Churchill verwacht van Geneve goede resultaten Belgische kantwerkster ster in Mexico Aartshertog Franz Josef op leugens betrapt Brief van zeer dubieus lijkt Tienduizenden bezoeken de graven van Lenin en Stalin Fundamenten ontdekt van kerk uit Karolingische tijd Jongen door zeis getroffen „Bijeenkomst met Chinese communisten niet onjuist99 Tijdens een door hem aanhangig gemaakt proces te New York Waarom niet in Rotterdam? Monument voor ere-begraafplaats Vreemdsoortige processie: Russisch goud in Parijs Indonesië werd veiliger Drift of toeval? De Zwaluwen en de Rode Duivels Sport in 't kort Vrijdag 26 Februari 1954 LONDEN, 25 Febr. Premier Churchill heeft vandaag zijn vertrouwen te kennen gegeven, dat de komende con ferentie in Geneve „vruchtbare resultaten" zal opleve ren en gezegd, dat er niets onjuist schuilt in het bijeen komen met de Chinese communistische leiders „bij vredesonderhandelingen". In een rede over de buitenland- premier „lijkt het zeer onverstan' se politiek in het Lagerhuis, zei de premier, dat hij „nog steeds" denkt, dat een bijeenkomst van de staatshoofden der grote mogend heden „niet uitgesloten moet wor den." Churchill zei te denken, dat zijn idee voor een conferentie op hoog niveau ,in reserve gehouden moet worden'', „Maar, aldus waar schuwde hij, een dergelijke con ferentie „moet niet lichtvaardig ondernomen worden". Ohuröhill zei: „Het is zeker dat verschillende werkelijke voorde len behaald zijn" op de conferenr tie van de Grote Vier in Berlijn. Niettegenstaande het falen het eens te worden over Duitsland en Oostenrijk, zei hij „dat de confe rentie de bespreking van al deze kwesties minder delicaat en min der gevaarlijk heeft gemaakt dan tevoren". Ohuröhill noemde de overeen komst een conferentie van de Grote Vijf bijeen te roepen op 26 April in Genève met commu- nistisdh-Ohina, een hoopvol teken. Churchill zei dat het „niet ver rassend" is aat het Amerikaanse volk de intrede van communis tisch China in de V.N. zou willen vertragen, totdat de vrede geslo ten is. „Aan de andere kant", aldus de dig voor de geallieerden bij vre desonderhandelingen niet met de leiders van communistisoh-China bijeen te komen." Churchill, die er naar streeft zijn lange en bewogen carrière te besluiten met het beëindigen van de koude oorlog, zei: „De con ferentie van Genève heeft een betere kans vruchtbare resultaten voort te brengen dan de Berlijnse conferentie had". Churchill zei, dat het falen in Berlijn niet het definitieve ant woord is. „Geduld en uithou dingsvermogen moeten nooit in de steek gelaten worden als de wereldvrede op het spel staat Als wij een koude oorlog moeten doormaken, onderbroken door be sprekingen, dan is dit te verkie zen boven de lange lijst van on uitspreekbare en onvoorstelbare verschrikkingen die er het alter natief van vormt". Churchill zei, dat het verster ken van de NATO en het schep pen van de Europese Defensie Ge meenschap „met een krachtige Duitse bijdrage „niet in conflict komen met het Russische volk en de regering". Hij zei, dat uitbreiding van de handel een middel is om tot in niger contact te komen tussen Ruslapd en het Westen. Nederlandse matrozen gearresteerd LIVORNO, 25 Febr. Te Livorno zijn drie Nederlandse matrozen gearresteerd Zij wor den er door de politie van be schuldigd in de winkels ter plaat se met valse Amerikaanse dol lars goederen gekócht te hebben. Volgens de politie zijn het de 50-jarig-e Jan Saarloos, de 48- jarige Gerrit Huisken en de 26- jarige Peter van der Toorn van het Nederlandse vrachtschip „Lis- sekerk". LOONSVERHOGINGEN IN BELGIë BRUSSEL, 25 Febr. De kos ten van het levensonderhoud in België zijn gestegen tot 423.6 pun ten, waarbij de kleinhandelsprij zen in de periode 1936'38 op honderd gesteld werden. Bij gevolge zullen de lonen als volgt verhoogd worden: 5 procent in de landbouw, 4 procent in de grafische industrie en 2.5 procent in de tabaksver- werkende industrie en die voor non-ferro metalen. Ratificatie-documenten bij E.V.G.