Westfriese jeugd bijeen in Obdam ZWITSARUB Perceel aangekocht voor de brandweer Raad Akersloot acht rioleringsplan belangrijk Districtsvergadering van het Nederlands Rundveestamboek Minister Suurhoff klaagt over te weinig ondernemingsraden Interessante lezing over het „Heilig Bruurke*" P,.rw.lifïr* j een weemoedige herinnering aan 1 I acnilg gehiaaguehet schone Insulinde. Spierdijk Gemeenteraad De Rijp Verkouden kinderen? Dodelijk ongeval van sportman Noordholl. Elftal tegen Vitesse Marktberichten MARKT BARNEVELD Rector v. d. Zalm naar Canada Godsdienstigeenvoudiggehoorzaam Invasie van Russische schepen Monturen voor GLASBRILLEN ADR. v. d. KUIP Purina 4 Vrijdag 26 Februari 1954 oogstte een verdiend succes. T4-iu «prpii 1 1 cv Twee toneelstukken, opgevoerd Otlgt I Cllliag door Wognum en Obdam, hielden de „zaal" twee uren lang in de OBDAM. „Je kijkt je ogen ban. Zocht Wognum het in vro- uit op zo'n belangstelling voor zo'n lijkheid, Obdam kreeg de han- dag. Dat is ongekend in Neder- j den van de toehoorders minuten- land." Met vreugde kon kapelaan, lang op elkaar met een ernstiger Loerakker van Wognum deze stuk. woorden gisteren in het Paro- Maar het meest hebben we ge- chiehuis van Obdam uiten als een noten van de eenvoudige zang- „soort opening" van de districts- voordracht van de zusjes Oude dag van J.G. en N.K.J.B. uit het jans plus guitaar uit Ursem. Dat Dekenaat Wervershoof. was amusement van de bovenste plank: zuivere stem, goede into- Driehonderd twee en vijftig natie, uitstekende voordracht. jongens en meisjes plus nog ruim honderd en vijftig teleurgestel- den, fluisterde een glunderende Jaap Schouten, districtssecreta ris, me als aanvulling in het oor. „Een voorbeeld van Katholie ke Jeugdbinding", besloot kape laan Loerakker zijn toespraak waarna voorzitter Jaap Neefjes de spreker van de ochtend, Dr C. J. C. Arnold, al even opgewekt' het woord kon verlenen. Deze districtsdag van J.G. en N.K.J.B., die zo'n blijmakende be langstelling trok, was om half negen geopend met een H. Mis I door kapelaan Loerakker opge- dragen in de parochiekerk te Ob- i dam. Daarna was er gezamenlijk ontbijt in het Parochiehuis en vervolgens zette Dr Arnold uit Alkmaar zich schrap tegen de piano, die als ruggesteun scheen te dienen. Hij vertelde in eenvoudige tref fende trant aan de ademloos toe luisterende vierhonderd iets over de verhouding van hen tot hun ouders. Over de moeilijkheden tijdens de puberteitsjaren. Over de plichten van de jeugd ten op zichte van vader en moeder. Eer bied, Liefde, Gehoorzaamheid. Drie steunpilaren van het katho lieke gezin. Het was een openhartige toe spraak. Een praatje zomaar voor de vuist weg. Maar het trof doel. Het waren opmerkingen regel recht in de roos van al dip moei lijkheden, waarmede de jeugd wordt overvallen in die jaren van rijping tot man of vrouw. Eerste liefde, onvolledige of hele maal geen' voorlichting van vaak conservatieve ouders, die maar heel moeilijk over deze dingen aan het praten te krijgenzijn. Over de gezelligheid thuis, de vrijetijdsbesteding, die vooral op het platteland zovaak te wensen overlaat. Over de offers, die ouders en ook kinderen brengen moeten. Over de verantwoorde lijkheid van vaders en moeders tegenover God, Die straks op de alleréérste plaats de vraag zal stellen: „Wat hebben jullie van je kinderen gemaakt?" Er waren enkele vragen uit de propvolle zaal aan de geachte in leider. Er zal straks thuis in Nib- bixwoud, in Wervershoof, in Ur sem, Zwaagdijk en Spierdijk in besloten kring verder over wor den „geboomd". Dit onderwerp en deze spreker zijn daarvoor een prachtige aanleiding. Middagbijeenkomst