Naar gezinszorg op basis van verplichte verzekering? VALDA Koersen Amsterdamse Beurs RADIO Financiën en Economie Het geheim van Dungrave Castle UW PUZZLE De Beurs Sociale zekerheid verschillend benaderd KREOFLAVOH programma De extra-heffing op transfers Scheepsberichten van van dans; Pa{i#ia 2 Vrijdag 5 Maart 1954 (Van onze parlementaire redacteur). Ons stelsel van sociale verzekeringen is niet compleet. In elk geval zal de huidige noodwet-ouderdomsvoorziening nog vervangen moeten worden door een definitieve opzet op verzekeringsbasis. Tuist dezer dagen heeft de Sociaal Economische Raad daarover advies uitge bracht. Drie katholieke hoogleraren namen daarbij een minderheids standpunt in. Uit 't centrum-rapport van de commisise-v. d. Grinten was al duidelijk geworden, dat deze minderheid in de sociale ver zekering een bedreiging van de zelfverantwoordelijkheid ziet. Vooral om die reden zou de definitieve ouderdomsverzekering niet de zelf standigen moeten omvatten. De overgrote meerderheid van de S.E.R. heeft dit standpunt ver worpen en het vertegenwoordigt ook geenszins de katholieke me ning. Een zelfde tegenstelling zal straks blijken als het om een definitieve regeling voor een kin derbijslag aan zelfstandigen gaat. Tegen deze achtergrond kan het duidelijk worden, dat de moge lijkheid van nog een andere so ciale verzekering en wel met be trekking tot de gezinshulp voors hands zeker een fel omstreden gedachte zal blijven. Begin van het vorig jaar is deze gedachte in de Tweede Ka mer aangesneden bij de behan deling van de begroting van „Maatschappelijk Werk". In het voorlopig verslag stelden de le den van de P.v.d.A., dat de ge zinsverzorging zou moeten wor den gezien „als een object van verplichte sociale verzekering". De lasten ervan zouden- naar draagkracht over de gehele be volking kunnen worden verdeeld. Mevr. Ploeg-Ploeg werkte dit standpunt bij het debat verder uit. Bijval kreeg de socialistische woordvoerdster op dat moment echter niet en zulks kan niet verbazen. Vrees voor vervlakking. Van meet-af-aan hebben de me ningen in de sector van de sociale zekerheid gebotst. De socialisten wensten in eerste aanleg over heidszorg. In die opzet zou men de risico's van het leven dus zon der meer kunnen afwentelen op de gemeenschap en op de staat. Het is de grote verdienste van de christelijke partijen dat onze so ciale wetgeving een wezenlijk an dere basis heeft gekregen. De staat trad wel regelend op door wettelijke voorzieningen in het leven te roepen, maar b "nen die regelingen bleef de z verant woordelijkheid in beginsel bestaan omdat het hierbij om verzekerin gen gaat. De betrokkenen dragen gezamenlijk hun risico's, doordat zij daarvoor gezamenlijk de mid delen opbrengen. De socialisten hebben zich gaan deweg met deze opzet verzoend. De mogelijkheid van een wette lijke regeling met betrekking tot de gezinsverzorging werd aan so cialistische zijde, zoals uit het bovenstaande kan blijken, even eens in de opzet van een verze kering gelanceerd en hierin kan dus niet de verklaring liggen voor het feit, dat de gedachte voors hands nog weinig instemming kreeg. Wat was dan wel de re den voor de geringe animo? Er zijn er twee, die in elkaar over lopen. Sommigen willen zich de laat ste tijd realiseren, dat met een sociale zekerheid ook op verze keringsbasis nog niet alles ge zegd is. In theorie, aldus de re denering moge de zelfverantwoor delijkheid gehandhaafd zijn ge bleven, het stelsel van sociale voorzieningen is toch dermate (Advertentie) KANS "OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest Geen snoepje, maar.....'t helpt 20 tabletten 75 et. I 1 ZATERDAG 6 MAART Hilversum I, 402 m. V.A.R.A.: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Orgel spel. 8.40 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9 00 Gym. 9.10 Gram. (Om 9.30 Waterst.) V.P.R.O.10.00 „Tijdelijk uitgescha keld". caus. 10.05 Morgenwijding. V.A.R.A.: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Piano, viool en cello. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13 00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Orgelsp. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 Huis- muz. 14.50 Amateursprogr. 15.15 „Eerst denken, dan doen", caus.. 15.30 Accor- aeonork, en solist. 15.55 Boekbespr. 16.10 Omr. ork. 17.00 Radioweekjour- naal. 17.30 Moderne Amerikaanse muz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel 18.35 Lichte muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO; 19.30 „Fassepartout", caus. 19.40 „Het Boek Handelingen", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Ween- se muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m.: K.RO.: 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Bariton en piano. 10.55 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en katholiek nws. 13.30 Amus. ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14 10 Voor de kinderen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gram. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Metropole Ork. en soliste. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Dans- muz. 18.40 Regeringsuitz.Atlantisch allerlei. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Radio Onderwijs Con- gTes. 20.50 Gram. 21.00 „Werkers van 't elfde uur", hoorsp. 21.50 rGam. 22.05 Act. 22.15 Gram. 22.30 „Wij luiden de Zondag in", ayondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15 Nws in Espe ranto. 23.22-24.00 Radio Philharm. ork. complex geworden, dat de per soonlijke mens er in ondergaat. Hij incasseert zijn loon, realiseert zich nauwelijks wat er allemaal is afgetrokken en dezelfde ver vlakking doet zich voor als hij in aanmerking komt voor be paalde uitkeringen. Zo zou men, langs een omweg, toch weer terug dreigen te vallen in de vroeger principieel afgewezen verzorging door de staat. Met deze ontwikkeling kan het duidelijk zijn, dat de gedachte van een nieuwe sociale verzekering en nog wel met betrekking tot de gezinsverzorging critisch werd ontvangen. En hier komen we aan de tweede reden. Hier zou zelfs een object van charitatieve zorg totnutoe door levensbeschou welijke organisaties bestreken, naar de vervakkende sfeer van een algemene wettelijke opzet worden overgeheveld. Alles is hiermede echter niet gezegd. Andere woordvoerders stelden zich wel op het standpunt, dat de financiële ondergrond van de gezinsverzorging bepaald slecht is, waardoor ook het werk ge handicapt wordt. Wat de gedachte van een wettelijke opzet betreft, minister van Thiel mocht er be zwaren tegen hebben ingebracht, hij verklaarde zich bereid om er het oordeel van de gezinsverzor gingsorganisaties over te vragen Do stichting „Nationale Katholie ke Gezinszorg" heeft zich op haar beurt tot mr. dr. Loeff gewend, de secretaris van het Katholieke Kerkgenootschap in Nederland, om zijn mening over dit vraag stuk kenbaar te maken. Het nieu we element in de ontwikkeling is nu, dat men dit prae-advies kan afgedrukt vinden in het Februari nummer van het „Katholiek So ciaal Tijdschrift". Tegenwicht. Dit prae-advies is ook in breder verband van belang. Het biedt een tegenwicht tegen de vrees, zoals wij die boven met betrek king tot de sociale zekerheid sig naleerden, een vrees die on gebreideld ook op haar beurt naar een overwonnen dieptepunt zou kunnen voeren, datvan de ongedekte risico's. Mr. Loeff stelt voorop, dat het streven naar ze kerheid in het verleden een so ciale ordening opriep, waarvan de eigendom, het bezit, en de zakelijke rechten het middelpunt vormden. Op den duur moest dit stelsel er toe leiden, dat alleen bij de bezittende klasse de funda mentele behoefte aan bestaans zekerheid bevredigd werd. Als reactie hierop ziet mr. Loeff het nieuwe stelsel ontstaan dat uit gaat van de gedachte van een door de mensen tegenover elkaar gegarandeerde zekerheid. De nor male vorm, waarin zich dit type heden realiseert, is die der vrij willige collectieve verzekering. Mr. Loeff benadert dit stelsel zonder vrees omdat het „het be wustzijn verlevendigt en ver sterkt van de fundamentele ver bondenheid der mensen met elkaar in hun bestaan". Naar