Op moord volgt wedermoord, en weerwraak op wraak Tot 1975 volop werk voor bouwvakarbeiders Unieke trouwpartij in Noord-Brabant Vrij zwemmen en baden VALSE MUNTERS-COMPLOT ONTDEKT IN ENGELAND Woensdag 24 t euruari 1954 Pagina 7 Buitenlandse notities DUITSE VERGIFTIGDE DRIE MENSEN Speelgoedkanonnetje ontplofte Op verkenning in Nieuw Guinea In de Muju gaatt rosse leven onbekom merd verderondanks bestuur en Missie Af en toe grijpt de politie inmaar de berechting verandert niets aan de gang van zaken Plan voor hervormingen in Tunesië? HEUSS ANTWOORDT KONINGIN JULIANA Wederopbouw in Eerste Kamer Ir Kraayvanger: Spookbeeld der iverkloosheidmoet verdwijnen Een dozijn in de huwelijksboot! Twee dagen groot feest Kaasmarkt Bodegraven Druppels Korreltjes Scotland Yard op speurtocht Millioenen valse bankbiljetten bedreigen het land HET CANDIDATES TOURNOOI Eiermarkt Apeldoorn Wedloop met de tijd Nu de conferentie van Berlijn achter de rug is en de Wes terse Grote Drie na de balans te hebben opgemaakt zirih op een nieuwe koers moeten bezinnen, zal dit in het bijzonder voor Frankrijk niet gemakkelijk wor den. Bidault heeft in Berlijn geen gelegenheid voorbij laten gaan, om de Russen te bewegen hun invloed aan te wenden de oorlog in Indo-China te beëindigen. De Franse minister van buitenlandse zaken heeft dit niet op eigen houtje gedaan. Daarvoor was de samenwerking in het Westerse team te sterk. En gelukkig maar. De Fransen zijn niet onwillig om aan de Westerse verdedigings organisatie hun steun te geven, maar zij vrezen, zolang zij gebukt gaan onder de lasten van de oor log in het Verre Oosten, niet vol doende sterk te zijn om een tegen wicht te vormen tegen Duitsland. In Indo-China vechten élite-troe pen en de oorlog daarginds ver slindt wekelijks millioenen. Men kan er bijkans zeker van zijn, dat wanneer straks Rusland en Rood- Ohina met het Westen om de conferentietafel zijn geschaard, men van communistische zijde voor het beslechten van de strijd in Indo-China een hoge prijs zal eisen. Waarschijnlijk het torpe deren van de E.D.G. Molotof heeft in Berlijn daar geen kans voor gezien. Wellicht ligt daarin ook de oorzaak van de Russische toe gevendheid thans de Aziatische vraagstukken onder de loupe te nemen, om alsnog hetzelfde spel letje te spelen. Bidault heeft gisteren bij het in dienen van zijn verslag over de besprekingen van Berlijn er de nadruk op gelegd, dat er geen verband mag bestaan tussen de E.D.G. en de komende conferen tie van Genève. In Washington en Londen deelt men hetzelfde standpunt, anders zou van Ame rikaanse en Britse zijde niet zo grif aan de Franse eisen zijn vol daan meer waarborgen aan Frank rijk te geven, om tot de E.D.G. te kunnen toetreden. Waarborgen, waar Parijs al meer dan een jaar om heeft gevraagd en die steeds zowel door de Amerikanen als de Britten „enigszins overdreven" werden geacht. Eigenlijk is alles bij elkaar genomen een wedstrijd met de tijd. De Russen hopen de E.D.G. te kunnen verhinderen. Indo-China moet dan als lokaas dienen. De V.S., Engeland en ook West-Duitsland vertonen meer haast Parijs genoegdoening te ge ven. Voor Bonn zit de zaak vast op het Saarprobleem. Deze kwes tie, die een betere verstandhou ding tussen beide grote buurlan den in de weg staat, is nog steeds hangende. Zou het Westen en met name Frankrijk volmondig in de samenwerking in E.D.G.