NOORDHOLLANDS Naguib is weer president Demonstraties in Djakarta van 500000 Islamieten De wereld lijdt aan een verschrikkelijke vergissing Dagblad voor Alkmaar en omgeving Na dreigende opstand van het Egyptische leger ^ÏÖSg"T Toestand van Z.H. de Paus gaat langzaam vooruit „OPERATIE DRAADNAGEL" LEVERDE f 375.000 OP Maandag 1 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13022 Relletjes in Cairo Paus Pius XII ROOFOVERVAL IN MAASTRICHT met oprukken AUTO REED IN WEESPERTREKVAART Krachtig beroep op de leken-belpers in jaarlijkse Vasten-boodsehap Tegen beledigingen van Islam, van communistische zijde DE GEZONDHEIDS TOESTAND VAN DE H. VADER T andradbaantrein stort in de diepte MEER BEVOEGDHEDEN VOOR KARDINALEN De Vastenbrief van het Episcopaat Men kan geen twee heren dienen Uitvoerig mandement aangekondigd over de taak van de Katholieken VASTENBRIEF VAN HET EPISCOPAAT JOS VAN SCHAVEREN VERLAAT ONS BLAD AbonnementeprljB 16.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE CAIKO, 28 Febr. Generaal Mohammed Naguib, die Donderdag aftrad als president en premier van Egypte, is Zaterdag door de Revolutionnaire Baad in zijn waardigheid als president hersteld. Luitenant-kolonel Abdal Nasser blijft eerste minister en hoofd van de Bevolutionnaire Baad. Zodra dit nieuws Zaterdag in de voor avond via Radio-Cairo werd bekend gemaakt, stroomden duizenden Egyptenaren naar Naguib's huis, waar zij de generaal toejuichten die in pyama en badjas op het terras verscheen. Boven het huis wap perde weer de rood-wit-zwarte vlag met het opschrift: „Allah be hoede Naguib", die drie dagen geleden was neergehaald. Het is de dreiging van een op stand in het leger geweest, die de militaire leiders van Egypte heeft gedwongen, de populaire Naguib als president te herstellen. Zater dagmorgen werd gemeld, dat er tweedracht heerste in het leger. Op de voornaamste pleinen van de stad werden politie en troepen in oorlogsuitrusting gestation- neerd,, terwijl straalvliegtuigen boven de huizen eirkeldèn. Rond de kazerne te Abassia, waarheen MORGEN viert de Heilige Vader te Rome, Paus PiusXIl, zijn acht en zeventigste ver jaardag. Die dag is tevens de vijftiende herdenking van de Pauskeuze. Er zou dus een dubbele aan leiding zijn, om aan de voor avond van deze herdenkings dag een feestelijk woord te schrijven. Maar de tragische omstandigheden rondom de gezondheidstoestand van de Paus verhinderen dat uit de aard der zaak. Wel is er alle aanleiding, en wel in bijzondere mate, om een woord van aansporing te doen horen, om juist morgen een vurig gebed te storten voor de grote figuur van het Vaticaan, die door Onze Lieve Heer zo zwaar beproefd wordt. Want de eigenlijke oorzaak van zijn ernstige ziekte is te gelijk de oorzaak van onze dankbaarheid: de buitenge wone werkkracht, welke de H. Vader onafgebroken in deze vijftien jaren heeft tentoon gespreid in dienst van het ideaal, dat Hij zich sinds de aanvaarding van Zijn Pontifi caat gesteld heeft: de vrede, die het werk is van de ge rechtigheid. De ware vrede, die van Christus in het Rijk van Christus. Al zijn daden en woorden waren daarop ge richt. Heel zijn onblusbare ijver voor Christus en de Kerk was uitgangspunt en einddoel van al zijn werken. Daarom hebben wij, hoezeer ook met inachtneming van de reserve, die onder deze om standigheden passend is, re den, om morgen dankbaar te zijn en de titanen-arbeid van het Hoofd der Christenheid te gedenken. Maar dan ook, om God te bidden, dat Hij zich over Zijn dienaar Pius en daardoor over heel de Kerk, dus ook over ons wil ontfermen. Dat Hij de lijdende Paus mag geven