AY u Eigen export van Z.L.T.B. met 3500 ton toegenomen POORTER—MIEIYT 6-8 ALKMAAR Overwegen moeten beveiligd worden 98.- ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE'S IN TAPIJTEN - VITRAGE'S EN CRETONNE'S Tramcomité waarschuwt tegen overijlde beslissingen Is nieuw exportsysteem punt van overweging? EMIGRATIE Woensdag 3 Maart 1954 TEL. 4795 r - Nieuw I91M nning .-hand Y f DITBLAI) IN ONZE GEMODERNISEERDE ZAKEN Jaarvergadering van zaaigoed- en pootgoedtelers Werk gaat voort in verband van Centrale Coöperatie Specialist in woninginrichting en stoffering WSiïUBLi ALBERT HEIJN Oude kaaswaag te Edam in gebruik DAMES! „ESTRELLA" Onhoudbare situatie in en om Oudesluis Snaarmanslaan 32 - Tel. 2453 - Alkmaar Voorlichtingsmiddag L.T.B. en Z.L.T.B. Kwekersrecht kan „Had ik maar...?" 9 Gasfornuis 9 Gasccmfoor 9 Keuken- uitrusting VRIESMAN Z0QN worden aangetast Kodak-fototoestel FLANDRIA MET MUZIEK DOOR HET LEVEN Groslij ststemmiiig RIJWIELEN BROMFIETSEN H. Q0YEVAAR Markt en Beurs Klooster Kiebert SCHRIJFMACHINES FRANKENBERG N.Y. Uitspraken Meervoudige Kamer DE HELDERSE „KOLENZAAK" Uitspraken Veemarkt Groningen MODERNE GERIEFELIJKE WONINGEN t U ook even een itje? Westzijde 53 Tel. 02980-2246 Jn van de bekende IJ 2 luidsprekers luidsweergave iar en omgeving: laar - Tel. 4795 s plantages. thee over- deze droge ndert. henken(?), U kunt er irdeliger?? ÏJE. i.s. op on* dp krant iné van het Maart 1954 ALKMAAR. Tijdens de algemene vergadering van de Vereniging van Zaaizaad- en Pootgoedtelers van de L.T.B., die op Dinsdag 2 Maart te Alkmaar is gehouden, memoreerde voorzitter -4. de Wijs in zijn openingswoord de stijgende omzet in zaden, zaaigranen en pootaardappelen, alsmede de stijgende export van pootaardappelen. Deze gaf een wisselende markt te zien, voor Eerstelingen in mindere, voor Bintjes in grotere mate. De binnenlandse soorten lagen traag in de markt. Over het algemeen, aldus de voorzitter, kunnen wij tevreden zijn. De band tussen bestuur en S- en SE-pootgoedtelers zal dit jaar nog meer worden verstevigd. De heer de Wijs gewaagde met grote vreugde van de overname en voortzetting van de N.V.'s In- en Verkoopkantoor L.T.B. en Zaadhandel L.T.B. door de Centrale Coöperatie. De samenwerking tussen Z.L. T.B. en provinciale-, landelijke- en internationale coöperaties, als mede de Provinciale Bond van Veilingen was in het afgelopen jaar weer vruchtdragend en van groot belang voor de Z.L.T.B.- telers. De areaalbijdrage voor poot aardappelen is weer vastgesteld op f 50 per ha. De secretaris van de Z.L.T.B. de heer A. J. Woerkens noemde in zijn uitgebreid jaarverslag 't afgelopen jaar een periode waar in de activiteit van de Zaaizaad- en Pootgoed-telersvereniging zich allerwege heeft kunnen ont plooien. Het internationale karakter van de Z.L.T.B. is invloedrijker ge worden. De doelstelling van de vereniging, de productie van de eigen Z.L.T.B.-telers zoveel mo gelijk zelf te verhandelen en te exporteren, werd krachtig ver dedigd. Frankrijk, Duitsland, Zwitser land, België en Italië waren de bekende exportlanden; thans heeft de Z.L.T.B. ook een eigen export gekregen naar Egypte en Oostenrijk. Uit het jaarverslag bleek de eigen export, in enkele jaren tijds met ruim 3500 ton te zijn toegenomen. De totaalomzet wordt tegen de 15000 ton geschat. In Eerstelingen werd plusminus 9000 ton omge zet, in Bintjes ongeveer 1900 ton, de andere soorten blijven onder de 350 ton per ras. De voorraden van alle soorten tezamen bedra gen ongeveer 380 ton, dat is weinig in verhouding tot het to taalcijfer. Een bedrag van 140.000 gulden is thans naar de telers onderweg voor nabetalingen. Er komt meer belangstelling voor het telen van zaden in Z. L.T.B.