NOORDHOLLANDSj DEBAT OYER INDO-CHINA IN DE FRANSE KAMER Hulp der V.S. voortgezet aan West-Europese landen Amerikaans vliegtuig boven Europa verongelukt IISVROUW 98c 79' 15 49' 129.- 297- N 15 Laniel eist ontruiming van Laos en Cambodja Grote oplichtingsaffaire in Amsterdam opgerold Bezinning en rust rond de priester-arbeiders De Sultan van Marokko gewond bij een aanslag Dagblad voor Alkmaar en omgeving Verkiezingen in Egypte (90 50 450 C95 HTING E.D.G. in Duitse „Eerste Kamer" Dertien personen aangehouden Boot op de Ganges gekapseisd Geen resultaat inzake Triëst H. Vader gaat 'nerkbaar vooruit Ondanks zending strategisch materiaal naar gebieden achter IJzeren Gordijn Staking van New-Yorkse havenarbeiders Van 20 inzittenden en wrak geen enkel spoor gevonden Mao Tse Toeng ziek? Scherpe aanval van Guatemala op Y.S. lamasten, in kleuren eer mooi 495 br., p. m. TP bloemdes- ^%95 cm.br., p.m. <3 ordijnstef, n wit, ien, n, p. meter ilauw, 4 rol astic damesschort- riodel met 485 n gekleurd I rten, in een mooi sin, ^90 il model A ndoeken, een prima en mooi ingewerkte }d, blauw, <|35 •asje met zuivere leuke popdamast, 1x120 65 x 130 ierdeken, 15" a voordelig 0 vel en 50 enveloppen iv. kleuren, stift vulpen, in diverse (tra versterkte antie alle kleuren, 25 x 325 cm. arpetten, in zeer lingen, zuiver wol 225 x 325 cm. idé lopers, in de a loper voor de trap, 70 cm. br., p.m. r Uw interieur mders, zowel jongens en prijzen, die et U maar! Sportief MEISJESSCHOENTJE iet gespsluiting en sier- stiksels. In bruin of bordeaux rundleder. Met dikke crêpezooi. laten: I 30-32 10.95 19.95 I 33-36 11.95 EGEN - BREDA - GRONINGEN Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief Incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsinge! 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel- 2800 K 2230; Sehagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. PARIJS (A.P.) In de Franse Nationale Vergadering is gisteren het debat begonnen over Indo-China. De afge vaardigde Daniel Mayer (socialist) vroeg de regering welke stappen zij dacht te nemen in verband met het voorstel van Nehroe om een wapenstilstand te sluiten in Indo-China in afwachting van de conferentie van Genève. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Premier Laniel begon met op .e merken dat iedereen in Frank rijk thans streefde naar beëindi ging van de oorlog in Indo-Chi na. Tegenover een wapenstil stand stond de regering in prin cipe geenszins afwerend, volgens de premier, mits er natuurlijk aan enkele voorwaarden voldaan zou worden. Sprekend over deze voorwaar den bleek alras dat de regering deze zo opgesteld had dat het voor de communisten onmogelijk zou zijn deze in te willigen. De premier eiste ontruiming van Laos en Cambodja door de communisten en wilde boven dien dat zij zich in Vietnam in enkele speciale zones terug zou den trekken. Steeds gestreefd naar vrede Laniel wees er op, dat de Franse regering steeds gestreefd heeft naar beëindiging van de vijandelijkheden in Indo-China. Hij sprak de hoop uit dat een en ander tijdens de conferentie van Genève geregeld zou kunnen worden. Hij vroeg zich af of het niet mogelijk zou zijn dat China BONN, 5 Maart (A.P.) De belangrijke commissie voor Bui tenlandse aangelegenheden van de Bundesrat (Westduitse Eerste Kamer) heeft vanavond geen be slissing genomen inzake de dooi de regering vastgestelde amen dementen op de grondwet. Na een zitting achter gesloten deuren, die door Bondskanselier Adenauer werd bijgewoond, wei gerde de commissie de voorstel len in stemming te brengen en besloot zij de amendementen door te zenden naar de juridische commissie van de Bundesrat ter nadere bestudering. de vrede in Indo-China ~ou m- biëren, omdat het alle krachten nodig had om het regime in het eigen land te consolideren. De premier verklaarde dat Bi- dault er tijdens de conferentie te Berlijn in geslaagd was zijn Amerikaanse en Britse collega's te overtuigen van het nut van een conferentie met de Sovjet- Unie en China. De premier zei: „in 1953 wa ren er misschien nog Fransen, die de oorlog voort wilden zet ten, maar thans is iedere Frans man zover, dat hij alles voelt voor