Koster's kaashandel 25 jaar B. en W. gaan accoord met plan-Burgersdijk ZAALHANDBALTOURNOOI WARMENHUIZEN Gevallen van mishandeling voor de Politierechter Hoogheemraadschap schonk kostbaar kussen aan JVoordbrabant Vervolging gestaakt in opzet-zaakte Deventer w i Zit vast vaster met VELPAFIN kn Beurs Tijdens de receptie boden honderden hun gelukwensen aan De fanfare in de feestzaal Successen voor Tonegido E.V.C. WON VAN U.S.V.IL Plechtigheid in 's-Hertogenhosch Commissaris van Koningin waardeert Noordhollandse geste zeer De treinverbinding Bergen-Bergen aan Zee Plan-Ottozou Bergen jaarlijks tienduizenden hebben gekost LICHTVAARDIGE OPZET Diiisda;: 2 Maart Is54 Pagina 5 i markthandel UIZEN Dezer :r een vergadering traathandelaren in ïarktkooplui, welke am een afdeling op >r Alkmaar en om- omstandigheden is Limmen en Bever- :eds 50 leden. Wel d uit Alkmaar toe, iropaganda ter hand er reeds een afd. Beverwijk is werd ef bestuur gekozen t de heren P. Nii- sr, Limmen: A. 'oorz., Warme ui- is, secretaris. Lim es, penningmeester, Wit, 2e penningm., Stille Omgang JIZEN Dezer vengenoemde jaar- sats. Besloten werd bussen naar Am- an op Zaterdag 6 net de afd. Schoorl, iarlijkse Stille Om- n. Vooraf is er des s parochiekerk om De Stille Omgang r aan; de H. Mis kapel aan de Lau- arna vertrek naar Bij loting om gra- n viel het lot op A. i P. Mosch Pz. shoudelijke verga- apelaan van Veen ;r de H Stede, en aarvan, welke met gevolgd Spr. gaf ie raad, toch voor- te bidden voor on- iriesters, broeders zo enorm veel te achter het ijzeren ie voor de vijan- rk. opte dat speciaal r zich een record ers zou opgeven, k tot Donderdag 4 der bestuursleden 3el, P. Blokker en f 2.30, vertrek di- f. laagd LANGENDIJK oot de heer J. H. de Stichting Kli- iderwijs te Rotter- voor het artsexa- K.A.B. voor it niet door Op de feest- r afd. Waarland r gelegenheid van >ileum der R.K nd „Sint Deus besluit genomen 1954 een bijeen- dames der KAB- en. Naar wij ver- bijeenkomst we- 1 omstandigheden inden. Alkmaar paarden f 500 f 600f 1075 per >it f 2.75—f 2.36, >0—f 2.75, overige 2.00 per kg; 327 m f 32—f 72; 3 (geen notering), re varfcens/vlees- 1 95, liohte var- 0, zeugen f 1.76 in koeien, vooral eit, was vandaag Poch is de vraag st zodat de han- verliep, waarbi.i mindere soorten eringen moesten in kalveren kan atst worden. Bij sr was de handel terwijl de dieren duurder verhan- ge verloop bij de tn niet vreemd, de kalveren op afgeslacht van ifgeslacht en uit. 05—f 2.25. raren er veel te. de handel maar alleen de vlees- oed te plaatsen, ivoer heeft wel dat men tegen oest inikopen. Alkmaar Waart. 4 paar. 63 vette koeien wal. f 2.75—2.86 2.60—2.75; ovc. 2.'402.60; 300 v f 32—72; 185 'arkens f 1.85— Maart Witlof 4. rode kool 7- >1 13-19, groene tkool A 45-70, ol 45-52, Goud- Jonathan K 32, i 4.50-7, winter- ieen 12-37, uien selderie 23, >t. Rémy H I 37, 37. >e f 800 24 big- ihapen f 30-110; ren f 3555. WOUDE, 2 Mrt. 8.409.70, girote en 13.00—15.00; 11 6.70; 2500 kg. C. 5.00; 130.000 0—13.70; 35.000 —18.70; 140.000 cool 6.00—10.30. ÜN 2 Mrt rove 7.60: drie- nep 13.1014; d 712.20; wit 1 Mrt Bin- (boerennot.) '.20, rode tarwe erst 23—23.60, haver 23— vten 4649.50, '0. paardebonen 40—42.50. kar- blauw maan- sl mosterdzaad i 50—60. Gare biet 5 eten 3.908.00; ïese kool 820; 7016.20; rode werenkool 13; witlof 5374; 0; waspeen 22 nolselderie 