Egypte treedt op tegen communisten Eerste Kamer begon aan .Binnenlandse Zaken" Cairo is overspoeld door golf van arrestaties nr Getal doden in Khartoem tot 34 gestegen Dagblad voor Alkmaar °n omgeving Indo-Chinees dorp weggevaagd met messen en bijlen Z. H.de Paus werd 78 jaar Thee en koffie weer duurder De „Operatie- Contrabas" Vijf dagen in een lekke zeilboot leegeebrand De Saarkwestie Vele gelukstelegrammen in Vaticaan: Proi. Diepenhorst over de plaats van het Fries in het staatsbestel Het imperialisme krijgt de sehuld Weigeren dertig priester-arbeiders gehoorzaamheid? NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.—; familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbanb. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, te). 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. I Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 3 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13024 CAIRO, 2 Maart Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Egyptische Militaire Politie heeft ver klaard, dat de Egyptische autoriteiten „een verenigd front" tegen het huidige bewind hebben neergeslagen. Hij beschreef het als een „onzalig verbond", dat zich uitstrekte van de uiterst rechtse Mohammedaanse Broe derschap tot de communisten. Tot Dinsdagavond waren 118 arrestaties verricht. Tot de gearresteerden behoort Sayed Abdel Kader Oda, vice- voorzitter van de thans ontbon den, uiterst rechtse Mohamme daanse Broederschap, en andere leden van die vereniging, voorts Ahmed Hoessein, voorzitter van de Isjterakeya (socialistische par- f'i) en een elftal andere socialis ten. Alle gearresteerden zullen voor speciale rechtbanken verschijnen De meesten hunner zijn aange houden op beschuldiging van communistische activiteit. Sayed Oda heeft Zondag in een redevoering tot duizenden, waar in hij de terugkomst van generaal Naguib toejuichte, het volk op gewekt te zorgen voor een her stel Van de Mohammedaanse Broederschap in haar rechten. Ahmed Hoessein heeft van pre mier Nasser telegrafisch geëist dat de officieren van de revolutie naar hun kazernes terugkeren en dat het parlementaire leven" zo snel mogelijk wordt hersteld. Volgens een woordvoerder zul len de gearresteerden terecht staan wegens „bewezen samen zwering" (een verwijzing naar het treffen tussen politie en stu denten Zondag j.l.) om de hoog ste belangen van het land te schaden. Berichten dat acht Egyptische cavalerie-officieren, die commu nisten worden genoemd, voor een krijgsraad zouden moeten ver schijnen wegens pogingen om de Raad van de Revolutie omver te werpen, werden later van offici ële zijde tegengesproken. President Naguib en zijn mi nister van Voorlichting, majoor Salaih Salem, zijn Dinsdag van Khartoem naar Cairo terug gekeerd. Bij aankomst te Cairo zeide de president, dat, „indien de om standigheden het toelaten, hij op 10 Maart naar Khartoem zal te rugkeren voor de uitgestelde ope ning van het Soedanese parle ment". Zij werden op het vliegveld SAN DIEGO, 2 Maart. De „Maurier Christmas", een Frans opleidingsvaartuig, heeft Maan dagavond ongeveer 25 km ten Zuiden van San Diego Calif or- nië) een 46-jarige vrouw gered, die gedurende vijf dagen in een lekke zeilboot had rondgevaren Mevr. Vera Olive Rideout was 20 Februari uit San Pedro (Para guay) vertrokken om alleen een tocht rond de wereld te maken. Haar ongeveer acht meter lange boot werd lek in de buurt van het eiland Guadeloupe. Daarna werd zij door de giek in de rug getroffen. Zij verklaarde, dat ze gedurende tenminste 120 uren had moeten pompen en daartus sendoor de zeilen moest bedie nen. Mevr. Rideout is naar San Diego overgebracht, waar zij we gens een ontwrichte rugwervel behandeld zal worden. begroet door de bevelhebber van de strijdkrachten, generaal-ma- joor Hoessein Sjafei. lid van de Revolutionnaire Raad. Kort voor zijn terugkeer had de politie met stalen helmen zich in het centrum van de stad opgesteld met het oog op even tuele ongeregeldheden. DE BRAND TE PERMS: Een benzinetank ROTTERDAM, 2 Maart Van avond om zes uur was een van de twee brandende tanks