijn voor de groslijst van de candidaten van le Staten te stemmen. ode pianist en componist Corte, een van de be- medewerkers van de n in het gehele land ge- d om zijn radiolied bij penfondsactie „Beurzen ken dicht" is Dinsdag te het huwelijk getreden W. J. Verhoeven. IHT, 23 Febr. Na uit- besprekingen is op de te Utrecht onder voor- ip van de heer G. Ver- Breezand gehouden ver van de Algemene Ne- i Pluimveeteelt Vereni- N.P.V.) de voorgenomen niziging goedgekeurd, itutenwijzigine verandert tuur van de A.N.P.V. in orgaan „omvattend de ende groepen van pluim- erenigingen". De vereni- an fokkers, vermeerde- "ijven, selecteurs en van fspluimveehouders waar. samenwerking is tot •komen, zullen worden n. De leden hiervan zul- die van de A.N.P.V. voor ip een nieuwe vereniging die eigen zelfstandigheid 'zitten. De naam van de wordt gewijzigd in Ne- Pluimveeteelt Organi. P.O.) en deze zal geves te Utrecht. Het bestuur N.P.O. wordt gevormd voorzitters van de ver- e in het toporgaan sa*. :ende verenigingen. naval met opgeheven hoofd. Om zes uur zal dan de Rat'holieke Dagbladpers het geheim geheel onthullen. _En 's avonds zal het Carnaval zijn met of zonder prij zen Prins Carnaval kan gerust zijn. Aan de vliegende uitslag gaat, zoals reeds nu blijkt, een vlie gende verkoop vooraf. Ze vlie- De oproep van Katholiek Thuisfront tot de katholieke jeugd om behulpzaam te zijn, heeft een overstelpend succes. Er is vrijwel geen school in Nederland, die zich niet enthousiast achter de actie heeft gesteld. Uitroepen als: mogen ook de kinderen van de bewaar school meedoen, goed succes, Gods zegen over onze goede soldaten, wij zorgen ook voor de gezinnen zonder kinderen, zijn een bewijs hoe het godsdienstig welzijn van de jongemannen, die zij eens op de scholen hebben opgevoed, hun ter harte gaat. Katholiek Thuisfront doet een oproep aan de berijders van auto's motoren, scooters, bromfietsen, zich ter beschikking te willen stellen om Zondag a.s. behulp zaam te zijn bij het ophalen en wegbrengen van spijkerloten. Of schoon de gehele voorraad spij kerloten reeds nu vrijwel geheel is geplaatst, moet er rekening mee worden gehouden dat door een mvoorziene omstandigheid hier of daar de verkoop stagnatie zou kunnen ondervinden. In dat geval moet vervoer naar andere paro chies, waar men tekorten heeft, mogelijk zijn. Een overschot zou een verlies voor de godsdienstige verzorging van onze militairen betekenen, vandaar een beroep van Katholiek Thuisfront op alle berijders van motorvoertuigen^ zich ter beschikking van de plaat selijke afdelingen te stellen. Op gave kan rechtstreeks aan de af delingen geschieden of aan Post bus 4, Den Haag. Telefoon K 1700 11.41.11. Prins Carnaval kan gerust zijn Prins Carnaval moet nu een maal lachen. Onrust past niet in zijn ogen. Maar het zou wat zijn als zijn volgelingen zich Zondag avond niet in zijn hofstoet zou den bevinden door spijkers van Thuisfront. Maar de prijs kan rustig de rimpels uit zijn zorge loos hoofd strijken, want reeds Zondagmiddag ca drie uur zal de eerste ontknoping van het Thuis- *rontgeheim plaats vinden. Een luchtvloot zal dan een voornaam deel van het geheim door de lucht bekend maken, cir kelend boven de steden en dorpen van ons land. Het wordt een Car- gen er uit. Parochies bestellen met duizenden bij. Nog voordat de kerkverkoop is begonnen zijn er parochies, die reeds 25.000 spij kers hebben geplaatst. De mede werking is dan ook enorm. In vele parochies zijn reeds van de kansels voorgelezen de aanbe- bevelingen, die