-verdrag PARIJS, 25 Februari (A.F.P.) - De Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, baron van Boetzelaer van Oosterhout, heeft Donderdag bij het Franse Ministerie van Buitenlandse Zaken de ratifica tie-documenten van het verdrag voor een Europese Verdedigings gemeenschap en bijbehorende pro tocollen gedeponeerd. Nederland is het eerste van de zes landen van de E.V.G., die het verdrag bekrachtigd heeft. Het is nu ook het eerste land, dat de Franse regering de ratificatie documenten, die door Koningin Juliana zijn getekend, heeft over handigd ter deponering in haar archief. MEXICO STAD, 25 Febr. Een 22-jarige kantwerkster uit Brugge is de grote ster van de Belgische handelsbeurs in de stad Mexico. Op de eerste dag hebben bijna 10.000 mensen de 165 stands bezocht. De meesten hunner vertoefden geruime tijd in de stand van de blonde kantwerkster, wier ongelooflijke vingervaardigheid bij het vervaardigen van ingewikkelde kant patronen zij om het hardst bewonderden. De kantwerkster, Melantine de Grande, leek geschrokken. Ge kleed in een Vlaams costuum met muts en sjerp, zat zij onafge broken naar de talloze draden te kijken, die tussen haar be weeglijke vingers doorgingen. Soms sloeg zij de ogen bedeesd op en keek naar de menigte rondom haar. Dan glimlachte zij even en hervatte haar werk. Het was de eerste maal, dat Melantine haar vaderstad verlaten had. Via een tolk heeft zij verteld, dat Mexico met zijn 3.000.000 inwoners een enorme indruk op haar gemaakt heeft. Het kantklossen, aldus Melantine, veroorlooft de beoefenaarsters niet over de liefde te dromen. Over dit onderwerp, waarover zij bijzonder terughoudend was, zei ze: „Wij hebben nauwelijks tijd om aan de liefde te denken. Wij werken acht uur per dag zonder onze ogen ook maar eenmaal van ons werk op te slaan". NEW-YORK, 25 Febr. Aartshertog Franz Josef van Oostenrijk heeft vandaag te New York in de getuigenbank ver klaard, dat hij in het door hem aanhangig gemaakte proces over de verkoop van voorvader lijke eigendommen van het Ko ninklijke Huis van Habsburg on der ede gelogen heeft. De Aartshertog had zijn aan klacht voor een schadever goeding van 949.999.99 dollar gebaseerd op het feit, dat prin ses Ileana en zijn broeder Aarts hertog Anton zijn derde aandeel in de familiebezittingen zonder zijn machtiging en zonder hem schadeloos te stellen, verkocht hadden. Hij heeft vandaag bekend mein eed gepleegd te hebben met be trekking tot een verklaring, welke zijn derde broeder Carlos, die on langs in Barcelona overleden is, afgelegd heeft. Onder kruisver hoor had de Aartshertog ontkend Carlos geadviseerd te hebben hoe hij op bepaalde vragen in zijn verklaring met betrekking tot de aanklacht moest antwoorden. Hij was zichtbaar van zijn stuk gebracht toen hem een brief ge- ROTTERDAM, 25 Febr. On langs werd bekend dat een eigen handig geschreven en tot nu toe onbekende brief van Erasmus is aangekocht door het Erasmushuis te Anderlecht (Brussel). Men vroeg zich af of een dergelijk zeer zelfzaam stuk niet een fraaie aanwinst zou hebben kunnen vormen voor de Erasmus-verza meling van de Rotterdamse ge meentebibliotheek en of er geen pogingen gedaan zijn om deze te bemachtigen. Het blijkt thans dat de direc