9 ■51; jonanthan ierbe 24: pre- 3059; confe- remy 29; win- (Advertentie) vlekvrije koud lijm van CETA BEVER OOSTHUIZEN Overweldigend is gisteren de belangstelling ge weest op de receptie van Koster's Kaas-industrie en Handelmaat schappij N.V. te Oosthuizen. In de luisterrijk en zeer toepasselijk ver sierde zaai van hotel Kaan, hebben honderden de directeur, de heer J. Koster, gelukgewenst met het zilveren jubileum van het bedrijf, dat plm. 120 personeelsleden telt en dank zij een export naar vele landen de reputatie van de Hollandse kaas groot houdt. De heren J. Joosten en D. F. Vos, resp. procuratiehouder en bedrijfsleider, stonden even eens op de ereplaatsen in de zaal. Zjj immers waren 25 jaar aan „Koster's Kaashandel" verbonden en hadden meegewerkt aan de stichting en de groei van het omvangrijke apparaat. Het noemen van de namen- der officieel genodigden is uiteraard ondoenlijk. We moeten ons be perken, door te memoreren dat -o.a, aanwezig waren de heer Scbu- rer, referendaris aan het Ministe rie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ir Führi Snethlage, directeur van de Eco nomisch Technologische Dienst, de heer Benjamin, administrateur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, de heer Klok, administrateur van het N.I.Z.O., vertegenwoordigers van zuivelfabrieken, van de Ned. Vei-, van Kaasexporteurs en van het Bedrijfschap voor Zuivel, af gevaardigden van scheepvaart maatschappijen, directeuren van banken, de directeur van het Züi- velkwaliteits-contrölebureau, de heer Steert, burgemeester van Oosthuizen, de heer Th. Koning, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westfriesland en een aantal- le veranciers. In de zaal prijkten ontelbare bloemstukken en aan 't plafond met papier voor kaas- verpakking beplakt! hingen in kleurige omhulsels de Goudsen en Edammers. De jubilarissen hebben veel ge- schenken ontvangen. O.a. over handigde de president-directeur der N.V., de heer Deknatej, aan de heer Koster een ets en aan de heren Joosten en Vos een fraaie tabaksdoos met zilveren deksel. De heer Stolp voerde het woord namens de ingezetenen van Oost huizen. Hij schetste in het kort de groei van het bedrijf en de werkkracht der jubilarissen, die er naar hebben gestreefd Koster's Kaashandel tot bloei te brengen, ook ten profijte van de gemeente. De neringdoenden van Oosthuizen hadden als cadeau een kompas, een voehtmeter en een thermo meter aangeboden, met de wens dat het kompas altijd op veilig zou staan, het klimaat altijd gun stig zou zijn en de temperatuur mild. De feestelijke sfeer op deze re ceptie werd aanmerkelijk ver hoogd door het in ruime mate serveren van verversingen. De heer Muller van hotel De Roskam te Hoorn had in deze een om vangrijke taak, waarvan hij zich met zijn personeel de dames in Westfries costuum op voor treffelijke wijze kweet. Tijdens de cocktail-party hield de heer Koster een toespraak, waarin hij uitvoerig uiteenzette hoe hij tot de stichting van het bedrijf gekomen was en welke ups and downs het zakenleven hem had gebracht. Hij prees zich gelukkig altijd de medewerking te hebben gehad van een toege wijd personeel en de steun van echtgenote en overige familiele den. Over de economische situatie in de kaas-export kon de heer Koster niet louter optimistisch zijn, doch hij eindigde in majeur en even later zette de Oosthuizer