- verban'd toestemmen, voordat de conferentie van Genève wordt gehouden, dan vist Moskou achter het net. De Communistische We reld heeft dan alleen bereikt, dat Peking als gesprekspartner wordt erkend. Een grote overwinning is dit nu bepaald niet. In Berlijn viel daartoe reeds het besluit, maar de V.S. hebben al eerder, ook in de V.N. te kennen gege ven, liever een bijeenkomst te beleggen van de oorlogvoerende partijen in Azië, dan de meningen aan te horen van neutrale landen, als b.v. India er één is. Washing ton heeft daarmee de woede van Zuid-Kor ea en Nationalistisch China op de hals gehaald. Men vergete echter niet, dat het hier meer een zaak is van bittere noodzaak, dan van prestige. Hoe het ook zij, het Rode China is een sterke machtsfactor geworden in de Aziatische politiek, die men moeilijk kan negeren. Dat hier ook in de V.S. niet gelijk over wordt gedacht volgt uit de critiek die sommige senatoren dezer da gen op Dulles hebben uitgeoefend. WORMS, 23 Febr. De 29- jarige Christa Lehmann heeft vandaag bekend totaal drie men sen door vergiftiging om 't leven te hebben gebracht. Nadat zij reeds eerder toege geven had haar vriendin Anni Hamann gedood te hebben met een vergiftigde bonbon en haar schoonvader om het leven te hebben gebracht, bekende zij vanmorgen dat ook haar echtge noot het slachtoffer van haar moordzucht was geworden. Zij deelde de politie mede dat zij in 1952 haar man vergiftigde, omdat zij meende, dat haar hu welijk niet gelukkig was. Door de artsen werd indertijd aange nomen dat haar man aan een maagkwaal bezweken was. In hetzelfde jaar viel haar schoon vader van zijn fiets en stierf. De artsen vermoedden een hartaan val. Christa echter heeft thans be kend ook haar schoonvader het zelfde gif toegediend te hebben als dat waarvan thans haar vriendin het slachtoffer is gewor den. Zij zeide haar schoonvader vermoord te hebben, omdat hij haar voor een immoreel wezen had uitgemaakt. Christa Lehmann is zeer ver drietig over de dood van haar vriendin. Zij heeft de politie ver teld dat de vergiftigde bonbon niet voor Anni, doch voor haar 75-jarige moeder bestemd was, die een verwijdering tussen bei de vriendinnen trachtte te be werkstelligen. MUSDHENRIED (Duitsland), 23 Februari Joseph Beier haalde een speelgoedkanon te voorschijn om ter gelegenheid van het trouwen van zijn broer saluutschoten te Jossen. Het ka nonnetje blafte twee keer. Bij het derde schot ontplofte het. Beier werd gedood en een vriend ernstig gewond. (Van onze speciale verslaggever) MINDIPTANA. Ik zit voor het venster en kijk uit over het stille water van de Kali Kau, waarin dikke, statige wolken weerspiegeld worden. Door de wijde flapbladeren van de pisangs op de voor grond heen, zie ik de goudgroene massa's van het oerwoud aan de overkant. Als alle oerwoud houdt dit menselijk leven in, dat zich in het verborgene afspeelt en waarvan enkel af en toe geruchten doordringen tot onze oren. Pastoor 3. Snekes (uit Beverwijk), die er in zijn lange khakibroek en wit sporthemd uitziet ais een stuur man van de koopvaardij, heeft me een rapport in handen gegeven van pastoor Hoeboer, de man, die 20 jaar geleden het Muju-gebied open legde (eerst drie weken oerwoud van Merauke tot Tanah Merah en dan verder). Dat rapport is van 1946 en we lezen er o.a. het volgende in: „Vroeger is Nonggan vermoord door Anongmo. De broer van Nonggan huurt 18 mensen uit 4 dorpen om Anongmo te vermoor den. Onder hen is Katjap uit Katanam. Ze vermoorden Anong mo, steken enkele huizen in brand en stelen alles uit de ver schillende huizen. Alvorens ge dood te worden pijlt Anongmo een der mannen uit Katanam, nl. Katjap. Anongmo wordt opgege ten door lui van Woroko en Kata nam. Katjap wordt opgegeten door familie van Anongmo. Men schijnt de diefstal erger te vin den dan de moord. De zaak zal niet eerder in orde komen, voor dat de gestolen voorwerpen zijn