Na de ernst de luim. Eerst nog wat brood met koffie, een gramo- foonplaat, „Vaya con dios" en een wandelingetje door het kletsnatte Obdam. Toen bevolkten Zwaag- dijker meisjes in fleurige kledij het toneel en brachten de „Zee man" in de zaal. Deze zeeliede- renpotpourri werd opgevolgd door N.H. JUNIORENTEAM TEGEN ALCMARIA V. Op Zondag T Maart a.s. 12.15 uur zal het voorlopig Noordhol lands juniorenelftal een oefen wedstrijd spelen op het Gemeen telijke Sportpark te Alkmaar tegen een sterke combinatie van Alc- maria 1 en 2. De opstelling: Reitsma (P'steyn) doel; Jeltes (W'Frisia), Veerman (Volendam) achter; Nieuwveen (Alcm. V.), Schilder (Volendam), Smit (Volendam) midden; Visser (Egmondia), Buis (Egmondia) Bond (Volendam), Tuyp (Volendam), Vlug (DTS) voor. Reserves: Meijer (CSV), Ory (R. K. APC), Ruiter (Flevo), Steur (Volendam). Was het een wonder dat de Vastenavondbal volledig slaagde na deze middag van gepaste vro lijkheid? Het district Wervers hoof kan met extra voldoening op deze dag terugzien. Artsendienst Hollands N oorderkwartier Bij geen gehoor bij de eigen srk n vanaf Zaterdag 27 Febr. te 14.00 uur tot Maandag 1 Maart „c a.u'J uur alleen voor spoedge vallen bereikbaar de artsen: J. Kok, Hippolytushoef K 2279 334; A. J. Roskam, Winkel K 2244 335; A. P. Hoogkamer, Midden- meer K 2270456; A. J. Koning, Schagen K 2240435; T. Nauta, Wieringerwaard K 2242262; Jac. Hageman, Oude Niedorp K 2262 212; J. W. F. Verheul, *t Zand K 2249—223 b.g.g.h. K 2248-288. Dierenartsendienst Holl. Noorderkwartier Gedurende dit weekeinde wordt de dierenartsendienst waar genomen door de heren N. J. Bouwman te Slootdorp K 2278 234; E. Hakkesteeght, Schagen K 2240—437; W. v. d. Sluis te 't Zand K 2249—312. Advertentie) Genezende warmte door wrijven met eén Zwitsal preparaat (.vraag ae voordelige introductie-verpakking J| DE RIJP Dinsdagavond kwam de raad dezer gemeente in vergadering ten gemeentehuize bij een. Na een kort welkomstwoord van burgemeester Dalenberg deelde deze mede, dat een verzoek van de Middenstandsverenigingen was ontvangen om toe te treden tot het Financieringsinstituut Alk maar. Het verzoek werd in deze vergadering echter nog niet be handeld, omdat burgemeester en wethouders hieromtrent hun stand punt nog niet hadden kunnen be palen. Het perceel Noordeinde 353 werd overeenkomstig het advies van de hoofdingenieur-directeur van de directie van de wederop bouw en de volkshuisvesting in de provincie Noordholland onbe woonbaar verklaard. Het voorschot voor het bijzon der onderwijs voor 1954 werd op 33.83 per leerling of f 7.171.96 in totaal vastgesteld. Hierna werden achtereenvolgens een tweetal gemeenschappelijke regelingen, t.w. de Vleeskeurings kring Purmerend' en de school artsen-dienst „Waterland" en de verordening op de straatbelasting in deze gemeente gewijzigd. Ook de voorgestelde wijziging van de algemene politieverorde ning werd door de raad vastge steld. Ingevolge deze wijziging zal het voortaan eveneens verbo den zijn om rijwielen met hulp motoren te plaatsen of in stil stand te hebben zonder middellijk toezicht van een daartoe be kwaam persoon dan wel zonder deugdelijk slot. In verband met de benoeming van de heer D. A- E- P- de Jong'h tot ambtenaar ter secretarie dezer gemeente, stelde de raad hefn thans eveneens aan tot ambtenaar van de burgerlijke stand. Bij de begroting voor het jaar 1953 besloot de raad tot aankoop van een nieuwe motorbrandspuit. De aankoop heeft tot heden i.v.m. het gebrek aan garageruimte niet plaats gehad. Thans evenwel be sloot de raad het perceel Rechte- straat 101, eigenaar de heer H. v. d. Bosch, aante