fanfare een feestelijke mars in die de kopjes en glazen deed rinkelen. Alvorens de receptie begon, werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot bezichtigen van de bedrijfsgebouwen, gelegen aan de Stationsweg. Een intermezzo voor de heer Koster en zijn echtgenote tijdens de gisteren gehouden receptie. WARMENHUIZEN Het door A.V.A. georganiseerd Zaalhand bal tournooi, dat Zondag te War- menhuizen in de fust-bewaar plaats werd gehouden, werd een succes De belangstelling voor de ze spectaculaire sport is in de gro te steden reeds enorm groot, en zonder twijfel zal zij ook in onze omgeving toenemen, gezien dit goed geslaagd tournooi. Voor de eerste dames- en herenteams van Tonegido (Wieringen) was het 'n succesvolle dag. Zowel de dames als de heren eindigden in poule A op de eerste plaats. Ook de pu blieke belangstelling viel gezien het feit dat zaalhandbal in onze omgeving practisch onbekend is, erg mee. Toen 's middags omstreeks half 4 de wedstrijd tussen de heren teams AVA en Adelborsten een aanvang nam, waren er zeker drie a vierhonderd toeschouwers. Zij troffen het buitengewoon, omdat deze ontmoeting zowel door span ning als spelpeil ver boven de an deren uitstak. De kleine afmetingen van het zaalhandbal-,, veld" maken het noodzakelijk dat zeer snel wordt gespeeld. Daarbij komt nog dat het reglement het onmogelijk maakt de bal lang bij zich te hou den, zodat het spel zich elke se conde wijzigt. Aan uithoudings- en reactievermogen worden dan ook zeer hoge eisen gesteld. De uitslagen luidden als volgt: Heren poule A: Tonegido Adelborsten 109; Adelborsten AVA 99; AVA— Tonegido 513 Winnaar Tonegido. Poule B: AVA 2—Vrone (St. Pancras) 11—1; Tonegido 2—AVA 2 3—13 Winnaar AVA 2). Dames poule A: AVA—Tonegi do 1—2; Tonegido—JVC (Julia- nadorp) 70. (Winnaar Tonegi do). Poule B; VroneBergen 41; BergenOlympia (Wieringer- waard) 33; OlympiaVrone 5 5 (Winnaar Vrone). Poule C: SSV (Stompetoren) Zwaluwen (Kolhorn) 20; Zwa luwen—AVA 2 1—5; AVA 2—S VV 31 (Winnaar AVA 2). Gegund WIERINGERWERF. Door de Woningbouwvereniging „Bouwt Voort" werd het schilderwerk van de 44 te bouwen woningen opgedragen aan de Fa. A. Braaf te Wieringerwerf. Poule D: Vlug en Vaardig (Wie- ringermeer)RHC (De Rijp) 2 4; RHCDosko (Oude Sluis) 2 0; Dosko—Vlug en Vaardig 42. Poule E: Ons Genoegen (Scha- gerbrug)Vrone 2 4—0; Vrone 2 —DES (St. Maarten) 3—1; DES— Ons Genoegen 44 (Winnaar Ons Genoegen). Poule F: AVA 3Petten 61; PettenTonegido 2 54; Tone gido 2AVA 3 44 (Winnaar A VA 3). Poule G: Bergen 2Zwaluwen 2 12; Zwaluwen 2Ons Ge noegen 2 32; Ons Genoegen 2— Bergen 2 10 (winnaar Ons Ge noegen). Poule H: JHC 2—AVA jun. 5— 2; AVA jun.Nieuwe Niedorp 3 2; Nieuwe NiedorpJHC 111 (Winnaar JHC 2) Worden ingevoerde slacht- paarden verhandeld als gebruikspaardeii? 's-GRAVENHAGE, 1 Mrt. Het Tweede Kamerlid, de heer Zegering Hadders heeft aan de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgen de schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend, dat het nog steeds voorkomt, dat ingevoerde slachtpaarden verhan deld worden als gebruikspaarden? 2. Zo het antwoord op vraag 1 bevestigend luidt, is de minister dan niet van mening, dat dit zeer schadelijk is voor de zuiver Ne derlandse paardenfokkerij? 