tie der gemeente-bibliotheek, zo dra bekend werd dat in Zwitser land een Erasmus-brief zou wor den geveild, een onderzoek heeft ingesteld. Aan de hand van eei} facsimile moest worden vastge steld dat de brief, gedateerd 24 November 1516 en uit Hagenau verzonden aan Jacobus de Ban- nissis, beslist niet door Erasmus zelf is geschreven. Het stuk zou natuurlijk toch van Erasmus afkomstig, maar door een secretaris geschreven kunnen zijn, maar zelfs dit moet in twijfel worden getrokken. ONTDUIKING BRUSSEL, 25 Febr. Meer dan 300.000 Belgen hebben in 1953 hun radiobelasting niet betaald, hetgeen een verlies voor de Belgische schatkist betekent van fr 40.000.000. De minister van verkeers wezen heeft thans besloten de controle te verscherpen, o.a. door huisbezoek Over Erasmus' bewegingen en verblijfplaatsen in deze periode is men nauwkeurig ingelicht en op allerlei gronden is het voor alsnog niet zeer aannemelijk, dat hij zich op de. genoemde datum te Hagenau (Elzas) bevond. De firma die de brief zou vei len werd op een en ander attent gemaakt. Men antwoordde dat men de brief niet langer als authentiek beschouwde en uit de veiling had genomen. Tevens werd aangeboden het document ter nadere bestudering naar Rot terdam op te sturen. Dit aanbod werd aanvaard. Het dubieuze is echter nooit in Rotterdam aan gekomen. Het is enigszins be vreemdend dat de brief thans el ders als onbetwistbare Erasmus- autograaf verworven is, zo meldt de persdienst van de gemeente Rotterdam. Luchtmachtoefening „Magna Flux" 's-GRAVENHAGE, 25 Febr. Van 1 tot en met 5 Maart zal een oefening worden gehouden door de luchtmachten van een aantal landen die aangesloten zijn by de Navo. Aan deze oefening, die de naam „Magna Flux" draagt zullen ook eenheden van de Ne derlandse luchtmacht deelnemen. De burgerbevolking zal overigens van „Magna Flux" weinig mer ken, omdat zij zich niet boven ons land zal afspelen. Hoogstens zullen de kustbewoners wat extra motorgebrom horen, omdat een deel van de oefening boven de Noordzee wordt gehouden. toond werd en hij ontkende, dat de met de hand geschreven noti ties in de marge van hem afkom stig waren. De Rechtbank verzocht Franz Josef de notities zeer nauwkeurig te bekijken en vroeg hem verder om ter vergelijking eens een re- gel te schrijven: Na ruggespraak met zijn advocaat keerde de Aartshertog naar de getuigenbank terug en verklaarde: „Ik wens een verklaring af te I leggen. Ik heb gelogen". Zijn advocaat verzocht daarop i het proces tot morgen te verda gen. Naar verluidt is de Aartsher-1 tog voornemens niet verder te gaan met het proces. KUNSTLEDER WINT VELD NEW-YORK, 25 Febr. Kunst leder wint öp het ogenblik snel veld op het natuurproduct. Vol gens woordvoerders voor de le derindustrie is het gebruik van kunstleder-weefsels, die met een vinyl-laag bedekt worden ver leden jaar met 40 procent geste gen. Dit is grotendeels te danken aan belangrijke technologische ontwikkelingswerk. De 'belangrijkste stap voor waarts, aldus deze woordvoer ders, is de ontwikkeling geweest van nieuwe soorten textiel, die opmerkelijke voordelen bieden als een basis voor vinyl. Het voornaamste van die basis-weef sels is 'n soort grove rayonstof, die verleden jaar voor het eerst voor bekleding van meubelen gebruikt is. Dit materiaal is in de meeste toepassingen superieur aan andere weefsels en is in de meubelindustrie reeds een uiterst belangrijk product geworden. Actrice Marie Hamel in ziekenhuis AMSTERDAM, 25 Februari De actrice Marie Hamel, verbon den aan „De Toneelvereniging" zal tengevolge van een ongeval, dat haar Woensdag is overkomen, gedurende een viertal weken niet kunnen optreden. Zij is met een hersenschudding en een gebroken sleutelbeen in de Lutherse Dia- konesseninrichting te Amsterdam opgenomen. „B.B.