kopen en dit voor garage te bestemmen. Hier uit mag worden geconcludeerd, dat de nieuwe motorspuit wel spoedig zal worden aangekocht. De bakkersvereniging „Ons Be lang" is teruggekomen op haar door de raad vastgelegde ver plichte middagsluiting op Dins dag. De heren verzochten n.l. deze verplichte sluiting weer op te heffen. Ook nu volgde de raad het advies van „Ons Belang" en bepaalde, dat de bakkers hun za ken niet behoeven te sluiten. In verband met een wijziging van de gemeentewet en de armen wet stelde de raad nieuwe rege len vast met betrekking tot de controle op het geldelijk beheer en de boekhouding van de ge meente-ontvanger en van de an dere met geldelijk beheer en met boekhouding belaste ambtenaren. Ook de boekhouding van het Ge meente Wees- en Armenhuis zal onder deze bepalingen vallen. Het op 1 April a.s. aflopende contract met de N.V. Mij. tot Bevordering van Nijverheid te De Rijp tot het leveren van gas ten behoeve van de openbare straat verlichting werd in verband met de nog steeds stijgende kolenprij- zen slechts voor één jaar ver lengd. Aan de heer P. Roemer, gecommitteerde bij vorengenoem de maatschappij werd opdracht gegeven zijn stem uit te brengen tot goedkeuring van de balans, verlies- en winst-rekening over 1953 en ten aanzien van de ha ringvisserij het besluit van 24 Februari 1902 ook over 1954 te bestendigen. Bij de rondvraag vroeg de heer Middelkoop nadere inlichtingen omtrent de mogelijkheid tot ver laging van de vermakelijkheids belasting. De voorzitter deelde mede, de betreffende circulaires eerst des morgens te hebben ontvangen. De heer Tromp brak een lans voor het beperken van het snelle rijden door de bebouwde kom. Na nog enkele opmerkingen sloot hierop de voorzitter met een kort woord deze vlotte vergade ring. HOORN. Vooral over de waarderingscijfers is Woensdag middag gesproken in de districts vergadering van het Nederlands Rundveestamboek 'in de Parkzaal. Door de vereniging „Blokker" werd er b.v. op aangedrongen, dat er meer dieren met „80" zouden worden gewaardeerd, om dat ze dan in aanmerking komen voor export naar Frankrijk. Men benijdde de leden van het Friese Rundveestamboek, want daar is een beJrijfsgemiddelde van 85 86 niets bijzonders. Bij afwezigheid van prof. De Jong stond ook deze vergadering onder leiding van de heer Laan, terwijl de vragen door ir. Ander- kamp, de hoofdinspecteur van het N.R..S. werden beantwoord. Medegedeeld werd, dat insp.ec- teur Kroon een hulp zal krijgen daar de huidige regeling, waarbij assistentie wordt verleend door een collega uit een aangrenzend rayon, onbevredigend werkt. Inzake de N.R.S.-tentoonstel- ling te Den Bosch werd gezegd, dat de organisatie op dezelfde wijze zal geschieden als in 1949, maar dat met de toen gemaakte op- en aanmerkingen rekening zal worden gehouden. Er is nog geen definitieve beslissing geno men over de vraag of alleen die ren met witte papieren zullen worden toegelaten. Ook de ver voerskosten moeten nog nader worden bezien. De ervaringen, vorige keer met de vervoerders opgedaan, waren niet onverdeeld gunstig. Half April zaïl het vraag programma nog 'ns in „De Stam- boeker" worden afgedrukt. Selec tie van de dieren kan desgewenst reeds voor 1 Mei plaats vinden. Er werd op aangedrongen de stamkaarten juist in te vullen. Verschillen russen de stamkaart en het dagboek van de insemina- tor kunnen grote moeilijkheden bij de erkenning van de kalveren met zich mede brengen. Er worden pogingen in het werk gesteld om het vaderschap via bloedonderzoek te gaan be wijzen. Hieromtrent is een des kundige doende met een onder zoek van de in Amerika