schat 1 President Naguib van hedenochtend afgetreden Egypte 11 De Paus is nog zeer zwak Ondanks de prijsstijgingen toch ruimere consumptie? Revolutionnaire Raad weigerde bevoegdheden Nederland moet van zijn krotten af Hr Ms Balder verliet helling Rijkswerf Dagblad voor Alkmaar en omgeving Abdel Nasser volgt hem op Autonomie voor Atjeh? Atoomraket in Britse leger Herstel ivordt belemmerd door Zijn afkeer van rust Grotewohl tegen vrijer verkeer „Schandvlek Minister Witte wil vraagstuk breed aanpakken Tewaterlating in Den Helder: voor verdediging van havens en zeegaten Incident in Tweede Kamer Faroek's munten onder de hamer Nog geen zilveren rijksdaalders i-en-in schoon vraag U af: waar blijft t... in 't sop natuurlijk, veel donkerder wordt dat Omo meer vuil uit asmiddelen. Alléén het dl het vuil uit. y schuim, 't Blijft volop I „Wat jammer dat er iepe zucht. Doch nu en", zei hij. „Luister •ug naar je cel. Ons bijkomen en merken „Ge hebt gelijk", en eind. Welnu, dan i op. Als een echte i het onvermijdelijke i. Wij hebben goede de afloop van deze tl, hertog", prees de en, en denk er om, t ze je ook zullen een einde gekomen ïolen en zijn vrien- ogelijke kasteel. Wij wat er verder gaat Abonnementsprijs 16.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.5i per week, inclusief incasso. Adverténtie-tarief por editie 16 et per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E, J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 25 Februari 1954 49e Jaargang Nummer 13019 CAIRO, 25 Febr. Generaal Naguib is hedenmorgen afgetreden als president van de Egyptische Republiek, voorzitter van de Revolutionnaire Raad en eerste minis ter. De Revolutionnaire Raad, die het door Naguib ge vraagde ontslag aanvaardde, beeft al zijn bevoegdheden overgenomen en de vice-premier, luit .-kolonel Gamal Abdel Nasser tot eerste minister benoemd. Kolonel Nas ser heeft voor heel Egypte de noodtoestand afgekondigd. In Cairo is het lustig. In de eerste bekendmaking van Naguib's aftreden werd gezegd, dat kolonel Nasser alle bevoegd heden op zich heeft genomen als leider van de heersende Militaire Junta, „tot aan de bevrijding van het land van imperialistische krachten". De post van president zal open blijven tot de terugkeer van het parlementaire leven in Egypte. Luitenant-kolonel Nasser is 36 jaar. Hij verwierf zich tijdens de Palestijnse oorlog wegens zijn houding in de slag van Faloega dé' bijnaam „tijger van Faloega". - 'Hij stamt uit een eenvoudige boe- «(ffflrfn in Boven-Egypte. Nasser l'SK&J- wortit - besehoé*i.«I als de „sterke man" van het huidige Egyptische regiem. Kolonel Nasser spreekt vloeiend Engels. In de tweede wereldoor log was hij verbonden aan de Britse strijdkrachten in het West- Egyptische woestijngebied. Hoewel hij fel anti-Britse leu zen gebruikte, zoals „weg met de Britten", „Egypte voor de Egyp- tenaren en vele anti-Britse re devoeringen hield, toonde hij in gesprekken met buitenlandse journalisten een gematigder hou ding. Generaal Naguib kwam na de staatsgreep van 23 Juli 1952 aan de macht. Op 10 Februari 1953 werd de volledige maoht voor de duur van drie jaar in handen van Naguib en de dertien hoge offi cieren van de- Revolutionnaire Raad gelegd. Naguib is 53 jaar. In Londen hadden de eerste berichten van Naguib's aftreden, die in het holst van de nacht werden ontvangen, opschudding verwekt. In de eerste commenta ren werd gezegd, dat de onder handelingen over Brits-Egypti sche geschilpunten waarschijnlijk niet gemakkelijker zullen worden. Uit de wijze van Naguib's aftre den zou voorts kunnen worden opgemaakt, dat de generaal min der vrij was en minder macht bezat, dan men meende en dat hij de gevangene van de Revolu tionnaire Raad was, zo