Duitsers nooit accoord met verdeling van hun land Papoea leeft geestelijk in stenen tijdperk Communistische hulp aan F ietminh is nog groot „BERLIJN HEEFT DE WEG GEëFFEND" Verdeling Korea kan nog lange tijd duren Eerste Nederlander stond in Indonesië terecht Vrijdag 26 Februari 1954 Pagina 5 Buitenlandse notities NAGUIB AAN DE KANT Schepen vastgevroren in Oslofjord Regering en oppositie zijn het eens Socialisten blijven EJD»Gechter een hindernis noemen Hoongelach voor Olienhauer Wrak Comet opgehaald PAPIEREN LEGER Voor natte moeson grote slag met de rebellen? Dulles meent, dat tivee resultaten de toekomst zullen beïnvloeden WASHINGTON, 25 Februari - De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft in een radiorede verklaard, dat de Berlijnse conferentie twee resultaten heeft opgeleverd, welke de toekomst aanzien lijk zullen beïnvloeden. Eisenhower stelt Neliroe gerust Dodelijk ongeval bij Zwartewegsend BENDE WILDE STAD OMSINGELEN Op verkenning in Nieuw Guinea Wijze van aanraking met de Westerse beschaving beslissend voor de toekomst van ons rijksdeel Secretaris-generaal der Ver. Naties: MEER ATOOMENERGIE IN ENGELAND 49 KOGELS IN ZIJN HUIS GEVONDEN GENEESMIDDEL TEGEN GRIEP? GROTE GRAANOPSLAG IN VER. STATEN Cven geruisloos als de president van Egypte, géneraal Naguib, na de verjaging van Faroek in Juni 1952 aan de macht kwam, is hij gistermorgen aan de kant gezet. De bijzonderheden rond deze „onbloedige" troonsafstand vormden zowel Donderdag als vandaag het grote nieuws. De vice-premier Gamal Abdel Nas ser heeft de touwtjes thans in handen genomen, daarbij gehol pen door een groep jonge offi cieren, merendeels leden van de z.g. Revolutionnaire Raad. Als motief voor hun handelingen hebben deze vroegere naaste medewerkers van Naguito aange voerd. dat de generaal streefde naar de alleenheerschappij, wat zou blijken uit de vérgaande be voegdheden, die hij op wetge vend- en bestuursterrein voor zich opeiste. Wat schuilt hier eigenlijk ach ter? Het is thans nog te vroeg om een afdoend antwoord op deze vraag te geven. Teneinde een voorlopig oordeel te vellen kan hoogstens de ontwikkeling, die Egypte onder de leiding van Naguib heeft doorgemaakt, een houvast bieden. Daarbij dienen dan de volgende punten in over weging te- worden genomen: de verhouding van Naguib tot zijn medewerkers, t.w. de jongere officieren uit het leger, op de tweede plaats de sluimerende oppositie tegen het bewind van Naguib, vervolgens de economi sche situatie waarin het land verkeert en tenslotte het geschil met Engeland over de ontrui ming van de Suezzone. Wat het eerste punt betreft moge onder de aandacht worden gebracht, dat Nasser zeker niet de onbe kwaamste naast Naguito was en de vroegere vice-premier en zijn getrouwen van het eerste begin af een enorme invlófd hadden Naguib bekleedde geenszins een positie als een Kemal Ataturk, die torenhoog boven zijn advi seurs stond verheven. Wat Na guib op zijn volgelingen voor had waren hoofdzakelijk zijn grotere populariteit en zijn bezadigder oordeel en optreden. Voor de al te heethoofdige jongeren in het leger was hij eerder een rem mende factor, dan een stimule rende kracht. Deze tegenstelling dwong hem tot het eisen van grotere zeggenschap in 's lands zaken. De revolutie heeft zich in Egyp te langzamer voltrokken dan de aanhangers van Naguib zich hadden voorgesteld. Zo zijn de beloften cm verkiezingen te hou den nimmer ingelost, hoewel de verzekering werd gegeven, dat dit nog vóór 1953 zou gebeuren. Toen Naguib zijn sociale en poli tieke hervormingen invoerde, maakte hij zich tezelfdertijd dui zenden vijanden. Het verbod van de Mohammedaanse Broeder schap was een gewaagde onder neming. De leden van deze be weging, alleen in Egypte reeds 2.000.000, met