terugbetaald". Dit rapport beslaat 27 dicht be- typte foliovellen, gegevens ver meldend over een lange reeks dorpen uit het Muju-gebied. Tot bijna vervelens toe gaat 't steeds over drie feiten: de mensen blij ven uit hun kampongs weg en verblijven in hun boshuizen, waar niemand hen kan controleren, de varkens vernielen de moeizaam ingerichte schooltuinen, sluip moorden en menseneterij zijn aan de orde van de dag. Maar dit rapport is van 1946.... Er was een grote eetpartij bij de Mandobo's, waarvan vijf men sen het slachtoffer werden. De politie uit Mindiptana vond het hoog op palen staande boshuis, waar het feest in volle gang was. Men wenste er niet bij gestoord te worden. Na wat wederzijdse bedreigingen kwam er over .en weer een schietpartij, waarbij zo wat 22 doden vielen. Dat was een grote zaak, welke terdege moest worden onderzocht. De bewijs stukken gingen naar de politie post in Mindiptana en daar hin gen dus op zeker moment een menselijk dijbeen en een stuk borstkas met touwtjes aan het plafond. De toenmalige politiechef (een Ambonees) wist niet goed, hoe hij die bewijsstukken zo lang zou kunnen goed houden en liep met het idee rond, ze iedere dag een beetje te roosteren. Tenslotte be dacht hij een ander plan: de poli tie zou de brokken mensenvlees maar opeten en bovendien was de gevangenis vol met lui, die nog pas de kwaliteiten daarvan bewezen hadden te waarderen. De botten zou men dan als be wijsstuk bewaren. Op dit beslis send moment greep de pastoor van Mindiptana in. Dat was in 1952.... Nu enkele weken geleden lie pen enkele vrouwen, in een dorp vlak boven Mindiptana diep ge bukt onder netten vol mensen vlees. Hun mannen verkochten het „aan de deur". Zo even is er een man binnengebracht, die in het doopregister van de pastoor met de naam Andreas is aange duid, voot geld een man heeft vermoord en deze samen met anderen heeft opgegeten. In de verte hoor ik de hoge- schoolse dreun, waarmee blijk baar overal ter wereld de kinde ren in de klas hun gebeden op zeggen. Op dat meisjesinternaat een paar haveloze open barak ken zijn in totaal 65 leerlingen, waarvan er 33 naarde zusters zijn gevlucht, omdat' ze gevaar lopen tot een huwelijk te worden gedwongen als bijvrouw of als vrouw van edn oude man, of kans lopen gepijld te worden en ver orberd. En zo gaat dat rosse leven in de Muju onbekommerd verder ondanks bestuur en Missie. Af en toe grijpt de politie in, maar de berechting, welke dan volgt, ver andert voor de Muju's gewoon lijk niets aan de gang van zaken. De Muju's gaan hun eigen gang volgens hun eigen adat. Moord wordt gevolgd door wedermoord, wraak door weerwraak. Een man wordt door een zwijn aangevallen en sterft later aan zijn wonden. Een ander doodt het zwijn. Volgens de Muju's is de dode man er de oorzaak van, dat het zwijn wordt omgebracht. Zijn familie moet de schade betalen. Als dit niet dadelijk gebeurt, rooft de tegenpartij een vrouw en daarmee wordt de zaak als afgedaan beschouwd. Ze had ook nog eindeloos kunnen duren en tot moord en kannibalisme aan leiding geven. Sterft iemand zonder direct aanwijsbare oorzaak, dan is er toverij in het spel en wordt een soort Godsgericht gehouden, b.v. door pennen in een varkenskop te drukken, welke ieder een be paalde persoon voorstellen. Als de kop, na te zijn geroosterd, bij een bepaalde pen nog niet gaar is, is daarmee de moordenaar aangewezen. De magische hande ling, sterven en dood tengevolge hebbend, heetMau-Mau en heeft een merkwaardige overeen komst met wat zich in Afrikaans Kenya afspeelt. Waar ergens in de duisternis der historie ligt het verband? En op de achtergrond