op het terrein van de B.P.M. te Pernis leeggebrand. Thans woedt de brand nog in een tank. Met man en macht wordt gewerkt om dit vuur te bedwingen. Men hoopt dat de andere tank morgenavond geen moeilijkheden meer zal opleveren. Mocht zich de toestand voordoen dat de tank zou scheuren, dan bevindt zich rond de tank een put, die alle in de tank aanwezige benzine kan bevatten. Iedere tank bevatte 10.000 ton benzine, d.w.z. onge veer 16.000.000 liter. Vanmiddag zijn drie Douglas „Dakota" vrachtvliegtuigen van de K.L.M. naar Londen vertrok ken om daar een lading schuim- blusmiddelen te halen bestemd voor het blussen van de brand. In totaal zal negen ton schuim- blusmiddel worden aangevoerd. Volgens deskundigen brandt de inhoud van de tweede tank nog niet doch ontstaat er steeds boven de vloeistof in de tank een brand baar gas dat zich een weg baant naar buiten door een gat in de tank, waarop vanavond negen schuimkanonnen waren geconcen treerd. Als het gas, dat met grote kracht naar buiten wordt geperst, met de buitenlucht wordt ver mengd, ontstaat een grote steek vlam. Men acht de toestand nog steeds critiek, omdat gevreesd wordt dat door de sterke afkoe ling van het blussen de kap van de tank in de lucht zal vliegen. Over de oorzaak van de ont ploffing tast men nog steeds in het duister. Misschien is zij ver oorzaakt door een nieuwe manier van vullen, mogelijk ook is een klinknagel losgesprongen, waar door een vonk zou zijn ontstaan. mis De daders van de schietpartij in het Capitool te Washington, waarbij vijf leden van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden werden gewond, kort voor zij werden ingeslo ten. Een zware politiebewa king maakt elke ontvluchtings poging nutteloos. (Radiografisch overgebrachte telefoto.) Adenauer teil besprekingen hervatten BONN Bondskanselier Ade nauer heeft Dinsdag in een schrij. ven aan de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, voorgesteld volgende week de be. sprekingen over de Saarkwestie, die vóór Kerstmis werden onder broken, voort te zetten. Dr. Adenauer verklaarde zich bereid een omreis via Parijs te maken, als hij naar Griekenland gaat voor een officiëel bezoek, dat op 10 Maart begint. Te Bonn wordt het voorstel ge zien als een aanwijzing, dat de Bondskanselier zo spoedig moge lijk een oplossing wil vinden voor de Saarkwestie. die een belang rijke hinderpaal vormt voor de bekrachtiging van het E.D.G.- verdrag door het Franse parle ment. HANOI, 2 Maart. Het Fran se hoofdkwartier heeft vandaag medegedeeld, dat het dorp Loe- ong Kiet in de delta van de Rode Rivier van de kaart gevaagd is, omdat het een Vietminh-broei- nest was. Troepen van de Franse Unie hebben met messen en bijlen de verlaten bamboe huizen, welke met modder bepleisterd en met strooien daken gedekt waren, vernield. Bulldozers hebben daar na het gehele dorp met de grond gelijk gemaakt. Het dorp. dat vroeger 1000 a 2000 Vietnamese rijstbouwers tel de, ligt 90 km ten Zuid-Oosten van Hanoi. Het is reeds lang verlaten, maar is dag en nacht door de Vietminh gebruikt als hun hoofd kwartier om hinderlagen te leg gen voor de Frans-Vietnamese troepen. De Fransen hebben medege deeld.. dat een uitgestrekt gebied rond Loeong Kiet met de grond gelijk is gebrand om te verhin deren, dat de Vietminh dit ooit weer zou kunnen gebruiken. De Fransen zijn vijf dagen bezig ge weest om Loeong Kiet te ver nielen. Volgens berichten* die van het leger te velde in Saigon ontvan gen zijn, zijn er onder de op standelingen in Laos epidemieën van oerwoudziekten uitgebroken. Eén soldaat op de tien zou niet meer in staat zijn aan de strijd deel te nemen. De epidemieën worden toegeschreven aan slechte voeding en gebrek aan medica menten. NIEUWE REGERING IN TUNESIE TUNIS. In Tunesië is een nieuwe regering gevormd, waar in gematigd-nationalistische ele menten zijn opgenomen. De nieuwe premier is Moham med Salah M'zali, vroeger minis ter van Handel en Industrie, die door de Fransen twee jaar ge leden gedurende enkele maanden in een gevangenenkamp werd opgesloten. De Franse regering heeft met de vorming van de