gevolgde methode. Er bestaan plannen om van 5 tot 10 Juli een excursie te orga niseren naar de Royal Show in Engeland, terwijl.er veel belang- AKERSLOOT Woensdag kwam de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester G. J. J. van den Heuvel, in voltallige zitting ten raadhuize alhier, in openbare bijeen. vergadering Het Verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Ge meenschap is in Nederland geratificeerd. Hierboven een opname van de officiële documenten, met rechts de laatste pagina der acte van bekrachtiging van het verdrag, getekend door HM. de Koningin en de ministers J. W. Beyen en mr. J. M. A. H. Luns. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van het Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding, waarbij deze Vereniging haar dank betuigt voor de ontvangen bijdrage van f25.Op een verzoek van de Bond van Mobilisatie-invaliden te Drachten, om subsidie werd door de raad overeenkomstig het voor stel van burgemeester en wethou ders afwijzend beschikt. Bij een schrijven van ihet Technisch ad viesbureau der Vereniging van Nederlandse Gemeenten wordt medegedeeld, dat het Bureau zich gaarne wil belasten met het ma ken van een beperkt riolerings plan. De kosten voor een eenvou dige zuiveringsinstallatie zullen nl.rn. f60.000,bedragen en voor de riolering f200.000,tot f250.000,Hoewel deze kosten de raad hoog voorkomen acht hij het toch van belang dat het op maken van het plan doorgang zal vinden. Aan het comité voor de Nationale Feestviering, gevestigd te Akersloot, werd een subsidie van f300.toegekend, welk be drag reeds in de begroting 1954 is geraamd. Op het schrijven van de Fa. W. Blokker Jzn. te Aker sloot, waarhij verzocht werd een gedeelte van het perceel grond gelegen aan de Raadhuis weg naast zijn bloe-mbollenschuur en eigendom der gemeente te kun nen aankopen voor uitbreiding van het bloem,bollenbedrijf. werd na ampele bespreking z. h. st. be sloten op het verzoek nog geen beslissing te nemen en derhalve het verzoek aan te houden. Met de ontwerp-re-geling betreffende de bezoldiging van de ambtena ren van de 'burgerlijke stand in de provincie Noordholland, toe gezonden bij een schrijven van Ged. Staten van Noordholland, kan de raad zicih verenigen. Naar aanleiding van een rapport van de Postcommandant der Rijks politie- te Akersloot, betreffende de verkeerssituatie Sluisweg/ hoek Koningsweg besloot de raad na enige bespreking de bestaande toestand te 'handhaven. Op voorstel van burgemeester en wethouders wordt z.h.st. be sloten het bedrag per leerling ter bestrijding van de kosten bedoeld in artikel 55 onder e tot en met 'h en p, alsmede die van de in standhouding voor 'het openbaar gewoon lager onderwijs en voor het jaar 1954 vast te stellen od f31.65, welk bedrag met f0.50 ad ministratiekosten per leerling wordt verhoogd en derhalve wordt vastgesteld op f32.15 per leerling. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten van Noord- holland en de daarbij gevoegde nota van opmerkingen ten aan zien van de begroting der ge meente Akersloot voor de dienst 1954, besloot de raad tot her nieuwde vaststelling van de be groting voor het dienstjaar 1954. Op verzoek van het R.K. Kerk. bestuur St. Jacobus Major werd besloten aan dit bestuur voor het jaar 1954 een voorschot op de gemeentelijke vergoeding ex arti kel 55 bis der lager onderwijswet te verlenen van f6676,48, terwijl aan het Bestuur van de St. Mi- ehaëlstichting over genoemd jaar een voorschot op de gemeente lijke vergoeding zal worden ver leend van f2539,85. Vervolgens stelde de voorzitter aan de orde een schrijven van de Vereniging „Het