I Critiek in Eerste Kamer op begroting van Financiën Joego-Slavië duldt geen inmenging in eigen zaken foopt Uyf :ER IN UW TIS Bestrijding van mond- en klauwzeer in Europa Overwegwachter vergat spoorbomen te sluiten ABDIJSIROOP Plastische chirurgie is al „oude koek Tientallen detectives in Portoricaanse wijken LSON D J E A N DA ZN. ioopt U De .50 tot 165.. ANDEN prijzen D E N MAN van Alkmaar FORT- SCHOENEN topt Uw rlichting i de zaak it de )ofste sortering 24.75 sn iprokjes 5.95 ehting 14.95 KRONEN worden Laat 172 Woensdag 3 .Vïaart 1954 Pagina 5 Buitenlandse notities Geen fiscaal gladiatoren gevecht Beheersvorm landbouwbedrijf in Wierin germ eer ter sprake Voor Nederland is samenwerking op dit gebied van groot belang Vele landen in principe aceoord Storm eist slachtoffers Nog 217 missionarissen in China DE HIMALAYA OP ZONDER ZUURSTOF Geen subsidie voor „Doorn" P.T.T.-ambtenaar verduisterde gelden Franse schrijver overleden NIEUWE PREMIER IN AZERBEIDSJAN Amerikaanse functionaris veroordeeld Dodelijk ongeval te Utrecht: HOEST UW KIND? Vier maanden geëist Openhartig vraaggesprek met Maarschalk Tito India kende moderne triomfreeds in 1794: Medici zijn geschokt Na de aanslag in Washington: Gewonden maken het goeil VERZOEKPROGRAMMA VOOR MILITAIREN Tel. 5255 Alkmaar sortering i jzen vanaf straat 16 - Alkmaar luxe en truck luxe maten alkmaar alkmaar mlicht, v.a. licht, v.a. 22.75 kappen, ook in de stof. Komt ziet en igt U 3, ook buiten de stad Twee jaar na de conferentie van Lissabon Het is in deze dagen precies twee jaar geleden, dal de resul taten van de negende zitting van de N.A.V.O.-raad in Lissabon wereldkundig werden gemaakt. In de komende maand viert de N.A.V.O. het eerste lustrum. Veel is er sedert April 1949 veranderd, maar ook sinds de befaamde zit ting in Lissabon. Aanvankelijk heeft men weinig hoop gehad, of de N.A.V.O. ooit een doeltref fende werking zou hebben, om de Russische plannen tot agressie in West-Europa te voorkomen. Menigeen, die zich van de opzet afzijdig hield en het in wezen een nutteloos plan achtte, heeft achteraf ongelijk gekregen. En kele jaren geleden, schilderde de voorzitter van de commissie van Amerikaanse chefs van staven, generaal Omar Bradley, 1954 af als het critieke jaar. Tegen die tijd zouden de Russen hun ach terstand op het gebied van de atoomwapenen hebben ingehaald en in staat geacht kunnen wor den een aanval op West-Europa te ondernemen. Zayer is het tot nog toe niet gekomen. 'e Conferentie van de Grote Vier in Berlijn heeft zonneklaar duidelijk gemaakt, dat de Rus sen de Westerse verdedigingsgor del vrezen. Vandaar hun pogin gen de E.D.G. te torpederen en de N.A.V.O. uit te schakelen. Deze plannen zijn door de Wes terse ministers van het eerste begin af doorzien en zowel Dul les, Eden en Bidault hebben Molotof te verstaan gegeven, dat op dit punt geen duimbreed zou worden toegegven. Wil deze ont wikkeling in de diplomatie nu zeggen, dat de N.A.V.O., of lie ver gezegd, de gehele verdedi- gingsopzet van West-Europa, in kannen en kruiken is? Geenszins. Er zijn zwakke plekken, die de verantwoordelijke militaire lei ders grote zorgen baren. Eén daarvan is de verdediging van Centraal-Europa. En zolang er nog geen Duitse mankracht be schikbaar is gestéld, zal deze zijde van het front zwak blijven. Een andere moeilijkheid blijft de onmin in sommige kringen van de militaire autoriteiten over de wijze van verdediging. Een ge schil, dat in de laatste tijd dan iets is bijgelegd, maar toch van invloed blijft. Uiteindelijk zijn het ook weer niet alleen de militaire leiders, die het voor het