-verband. De zaadomzetvan de zaadhandel is gestegen met 90 procent sinds 1945 en opge lopen van f 227.000 tot ruim f 441.000. Er is gelegenheid te over om zaden te telen in Z.L. T.B.-verband. De exportzaden gingen voornamelijk naar België. Er werd voor ruim f 7.100 meer geëxporteerd dan in 1951. Het jaarverslag gaf voorts in vogelvlucht een overzicht van wat er op de selectie- en ver- meerderingsbedrijven aan teelten selectie is gedaan. De zaaigranenomzet groeide. Zij zal dit seizoen ongeveer 400 ton bedragen. De samenwerking met de C.I.V. Kweekbedrijven te Ottersum en Veghel werd ver meld. Er is in het verslagjaar een aanvang gemaakt met aankoop en contractering van fabrieksaard appelen. Voor de komende oogst zal ongeveer het dubbele kwan tum worden bereikt, waardoor ook de afzet van zaden-zaaigra nen en pootaardappelen bevor derd wordt. Het jaarverslag wees voorts overtuigend op het belang van landbouwcoöperaties. Van Nederlandse zijde staat men nog sceptisch tegenover een Frans plan tot oprichting van 'n internationale organisatie in Eu ropa van pootaardappelentelers. Het doodspuiten, al dan niet voorafgegaan door loofklappen zal in 1954 onder beperkende be palingen worden toegestaan. In het verslagjaar trad de nieu we classificatie voor pootaardap pelen in werking. De afzet van S.- en S.E.-goed onder de leden kon in belangrijke mate worden gestimuleerd. Het onderlinge con tact tussen bestuur en telers zal worden verbeterd. Het jaarverslag besloot met de vaststelling dat de telersvereni ging in het afgelopen jaar aan zijn doelstelling heeft weten te beantwoorden. De exportsituatie eist waakzaamheid, ook al omdat reeds wordt gesproken over een economische kentering. Er werd een beroep gedaan op de leden om de kwaliteit van de af te le veren producten zo goed mogelijk te doen zijn en om alles te doen wat de naam van de Z.L.T.B. in binnen- en buitenland ten goede kan komen. Na bespreking van het accoun tantsrapport over het boekjaar 1952-1953, werd de heer C. Kuin uit Andijk benoemd tot lid van het Z.L.T.B.-bestuur. Als lid van de Raad van Toezicht is de heer J. Groen uit Alkmaar herbe noemd evenals de heer H. de Wijs uit Obdam als lid van het bestuur. Een bestuursvoorstel om het L.T.B. subsidie 1954 wederom vast te stellen op driekwart cent per maal werd door de vergade ring aanvaard evenals een voor- komst. stel tot tegemoetkoming in reis- en verblijf-kosten voor bezoekers van de algemene vergadering. Een ander voorstel van het be stuur om bezwaar te maken te gen de in de lucht hangende plombering van de sortering 25/ 28, werd eveneens met aller in stemming aangenomen. Vervolgens werd de verhou ding van Z.L.T.B. en Centrale Coöperatie onder de loupe geno men. De Centrale Coöperatie bestaat uit verschillende kringen. De Z. L.T.B. vormt zo'n kring, met 400 leden. De Z.L.T.B. is dan ook in het bestuur van de Coöperatie vertegenwoordigd. In