Nederlandse We gen-Congres" te 's-Gravenhage waarbij werd verzocht tot toetre ding als lid van deze Vereniging tegen een jaarlijkse contributie van f25.De raad 'besluit hier toe zonder h. st. Tevens werd z. h. st. besloten tot vaststelling van de le suppl. begroting voor het dienstjaar 1954, en tot vast stelling van de le suppl. begro ting voor 'het dienstjaar 1953. LEEUWARDEN. Op de Rijksstraatweg bij Zwarteweg- send is Woensdagavond tenge volge van een auto-ongeluk de 67-jarige S. Casteiein, de vroe gere eigenaar van Hotel „Spoor- zicht" te Leeuwarden, om het leven gekomen. De heer Casteiein reed met zijn Fiat van achteren tegen een lang zaam rijdende vrachtauto rpet ijzeren staven op en werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. De naast hem zittende heer E Mensonides, de vroegere exploitant van het Oranjehotel te Leeuwarden, moest zwaar gewond naar het Diako- nessenhuis te Leeuwarden wor den overgebracht, evenals de zich ook in de wagen bevindende mw. D. van WierenVonk, uit Noord- Bergum. Twee andere inzitten den, de gezusters Vonk uit Noord- Bergum, liepen vrijwel geen ver wondingen op. De heer Casteiein was een be kende figuur in paardensport kringen en vroeger ook een be kende wedstrijd-schaatsenrijder. DOKTERSDIENST Dokter van der Linden te Berk hout, tel. K 2295264; dokter van Meurs te Medemiblik, tel. 334; dokter Lobman te Obdam, tel. K 2265231: dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296204; dokter Boeekhorst te Wognum, tel K 2297215; dokter Bos te Twisk, tel. K 2274434; dokter Kenter te Wervershoof tel. K2288255. Het voorlopig Noordhollaiids Afdelingselftal zal op Zaterdag middag 6 Maart a.s. (4 uur) een oefenwedstrijd spelen tegen Vi tesse I te Castricum. De opstelling luidt als volgt: Doel: Haverhoek (Helder II). achter: Heddes (S.R.C.), Geesink (Odiz) midden: Karsten (S.E.W.), De Maar (Meerv. Z.); C. v. Veen (Odiz).; voor: v. d. Bijl (Odiz), Groot (Flevo), Zwanenberg (Egmon dia), Dekker (Flevo), Yzendoorn (Zaanse Boys). Reserves: van de Schaaf (Odiz), Koot (Vios), de Vries (Odiz), de Vos (Berkhout). stelling bleek te bestaan voor een map waarin foto's en gegevens van alle preferente sta-mfooekers worden opgenomen. Het formaat van het vereni gingsblad zal mogelijk wijziging ondergaan, terwijl het bestuur meende, dat het blad aanzienlijk in waarde zal stijgen, indien meer advertenties met foto's kun nen worden opgenomen. Meerdere aanwezigen achtten de tijd van groot belang waarin het vee wordt gekeurd. Verschil lenden zagen de keuring het liefst in de periode dat het dier er op zijn voordeligst uitziet, maar dit 'brengt het risico met zich mee, dat een later komen de koper, afgaande op het extra gunstige keuringsrapport, bij het zien van het dier teleurgesteld wordt, zo merkte het bestuur op. Ook werd de algehele waar dering van het vee in het geding gebracht. De vergadering achtte deze te laag. In het F.R.S. wordt een dier al opgenomen, als het „70" heeft; bij het N.R.S. is dit, bij eenzelfde maximum van 100, pas bij 75 het geval. Een dier dat met 80 wordt gewaardeerd, geldt hier al als „de volmaakte koe" en de L.T.M.