-LUIDSPREKERS" OP STRAAT AMSTERDAM, 25 Februari Vanmorgen heeft de burgemees ter van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly een commissie geïnstal leerd „voor de uitwerking van 'n plan tot het inrichten aan de openbare weg van luidspreker installaties ten behoeve van de dienst Bescherming Burgerbevol king". Negerkoor brengt Spaanse muziek MADRID, 25 Febr, Een uit negers bestaand koor, dat onder leiding staat van de in Amerika woonachtige Spanjaard Gonzalez de la Pena, geeft in de Veren. Staten bekendheid aan de Spaan se muziek uit de gouden eeuw, en wel in het bijzonder aan die CHURCHILL SCHOOT UIT ZIJN SLOF LONDEN, 25 Febr. —Don derdag werd Sir Winston Churchill in het Lagerhuis gevraagd, welke bijzondere regelingen waren getroffen voor de veiligheid van de regering ingeval van een atoombomaanval op Londen. De Britse eerste minister antwoordde onder daverende hilariteit: „Gy moet in uw onschuld niet de Sowjetrus- sische geheime politie het brood uit de mond nemen." Kostbare beelden voor Semarang ingescheept ROTTERDAM, 25 Febr. Zo als bekend zal een uit drie bron zen beelden bestaand monument, dat de Voorburgse beeldhouw ster Marian Gobius in opdracht van de Nederlandse Oorlogs graven Stichting heeft vervaar digd, worden geplaatst op de be graafplaats Kali Banteng te Se marang, waar het stoffelijk over schot van 1700 tijdens de Japanse bezetting in Indonesië omgeko men Nederlandse vrouwen rust. Het monument is vandaag aan boord gebracht van het m.s. „Wonosari" van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, die zich op verzoek van genoemde stichting bereid heeft verklaard voor transport naar Indonesië te zor gen. Het kostbare geschenk, dat bijna drie en een halve meter hoog is en ongeveer duizend kilo gram weegt, heeft een speciale plaats gekregen onder de directe hoede van de eerste stuurman, A. J. de Bruyn uit Den Haag. Op de nationale herdenkings dag, 4 Mei a.s., zal het monu ment op het vrouwenereveld te Semarang in tegenwoordigheid van o.a. de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta, Graaf van Bylandt, worden onthuld door de presidente van de Oor logsgraven Stichting, mevrouw H. G. van Anrooy-de Kempenaer uit Den Haag. Gedood op oude dag ARMAGH (Noord-Ierland), 25 Febr. Robert N Cardville had 40 jaar lang als arbeider in de drukke straten van New-York zijn brood verdiend. Al die tijd overkwam hem niets. Enkele maanden geleden keer de hij naar zijn geboorteland (Ierland') terug, om daar een rus tige oude dag door te brengen. Vandaag werd de 66-jarige ge- pensionneerde door een auto aan gereden en gedood, toen hij op een landweggetje fietste. STORM IN NATAL DURBAN, 25 Febr. De Zuid- Afrikaanse staat Natal is de laatste week geteisterd door en kele hevige stormen, die grote schade aan de gewassen hebben toegebracht en vele bomen heb ben geveld. In één district werd in tien minuten tijds de hele graanoogst ter waarde van ruim 200.000 gld. door een hagelstorm vernield. Het ergste^ leed schijnt thans geleden te zijn en de verbindin gen met een dorp, dat sinds Zondag van d'e buitenwereld was afgesloten, zijn vandaag hersteld. Jordanië wil met Israël geen besprekingen AMMAN, 24 Febr. De rege ring van Jordanië heeft „voor lopig besloten" niet accoord te gaan met een conferentie met Israël over de uitvoering van de wapenstilstandsovereenkomst, zo als verzocht door de secretaris generaal der V.N, Jordanië zal op dit stuk niet opnieuw