de leden raad telt de Z.L.T.B. 27 stemmen De gebouwen zijn door de Cen trale Coöperatie op zeer gunstige voorwaarden gekocht. De samen werking tussen Handelsraad en Zaadhandel zalbeide ten gunste komen. De Z.L.T.B. zet haar werk voort, maar thans in groter verband, en met een betrekkelijk geringe aansprakelijkheid. De Z. L.T.B. neemt als lid van de Cen trale Coöperatie aandelen voor haar leden die nog geen lid van de Coöperatie waren. De leden raad behandelt de belangen van de leden. De winst die de Centra le Coöperatie maakt, maken haar leden. Na verloop van een aantal jaren ontstaat er een recht op uitkering van de winst, die op de ledenrekening wordt geboekt. Het streven is, 6000 L.T.B.-ers lid te maken van de Centrale Coöperatie. Het is goed dat de leden meer dan een aandeel ne men in de Coöperatie, omdat ver steviging van de financiële basis noodzakelijk is. Nadat tijdens de rondvraag ver schillende huishoudelijke aange legenheden ter sprake waren ge komen, sloot voorzitter de Wijs deze zeer geanimeerde vergade ring met een aansporing tot gro te activiteit en met een getuige nis van goede moed voor de toe (Advertentie) Chocohagel Grote Snijkoek Daisy Biscuits A. H. Beschuit Choc. Repen 250 gram 39 per stuk 39 250 gram 20 GROTE ROL O E 14 jluki W EXTRA O O Zware Reep tmCm DEZE WEEK: Fijne Snijworst Geld. Ham 100 gram 36 100 gram 4*5 PURMEREND De oude kaas waag te Edam zal deze maand weer in gebruik worden genomen. Een kaashandelaar in Edam, die enige tijd geleden volvette kaas als korstloze staafjes in zilver papier verpakt in de handel bracht, zal dit jaar in het waag gebouw met zijn product een show-kaasmakerij instellen. Men verwacht ,dat deze kaasmarkt eveneens een trekpleister voor de toeristen zal worden. Indien U het kopen van een CORSET - B-H - LINGERIE of NYLONS nog even kunt uitstellen, dan racjen wij U aan dit te doen, wan-t binnen kort openen wij onze NIEUWE ZAAK: LAAT 140 en krijgt U bij aankoop een PRACHT CADEAU Corsettenspeciaalzaak Hoogstr. 7, tel. 3550, Alkmaar (Advertentie) Oude Jenever „VRIESMAN" ƒ7.10 per liter Jonge Jenever „VRIESMAN" ƒ6.50 per liter Citroen Jenever „VRIESMAN" 5.95 per liter ALKMAAR. Door de L.T.B. en de Z.L.T.B. werd gistermiddag in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar een voorlichtingsmiddag gehouden, waar Mr. T. Brouwer, algemeen secretaris van de K.N. B.T.B., een inleiding hield over het onderwerp „Hoe worden de belangen van de zaaizaad- en pootgoedtelers in organisatorisch landelijk verband behartigd". De bijeenkomst stond onder voorzitter schap van de heer Jac. Groen, voorzitter van de L.T.B. tuinders vakgroep en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Advertentie Zegt U volgend jaar Voorkomt deze teleurstelling! Koopt uw bij een vakman Onze jarenlange ervaring staat er borg voor, dat niet alleen een sieraad in uw keuken krijgt, maar ook een nuttig en solied stuk in uw huishouding, waar U uw hele leven plezier van heeft. Wij hebben uitsluitend eer ste klas merken in voorraad vrijblijvend Komt U eens kijken bij: Verdronkenoord - Alkmaar De heer Brouwer was van me ning, dat de behartiging van de belangen alleen mogelijk is, wan neer er een sterke steun bestaat van diocesane en plaatselijke com missies. De organisatie als zoda nig is aan de top