Gl NOOR DIIOLL AMDS i Naguib na ontslag niet onder arrest gesteld REVOLUTIE IN SYRIË Geen onmiddellijk gevaar in toestand van H. Vader P i I i Geen wijziging verivaeht in buitenlandse politiek President heeft het land verlaten Senator McCarthy op het oorlogspad Nieuwe kerkvervolging gevreesd in Oost Europa Dagblad voor Alkmaar en omgeving EGYPTE ONDER ANDERE LEIDING Het leger aan de macht Binnenkort bijeenroeping van Consistorie? AMELAND NA EEN MAAND UIT ISOLEMENT VERLOST. steer je?" rig is, dan wordt an het avondeten feestelijk tintje, •jaardag toch al 58 CENT LONSOEP DREINETTE "PELMOES k 79 46 Veroordeelden ontvlucht KOLENBAK IN ZIJPE GEZONKEN De «Leuvehaven" gelielit Treedt leger-minister af? AMERIKAANSE HULP VOOR PAKISTAN MINISTER AFGEZET IN ARMENIë Burgemeester op verkeerde eiland INVOER GEDEKT VOOR 90 PROCENT Poolse consulaten in U.S.A. gesloten Slecht voorteken voor de E.D.G. IN FRANKRIJK Kloosterzusters doodgevroren Thans per zilverzakje voor flinke borden ET DE NAAM MAGGI mmcMWQ ANGESTRAAT S7 ken155 ken 375 iid el ijker contouren gestoken gedaante, ■ook Diederic". Hij sn in zijn kamertje, klom uit bed. Hoe dat hielp niet veel, L-werp stond stil op ikker om op stil te zijn bed loopt het rwelijks had hij de trof hem een gru- rkte muur van de van een huivering- Asmar slaakte een de Noordpool had eten weten, dat het Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, BjB inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE: Vrijdag 26 Februari 1954 49e Jaargang - Nummer 13020 CAIRO, 25 Febr. In de kantoren en openbare gebouwen van Cairo haastte men zich vandaag de afbeeldingen van generaal Naguib, die gisterochtend vroeg „ontslag heeft geno men als president van de Egyptische Republiek, als voorzitter van de Revolutionnaire Raad en als Eerste Minister" te ver wijderen. In Egypte is liet rustig na het bericht, dat gister ochtend als een bom is ingeslagen. Slechts in de Soedan kwamen relletjes voor. Zoals wij reeds in een deel onzer edities meldden, weigerde de Revolutionnaire Raad aan ge neraal Naguib de bijna dictato riale bevoegdheden, waarom hij had gevraagd. Dit zo verklaart men uit de nieuwe officiële krin gen was het motief, waarop Naguib ontslag nam. Het militaire bewind, dat thans onder leiding staat van de 36- jarige kolonel Abdel Nasser, heeft als voornaamste mededeling be kend gemaakt, dat Egypte zich door de onverwachte afzetting van de meer gematigde president Naguib niet tegen de Westelijke mogendheden zou keren. Ex-koning Faroek's reactie was hedenmorgen slechts: „Ik hoop, dat de arme Naguib zijn huid kan redden". Buitenlandse journalis ten te Cairo meenden: „Indien ge neraal Naguib niet dood is, staat het wel vast, dat zijn bewegings vrijheid is beperkt". Zijn lijf wacht heeft posten betrokken rond zijn woning. De telefoon verbinding met het huis is ver broken. Een officiële zegsman deelde echter mede, dat Naguib niet for meel onder arrest staat en dat geen enkele beschuldiging tegen hem is ingebracht. De aanleiding. Majoor Salem, Egyptisch minis ter van Voorlichting, heeft aan verslaggevers medegedeeld, dat generaal Naguib de Revolution naire Raad drie dagen geleden met zijn eis tot nieuwe bevoegd heden en zijn daarop vólgende ontslagaanvrage voor een voldon gen feit had willen plaatsen. De generaal had in de afgelo pen tien maanden reeds verschei dene malen gedreigd af te treden. Hij wendde hierbij ziekte voor, aldus Salem. Naguib zei in de afgelopen twee dagen al zijn afspraken af. Hij was Woensdagavond voor de laaste maal voorzitter van een vergadering van het kabinet. Hij vertrok daarna naar zijn villa. te Madioen (Java) DJAKARTA, 25 Febr. Uit Madioen in Centraal Java wordt gemeld dat