3. Is de minister bereid maat regelen te treffen, die aan deze ongewenste toestand op korte ter mijn een einde maken? EEN MAAND GEVANGENISSTRAF ALKMAAR Een controleur van de Ned. Spoorwegen had het dochtertje van J. A. te Alkmaar een duw gegeven, omdat dit kind dat nog m gezelschap was van haar broertje, de uitgang voor de reizigers versperde. J. A. kon zich hiermee niet verenigen en wierp de controleur eerst een brood trommeltje naar het hoofd, om hem daarna nog een klap of duw te geven. Over dit laatste zullen we niet twisten Een feit is, dat zoiets niet mag, weshalve A. door de Politierechter werd veroor deeld tot f 25.of tien dagen. Er waren, tijdens deze zitting gistermiddag nog meer gevallen van mishandeling, waaruit zou kunnen blijken, dat de mensheid steeds meer handtastelijk wordt. Daar was dan A. B. uit Z. Schar- woude, de zoon van een vishande laar, B. had F. D. op een minder vriendelijke wijze bejegend, om dat deze vis zou hebben gegeten zonder te betalen. Afgezien van het feit of dit laatste geoorloofd is of niet, kon de Politierechter ook deze „duw" niet toestaan D. was daardoor tenminste achter over gevallen, over de fiets van K., welke fiets daardoor werd be schadigd. Voor dit duwtje kreeg B. f 10.of vijf dagen, terwijl hij bovendien de onkosten aan dé fiets moest vergoeden. J. K. te Egmond aan Zee, was op een nacht met zijn vriend J- B. aan het wandelen. Dorstig ge worden. dronk hij uit een melk bus, gadegeslagen door de melk- slijter, die vanachter de tule gor dijntjes deze zaak eens aankeek. Terwille van de lieve vrede zweeg de man. Om 4 uur in de nacht, kwam K. weer terug, nu alleen, en begon opnieuw zijn melk-bachanaal, en opnieuw over woog de melkslijter vanachter de gordijntjes de slechtheid der men senkinderen. Evenwel wist hij zich ook deze keer tot een stil zwijgende observatie te bepalen. Het gevolg hiervan was, dat K. gistermiddag werd vrijgesproken van melkdiefstal. omdat deze een zijdige getuigenis geen bewijs leverde. K. had deze nacht echter nog iemand met een mes in het linkerbeen gestoken en daarvoor kreeg hij bij verstek een maand gevangenisstraf. AUTO REED IN WEESPERTREKVAART AMSTERDAM, 1 Maart. Zondagavond is een personenauto op de Weesperzijde geslipt, over de kop geslagen en daarna in de Weespertrekvaart gegleden. Toen de wagen de buiteling maakte, ging het rechterportier open. De 53-jarige H. K. van der K. uit Amsterdam en zijn dochter, die voorin de auto zaten, konden hierdoor het geheel onder water verdwenen voertuig vrij gemak kelijk verlaten. De man slaagde er vervolgens in zijn vrouw, die zich ook in de auto bevond, te bevrijden. Zij kreeg hierbij en kele wonden aan het hoofd en een been. GEEN WEDSTRIJDEN VOOR STANDAARDEI FT ALLEN In de officiële mededelingen van de afd. Noordholland van heden morgen is een wedstrijdprogram ma voor standaardelftallen opge nomen voor Zondag a.s. Dit be rust echter op een vergissing. Er zijn voor de standaardelftallen nl. geen wedstrijden voor Zondag a.s. vastgesteld in verband met Hol landEngeland (amateurs). De clubs nemen hiervan goede nota! In de vierde klasse B is Zondag j.l nog een voetbalwedstrijd ge speeld en nog wel een heel be langrijke, nl. die tussen USVU en EVC. De bezetting van de boven ste plaats was hier in het geding. De Edammers klommen naar de top via een 31 zegen. De Uit- geesters zo goed begonnen zijn voorlopig uit de spannende strijd om het kampioenschap. VV W, Meervogels '31 en Assendelft volgen