slechts in staat iets te bereiken, als aan de voet een grote activiteit ontplooid wordt. „Hoe zou het er uit zien, wanneer er geen sterke boeren- en tuindersorganisatie bestond? Wat zou de overheid dan doen en hoe zou het met de prijzen gesteld zijn?" Dit vroeg de heer Brouwer zich af, daarmee wijzende op het geweldige belang van een voort durende activiteit van de organi satie, die zich ten doel stelt alle belangen te behartigen, terwijl voortgebouwd wordt op Katho lieke beginselen. Voor een vol doende -behartiging zijn verschil lende commissies in het leven ge roepen. Voorts beijvert de orga nisatie zich bij het kiezen van goede vertegenwoordigers in be stuurslichamen, zoals bijvoorbeeld in de politiek. Steeds onderhoudt men een nauw contact met de agrarische vertegenwoordigers in de K.V.P. Bovenal zorgt men voor een nuttige voorlichting, daarbij gebruik makende van pe riodieken en radio. Sprekende over de samenwer king met andere organisaties, zei de heer Brouwer, dat de samen werking vooral met de Stichting van de Landbouw zeer hecht is. Spr. wees op de belangrijke com missies voor de diverse takken. De heer Brouwer schetste het Poters Egalisatiefonds als onmis baar en koppelde ook de STOPA (Stichting pootaardappelen pro paganda buitenland) aan deze on misbaarheid. Zoals bekend, is de vorige week het Landbouwschap als eerste pu bliekrechtelijke organisatie tot stand gekomen. Het tot nog toe bestaande bedrijfschap voor zaai zaad en pootgoed wordt binnen kort vervangen door twee pro ductschappen. Ten overvloede -benadrukte de inleider de veranderde situatie voor de leden in de nieuwe pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, waar men in tegenstelling tot privaatrechtelijke organisaties ge dwongen lid is. Bovendien kan in de P.B.O. gebruik gemaakt wor den van strafmaatregelen en kan d-e contributie geheven worden door heffingen. Wanneer de P.B.O. eenmaal volledig funetionneert is het niet uitgesloten, dat de over heid de -behandeling van bepaalde onderwerpen overdraagt. Over het prijsbeleid van de re gering zei de heer Brouwer, dat de boeren en tuinders recht heb ben op compensatie van hetgeen hun ontnomen is in de na-oorlog- se jaren. De minister wil er niet aan de prijzen per product vast te stellen. Van -d-e zijde der orga nisatie echter is deze vaststelling van prijzen als wens geuit. Bij de prijsvorming heeft het Land bouw Egalisatiefonds een grote rol gespeeld. Spr. verheugde zich h-ierover, temeer daar dit fonds een der mooiste is. Het wordt na melijk gevormd door -de belang hebbenden zelf. Aan de afzet, vooral in het bui tenland, is nog wel het een en ander te verbeteren. De STOPA verzorgt de onpersoonlijke recla me in het buitenland. De concurrenten, met name Denemarken, zitten echter ook lang niet stil. Nederland heeft 600 erkende exporteurs. Tot 1949 was er een centraal geregelde export. Het daaraan verbonden bezwaar was, dat nieuwe expor teurs bij voorbaat eigenlijk reeds buitengesloten stonden. Nu be staat die centrale regeling niet meer, maar in het buitenland rij den de Nederlandse exporteurs elkaar in die wielen. Denemarken werkt met een afgesloten export systeem. Deze methode leek spr. een punt van ernstige overweging. In 1953 begon de N.A.K. met een gewijzigd keurings-systeem (stam-selectie). In