van al deze roof- en sluipmoorden ligt het geld, de zeldzame Kauris- schelpen, de „arts". Wie „arts" heeft, kan een moord afkopen of andere moorden bekostigen. Er zijn altijd mensen die voor een paar arts een ander om het leven brengen en dan nog het vlees hebben bovendien. En ieder weet, wie die moor den heeft betaald. Hij is 'n mach tig en vreeswekkend man, die in een diep verborgen zakje veel van dat schelpengeld bezit. Deze macht kan niet ergens aan het strand worden opgeraapt. De oude, echte „arts", wordt zorg vuldig op zijn waarde gekeurd, zoals een juwelier edelstenen op hun echtheid onderzoekt. Een leek ziet de kenmerken niet. En de sluwe berekende Muju's potten de zeldzame arts op, zodat de koers oploopt en alle invloed in hun handen komt. Want ook hier, diep in het oerwoud, in het hart van Nieuw Guinea, is geld macht en beslist geld over dood en leven. PARIJS, 23 Februari Naar van welingelichte zijde te Parijs verluidt, heeft de Franse resi dent-generaal van Tunesië, Pierre Voiizard, bij de Bey en bij de Franse regering een plan inge diend voor hervormingen in het protectoraat. BONN, 23 Februari De pers dienst van de Westduitse bonds republiek heeft de inhoud bekend gemaakt van het antwoord van prof. Heuss op het schriiven, waarin koningin Juliana dank betuigde voor de Duitse hulp na de watersnood. De bondspresident schreef dat vele Duitsers het als een plicht hebben gevoeld Nederland te helpen, dat zo ernstig in de jongste oorlog heeft geleden. Zij hadden hiermee het bewijs wil len geven van een houding, waarvan menselijkheid en naas tenliefde de leidende morele be ginselen zijn, aldus prof. Heuss. (Vervolg van pag. 1) „Dat er een tekort aan arbeidskrachten bestaat is geen wonder", oordeelde ir Kraayvanger. „De jeugd krijgt steeds te horen, dat er na 1960 werkloosheid zal komen in de bouwvakken en voelt er dus niets voor om daar emplooi te zoeken. In werkelijkheid", aldus ir Kraayvanger, „zal er zeker, onder meer door de krotopruimingen, tot 1975 volop werk zijn voor de bouwvakarbeiders". Hij vroeg daar om aan minister Witte het „spookbeeld der werkloosheid" in de bouwvakken door een duidelijke uitspraak weg te vagen. De VVD-er de Vos van Steen-' wijk zag een remedium voor dat woningtekort in langer werken, meer geprefabriceerde woningen, achterstelling van de scholen bouw bij de woningbouw en in een vermaan aan de gemeenten om de bouw van congresgebou wen dat was een uitval naar Papoea-vrouwen, op pad, vruchten en habies mee Als de Koningin gisteren in Berkel-Enschot en Oisterwijk was geweest, zou het niet drukker zijn geweest onder de bevolking. Daar trouwden name lijk zes leden uit het gezin De Kort met vijf leden uit het gezin Bertens. De ene bijloper, luisterend naar de naam Van Haaren, is bovendien zijdelings familie van het gezin Bertens. Voor dit wereld- record-huwelijk bestond massale belangstelling. Er waren vertegenwoordigers en vertegenwoordigsters van dag- en weekbladen uit binnen- en buitenland en het aantal persfotografen en filmoperateurs was legio. Panis. Hij had het druk met het vervullen van de gebruikelijke formalitei ten om resp. Petrus Ber tens en Johanna de Kort, Adrian us de Kort en Jo hanna Bertens, Gerardus Bertens en Johanna de Kort, Adrianus Bertens en Martina de Kort, Jo hannes van Haaren en Lucia de Kort, Francis- cus Bertens en Petronel- la de Kort in dê ech telijke staat te verbin den, maar het ging de Het was al vroeg dag in huize De Kort, waar het kernpunt van heel dit feest gevestigd was. Uit dit gezin waren vijf hunner de bruid. Daarom had hier het vertrek van de stoet plaats in de buurtschap