wat Hem, en ons, zalig is. Als het in Zijn Voorzienig heid is bepaald, een volledig herstel van Zijn Plaatsbekle der op aarde, die met zijn ontembare geestkracht in een broos lichamelijk omhulsel nog veel wie weet hoeveel, God alleen weet het voor de beproefde Kerk kan zijn. De beproefde Kerk een andere oorzaak van het lijden van de Paus. Een vurig gebed dus voor die Kerk, die naar menselijke berekening de lei ding en de geestkracht van deze grote Paus nog niet kan missen; maar het oordeel is niet aan de mensen. Een hartelijk gebed ten slotte voor deze Paus, dat God Hem in zijn Lijden ook mag bezoeken met de kracht en de vertroosting, welke alleen de Grote Duider schen ken kan. kolonel Nasser zijn hoofdkwartier had verplaatst, waren tanks en veldkanonnen in stelling ge bracht. Nasser liet veertig jonge officieren, die Naguib steunden, arresteren, doch ook in de daar op volgende vergadering van de Revolutionnaire Raad keerden twee cavallerie-officieren zich openlijk tegen Nasser. Tenslotte werd na acht uur vergaderen een compromis bereikt. In het offi ciële communiqué werd medege deeld, dat de raad Naguib had verzocht het presidentschap weer te aanvaarden „teneinde het volk te verenigen en tegemoet te ko men aan zijn wensen". Terwijl tranen van vreugde over zijn wangen rolden, heeft Naguib tegenover de correspon dent van A.P. verklaard: „Wij moeten ons allen opofferen ten behoeve van Egypte. Deze onenig heid was een storm in een glas water." Eerder had hij verklaard „uit eigen vrije wil" te zijn afgetre den, terwijl hij vandaag tijdens een toespraak text duizenden be togers bij het Abdin-paleis heeft medegedeeld, dat besloten is on middellijk te beginnen met de vorming van een grondwetgeven de vergadering, die de verschil lende volksgemeenschappen ver tegenwoordigt en voorlopig als parlement zal fungeren tot later te houden verkiezingen. Egyptische troepen en politie openden vanmorgen het vuur op studenten, die betoogden ten gun ste van generaal Naguib en tegen de Revolutionnaire Raad en die trachtten het tuinstad-district bin nen te dringen waar zich de Amerikaanse en de Britse ambas sade bevinden. Veertien demonstranten werden gewond. Onder de betogers waren veel leden van de Mohammedaan se Broederschap, die kort ge leden door de Revolutionnaire Raad is verboden. Ook aan de zijde van de politie vielen gewonden. Een luitenant is later aan zijn verwondingen bezweken. Tientallen studenten en arbei ders hebben vanochtend ook te Alexandrië gedemonstreerd voor generaal Naguib en majoor Cha- led Moheiddin, die de leider was van de officiers-revolte van Za terdag, die er toe heeft bijgedra gen, dat Naguib werd terugge roepen. In de spoedvergadering van het kabinet die vandaag werd ge houden zaten Naguib en Nasser weer als de beste vrienden naast elkaar. Samen bezochten ze de ziekenhuizen waar de gewonden van de demonstraties van van morgen worden verpleegd. Op één zaal werd Nasser gekust door betogers die enkele uren tevoren „Weg met Nasser" hadden geroe pen. In een officieel communiqué werd gezegd, „dat enkele kwaad aardige elementen een poging hadden gedaan om een kleine groep van de onschuldige jeugd van de rechte weg te brengen om de schoonheid van de natio nale vreugde om de terugkeer van president Naguib te vernielen." Generaal Naguib gaat Maandag morgen per vliegtuig naar Khar toem, om de opening van het Soedanese parlement bij te wo nen. De universiteiten van Cairo en Alexandrië zijn gesloten. De 50-jarige ongehuwde kleer maker S. Coolen wonende aan de Calvariestraat te Maastricht is gisteravond in .zijn woning door een of