zijn mening wordt het persoonlijk ver antwoordelijkheidsgevoel hierdoor geenszins ondermijnd. De mens geeft zeker geen blijk van een tekort aan verantwoordelijkheids gevoel „indien hij tracht en er in DJAKARTA, 4 Maart (P.I. - Aneta) In zakenkringen te Djakarta was men hedenmorgen de mening toegedaan, dat de extra-heffing op geldovermakin- gen voor diensten niet van toe passing zal worden verklaard op de vrachtkosten der scheepvaart en luchtvaartmaatschappijen en wellicht ook niet op passagekos- ten. Men grondde deze mening op het grote belang van de export voor de Indonesische economie. Men wees er op, dat bij het hef fen van een toeslag op de in ru- piahs te betalen vrachten, de exporteurs hun kosten zodanig zouden zien toenemen, dat in vele gevallen de export (speci aal op suiker, rubber en thee) tegen kostprijs of lager zou moe ten geschieden. Men vertrouwde er dan ook op, dat uit de nadere toelichtingen, die men hoopt te ontvangen, zal blijken dat de vrachtensector niet door de nieu we noodwet zal worden aangetast. Intussen zijn de luchtvaart- Standbeeld voor Koning George VI LONDEN, 4 Maart - De be heerders van de Koning George de Zesde Stichting, welke over een kapitaal van 1.630.000 pond beschikt, hebben vandaag mee gedeeld, dat er plannen bestaan voor de oprichting van een stand beeld in Londen van wijlen ko ning George de Zesde, dat 100.000 pond zal kosten. Passagiersschepen Alhena 4 Santos; Bonaire 3 1140 m NO Barbados; Boschfon tein 3 Pt. Said/Genua; Boskoop 3 Antwerpen; Indrapoera 4 Pe- nang; Johan van Oldenbarnevelt p. 3 Kp. Elba/Suez; Maasdam 3 320 m. N. Cartagena; Nieuw Am sterdam 3 New York; Oranje 4 Southampton; Oranjefontein 3 430 m. ONO St. Helena/Las Pal- mas; Oranjestad 4 La Guaria; Si- bajak 3 Fremantle/Melbourne; Waterman p. 3 Startpoint/Hali- fax; Westerdam 3 1100 m. W Landsend/New York; Willem stad 3 480 m. NO Flores/Londen, Zuiderkruis 3 200 m. NtO Finis- terre/Las Palmas. Tankvaart: Adinda 4 Pladju; Aldegonda 3 Pladju/Bangkok; Caltex Pernis p. 3 Finisterre/Antwerpen; Cal tex Utrecht 3 R'dam; Cleodora p. 3 Miri/Davao; Ena 4 Singapore; Erinna 2 Liverpool; Esso Den Haag p. 3 Malta/Sidon; Kiel- drecht p. 4 Ouessant/Antwerpen; Myonia 3 Balikpapan/Singapore; Ondina 2 Rangoon; Sirrah 4 Frè- mantle; Sliedrecht p. 3 Ouessant/ Gothenburg; Sunetta p. 3 Str. Soenda/Miri. Vrachtvaart: Agamemnon 1 Kinston; Alblas- serdijk 3 Antwerpen; Alohiba 3 St. Vincent; Ampenan 4 Aden; Arendsdijk 4 Paranagua; Arends- kerk 4 Las Palmas; Arkeldijk 4 Le Havre/Bremen; Banka 4 Sin gapore: Bantam 6 Hoek van Hol land verw.; Barito 4 Manokwari; Billiton 4 Kaapstad; Congostroom p. 3 Finisterre/A'dam; Dalerdijk 3 New Orleans/Brownsville; Drente 3 Suez/Pt. Said; Garoet p. 4 Guardafui/Aden; Hathor 4 R'dam; Heemskerk 4 Antwerpen; Ittersum 4 Santos; Ivoorkust 4 Hamburg; Kertosono 4 Seattle; Kota Baroe p. 3 Kreta/Beyrouth; Kota Gedeh 2 Baltimore/Galve ston; Kota Inten 4 Safaga; Laer tes 3 Glasgow; Laurenskerk 4 Karachi/Bombay; Lemsterkerk 3 Khorramshar; Leopoldskerk p. 4 Vlissingen/Antwerpen; Lissekerk 3 Pt. Said; Merwede 5 Houston verw.; Modjokerto 4 Tj. Priok/ Semarang; Oberon 4 Curacao; Poeloe Laoet 4 Bandarshapur; Samarinda 4 Ilo Ilo; Stad Leiden 5 Savanna/Golf van Mexico; Stad Maassluis 4 Vlaardingen/Narvik; Stad Vlaardingen 6 Hoek van Holland verw.; Tamo 4 Antwer- pen/Rio de Janeiro; Tarakan 4 Cochin; Waal p. 4 Gibraltar/ Duinkerken; Zonnewijk 4 Izmir. ingang van heden de extra-hef fing aan de passagiers door te berekenen, zodat de passageprjjs van Djakarta naar Amsterdam van zesduizend rupiah is gebracht op tienduizend rupiah. Deze maatregel is genomen in afwach ting van de verwachte toelich ting. slaagt door eendracht en samen- werking met anderen zich een samenleving op te bouwen, waar in een ieder een menswaardig bestaan kan vinden". Zal deze ontwikkeling halt hou den voor het terrein van het maatschappelijke werk? Mr. Loeff gelooft dat niet. Ook wil hij niet zonder meer de stelling onder schrijven, dat die ontwikkeling bij het terrein van de charitas moet halt houden: „de