zeggen hebben. Zij zijn in hoge mate afhankelijk van de heersen de opvattingen in Washington, in Londen of in Parijs. Een spre kend voorbeeld is het verschil van inzicht in de Verenigde Sta ten over de verdedigingswijze van het land. Moet alle aandacht worden besteed aan de strate gische luchtmacht, of alleen aan de bezetting van voorposten met troepen, zoals in West-Europa thans het geval is? Is er mis schien een compromis mogelijk? Zal men een gedeelte van West- Europa ontruimen bij een Rus sische aanval en zich terugtrek ken in Spanje, of op de Britse eilanden? Is het de Fransen thans ernst om volledige mede werking te geven aan de E.D.G.? Zo zijn er tal van vragen, die ieder voor zich een probleem op roepen. Ondanks deze tegenstelling en tegenstrevingen is het gelukkig te noemen, dat het Westen het gevaar van de Russische politiek doorziet. Dit inzicht moet de doorslag geven. En hier juist is het spreekwoord van toepassing: ..Hoop doet leven." er is een begin gemaakt met de N.A.V.O. Het werk vordert en er is ge bleken. dat de Russen zeker niet meer in staat geacht kunnen worden om een „militaire wande ling" door West-Europa te on dernemen. Met de dag neemt de de kracht van de N.A.V.O. toe en elk moment groeit het besef van de noodzaak tot de Europese eenheid te geraken. In dit licht gezien, zijn er sedert de bijeen komst van Lissabon in 3952 grote vorderingen gemaakt, die in de toekomst ongetwijfeld hun vruch ten zullen afwerpen. (Van onze parlementaire redactie) De behandeling van de begroting van financiën in de Eerste Kamer is Dinsdagmiddag niet uitgegroeid tot een fiscaal gladiatorengevecht. Na de financiële beschouwingen, die pas onlangs in deze Kamer aan de orde zijn geweest, was eigenlijk de room van het „financiën"- debat er af en moesten de senatoren zich beperken tot detailpunten als de vermogensbelasting, de accijnswetgeving in het Beneluxverband, de materiele oorlogsschaderegcling en de vreemde gang van zaken rond Polynorm. De Vermogensbelasting werd aangevochten door de heren Pollema (C.H.U.) en Molenaar (V.V.D.) De heer Pollema nam het in deze op voor de kleine en middelgrote zakenlieden „de enige bevolkingsgroep die nog risico's wil dragen" en stelde, dat deze categorie door de Ver mogensbelasting, gecombineerd met de Inkomstenbelasting, voor bijna onoplosbare problemen ge plaatst wordt. Mr. Pollema drong er bij de minister op aan dit vraagstuk niet te laten wachten tot de algehele belastingherzie ning. De socialistische heer Van Til burg verklaarde echter niet warm te kunnen lopen voor een herziening van de Vermogensbe lasting. „De kleine man, die niet pensioengerechtigd is, moet eerst geholpen worden." De onlangs doorgevoerde ver eenvoudiging van de sociale wet geving bleek verschillende af gevaardigden nog niet geheel te bevredigen. De kleine werk gevers en vooral, die met losse seizoenarbeiders werken, kunnen niet wijs worden uit de nieuwe voorschriften, klaagde mr. Polle ma, die ook niet te spreken was over de huidige belaxtingcontrole. On-christelijk Ook de z.g. hardheidsclausule, een soepele regeling bij moeilijke belastinggevallen, werd in dit debat ter sprake gebracht. Mr. Teulings (K.V.P.) vond, dat deze clausule eigenliik gehanteerd zou moeten worden door een bijzon der college en mr. Pollema liet weten dat zijn fractie principi ële bezwaren heeft tegen de „heidense" in de Tweede Kamer door staatssecretaris Van den Berge geponeerde stelling: „De wet is hard, maar zij is de wet." Een dergelijke stelling is on christelijk, betoogde hij. „Als iemand zijn belastingschulden onmogelijk kan voldoen, moet