een beslissing nemen zonder overleg met de andere Arabische landen. MOSKOU Nog altijd komen zij: lange rijen mannen, vrouwen en kinderen, In vrieskoude en sneeuw, om de gebalsemde lichamen van Lenin en Stalin te aanschouwen in hun glazen sarcophagen In de rood-marmeren graftombe op het Rode Plein. Het is een van de vreemdsoortigste processies ter wereld, vooral wanneer men haar ziet in de schemering van een winteravond, als de gouden koepels van het Kremlin met sneeuw zijn bedekt. Het graf, dat na de dood van Stalin in Maart 1953 voor het publiek werd gesloten, is sinds 17 November, toen het lichaam van Stalin naast dat van Lenin ter bezichtiging werd gesteld en de naam van eerstgenoemde op de graftombe was gebeiteld onder die van zijn voormalige leidsman, weer geopend. Dat is nu drie maanden geleden, maar nog steeds wordt men slechts op ver toon van een speciale toegangs kaart of uitnodiging tot het praalgraf toegelaten. Het grote publiek mag er nog niet in en Sovjetburgers moeten een kaart aanvragen via de dis- trictsleiders van de communis tische partij. Bovendien is het graf slechts 17 uur per week, verdeeld over vijf dagen, open. Toch zijn er reeds tienduizenden de poort doorgegaan. Soms is het graf in de namiddag geopend, op andere dagen vroeg in de avond. Dan ziet men lange rijen lang zaam door de tombe schuifelen. Maar ook belangrijke bezoekers uit het buitenland mogen naar binnen. Correspondenden uit het Wes ten en tal van leden van Wes terse diplomatieke staven zijn door de zwaar bewaakte deuren gegaan en langs de door schild wachten bewaakte doodkisten. Ook tal van delegaties uit het buiten land, waaronder zakenlieden en sportploegen, die Moskou bezoe ken, zyn door de Russen uitge nodigd. Elke bezoeker van het praal graf krijgt na het verlaten van de tombe de gelegenheid, een kleine wandeling lanvs de muur van het Kremlin te maken, waar hij de grafschriften kan zien van degenen, die in de muur be graven zijn. Naar de West: TENTOONSTELLING VAN BEELDHOUWKUNST AMSTERDAM, 25 Februari Begin Maart zal het s.s. „Baarn" een tentoonstelling van Neder landse beeldhouwkunst naar de Ned. Antillen en Suriname wor den gezonden, die in opdracht van de Sticusa (Stichting voor Culturele Samenwerking) is sa mengesteld uit Rijksverzamelin gen en privé werk van beeldhou wers en tot Juli achtereenvolgens in Paramaribo en op Curacao te zien zal zijn. Daar transport van grote beel den te kostbaar en te gevaarlijk zou zijn, is de collecte beperkt tot 44 stuks kleine plastiek, 32 penningen (in het bijzonder uit gezocht door de beeldhouwer G. Brinkgreve) en 25 foto's. PARIJS, 25 Febr. v- In de af gelopen drie dagen is op de vrije geldmarkt -Van Parijs bijna drie ton Russisch goud verkocht. Deze onverwachte stroom goud heeft de prijs naar een nieuw laagte- punt van 424.000 frank gedrukt, hebben woordvoerders uit beurs- kringen verklaard. Het Russische goud werd verkocht voor Ameri kaanse dollars, Zwitserse franken en ponden sterling, zeggen de handelaren. Ds Russen zijn er volgens deze handelaren kennelijk niet op uit Franse goederen te kopen. Anders zouden zij het goud niet op de vrije markt verkocht hebben. In plaats daarvan zouden zij het bij de Banque de France gedepo neerd en tegen de lage wettelijke prijs van 393.000 frank per kilo van eigenaar hebben doen veran deren. De wijze, waarop het goud Frankrijk is binnengekomen, is nog niet bekend. Door deze goudstroom is de prijs op het laagste niveau sinds 1947 terechtgekomen. Een jaar geleden bedroeg de goudprijs bij voorbeeld nog 633.000 frank per kilogram. DJAKARTA, 19 Febr. Pi Aneta In