meer tot nu toe onbekende personen overvallen. De man is waarschijnlijk met een hard voorwero op het hoofd geslagen. Een zoon van de familie V. vond het slachtoffer met een ern stige hoofdwonde en hevig bloe dende in de gang van diens wo ning. Zijn toestand is niet levens gevaarlijk. Omtrent de motieven konden nog geen gegevens wor den verkregen, doch het is be kend, dat de overvallene door gaans veel geld in huis heeft. Na zijn herbenoeming als president van Egypte keerde gene raal Naguib naar het Algemene Hoofdkwartier van het leger terug, waar hem door 'n aantal schoolmeisjes een enthousiast welkom werd bereid. Op de foto is ook nog een aantal jonge Cavallerie-officieren te zien, dat aan zijn benoeming heeft medegewerkt. SEOEL, 28 Febr. De Zuid- Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft op een massabijeen komst te Poesan opnieuw gedreigd dat Zuid-Korea, desnoods alleen, naar het Noorden zal oprukken om Korea te herenigen. Ter gelegenheid van de 38ste verjaardag van de Koreaanse on afhankelijkheidsbeweging zei hij: „Het bestand van Panmoendjon was een schandelijke overgave en er zal in bleed een prijs voor moeten worden betaald, evenals dat voor Muenchen is geschied. Wij hopen, dat onze bondgenoten met ons meemarcheren. Indien zij zich niet bij ons aansluiten, zul len wij alleen oprukken." AMSTERDAM, 1 Maart Zondagavond is een personenauto op de Weesperzijde geslipt, over de kop geslagen en daarna in de Weespertrekvaart gegleden. Toen de wagen de buiteling maakte, ging het rechterportier open. De 53-jarige H. K. van der K. uit Amsterdam en zijn dochter, die voorin de auto zaten, konden hierdoor het geheel onder water verdwenen voertuig vrij gemak kelijk verlaten. De man slaagde er vervolgens in zijn vrouw, die zich ook in de auto bevond, te bevrijden. Zij kreeg hierbij en kele wonden aan het hoofd en een been. schappij als geheel. Laat zij die hooggeplaatst zijn zich de vol strekte noodzakelijkheid hiervan bewust zijn, aangezien zij door God negeren of te loochenen nog gevaarlijker zullen bouwen dan thans." De Paus drong er bij de pries ters op aan zich te voorzien van de hulp der leken voor een om vangrijker apostolaat tot redding der zielen en spoorde hen in het bijzonder aan werkers uit de ran gen van de Katholieke Actie tot zich te trekken. De Paus verklaarde dat er thans bijzondere behoefte bestaat aan Ieken-helpers, die in het openbaar kunnen spreken „ten einde de geesten te verlichten en de Kerk te verdedigen tegen aan vallen, die men in deze tijd zo menigmaal van alle kanten hoort: op de markt, in kantoren, in fa brieken en op de straten". DJAKARTA, 28 Febr. Bij de grootste demonstratie die ooit te Djakarta werd gehouden (men spreekt van 500.006 deelnemers), zijn Zondagmorgen een kapitein van het leger gedood en een scholier iicht gewond door woedende demonstranten. Honderdduizenden Islamieten, waaronder vele tienduizenden vrouwen, namen deel aan de demonstratie, die bedoeld was als een protest tegen beledigingen, aan het adres van de Islam en de profeet door „proletarische par tijen" die onder communistische invloed staan. De demonstratie was 'georgani seerd door het „Contactlichaam voor ïslamietische organisaties te Djakarta. De Nahdatul Ulama en de P.S.I.I. (regeringspartijen) namen niet aan de demonstratie deel, Reeds in de vroege ochtend stroomden vele duizenden men sen met spandoeken en vaandels waarop de halve maan en ster ren, naar het „Merdekaplein" (het voormalige Koningsplein) voor het bijwonen van een mas sa-vergadering, waar het woord werd gevoerd door Aly Alhamidi en Sjarif Usman. Alhamidi