hun relaties in de overige Arabische landen, kwa men in illegaal verzet. Daarbij hebben zich de grondeigenaren wier landerijen werden onteigend eevoegd, samen met de ontslagen officieren, politie-amlbtenaren en andere voormalige gezagsdragers, die ten prooi vielen aan de zui veringsprocessen. Het vertood van de Wafdpartij leverde moeilijk heden. Naguib moge populair ge weest zijn bij een groot deel van het volk, hij had ook uitgespro ken vijanden. Naguib wilde zijn land moderniseren, wenste bui tenlands kapitaal, maar stuitte op tegenstand van de oude reac- tionnaire kringen. Wanneer hii acces bad willen boeken, dan had hij óf de economische toe stand van het land aanmerkelijk omhoog moeten stuwen, óf de Britten uit Suez moeten drijven. Geen van beide oogmerken van het merendeel der Egyptenaren heeft hij kunnen verwezenlijken. Het sluiten van de overeenkomst met Engeland inzake de Soedan in Februari 1953, was niet vol doende. En het was Naguib zelf, die direct daarop de ontruiming van de Suezzone eiste. De onder handelingen daarover werden evenwel in October j.l. afgebro ken. Het uitblijven van een groot politiek succes kan voor een autocratisch bewind levensge vaarlijk worden. Menig dictator is alleen daarom vaak een oorlog begonnen. Heeft Nasser, die o.m- de onderhandelingen met de Britten namens Egypte leidde, dit gevaar ingezien? Is hij misschien bevreesd geweest, dat het al te bezadigde optreden van Naguib. althans in de ogen van de jonge- rengarde, genoemd gevaar in een acuter stadium zou brengen? Deze vragen dringen zich onwil lekeurig op. Nasser staat voor dezelfde problemen. Hij krijgt er waarschijnlijk nog enige bij. Wat in Egypte is gebeurd betekent een verzwakking voor de Ara bische Liga. Want Naguib had tenminste een lijn uitgestippeld. De recente opstand in Syrië maakt het nog lastiger. IJ et heeft weinig zin, nu reeds vast te stellen, dat de „stille omwenteling" een koeler verhou ding tot Engeland zal brengen. Nasser staat niet direct als een fanaticus bekend en elke heet hoofd, die met de verantwoorde lijkheid wordt bekleed, is trou wens gedwongen een toontje la ger te zingen. Eén ding staat wel vast! Naguib is het slachtoffer geworden van de experimentele fase waarin de Egyptische repu bliek verkeert. Een fase, die ook Nasser noodlottig kan worden. Waarmede we maar willen zeg gen, dat de werkelijke oorzaken geheel anders zijn dan de op het eerste gezicht aannemelijke fac toren van onderlinge rivaliteit, menselijk opzicht of streven naar macht. OSLO, 25 Febr. Meer dan 30 schepen zitten vast in het Us in het Oslofjord Men vreest, dat, de toestand slechter zal wor den dan ooit tevoren. BONN, 25 Febr. Regering en oppositie stemden Donderdagochtend in de West-Duitse Bondsdag er in overeen, dat de Duitsers zich nooit bij een verdeling van hun land zullen neerleggen. Zoals te verwachten was gingen hun gevolgtrekkingen van het verloop van de Berlijnse conferentie echter uiteen, waar het de voltooiing der Europese ver dedigingsgemeenschap betreft. Terwijl Dr. Adenauer de E.V.G. nood zakelijk noemde om de kracht van Europa samen te vatten, bleef Olienhauer, de woordvoerder van de socialisten de nauwe militaire samenvlechting van de Bondsrepubliek met West-Europa een on aanvaardbare hindernis voor de toekomstige hereniging achten. Adenauer verklaarde, dat de hereniging van Duitsland „een wens van de gehele vrije wereld" geworden is. „Wij zullen niet rusten tot het Duitse vaderland zjjn eenheid in vrede en vrijheid zal hebben teruggevonden," aldus de kanse lier. De houding van het Duitse volk stelde het volgens hem bui ten twijfel, dat ook een verenigd Duitsland zal toetreden tot de „door de verdragen van Bonn en Parijs gevormde gemeenschap der vrije volken". Het positieve