Dinsdag 46 veroor deelden ontvlucht zijn uit de ge vangenis. De massale uittocht vond midden op de dag' plaats. Woensdag tegen de middag wa ren 25 voortvluchtige misdadigers achterhaald. Een van de vluchte lingen is verdronken bij een po ging om een, rivier over te ste ken. Gemeld wordt nog, dat kolonel Nasser, de nieuwe premier van Egypte, reeds meer dan tien jaar revolutionnair is. Hij werkt zes tien uur per dag. Nasser was de voornaamste man, die wilde, dat generaal Naguib zou worden ge kozen tot symbool van de opstand van het leger tegen Faroek. Hij was reeds lang daarvoor een machtige figuur op de achter grond. Majoor Saleh Salem heeft ge neraal Naguib beschuldigd van het „saboteren" van het werk van de Revolutionnaire Raad. „Wij hadden Naguib kunnen doden, maar wij besloten hem in leven te laten wij handelen op gelijke wijze met ex-koning Fa- roek en luitenant-kolonel Rasjad Mehanna", aldus Salem. Salem zeide, dat Naguib niet is gearresteerd, maar „wij vroe gen hem gedurende een of twee maanden in huis te blijven". BRUINISSE, 25 Febr. Ten gevolge van het ruwe weer is vanmiddag in het Zijpe de kolen bak „.Baanh-oek", waarop een kraan is gemonteerd, gekapseisd en gezonken. Aan boord van de „Baanhoek", die door de motorsleephoot Adria- na 2 uit Rotterdam werd ge sleept, bevonden zich twee per sonen. Een hunner is gered door de sleepboot, de andere door het in de buurt zijnde m.s. Jan Pie terszoon Coen. ROTTERDAM, 25 Febr. W. A. van der Taks Bergingsbedrijf is er vanmiddag in geslaagd, in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland de kustvaarder „Leu- vehaven" te lichten. Zoals be kend is dit schip Zondag j.l. na een aanvaring met een Japans vaartuig gezonken, waarbij twee opvarenden zijn omgekomen. Met drie zware bokken, drie sleepboten en vier bergingsvaar tuigen, van van der Tak en van andere bedrijven, is vanmiddag het werk gedaan. Nadat om kwart over drie het verkeer op de Nieuwe Waterweg was stilgelegd, begonnen de bokken om half vier met lichten. Getrokken door de sleepboten zetten zij vervolgens de „Leuvehaven" bij de Noorde lijke oever aan de grond. Er bestaat goede hoop, dat een deel van de tinlading van de „Leuvehaven" nog gered kan worden. BEIROET, 25 Februari Er is Donderdag een opstand van officieren in Syrië uitgebroken. Naar gemeld werd hebben de op standelingen de Syrische president, Sjisjakli, 24 uur gegeven om het land te verlaten. Opstandige officieren namen de macht in handen in de in het Noorden van het land gelegen stad Aleppo. De radiozender van deze stad zond bekendmakingen van de rebellen uit. Onder de druk der omstandigheden heeft de president zijn ontslag ingediend, zo meldde Radio-Damascus en Donderdagavond het land verlaten. In een van deze bekendmakin gen is medegedeeld, dat er een nieuwe president is benoemd, na melijk Hasjem-El-Atassi, 'n voor aanstaand leider van de Volks partij, die veel aanhang in Alep po heeft Volgens een ander be richt van Radio-Aleppo beheer sen de opstandige officieren de toestand te Aleppo geheel en al. Zij hadden noodvoorzieningen getroffen en er voor gewaar schuwd, dat bij inbreuken zware straffen zullen worden uitge sproken. Radio-Aleppo beschuldigde pre sident Sjisjakli van onderdruk-, king van het volk, Fascisme en WENEN, 25 Febr. Berichten, welke in Wenen van verschillen de landen achter het IJzeren Gor dijn binnenkomen, maken mel ding van toenemende vrees onder de Katholieken en protestanten, dat een nieuwe vloed van kerk vervolging zal losbreken. Deze sombere verwachtingen vinden haar oorzaak voornamelijk in het mislukken van de conferentie dei- Grote Vier te Berlijn. De berichten komen met name uit Polen, Hongarije, Tsjeöho- Slowakije en