EVC echter op de voet, zoals uit onderstaande stand EVC 13 9 1 3 19 WW 13 9 1 3 19 Meervogels '31 13 8 2 3 18 Assendelft 11 8 1 2 17 USVU 14 7 3 4 17 Zouaven 12 5 4 3 13 SVA 11 4 3 4 11 Purmerend 12 5 0 7 10 De Rijp 13 4 1 8 9 Monnikendam 11 3 2 6 8 Andijk 12 1 2 9 4 MFC 11 0 1 10 1 OOSTELIJK ELFTAL TEGEN UTRECHT Het oostelijk elftal, dat Woens dagavond (3 Maart) te Utrecht in een wedstrijd tegen het Utrechtse elftal uitkomt, is als volgt samengesteld, doel: Jansen (N.E.C.); achter: Kruitbosch (A.G.O.V.V.) en Busschers (Enschede): midden: Van Voorst (Vitesse), N.N. (nader aan te wijzen) en Wolters (Heracles); voor: Prooster (Rigtersbleek), Van der Weerd (Wageningen), Hanskamp (A.G.O.V.V.), Jdeyers (N.E.C.) en Bosch (N.E.C.). Reserves: Koster (Enschedese Boys), Voortman (Ge Ahead) en Voges (P.E.C.). Marjorie Jackson evenaartlde wereldrecord van Fanny Blankers-Koen Marjorie Jackson is op het ogenblik in uitstekende vorm. Wist zij een week geleden zij het met gedeeltelijke wind in de rug te Gisborne 0.2 sec. on der het wereldrecord van Fanny Blankers-Koen op de 220 yards te blijven, bij de te Pertli ge houden Australische dameskam pioenschappen won zij de finale van dit nummer in 24.2 sec. een evenaring dus van de tijd, waar mee onze landgenote op 29 Juni 1950 te Brescia het wereldrecord op haar naam bracht. Aannemer en gemeente opzichter gearresteerd HOOGEVEEN. De gemeente politie van Hoogeveen heeft de Hoogeveense aannemer S. en de gemeente-opzichter V. in arrest gesteld. Zij worden ervan ver dacht betrokken te zijn bij een fraude, die ontdekt is in de uit- voernig van een „openbaar" werk in de gemeente Hoogeveen in de jaren 1949 en 1950. Het onderzoek is nog in volle gang en volgens de inspecteur yan politie, de heer Veerman, is de zaak vrij ingewikkeld. Momen teel kunnen hierover officieel geen verdere mededelingen wor den gedaan. De beide arrestanten worden ter beschikking van de officier van justitie te Assen ge steld. De „Intematioiialp Fakkel Rallye" Naar de R.A.C. Zuid ons mede deelt. zal de zesde Internationale Fakkel Ballye dit jaar starten, in Frankrijk. België en Nederland. Op Dinsdagavond 14 September zullen de deelnemers met tussen pauzen van één minuut vertrek ken van uit Reims, Luik en Til burg voor de 500 km lange route naar Dieppe en van daar vol gens een gelijke route van circa 200 km naar de Franse badplaats Deauville, waar zij op 15 Sep tember in de middag zullen arri veren. De route naar Deauville wordt te voren aangegeven. Op 16 September wordt des ochtends gezamenlijk gestart voor de 1400 km lange geheime route naar de finish in Eind hoven, waar de deelpemers op 17 September in de vooravond worden verwacht. De totale leng te van de fakkelrallye is derhalve ruim 2100 km. Onderhands verkocht BROEK OP LANGENDIJK Het woonhuis met schuur van de heer H. Wagenaar Jbzn. alhier is onderhands aangekocht door S. Koedijk, Dijk 96. Er gaan, aldus de heer Posch, toch at zovele antieke ien merk waardige voorwerpen naar het buitenland. Het is daarom taak om voor ons land te behouden wat waarde heeft voor l>nze cul tuur en historie. Met een spontane uitroep: „Zeer schoon en interessant" be- DEN BOSCH In de kamer van Gedeputeerde Staten van Noordbrabant ten provinciehuize te Den Bosch heeft gistermorgen de heer J .Posch, dijkgraaf van het Hoog heemraadschap van de Uitwaterende