-kampioen was een dier dat ook slechts met 82 a 83 werd gewaardeerd. Men wenste dan ook vooral, zoals gezegd, met het oog op de export naar Frankrijk een puriten- spreiding van 78 tot 82 a 83, maar het bestuur achtte het dan niet denkbeeldig, dat Frankrijk de eisen hoger gaat stellen. Tijdens de vergadering werd de ibondswisselprijs van de Pro vinciale Keuring van vorig jaar, die inmiddels gereed was geko men, aan de eerste winnaar, de heer R. Bakker, uitgereikt. Het Nederlands kampioen schap 2e klasse klein 38/2 UITGEEST, 25 Febr. Te Uit geest is een aanvang gemaakt met het tournooi om het biljart kampioenschap van Nederland, 2e klasse klein, cadre 38/2. De resultaten van de middag partijen luidden: Van der Lem (Amsterdam) 247 15 54 16.46 Lighthart (Alkmaar) 300 15 117 20.00 Brandjes (Uitgeest) 300 19 63 15.78 Van Bekkum (Amsterdam) 215 19 45 11.31 Van Bracht (Cuyk) 300 18 89 16.66 Wunderink (Rotterdam) 73 18 17 4.05 Koppel (Leeuwarden) 300 16 72 18.75 De Vos (Amsterdam) 192 16 45 12.00 De uitslag van de avondpar- tijen luidden: Brandjes 223 14 67 15.92 Van der Lem 300 14 64 21.42 De Vos 174 14 49 12.42 Van Bracht 300 14 163 21.42 Lighthart 300 19 57 15.78 Wunderink 300 19 89 15.78 Koppel 300 15 67 20.00 Van Bekkum 190 15 44 12.66 Pluimveemarkt: handel rede lijk. Aanvoer ca. 40.000 stuks. Prijzen: slachtkippen 1.802.00, jonge haantjes 2.152.30, zwaar der dan 1 kg 2.452.60, piepkui kens 2.202.35, zware kuikens 2.402.55, alles per kg. Overigen per stuk: oude eenden 0.801.00, tamme konijnen 2.507.00, tamme jonge duiven 0:650.75. Eiermarkt: handel aanvankelijk flauw, afloop redelijk. Aanvoer ca 1.500.000 stuks. Prijzen: eieren 11.7513.75, algemene prijs 12.60 per 100 st., kiloprijs 2.09 (60.3 gr. basis). Eierveiling: handel vlug. Aan voer ca. 8Ó0.000 stuks. Prijzen: 50/60 gr 10.75—12.38. 60/65 gr. 12.5213.75, alles per 100 stuks. Varkensmarkt: handel redelijk. Aanvoer ca. 160 stuks. Prijzen: biggen 46.0060.00 schrammen 75.0095.00, dr. zeugen 325440, alles per stuk AVENHORN, 25 Febr. 4000 kg Deense witte 5,508,80; 11000 kg rode 'kool 611,60; gele kool 7000 kg 7,40—16,30; 29000 kg uien grof 8,509,70; gew. 9,30 10,10; drieling 13,30—15,20; bie ten 28000 kg I rond 6,206,80; II 44,60; 40000 kg peen II 5,30 8,10; III 5—6,30; IV 5,10—6,20. MEDEMIBLIK, 23 Febr. 8500 kg ronde bieten A 5—5,50; B doorigedr.; 4000 kg bree'kpeen B 5—6,80; C 5,906,10; D 5; 48000 kg uien middel 8,809,50; driel. 15—15,90; grof 7,80—8,30; nep 22,40—27,70; steik 1—3; 11500 kg rode 'kool 610; 2800 kg gele kooi 8,9013,40 6000 kg witte kool 5,506,10; 73'5 kg witlof 1 59-61; 2 46—52; 3 41. WARMENHUIZEN, 26 Febr.— Rode kool 611,10; witte kool 6,50—9; gele kool 10,20—10.50. KCB BEEMSTER, 24 Febr. Witlof 2863; rode kool 614; spruit- kool 1564; boerekool 56; rode bieten 46; gare bieten 617; winterpeen III 5—10; uien, mid del 512, drielingen 9; prei 8 14;bramley seedling 1026; goud- reinette 1651; jonathan 1658; laxton superbe 1057; present v. Engeland 1356; zoete campag- ner 1345; st. remy 1633; win- terlouwtje 2433; winterjan 10 44. NRD. SCHARWOUD'E, 26 Febr 8000 ikig uiien 8,909,60; grote 8,20'8,60; drieling 5; 2500 kg peen b 55,90; c 5,506,10; 32000 kg rode kool a 810.60; b 67,90; 7000 kg gele kool 8 14,30; 120000 kg Deense witte 5,509,80. AMSTERDAM, 25 Febr. De Minister G. Suurhoff heeft te Amsterdam met een korte rede de ondernemingsraad in het be drijf der pas opgerichte Diamant bewerkers-Associatie N.V. ge ïnstalleerd, de eerste onderne mingsraad, die in de diamantin dustrie tot stand gekomen is. Hij herinnerde er aan, dat de Wet op de Ondernemingsraden elke onderneming met 25 of meer personeelsleden verplicht, een ondernemingsraad in het leven te roepen. Te weinig bedrijven had den zich hieraan gehouden, toen de wet van kracht werd Nood gedwongen werd de datum met een jaar verschoven tot 4 Mei a.s. Deze wet kent echter geen straf maatregelen, zodat iedereen haar kan overtreden. De minister noemde dit jammer, doch onver mijdelijk. Want het doel van de ondernemingsraad moet zijn een goede samenwerking te scheppen tussen werkgever en werknemer in het bedrijf, waarbij