nieuwe rege ring ingestemd als deel van haar hervormingsplan om het protec toraat een grotere mate van zelf bestuur te geven. Op gladde weg gedood Het achtjarige zoontje van de familie H. uit Nijmegen is gister middag op de Berg en Dalseweg te Nijmegen uitgegleden en tegen een passerende trolleybus terecht gekomen. De jongen was op slag dood. Vier leuke Engelse meisjes maken reclame voor Neder landse kaas in de stand van het Nederlandse Zuivel Bu reau, op de tentoonstelling ,,Het Ideale Huis" welke in de Olympiahal te Londen wordt gehouden. HERSTEL VAN H. VADER DUURT VOORT VATICAANSTAD, 2 Mrt. De geel-witte Pauselijke vlag woei vandaag van de gebouwen in Va- ticaanstad, ter ere van de 78ste verjaardag van de Paus en de 15e verjaardag van Diens pontifi- caat. Uit alle delen van de we reld stroomden telegrammen en boodschappen binnen met geluk- 1 wensen en hoop op spoedig her stel. Er is geen officieel communique uitgegeven. In de kringen van het Vaticaan werd echter gezegd, dat de verbetering van de gezond heidstoestand van de H. Vader, die de afgelopen dagen heeft plaats gehad, voortduurt. In de basiliek Santa Maria Maggiore, waar de Paus 54 jaar geleden zijn eerste H. Mis heeft opgedragen, werd door duizenden voor het herstel van de H. Va'der gebeden. De pauselijke vicaris voor Rome, Clemente kardinaal Micara, droeg in deze kerk een plechtige Hoogmis tot deze in tentie op. De mis vormde een van de sluitingsdiensten van het tri duüm, dat de afgelopen dagen DEN HAAG, 2 Maart De Eerste Kamer zette hedenavond allereerst de behandeling van de begroting van het Departement van Financiën vooit. De heer de Vos van Steemvijk (WD) drong er bij de Minister op aan de pro- cessenreeks betreffende de nieu we polder onder Uithuizen en Uithuizermeden te helpen beëin digen. Hij ried de Minister aan zijn beleid te richten op een ruil verkaveling van het gehele ge bied. De hr Hoogland (KVP) sprak, evenals de hr de Vos van Steen- wijk voorts had gedaan, over de werken in het z.g. Buitenveld West en de Kleine Geest. In te genstelling met de laatste was hij van mening, dat men in deze op onmiddellijke wijze getracht heeft tot het doel te geraken n.l. de verwerving in eigendom van de gronden door de Staat. Het rumoer is op ©en gegeven mo ment gekomen van hen die vreesden dat de Staat de cul- tuurvenbeterinig niet of niet snel genoeg zou aanpakken, doch spr. kon thans met vreugde constate ren, dat deze vrees volkomen on gegrond is gebleken. De Minister van Financiën zal morgen de sprekers antwoorden. Hierna werd een aanvang ge maakt met de behandeling van de begroting van het Departe ment van Binnenlandse Zaken. De heer Reyers (CHU) vroeg de minister te willen bevorderen dat de financiële verhouding tus sen Rijk en Kerkgenootschappen uitsluitend Rijkszaak is en geen gemeentelijke aangelegenheid wordt. „De Kerk moet buiten de Raadzaal blijven", zo betoogde hij. Prof. Diepenhorst (A.R.) sprak eveneens over de subsidiëring van Kerken en voorts over het Fries in het staatsbestel. Het eerste onderwerp roept de vraag op waar de grens te trek ken. Spr. wil die trekken tot waar een zeker publiek belang betrokken is. Dit geval wil spr. van toepassing doen zijn op b.v. de overheidssteun voor 't oprioh- KATIIOLIEKE MIDDEN STANDERS BELEGGEN PROTESTVERGADERING Ontevredenheid over Middenstandsnota ten van een parochie te Nijme gen. Hij steunt deze subsidie, die overigens door Ged. Staten is te niet gedaan. Hierna kwam spr. op de Friese taal. Na een betoog over de waarde van de taal in het alge meen noemde hij bepaalde (ook religieuze) Friese taal-argumen- ten onaanvaardbaar. Van beide zijden treedt men in deze taal strijd echter niet altijd even ver standig op en met voorbeelden belichtte spr. enige uitwassen aan Friese zijde. Vervolgens be toogde hij dat vele kernen van Friesland van ouds niet Fries zijn en hij bezwoer de Friezen zich niet te laten leiden door heetgebakerde stamgenoten. Met de Friese eed in de Staten- Generaal, 't voorstel van de com missie Kingma-Boltje, kon hij dan ook niet meegaan en even min met het Fries in de