NOORDHOLLANDSj Adenauerkanhalfmillioen E.D.G.-soldaten oproepen Hevige storm over Noordzee en Scandinavië Dagblad voor Alkmaar 'n omgeving Bundestag keurt grondwetsivijziging met 334 tegen 144 stemmen goed KINDEREN OP IJSSCHOTS KOEZBARI NEEMT LEIDING IN SYRIË OVER Komst van Amerikaanse vliegers thans zeker Socialisten leden nederlaag in België Ijs op het IJselmeer is gaan kruien Russisch MIG-toestel in handen van de IJ IS O WÉÊ Zaterdag 27 Februari 1954 49e Jaargang - Nummer 13021 SOCIALISTEN EN BLOC TEGEN VERSTERVING Amelanders zijn er bovenop WIM VAN EST IN RONDE VAN NEDERLAND „DE BARBAAR" DE HEILIGE VADER Toestand iets verbeterd Onder trein verpletterd ZEVEN DODEN Verlenging noodwet kinderbijslag kleine zelfstandigen Zesde luslrnm Kath. Universiteit Politieke gevangenen vrijgelaten GEVLUCHTE PRESIDENT IN BEIROET Minister Staf: Debat over verdrag met H. Stoel Uitnodigingen voor Geneve 'Scelba won eerste vertr o uwens votum Onderwij sstaking in Frankrijk Dr A. A. Olierook neemt afscheid Barricades van anderhalve meter schuiven over de dijken ÜT-fijg Abonnementsprijs f «.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum aJHHHarf f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89. tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE BONN, 25 Febr. De West-Duitse Bondsdag heeft vandaag de grondwetswijzigingen, welke Bonn machtigen een half millioen Duitse soldaten te bewapenen voor het Europese Leger, goedgekeurd. De uitslag was 334 tegen 144 stemmen, «1e overwinning werd met 9 stemmen meer dan tv-ee derde meerderheid behaald. Dit besluit betekende een belangrijke overwinning voor Bondskanselier Adenauer, een krachtig voorstander van de Europese eenmaking. Door de twee wijzi gingen in de grondwet is het E.D.G.-verdrag een stap dichter bij zijn verwezenlijking. De regeringspartijen hebben verklaard, dat deze wijzigingen de laatste wettelijke hinderpaal, in Duitsland is voor een Europees leger van twee millioen man uit de weg te ruimen. De twee grondwetswijzigingen geven de bondsregering de ver antwoordelijkheid voor de De fensie, machtigen haar de dienst plicht in te voeren en verklaren met nadruk, dat het E.D.G. ver drag en het vredescontract tussen West-Duitsland en de geallieerden de grondwet niet schenden. Zij komen nu in behandeling bij de bondsraad, waar de rege ringspartijen de vereiste twee derde meerderheid hebben om ze goed te keuren. Daarna moeten zij worden be krachtigd door de drie Westelijke bezgttlngsmogendheden Ame rika,-Groot Brittannië en Frank rijk,-, die reeds stilzwijgend hun goedkeuring aan de amendemen ten hebben gegeven. Door de grondwet te wijzigen kan Adenauer een uitspraak van het opperste gerechtshof over de grondwettigheid van de herbe wapening omzeilen. Deze uit spraak is gevraagd door de socia listen, die tegen de herbewape ning zijn. Per brancard. De regeringspartijen hadden vandaag alle voorzorgen genomen om de vereiste twee derde meer derheid te waarborgen. Twee le den van de Christen Democrati sche Partij, die in het buitenland reisden, kregen opdracht voor de stemming naar Bonn terug te keren. Eén afgevaardigde van de regeringscoalitie, die bij een ver keersongeluk ernstig gewond is, werd per brancard naar de zitting gebracht. De regeringsfracties stemden in gesloten front voor, de socialis ten zonder uitzondering tegen. In verband met de komen de H. Vastentijd, die a.s. Woensdag weer begint, ver schenen in het laatste num mer van „Actio Catholica" twee artikelen over verster ving en zelfverloochening en vernieuwing. Er is reden, dit mede in verband te brengen met de nieuwe ac tiviteit, welke van de zijde van de Katholieke