de werk nemer een gevoel van medezeg genschap krijgt. En nu kan men de mensen tot veel dwingen, maar tot het verlangen naar die goede samenwerking niet, wanneer de wil niet aanwezig is. In 31 bedrijfstakken zijn be- drijfscommissies ingesteld, zo deelde de minister verder mede, die tot taak hebben om de in stelling van ondernemingsraden voor te bereiden. Helaas moet echter worden geconstateerd, dat alleen in een kleine minderheid tot instelling van een raad is overgegaan. Daaruit blijkt een passen een klachtenbus voor het personeel te vormen, doch in de eerste plaats proberen om met de leiding van de onderneming sa men te overleggen hoe het bedrijf zo goed mogelijk aan zijn doel zal kunnen beantwoorden. De raad mag ook geen deel van de leiding worden of als zodanig worden beschouwd. Dat zou tot ongeluk ken leiden. De laatste beslissing moet altijd bij de directie blij ven. De minister was van mening, dat de leden van de onderne mingsraden met grote zorgvuldig heid moeten worden gekozen: geen dwarskijkers of lieden, die van nature altijd in de contra mine zijn en evenmin „ja-broers", doch alleen mensen met zelfstan dig inzicht, die bereid zijn de no dige offers, vooral in tijd en ener gie, te brengen. ALKMAAR. Rector J v. d. Zalm is door de bisschop van Haarlem aangesteld als geestelijk verzorger van emigranten. Hij vertrekt daartoe 5 Maart met het emigrantenschip die „GrooteBeer" als geestelijk verzorger aan boord. Na aankomst in Canada blijft Rector v .d. Zalm dan enige tijd daar terwijl het schip nog een reis maakt. Rond Pasen zal rector v. d. Zal-m weer in Alkmaar terug gebrek aan belangstelling en2Ü'n-»Hij 2al tijdens zijn reis ver- activiteit bij de werkgevers en werknemers, aldus minister Suur hoff. „Laat niemand denken, dat een ondernemingsraad alleen belan genbehartiging van het personeel voorstaat", zo ging hij voort. „Dat is beslist niet de bedoeling van de wet." Iedere raad moet er voor op- vangen worden door pater Jan sen M.S.C. Verenigingen en orga nisaties kunnen zich dus richten tot pater Jansen. HOORN. Het waren helaas enkele* .leden van de Vrouwenbe weging en een even klein aantal belangstellenden waarvoor gister avond in het Victoria-theater te Hoom pater Marculfis Heijer uit Megen, ovre de geschiedenis iva« broeder Evc-ardus Witte O.F.M. heeft gesproken Welkom geheten door pater F. Kallenberg, belichtte spreker op een zeer interessante wijze het le ven van deze broeder die van zijn kloosterleven een heilig leven maakte. Geboren in Hoorn trok Jan Witte, tezamen met ziin ouders, broers en zusters, in 1878. hij was toen 10 jaar, near Alkmaar, waar zijn vader een door zijn grootva der opgewerkte bierbrouwerij in beheer overnam. In deze plaats 'begon Jan zich als kunstschilder te ontpoppen en spoedig trad hij in de leer bii de bekende Alk- maarsche kunstschilder L. Klese- ner. Onder diens bekwame leidin® verrichtte hij in tal van plaatsen restauraties etc., aan wand- en muurschilderingen in kerken en kloosters. De vader van Jan Witte liet hem liever voor organist stu deren. doch Jan, nadat hij nog ge ruime tijd het heroen van ban ketbakker had uitgeoefend, begon zich meer en meer on de schilder kunst tof. te le®®en. 5 October 1881 begon hij in Harreveld met ziin Mkmaarse vriend F.vert Rijken- zberg de priesterstudie. In'1883 moest hij dpze echter opgeven. Twee maanden later probeerde hij bet onnieuw aan het seminarie te Venraii In 1885 mnest hij ook dit verlaten, daar bii niet bii machte was de leerstof te verwer ken. Ziin vriend studeerde door •Tan Witte trad in 1891 te Wijchen ir> ]«-ïposter Hier kreeg hij de naam van Broeder