rechts zaal en met het Fries als voer taal in de eerste klassen van de lagere school. Het Saksisch b.v. komt volgens spr. voort uit een stam die be langwekkender is dan het Fries en lt-2 millioen Nederlanders spreken het. Geeft men de Frie zen hun zin, dan kan men an dere bevolkingsgroepen en taal gebieden dezelfde rechten niet ontzeggen en spr. vraagt zich af waar men dan naar toe gaat. fjet is volgens spr. een veeg teken dat thans in Dokkurn een commissie reeds de schade be studeert, die de Friese actie aan Friesland kan toebrengen. De heer de Vos van Steenwjjk (V.V.D.) wilde de grens tussen Friesland en Groningen, voor zo ver die door de Lauwers loopt, definitief vaststellen om straks als het gebied droog zal zijn ge voeligheden te voorkomen. Ten aanzien van de Friese kwestie stelde hij zich geheel achter het betoog van de heer Diepenhorst. Hij bezwoer de rege ring geen maatregelen te treffen die de eenheid van het Neder landse volk in gevaar zouden kunnen brengen. Aan de hand van de financiële positie van Gronin gen pleitte hij voor een andere verdelingssleutel voor het Pro vinciaal Fonds waarbij de kosten van de natte waterstaat volgens hem een grotere rol zouden moe ten spelen. Speciaal voor Groningen stelde hij een interimregeling voor om deze provincie schadeloos te stel len voor het verlies van de water- tollen 400.000) en de paarden belasting 20.000). KHARTOEM, 2 Maart De voorzitter van de Ummapartij, in Soedan, Saddik Elmahdi, is gear resteerd naar aanleiding van de bloedige onlusten, die gisteren in Khartoem hebben gewoed. Meer dan 4.000 aanhangers van de partij hebben Dinsdag op last van de politie per trein Khartoem verlaten. Zij gingen terug naar het district Gezira in Zuid-Soe- dan. De Umma-partij gaf bij hun vertrek een verklaring uit, waar in de incidenten van Maandag betreurd werden, maar de rege ring gelaakt werd, omdat zij „een schrikbewind in de hoofd stad heeft ingesteld". Volgens de laatste gegevens BREDA. Op 9 Maart zal er zijn bij de ongeregeldheden van in Breda een vergadering worden Maandag 34 personen om het le- gehouden ter bespreking van de - ven gekomen en meer dan 100 Middenstandsnota, waaraan wordt deelgenomen door de R.K. Mid denstandsbond afd. Breda, een aantal afdelingen, behorende tot het rayon Breda, alsmede door een aantal vakorganisaties. Het zal, althans voor een deel, een protestvergadering worden, waar in de ongerustheid en de onte vredenheid over de Middenstands nota zal worden uitgedrukt. Het is vooral ten aanzien van de randbedrijven, dat mep de nota niet aanvaardbaar acht. De nota zal besproken worden door drs. H. Neefs, landelijk secretaris van de R.K Bond van Textielhande laren. gewond. Volgens onofficiële be richten zijn er 100 tot 150 ar restaties verricht. Onder de do den bevinden zich 17 politie agenten Dinsdag heeft de politie twee personen, die weigerden gefouil leerd te worden op wapens, dood geschoten. Ondertussen heeft de Egypti sche pers in haar geheel vandaag het „Westelijke imperialisme" verantwoordelijk gesteld voor de ongeregeldheden in Khartoem en voor de gehele onrust in het Midden-Oosten. Het blad Algumihurrya, dat zich in handen van de regering De Bredase middenstanders zijn bevindt, schreef: „De nzeren het niet met het standpunt van greep van het imperialisme staat het hoofdbestuur eens. op het punt de Arabieren de nek om te draaienDe ongeregeld heden in Khartoem, de staats greep in Syrië, het touwtrekken in Irak, de pro-Amerikaanse stromingen in Pakistan, de hefti ge pogingen om defensiepacten met Turkije te sluiten, de impe rialistische aanvallen op Zuid- Arabische protectoraten, de pac ten, welke Libye voor het kar retje van meer dan één mogend heid spannen, de samenzwerin gen in IranAchter al deze gebeurtenissen gaat het Imperia lisme schuil." PARIJS, 2 Maart (Reuter) Naar men Dinsdag meende te weten, zou een dertigtal van de 103 Franse priester-arbeiders ge weigerd hebben gehoor te geven aan de opdracht van de bisschop pen om hun betrekkingen in de burgerlijke maatschappij prijs te geven. In Limoges zijn het er vijf. De bisschop