resultaat der Berlijnse conferen tie zag Adenauer in de opnieuw gevestigde solidariteit van het Westen die de Russen wellicht zou bewegen een nieuwe phase in hun politiek in te luiden. De socialist Olienhauer stemde in met Adenauers verklaring, dat de Duitse kwestie slechts in samenhang met andere wereld problemen opgelost zou kunnen worden. De conferentie mocht volgens hem niet negatief wor den beoordeeld. Zij dient het be gin van een reeks soortgelijke conferenties te worden. De socialistische woordvoerder juichte het toe, dat Adenauer met nadruk voor een politiek van ontspanning in het veld ge treden was. Berlijn had volgens hem bewezen, dat een veilig heidsstelsel, dat Duitsland zou omvatten, slechts in het kader van de Verenigde Naties moge lijk zou zijn. De vier mogend heden zouden het over de status van een verenigd Duitsland slechts eens kunnen worden, wanneer het land werd geplaatst in een internationaal veiligheids stelsel, dat door geen land als een bedreiging zou kunnen wor den beschouwd. Waarschuwing Olienhauer waarschuwde tegen een „geforceerde integratie-poli tiek" en hij protesteerde in dit verband tegen de „demonstra tieve geste", die de Bondsdag Vrijdag wil stellen door militaire bepalingen aan de Grondwet toe te voegen. Deze geste zou vol- gens_ hem de E.D.G. niet over de moeilijkheden heen helpen, doch integendeel „ernstige verontrus ting" in de westelijke wereld scheppen. De regeringsfracties hieven bij deze opmerking een hoongelach aan, doch Olienhauer waarschuwde hen liever eerst de Franse reacties op de voort varendheid van Bonn af te wach ten. SEA SALVOR, 25 Febr. Britse bergingsvaartuigen heb ben vandaag een groot deel op gehaald van het wrak van de Comet, die de vorige maand in de Middellandse Zee gestort is. Hierbij kwamen 35 mensen om het leven. Het stuk werd aan boord van de „Sea Salvor" gebracht. Er zijn ook, door duikers, andere delen van het verongelukte toe stel waargenomen. Men is onmid dellijk begonnen te trachten deze eveneens naar boven te brengen. BONN, 25 Febr Aan gevraagde telefoongesprek ken met de West-Duitse commissie voor het Euro pese leger, werden vandaag beantwoord met een kwe lend: „Hoofdkwartier van het leger op papier, goeden mor gen." Daarna zei de telefoniste: „Wij hebben het Europese lejer zo juist begraven wat bunnen wij voor u doen?" De uitleg hiervoor is, dat het vandaag vrouwendag is in het vooriaarscarnaval in het Rijnland. De vrouwen dragen carnavalscostumes en zijn vrij te doen wat zij wil len. terwijl van de mannen verwacht wordt, dat zij zich zullen onderwerpen aan de grappen van de vrouwen. HANOI. 25 Febr. Het Franse hoofdkwartier heeft vandaag be richt, dat communistisch China naar schatting nog maandelijks 3.000 ton oorlogsmateriaal naar de Vietminh stuurt. Een woordvoerder zei, dat na het einde van de vijandelijkheden in Korea er geen merkbare stij ging is geweest in de communis tische hulp, welke ook niet uitge breid is tot vliegtuigen. Ook zijn In de eerste plaats was Molo- tof, voorzover Europa betreft, er toe gebracht te tonen, dat de Sowjet-Unïe vast houdt aan alles wat zij bezit, ook aan Oost-Duits- land en Oost.-Oostenrijlk, en dat zij nog meer wil hebben. In de tweede plaats, wat betreft Korea en Indo-Ghina, was Molotof er toe gebracht het Amerikaanse standpunt te aanvaarden, dat het betrekken van commumstisch- Ohina in besprekingen over deze twee aangelegenheden geen er kenning van de communistisoh- Chinesche regering 'inhoudt, zo zei hij. Gerechtvaardigd Dulles geloofde, dat het berei ken van deze twee resultaten alls inspanningen op de Berlijnse con ferentie rechtvaardigen. Berlijn heeft deze weg geëffend voor an dere gebeurtenissen. De vereni ging en versterking van West- Europa kan nu voortgaan