Actie wordt voorbereid voor ver nieuwing van het geestelijk leven, de aandrang tot die per en omvangrijker streven naar persoonlijke heiliging en verdieping van de per soonlijke apostolische instel ling. In de Kroniek van Za terdag in dit nummer wordt daarover, tegen de achter grond van enige actuele op merkingen, een beschouwing gegeven. HOLLUM, 28. Febr. De post boot „Waddenz heeft vannacht de terugtocht 'olwerd-Ameland langs de gewon route kunnen af leggen en var.'v vandaag af zal weer volgens de dienstregeling kunnen worden gevaren. De barkas „Ameland" van Schiermonnikoog heeft de ge strande „Lauwerszee" van 12 ton levensmiddelen kunnen ontlasten en deze te Holwerd op de veer boot van Ameland kunnen over laden, die het op de steiger te Nes heeftg elost zodat de eilan ders weer van alles zijn voorzien. De op een zandbank vastgelopen Lauwerszee heett nog steeds 40 ton veevoer aan boord. Lucht strijdkrachten hebben van Leeu warden uit al 204 vluchten naar Ameland gemaakt. Bij de 200ste werd de desbetreffende piloot door de burgemeester van Ame land, de heer B. Walda, gefelici teerd. BREDA, 26 Febr. De organi satie „Ronde van Nederland" deelt mede, dat Jef van de Vijver Wim van Est voor de ronde heeft gecontracteerd. Nader vernemen wij, dat ook Wout Wagtmans deel zal nemen. Een ongeveer één meter hoog houten hekbeeid van een zeil schip uit het einde der 16e eeuw, voorstellende Erasmus, zal in April per K.L.M.-toestel van Tokio naar Nederland worden vervoerd o<m in het Historisch Miuseum te Rotterdam te worden tentoongesteld, tezamen met an dere oude afbeeldingen van deze grote Nederlandse humanist. Het beeld werd ontdekt, nadat het reeds meer dan 31/2 eeuw in Japan was bewaard, eerst in een Japanse tempel te Azuma-masa en later in het Keizerlijk Museum te Tokio. Doordat een pater uit Rome het in 1926 op een foto herkende, kon men het uiteinde lijk terugvinden en werden een serie belangwekkende bijzonder heden bekend. Het bleek, dat dit hekbeeld had gestaan op het schip „De Liefde" daf vroeger „Eras mus" had geheten en dat in 1598 met nog vier andere sohepen van Rotterdam naar Japan uitvoer. Na een uiterst moeilijke reis be reikte het sohip zwaar gehavend Japan, waar het door de inboor lingen werd onttakeld. Het beeld kreeg toen de naam van „Ho- landa Ebisu", wat „Hollandse Barbaar" betekent". 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. Hevige sneeuwstormen hebben van daag Zweden en Noorwegen geteisterd, terwijl het verkeer op de Noordzee werd gestagneerd door hagel en windstoten met orkaan kracht. Daardoor zijn verschillende schepen in moeilijkheden gebracht. Daarentegen genoten de mensen in Denemarken vandaag van een ware voorjaarsdag. Ter hoogte van Landsend is hetRosslare-baai in Z.O. Ierland bin-, 570 ton metende Britse s.s. Lake' wood in een gevaarlijke positie gebracht. Hulp is onderweg. .De Nederlandse coaster Martje werd door het noodweer gedwongen de VATICAANSTAD, 26 Febr. De Paus die van het begin van deze week af nagenoeg geen voedsel langs natuurlijke weg tot zich heeft kunnen nemen, heeft Vrijdag een weinig vloeibaar voedsel gehad. Hieruit meent men te kunnen afleiden dat de crisis is overwonnen. Later op de avond is door een zegsman van het Vaticaan mee gedeeld, dat de Heilige Vader een tamelijk goede dag heeft gehad en dat Zijn gezondheidstoestand iets is verbeterd. RIO DE JANEIRO, 26 Febr. In de buurt van Encantado, een voorstad van Rio de Janeiro, is vandaag een merkwaardig trein ongeluk gebeurd, tengevolge waarvan zeven personen het le ven verloren en 26 anderen ge wond werden. Volgens de politie hingen de slachtoffers aan de buitenzijde van de overvolle trein en werden zij door een trein die uit de an dere richting kwam, meegesleurd en onder de wielen verpletterd. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot ver lenging van de noodwet kinder bijslag kleine zelfstandigen. NIJMEGEN, 26 Febr. De Kath. Universiteit te Nijmegen die in October 1923 geopend werd, heeft de herdenking van haar dertigjarig bestaan uitgesteld tot de maand Mei van dit jaar. nen te lopen. Twintig mijl ten Zuidwesten van het lichtschip Tersehellinger- bank is het Griekse s.s. Andrios van 2038 ton lek geslagen. Van morgen is de mrb. Bradaris uit gevaren. Boeg en ruim 1 maken water. De kapitein heeft assistentie ver zocht. De Britse coaster Arild, die zich hier vlakbij in moeilijkheden bevond is door de sleepboot Hol land op sleeptouw genomen. Grote angst heeft er vandaag geheerst over het lot van 14 schoolkinderen van het Noordzee- eilan-d Sylt, die zich hulpeloos op een ijsschots bevonden, welke af dreef naar zee en toen in een dichte mist verdween. De Britse autoriteiten werden onmiddellijk helicopter te laten opstijgen om de kinderen te redden, maar drie uur later waren zij veilig op het eiland teruggekeerd. Een voor een waren zij van schots op schots gesprongen. De kinderen waren op de ijs- barrière rondom het eiland gaan spelen, toen het ijs plotseling scheurde en de schots waarop zij zich toen kwamen te bevinden afdreef naar zee. - Vrijdag is er op de weg tussen Harderwijk en Nunspeet een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan één persoon, de Amster damse bestuurder jan een auto, geladen met melkflessen, het leven kostte. De auto slipte, en kwam geheel omgekeerd op de weg te liggen. Een kijkje op de ravage. DAMASCUS, 26 Febr. Het Syrische parlement is vandaag in speciale zitting bijeengekomen om een interim president te installeren en bekend te maken dat binnen twee maanden tijds nieuwe presidentsverkiezingen gehouden zullen worden. De voorzitter van het parlement, dr. Mahmoun el Koezbari, deelde mede, dat bij als interim-president zal optreden in overeen stemming met artikel 86 van de grondwet. Koezbari is een bekend advocaat in Damascus. Men beschouwt hem als onaf hankelijk. Koezbari prees Sjisjekly voor het wijze besluit het land te ver laten teneinde bloedvergieten te voorkomen. Hij beloofde nauw met het parlement en het leger te zullen samenwerken, de grond wet te zullen verdedigen. Eerder op de dag is door de nieuwe staf chef generaal Sjawkat Sjoekeyr bekend gemaakt dat alle politieke gevangenen die door Sjisjekly zijn gearresteerd op vrije voeten ge steld zullen worden. Volgens welingelichte kringen heeft Koezbari de volledige steun van het leger. Intussen is Sjisjek ly in Beiroet aangekomen. In de boodschap waarin hij zijn ontslag meedeelde 'verklaarde Sjisjekly, dat hij de opstand makkelijk had NEW YORK, 27 Febr. Minis ter Staf heeft gisteren in New York verklaard, dat de komst van Amerikaanse vliegers naar Nederland thans zeker is. Het is na min. Staf's bezoek aan de Verenigde Staten aan geen twijfel meer onderhevig, dat Amerika het Nederlandse aanbod gewaarschuwd en gevraagd een van vijf divisies heeft aanvaard BRUSSEL, 26 tfebr. De so cialisten in het Belgische parle ment hebben tevergeefs gepro beerd het debat over het op 8 December 1953 gesloten verdrag tussen België en de H. Stoel over de Belgische Congo onbeperkt uit te stellen. Daar zij het echter niet aan durfden formeel uitstel te vragen, is de Kamer er toch mee begonnen, ofschoon men niet ver is gekomen wegens gebrek aan sprekers. De poging om door een tacti sche manoeuvre de liberalen in hun vaarwater te krijgen mislukte de socialisten