de loop van dit jaar zal dit uitgebreid worden om in 1955 algemene invoering te ondergaan. Een tweede nieuw systeem van de NAK is de na- controle, die ook in de loop van dit jaar ingevoerd zal worden. Hierbij hanteert men een werk wijze, die na zes weken de mo gelijkheid biedt na te gaan in ZIJPE. Tijdens de laatste openbare vergadering van Zijpe's gemeenteraad heeft het KVP-lid P. Raatgers andermaal de aan dacht gevestigd op de doornen in het vlees van zijn gemeenschap: de vele onbewaakte overwegen in en om Oudesluis: een aan de Keins, twee langs tie Grootsloot, een bij goed zicht al levensge vaarlijke in de Ruigeweg en een in de Zijperdijk. Personen die regelmatig deze onbewaakte (over wegen passeren moeten verkla ren, dat het reeds bij een be trekkelijk geringe mist volslagen onmogelijk is uit te maken of er al dan geen Dieseltrein nadert, zelfs niet als men het eigen voer tuig stil zet en intensief gaat luisteren. Het denderend geluid van een stroomtrein is onder bepaalde gunstige omstandigheden tijdens mist soms te horen. Maar het ge luid van de Dieseltremen is stuk ken minder en, gelijkt tot over maat van ramjï 'rfog als twee druppels water op het geluid dat door met -Dieselmotoren uitgerus te autobussen en vrachtwagens wordt geproduceerd. Men voege 'bij dit alles de zéér hoge snel heid waarmede de te-genwoordige Dieseltreinen het traject Den HelderAlkmaar rijden om te beseffen da-t hier bronnen voor maximaal levensgevaar voor elke weggebruiker in rijk-ere mate voorhanden zijn dan ieder lief is. Er zijn op deze onbewaakte over wegen al vele ernstige ongeval len gebeurd, en indien er niet op korte termijn iets aan gedaan wordt zullen er helaas nog velen moeten volgen. Het aantal inge zetenen van Zijpe zowel als vreemdelingen, die öp een dezer (Advertentie) Neem een mee Kodak -dealer Langestraat 17 - Alkmaar welke mate een virus-ziekte aan wezig is. Kwekersrecht. In de nieuwe toestand kan, wanneer het algemeen belang het eist, het recht van een kweker aangetast worden. De vraag blijft open, wie de kosten zal dragen. Er zullen fondsen gevormd moe ten worden door areaalheffing op land van verbruikers. Hieromtrent bestaan verschillende opvattingen. Volgens de heer Brouwer moet de overheid een zeer groot aandeel nemen in de betaling van het kwekersrecht, daar zij het vooral is, die de mogelijkheid openge steld heeft. overwegen op een haar na aan vermorzeling zijn ontsnapt loopt wellicht in de honderdtallen. Dok ter Verheul uit 't Zand, die juist dikwijls in de nacht naar Oude; sluis moet gaan, vertelt hoe hij al enige malen op slechts enkele seconden voor de lan-gsdaverende Diesels de overwegen is gepas seerd En toch zet hij telkens zijn a-uto stil om te luisteren of er soms een trein in aantocht is, zelfs in spoedgevallen. Zijn me ning is, dat iedereen die bij een beetje mist tracht een v-an boven genoemde overwegen te passeren, er onmogelijk zeker van kan zijn dat hij levend aan de andere kant van de spoorbaan komt. En in deze mening staat de arts aller minst alleen. De heer Raatgqrs gaf de goede raad aan de gemeen teraad om te Utrecht alles op haren en snaren te zetten tenein de een vorm van beveiliging los te krijgen. En mocht het mono- poliebe-drijf d-er Nederlandse Spoorwegen, dat wel millioenen over heeft voor de bouw