men hem helpen en niet hard aanpakken, omdat de wet over belastingen spreekt." Over de huidige stand van zaken bij de accijnswetgeving in Benclux-verband waren weinig senatoren te spreken. Het in 1951 aanvaarde Bcnelux-verdrag tot unificatie van accijnzen is nog steeds niet in werking getreden. Komt dat door de tegenwer king van de Belgische regering en bierbrouwerijen? informeerde prof. Molenaar. De liberale woordvoerder adviseerde de mi nister autonoom over te gaan tot verlaging van het accijns op bier. De heer Van Tilburg ging zo ver nog niet. al noemde hij de t;uidi«e situatie „ergerlijk". „Als de Belgen zelf graag iets willen, ziin ze wel vlugger." De materiële oarilog&sohade- regeling werd becri'tiseerd door de heren Van Tilburg. Molenaar en Hellerna (A.R.). Het is al te dol, betoogde de lieer Van Til burg dat er thans, 14 jaar na de Meidagen van 1940, nog gediscus sieerd wordt tussen rijk en ge meenten over schadevergoedin gen. De gemeenten hebben er recht op eindelijk eens te weten op welke schadevergoedingen zij bij hun wederopbouwplannen kunnen rekenen. Kwestie Polynorm De K.V.P.-woordvoerder mr. Teulings wenste van de minister nadere inlichtingen over de „on: begrijpelijke" gans van zaken bij de garantie-credieten, die door Financiën aan de onderneming Polynorm zijn verstrekt. Bij dit bedrijf heeft men goed geld naar kwaad geld gegooid, constateerde mr Teulings. Men had eerder moeten inzien, dat Polynorm be- drijfs-economisoh onjuist geleid werd en dat het daarom geen zin had door te gaan met het stoppen van verliezen door steeds nieuwe credieten te verlenen. Het resul taat is nu een verlies van onge veer twintig millioen gulden. s-GRAVENHAGE1 Maart In een brief hebben de Minister van Buitenlandse Zaken en de Minister zonder Portefeuille, de voorzitter van de Tweede Kamer de tekst, alsmede de vertaling in het Nederlands doen toe komen van het op 11 December 1953 te Rome door de zevende algemene vergadering van de Voedsel- en Land bouworganisatie der Verenigde Naties vastgestelde sta- tuut van de Europese commissie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer. CHICAGO, 2 Maart Op z'n minst 13 personen zijn om het leven gekomen als gevolg van een sneeuwstorm, die de Staten in de vallei van de rivier de Ohio geteisterd heeft. HONGKONG. 2 Maart In katholieke kringen in Hongkong is bekend gemaakt, dat in Febr. 24 missionarissen de grens van oommuinistisdh China zijn over gestoken. Bij deze 24 missionar rissen bevindt zich een bisschop. De overigen zijn 16 priesters, 4 religieuze zusters en drie broe ders. Er bevinden zich thans volgens de woordvoerders in Hongkong nog sleöhts 217 katholieke mis sionarissen achter het bamboe- gordijn, n.l. 139 priesters en broe ders, 65 zusters, zeven bisschop pen en zes apostolische prefec ten. CALCUTTA, 2 Maart Deze zomer zullen Amerikaanse berg beklimmers een pogins doen de op een na hoogste top van de Everest-groep, de Makaloe, onge veer 8.500 meter hoog, te bestij gen zonder zuurstofapparaten. De leider van de expeditie, William Siri, heeft Dinsdag verteld, dat dit de eerste poging zal zijn om de Makaloe te bestijgen en een top van het Himalayagebergte die hoger dan 8.000 meter ligt, te be reiken zonder zuurstofapparaten. Men wil een kleurenfilm van de bestijging maken. Wat betreft de deelnemende leden-landen, zij vermeld, dat op 31 December 1953 de regeringen van Ierland, Noorwegen, het Ver enigd Koninkrijk en Zuid-Slavië reeds te kennen hadden gegeven, dat zij het statuut hebben aan vaard. Van de regeringen van Denemarken, Griekenland, Italië, Oostenrijk, Portugal, Turkije, West-Duitsland en Zweden ont ving de directeur-generaal van de F.A.O. bericht, dat zij in prin cipe bereid zijn het statuut te aanvaarden.