Hunne Hoog waardige Excellenties de Bis schoppen in hun organen hebben geplaatst en heeft een krachtig woord van aanbeveling geklon ken om ter behartiging van het geestelijk welzijn van de militai ren „flink bij te spijkeren". In vele plaatsen heeft men grote plannen: met behulp van geluidswagens en de hofstoet van prins Carnaval zal de „spijker" zijn weg vinden, zoals hij reeds gretige kopers vond in het West- lands dorp Mukkebummelen, op vele feestavonden en carnavalbals. Er is nog nooit door iedereen zo veel gespijkerd. SOESTDIJK, 23 Febr. - Z.K.H. Prins Bernhard zal 4 Maart a.s. voor een verblijf van enkele weken naar de Verenigde Staten vertrekken om op uitnodiging van Amerikaanse militaire autoritei ten een aantal vliegtuigfabrieken legertrainingcentra en andere mi litaire objecten te bezoeken. Te- "ens zal de Prins voor de studen- en van de „Air University" (de militaire luchtmachtacademie) 'n rede uitspreken. HAARLEM, 23 Febr. De af gelopen nacht heeft een lang- vingeri-ge zich op vier plaatsen in Haarlem-Noord toegang ver schaft tot woningen. Vermist worden uit een woning aan de Wilgenstraat een bedrag van 75.drie polshorloges en een herenfiets, uit een woning aan de Plataanstraat een radiotoestel en een bedrag van 65.uit een woning aan de Acaciastraat een vulpen en uit een bovenhuis aan de Jan Haringstraat een re genjas ter waarde van 300.—. APELDOORN, 23 Fe.br, De politie te Apeldoorn heeft de 49- iarige Amsterdammer P. van H. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. De leden van het „Koninklijk Instituut van Ingenieurs", die vandaag in groten getale bijeen waren in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen in Den Haag voor hun ledenvergadering, genoten de eer H.K.H. Prinses Wilhelmina enige tijd in hun mid den te hebben. De vergadering was namelijk geheel gewijd aan „herstellings- en venbeterings- werken na de ramp van 1 Febr. 1953" en Prinses Wilhelmina had de wens te kennen gegeven de eerste voordracht bij te wonen, namelijk die van prof. ir J. Th. Thijsse, hoogleraar te Delft te vens directeur van het Water loopkundig Laboratorium te Delft en adviseur voor de Zuiderzee-, werken. Ook enkele Belgische waterstaatsmensen woonden als gasten de vergadering bij. Latei- arriveerde ook nog de minister van Verkeer en Waterstaat, J. Algera. De voordracht van ir Thijsse bestond uit twee delen, namelijk „algemene beschouwingen over het dichten van de grote gaten" en „laboratoriumproeven". Hij vertelde hierin van het weten schappelijk werk, dat achter de schermen moet worden verricht voordat een operatie kan worden uitgevoerd. De voordracht van dr J. J. Dronkers, hoofdwiskundige van de Studiedienst van de Rijks waterstaat, over „het doel van getijberekeningen voor de slui ting van de grote gaten", was een vervolg op de voordracht van ir Thijsse. Met behulp van de getij berekeningen kan men komen tot een nader inzicht in de natuur kundige factoren, die het verloop van het getij beïnvloeden, haar onderlinge wisselwerking en haar belangrijkheid. De laatste inlei der van de ochtendvergadering was de heer G. Terluin, hoofd ingenieur eerste klasse van de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland, die sprak over „het her stel en de verbetering van de dijken van Goeree en Overflak- kee". Tijdens zijn beschouwende refe raat over het dijkherstel na de ramp deelde ir. J. F. R. van de Wall, hoofdingenieur-directeur der Zuiderzeewerken, mede, dat het dijkherstel van Schouwen- Duiveland 103 millioen gulden heeft gekost. UTRECHT. 