Heukelom. Reeds om vier uur waren allen uit de veren, want om vijf uur kwam de kapper het haar der bruiden nog eens extra in de plooi zetten. Toen alles in kannen en krui ken was, sloeg 't acht uur en rond half negen arri veerde het huwelijks dozijn bij het gemeente huis te Berkel-Enschot. De voltallige gemeente raad was op de publieke tribune aanwezig, want vader Dê Kort is wet houder en loco-burge meester Overigens was de raadzaal gauw ge noeg gevuld met de hu wende paartjes en de familieleden De Kort, Bertens, en Van Haaren. Als ambtenaar van de burgerlijke stand fun geerde burgemeester A. burgemeester vlot af, en aan het slot verklaar de hij zulks in deze om standigheden met zesvou dige vreugde gedaan te hebben, gezien het feit dat vader De Kort zijn rechterhand is in het ge meentebestuur. De burgemeester beze gelde zijn hartelijke ge lukwensen aan de bruids paren en hun families met het aanbieden van een wandbord namens de gemeente aan elk echt paar. Op ieder bord prijken de initialen der jonggehuwden. In de kerk van St. Pe trus Banden te Oister wijk was even later de belangstelling nog gewel diger. Pastoor J. van Ke- menade, met asisstentie zijner beide kapelaans, heeft hier om half elf een plechtige Heilige Mis opgedragen en het hu welijk ingezegend. Aan het einde der H. Mis heeft de pastoor de zes bruidsparen de betekenis van deze dag voorgehou den en hun alle goeds toegewenst voor de toe komst. Acht van het twaalftal zullen hun toe komst in Canada gaan opbouwen, 's Middags tussen twee en drie uur was er receptie op Heu kelom. Naast het ouder lijk huis der familie De Kort was een enorme danstent ingericht als feestlokaal. En gefeest is er.Het was een feest van twee hele dagen. Gis teren waren er 'n kleine honderd gastgn, vandaag komen er ongeveer hon derd vijf en twintig! het Haagse gemeentebestuur en andere grote objecten tot meer geschikte tijden te bewa ren. Critisch Gezien de bezorgdheid voor het woningtekort in de grotere ste den behoeft het geen verbazing te wekken, dat het huidige sy steem van bouwvolumeverdeling het rijk verdeelt het bouw volume over de provincies en de provinciale besturen zijn verant woordelijk voor de verdeling over de steden tal van criti- sche opmerkingen ontlokte. De heer Woudenberg (P.v.d.A.) herinnerde aan een rapport van hef Delftse gemeentebestuur, waaruit blijkt, dat Delft en Vlaardingen dezelfde toewijzin gen krijgen ofschoon het woning tekort in Delft 14.3 procent en in Vlaardingen slechts 2,5 pro cent bedraagt. De Enschedese wethouder Nijkamp (K.V.P.) was met hem van oordeel, dat de tijd gekomen is om met dit verde lingssysteem te breken. Een langdurig besproken punt in dit begrotingsdebat was voorts de vraag wie primair een taak heeft bij de bouw van arbeiders woningen, de overheid of de par ticuliere bouwer. De socialist Woudenberg stem de voor de overheid. Als de ar beiderswoningen aan de particu liere bouwers worden overgela ten zullen de komende generaties met het probleem blijven zitten, profeteerde hij. De K.V.P.-ers Nijkamp en Kraayvanger zagen echter de toekomst niet zo som ber in. Woningwetibouw en particu liere bouw moeten beide een kans hebben, oordeelden zij. Zij zullen dan inspirerend op elkaar kunnen werken. De heren Rey- ers en Baron de Vos van Steen- wijk hadden zelfs een voorkeur voor particuliere bouw. „Ge meentelijke woningbouw resul teert in debacles als de Haagse Hawoma," zei de heèr Reyers. Ook de V.V.D.