- Ook de Nederlandse regering richtte zich in deze zin tot genoemde directeur-generaal Het statuut zal van kracht worden, zodra minstens zes lam den, die tezamen ten minste 30 procent van het totaal budget van 50.000 dollar aan contributie zullen betalen, het statuut zullen hebben aanvaard. In de toelichtende nota wordt medegedeeld, dat in December j.l. een ontwerp-statuut is op gesteld, dat gericht is op inter nationale samenwerking en in de oprichting van een epmmissie voorziet, die de bestrijding van het mond- en klauwzeer in Europa met kracht ter hand zal nemen. Het is voor Nederland, in ver band met de grote verliezen, die deze veeziekte in het verleden 'heeft veroorzaakt en de belem meringen, die door het steeds weer optreden van de ziekte bij de export van levend vee en vlees worden ondervonden, van het uiterste belang, dat de be strijding met kracht en in samen werking met de andere Euro pese landen ter hand wordt ge nomen. Volgens het statuut verplichten de leden-staten van een speciaal hiertoe opgerichte commissie zich ten einde tot een zo effectief mogelijke bestrijding te geraken tot het nemen van de nodige LONDEN, 2 Maart Britse doktoren hebben min sendrijver bij het Engelse die verklaarden, dat de reselen3en voort;'' tot 'het uit- i of meer met ontzag meegedeeld, dat de plastische leger en werd gevangen nieuwe neus gemaakt regelen en vooris wi nei u j genomen, waarbij hij was uit vel, dat uit het voeren van de bestnjdmg volgens chirurgie om mensen een nieuwe neus te geven jjQor wreedaardig Joptre- voorhoofd genomen was. Ir. Roebroek (K.V.P.) oefende tenslotte nog critiek uit op de be heersvorm van het landbouw bedrijf in de Wieringermeer. De huidige beheersvorm voorziet niet in een normale begroting in een raad van beheer. „Dit staatsland- bouwibedrijf en ook de andere domeinen moeten overheidsbedrij ven worden, die meer overeen komen met de bedrijfsvorm wel ke in de particuliere sector hun bestaansrecht 'bewezen hebben." Ir. Roebroek wees er verder op dat er op de 34 leden, die in de verschillende domeinencommissics zitting hebben, slechts drie ka tholieken voorkomen. Is dat aan tal in overeenstemming met het percentage van 38'/' procent ka tholieken in ons land? Nog steeds niet UTRECHT, 1 Maart. Eén van de belangrijkste punten uit het urgentienrogram van de K.A.B., de leus: .jtuim baan voor het begaafde arbeiderskind", kan no" steeds niet geheel verwezen lijkt worden. Dit heeft de voor zitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, gezegd tijdens de afscheidsreceptie te Utrecht van de directeur van het A. C. de Bruyn-instituut, dr. A. A. Olierook. De heer Middelhuis greep deze gelegenheid aan om te protes teren tegen het feit, dat het op leidingsinstituut en de ontwikke- iingscentrale van de K.A.B. van overheidswege nog steeds geen subsidie ontvangen, hoe dikwijls ook is geprobeerd deze te krij gen. Andere scholen van gelijke aard als het A. C. de Bruvn- instituut bijvoorbeeld de scho len voor maatschappelijk werk kriigen wel subsidie. De heer Middelhuis noemde deze situatie „zeer merkwaardig". AMSTERDAM, 2 Maart. De Amsterdamse rechtbank heeft de 59-jarige M. v. G„ loketbeambte in het postkantoor Kerkstraat, Amsterdam, wegens verduiste ring van geldep, die hij als amb tenaar onder zijn beheer had, conform de eis veroordeeld tot tien maanden met aftrek van het voorarrest. De rechtbank gelastte voorts, dat het bedrag van 800 gulden, dat bij