eveneens. In zijn verslag aan de Kamer wees de C.V.P. afgevaardigde de Vleeschauwer erop, dat het ver drag neerkomt op een erkennen van de diensten, die Kerk en Staat aan de Belgische Congo hebben bewezen. Naar aanleiding van de opmerking uit socialisti sche hoek, dat deze samenwerking van Kerk en Staat België mil- liarden francs kost, verklaarde de Vleeschauwer, dat het nieuwe verdrag niet meer kosten mee brengt dan het oude van 1906. Hij zeide: „Bestonden de katho lieke missies er niet, dan zou het beschavingswerk ons veel meer kosten. De missiescholen kosten nu 29 millioen per jaar. Moest men elke school een burgerlijk hoofd geven, dan zou men al 63 millioen uitgeven aan wedden alleen, om nog niet te spreken over de villa's, die de school hoofden nodig hebben, enz. Het verdrag voorziet verder in conces sies van gronden, en toelagen aan instellingen, beheerd door Belgen of inlandse geestelijken. Dat is nodig. Die mensen zijn de hoek stenen van de beschaving en heb ben recht op fatsoenlijk bestaan". en op zich heeft genomen deze te voorzien van de benodigde uit rusting en een deel van de muni tie alsmede van artillerie-waarne mingsvliegtuigen. Een belang rijke hoeveelheid ludhtdoelartil- lerie is bij de uitrusting te ver wachten. Over het gebruik van raketten bij de luchtverdediging zullen nog nadere besprekingen worden gevoerd. Wat betreft de luchtmacht is besloten, dat gedurende een pe riode van twee jaar (gerekend vanaf heden) Amerika zal door gaan Nederlandse piloten op te leiden. Minister Staf verklaarde ver der, dat onze luchtmacht niet ver der zal worden uitgebreid. Het wordt belangrijker geacht een kleiner luebtwapen te hebben van goede kwaliteit dan een grote luchtmacht die niet up to date is." De besprekingen over de ma rine waren aanzienlijk eenvoudi ger dan die over het leger, om dat men nu eenmaal, gezien de uitstekende reputatie van de Ne derlandse Marine, tot in elk de tail over de samenstelling en op bouw daarvan in de Verenigde Staten op de hoogte is. Zowel van Nederlandse als Amerikaan se zijde is de nadruk gelegd op het belang van de voorziening van Nederland met mijnenvegers om in tijden van nood de routes van convooien en de havens open te houden. kunnen onderdrukken, maar dat hij geen pogingen daartoe had aangewend teneinde een breuk in het leger te voorkomen. Intussen is gebleken dat een groot aantal officieren het niet eens was met Sjisjekly. Vooral over de wijze waarop de Druzen door Sjisjekly behandeld werdén, waren vele officieren ontsticht. Bovendien haatten zij Sjisjekly's dictatoriale neigingen. In de Oos telijke, Westelijke en Noordelijke districten besloten de militaire commandanten het heft in han den te nemen. Zij zonden een ul timatum aan Sjisjekly, waarin de president verzocht werd binnen 24 uur het land te verlaten. Sjisjekly riep onmiddellijk zijn militaire adviseurs bijeen, maar zij raadden hem aan te gehoor zamen, ten-einde een breuk in het leger te voorkomen. Sultan Pasja el Atrasj, de lei der der Druzen, die onlangs met enige zijner aanhangers uit Syrië naar Jordanië is uitgeweken, zal zo spoedig mogelijk naar Syrië terugkeren, aldus is te Amman bericht. Strijd om de macht. Uit telefonische mededelingen van militaire Syrische zijde blijkt intussen dat de verbindingen tus sen de Noordelijke en Zuidelijke delen van Syrië opnieuw zijn verbroken. In de hoofdstad is zich inmiddels een acute crisis aan het bntwikkelen als gevolg van de onderlinge strijd der partijen om de macht. WASHINGTON, 26 Febr. De Ver. Staten hebben Zuid-Korea en dertien landen van de Ver. Naties met troepen in Korea uit genodigd voor de besprekingen over Korea op de aanstaande conferentie te Genève. De dertien landen met troepen in Korea zijn: Australië, België, Canada, Columbia, Ethiopië, Grie kenland, Luxemburg, Nederland, Nieuw Zeeland, de Philippijnen, Thailand, Turkije en Zuid-Afrika. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat te Berlijn was afge sproken, dat de Russen communis tisch China en Noord Korea en en Amerikanen de dertien landen van de Ver. Naties die met Frank rijk en Groot-Brittannië aan de zijde van de Ver. Naties aan de strijd hebben deelgenomen zouden uitnodigen. ROME, 26 Febr. Premier Mario Scelba heeft vanavond met succes zijn eerste parlementaire vuurproef doorstaan. 235 senatoren namen aan het vertrouwensvotum deel. 123 van hen schonken de felle anti-com munist hun vertrouwen en 110 senatoren stemden tegen hem. PARIJS, 26 Febr. Uit pro test tegen de onvoldoende ge achte begroting van Onderwijs hebben Franse professoren en leraren Vrijdag gestaakt. Overal in Frankrijk waren collegezalen en schoollokalen verlaten. Aan de universiteiten was de staking volkomen. De leraren van middelbare en technische scholen verlieten hun werk na de ochtenduren. De scholieren werden naar huis gezonden met een schriftelijke uitleg voor de ouders. Vertegenwoordigers van communistische, Rooms-Katholie- ke en onafhankelijke verenigingen van leerkrachten hielden te Pa rijs een protestbij-eenkomst. Pa- rijse studenten zetten ook een bij eenkomst op touw. UTRECHT, 26 Febr. Dr. A. A. Olierook, directeur van de Ont- witokelingscentrale der K.A.B., zal in verband met zijn benoeming tot pastoor te Bloemendaal, op Maandag 1 Maart afscheid ne men van de Katholieke Arbeiders beweging, haar bonden en instel lingen. Hij houdt daartoe op deze dag een receptie in Hotel Noord Brabant te Utrecht des middags om 3 uur. STAVEREN, 26 Febr. Tijdens de sterke Westenwind is vanmid dag het ijs op het IJselmeer gaan kruien en bij Staveren over een afstand van ongeveer één kilo meter over de dijk geschoven. Daarbij heeft het alle obstakels, die het op zijn weg vond, mee genomen. Kippenhokken en hekwerk, die achter woningen stonden, werden meegesleurd, terwijl zich ijsbarri- cades tot anderhalve meter hoogte .a-4 V fk - iJ" 'JJJ Een in Rusland ge bouwde Mig-15 straal jager, welke in han den van de strijd krachten der V.N. is gevallen, werd op 24 Febr. voor de eerste maal aan de Ameri kaanse pers getoond, op de luchtmachtbasis van Wright Patterson bij Dayton (Oregon). aan de -binnenkant van de dijk hebben gevormd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Tengevolge van de har-de wind is 'ook het ijs aan de Zuid- en Westkant van Urk in beweging gekomen. Langzaam schuiven grote ijsmassa's over de haven- dammen en storten aan de bin nenzijde naar beneden. Aan de voet van de vuurtoren is het ijs opgeschoven en tot op bijna 20 meter van de daar staande wo ningen genaderd. Ook over -de dijken van de Noord-oostpolder schuift het ijs en stort aan de binnenkant naar be neden. Grote -bazaltiblokken wor den door het ijs opgeschoven naar -boven. Voorlopig dreigt nog geen gevaar voor de -dijken en voor de woningen, aangezien de wind is gaan liggen. Toen vanmiddag om ongeveer 4 uur een zware bui met harde wind uit W.Z.W. richting kwam opzetten, brak ook het ijs los langs de Afsluitdijk. Het kwam in beweging en dreef ongeveer een halve kilometer weg. Door de windrichting bleef het zich even wijdig van -de dijk in Oostelijke richting voortbewegen, zodat er geen schade aan de dijk werd aangericht. Aan de kust bij Enkhuizen is van ijsgang niets te bespeuren. Het ijs zit daar nog steeds vast.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1