23 Febr. De 64- jarige J. P. Koehof is in het per ceel Ericaweg 12 te Soest leven loos aangetroffen door de politie. Deze was gewaarschuVd door le veranciers, omdat zij geen gehoor kregen, 't Bleek dat de heer Koe hof enige dagen geleden door gas vergiftiging was overleden en dat door een lek in de dienstleiding, welke onder zijn kamer loopt, het gas de kamer was binnenge stroomd. 's GRAVENHAGE. 23 Febr. In de 522ste Staatsloterij, vierde klasse, zesde lijst is de f 10.000 gevallen op lot nummer 14 4 15. Bij een communistisch hoofdkwartier te Frankrijk PARIJS, 23 Febr. Heden nacht is voor de ingang van het hoofdkwartier van de communis tische partij te Neuilly (Frank rijk) een bom tot ontploffing ge komen. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor, doch de materiële schade is aanzien lijk. In de nabije omgeving zijn talrijke ruiten gesprongen. UTRECHT, 23 Febr. Het col lege van B. en W. van Utrecht heeft besloten het gehele ge meente-personeel, voor zover de dienst dit toelaat, en de gemeen tescholen, op de middag van de bevrijdingsdag (5 Mei) vrijaf te geven. Zoals gebruikelijk zal het personeel van een beperkt aantal diensten, die niet gesloten kunnen worden, hiervan worden uitge zonderd. 's GRAVENHAGE, 23 Febr. Het gerechtshof te 's Gra/ven- hage heeft besloten de preventie ve hechtenis van mr. M. H. N. de verdediger van de Berkelse arts A. niet te verlengen, mr. H is inmiddels op vrije voeten ge steld. VAASSEN, 23 Februari - Reeds enige dagen lagen in Dieren enige schepen met de spanten voor de nieuwe fabriekscomplexen van de N.V. „Industrie" te Vaassen, welke complexen een opperylakte van c.a. 3000 vierkante meter zullen beslaan, gereed. De 'vorst maakte het de schepen echter onmogelijk deze spanten voor de overkapping naar Vaassen te vervoeren en daarom werd op andere middelen gezonnen. De machines voor de nieuwe complexen staan gereed, zodat men zo snel mogelijk met het werk wenste te beginnen. Besloten werd het transport over de weg te doen geschieden. Aangezien de spanten een lengte hebben van ruim 25 meter, moest in Den Haag een speciale vergun ning worden aangevraagd. Nadat die reeds meer dan 18 jaar van 1 de nodige papieren waren gearrl zijn leven in de gevangenis heeft veerd geschiedde het transport doorgebracht en nog geen maand met een speciaal geconstrueerde geleden daaruit werd ontslagen, trailer. De verkeerspolitie ver- aangehouden als verdacht van leende hierbij medewerking, het plegen van een serie inbra- Wanneer over enkele maanden ken. De inbraken, totaal zeker de nieuwe gebouwen gereed zijn, Aoeldoorn-Zuid. De verdachte zullen enige honderden nieuwe schijnt bijna huis-aan-huis ge- j arbeidskrachten bij de N.V. „In werkt te hebben. Hij maakte ech- j dustrie", die wegens de vele bui- Ier slechts een bedrag van ƒ68.j tenlandse orders moest uitbreiden, buit, welk bedrag bij fouillerin" werk kunnen vinden, op hem werd gevonden. AMSTERDAM, 23 Febr. Een 1 krachtinspanning van de koop- 42-jarige haringkoopman heeft in man met lede ogen aan en het (Van onze parlementaire redacteur) In 1946 werd te Londen een verdrag gesloten, waarbij de deelnemende landen zich ver plichtten voor de visserij dezelfde maaswijdte aan te houden. Het wetsontwerp, dat de uitvoering van deze verplichting voor Ne derland regelt, werd al op April 1951 ingediend. Eerst gisteren werd het echter door de Tweede Kamer aangenomen. De commu nisten stemden tegen. Een en ander betekent, dat de visserij vóór 5 April nieuwe net ten zal moeten