verdachte in be slag is. genomen, aan het staats bedrijf -der P.T.T. zal worden af gedragen. Deze ambtenaar was sinds 1911 bij de P.T.T. in dienst en was door de oorlog zwaar getrof fen. Teruggekomen uit het con centratiekamp, waar zijn overige familie het leven had gelaten, nam hij na de bevrijding zijn werk in Amsterdam weer op. Voor de oorlog had hij royaal kunnen leven, omdat zijn vrouw uit haar apotheek inkomsten had; nu was de apotheek verdwenen en moest hij zien rond te komen van een jaarsalaris van 3000 gulden. In de afgelopen jaren had hij circa 16.000 gulden aan giro- stortingen en 3500 gulden uit de postzegelkas verduisterd. Hij is door de P.T.T. inmiddels ge schorst. PARIJS, 2 Maart De Franse dichter en romanschrijver Rene Laporte, die in 1952 de Amibassa- deursprijs verwierf voor zijn boek „Les Membres de la Familie", is gedood bij een auto-ongeluk. Laporte, die in 1905 in Toulouse werd geboren, publiceerde in 1927 zijn eerste gedichten onder de titel „La corde a-u cou". René Laporte heeft verscheidene ro mans geschreven. Hij nam deel aan de surrealistische beweging LONDEN, 2 Maart. Radio- Bakoe meldt, dat de Sowjet-Re- publiek Azerbeidsjan, die aan Perzië grenst, een nieuwe pre mier heeft, Radhiimof genaamd, voorheen minister van Industri ële veiibruiksgoederen. De radio zei niet wat er is geworden van Koelief, die in de zomer van het vorige jaar tot premier werd be noemd. nadat zijn voorganger in ongenade was gevallen. NEURENBERG. 2 Maart Een j vroegere functionaris van de han delsafdeling van het Amerikaan se leger in Duitsland. Wilson, is te Neurenberg tot zes maanden gevangenisstraf en een boete van 5.000 dollar veroordeeld voor zijn aandeel in een orrukoopzaak. Een gerecht van het Ameri kaanse Hoge Commissariaat in Duitsland achtte Wilson schuldig aan het aannemen van steekpen ningen van zakenlieden, die han del dreven met de inkoopafdeling van het leger. Wilson en zijn ben. de 'had, aldus de openbare aan klager, 235.000 dollar met de on- öirbare praktijken verdiend. De rechter besliste, dat Wilson tot de zaak in hoger beroep 'behan deld is, op vrije voeten zal blij ven. UTRECHT, 2 Maart Voor de Utrechtse rechtbank stond vandaag de 49-jarige overwegwachter B. P. H. te Utrecht terecht, beschuldigd van het veroorzaken van dood door schuld. Op 20 November van het vorig jaar had de verdachte verzuimd de overwegbomen aan de Concordiastraat te Utrecht tijdig neer te laten, waardoor twee politie agenten de overweg passeerden, toen de laatste trein uit Amsterdam naderde, alvorens de bomen waren gesloten. De agent M. de Kogel werd door de sneltrein gegrepen en gedood, zijn collega J. van de Linden kon zich door snel van de fiets te springen nog juist in veiligheid brengen. (Advertentie) Als verstandige moeder geeft gij Uw/ kleine na tuurlijk het middel dat door zijn geneeskrach tige werking jeugdige „hoesters" als een schild beschermt: AKKERS i Werelds beste hoestsiroop Uit het verhoor bleek, dat de trein enige vertraging had gehad door een goederentrein op het baanvak Maarssen. De verdachte kreeg eerst een klok- en toen een wekkersignaal, waarna hij volgens zijn gewoonte 20 secon den wachtte alvorens de bomen neer te laten. Hij was gewend dit aantal seconden af te tellen, werd van die bezigheid afgeleid doordat hij dienstpapieren in keek, waarin een bepaalde trein werd aangegeven. Naar hij ver klaarde zouden de agenten nog enkele meters voor de spoorboom zijn geweest, toen hij deze ging dichttrekken. Gelijktijdig zag hij de trein uit de richting Maarssen naderen en sloot vlug de bomen. Hij had de agenten nog