heeft tot dusver geen maatregelen tegen hen genomen. Van de vier priester-arbeiders te Toulouse zou er een geweigerd hebben aan de opdracht gehoor te geven. Deze priester werkt in een vliegtuigfabriek en is lid van de bond van staalarbeiders, die is aangesloten bij het Algemene, onder communistische leiding staande, Franse Vakverbond. Drie priester-arbeiders in Nancy en twee in Nice zouden zich bij de opdracht van de bisschoppen hebben neergelegd. in de 500 kerken van Rome is ge houden voor het herstel van de Paus. De leden van het corps diplo matique bij de H. Stoel hebben hun gelukwensen aan het staats secretariaat van het Vaticaan overgebracht. Ook vele staats hoofden zonden felicitaties. Op 12 Maart, de 15e verjaar dag van de pauskroning, zal een formeler herdenking door hel corps diplomatique plaats vinden Voor het tweede achtereenvolgen de jaar zal de Paus de herden king niet kunnen bijwonen. Eei jaar geleden was Hij eveneen: ziek. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Z.H. de Paus hield de Pauselijk Internuntius, mgr Giobbe vandaag een zeer druk bezochte receptie in de Nuntia tuur aan de Carnegielaan in Den Haag. Tot de bezoekers behoor den o.a. minister Luns, mgr. dr B. J. Alfrink en mgr. J. Huibers. ;hr. mr. F. Beelaerts van Blok land, vice-president van de Raad van State en mej. mr. M. Teile gen, directeur van het Kabinet van H.M. de Koningin. Met ingang van vandaag zijn de koffie- en theeprijzen opnieuw verhoogd. De thee met 6 centen per pakje van 100 gram en de koffie met 22 cent per 250 gram. Deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereld markten, waar de stijging min stens het dubbele bedraagt. Kof- fiebranders en theepakkers zagen zich daardoor voor de noodzake lijkheid gesteld de detailprijzen opnieuw te herzien. Belgische Koningin schreef vogelboek BRUSSEL, 2 Maart Ko ningin Elisaibeth, de moeder van Koning Leopold, heeft 'm boeik geschreven over het leven der vogels in het park te Laken. De koningin draagt 't werik op aan alle Belgische kinderen en schrijft in haar voorwoord: „De zang der vogels is 't schoonste en 't edelste dat er bestaat". Bij ieder boek belhoren vier gra- mofoonplaten, waarop het gezang der vogels is opgeno men. De koningin heeft en kele honderden exemplaren va<n het fraai geïllustreerde boek ter beschikking gesteld voor verdeling onder de schooljeugd. BERICHT OVER DOOD- GEWAANDE ZOON GRONINGEN. De familie Ten Hof uit Musselkanaal heeft bericht ontvangen dat hun zoon H. ten Hof, die in 1942 verplicht te werk gesteld werd, zich thans in Rusland bevindt. De heer Ten Hof was reeds meer dan tien jaar doodgewaand en ook de na sporingen van het internationale Rode Kruis mochten niet baten Duits oorlogsgeheim onthuld SALZBURG, 2 Maart Een van de best bewaard gebleven Duitse geheimen uit de Tweede Wereldoorlog, hel vestigen van weerstations in de Noordelijke IJszee, is dezer dagen onthuld door een van de organisatoren van het plan. Op een bijeenkomst van de Oostenrijkse Alpinistenclub be schreef prof. Heinrich Schatz, 'n vooraanstaand Oostenrijks meteo roloog, bijzonderheden van de „Operatie-contrabas". In de jaren 1941 tot 1945 waren twee groe pen weerkundigen naar Noord- Oost Groenland overgebracht, vier groepen naar Spitsbergen, een naar Franz-Josefland en een naar Hope Island, ten Z.O. van Spitsbergen. Niettegenstaande het feit, dat de geallieerden in dit gebied oppermachtig waren, wer den de weerkundigen per schip of per vliegtuig naar hun posten gebracht, waarbij zij leeftocht voor twee jaar meekregen. Zij woonden in ijshutten en zonden om de drie uur weerberichten naar Duitsland. Een van de Duitse weerstations op de Shan- non-eilanden, duizend kilometer ten Noorden van Groenland, lag slechts 60 km van een Ameri kaans-Deense meteorologische post te Nanok. 11 April verkiezingen üi België BRUSSEL. De Belgische Mi nister-president van Houtte heeft Dinsdag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers meege deeld, dat op 11 April algemene verkiezingen zullen worden ge houden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1