van nieuwe stations en viaducten, nie-t enkele duizenden guldens willen betalen voor flikkerlichtinstalla ties, laat dan de gemeente harer zijds tenminste in overleg met de trajectdi-enst zelf een noodbeveili- ging in het leven roepen. In het aan geldmiddelen zo bitter arme Spanje worden alle overwegen beveiligd. Zijn er -geen bomen of flikkerlichten, dan zal er nog een gepensionneerd ambtenaar of an dere gegadigde worden ingescha keld die voor het naderen van de trein fluks een ketting spant of rode lantaarns voor de overweg op de grond neerzet. Deze nood- wachters zullen natuurlijk tele fonisch bericht moeten hebben van het naderen van alle trei nen, met inbegrip van de tussen de dienstregeling doorlopende goederentreinen, maar er zal ten minste een toestand van redelij ke beveiliging zijn geschapen, welke voorkomt, dat weggebrui kers met angstig kloppende har ten „op goed geluk af" de sprong naar de overkant behoeven te wagen. Burgemeester Breebaart meen de dat 'de gemeente zelf natuur- liik geen bewaking op touw kon zetten, maar hij deed wel toe zegging om Utrecht behoorlijk aan zijn jasje te trekken. Wij vragen ons echter af, wat er dan zal eebeuren als Utrecht ongenegen blijkt om ook maar iets te doen. Alle vroegere soort gelijke verzoeken warep immers vruchteloos? Zullen Zijne's ge meentebestuurderen in ernst de tol aan .levens durven dragen die deze overwegen ongetwijfeld nog zullen eisen? Of zal het verant woordelijkheidsbesef voor het welzijn van anderen er toch toe leiden om tzelf handelend op te treden waar hogere machten af zijdig bleven? Goede raad in deze zal uiter aard duur zijn. Nw. NIEDORP De jaarlijkse uitvoering van Niedorps Gemengd Koor is weer aanstaande. Men heeft dit jaar de keus op een revue laten vallen, zodat wel zeer van een operette of concertuitvoe ring wordt afgeweken. Medewerking van enkele voor aanstaande figuren op dit gebied is verkregen. De balletten zullen verzorgd worden door Anne Ma rie Kühne. Het toneel is in han den van Jo van Vliet. Niedorps amusementsorkest onder leiding van B. Persijn zal ook zijn mede werking verlenen Door koor en solisten zullen delen uit opera's en operettes worden gezongen, aismede verschillende schetsjes voor het voetlicht gebracht, alles onder de naam „Met muziek door het leven". A Hvprtentipï BERGEN Het Tramcomité heeft aan Burgemeester en Wet houders en de gemeenteraads leden de volgende brief gezon den: ..Het Comité van Actie tot behoud van de tram te Bergen, heeft met belangstelling kennis genomen van de rapporten uit gebracht dopr de heren Otto en Burgersdijk en verzoekt Uw Col lega dringend geen beslissing op korte termijn te willen nemen t.a.v. deze rapporten. Het Comité meent, dat de op lossing van het tramvraagstuk niet geheel afhankelijk is van één van deze rapporten. Beide rapporten bevatteni goede ele menten, doch geen van beide geven een alleszins bevredigende oplossing. Het Comité heeft een bespre king gehad met de heer ir. J. D. M. Bardet, oud-hoofdingenieur van de Ned. Spoorwegen. Uit deze bespreking is gebleken: le dat het 'plan Burgersdijk technisch onacceptabel is; 2e dat het plan Otto, Koster en Hemelrijk technisch wel ac ceptabel is, doch financieel on voldoende uitgewerkt; 3e dat de situatie nog niet rijp is voor een definitieve be