Roemenië. Tot op heden heerst in deze landen een zekere kalmte tegenover de godsdienst. Het standpunt van de Een foto uit de machts-periode van generaal Naguib, genomen op de eerste verjaardag van de revolutie, tijdens een parade. In het midden saluerend generaal Naguib. Links van hem Abdel Nasser, zijn opvolger, rechts majoor Hoessein. regeringen op dit ogenblik is op last van Moskou, dat de richt lijnen in de houding ten aanzien van de godsdienst uitgeeft dat geduld moet worden betracht. Uit Tsjechosl-owakije wordt ge meld, dat gedurende de koude van de afgelopen maanden 39 priesters en zusters in de concen tratiekampen het leven hebben gelaten. Bovendien hebben nog zeven andere priesters het leven verloren door lawines, welke voorkwamen in het Tetrage-bergte waar zij hout moesten hakken. In Hongarije. Uit Hongarije komen berichten binnen, dat de vermildering van het regiem, welke vorig jaar in getreden is en waarbij aan de katholieken opnieuw een aantal faciliteiten werden verleend, voortduurt. Een aantal priesters, die in concentratiekampen waren opgesloten zijn op vrije voeten gesteld, ja zelfs hebben sommigen van de regering verlof gekregen weer de H. Mis te lezen en biecht te horen. Maar onverminderd blij ven van 'kracht de opheffingen van kloosters en het verbod aan kloosterlingen om in het parochie werk ingeschakeld te worden. Vandaar dat onder hen de diep ste armoede heerst. KARATSJI, 25 Febr. De Pa kistaanse premier, Mohammed Ali, heeft Donderdag te Karatsji officieel medegedeeld, dat de Ver enigde Staten er in hebben toe gestemd Pakistan militaire hulp te verlenen op basis van een pro gramma voor ^wederzijdse bevei liging. Hiermede is het aantal lan den, dat op basis van de weder zijdse verdedigingshulp, in 1949 begonnen, steun verkrijgt, op 28 gekomen. Ook Nederland behoort tot deze landen. Einde 1953 wees het Ameri kaanse Congres 16.788 millioen dollar voor de wederzijdse hulp verlening toe. „verkrachting van de democra tie". Sjisjakli werd met „dwinge land" en „beul -van het volk" aan geduid. Als een van de leiders van de opstand werd door de opstande lingen kolonel Amin Aboe Issaf genoemd, een Droezen-officier in het Syrische leger, die in Augus tus 1951 door Sjisjakli in hechte nis was laten nemen op beschul diging van deelneming aan een poging tot een staatsgreep. Hij is blijkbaar sedertdien vrijgela ten en in zijn ambt hersteld. Bladen in de Libanese hoofd stad, Beiroet, noemden Donderdag kapitein Mosetafa Al Hamdoen de leider van de opstandelingen. MOSKOU, 25 Febr. Uit de in Moskou verschenen bladen blijikt dat een vice-v-oorzitter van de ministerraad van Armenië is af gezet en dat twee nieuwe zijn benoemd. Ameland onbereikbaar SCHIERMONNIKOOG, 25 Febr. De burgemeester van Ameland is vanmiddag op het verkeerde Waddeneiland terecht gekomen, toen het vliegtuig, waarin hij van Friesland op weg was naar Ame land op Schiermonnikoog een noodlanding moest maken. Het Austervliegtuig, dat van de vliegbasis Leeuwarden was opge stegen om de luchtbrug met Ame land in stand te houden, werd be stuurd door de heer J. Burger. De burgemeester van Ameland was de enige passagier. Boven Schiermonnikoog werd het vlieg tuig door een zware regenbui overvallen, zodat de vlieger het wenselijk achtte op dit eiland een noodlanding uit te voeren. Zonder schade aan te richten wist hij het toestel op het strand te zetten. Morgen zal het weer naar Leeuwarden terugkeren. WASHINGTON, 25 Febr. Heel Amerika volgt met belang stelling de strijd, die de minister voor het leger, Stevens, voert tegen de communisten-jagende senator MacCarthy. Het is van daag bijna tot het aftreden van de minister gekomen. 