zeide, dat de Islamieten de wet eerbie digen, discipline kennen en geen eigen rechter spelen, hoewel hun bloed kookt bij het horen van be ledigende uitdrukkingen jegens de Islam. Hij eiste dat er maat regelen zullen worden genomen tegen personen, die naar de me ning der Islamieten de heiligheid van de godsdienst bezoedelen Usman zeide, dat recente gebeur tenissen de indruk wekken, dat de godsdienst niet door de wet wordt beschermd. In een commu nistische staat aldus spr. heeft men het recht, tegen de godsdienst propaganda te maken, doch in Indonesië is dit niet het geval. Hij deed een beroep op de mi nisters, die in het kabinet de ïs lamietische gemeenschap verte genwoordigen, om te bewerkstel- Osservatore Romano": Herstel is niet uitgesloten VATICAANSTAD, 1 Maart. De „Osservatore Romano" waar schuwt tegen overdreven bericht geving over de gezondheidstoe stand van Z. H. de Paus. Het blad hekelt zowel optimistische uitla tingen, die doen doorschemeren alsof de Paus reeds zo goed als beter is, als pessimistische, vol gens welke de H. Vader aan de ernstigste kwalen lijdt en zeker niet meer herstellen zal. De „Osservatore Romano" ver zoekt een rustige waardige be richtgeving en voegt er aan toe, dat genezing niet uitgesloten is, zij het dan na een langdurige rustperiode. Aan dit bericht voegt Rad'io Vatieana nog toe, dat alle audiën ties zijn stopgezet. Ook die aan de beide pro-staatssecretarissen, mgr. Montini en mgr. Tardini, die tot dusverre de dringendste kerke lijke bestuursaangelegenheden met de H. Vader bespraken. ligen, dat het kabinet Ali Sas- troamidjojo-Wougsonegoro tegen zulke uitlatingen maatregelen zal treffen en zal voorkomen, dat in de toekomst dergelijke beledigin gen zullen worden herhaald. Mochten de ministers hierin niet slagen, dan nodigt spr. hen uit, af te treden. Dit gedeelte van de toespraak werd door de spreker op verzoek van de menigte herhaald. (Zie vervolg pag. 5) Acht ski-ers gedood, velen gewond Zondagavond is een trein van de tandradbaan Superbangneres- Luchon (in zuid-oost Frankrijk) verongelukt. Volgens de eerste berichten zijn acht personen om het leven gekomen en velen ge wond geraakt. De trein die op 1200 meter hoogte ontspoorde, bestond uit een motorwagen en vier wagens waarin zich ongeveer 200 beoefe naars van de skisport bevonden. Op ongeveer 3 km van Luchon, tussen de stations Mishage en Artique, ontspoorde de motor wagen en stortte met twee wa gens in een 500 meter diep ravijn. Een treinbeambte slaagde er in door remmen te verhanderen, dat ook de overige twee wagens naar beneden stortten. ROME, 28 Febr. In een offi cieel medisch bulletin is vandaag medegedeeld dat de toestand van Z.II. de Paus langzaam maar zeker vooruit gaat, terwijl van avond te Rome werd vernomen dat hij het afgelopen etmaal zelfs merkbaar vooruit is gegaan. Het bulletin waarschuwde ech ter dat het nog geruime tijd zou duren eer de Heilige Vader zijn werkzaamheden weer volledig kan hervatten. De Zwitserse specialist dr. Nie- hans heeft verklaard, dat de Paus „een uitstekend patiënt" is en zijn ziekte met grote kracht had gedragen. Indien hij verder her stelt, hopen de artsen zijn maag röntgenologiech te onderzoeken om een diagnose vast te stellen. Voordien is het hen niet mogelijk te bepalen of de maagstoornissen moeten worden toegeschreven aan kanker, een zweer of een andere oorzaak, zo meldt Reuter. Dr. Niehans, de uitvinder van de „cellentheripie" heeft zijn be handeling door injecties met levende cellen hervat. De jaarlijkse boodschap van de Paus tot de Vastenpredikers en de parochiegeestelijkheid van Rome werd