werd hier aan toegevoegd. De officiële bekendmaking van Naguib's aftreden kwam na een dramatische vergadering van de Revolutionnaire Raad, die heden ochtend vroeg was bijeengeroe- LONDEN 24 Febr. In Groot Brittannië wordt gewerkt aan een bestuurbare atoomraket voor aan vallen op de grond. In een memorie van toelichting bij de begroting voor de R.A.F. werd j.l. Maandag bekend ge maakt, dat reeds atoombommen aan de R.A.F. afgeleverd worden en dat bestuurbare raketten uit eindelijk de kanonnen aan boord van straaljagers zullen vervangen. De begroting voor het. leger bedraagt 628.500.100 pond voor het jaar, dat 1 April begint, of iets meer dan voor het vorig jaar. pen en die vijf uur duurde. Een eerste aanwijzing was een order aan alle kranten om in de edities, die in voorbereiding waren, geen foto's van generaal Naguib af te drukken. In de bekendmaking na de vergadering, waaraan ijlings op geroepen ministers hadden deel genomen, doch waarin Naguib zelf niet aanwezig was, werd een verslag gegeven van de geschie denis der revolutionnaire bewe ging. Gezegd werd o.m., dat ge neraal Naguib niet van het begin af aan deel had uitgemaakt van de geheime beweging, doch dat hij later door de officieren tot leider was gekomen „wegens zijn reputatie" en omdat de jonge of ficieren een leider nodig achtten gezien hun leeftijd en rang. In de bekendmaking van de Raad wordt voorts gezegd, dat- generaal Naguib na zijn instal latie steeds meer bevoegdheden ging eisen en dat de kwestie in de laatste dagen ernstiger was geworden, toen Naguib vetorecht eiste over de besluiten van de Raad en de bevoegdheid om mi- MOTIE INGEDIEND DJAKARTA, 24 Febr. Het parlementslid Djuir Mohammed (P.S.I.) heeft bij het parlement een motie ingediend, waarin ge vraagd wordt Atjeh autonomie te verlenen. De motie beoogt op deze wijze een einde te maken aan de opstand. Zij werd ingediend na het debat over het rapport van de parlementaire missie naar Atjeh en was ondertekend door leden der P.S.I.. de Masjumi en de Fraksi Democrat, het lid Djohan van de P.I.R. en twee partijloze leden. De indiener van de motie ver klaarde de houding van de rege ring te betreuren. Deze wil al leen de schuld op anderen af wentelen zonder eigen fouten te willen erkennen. Volgens een in Medan uitge geven legercommuniqué zijn tussen het leger en de opstande lingen verschillende botsingen voorgekomen. In Noord-Atjeh werden 500 opstandelingen ver slagen en hun hoofdkwartier in brand gestoken. VATICAANSTAD, 24 Febr. Paus Pius XII was vandaag nog te zwak om toe te staan dat röntgenfoto's gemaakt konden worden, opdat vastgesteld kan worden aan welke ziekte hij lijdt. Volgende week Dinsdag wordt de Heilige Vader 78 jaar. Hij is nog te zwak om de II. Mis op te dragen. Vandaag, evenals andere dagen, heeft hij de H. Mis geboord die opgedragen werd aan een draag baar altaar, dat door een van zijn privé-secretarissen naast zijn bed geplaatst was. Van gezaghebbende zijde van het Vaticaan wordt meegedeeld, dat de Paus „een vrij rustige nacht" gehad heeft. De Paus is nog steeds op een half vloeibaar dieet. Hij kan nog geen vast voedsel tot zich nemen. Wat het herstel van de Paus ook in de weg staat is zijn afkeer van rust; hij is gewend aan een werkdag van 18 uur. Waarover de Paus in het bijzonder .be droefd is, is het feit dat hij geen tussen Oost en West BERLIJN, 24 Febr. Premier Otto Grotewohl van Oost-Duits- land heeft vandaag het Westelijke voorstel, om een „oplossing op kleine schaal" voor het verdeelde Duitsland tot stand te brengen, verworpen. De communistische leider betoogde in het parlement: 1. Dat het plan van de Ame rikaanse, Britse en Franse hoge commissarissen om met de Rus sische hoge commissaris Wladimir