't Ging om de verwijdering van communisten uit de strijd krachten. MacCarthy zag hiertoe geen kans, wanneer hoge officie ren niet gedwongen zouden kun nen worden, voor zijn commissie te getuigen. Minister Stevens voelde daar niets voor. Gisteren heeft Stevens er echter in toege stemd, de „namen van alle per sonen" te noemen, die zijn be trokken bij het geval van dr Irving Peress, een voormalig majoor van het Amerikaanse le ger, die heeft geweigerd te ver klaren of hij ooit communist is geweest. Ook ging de minister er mee accoord, dat officieren door de commissie gehoord zou den kunnen worden, mitszij met respect bejegend zouden worden. Deze laatste voorwaarde werd door MacCarthy uit het commu niqué van de overeenstemming weggelaten, zodat het er uit zag, alsof Stevens het onderspit had gedolven. Vandaar de veront waardiging van de minister en de geruchten over aftreden. In legerkringen gelooft men, dat de houding van president Eisenho wer in deze controverse tenslotte beslissend zal zijn voor het al of niet aanblijven van de minister. Deze heeft zelf verklaard, niet over aftreden te denken. 's-GRAVENHAGE, 25 Februari Volgens door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samen gestelde gegevens bedroeg de waarde van de invoer in Janua ri 1954 f 840 millioen (v.m. f 833 millioen), terwijl voor een waar de van f 758 millioen (v.m. f 681 millioen) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 90 (v.m. 82). Het leven van generaal Naguib, tot gisteren machtig staatshoofd in Egypte, is vandaag wel sterk veranderd. Zoals bekend heeft Naguib ontslag genomen uit alle regeringsfuncties en is de macht overgegaan op luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, die tot nu toe vice-premier was onder het revolutionnaire regiem. Generaal Naguib heeft het verbod gekregen zich buiten zijn woning te bege ven. Zoals onze foto toont wordt dit hem trouwens ook onmogelijk gemaakt, zijn huis in een van de buitenwijken van Cairo is om geven door prikkeldraadversper ringen, welke op hun beurt nog weer eens worden -bewaakt door gewapende militairen. (Radiografisch overgebrachte Tel-efo.to). WASHINGTON, 25 Febr. De regering der V.S. heeft in een nota aan de Poolse ambassade te Washington geëist, dat de Poolse consulaten-generaal te New York, Chicago en Detroit worden geslo ten en het -personeel wordt terug geroepen. In het Amerikaanse schrijven wordt gezegd, dat onder de huidige omstandigheden de betrokken consulaten geen enkel nuttig doel dienen. VATICAANSTAD, 25 Febr. (Reuter). Paus Pius XII, die al een maand lang ernstig ziek is, zal misschien binnenkort een Consistorie van Zijn kardinalen bijeenroepen, aldus hard nekkige geruchten die vanavond ten Vaticane de ronde deden. onder voorbehoud Dit zou, naar van deskundige zij-de verklaard wordt, om een van de volgende redenen kun nen geschieden: 1. om de kardinalen die wer ken -bij het Centrale Bestuur van de Kerk te Rome van Zijn ge zondheidstoestand op de hoogte te stellen en hun grotere bevoegd heid te verlenen in kerkelijke zsksn 2. om nieuwe kardinalen te creëren. Een hunner zou dan tot kardinaal-staatssecretaris worden benoemd. In Vaticaanse kringen wijst men er op, dat vele sleutelposi ties in het Centrale Kerkbestuur, waaronder die van staatssecreta ris, op het ogenblik vacant zijn. waardoor bijna alle besluiten van enige betekenis door de Paus zelf genomen moeten worden. (Dit Reuterbericht geven wij HOLLUM, 25 Febr. Ameland is uit zijn isolement overzee be vrijd. Na een maand door het ijs geblokkeerd te zijn geweest, is de veerboot „Waddenzee", die de verbinding NesHolwerd onder houdt, in de afgelopen nacht uit haar ijskluisters verlost. Vanmiddag om één uur is het schip naar Holwerd