en in Azië zou vereniging van Korea en beëindiging van agressie in Indo-Ohina bereikt kunnen wor den, als communistisOh-China dat wenst. „Ik voorspel niet, dat deze dingen zullen gebeuren", doch als het zover komt, is dat slechts danik zij Berlijn", aldus de Ame rikaanse minister. Amerika blijft op zijn hoede, zo zei hij. doch het mag niet weige ren op' vreedzame wijze te probe ren tot gewenste resultaten 'e komen uit vrees voor verschal- k'ing aan de conferentietafel. „Wij behoeven niet, uit vrees, de werk tuigen der diplomatie en de mo- NIEUW DELHI, 25 Febr. In een schrijven aan premier Neh- roe van India heeft president Eisenhower India verzekerd, dat indien enig land, ook Pakistan, Amerikaanse militaire hulp ge bruikt voor agressieve doelen, hij, Eisenhower, onmiddellijk maatregelen zal nemen om deze hulp stop te zetten. President Eisenhower zegt ver der, dat het besluit der Verenig de Staten om Pakistan te hel pen „in genen dele van invloed is op de vriendschap, die wij voor India gevoelen". Elk verzoek van India om mili taire hulp „zou ik met de groot ste welwillendheid in overweging nemen", aldus voegde Eisen hower er aan toe gelijkheden die zij versohaffen, neer te leggen". Geen erkenning Dulles herhaalde de verschei dene malen afgelegde verklaring, dat communistisdh-Chinese verte genwoordiging in Genève geen erkenning van de communistische regering van China betekent. China zal „niet naar Genève ko men om door ons gehuldigd te worden, doch eerder om reken schap af te leggen voor het forum der openbare mening in de we reld". Hij zei, er niet aan te twijfelen, dat de Sowjet-leiders de vrijheid vrezen. „Zij voelen zich niet vei lig. tenzij de vrijheid is vernie tigd of weerloos gemaakt". Voorts verklaarde Dulles, dat er aan het einde van de Berlijnse conferentie een grotere mate van eenheid tussen de drie Westelijke mogendheden bestond dan aan hét begin. Dit was een „natuur lijke en spontane eenheid, voort vloeiend uit het feit, dat de drie (Westelijke) ministers optraden voor regeringen en volken die zich wijden aan de opvattingen van menselijke vrijheid en natio nale integriteit welKe Molotof aan viel". LEEUWARDEN. Op de Rijksstraatweg bij Zwarteweg send is Woensdagavond tenge volge van een auto-ongeluk de 67-jarige S. Casteiein, de vroe gere eigenaar van Hotel „Spoor- zicht" te Leeuwarden, om het leven gekomen. De heer Casteiein reed met zijn Fiat van achteren tegen een lang zaam rijdende vrachtauto ipet ijzeren staven op en werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij kort daarna overleed. De naast hem zittende heer E Mensonides, de vroegere exploitant van het Oranjehotel te Leeuwarden, moest zwaar gewond naar het Diako- nessenhuis te Leeuwarden wor den overgebracht, evenals de zich ook in de wagen bevindende mw. D. van WierenVonk, uit Noord- Bergum. Twee andere inzitten den, de gezusters Vonk uit Noord- Bergum, liepen vrijwel geen ver wondingen op. De heer Casteiein was een be kende figuur in paardensport kringen en vroeger ook een be kende wedstrijd-schaatsenrijder. er sinds het Koreaanse bestand geen ongebruikelijke Chinese troepenverplaatsingen langs de Noordelijke grens van Indochina waargenomen De Chinese leveranties bestaan op het ogenblik hoofdzakelijk uit kanonnen, munitie, benzine, vrachtwagens en aanzienlijke voorraden rijst. De grootste stuk ken artillerie, welke Ho Tsji Minb ontvangt, zijn kanonnen van 105 mm. Verder worden grote zen dingen mortieren, mitrailleurs en geweren gestuurd. De Amerikaanse hulp aan de Franse troepen bedraagt 30.000 ton per maand. De Chinese hulp loopt hoofdzakelijk over de grens stad Langson, 130 km. ten Noord oosten van Hanoi. De voortdurende Franse bom bardementen hebben de meeste belangrijkste wegen in Indo China onbruikbaar gemaakt voor de aanvoer uit China en de Viet minh is dan ook hoofdzakelijk aangewezen op een leger van 100 tot 150 duizend koelies om het oorlogs materieel te dragen naar plaatsen als Dien Bien Phoe. De Fransen houden er rekening mee. dat voor het begin van de natte moesson er een grote slag met de rebellen geleverd zal wor den, mogelijk bij Dien Bien Phoe, vestlSing de Vietminh met 63. 