slissing; 4e dat geen enkele goede op lossing gevonden kan worden zonder medewerking van de Ned. Spoorwegen. Weshalve het Comité voorstelt met het gemeentebestuur een verzoek tot de Ned. Spoorwegen te richten om beide rapporten te willen bestuderen en zo spoe dig mogelijk hun oordeel te wil len geven, om tot een in alle opzichten goede oplossing te komen. Wij maken van deze gelegen heid gebruik er onze teleurstel ling over uit te spreken, dat het Comité van Actie, spontaan uit de burgerij ontstaan onder voor zitterschap van prof. Selleger, dat zich reeds jaren lang heeft ingespannen mee te wenken aan SONS PRIMA MAATWERK S WORDT NOG STEEDS OP S EIGEN ATELIER VERVAARDIGD WAARLAND. Ondanks de hevige sneeuwbuien waren er 325 kiezers (essen) naar het stem bureau getogen om deel te ne men aan de groslijststemming. 302 stemmen waren op het po litiek advies uitgebracht. 6 per sonen hadden voorkeur voor een andere volgorde, terwijl er 17 ongeldig hebben gestemd. (Advertentie) het behoud van de tram. nu de eindbeslissing genomen zal wor den, van de burgemeester geen enkele uitnodiging tot overleg heeft ontvangen. Het doet nog maals een beroep op Uw Col lege nu er toch geen oplossing voor deze zomer meer tot stand kan komen, niet overijld een beslissing te nemen Hoogachtend, HET TRAMCOMITé". (Advertentie) 5 jALLEEN DE BESTE MERKEN EN VINDT U BIJ RIDDERSTRAAT 24 TELEFOON 5226 CHANTE, CHANTE ENCORE de beroemde vertolking van R. Ketty met de stem op de achtergrond thans weer lever baar! Een greep uit onze grot" voorraad: Oh. mein Papa, Lied v h. pierement, Jacksons nr. 27 Mient 22. Tel. 2853, Alkmaar PORTABLES IN KOFFER STANDAARD MACHINES Langestraat 24 ALKMAAR De Meervoudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrecht bank heeft gisteren uitspraak ge daan in een aantal strafzaken. D. K. te Alkmaar werd wegens het onder invloed van alcohol besturen van een auto veroor deeld tot f 250.of 60 dagen met voorwaardelijke ontzegging der rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, met 3 jaar proeftijd. C. W. uit Krabbendam, be schuldigd van het besturen van een auto onder invloed van al cohol, werd vrijgesproken. H. G. J. S. uit Buurmalsen, schuldig aan aanrijding van een voetganger te Oosthuizen, werd veroordeeld tot f 75 of 30 dagen. W. W. uit Wieringen, beschul digd van het niet verlenen van voorrang, werd vrijgesproken, evenals J D. uit Heiloo, een bus chauffeur, die niet uitweek voor een hem achteropkomende auto op een smalle dijk te Zijpe. De Rechtbank te Alkmaar heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen L. S. uit Den Helder, die ervan besohuldigd was zich als ambtenaar te hebben laten omkopen ten voordele van een Helderse brandstoffenhandelaar •en ten nadele van de Kon. Ma rine. werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De brandstoffenhandelaar D. B. uit Den Helder werd van om koperij vrijgesproken, maar we gens heling van ten nadele van de Marine gestolen goed en sti mulering van de diefstal, veroor deeld tot 8 maanden gevangenis straf. De zaak tegen S. B. uit Den Helder, beschuldigd van diefstal ten nadele van de Marine, werd aangehouden. PURMEREND, 2 Maart. 