groei naar steeds betere sociale verhoudingen zal tot consequentie hebben, dat het zwaarste punt van de charitatieve activiteit, zowel van de Kerk als van haar leden zich gestadig zal verplaatsen van de uitoefening van deze activiteit door eigen in stellingen naar een activiteit, welke bestaat in de infiltratie van de normale tot de maatschappij behorende instellingen en ver houdingen met de christelijke waarden, met andere woorden naar de kerstening van het maat schappelijk leven zelf". Wel stelt Loeff zich op het standpunt t de ontwikkeling zal moeten lopen overeenkomstig de be- iselen ener gezonde maatschap pijleer, waaronder het subsidiari teitsbeginsel een der belangrijkste is". Terugkomend op de gedachte van een nieuwe opzet voor de gezinsverzorging acht mr. Loeff deze dus zeker niet zonder meer verwerpelijk, mits de christelijke intenties, zoals die nu het werk beheersen, in die andere opzet kunnen overgaan. Men zou zich ook binnen een nieuw geheel, eigen katholieke instellingen kun nen denken, uitsluitend door ka tholieken geleid. Anders gezegd: organisaties op levensbeschouwe lijke grondslag, zoals die er nu zijn, maar die haar middelen ont vangen uit een wettelijke verze kering, die alle verzekerden aan spraak geeft op hulp. t i 5i Reorganisatie? Mr. Loeff wijst er wel op, dat een dergelijke opzet niet op de huidige organisatie-vorm kan aan sluiten. Thans domineert de ge zinsverzorging, waarbij het vooral gaat om het oplossen van gezins moeilijkheden en waarbij van de gezinsverzorgster bijzondere be kwaamheden worden geëist. In een algemene opzet komt meer de gezinshulp naar voren. De hulp bij het huishoudelijk werk zon der meer als de vrouw des huizes tijdelijk uitgeschakeld is. Ook nu speelt die huishoudelijke hulp echter een rol als het om gezins verzorging gaat en dit is geens zins altijd een voordeel. Mr."Loeff denkt aan een reorganisatie waar bij een maatschappelijk werkster bepaalt aan welke vorm van hulp een gezin behoefte heeft en op die manier zou het werk dan ook beter in de mgoelijkheid van een nieuwe opzet passen. Het laatste woord zal hiermede zeker niet zijn gezegd, maar het is in elk geval een belangrijke bijdrage aan de discussie. KRUISWOORDPUZZLE No 313. HORIZONTAAL: 1. huisdier 5. vertering de lezer heil (lat.) roofdier lidwoord klein plantje familielid vlaktemaat muziekterm geogr. aanduiding vrouwelijk zoogdier wortel voorzetsel de dato bergweide zeepwater insect bestaat boomvrucht rivier in Italië voorschrift godsdienst Advertentie) VERTICAAL: 1. voetbekleding spil gravure reeks pers. vnw. bar de somma van deel van een gebouw zoogdier edelsteen muziekterm baardje onderricht voetpunt eetgerei voorstelling in de slaap watering been selenium (afk.) pers. vnw. (fr.) vogelproduct familielid 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 11. 14. 17. 19. 20. 24. 25. 27. 31. 32. 34. 36. 37. 38. Oplossing Kruiswoord No. 326 Horizontaal: 1. tosca, 5. atlas; 9. al; 10. er; 11. do; 12 ps; 13. le; 14. or; 15. ma; 16. ik; 18. pop; 20. ons; 22. ree; 23. alp; 24. oom; 25. nap; 27. aap; 29. as; 30. ja; 31. et; 33. op; 34. no; 36. te; 37. de; 38. id; 40. tsaar; 41. eland. Verticaal: 1 ta; 2. ol; 3. cello; 4. are; 5. ado; 6. toren; 7 ap; 8. ss; 15. ma- ria; 17. komma; 18. pen; 19. pap; 20. opa; 21. sop; 26. aneta; 28. appel; 32. ter: 33. ode; 34. nt; 35. os; 38. in; 39. dd. Woning-Mij 7 pet dividend In de op 6 April 1954 te hou den vergadering van aandeelhou ders der N.V. Woning-Maatschap pij te Amsterdam zal over het boekjaar 1953 een dividend van 7 pet worden voorgesteld. Lagere goudprijzen Volgens mededeling van H. Drijfhout en Zoon's Edelmetaal- bedrijven N.V. te Amsterdam is de prijs van het exportgoud met ingang van Woensdag j.l. van f4650 gedaald tot f4500 en de prijs van het binnenlands goud van f4700 tot f4600. De prijs van het veredelingsgoud bleef onver anderd op f43004350. Ook de zilverprijs onderging geen wijzi ging. Deze bleef f103.35f108.85, alles per kg fijn. (Deze daling houdt verband met de lagere prij zen op de wereldmarkt). Rubberproductie