vertrokken. Het schip had voordat het in diep water kwam, met drijfijs te kam pen. De tocht van gewoonlijk één uur, duurde thans 3Vs uur. Door de lage waterstand kon men Hol werd niet verder dan tot op 1300 meter bereiken. Met een amphi- bievaartuig kon contact worden verkregen met de vaste wal. De terugtocht kon wegens vergevor derd getij niet meer worden on dernomen. Men hoopt dat morgen, Vrijdag, -de bootdienst weer nor maal zal zijn. Vliegtuigen hebben vanmiddag de post nog op het eiland ge bracht. De „Lauwerszee" is gisteren met een lading veevoer en levens middelen halfweg de route Oost- mahornHolwerd vastgelopen op een ban-k. De „Ameland", een van de veerboten van Schiermonnik oog, is naar de „Lauwerszee" ver trokken om de niet duurzame le vensmiddelen over te nemen en naar de steiger te Nes op Ame land te brengen. uiteraard Red.). Vanavond werd van gezagheb bende zijde vernomen, dat de Paus de afgelopen drie dagen geen voedsel langs de normale weg tot zich heeft kunnen nemen. Zijn artsen hopen spoedig een foto van de maag te kunnen ma ken om een zekere diagnose te kunnen stellen. Intussen is Zijn algemene toestand iets verbeterd. PARIJS, 25 Febr. De com missie voor buitenlandse aange legenheden van de Franse Natio- nade Vergadering heeft vandaag de socialist Jules Moch van harte geluk gewenst met zijn lang en onvriendelijk rapport inzake het Europese Leger. De commissie heeft voorts besloten het rapport van Moch aan te houden als basis voor de komende bespre kingen. Deze beslissing kan opgevat worden als een ernstige slag voor de voorstanders van de E.D.G. Waarnemers echter wijzen er op dat in de commissie vele voor standers van het plan zitting hebben, m-aar dat zij de resolutie aanvaard hebben, om niet thans reeds de gemoederen al te zeer te verbitteren. Mevrouw Smuts overleden PRETORIA, 25 Febr. Me vrouw Isie Smuts, de weduwe van wijlen veldmaarschalk Smuts, is Donderdag overleden. Zich -bewust van Zijn grote verantwoordelijkheid als Hoofd van de Kerk, wenst Paus Pius nauwkeurig op de hoogte te wor den gehouden van alles wat er over Zijn gezondheidstoestand be- richt wordt. De officiële bulletins worden in overleg met Hem op gesteld. Hij leest -de kranten, luis tert naar de radio en commenta rieert en critiseert de berichten die Hem onder ogen komen. Hij wenst zich niet als zieke te gedragen en als zijn krachten het even toelaten, wil Hij zijn werk zaamheden zoveel mogelijk doen. In Zijn omgeving wordt verklaard dat er geen onmiddellijk gevaar bestaat. Vrijwillige armoede sloot kachels uit FERRARA, 25 Febr. Tenge volge van de strenge koude, die in de afgelopen weken in geheel Europa heeft geheerst, zijn onder de kloosterzusters in Italië vele doden gevallen. Alleen in het aartsbisdom Ferrara zijn blijkens een mede-deling van de aartsibis- schop van dit -diocees, mgr. Rug- gero Bovelli tien zusters van koude omgekomen. Deze overle den zusters, die tot de orde der Clarissen, ongeschoeide Carmeli- tessen, Augustinessen, Benedicti nessen en de vrouwelijke orde der Ca-pucijnen behoorden, vormen meer dan 10 pet der in deze kloosters levende zusters, aange zien -het strenge slot van de ge noemde huizen in totaal 98 kloos tervrouwen herbergde. De stren ge armoede, waar-onder deze zus ters overeenkomstig haar regel leven, staat -bij het betrekkelijk mil-de klimaat van Italië over het algemeen geen verwarming toe. Zoals de aartsbisschop in zijn mededeling verklaart, waren de bewoonsters van het koudste der genoemde kloosters, dat der zus ters Carmelitessen, pas op grond van een door hem gegeven uit drukkelijk bevel bereid geweest, twee kleine kachels te laten plaat een.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1