12.000 kippeneieren f 10.5012.00 per 100; 500 eendeneieren f 9.00; runderen; totaal 605 stuks; 300 vette koeien f 2.303 per kg, handel goed; 99 gelde koeien f 550775, kalm; 190 melkkoeien f 7001075, stil; 8 stieren f 750 1450, goed; 8 gr» ska! ver en f 250 325, kalm; 1133 nuchtere kal veren v. d. sl. f 3290, vlug; idem fokkerij f 60'115, kalm; 164 varkens: varkens v. d. Is. f 1.801.94 per kg, goed; idem zeugen f 1.741.80, goed; 961 biggen 40—82, 55115, stil, duur; 26 fokzeugen f 240340, stug; 248 schapen: vette f 90150, goed lammeren' f 651175, vlug; 42 bokken en geiten f 1555, kalm; 34 paarden f 600850, matig. Totaal 3213 dieren. Pluimveemarkt: 3400 oude kip pen en hanen (witte en rode) f 1.801.90 per kg; 100 idem blauw f 1.802.00; 200 eenden f 1—1.50 p. st.; 400 konijnen f 2.506.75 per stuk. PURMEREND, 2 Maart - Aan gevoerd 50000 eendeneieren 66/45 van f 10.40 tot f 10.55 per 100 stuks; 50000 kipeieren 56/64 van f 11.15 tot f 12.10 per 100 stuks. Maandag, 1 Maart Witlof 29-72, rode kool 6-17, spruitkool 15-62, boerekool 35, Brabantse bellefleur 4-14, Bramley Seed ling 6-22, Goudreinette 16-47, Jo nathan 12-58, Present van Enge land 6-56, Zoete Campagner 18- 42„ rode bieten 4-7.50, gare bie ten 8-18, winterpeen III 5-7.50, waspeen 33, uien, middel 4-10.40, Golden Delicious 18-57, kamper veen 13-31, St. Rémy 12-36, win- terjan 20-42. GROOTEBROEK, 2 Maart Uien grof 7.40-8.40, middel 7.90- 9.,20, driel. 15-15.40, rode middel 7-8, aanvoer 33.000 kg. Graanheurs Rotterdam ROTTERDAM, 2 Maart. Bin nenlandse granen (prijzen per 100 kg voor boerenpartijen franco Groningen, incl. provisie). Rode tarwe 2527,40; witte tra- we 2527,50; wintergerst 2123; extra kwal. 2323,25; zomergerst 22,75—23,75; extra kwal. 23,75— 24,25; witte haver 2123; extra kwal. 2425; gr. erwte 238,30 48,80: ka.rwijzaad oude oogst 100,50123; nieuwe oogst 95,50 121; slaglijnzaad blauw bloei 30,50—42,50. GRONINGEN. 2 Mrt. Kalf- en melkkoeien le soort 9751050; 2e soort 825900; 3e soort 700 775; kalfvaarzen 800850; 2e srt. 625700; voorj. kalvende koeien 875975, 650750; vare koeien 675725, 500625; stieren 2,40 2,50, 1,90—2,20 per kg sl.gew.; kalveren en pinken 150500; slachtvee 2J542,64, 2,302,38, 1,902,00 sl.gew.; weideschapen 75100; vette lammeren 6595; vette schapen 95120; loopvar kens 65—95; biggen 52—56, 4246 vette varkens 1,841,87, 1,65 1,78, levend gewicht, zouters 1,75 1,80. levend gewicht. Aanvoer: 1069 runderen, 1649 kalveren, 159 schaoen, 423 var kens, 361 biggen, 10 paarden, 33 bokken en geiten, 3704 totaal. (Advertentie) aan de CORT v. d. LINDEN KADE en DE VISSERSTRAAT kwaliteits'bouw van Fa. de Haan en Reek 12 middenpercelen, p. st. f 11.400.2 eindpercelen Zuid, p. st. f 13.000.3 eindpercelen Zuid, n. stuk f 12.700.5 overige eind percelen p. stuk f 12.500. Ind.: hall met WC, trap, k.'k., woonk. 690x375, keu ken, 3 flinke slaapk, badk. Stenen schuur 320 x 250 Voor- en achtertuin Voor wie snel kan beslis sen is er nog een zeer be langrijk voordeel te be halen. Overleg met Bureau Huis vesting gewenst. Verkoop door: Makelaardij v. d. BORDEN Kenn.straatweg 31, Tel. 2774 ALKMAAR Uitsluitend op werkdagen Bezoek op aanvraag urant in huis, zodat at er op dit gebied iefje naar aanleiding liddag. enige modellen. De veel administratief worden, op de tabulator, t leest. sgen van het bezit ne en hebben wij ten staan over onze i soepele, correcte

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7