Senembali De N.V. Senembah maatschap pij heeft in Februari geoogst 221.677 kg rubber. De productie is in de eerste twee maanden van het nieuwe jaar gestegen tot 470.099 kg, tegen 543.879 kg in dezelfde periode van het vorige jaar. Data voorjaars inschrijvingen Sumatra- en Java-tabak Het plan der voorjaarsinschrij vingen voor Sumatra- en Java- tabak is thans bekend gemaakt. Op Donderdag 29 April wordt te Rotterdam een inschrijving ge houden voor Java-tabak. Vrijdag 7 en Vrijdag 14 Mei te Amster dam voor Sumatra-tabak, Vrijdag 21 Mei te Rotterdam voor Java- en Sumatratabak, Woensdag 26 Mei te Amsterdam voor Java- tabak, Vrijdag 4 en Vrijdag 18 Juni Amsterdam Sumatra-tabak, Vrijdag 25 Juni Rotterdam Java- en Sumatratabak, Vrijdag 2 Juli Amsterdam Java-tabak, Vrijdag 9 Juli Rotterdam Sumatra-tabak, Vrijdag 16 Juli Amsterdam Java- tabak en Vrijdag 23 Juli Rotter dam Java-tabak. Zuidholl. Bierbrouwerij In de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders der N.V. Zuid-Hollandse Bierbrouwerij zijn het jaarverslag over het boekjaar 1952/53, de balans en de verlies- en winst-rekening met algemene stemmen goedgekeurd. De aftredende commissaris prof. ir. I. P. de Vooys werd her kozen. Uit de beantwoording door de directeur, ir. G. Kirchman, van vragen door een der aandeelhou ders gesteld bleek, dat het be stuur het tijdstip nog niet geko men acht om tot kapitaalsuitbrei ding over te gaan. Men is thans de periode van de consolidatie in gegaan en gaat stapje voor stapje vooruit. Wat de structuur aan gaat is na de reorganisatie van vorig jaar de mogelijkheid voor kapitaalsuitbreiding geschapen. Dat de winst niet jn die mate is toegenomen als de optimisti sche berichten over de afzet mo gelijkheden deden verwachten vindt zijn oorzaak in het feit, dat men wat de export aangaat pech heeft gehad, doordat deze door handelspolitieke maatregelen be lemmerd werd. De bieromzet in Nederland is gestegen. Jaarvergadering Amsterdamse Bank Aandeelhouders van de Am sterdamse Bank - Incasso Bank hebben in hun gisteren gehou den jaarvergadering afscheid ge nomen van prof. dr. G. M. Ver rijn Stuart als directeur der ven nootschap en tot zijn opvolger benoemd de oud-minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink. Nadat de jaarstukken waren goedgekeurd en het dividend voor de gewone aandelen was vast gesteld op 10 procent, sprak de voorzitter, mr. Chr. P. van Eeghen, woorden van lof tot de scheidende en woorden van wel kom tot de nieuwe directeur. Hij memoreerde, dat prof. Verrijn Stuart op 1 Januari 1940 tot de directie van de Amsterdamse Bank is toegetreden en nu, bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd, gemeend heeft dat het tijdstip voor hem gekomen was zich uit de praktijk van het bankwezen terug te trekken, en voortaan meer theoretisch in de economie werkzaam te zijn, over eenkomstig zijn wetenschappe lijke carrière. Hem werd dank gebracht voor de prestaties, die hij als directeur heeft geleverd en in groter verband voor zijn werk in belangrijke regerings functies, dat ten goede kwam ook van de bank en van haar repu tatie. Er werden 4 nieuwe commis sarissen gekozen, t.w. de voor noemde prof. Verrijn Stuart, als mede prof. dr. J. F. ten Does- schate, ir. L. P. M. H. L'Hoest en de heer S. van Zwanenberg. Tot de aftredende en niet te rugkerende commissarissen be hoorde ook de voorzitter van de vergadering, mr. Chr. P. van Eeghen, die de voorzittershamer overdroeg aan zijn opvolger, de heer G. H. Crone. Laatstgenoemde sprak woorden van grote dank tot de scheidende voorzitter „die 38 jaar lang onvermoeid als een voortreffelijk leider is opgetre den". Rommelige markt AMSTERDAM, 4 Maart. „Rom melig" zo bestempelde men vanmid dag de situatie ter beurze. In de eer ste plaats geldt dit natuurlijk voor de cultuurmarkt. Besloten was de tabaks en rubberhoek gesloten te houden. Niet officieel werd er echter in beide afdelingen wel een en ander omgezet. Deli gold 98 tot 101 en Amsterdam Rubber werd verhandeld van 114 tot 117. Het kostte zeer veel moeite om