aanschaffen. Voor de visserij i-n de Noordelijke of IJslandse wateren zal de maas wijdte niet kleiner dan 110 mm mogen zijn. Voor de andere vis serij schrijft het verdrag een maaswijdte van 80 mm voor. maar ér is een overgangsbepa ling. Gedurende twee jaar mag deze visseri,i nog van netten van 75 mm gebruik maken. Over de uitvoering van het verdrag heeft lang onzekerheid bestaan. Het heeft zeven jaar ge duurd voor alle deelnemende lan den het geratificeerd hadden. Ook nu is die onzekerheid nog niet geheel weggenomen. De uit voeringscommissie heeft inmid dels wijzigingen voorgesteld die het gevolg zijn van tegenstellin gen tussen de grote en kleine visserij. Thans is echter het wachten op de goedkeuring van Polen. In verband met deze onzeker heid was de Kamer minister Mansholt dankbaar, dat hli zo lang mogelijk met de invoering heeft willen wachten. De be scherming van de visstand kan de visserij op langere termijn ten goede komen, maar voor 't ogen blik zitten aan de overschakeling op een kleinere maaswijdte toch onmiskenbare nadelen. Ook gekopte vis Die nadelen worden nu zo klein mogelijk gehouden door enerzijds de verdragsplichten na 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. De Hoge Raad der Nederlanden heeft het cassatieberoep behan deld, dat de groep Haagse bede laars heeft ingesteld tegen de vonnissen, die de politierechter te Den Haag had opgelegd. De bedelaars werden hierbij veroor deeld tot korte vrijheidsstraffen en een langdurig verblijf in een rijkswerkinrichting. Mr J. A. Schuering, de raads man van een bedelaar, bracht twee cassatiemiddelen naar voren. Hij betoogde dat zijn cliënt niet gebedeld zou hebben in de zin van de wet, want hij had de voorbijgangers niets gevraagd. In zijn tweede cassatiemiddel richtte mr Schuering zich tegen de on middellijke gevangenneming. Mondeling wilde hij een derde cassatiemiddel indienen,, omdat de drie-en-een-half jaar rijks werkinrichting, waarvan het ge typte vonnis repte, het maximum der wet overschreed. De procu reur-generaal merkte op, dat mondeling geen cassatiemiddel kan worden ingediend, doch wan- zijn woede over de baldadigheid van een stel jongens een politie agent met een mes bedreigd en hem een klap op het hoofd gege ven, waardoor de agent een lichte hersenschudding heeft opgelopen. De koopman heeft veel last van iongelui, die zijn haringkar aan de Vijzelgracht te Amsterdam herhaaldelijk bevuilen, zo ver klaarde hij tegenover de politie. Toen gisteren een onbekend ge bleven knaap een handvol zand op het dienbord in de haringkar gooide, was de maat vol. De ha- rmgman greep de jongen beet, gaf hem een flinke draai om zijn oren en zette hem in zijn kar voorlopig gevangen. Het Amsterdamse publiek zag de ging zich met de zaak bemoeien Enkele voorbijgangers waar schuwden een dienstdoende poli tieagent, die de haringkoopman naar zijn naam vroeg. De man wenste hieraan niet te voldoen en wilde de agent evenmin inzage geven van zijn standplaatsvergun ning, integendeel hij hief dreigend zjin vismes in de richting van de agent, die pogingen in het werk stelde de man vast te grijpen. Toen kwam de 15-jarige zoon van de koopman zijn vader te hulp. doordat hij op de rug van de agent sprong. De politiemannen van de radio-autodienst kwamen hun collega ontzetten. Zij hebben de vechtenden naar het bureau overgebracht. 's GRAVENHAGE, 23 Febr. De termijn voor de oplevering van buiten- en binnenschilder- werk wordt voor de uitvoering van schilderwerkzaamheden waarvoor een „D.U.W."