-afgevaardigde liet zich in gelijke geest uit. W oningbouw verenigingen Verschillende senatoren braken voorts een lans voor de woning bouwverenigingen, zij hebben niets te zeggen over de bouw plannen, klaagde de heer Nij kamp en daardoor gaat de ani mo er uit. Deze afgevaardigde Langs Zandvoorts strand HAARLEM, 23 Febr. Het be stuur van het strandschap Zand- voort heeft na langdurig beraad besloten vrij zwemmen en baden langs het gehele strand van Zand- voort toe te staan. Het overleg, dat geleid heeft tot de opheffing van het verbod is gevoerd in het bestuur van het strandschap Zandvoort, waarin zijn vertegenwoordigd de departe menten van Binnenlandse Zaken en van Justitie en voorts de ge meenten Amsterdam, Haarlem en Zandvoort. De opheffing van het verbod maakt dus zwemmen en baden mogelijk langs de gehele kuststrook van Zandvoort uitge zonderd de gedeelten nabij de badinrichtingen. BODEGRAVEN, 23 Febr. Aanvoer 13 partijen. Prijs 2.20 tot f 2.30. Handel kalm. Vóór de oorlog deed men in ons land niet aan krot opruiming, verklaarde Dins dagavond mr. In 't Veld (P.v.d.A.) in de Eerste Ka mer. „Onjuist", interrum peerde Baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.„er wer den jaarlijks 2000 krotten opgeruimd". „Dat was een druppel op een gloeiende plaat", vond mr. In 't Veld. „Ik denk in een grootte van 20.000 krotten per jaar: dat is tienmaal zoveel". „Maar ook niet meer dan tien druppels", riep de com munist Brandenburg onder algemeen gelach. bepleitte ook een uitbreiding van de taak der woningbouwvereni gingen en wel in die zin, dat zij in federaal verband plaatselijk toezien op de ontwikkeling der volkshuisvesting. Hij drong er bij de minister op aan de'bouwvere nigingen zelf-supporting te hel pen maken, zodat zij in staat zul len zijn op meer bevredigende wijze in het onderhoud van hun huizen te bekostigen. Verder vroes hij opheffing van onnodige belemmeringen. „De bouwvereni gingen vervullen zowel plaatse lijk als centraal een belangrijke taak." De heer Nijkamp sprak zich ook in krachtige bewoordin gen uit tegen het „ontstellend" aantal kleine woningen, dat de laatste tijd is gebouwd. Hij kreeg hierbij onverwacht steun van de heer Woudenberg, die ondanks de socialistische voorkeur voor klei ne woningen de verzekering gaf, dat de P.v.d.A. achter de minister zal staan als deze meer woningen voor de grotere gezinnen bouwen wil. Indexcijfer Tot de cijfersdie steeds met enige reserve moe ten worden bekeken en gehanteerd behoren de index cijfers. Het C.B.S. (ondanks de initialen zeker wel be kend!) het Centraal Bureau voor de Statistiek dus, heeft de voorlopige cijfers bekend gemaakt van de kosten van het levensonderhoud. Zij lo pen over de periode van 15 December tot 15 Januari, en zijn interessant voor een oor deel een voorlopige beoor deling van de werkinq der vijf procent loonronde sinds 1 Januari. De kosten zijn geste gen met 3 punten. De bereke ning is, dat 1949 gesteld wordt op 100, dat die 100 op 15 Dec. 120 was en op 15 Jan. 123. De grootste hap ging heen met de huurverhoging, zoals te ver wachten was en waarom de 5 trouwens begonnen was. Er zijn nog enige andere prijs stijgingen en niet alle zijn ze tot uiting gekomen in de re cente statistiek, omdat wij in tussen al weer vijf weken ver der zijn. Er zijn verschillende artikelen sindsdien gestegen in prijs, maar voorshands blijkt de 5% stellig te voldoen aan de gestegen behoeften. Wij zullen echter de dag niet prijzen voordat het avond is en menig huisvrouw zal, voor dat ze kan zeggen, dat ze de eindjes aan elkaar kan knopen een andere maatstaf aanleg gen dan de statistische weten schap, hoe belangrijk die ook is Benelux Volgens de' laatste be lt richten staat het er, eindelijk, goed voor met de al jaren slepende kanalen- kwestie tussen Nederland