half drie een officiële notering vast te stellen. Als adviesprijs werd opge geven 100 voor Deli en 116 voor Am sterdam Rubber. Dit is resp. 9 en 10 punten lager dan gisteren In H.V.A. werd wel regelmatig officieel gehan deld, waarbij de prijs varieerde van 103 tot 107%. Slotnotering 107, dus ruim 6 lager dan gisteren. Ook de overige Indonesische fondsen boekten opnieuw aanzienlijke verliezen. Dit geldt ook voor de scheepvaartmaat schappijen met grote belangen in het Oosten. K.P.M. b.v. zag zich 7 punten ontgaan, Scheepvaartunie en Java- China Paket circa 4 punten. Naar het oordeel van de beurs is, nu het mes er vandaag en gisteren zo scherp is in gezet, aan de nervositeit een einde gekomen. Morgen verwacht men. een veel rustiger koersverloop. Waar de belangstelling in eerste in stantie gericht was op cultures had het koersverloop op de industriemarkt een weinig belangwekkend verloop. In doorsnee was de stemming hier goed prijshoudend tot iets beter. Vooral geldt dit voor Philips, die circa 3 punten verbeterde wegens hardnek kige geruchten over een bijstempeling van de aandelen. Guldensbeleggingen stil en onveranderd. Besprekingen over de Garoeda in gevaar? DJAKARTA, 4 Maart (A.P.) De huidige Nederlands-Indone sische besprekingen over de na tionalisatie van de in gezamen lijk bezit zijnde Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda, worden met mislukking bedreigd, aldus hebben ingelichte Indone sische woordvoerders vandaag meegedeeld. Sedert het begin van de be sprekingen op 10 Februari wer den zeven bijeenkomsten gehou den. Er zijn echter een aantal moeilijkheden gerezen tengevolge van het falen van de Nederland se delegatie een duidelijke hou ding aan te nemen, aldus een In donesische woordvoerder. Deze woordvoerder zei verder, dat de Indonesische regering elk ogenblik unilateraal de huidige overeenkomst met de K.L.M. kan opzeggen daar deze valt onder de categorie van een normaal handelscontract met een buiten landse onderneming. ACTIEVE OBLIGATIES 3 Mrt 102 3% 3 3% 3% 3% 3 3 Ned. 1953 Gr.boek-obl. 1951 1953 1948 1947 (3%) 1937 Dollarlening '47 3 Investeringscert. 3 1962-64 3 N.W.S Cert. 2% Ned.-Indië 1937A 3 Ned. ïnschr. Grtb. '46 3 Ned 1954 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand.- en Ind. Bank Nationale Handelsbank Ned. Handelmij Alg. Kunstzijde Unie Bergh's en Jurgens v Berkel's Patent 100% 100 Vo 97% 98 94 93% 98% 99 77^ 96 V2 96'/» 97*f 74'/» 127% 179*/* 187 268 135*/» 4 Mrt 102 100'/Ï lOO'/ï 97% »7H 94 93% 98& 98% 77% 96% 96'/» 97 tl 64% 122% 175*/» 186% 268 135 Calvé-Delft Fokker- v. Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips (gem. Bez. v. A.) (gem. Bez. C. P.) Unilever Wilton-Feijenoord Billiton, le rubriek Billiton, 2e rubriek Dordtsche Petrol. Mij. 7 pet. Pref Kon. Petroleum Mij Onder-aand Möeara Enim Petr Mij Amsterdam Rubber Bandar Rubber Mij Deli Batavia Rubber Mij. Kendeng Lemboe Ned.-Noorse Plant Mij. 138% 138% 39'/, 351 143 141*/» 125 1 197'/, 196 Rubber Mij. ..Vico" 321 176% 172»/, Serbadjadi 47 41'/, 264 264% Silau Sum. Rubber 50 481 231 231 45 401 228% 230% Holland-Amerika Lijn 142'/, 144 171V2 170 Kon. Java-China Paket 120'/, 116% 242% 244 125 128 195 193 125 118 315 Kon. Rotterd. Lloyd 130% 126 265 255 Ned. Scheepvaart Unie 132% 128% 362 V3 363% Ommeren, Phs. van 165 163 368'/, 370% Stv. Mij. Nederland 139 140 388% 390% H.V.A 113'/, 107% 387 389 Javase Cultuur-Mij. 531 624'% 628 Ned. Ind. Suiker Unie 75% 73 126% 114'/, Ver. Vorst. Cult. Mij. 21 18% 117 113 109% 101 67'/, 62 88% 80 48 43 182 179'/» Premielenin^en Asd O. f100 3 A'dam '51 2% s-Gr. '52 1 2% 's-Gr. '52 II 2% R'dam'52 I 2% R'dam '52 II 2% Utr '52 f100 2% Eindhoven Enschede Bank-, Crediet- In stelling en Amst Bank A Esc. bank A Gr.Ind.Cr.