sommige opzichten is de toe stand van de veiligheid in Indo nesië in het afgelopen jaar ver beterd in vergelijking met 1952. Het aantal misdrijven verminder de belangrijk. Het aantal ontvoe ringen daalde met ruim 20 pet. Ook het aantal moorden, brand stichtingen, rampokpartijen en diefstallen werd minder. De gevallen van smokkel namen echter met bijna 50 pet toe. Van alle misdrijven en overtredingen die in 1953 werden begaan, kon ruim 63 pet worden opgehelderd tegen 60 pet in 1952. BELANGRIJKE VONDST IN AALBURG 's-GRAVENHAGE, 25 Febr. De Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort heeft in Aalburg bij Heusden 'n belangrijke archaeolo- gische ontdekking gedaan. Bij de restauratie van de 17de eeuwse kerk aldaar, heeft de Rijksdienst de fundamenten van een kerk uit de Karolingische tijd ontdekt. Op deze fundamen ten is de tegenwoordige kerk ge bouwd. De fundamenten van die oude kerk blijken te bestaan uit Romeins afibraakriïateriaal: breuk steen met specen van kalk en cement en brokken van Romein se dakpannen. De breedte van de kerk is abht meter en de lengte van het schip bedraagt zeventien meter. De oude kerk heeft aan het klooster St. Truyen te Ny'vel toebehoord en in de kronieken van dit klooster wordt de kerk ook met name genoeimd. Aalburg en omgeving zijn rijk aan Romeinse vondsten, die her inneren aan de vondsten in Eist. Merkwaardig is de breuk tussen de Romeinse en de vroeg mid deleeuwse bewoning, gevormd door een sliiblaag. Deze sliblaag is zeer waarschijnlijk een gevolg van overstromingen. AMSTERDAM, 25 Febr. De verklaringen van twee nauwe lijks boven het getuigenhekje uit komende 13-jarige jongens, heb ben de president van de recht bank te Amsterdam, mr. H. J. Hutsóhler, vanmiddag geen op lossing gegeven van de vraag, of de zeis van een maaiende tuin man in het Florapark te Aim- sterdam-Noord uit woede naar een der jongens was gegooid, of dat het werktuig de jongen toe vallig had getroffen, doordat de man was geschrokken. De 60-jarige tuinman G. W. V. uit Broek in Waterland had zelf verklaard, dat hij was geschrok ken, toen de 13-jarige Johan Glas het grasperk overstak en vlak achter de man langs liep. waardoor de zeis uit zijn hand werd gestoten. Veertien dagen geleden had de officier van jus titie, die zeide het verweer van verdachte niet te geloven, tegen V. een week hechtenis voor waardelijk geëist met een proef tijd van drie jaar en een geld boete van veertig gulden. Hij was van mening, dat de tuinman zich aan de scholieren had ge- ergerd en de zeis met opzet in de richting van de jongen had van de componist Tonrias Victo ria. Het koor, dat een honderdtal angers telt, is opgericht door het i studeren, zo heeft de S.A.S, Tuskegee Institute in Alabama. Helsinki meegedeeld Scheffer en Bureksen uit Nederlandse Opera AMSTERDAM, 25 Februari De heren Chris Scheffer en Jos Burcksen zullen wegens door hen elders aangegane verbintenissen het volgend seizoen geen deel meer uitmaken van het ensemble van de Nederlandse Opera. Russische luchtvaart belangstelling HELSINKI, 25 Febr. De president van de Russische Lucht vaartmaatschappij, maarschalk Javoronkof, zal de volgende maand een rondreis maken om het luchtverkeer in Zweden, Frankrijk en Zwitserland te be- in gegooid. Het werktuig had de Achillespees van de knaap ge raakt en doorgesneden, waardoor hij vier weken in het Binnen gasthuis moest worden verpleegd. Om na te gaan of in deze zaak sprake is van drift of toeval, heeft de president de zaak toen geschorst en tot vandaag aange houden. Ook vandaag besloot de rechtbank de zaak na het horen van de genezen Johan en