-subsidie is toegezegd, verlengd van 27 Fe bruari tot en met 20 Maart a.s. Deze „D.U.W."-subsidie is toege zegd krachtens de regeling in zake subsidiëring van schilder werk. De termijn van oplevering is verlengd tengevolge van de vorstperiode. UTRECHT, 23 Febr. In de fabriek van plasticartikelen N.V. Nagum te De.Bilt gebeurde giste ren een ernstig ongeluk. In vlammen gehuld kwamen de 29- jarige chef S. de Vree. wonende te Zeist en de 24-jarige spuit- pieter H. Tang, wonende te De Bilt uit het stookhok rennen, waar zich een ontploffing had voorgedaan. Arbeiders uit de nachtdienst snelden te hulp en doofden de vlammen. Beide slachtoffers zlin met ernstige brandwonden aan hoofd, armen en handen overgebracht naar het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht. Bouwvakarbeidersbond G. A. Collignon treedt af als voorzitter Naar wij van K.A.B.-zijde vernemen heeft de voorzitter van de R.K. Bouwvakarbeidersbond St. Joseph, de heer G. A. Collig non besloten de voorzittershamer van deze bond neer te leggen. De heer Collignon is tot dit besluit gedwongen wegens gezondheids redenen. Naar men ons nader mededeelde is nog niet bekend wie de heer Collignon zal opvol gen. Ook staat nog niet vast of de heer Collignon de K.A.B. ge heel en al zal verlaten. Tijdens de bondsraadsvergadering van St. Joseph, die deze week te Utrecht zal worden gehouden, zal een nieuwe voorzitter worden geko zen. neer er een fout jn het vonnis was binnengeslopen, waarbij drie- en-een-'half jaar rijkswerkinrich ting werd vermeld, inplaats van anderhalf jaar, gelijk de uitspraak had geluid, hij,, zelf in cassatie zou gaain. Mr Huisman, de raadsman van andere bedelaars, betoogde ook dat zijn cliënten geen bedelarij ten laste kon worden gelegd. Zij waren volkomen passief geweest en hadden de voorbijgangers niets gevraagd. Alleen wanneer zij iets kregen, spraken zij een woord van dank. De procureur-generaal zal 9 Maart conclusie nemen. BREDA, 23 Febr. Een Bredase industrie, de „Pa- turi". heeft van een Ameri kaanse industrie opdracht gekregen tot vervaardiging van plastic carrosserieën voor auto's. De opdracht omvat :eeds enkele duizenden car rosserieën. „Paturi" is hier mede naar men ons mee deelde. de eerste leverancier van plastic auto-onderdelen in Europa geworden. In de Ver Staten zelf zijn reeds verscheidene grotere wagens in plastic uitgevoerd. Men wil thans echter ook zoiets voor kleinere auto's. HAARLEM, 23 Febr. Mr. J. van den Hoeven, raadsman van ley Iers Stichting" heeft zijn conclusie van antwoord inge diend op de zes weken geleden door de Amsterdamse lampe- kappenfabrikant L. C. H. R. Wegerif ingediende eis terzake van de nalatenscbaD van Pieter Teyler van der Hulst. De heer Weigerif had „Tey- lers Stichting" gedagvaard ten einde te bereiken, dat uitvoe ring wordt gegeven aan 'een, volgens hem, in het testament van de genoemde in 1676 over leden zij de fabrikant voorko mend legaat van honderddui zend gulden in obligaties. Deze •som is inmiddels aangegroeid tot bijna honderd millioen gul den. De heer Wegerif stelt zich op het standpunt, dat hij in rechte lijn afstamt van Catha- rina Olthoff aan wie dit legaat was vermaakt. De raadsman „Teylers Stichting" heeft aangevoerd inzicht de twaalf argu/men'ten waarom naar zijn voor leden van Hoog Militair Gerechtshof (Van onze parlementaire redactie) Krachtens een gisteren door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp wordt de wedde van militaire leden van het Hoog Militair Gerechtshof vastgesteld op f 1000.per maand. Een raadsheer in de Hoge