sluizen in Kenne- merland en Westfriesland aan de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordbrabant, prof. Dr J. E. de Quay, een antiek en uit historisch oogpunt kostbaar kussen overhandigd, daterend uit 1780. Op dit kussen is de Brabantse leeuw geborduurd en is verder getooid niet de liertoghoed. Bij deze intieme plechtigheid die zich door grote hartelijkheid kenmerkte waren verder aan- wezig de heren. Kooi, waarne- mend dijkgraaf, mr. dr. J Be- lonje, secretaris van het Hoog heemraadschap, J. W. Boersma, secretaris van de vereniging van Noordhollandse waterschappen, mr dr. H. J. Wytema, burge meester van Alkmaar, alsmede de griffier der staten van Noord- Brabant, de heer G. A. M. van Rooy De heer Posch vertelde als dijkgraaf in korte trekken een en ander over zijn hoogheemraad schap, waarop diverse polders uit- wateren, dat enkele sluizen in zijn territorium heeft en voorts totaal 70.000 ha omvat. Het werd in 1544, dus ten tijde van Karei de Vijfde, gesticht. Het historisch hoogheemraadshuis te Edam be zit een bijzondere sfeer. Kostbaar voorwerp Daarna schetste de heer Posch de omstandigheden waaronder men dit Brabantse kussen als mede een ander waarop het wapen van het Hoogheemraad schap is aangebracht, op het spoor kwam. Bladerend in een catalogus van een veiling te Am sterdam zag men deze antieke kussens aangekondigd. En hoe wel Amerikaanse verzamelaars daar zeer veel belangstelling voor toonden, was het toch mogelijk beide kussens te kopen. Op voor stel van de burgemeester van Alkmaar werd besloten het ene kussen dat bij nadere studie op Brabant betrekking bleek te hebben, aan deze provincie aan te bieden De heer Posch vond het prettig dat de Commissaris der Konihgin dit kostbare voor werp wilde aanvaarden. keek prof. dr. De Quay vol aan dacht het kussen, dat de heer Posch hem toen ter hand stelde. Zijn vreugde er voorts over uit sprekend Jat zulk een bijzonder exemplaar van zo grote histo rische waarde behouden bleef en dank zij de hooggewaardeerde geste van het hoogheemraadschap naar Brabant kwam, waar het bleek thuis te hoen. Zowel per soonlijk als in zijn kwaliteit van gouverneur van Brabant dankte de Commissaris der Koningin voor dit geschenk dat met grote waardering en respect bewaard zal worden. Als attenties de vriendschap onderhouden dan is door deze antieke kostbaarheid zeker de band tussen Kennemer- land en West-Friesland enerzijds en Brabant anderzijds vriend schappelijk 'aangehaald en ver sterkt. Het betekent in vader lands opzicht een grote rijkdom deze groei naar eenheid. De on derlinge liefde en aanhankelijk heid worden daardoor vermeer derd. Na deze plechtigheid vond in een amicaal samenzijn nog een hartelijke gedachtenwisseling plaats De heer J. Posch (rechts), dijkgraaf van het Hoogheemraad schap, biedt prof. dr. de Quay het kussen aan. Mr. dr. J. Belonje (rechts achter) en de heer G. A. M. van Rooij (links achter), resp. secretaris van het Hoogheemraadschap en griffier van de provincie Noord-Brabant, kijken belang stellend toe. BERGEN. Het college van B. en W. heeft het „plan Otto" ook door de heer Hemelrijk ondertekend en door de gemeente ingediend wegens de hoge exploitatie-kosten, die jaarlijks tienduizenden guldens zouden bedragen, als „lichtvaardig" van de baan geschoven. Donderdag a.s. leggen B. en W. de raad het plan-Burgersdijk