zijn vriendje Jan Woele aan te hou den voor het horen van de ver balisant. DiEN HAAG, 25 Febr. Het Zwaluwen-elftal, dat Dinsdag 2 Maart te Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Van der Wink (V.S.V.); Cools (R.B.C.) en Kuys (Haar lem): Hendriks (N.E.C.), Krist (Ajax) en Dörr (Excelsior); Van der Kuil (V.S.V.), Van Rooy (Eindhoven), Bleyenberg Rigtersbleek, Van Pelt (S.V.V.) en Schmidt (Eindhoven). Reserves: Dufourné (Sparta), Boskamp (Ajax), Wink (S.V.V.) en Kö Neman (S.V.V.). De ploeg van de Rode Duivels bestaat uit: Seghers (La Gantoise); ^--óseh De Vries (Lierse S.K.) en van der Linden (Antwerp F.C.). Huyismans (Beerschot, v. Gin- deren (Antwerp F.C. en v. Bie- sen (U.S. Gilloise). Van Gils (Lierse S.K.), Denis Houf (Standard), v. Hoyweghen (Daring Brussel), Corbeel (F.C. Meehelen) en Órlans (La Gan toise). VIERDAAGSE GAAT DOOR IN NIJMEGEN DEN HAAG, 25 Februari Het bestuur van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding deelt mee, dat dit jaar de internationale vierdaagse af standsmarsen met volledige steun en medewerking van de regering te Nijmegen zullen worden ge houden van 27 tot en met 30 Juli. De oudste kerk, die waarschijn lijk reeds een toren heeft gehad, werd in de elfde eeuw vernieuwd met tufsteen. Daar de vorst het werk enige tijd heeft stilgelegd, moet de Rijksdienst nog het koor aan een onderzoek onderwerpen. Men hoopt ook nog een Karolin gisch grafveld te vinden. In Aalburg wil de traditie dat Willibrord de oude kerk gebouwd zou hebben met materiaal van een verwoeste Romeinse tempel. De Olympische rugslagkampi- oene, Joan Harrison, is in Port Elizabeth (Zuid-Afrika) zowel op de 220 yards vrije slag als op de 440 yards vrije slag door het 13-jarige meisie Maggie Pelteer verslagen. De Belgische tafel tennisploeg, die 13 Maart a.s. in Amersfoort tegen de Nederlandse ploeg uitkomt, is samengesteld uit Pierre de Kemper, Georges Roland en Jean Buijens. De zesde partij in de schaak-twee kamp tussen dr. Euwe en De Jong te Doetinchem is in gun stige stelling voor Euwe afgebro ken. Tijdens zwemwedstrijden in Stockholm heeft een Rus sische herenploeg het wereld record 4 x 100 meter wisselslag estafette verbeterd door een tijd te maken van 4 min. 19 sec. Het oude record stond op naam Van dezelfde ploeg met 4 min. 21.3 sec. En passant kraakte de Rus Vladimir Minaschkin het wereld record 100 meter schoolslag. Nieuwe tijd: 1 min. 10.5 sec.* De Pool Petrusewitcz was tot dusver houder van de titel met 1 min 10.9 sec. De bekende Engelse schaker Jacques Mieses is 88 jaar oud overleden. Zaterdag zou hij 89 zijn geworden. Hij speelde tegen alle beroemde schakers van de laatste zestig jaar, onder wie Lasker, Aljechin en Euwe. In Stockholm zijn de wereldkam pioenschappen ijshockey begon nen. In 1949 wonnen de Tsjechen de titel. Nu zijn ook de Russen van de partij. Voorts zijn Canada en Zweden kanshebbers. A Gedurende reeds vijf weken ongeveer is Lelystad in het Uselmeer volkomen door het ijs ingesloten; de enige ver binding met het vasteland werd onderhouden door sle den of door een helicopter. Nu het weer zich van een mildere zijde laat zien en gedurende enige dagen de dooi is inge treden, is het vrij riskant om nog per slede over het ijs te trekken. De helicopter is dan ook in Lelystad een graag ge ziene bezoeker: de komst van de machine duidt op post en levensmiddelen voor de 51 in gesloten bewoners van dit nieuwe stukje Nederland. Bij de aankomst wordt de heli copter enthousiast begroet. Op de achtergrond de „Lelystad," nu door het ijs hulpeloos gevangen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7