toegeroe pen, doch zij hadden zulks niet gehoord. Zijn verdediger merkte op, dat de verdachte in April van het vorig jaar een rijwielongeluk had gehad, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur had be komen. De als getuige gehoorde agent J. van de Linden verklaar de, dat de spoorbomen open wa ren toen hij met zijn collega de overweg naderde. Toen ze op de rails waren, zag hij de boom aan de overkant dichtvallen. De trein naderde hem toen reeds op korte afstand. Zijn collega had nog ge tracht voor de trein langs te ko men doch hij kwam in het grint terecht en werd door de snel trein gegrepen. Schuld bewezen De Officier van Justitie, mr Bourna, achtte de schuld van de verdachte volledig bewezen. Het tellen van de seconden noemde hij absurd, doch meende, dat die hier weinig terzake deden omdat er nog speling genoeg moet zijn geweest voor het sluiten van de bomen (bijna 3 minuten). „Het is de laatste tijd wel enigszins opvallend dat er zoveel ongeluk ken gebeuren met niet-gesloten spoorwegovergangen", zeide de officier. Om dit tot uiting te bren gen en ter waarschuwing voor andere beambten eiste hij vier maanden gevangenisstraf. Uitspraak 16 Maart a.s. BELGRADO, 2 Maart President Josip Broz-Tito van Joegoslavië heeft de overtuiging uitgesproken, dat de wereld verder van een oorlog staat dan twee jaar geleden, erop aangedrongen dat commu nistisch China wordt erkend en de hoop en het vertrouwen te ken nen gegeven, dat de betrekkingen met Rusland, die nog slechts op het strikt normale diplomatieke verkeer berusten, zullen verbeteren. Hij zette deze zienswijze uiteen aan een diner 'dat hem 25 Febru ari j.l. -door de buitenlandse pers vereniging werd aangeboden. Zijn meningen werden vandaag voor publicatie vrijgegeven, met dien verstande, dat woordelijke weer gave' niet was toegestaan. Er werden hem aan het diner vele vragen gesteld, maar Tito, die in een goede bui was, ging er geen een uit de weg. Hij was van een vriendelijke openhartigheid welke men zelden aantreft in de betrekkingen tussen de buiten landse pers en de lagere Joego slavische autoriteiten. Geen en kele van de vragen was tevoren ingediend. Wat Tito in antwoord op die vragen verklaarde kwam op het volgende neer: 1) De normalisering van de be trekkingen tussen Joegoslavië en de Kominformlanden is een lang proces dat zich in een veel lang zamer tempo voltrekt dan ver wacht werd. 2) Joegoslavië heeft op slechte voet gestaan met de Kominform sinds de verbreking van de be trekkingen in 1948. Die betrek kingen zijn sindsdien niet veel verbeterd. 3) Er is aan geen van beide zijden een poging gedaan om de handelsbetrekkingen die na de breuk in 1948 werden opgezegd, te hervatten. 4) Joegoslavië hoopt, normale handelsbetrekkingen met de Oost- Europese buurstaten te kunnen vestigen en meent, dat dit in de toekomst ook gebeuren zal. 5) Joegoslavië heeft geen po gingen gedaan om commerciële onderhandelingen met de Komin form landen te openen. 6) Joegoslavië is voornemens een onafhankelijke politiek te voeren en zal nooit toestaan, dat enig land inmenging pleegt in zijn binnenlandse aangelegen heden. 7) Tito's regering is van plan deelname aan de NAVO en de EDG te vermijden, doch heeft er geen bezwaar tegen, dat zijn bondgenoten in de kleine allian tie van drie aan de gemeenschap pelijke Europese Veiligheidsorga nisatie deelnemen. Hij doelde hiermee op Griekenland en Tur kije, die lid zijn van de NAVO. 8) De Berlijnse Conferentie van de Grote Vier is een succes ge weest in weerwil van het feit, dat er over Duitsland en Italië geen overeenstemming is bereikt, 9) Het Westen behoort commu nistisch China te erkennen, al zou het dit land alleen een kans geven om te tonen, of het al of •niet door Rusland wordt over heerst. Hij gaf toe, dat hij niet zeker was van het resultaat. 