000 man belegert Deze strijd macht kan nog versterkt worden door de divisie 308, welke naar de koninklijke residentie van Laos Loeang Prabang opgerukt is. Dan zouden vier divisies rond Dien Bien Phoe samengetrokken zijn DJAKARTA, 25 Febr. Vol gens een bekendmaking van de basiscommandant Makassar, ma joor Mochtar, heeft een bende ter sterkte van 300 tot 400 man ge tracht de stad Pangkadjene, in het Regentschap Makassar, te om singelen. Een patrouille verhin derde deze poging echter. Op de terugtocht ontvoerde de bende een aantal mannen uit de kam pong Soreang, op de weg tussen Pangkadjene en Pare Pare. Enige ontvoerden keerden later terug. Voorts heeft de correspondent van P.I. Aneta in Makassar bericht, dat een bende van Kahar Mu- zakkar de bevolking heeft verbo den deel te nemen aan de komen de algemene verkiezingen. Een dorp in de rimboe MERAUKE. Een klas van 20-jarigen van de opleiding voor volks onderwijs, allen papoea's. Een jaar lang is hen in de handarbeidles voorgehouden dat ze bij het timmeren met de hamer aan het einde de steel moeten vasthouden. Niet een doet het. Ze pakken de steel in het midden vast en drukken daarmee zo ongeveer de spijker in het hout. Een klas van de ambachtsschool te Merauke: geleid door de Broeders van Voorhout. Bij het lijntekenen moeten de leerlingen de lineaal aangesloten tegen het tekenbord houden en daarop de driehoek gebruiken. Maar deze voor de hand liggende aanwijzing wordt steeds weer vergeten, ook na een jaar les. Zijn papoea's intelligent? Als men meemaakt met hoeveel moeizaamheid papoea-leerlingen na zes jaar lager-onderwijs de rekensommen oplossen, die onze kinderen in Nederland in de 3de klas de baas zijn, is men direct geneigd die intelligentie in twijfel te trekiken op grond van een ver gelijking van onderwijsresultaten in Nieuw-Guinea en Nederland. Men vergete edhter niet een zeer diepgaand onderscheid. Het Westerse kind profiteert van wat voorgaande geslachten zich moei zaam hebben eigen gemaakt. In zijn jeugd doorloopt het in wei nige jaren de ontwikkelingsgang, waarover een reelks voorouders eeuwen hebben gedaan. Volgens de meest efficiënte onderwijs methoden wordt hem bijgebracht, wat voor hem met veel denk arbeid is verkregen. Het Westerse kind neemt dat erfgoed betrek kelijk gemakkelijk in zich op, omdat hij van dertkende mensen stamt en van jonigsaf verkeert in een omgeving waar hij spelender wijs allerlei kundigheden opdoet. Mager cultureel bezit. En nu het papoea-kind. Het heeft ook het een en ander geleerd. Om zijn kostje op te scharrelen in zijn omgeving. In het schrale mujugebied kost het heel wat hoofdbrekens en moeite de buik gevuld te krijgen. De Muju toont ook in andere omstan digheden, dat hij zijn daden over legt, handelsgeest heeft en voor uit wdl. In de kuststreek groeit de sago overvloedig en zijn de savannen wildrijk. Ook de luie van geest heeft er geen moeite zich te voeden. De kust-papoea is geen inspanning gewend, zelfs niet op het bescheiden niveau van de voedselvoorziening. De jonge papoea neemt gaandeweg het een en ander over van het magere culturele bezit van zijn stam. Hoeveel of hoe weinig dat is zul len we niet eerder weten, dan wanneer wij alle nuances van de zeer uiteenlopende papoeatalen zullen doorgronden en de papoea werkelijk bereid is ons mee te delen, wat hij nu angstvallig ge heim