-b A Holl.BUn CvA Nat Herst. paB Nd. B. Z-A A Ned. Cred b AB R'damse Bk A Slavenb's Bk A Tw Bank CvA R'd.Bel.Cons A Industriële Ondernemingen Alb. Superf A Alg Norit Allan Co Alweco Asd Ball. Mij Dr.d Mij Bergh Pap A A A A A A 3 Mrt 4 Mrt Beynes fabriek 128% 128'/, Mach. Smuld. A 125'/, 126 Vliss. Katoen A 181 125 128 Breda Mach.f A 135 MeelN.Bak CvA 230% 230 Werkspoor A. Weyers' I&H A 144% 121% 121 Bührm. Pap A 142 142'/, Naarden Ch. A 1721 A 167% 117 116'/, Centr. Suiker A 187 N.A.A. Vr.st. A 167 166 Zwan. Organ A 189 120% 120% Dikkers Co A 178'/, 179% Ned Am. Fitt. A 30% 30% Aniem NBvA 73 118% 119 DRU A 99% N. Ap. Nedap A 118 119 Ov. Gas NBvA 99 124% 125 Emb. en Ht.h. A 130 129 Ned. Dok A 173% 174 Borsumij. cvA 107 114 113% Gruyter Zn. PA 141 ..Nieaf" A 143 142 Cur. H. Mij. A 200 109 if 109 Hazemeyer A Ned. Schps.b A 170'/, 170 Güntz Schum. A 132 10811 110 Heemaf A 232 231 Ned. Staalf. A 156 154 Houth.Alberts A 118/, Heineken's A 255 N.I. Vezel v A 83 83 Houth. Pont A 138 189 Hero Cons A Nyma A 163% 64 165 Internatio A 160 190 H. Stoommeel A 101 101 Pad. Cement A 591 Linde Teves A 168 67 57'/, H. Kattenb A 102% 101 Reinev Mach A Molukse HV A 72 150'/, 151 H. Beton A 175 177 Id. PA 114'/, Tels Co. A 125 227% 226% H. Dr. Ka bei A 336 Rott. Dr.dok A 387 Alg. Explor. A 107 170 91 H. Kunstzijde A 88'/, Rp.v.d.Voort A 85 83 Beng. Expl.M A 44 169 H. Melksuik A Vredestein A 191 191 Oost-Borneo A 54'/, 112'/,e 112% Int. Gew. Bet A 147% Schelde NbvA 134 133 Gem. Eigend A 161% 172% 172'/, Int. Kunstst. A 62 61'/, Schokbeton A 115% 114 Houtvaart A 131% 134% 134'/, Int. Viscose A 90 Scholten's A Tjepp. c. My A 182% 181% Klinker Isol A 36'/, 36'/, Smit Tr.ff br A Arendsb. Tab. A 76 220 219 Kondor A 2001 Stokvis Z. A 148 149", Besoeki Tab. A Kon. Nd. Gist A 230 228% Stork Co A 154% 154% Sedep A 78 118 K. N Grofsm A 141 Tiel. Dros A 50% Telaga Pat. A 40'/, 119% K. Ned Zout A 355 350 Un. Usfabr A 165 155 Bandar Oliep A 117 295 294 K. Ph. Broc A 155% 155 Unil. 7 cpA 153 151 Ngombezi C. A 167% 102 102 K. Ver. Tap A 182 182 Id. 6 cpA 132'/, 131 Albert Heyn A 48 47'/, K. Zw. Ketjen A 181'/, 180% Id. 4 aflb. cpA 100% 100% Walvischv. A 77% 175 175'/, Lett.g. A'dam A 238 235 Utr. Asphalt A 163 Schev. Expl. A 276 275 Lyempf A 139'/, 140% Ver. Blikf. A 156 154 Thomsen H. A 130 203 Lijm Gelat CvA 138 Ver Pharm. A 124% 124% Kolen Sab. cvA 58 178 143% 168 188 701 86 96% 200'/. 124% 135 148*/* 151»/» 671 113'/» 101 41'/» 531 162 14% 701 1451 701 321 1101 165 77% 128% 561 Een detective-verhaal uit het Engels vertaald 52. Commissaris Bromfield popelde van ongeduld naar de uitslag van het verhoor. Phil kon hem echter niet veel nieuws mededelen. Ted wist wer kelijk niets van de ontvoering af. Het enig positieve was de be vestiging dat lord Milford gere geld had. dat Ted in de plaats van jonker Frans naar Australië was gegaan. Maar wat zij ermee voorhadden, was nog onbekend. „Zal ik jonker Frans laten ar resteren?" stelde Bromfield voor Phil wees dit resoluut af. „Zij hebben er nog niet net flauwste vermoeden van, dat. wij al zoveel ontdekt hebben Laat ze dus rustig hun gang gaan. Op die manier kunnen we het oog hou den op die bende en lijdt het kind geen gevaar." Phil zag aan het gezicht van Bromfield, dat hij het er niet mee eens was. Daarom voegde hij er aan toe: „U moet goed begrijpen, dat per slot van rekening tegen geen van al deze verdachte personen een aanklacht is ingediend. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat het een heel aanvaardbare en zelfs achtenswaardige reden ts, waarom jonker Frans hier is ge bleven, bijvoorbeeld om zijn zus ter bij te staan in haar moei lijke strijd tussen plicht en liefde. 'Het is dus heel goed mogelijk, dat wij door een Ontijdig ingrij pen een misdaad of drama te voorschijn zouden roepen in plaats van er een tegen ie houden." Het gezicht van Bromfield klaarde op „U hebt voor de zoveelste keer gelijk. Hoofdinspecteur! We kun nen niets anders doen dan af wachten." HOOFDSTUK XXIV. De geoloog Mr. Smith was op weg naar het postkantoor. Hij was al een erkende persoonlijkheid in Enfield geworden en menigeen groette hem eerbiedig. Het moest wel een verbazend knappe geleerde zijn, oordeelde men, want hij bemoeide zioh haast met geen mens. In het oog van het volk is iede re geleerde een buitenbeentje, die zich van zijn medemensen afzon dert en steeds geniale