en België. Er zou nu werkelijk en nog wel deze week, een ac- coord op handen zijn. Dat is een goed bericht temidden van de vele teleurstellingen, welke bij de pogingen tot ver sterking van de internationale samenwerking geboekt moe ten worden. Er komt nu een oplossing over de hoofdzaak de verbinding tussen de Schelde en de Rijn, waarbij 't de vraag is, of Rotterdam op nieuw in het geweer zal ko men. De befaamde „stop van Ternaaien" zal verbreed wor den, op kosten van België, een andere kwestie is die van de sluis bij Terneuzen, waarover ook overeenstemming in zicht is. Dit is in meer dan een op zicht van algemeen belang. Want de kanalen-kwestie was een belangrijke hinderpaal op de weg naar verdere Benelux- samenwerking. Men zei im mers van de ene kant: Geen kanaal, zonder Benelux, en van de andere zijde: Geen Be nelux zonder kanaal. Wordt de kanalen-kwestie opgelost, dan heeft de Benelux meer ruim baan. En dat is in vele opzichten van grote betekenis voor de samenwerking in West-Europa. (Van onze correspondent) LONDEN - Een aantal Engelse detectives, dat zich een tijdlang onder een internationale groep valse munters heeft gemengd, heeft een enorm complot ontdekt om Engeland te overstromen met een vloed van valse bankbiljetten ter waarde van tientallen mil lioenen guldens. Dezerzijds zo goed nagemaakt dat de meeste winkeliers het verschil niet zou den bemerken. Deze wijdvertakte internatio nale organisatie heeft haar zaak goed voorbereid en in verschei dene plaatsen in Engeland door stromannen een aantal valse bankbiljetten bij wijze van proef in omloop gebracht. Een van deze mannen had er voor negen duizend gulden bij zich. De recherche ontdekte, dat op verschillende punten in Noord- Engeland en in Londen biljetten waren afgegeven, welke vermoe delijk van dezelfde pers kwamen en gedrukt waren met een inkt soort die in Engeland niet voor komt. Scotland Yard sloeg on middellijk toe, deed enkele in vallen, kreeg enkele honderden valse bankbiljetten in handen en heeft nu de jacht verplaatst naar het vasteland waar de valse munters vermoedelijk hun hoofd kwartier hebben en in verschei dene landen o.a. Frankrijk, Duits land, Italië en op Malta over steunpunten beschikken. Yard neemt échter aan dat de valse bankbiljetten vermoedelijk in Marseille of in Italië worden ge drukt met matrijzen, die de Duit sers tijdens de oorlog maakten voor een grootscheeps sabotage- plan. Op het Parijse hoofdkwar tier van de internationale politie, de Interpol, heeft men reeds een groot aantal gegevens verzameld en Scotland Yard heeft in over leg met de Bank van Engeland een van zijn beroemdste speur ders opdracht gegeven naar het vasteland te gaan om te proberen in de nu volgende spannende jacht de valse munters te achter halen voor zij hun millioenen- slag slaan. Dammen LEIDEN, 23 Febr. Te Leiden werden voor de 9e ronde van het candidatentournooi voor het we reldkampioenschap dammen de partijen gespeeld Demesmaecker (België)Fanelli (Italië) en Guignard (Zwitserland)Verse (Frankrijk). Fanelli gaf na 61 zetten de strijd op en Guignard won zijn partij tegen Verse in 64 zetten. Huisman was vrij. Na de negende ronde luidt de stand: 1. Huisman 13 punten uit 7 partijen: 2. Guignard 9 punten uit 8 partijen; 3. Demesmaecker 6 punten uit 7 partijen: 4. Verse 5 punten uit 7 partijen; 5. Fanelli 3 punten uit 7 partijdn. APELDOORN. 23 Februari Aanvoer op de eiermarkt van Maandag te Apeldoorn circa 285.000 stuks. Handel vlot. Prij zen van fll tot f 13.75 per 100 stuks. Gemiddelde prijs uit 97 noteringen f 12.60 per 100 stuka.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7