Raad of in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage die daarnaast zitting heeft in het Hoog Militair Ge rechtshof zal boven zijn wedde een vergoeding van f 100.per maand genieten. Indien hij tevens president van dat Hof is wordt de toelage f 250.Voor een raadsheer-plaatsvervanger geldt bij de combinatie lid-president van het Hoog Militair Gerechts hof een wedde van f 1250.per maand. In het oorspronkelijke wetsontwerp werden voor de laatstgenoemde functies lagere bedragen genoemd, doch de bo vengenoemde bedragen wai-en het resultaat van een amende- ment-Tilanus (C.H.). Minister Donker zei in een uit voerig verweer, dat daardoor ..een chaos" zou worden gescha pen. Maar, met uitzondering van de communisten, bleek de hele Kamer achter het amendement te staan. rechtbank afwijzend op deze eis dient te beschikken. Mr. Sylvain Groen, procu reur van eiser, heeft veertien dagen de tijd gekregen om te bepalen tinnen welke tenmijn hij zijn conclusie van repliek za] indienen. (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamervergade ring van gisteren werd medege deeld, dat jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan de griffie van de Tweede Kamer gaat ver laten. Met ingang van 1 April is hij benoemd tot administrateur van het Kroondomein. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de aanvang van de Tweede Kamervergadering van gisteren heeft de voorzitter, dr. Korten- horst, de persoon en de verdien sten geschetst van oud-minister dr. J. J. D. van Dijk, die onlangs is overleden. Namens de regering sloot de vice-ministerpresident, dr. Beel, zich hierbij aan. SYDNEY, 23 Febr. Het aan tal slachtoffers van de overstro mingen in het Noorden van New South Wales is (gestegen tot 23. terwijl nog drie mensen ver mist worden. SEOEL, 23 Febr. De laatste Indiase „toezichttroepen" hebben Dinsdagochtend zonder incident Korea verlaten. De Amerikaanse militaire politie begeleidde de trein, die de Indiërs uit de ge demilitariseerde zóne naar Int- sjon bracht. In Intsjon gingen de Indiërs aan boord van het troe penschip „Jaladurga". ROTTERDAM, 23 Febr. Het s.s. „Waterman" is vanmiddag van een emigrantenreis naar Z. Afrika teruggekeerd aan de kade van de Koninkliike Rotterdamse Lloyd. Op de terugreis van Zuid- Afrika bracht de „Waterman" ruim 200 passagiers, voorname- te komen, maar anderzijds ruim te te scheppen voor een over gangstermijn. Bij de behandeling bracht de minister nog een nieu we wijziging aan: er mag nu ook ontkopte zeevis worden aange voerd welke zonder kop tenmin ste de in de wet voorgeschreven lengte heeft. Op verzoek van de heer v. d. Zaal (A.R.) zegde de minister toe, dat hij wetswijziging zal bevorderen indien de maas wijdte in het kader van het ver drag veranderd wordt. Professor Le-maire (K.N.P.) wilde voor de kustvissers een andere datum van invoering hebben, maar dit bleek niet mogelijk te zijn. De minister deelde voorts mee, dat ook West-Duitsland tot het verdrag zal toetreden. De con trole komt in handen van de C.C.D. en straks van de gereor ganiseerde controledienst. De controle zal, zeker in het begin, soepel zijn. Kunstenaarsgenootschap' AMSTERDAM, 23 Febr. Op de jaarvergadering van het Nederlands kunstenaars-genoot schap" te Amsterdam is het be stuur als volgt gekozen: Ton Meijer, voorzitter, Jelle Troel stra, 2e voorzitter, Henk Broer en Gerard van Vliet, secretaris sen en archivaris, mevr. Willy Meijer, penningmeesteresse, Han van Dam, 2e penningmeester. L- F. Kleiterp en mr. J. J. Caron, commissarissen. De burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J d'Ai.lle heeft zich bereid ver klaard het „ere-lidmaatsohap van het genootschap te aanvaarden. Het genootschap bestaat uit schilders en beeldhouwers uit het gehele land. SCHIPHOL, 23 Febr. Op 1 Maart a.s. za] de eerste auto garage van Schiphol in gebruik worden genomen. Zij is gelegen aan het stationsplein-Noordoost zal dag en nacht open zijn, des winters verwarmd en plaats bie den aan omstreeks zeventig auto's- Van 1 Maart af zullen lucht reizigers dus de auto waarmee zij voor de luchtreis naar het vliegveld zijn gereden bij hun terugkeer op Schiphol ogenblik kelijk tot hun beschikking heb ben. HAASTRECHT, 23 Febr. Een koe van de landbou wer T. Scheer in de buurt schap Sitein bij Haastrecht heeft een geheel wit kalf ter wereld gebracht. ROOSENDAAL, 23 Febr. Vanmiddag om kwart over drie zijn in de Engeibrecht v. Nassau- kazerne te Roosendaal 156 Ko- rea-vrijwilli'gers, die een zeer voorspoedige thuisreis via Mar seille en Parijs achter de rug hadden, officieel verwelkomd. De jongens waren veertien maanden geleden naar Korea vertrokken en hebben dus nog aan de ge vechten deelgenomen. De offi ciële begroeting te Roosendaal geschiedde op de appèlplaats van de kazerne, waar kolonel J. La- gaune, bevelhebber van het Vijf de Militaire Gewest, het woord voerde namens de minister van Oorlog. Hij herinnerde er aan, dat de taak van de Ver. Naties in Korea nog niet is geëindigd. Nog vorige week vertrok een Nederlands aanvullingsdetache ment uit Oirschot naar het land bij de 38ste breedtegraad. van de wettelijke ouderdomsverzekering 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. In zijn vergadering van Vrijdag 26 Februari zal de Sociaal-Eco nomische Raad het ontwerp-ad- vies inzake de wettelijke ouder domsverzekering behandelen. Zoals bekend verzochten de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Staats secretaris in Maart 1952 de Raad advies uit te brengen over een aantal vragen met betrekking tot de toekomstige ouderdomsverze kering. De Raad heeft de behandeling in handen gesteld van de sociale commissie, welke ter voorberei ding van het advies een subcom missie heeft ingesteld. Dit advies werd in de sociale commissie be sproken en zal thans Vrijdag in de niet-openbare vergadering van de Raad worden behandeld. Voorts zullen in deze vergade ring van de Raad ook de vraag punten worden besproken voor de Kinderbijslagwet, vooruitlo pend op het advies inzake deze wet, dat ter behandeling in de vergadering van de Sociaal-Eco nomische Raad van 26 Maart zal komen. Indien men Vrijdag 26 Febr. niet gereed zou komen, ligt het in de bedoeling, de vergadering op 5 Maart a.s. voort te zetten. BERLIJN, 22 Februari. De Oost-Duitse communisten hebben Maandagavond een reeks demon straties in de Russische zone ge houden ter veroordeling van het standpunt, dat de Westelijke mo gendheden tijdens de recente Ber- lijnse conferentie ingenomen hebben. Volgens het officiële Oost-Duitse persbureau A.D.N. heeft de Oost- Berlijnse burgemeester Friedrich Ebert te Potsdam tegen een me nigte van 10.000 personen gezegd, dat de Berlijnse conferentie het bewijs opgeleverd heeft „dat de Westerse imperialisten hun oude voornemens om Duitsland in een nieuwe oorlog te storten nog niet opgegeven hebben". In de Oostzeehaven Rostock kwamen meer dan 50.000 demon stranten samen. Op spandoeken werd het plan van. de Britse mi nister van buitenlandse zaken MILAAN, 23 Febr. Kunst critici en deskundigen hebben vandaag de