ontdekkin gen doet. Mr. Smith werd dus zelden las tig gevallen. Het Wetenschappe lijk Genootschap van Enfield had een keer geprobeerd om hem uit te nodigen tot het houden van een lezing over geologie voor de werkende leden en de donateurs, maar Mr. Smith had kort en bon dig verklaard, dat het hem onmo gelijk was. Hij stond op het punt belangrijke geologische ontdekkin gen te doen in de omgeving van Dungrave Castle en had alle tijd en aandacht daarvoor nodig. La ter misschien. De afgezanten vertrokken na dat zij hem de belofte afgeperst hadden, dat hun Genootschap de primeur zou krijgen als hij lezin gen gmg houden over zijn belang rijke ontdekkingen. Sindsdien liet men hem met rust. Het personeel van Het Ver gulde Hert kende de grote ge leerde ook nog van een meer menselijke zijde. Hij dronk ont zaggelijke hoeveelheden whisky en bleef lang in bed. Maar hij had ook hieraan een uitleg gege ven. Bij het delven naar stenen kwam er veel stof en vaak ook giftig gas in zijn longen. Geen beter middel dan ajcohol om deze schadelijke invloeden te bestrij den. Zij hadden er onder elkaar stie- kum om gelachen. De oude ober Fox verontschuldigde ieder bor reltje, dat hij dronk, in het ver volg met: „Ik ga de schadelijke invloeden nog eens bestrijden". Ook onder de stamgasten was het een gevleugeld woord geworden. Zij kortten het gezegde af en be stelden voortaan: een glaasje schadelijke invloed! Mr. Smith was nu op weg naar het postkan toor. Hij keek op zijn horloge. Hij had met lord Milford afgesproken om elkaar daar te ontmoeten, waarop Milford hem dan voor zou slaan, om even mee naar huis te gaan, om een glas wijn te drin ken. Zij dreven de voorzichtigheid tegenover het publiek erg ver door. Alles verliep volgens het pro gramma en een half uur later zat de geoloog tegenover de Mil- fords aan tafel en dronk een ste vige borrel. „Nog steeds geen spoor ontdekt van het kind, Frans?" vroeg Mil ford. „Niets", antwoordde deze, „en heel die geschiedenis hangt mij ellenlang de keel uit, net zo goed als deze ellendige baard. We kun nen er rustig mee uitscheiden, want het kind en die Hawkins zijn spoorloos verdwenen!" Milford keek zorgelijk. „Wie in hemelsnaam heeft zich van dit kind meester gemaakt, juist een nacht voordat wij het wilden ontvoeren?" Hij had die vraag al zo vaak gesteld, dat niemand er meer op reageerde. „Alles voor niets!" ging Milford verder. „Mijn laatste reserves op gebruikt, om Ted Whooper in jouw plaats te laten gaan en jou in Het Vergulde Hert te laten lo geren. Weet je zuster er werkelijk niets van?" „Dat heb ik jullie toch al ver teld! Ze schrok zich een aap, toen ik me aan haar bekend maakte in de slotgracht. Aanvankelijk be schuldigde ze mij van die ontvoe ring. Maar toen ik haar en Lionel van hetzelfde beschuldigde, zweeg zij. Er is niets uit haar te krij- gen „In ieder geval, Frans", zei de lord, „moet je vanavond maar aanzeggen, dat je overmorgen vertrekt. Laat de rekening maar naar mij sturen. Ik kan de onkos ten niet langer meer betalen". „En wat gebeurt er dan met mij?" vroeg Frans achterdochtig. „Waar en waarvan moet ik dan leven?" Milford haalde de schouders op. „Geloof me, Frans, ik weet het ook niet meer. Mijn laatste reser ves zijn opgebruikt. Als je wilt, kun je overmorgen met ons naar het vasteland vertrekken. Dan kunnen we afwisselend bij enige bevriende families logeren. In die tussentijd moeten we iets beden ken, om verder aan de kost te komen". Hij zuchtte. „Het was allemaal zo prachtig voorbereid. Wij het kind in handen en die ouwe gek vijftigduizend pond aan ons be talen! Wie, voor de duivel is ons juist vier en twintig uren voor geweest? Frans stond op. „Ik ga dan maar weer terug en zal mijn kamers opzeggen. Over morgen gaan we dus naar Frank rijk?" Milford knikte verstrooid. „Naar Frankrijk of Duitsland, dat zullen we nog wel zien. Toen Frans vertrokken was, keken zij elkander aan. „Is ons Fransje nu werkelijk zo onschuldig als hij er uitziet?" vroeg zij. Milford keek haar verbaasd aan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2