voor, dat weliswaar bescheidener van opzet is, maar dat garanties biedt voor een sluitende exploitatie, zoals wij in onze editie van Donderdag binding tussen Bergen en Bergen aan Zee en niet tussen Alkmaar en Bergen. De enige keus is de „motortram" of een weg door het natuurschoon. Het voordeel van een motortramverbinding is, dat de weg door het natuurschoon- gebied tussen Bergen en Bergen aan Zee komt te vervallen. Een motortramverbinding Ber genBergen aan Zee vraagt een investering van f 200.000.en aan jaarlijkse uitgaven, inclusief investeringen, f 30.000.B. en W. noemen deze oplossing de 18 Februari j.l. reeds hebben uiteengezet. B. en W. vragen de raad cnjg aanvaardbare. Het nadeel js Donderdag hen te machtigen een N.V, op te richten voor het exploiteren van de tram door de gemeente alleen of wel in samen werking met de NHADO met een bedrag van f200.000 in aandelen of anders. B. en W. willen nog dit jaar met de exploitatie beginnen. In een uitvoerige nota stellen B. en W. vast, dat het plan He- melrijk-Otto-Koster behelsde de aanschaffing van vier oude loco motieven en twaalf nieuw te bouwen personenrijtuigen, alsme de het maken van een smalspoor. Met verscheidene andere bijko mende kosten werd een totaal bedrag geraamd van f 638.500. De jaarlijkse exploitatiekosten zouden de enorme somma van f 75.000 bedragen. Hier tegenover stelde men de inkomsten - bere kend naar die van de N.S. in 1949 - op f 150.000, waardoor exploita tie mogelijk zou zijn. Bij nadere bestudering van de cijfers is volgens B. en W„ ech ter komen vast te staan, dat dit project de gemeente jaarlijks tienduizenden guldens zou kos- DEVENTER, 1 Maart Het vorig jaar heeft de recherche te Deventer in overleg met het de partement van Justitie een uit gebreid onderzoek ingesteld naar de toedracht hij een openbare aanbesteding voor de sehouw- burgbouw te Deventer. Het bleek daarbij dat een aan tal van de ca. 40 inschrijvers bij deze aanbesteding, te Apeldoorn bijeengekomen, de afspraak had gemaakt voor een opzet van de inschrijvingssom van ongeveer 70.000 gulden. Anderen, daartoe bijeengekomen te Twello, hadden zich bepaald tot een opzet van ongeveer 30.000 gulden. Het resultaat was, dat ter zake van deze opzetten een vervol ging werd ingesteld tegen de in schrijvers die deelgenomen had den aan deze afspraken. Destijds beliep de bouwsom voor de schouwburgbouw ongeveer 7,5 ton. Naar wij thans vernemen is deze vervolging nu gestaakt, mede uit de overweging, dat onlangs een commissie door de minister van Justitie is ingesteld die onder meer tot taak heeft te onderzoe ken of een bevredigende regeling ontworpen kan worden voor openbare aanbestedingen waar door inschrijvers hun kosten voor het berekenen van de inschrij vingssom en het daarbij te lopen risico zouden kunnen calculeren in het inschrijvingsbedrag, zonder dat daarbij het euvel van de prijsopzet door onderlinge afspra ken zou blijven bestaan. ten. Het project blijkt zeer licht vaardig te zijn opgezet. Vele pos ten van de investeringen zijn veel te laag begroot. Tevens ont breken belangrijke posten. Bere keningen hebben uitgewezen, dat dit plan tenminste f 170.000 per jaar zou bedragen. Gesuggereerd werd f 130.000. Het plan kon bo vendien in geen enkel opzicht worden gedekt, behalve de offer te van de locomotieven en de goederenwagens. Sinds 1949 is het personenvervoer