tentoonstelling van Nederlandse schilderijen bezich tigd, die van 25 Februari tot 25 April in Milaan wordt gehouden- De tentoonstelling omvat onge veer 200 werken van Rembrandt en andere 17e eeuwse meesters De bezoekers werden rondge leid door de Nederlandse consul generaal Leonard Breman. De tentoonstelling, die plaats vindt onder auspiciën van 't Italiaanse 'ministerie van onderwijs, is in gericht in het vroegere konink lijke paleis. Twee jaar geleden werd in hetzelfde gebouw een aantal werken van Vincent van Gogh geëxposeerd, waarvoor grote belangstelling bleek te be staan. De meeste schilderijen die dit jaar worden tentoongesteld, zijn afkomstig uit het Amsterdamse rijksmuseum en het Mauritshuis .in Den Haag. De overige komen uit het kunsthistorische museum in Wenen en Oostenrijkse, Franse, Duitse, Zwitserse en Italiaanse collecties. BORKEN, 23 Febr. Een Ne derlandse autobus, die arbeiders uit Borken (Duitsland) naar en van een fabriek in Winterswijk placht te brengen, is in Borken in beslag genomen. De Neder landse chauffeur weid reeds ge ruime tijd van smokkel verdacht. Men vond in de bus 12 pond kof- lijk toeristen uit Walvisbaai en i fie en een paar duizend Neder- Kaapstad, naar Europa. 1 landse sigaretten. Anthony Eden voor een vreed zame hereniging van Duitsland veroordeeld. Op andere spandoe ken stond: „Weg met de schaam teloze verdragen van Parijs en Bonn" en „Wij willen collectieve veiligheid in Europa", aldus ADN. Verder werd bekend gemaakt, dat in Leipzig 150.000 mensen samengekomen waren. In een te legram hebben zij de Russische minister van buitenlandse zaken dank gezegd voor zijn „pleidooien voor de -belangen van het Duitse volk" tijdens de conferentie van de Grote Vier. NEW YORK, 23 Februari In ongeveer 60 procent van alle Amerikaanse woningen staat thans een televisie-ontvanger. Het aantal toestellen bedraagt meer dan 27.500.000 bij een wo ningtotaal van 47.100.000. In de staat New Jersey, waar vele mensen wonen, die in de stad New York hun brood ver dienen, is het percentage het hoogst. Daar staat in 88 procent van alle woningen een televisie ontvanger. Joop Cabout, jarenlang lid van de centrale trainingsploeg van het nationaal waterpolozevental, is van deze training afgevoerd, omdat Cabout geen enkele maal op de conditietraining te Over- veen is verschenen. In Turijn is de rallye van Sestriers begon nen. Ruim 70 ploegen gingen van start. De rallye voert geheel door Italië. De Engelse voetbal ploeg zal 24 November a.s. op een nog nader aan te wijzen plaats in Engeland een wedstrijd spelen tegen het Duitse elftal. De laatste wedstrijd tussen beide landen werd 14 Mei 1938 te Berlijn gespeeld, toen Engeland met 63 won. De Belg Ver- vest is Europees liibre-kampioen geworden door in de beslissings wedstrijd te Lissabon de Span jaard Domingo in zes beurten (gemiddelde 83.33) te kloppen. Het Nederlands ijshockey-team verloor in Den Haag met 111 van de Zweedse ploeg Mora. In Rome wordt 19 April a.s. een wedstrijd om de vacante Europese titel middengewicht gebokst tus sen Turpin en Mitri. De 18- jarige John Hendricks, zwem- kampioen van N.Z.-Wales, heeft het wereldrecord op de 100 yards vrije slag met tweg-tiende se conde verbeterd. Nieuwe tijd: 56.2 sec. DEN HAAG In het voor lopig Nederlands elftal, dat van daag in het stadion „De Vliert" te Den Bosch tegen F.C. Köln speelt, zal Terlouw wegens drukke werkzaamheden niet kunnen spelen. Hij wordt vervan gen door Van der Hoek van Feijenoord. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5