Everardus (Everardus: genaamd naar zijn vriend). On der deze naam was hij echter al spoedig niet meer be'kemd. Door zijn intens godsdienstig, en voor af ook gehoorzaam leven, werd hij weldra het ..Heilig Bruur'ke" genoemd. Hetgeen hij deed voor de armen is wonderbaarlijk. Hij cijferde zichzelf 'otaal weg en ook zijn gebed, zijn boetedoenin gen en zijn verstervingen stem den zijn medebroeders tot diep respect. Aanvankelijk als kloos terportier, later, wegens 'n euvel aan zijn voet als huis- en kunst schilder, sleet hij zijn heilig le ven in Me'gen. Vijftig jaar lang, geheel in zidhz-elve gekeerd, doch altijd voor iedereen even vrien delijk. gehoorzaam en dankbaar. Op 22 December 1950, stierf hij, een diepe indruk achterlatend. Reeds bij zijn teraardbestelling was er een buitengewoon grote belangstelling. Tijdens zijn kloos terleven waren, zowel voor de armen, voor wie hij dagelijks bad, als voor zijn medebroeders, gebedsverhoringen door zijn voorspraak ontstaan. Na zijn dood nam dit aantal gestadig toe. Iedere dag worden er bloe men aan het Minderbroeders- klooster afgegeven: bloemen die zijn eenvoudig graf, in de tuin van het klooster sieren. Pator Marculfir Heijer, die zijn zeer interessante lezing met licht beelden verduidelijkte, is thans bezig, alle mogelijke gegevens over het leven van 't H. Bruur- ke te verzamelen, om zo moge lijk een Zaligverklaring, mis schien een Heiligverklaring in Rome te bewerkstelligen. Binnen kort zal in Megen,. waarschijn lijk reeds 'in het voorjaar, een kapel waarin zijn stoffelijke res ten van het „Heilig Bruur'ke" ge plaatst zullen worden, worden ingezegend. Met de bouw werd enige tijd geleden een begin ge maakt. In de komende weken zullen wij het leven van deze Hoorn- Alkmaarse broeder in ons blad uitvoeriger beschrijven. in Italiaanse havens Naar aanleiding van de vele Russische schepen, die momenteel de Italiaanse havens binnenlopen voor revisie, heeft de Italiaanse regering thans maatregelen ge- De Russische schepen blijven ettelijke maanden in de Italiaanse havens liggen en de NAVO auto riteiten maken zich bezorgd hier over en vrezen, dat de Russische bemanningen van de schepen van hun verblijf gebruik zullen ma ken, om allerhand inlichtingen omtrent de NAVO-zeestrijdkrach- ten in de Middellandse Zee te verzamelen. Van wie is deze bril? WIERINGERWAARD. Ge vonden voorwerp: bril met plastic montuur. Inlichtingen te beko men bii de Postcommandant de Jong, Molenweg 33. Na een geduldig -ge dragen lijden, over leed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden onze lieve Vader, Beh-uwd- en Grootvader BERNARDUS MARTINUS DE HAAN Weduwnaar van Maria Delemarre in de ouderdom van 74 jaar. Wij bevelen de ziel van onze dierbare overledene in Uw godvruchtige gebede- aan. Hoorn, 25 Febr, 1954 Keern 468 Zijn diepbedroefde kinderen: Avenhorn: Th. de Haan-Bot M. v. Diepen-de Haan J. v. Diepen Hoorn: B. de Haan Il-pendam: J. de Haan A. A. de Haan v. d. Hukt De Schermer: E. Vlaar-deHaan J. Vlaar Grootebroek: H. A. de Haan M. M. de Haan- de Jong W.-Blokker: M. de Haan A. M. de Haan-Smal en Kleinkinderen. De H.H. Uitvaart diensten zullen ge houden worden op Dinsdag 2 Maart a.s. in de Parochiekerk van de H.H. Cyriacus en Franciseus te Hoorn. De gezongen H. Mis van Requiem om 8.15 uur. De stille H. Mis om 9 uur. Hierna de begrafenis vanuit de Kerk in het familiegraf op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkransbidden des avonds om 8 uur. in goud-doublé met 2 schroeven Deze bril valt zeer weinig op In één dag gereed Mient 25 - Alkmaar t.o. Langestraat

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4