10) Instemming met defensie organisaties zoals NATO, zolang deze geen agressieve politiek voeren. 11) Tito zag voorlopig geen op lossing voor het geschil met Ita lië over Triëst. Hij ontkende, dat er op het ogenblik onderhande lingen gaande zijn welke ook maar enigszins de hoop rechtvaar digen, dat er een regeling van de kwestie op handen is. een of meer van de volgende methoden: a. afslachting; b. afslachting in combinatie met vaccinatie; c. het instand houden van een geheel immune veestapel door middel van vaccinatie; d. vaccinaties in zones rondom gebieden, waar de ziekte mocht uitbreken. De commissie zal een eigen budget hebben en de leden- landen zullen een contributie be talen. Bij het vaststellen van de contributies is rekening gehou den met het nationale inkomen en met het aantal stuks rundvee in de deelnemende landen. De contributie zal voor Nederland pl.m. 10.000- per jaar bedragen. schrift. „Wij zijn gewoon Het statuut is voor Nederland uit elke uitgebreide proefne technisch oogpunt geheel aan 1 vaardbaar. reeds in 1794 in India oude koek was en dat de den van zijn tegenstan- „Deze operatie heeft over operaties soms uitgevoerd werden door steenbak kers. Deze onthullingen werden gedaan in het tijdschrift „Medical Press", de gezaghebbende, maar officieuze publicatie van de Britse medische wereld. wen als de meest moder ne triomf van chirurgi sche bekwaamheid en vernuft" ders zijn neus verloor, het algemeen succes. De „In deze toestand sloot kunstneus is goed ver hij zich aan bij het Bom- groeid en ziet er bijna zo bay-leger bij Seringapa- goed uit als de natuur- tam. Hij was toen een lijke, ook is na verloop huurling van de voor- van tijd van het lidteken name Oost-Indische Com- op het voorhoofd niet pagnie. Langer dan een veel meer te zien", jaar bleef hij zonder Met eerbied merkt neus, waarna hem een „Medical Press" op rr i.' j j nieuwe opgezet werd „Vooropgesteld, dat er Het tijdschrift citeerde door een man van de geen infectie bij kwam, het volgende uit een ]casje der steenbakkers schijnt het toe, dat er „verslag van een eurieu- by poenah. Deze opera- veel vertrouwen in het ze chirurgische operatie jje js nje^ ongewoon in proces bestond. Dit moet dat gepubliceerd werd m jndja en WOrdt daar ook wel, daar amputatie het medische jaarboek reeds sjnds onheugelijke van de neus in dat deel voor 1794: tijden toegepast". i van de wereld in die tijd „Cowasjee, een Maha- Volgens het jaarboek ongeveer gelijk gestaan radja, van de kaste der werd een dergelijke ope- moet hebben met een ming in deze speciale landbouwers, was in de ratie wetenschap te beschou- oorlog van 1792 een os- twee 12) Hij noemde de deelname van West Duitsland aan het E.D.G. een zeer netelige kwestie en zei, dat de opname van West- Duitsland in deze organisatie waarschijnlijk vertragend zal werken op de Duitse hereniging. 13) Het meest onmiddellijke en ernstigste probleem, waartegen over Joego Slavië zich ziet ge plaatst, is de schade, door de win ter aan de landbouw toegebracht. Waarschijnlijk zal het dit jaar wederom hulp aan het buiten land moeten vragen. 14) Joegoslavië is zeer erken telijk voor de militaire hulp, die hel tot dusver van het Westen heeft ontvangen, doch heeft nog veel meer nodig speciaal vlieg tuigen en tanks. 