nog met 50 pro cent verminderd. B. cn W. betreuren het, dat zij zich hebben laten verleiden dit plan in overweging te nemen. Hierdoor is veel kostbare tijd ver loren gegaan en de mogelijkheid vervallen het tweede plan (van Burgersdijk) voor 1954 te verwe zenlijken. Dr Hemelrijk heeft in middels doen weten, dat hij zijn plannen als vervallen beschouwt. In hun toelichting op het plan- Burgersdijk zeggen B. en W., dat deze tramdienst bevredigend zal kunnen worden bediend met een groot tramrijtuig, dat plaats biedt aan maximaal 265 personen en naar behoefte zal kunnen rijden (z.g. pendeldienst). Voor de komende 15 a 20 jaar meent het college het verkeersbe leid als volgt te kunnen aan geven: 1. Busdienst NHADO, Alkmaar- Bergen-Camperduin; 2. Motortram Bergen-Bergen a. Zee, eigendom van de gemeente, zo mogelijk onder directie en in exploitatie van de NHADO com binatie met bussen). Ruim dorpsplein Zij zien het wegverkeer als volgt: een ruim dorpsplein op het terrein van het af te breken sta tion met een wachtlokaal en café voor bus en trampassagiers. Een verkeersweg Bergen-Oostdorp. uitwijkplaatsen Mosselenbuunt en Fransman en in de toekomst eventuele verbreding van de Eeuwigelaan. B. en W. stellen zich voor het toenemende auto verkeer te leiden langs het her tenkamp en Komlaan. In verband met het toenemen van het brom- fietsverkeer stellen zij voor het rijwielpad naar zee te verbreden. Het wezenlijke probleem aldus B. en W. Is de tramver- het vervallen van de doorgaande verbinding AlkmaarBergen aan Zee en het vervoer van goederen. Dit laatste kan echter door van Gend en Loos worden opgelost. B. en W. hopen op een gun stige samenwerking tussen ge meente en de busonderneming NHADO. RELLETJE OP PURMERENDER MARKT Vrijspraak voor verdachte PURMEREND D.v.d. Sch. uit Nieuwer Amstel moest zich gis teren voor de Alkmaarse Politie: rechter verantwoorden, omdat hy ervan beschuldigd was, half Jan., op de markt te Purmerend, ge poogd te hebben zekere P. v.d. Heuvel met wie hij in onmin leeft, ernstig te mishandelen. Hij zou hem met een .mes of een schaar hebben bedreigd. De man ontkende dit echter en de getuige W. Ultee, een vriend van v.d. H. en een man met wie v.d. Sch. ook al in onmin leeft, kon onder ede de verklaring, die hij bij de politie had afgelegd, niet handhaven Hij vertelde thans dat hij niet wist of v.d. Sch. iets in zijn hand had gehad. V.d. Sch. zelf vertelde dat v.d. H. geregeld maar om hem heen had lopen dreigen met een rij wielonderdeel in zijn hand en dat hij. v.d Sch., hem toen wel ach terna had gezeten. De Officier van Justitie achtte het tenslaste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. De Politie rechter sprak v.d. Sch. vrij. GOOCHEL-AUTO VERDWEEN SPOORLOOS WARMENHUIZEN Toen het goochelgezelschap van Johnny Frans Zaterdagavond na een suc cesvol optreden bij de Fanfare uitvoering te Tuitjenhorn per auto zou vertrekken, werd door een clubje belhamels bij café J. de Wit, plotseling een fles met grote kracht door de achterruit geslingerd. De scherven vlogen door de auto, doch gelukkig kreeg niemand enig letsel. Toen men in Warmenhuizen de wagen geriarkeerd had bij de N.H. Kerk. en met kennissen mee ging, bleek de auto hij terugkomst spoorloos verwenen. Zij werd Zondagmid dag in Fink alhier terug gevon den. v i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5