Semjenof de problemen betref fende de handel, het verkeer, het goederenvervoer etc. met het ver deelde Duitsland te bespreken, onaanvaardbaar is. 2. Dat' de enige „juiste oplos sing" is, besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland te be leggen. pelgrims kan ontvangen ter ge legenheid van het Maria jaar. Prins Carlo Pacelli, de neef van de Paus en algemeen raads man van Vaticaanstad, heeft van morgen zijn gebruikelijk bezoek aan de Paus gebracht. Toen hij de ziekenkamer ver liet, wilde hij niets zeggen, maar zij die hem zagen zeiden, dat hij er terneergeslagen uitzag. Naar verder verluidt is de bloeddruk van de Paus lager dan normaal. Zijn hart heeft echter de inspanning, welke Zijn ziekte met zioh brengt, goed kunnen doorstaan. BABY IN KUSSENTJE GESTIKT APPINGEDAM. Het vijf maanden oude dochtertje van de fam. H. aan de Klaasbosstraat te Appingedam is tengevolge van verstikking om het leven geko men. De moeder trof het kind met het kussentje op het gelaat levenloos in de wieg aan. MIST EN IJS OP DE WADDEN HOLLUM, 24 Feibr. Ameland en Terschelling waren ook van daag nog geïsoleerd. Het m.s. Lauwerszee heeft met 50 ton vee voer en levensmiddelen getracht Ameland te bereiken. Het schip is vermoedelijk door de dichte mist overvallen en heeft onder weg moeten ankeren. Vliegtuigen konden door de mist niet opstij gen. De postboot naar Terschel ling bon door de mist en de ijs gang niet vertrekken. nisters, officieren en andere func tionarissen te benoemen, te be vorderen of te ontslaan. Tever geefs had de raad getracht de president van deze eisen te la ten terugkomen, zo werd hieraan toegevoegd. Naguib trad af om dat de raad tenslotte weigerde op zijn eisen in te gaan. Sabotage op Brits fregat BRISTOL, 24 Febr. Aan boord van het Britse fregat „Loch Lomond" van de reservevloot, dat vocfr herstellingswerkzaamheden in de haven van Bristol ligt, is sabotage gepleegd. Onbekenden hebben electrisehe kabels doorge sneden en lgdeu buizen weggeno men. MIDDENSTANDSNOTA KOST ƒ3- 's-GRAVENHAGE. In ant woord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Cornelissen, heeft de staatssecretaris van Eco nomische Zaken thans medege deeld, dat de aanschaffingsprijs van de Middenstandsnota is ver laagd van f 6.75 tot f 3.per exemplaar. DE „BALDER" VAN STAPEL. Gistermiddag is van een der hellingen van de Rijkswerf te Den Helder te water gela ten Hr. Ms. patrouille vaartuig „Balder," als eerste van een serie van vijf Marinevaar tuigen, te houwen op de Rijkswerf, als on derdeel van 't Ameri kaanse Off Shore Pro curement Program. De vijfschepen zullen alle namen dragen uit de Noorse mythologie en worden gebouwd voor Amerikaanse re kening. De tewaterla ting, in aanwezigheid van hoge autoriteiten van de Koninklijke Nederlandse Marine, werd verricht door Mevr. A. Hitchcock, echtgenote van kapit. ter zee Russel Hitch cock, United States Shipbuilding Liaison Officer in Den Haag. De kiel voor de ,,Bal- der" werd gelegd op 1 Augustus '53. Het moment van de doop. Huldiging Dr J. J. R. Schmal 's-GRAVENHAGE, 24 Febr. Hedenmiddag is in de Witte So ciëteit de heer dr. J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, gehuldigd ter ge legenheid van zijn zestigste ver jaardag. Irak vraagt hulp BAGDAD. 