houdt. Maar als het waar is, dat we hier te maken hetoben met de laatste verval-verschijnse- len van een vroegere hogere cul tuur, mag men aapnemen, dat de daarin huizende scheppende gees telijke activiteit gering is. In werkelijkheid staat de jonge pa- DEMARCATIELIJN ALS IN DUITSLAND? TORONTO, 25 Februari De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjoeld, heeft in een rede te Toronto (Canada) verklaard, dat de verdeling van Korea mogelijk lange tijd zal blijven voortduren. De a.s. conferentie te Genève over het verre Oosten heeft de impasse, waarin de besprekingen over een politieke conferentie voor Korea waren geraakt, door broken, dooh het is niet te zoggen, in hoeverre deze „stap vooruit" de vrede nader zal brengen. Mogelijk zal het nodig blijken lange tijd een bestandsregiem en een bestandslijn zoals die in Pa lestina en Kasjmir en zoals de demarcatielijnen tussen de Rus sische en de Westelijke bezet tingszones in' Duitsland en Oos tenrijk. te handhaven, zo meende hij. Overigens achtte Hammars kjoeld het toch altijd beter om aan de conferentietafel plaats te nemen en opnieuw pogingen in het werk te stellen om tot over eenstemming te komen, dan de zaak op het slagveld uit te vechten. LONDEN, 25 Febr Groot- Brittannië is van plan dit jaar aan atoomkracht een bedrag van 70 millioen gulden meer uit te geven dan vorig jaar. Op de aan het parlement voorgelegde be groting is voor genoemd doel voor dit jaar 53.675.000 pond sterl. geraamd, tegen 46.485.000 p. st. in 1953/54. poea beslist niet in de tijd, dat de Romeinen hen barbaren noem den en de Romeinsdhrijvers over hen berichtten in dezelfde ter men. waarin ge thans het een en ander over onze rijksgenoten, de papoea's, leest. Hij leeft geestelijk in het stenen tijdperk, want de bijlen en kapmessen, die hij in de buurt van Manken leerde ge bruiken, kan hij zelf niet maken Hij stapt zonder blikken of blo- zea. in een vliegtuig en leert snel chaufferen, d.w.z. hij aanvaardt na de aanvankelijke schrik, het nieuwe, zonder er bij na te den ken. Zonder te begrijpen leert hij een aantal handgrepen. De papoea aan het stuurwiel is gees telijk niet verder dan de speer- drager in het Mappi-gebied. Werkgevers zeggen van hem, dat hij gewillig of lui is, al naar gelang zijn stam, en dom. Dat zijn waarde-oordelen van de Wes terling met 2000 jaar beschaving achter de rug en getraind in het moderne productiesysteem. De toekomst van Nieuw-Guinea staat of valt met de manier, waarop wij deize mensen van het stenen tijdperk in aanraking brengen met de Westerse bescha ving. Over deze geestelijke ruk hebben wij 20 eeuwen gedaan De papoea moet deze geestelijke salto onvoorbereid maken. Dat daarvan ongelukken kunnen ko men is duidelijk, als wij deze aansluiting willen maken door middel van een schoolsysteem, uitgaande van de papoea, zoals hij nu denkt en leeft. En dan moeten we rechtvaar digheidshalve de resultaten daar van met de Nederlandse school prestaties achterwege laten en ons bewust zijn. dat als we de pa poea's binnen een eeuw om ons peil brengen, dit toch altijd 20 maal zo snel is als dan wij en onze voorvaderen er zelf over hebben gedaan. Aan de Zuidkust blijkt het ontwikkelingspeil te laag om de kinderen dadelijk te gaan drillen in lezen, schrijven en rekenen en dient de z.g. be- sohavingsschool de eerste over gang van het bos naar de school bank te vergemakkelijken. In wat handwerk en ordelijkheid, zang tuinieren en spel komt de nieuwe levenswijze het meest begrijpelijk en aanvaardbaar tot het papoea-kind. En als dit gevorderd is tot de 3-jarige volksschool, dan moeten we niet aan boord komen met de afgekeurde schoolplaten uit Ne derland met kaasmakerijen eröp of de marter, de hermelijn en het koolwitje, die niemand ooit in