15) Joegoslavië heeft sinds de breuk met de Kominform blijk gegeven van zijn eenheid en heeft de pogingen van de Sovjets om het leiderschap omver te wer pen en het land te verdelen weer staan. Tito wijdde veel aandacht aan de zaak van Milovan Djilas, de vroegere vice-president, die uit de partijleiding is gestoten. Hij zei, dat zijn grote sympathie voor Djilas dateerde uit de tijd, dat zij tezamen tijdens de oorlog deel hadden uitgemaakt van de Joe goslavische ondergrondse. Men had Djilas echter nooit voldoende betrouwbaar geacht om een be langrijke regeringsfunctie te kun nen bekleden. Tito maakte duidelijk, dat hij geen oppositie tegen de politiek van zijn regering duldt, of deze wordt gevoerd door vriend of door politieke vijand. WASHINGTON, 2 Maart In de toestand van de Republikeinse afgevaardigde Alvln M. Bentley, die gisteren bij de schietpartij in het Huis van Afgevaardigden zwaar werd gewond, is „verbetering ingetreden". Zijn Iongen, lever en een nier waren door een kogel doorboord en hjj was in critieke toestand in een ziekenhuis opge nomen, waar men hem slechts 50 pCt. kans op herstel gaf. „Dit heeft onze opvat tingen over de geschiede nis van de plastische chi rurgie enigszins ge schokt", aldus het ti.jd- gadegeslagen door gevangenisstraf van ze- Britse doktoren, ven jaar in onze dagen". Volgens de behandelende ge neesheer is hij bij kennis. Hij scheen welgemoed en was zelfs in staat te spreken, ofschoon hij nog in een zuurstofkamer ver toeft. Twee andere gewonden, de democratische afgevaardigden Kenneth A. Roberts en George H. Fallon, die minder ernstig ge wond werden, maken het goed. Inmiddels zijn te New York grote versterkingen van detecti ves naar de Portoricaanse wijken van de stad geconsigneerd om tegen mogelijke wanordelijkheden te waken en de agenten van de federale recherche hun onderzoek te vergemakkelijken. Vrienden en familieleden van de vier gevan genen zijn ondervraagd. In de huizen van twee van de vier zijn geschriften en postpapier van de Portoricaanse nationalistische par tij in beslag genomen. Er zijn geen arrestaties verricht. In het huis van Rafael Concel Miranda, een der bij de schiet partij betrokken Portoricanen, vond de politie gedrukte bedrei gingen tegen Henry Cabot Lodge, de ambassadeur der V.S. bij de Uno. Te New York wonen ongeveer 450.000 personen van Portoricaan se nationaliteit of afkomst. Gis teravond werd onder hen felle critiek geuit op de groep, die de aanslag heeft gepleegd. Naar ver luidt zou de Portoricaanse na tionalistische partij te New York niet meer dan 100 leden tellen, maar deze worden allen be schouwd als fanatici. Twee der vier wegens de schiet partij gearresteerde Portoricanen hebben verklaard, dat zij zichzelf niet beschouwen als misdadigers maar als Patriotten. Een feit is duidelijk: zij zijn op 22 Februari te New York tezamen gekomen om hun fanatieke plannen voor te bereiden. HILVERSUM, 2 Maart Ten einde 't contact tussen de dienst plichtige militairen en hun fami lieleden te verstevigen, gaat de AVRO een verzoekprogramma in het leven roepen, dat wordt sa mengesteld door de ouders, vrou wen en verloofden van militairen. Om de dienstplichtigen, die 's Zondags dienst moeten doen, ter wille te zijn, zal dit programma op Zondagmiddag van 13.10 tot 14 uur worden uitgezonden. In samenwerking met de voorlich tingsdienst van marine, land- en luchtmacht en de dienst welzijns zorg worden de kampbewoners en onderdelen uitgezocht. Iedei-c week komt er een aan de beurt Het zal een nonstopprogramma zijn, waarin een der familieleden namens allen een groet zal uit spreken Als eerste komen 4 April a.s. de Limburgse jagers aan de beurt.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5