Zaterdag in de „Os servatore Romano" afgedrukt. De Paus drukte er zijn spijt over uit niet in staat te zijn hen in per soon te ontvangen en ver klaarde vervolgens verheugd te zijn over het huidige ontwaken en een atmosfeer van ware en omvangrijke activiteit in vele parochies van Rome. „Het leven der genade," zo voegde hij hier aan toe, „verkeert opnieuw in volle bloei." „Niettemin," aldus de Paus, „blijft nog veel te doen in de gehele wereld om de woorden van Christus te verspreiden. Hij alleen is de Verlosser van het individu, het gezin en de maat- Inmididels zijn de katholieken van Rome een triduum van ge beden en geestelijke offers be gonnen om de hulp van God voor hun bisschop en het hoofd dei- Katholieke Kerk af te smeken. Deze gemeenschappelijke gebeden, geestelijke oefeningen en Heilige Missen zullen worden voortgezet tot 2 Maart, 's Pausen verjaardag. ROME, 28 Febr. De Kardi nalen van de Romeinse Curie hebben een schrijven ontvangen, waarin hun grotere vrijheid van handelen wordt verleend gedu rende de ziekte van Z.H. de Paus, aldus is te Rome vernomen. Men vermoedt, dat deze brieven de aanleiding zijn geweest van de geruchten, dat de Paus van plan was een Consistorie bijeen te roepen Met de „Operatie Draadnagel" blijkt Katholiek Thuisfront de spijker op de kop te hebben ge slagen. In de voorverkoop en bij de kerken gistermorgen werden bijna drie millioen spijkers ver kocht, en de totale opbrengst f 375.000,is de hoogste die ooit door een Thuisfront-actie werd verkregen. Aalmoezenier J. C. van Croonenburg had ander halve ton verwacht, maar ook met meer dan het dubbele zwemt Dierbare gelovigen, Binnenkort zullen wij een uitvoerig mandement publiceren over de taak van de katholieken in het tegenwoordige maat schappelijke leven. Vandaag willen wij aan het begin van de Vastentijd U in het kort onderhouden over datgene wat de grondslag is van ieder christendom en van iedere christelijke activiteit naar buiten. Op de bodem van alle problemen, die ons zelf en heel de mensheid beroeren, ligt tenslotte altijd weer het probleem, hoe wij moeten leven om ons eeuwig eind doel te bereiken. Jesus noemt dit het „unum necessarium" (Luc. 10:42) d.w.z. datgene dat tenslotte alléén noodzakelijk is, en op een andere plaats leert Hij ons met eenzelfde radi cale en absolute uitspraak, dat wij eerst Het Rijk Gods en zijn gerechtigheid moeten zoeken, dan zal het overige ons geschonken worden als toegift. (Math. 6:33). Alles hangt dus af van de vraag van het mensgeworden Woord; of wij in ons leven God waarlijk dienen; dat kunnen wij echter al leen door Zijn heilige wil te vol brengen: en „dit is de wil van God, uw heiliging". (I Thes. 4:3). Deze fundamentele waarheid van de noodzakelijkheid der persoon lijke' heiliging is de grondslag van alle christelijk leven. Naast het natuurlijk leven, dat wij van God en onze ouders heb ben ontvangen, gaf God ons nog een ander, een hoger leven, dat wij het bovennatuurlijk leven onzer ziel plegen te noemen. Wij werden „wedergeboren uit water en de H. Geest". (Jo. 3:5), wjj „ontvingen allen uit zijn volheid" (Joan. 1:16) d.w.z. uit de volheid daardoor werden wij „deelachtig aan Gods natuur" (Petr. 1:4). „Ziet zo zegt de Apostel Joannes hoe grote liefde de Vader ons heeft bewezen, dat wij kinderen Gods worden genoemd en het ook zijn". (I Joan 3:1). Onze heiliging kan alleen hierin bestaan, dat wij ook als waarach tige kinderen Gods trachten te leven; dat wij het goddelijk leven der ziel niet laten sterven door de zonde; maar dat dit leven on der de dauw van Gods genade en in de warmte van Gods liefde gedijt en „rijke vruchten voort brengt". (Joan. 12:24). Maar wat betekent dat nu, dier- In alle kerken van ons land is gistermorgen de gebruikelijke Vastenbrief van de Bisschoppen van Nederland afgelezen, waarvan wij hiernevens en op pagina 5 de volle dige tekst publiceren. bare gelovigen, leven als kind Gods? Dat leven is een diepe werke lijkheid; deze geeft aan onze ziel drie goddelijke krachten, name lijk de drie goddelijke deugden, welke de geestelijke schrijvers te recht de bovennatuurlijke vermo gens der ziel plegen te noemen. Vanuit deze goddelijke krachten moeten wij als kinderen Gods le ven. Het "begint bij het geloof. Dat geloof is een licht, waardoor „God de harten van Zijn gelovi gen door de verlichting van de H. Geest onderwijst", gelijk wij dat bidden in het gebed tot de H. Geest. Het leert ons het eeuwi ge onderscheiden van het vergan kelijke, het hemelse van het aardse, het goddelijke van het menselijke. Het doet ons beseffen, dat wij ons leven moeten verlie zen „terwille van Christus" (Math. 10:39) om het te vinden en dat „sterven gewin is" (Phil. 1:21). Daarom is dit geloof ook niet al léén een licht maar tevens een overgave aan God en aan Gods wet, een overgave aan Christus en aan Zijn Kruis, een overgave zó groot en volkomen, dat Pau- lus ons zegt: „Want leven is voor mij: Christus". (Vervolg op pag. 5) hij nog niet in het geld, want alleen dit jaar is f414.500, nodig. Het spijker-geheim werd gis teravond om 6 uur onthuld mid dels bulletins, die met medewer king van de Katholieke dag bladen overal in het land wer den verspreid. Het bleek n.l. niet mogelijk de vliegtuigen te doen opstijgen, die reclame-banden zouden hebben meegesleept met de woorden „Schroef kop af". Het weer was te slecht en het wol kendek hing te laag. zodat van deze stunt om veiligheidsredenen moest worden afgezien. Dank zij de bulletins wist men echter toch, dat men het plastic om hulsel van de geheimzinnige spij ker moest verwijderen en daarna proberen, de kop van de spijker af te schroeven. Lukte dit (bij ons lukte het niet) dan was op de top van de stift het cijfer 92 te zien. Gevoegd bij het cijfer 1120 dat op het kaartje stond, werd het geheime telefoonnum mer van Katih. Thuisfront ver kregen en zo meldde zich al spoedig na half zeven de eerste winnaar van f 1000,de heer De Boer uit Amsterdam. Achtereen volgens kreeg Katholiek Thuis front nog acht andere prijswin naars aan de telefoon, te weten mej. C. Smit, uit Dordrecht, mej. M. ten Heye uit Hengevelde (O.) en de heren J. Hogeling, Eerste Tuindwarsstraat 16, Alkmaar, de marchaussee W. van Rheden, Schoutemwag 37 Deventer, Th-, van Dijk te Mijdrecht, M. Veld- boer te Rotterdam, G. W. Visser te Blaricum en F. H. Heeremans te Driehuis. De winnaar van de hoofdprijs van f 15.000,waarbij ook aan de binnenkant van de cijferkop het cijfer 92 stond, heeft zich echter gisteravond niet meer ge meld, en evenmin de winnaars van de andere zes prijzen van f 1000,—. In totaal werden in het Bisdom Haarlem 1.200.000 spijkers ver kocht (in Amsterdam 145.000, Den Haag 120.000 en Rotterdam 110.000), in het Aartsbisdom 800.000 en in de Zuidelijke Bis dommen een millioen. 's Rijks mimt zorgde voor het ponsen van de cijfers in de spijkers met een merk dat nergens anders ter wereld wordt gebruikt, terwijl de gehele actie werd uitgevoerd onder toezicht van notaris Krop man uit Delft. 'S-GRAVENHAGE De par lementair redacteur van ons blad en de andere bladen van de Unitas-combinatie. de heer Jos. van Schaveren, is benoemd tot politiek redacteur van ,.D« Volkskrant".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1