Nieuw-Guinea zal tegenkomen. Ooik niet met afdanksels uit In donesië, maar met materiaal, dat het papoeakind vertelt van zijn eigen vertrouwde Omgeving en hem op deze manier aan het den ken zet. De vraag of de papoea intelligent is, is voorbarig, zolang wij hem niet de kans hebben ge geven zijn intelligentie aan het werk te zetten op het punt, waar- Op hij op onize beschaving kan aansluiten. En het is waarlijk niet te ver wonderen, als dit een in onze ogen laag punt is. DJAKARTA, 25 Februari (P.I.. Aneta) De eerste der in de laatste tijd in Indonesië gearres teerde Nederlanders heeft van daag terecht gestaan voor het landgerecht Tefdefm. Het was de heer V. Barkey, die 10 Januari j.l. in zijn woning aan Gunung Sahari te Djakarta werd aanf/e- houden en er van beschuldigd wordt', 49 kogels in bewaring te hebben gehad, dan wel verbor gen te hebben gehouden zonder de daartoe nodige vergunningen te bezitten. Als getuigen werden ter te rechtzitting, die onder leiding stond van de landrechter mr. G. K. Lim, gehoord de inspecteur van politie Bos en twee assisten ten, die de kogels in het huis van verdachte hadden aangetrof fen en in beslag genomen. Na verhoor van verdachte en ge- tüigen, werd de zitting verdaagd tot Donderdag 4 Maart. Tijdens zijn verhoor verklaarde Barkey, dat hij op 30 December j.l. in een der voorkamers van zijn huis onder de electriciteits- meter een kartonnen doosje met kogels had gevonden. De kamer, waarin hij deze vondst deed, werd sinds Juni 1953 bewoond door een uit acht personen be staande groep, leden van het voormalige studentenleger, de Tentara Peladjar. De leider van deze groep was een zekere Soe- marjono. Barkey verklaarde, dat hij op 19 December vorig jaar sohieten had gehoord in de door de jonge lui bezette kamers. Hij deed daarvan aangifte. Op 29 Decem ber verliet de groep het huis- waarschijnlijk uit vrees voor de gevolgen van dit politie-onder- zoek, aldus Barkey. De dag na het vertrek van de leden der voormalige Tentara Peladjar had hij gekeken of zij niets hadden achtergelaten. Hij vond bij die gelegenheid het doosje met de kogels. Hij borg de kogels op in een gereedschapskist in zijn slaapkamer. Desgevraagd zeide hij voorne mens te zijn geweest bij de politie aangifte te doen van de vondsit, doch hij stelde dit uit, omdat h{( vermoedde dat de kogels toebe. hoorden aan de jongelui. H;j wilde wachten of zij terug zou den komen om de kogels te halen. Voorts zeide hij de aan gifte te hebben uitgesteld, omdat hij bevreesd was daardoor in moeilijkheden te geraken. BOEDAPEST. 25 Febr. Sterotenol, een nieuw ge neesmiddel dat het griep virus heet te doden, is door Hongaarse geleerden ont dekt, heeft heit te Boedapest verschijnende dagblad „Ma gyar Nemzet" verklaard. Sterotenol werd oorspron kelijk beschouwd als een zeer werkzaam desinfecte rend middel. Gebleken Is echter, dat het bepaalde bac teriën o.m. het griepvirus in 10 minuten vernietigt. NEW-YORK, 25 Febr. Dit' jaar zal meer Amerikaans graan dan ooit te voren in schepen op geslagen moeten worden De re gering heeft bekendgemaakt, dat zij nog 180 schepen van de re- servevloot voor de opslag van tarwe zal gebruiken. Op het ogenblik f gebruikt de regering reeds 150 libertyschepen voor de opslag van 28.000.000 schepels tarwe. Het probleem is echter niet alleen met scheeps- ruimte op te lossen. Verwacht wordt, dat de graanoogst van dit jaar een overschot van 500.000.000 schepels zal opleveren. Vermoedelijk zullen nieuwe silo's en extra schepen slechts 220.000.000 schepels kunnen op nemen. zodat 280.000.000 schepels elders opgeslagen zullen moeten worden. De'totale gra-a-nopslag- capaciteit der Ver. Staten was verleden jaar 7.800.000.000 sche pels groot.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5