24 Febr. De eer ste minister van Irak, dr. Fadil Jamali, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat Irak aan de zijde van het Westen zal staan en om westelijke wa pens en uitrusting zal vragen om zijn verdediging tegen agres sie te versterken. (Van onze parlementaire redactie) „De meer dan honderdduizend krotwoningen in ons land vormen een schandvlek op onze samenleving, die zo spoedig mogelijk moet worden uitgewist". Met deze woorden sloot de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting, ir. Witte, zich Woensdagmiddag in de Eerste Kamer aan bij de senatoren Kraayvanger (K.V.P.) en In 't Veld (P.v.d.A.), die krachtige en snelle maatregelen hadden gevraagd voor de oplossing van het krottenprobleem. DEN HELDER Door de band van Mevrouw A. Hitchcock, echt» genote van kapt. ter zee Bussel S. Hitchcock, U.S.N., liaison-officier te 's Gravenhage voor scheepsbouw, aan de elementen overgedragen, verliet Woensdagmiddag rond 12 uur Hr. Ms. patrouillevaartuig „Balder" de scheepshelling van de Rijkswerf. Het koos daarbij in voortreffelijke glijvaart het water van het bassin als voorlopige haven en zal in de toekomst door de Koninklijke Marine voor de verdediging van Marinehavens en zeegaten worden ingezet, waarbij verder nog mogelijkheden aanwezig zjjn, om het voor de onderzeebootbestrjjding te benutten. Het krottenprobleem is een erfenis van vroegere decennia, waarvoor echter ook onze gene ratie naar het oordeel van minis ter Witte een zekere verantwoor delijkheid draagt: „Om de jaren 19301940 toen velen van ons reeds belangrijke posities be kleedden, hebben wij. te weinig gebruik gemaakt van onze demo cratische rechten, wij hadden toen reeds pressie op de regering moe ten uitoefenen om het krotten- (Van onze parlementaire redacteur). De interpellatie-Beuter (Com.) over de uitwerking van de huur verhoging en de compensatiemaatregelen in de Tweede Kamer, eindigde gisteren met twee moties, die enkel de stemmen van de communisten kregen. In deze moties werd alsnog een loonsverhoging van 6 pet. gevraagd en de invoering van een prijsstop. Tijdens het debat deed zich een incident voor. Minister Zijlstra noemde de methode van de com munist Gortzak „unfair". Tegen deze aanduiding werd vanaf de communistische banken gepro testeerd. Het kwam nog tot een heftige woordenwisseling tussen de heer Goedhardt (P.v.d.A.) en de communisten. De heer Reuter (Com.) ging er bij zijn interpellatie vanuit, dat de prijsstijging de opheffing van het consumptie-offer al weer ongedaan zou hebben gemaakt. Minister Zijlstra stelde daar de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek tegenover. Uit deze cijfers blijkt, dat uitgaan de van een loonsverhoging van 5 pet. van een hernieuwd op treden van de consumptiebeper king niet of nauwelijks kan wor den gesproken. In feite is de loonsverhoging echter meestal groter geweest en wel 6 of 7 pet. Zo bezien is er ook nu nog con- sumptieverruiming. Met betrek king tot de cijfers van 15 Fe bruari kan enige stijging ver wacht worden, maar dit is een normaal seizoenverschijnsel, aldus minister Zijlstra. (Zie ook pag. 5) probleem aan te pakken. Dat was in die jaren financieel mogelijk". Minister Witte sprak zich uit voor een breed opgezette aanpak van het krottenvraagstuk. In de eerste jaren zal echter nog van wege de woningnood een zekere temporisatie geboden zijn. Wat het geven van richtlijnen aan de gemeentebesturen betreft zei de minister hiermee te willen wach ten, totdat bekend zal zijn welke concrete aanwijzingen de rege ring kan geven. (vervolg pag 5) Dr v.d. Maas terug uit Tanganyika DEN HAAG, 24 Febr. Dr. v. jd. Maas. die twee jaar gele den naar Tanganyika vertrok om in het diocees Moro een zieken huis ten behoeve van de missie te helpen oprichten, keert Dins dag 16 Maart vanuit Entebbe met het Raptim-vliegtuig der missionarissen naar Nederland terug. Dr. v. d. Maas was op verzoek van mgr. Hilhorst C.S. Sp. naar Morogoro gekomen. Intussen heeft zich geruime tijd geleden in het bisdom Bo- kuba de Canadese arts Sweeny gevestigd, eveneens in dienst van de missie. Zijn vrouw en kind zullen zich nu eveneens per vliegtuig der Raptim op de heenreis op 9 Maart naar Bokuba begeven en de hereniging van het gezin tot stand brengen. Vele Amerikaanse en Neder landse autoriteiten van beide Ma rines waren getuige van de be hendigheid, waarmede Mevrouw Hitchcock de tewaterlating ver richtte, terwijl zij later lachende de en verheugde toehoorders wa ren van haar sympathieke en royale zegewensen en haar dank woorden voor de aan haar be toonde eer. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor het der de patrouillevaartuig van de serie van vijf. Het tweede ligt n.l. na genoeg voltooid op de tweede hel ling en zal over drie maanden zijn element kunnen opzoeken. De vijf schepen met hun afme tingen van 30 bij 6 m. en 1.80 m. diep worden in het kader van het Hulpprogramma voor rekening van de Amerikaanse Regering op de Rijkswerf gebouwd, terwijl zij daarna in dienst van de Ko ninklijke Marine alhier zullen komen. Zij ontvangen namen uit het Sagentijdperk, welke namen reeds eerder door Hr. Ms. sche pen zijn gedragen. Zo werd in 1878 de kanonneerboot „Balder" gebouwd, die later tot mijnenve ger werd omgebouwd en tot Mei 1940 dienst heeft gedaan. Vermoe delijk hebben de Duitsers 't schip voor de sloop bestemd, want het is sindsdien verdwenen. Gelukwensen. Na de tewaterlating konden vice-admiraal A. de Booy, bevel hebber der Zeestrijdkrachten, schout bij nacht F. T. Burghart, Commandant Zeemacht Nederland en kapitein ter zee P. A. Riedel, Directeur van de Rijkswerf in te genwoordigheid van vele perso neelsleden van alle kanten geluk- CAIRO, 24 Febr. De Neder landse penningkundige Jacques Schulman uit Amsterdam en zijn broer Hans uit New York bevon den zich onder de hoogste bie ders, toen Woensdag te Cairo Fa- roek's verzameling zeldzame gou den munten onder de hamer kwam. De eerste vijfhonderd stuks, waaronder munten uit Midden- en Zuid-Amerika, brachten ruim 100.900 gulden op. De hele ver zameling wordt geschat op een waarde van 2,5 millioen gulden. wensen in ontvangst nemen. De zegewens van Mevrouw Hitch cock, dat zij het schip „Balder" doopte en dat zij het met de daar op varende officieren en man schappen Gods zegen toewenste met een dienst, geheel in over eenstemming met de traditie van de Koninklijke Marine, werd door al de andere gelukwensen ver veelvoudigd. Dat daarbij de champagnefles het verkoos niet tegen de boeg uiteen te spatten, vermocht nau welijks aandacht, omdat de Kon. Marine het als een goed voorte ken beschouwt, dat ook dit schip door vrouwenhanden te water is gelaten. Later op de dag gaf kolonel Riedel voor een groot gezelschap in de Marineclub een overzicht over de schepen, die de naam „Balder" droegen, zowel de vroe gere kanonneerboot als dit pa trouillevaartuig, waarna hij Mevr. Hitchcock behalve het bijltje een paar oorhangers aanbood. Zij toonde zich hierover niet alleen verbaasd, maar tevens verrukt. Voorlopig bankpapier (Van onze parlementaire redacteur) Het bankpapier zal niet geheel verdwijnen. De biljetten van een gulden zullen in de loop van 1954 en 1955 geleidelijk door zil veren munten worden vervangen. De bankbiljetten van een rijks daalder blijven vooralsnog ge handhaafd. Eerst wanneer ervaring is op gedaan met de wederinvoering van de zilveren gulden, zal een beslissing over het al dan niet invoeren van zilveren rijksdaal ders worden genomen. Het wetsontwerp, waarin de terugkeer tot de zilveren munten geregeld wordt, is bij de schrifte lijke behandeling in de Tweede Kamer op bedenkingen gestoten. Er was tensilotte nog mondeling overleg nodig tussen de commis sie van rapporteurs en de minis ter van Financiën. Dit overleg leverde bovengenoemde toezeg ging op. Daarna koji het wetsont werp gistermiddag z.h.s. worden aangenomen. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1