vredesonderhandelingen. In afwachting van het succes van deze onderhandelingen eehter zullen de Franse strijdkrachten blijven vechten", aldus de pre mier. De voormalige premier ver klaarde vervolgens dat het altijd gewoonte was dat beide legers hun posities behielden, wanneer besloten werd tot een wapenstil stand. Daladier verklaarde als zijn mening dat een wapenstilstand in grote mate zou bijdragen tot het succes van de conferentie van Genève. In antwoord op een vraag van Daladier verklaarden Laniel en Bidault dat er geen enkele over eenkomst bestond met de Ver. Staten, die Frankrijk verbood te onderhandelen met Ho Tsji Minh. Zaterdag 6 Maart 1954 - 19e Jaargan™ Nummer 13027 De achtergrond van deze foto toont het Stadhuis van Mar seille en de voorgrond de Quai de Port van deze Franse havenstad, waarin reeds en kele dagen een Hollands jacht van slechts zeven meter lengte ligt gemeerd, dat onder kun dige navigatie van de 25-jarige Rotterdammer Henk Kegel, weldra de grote reis naar Indonesië gaat aanvangen. AMSTERDAM, 5 Maart In verband met een grote oplich tingsaffaire van 15 afbetalings magazijnen in de hoofdstad voor een totaal bedrag van bijna 10.000 gld. heeft de groep oplichting der Amsterdamse Centrale Recherche de afgelopen weken 13 personen aangehouden waarvan er zich nog zes in arrest bevinden die verdacht worden van oplichting, valsheid in geschrifte, uitlokking daarvan en heling. Gedurende anderhalf jaar heb ben twee vrouwen uit de omge ving van de Haarlemmerdijk, kans gezien bij de magazijnen stofzuigers, radio's, wasmachi nes, vloerkleden, dekens, lakens, slopen, een bromfiets, een rijwiel, en.... een luchtpistool op afbe taling te kopen. De artikelen werden terstond voor prijzen ver beneden de waarde doorverkocht aan verscheidene personen. Het geld gebruikten de dames deels om de termijnbetalingen voor de gekochte goederen te vol doen, en deels voor hun huishou den. Het huiurkoopcontract bij dergelijke aankopen op afbetaling moet getekend worden door man en vrouw. Uit het onderzoek der politie is gebleken, dat een der dames wier man niets van de knoeierijen afwist of een vrouw meenam, die dan de hand tekening van haar echtgenoot vervalste, dan wel dat zij met een heer kwam, die voorgaf de echtgenoot van de kopende dame te zijn. De politie heeft sterk de IN AFWACHTING DE BISSCHOPPEN hebben in Hun jongste Vastenbrief een merkwaardige medede ling gedaan, n.l. dat zij bin nenkort een uitvoerig Man dement zullen publiceren over de taak van de katholie ken in het tegenwoordige maatschappelijke leven. Aan deze mededeling hebben wij, tegen de achtergrond van de ontwikkeling op dit gebied in de laatste jaren, een be schouwing gewijd, welke wij in verband gebracht hebben met de overige inhoud van deze Vastenbrief, die uitvoe rig uitweidt over datgene, wat de grondslag is van ieder christendom en van iedere christelijke activiteit naar buiten. Men vindt een en an der in de Kroniek van Za terdag in dit nummer. indruk, dat een der afbetalings magazijnen volledig op de hoogte is .geweest van dit bedrog, en bleef verkopen om zijn omzet te vergroten. De bedrijfsleider van dit magazijn, die provisie krijgt van de verkoop, is gearresteerd. Ernst Hohenberg overleden WENEN. 5 Maart. Ernst Ho henberg, de oudste zoon van wij len de Oostenrijkse aartshertog Franz Ferdinand is vandaag te Graz in een hotel overleden. Hohenberg had Zaterdag 50 jaar zullen worden. MARRAKESJ, 5 Maart (Reuter) Sultan Mohammed de zesde van Marokko is licht gewond aan het voorhoofd, toen hij zich in de moskee van Marrakesj bevond om deel te nemen aan de gebrui kelijke gebeden op Vrijdag. Hij werd gewond door de ont ploffing van een lichte granaat van Italiaanse makelij, een wa pen, dat bij vorige aanslagen vaak door de nationalisten werd gebruikt. Marrakesj is een op een heu veltop gebouwde stad in Zuid- Marokko El Glaoei, Pasja van Marraikesj, een der trouwste aan. hangers van de sultan, bevond zich aan diens zijde, toen de bom ontplofte. Hij werd niet gewond. Beide mannen verlieten de Mos kee op het moment der ontplof fing. Twee secretarissen van de Sultan werden gewond. BOEXAR, 5 Maart (Reuter). Woensdag is midden op de Gan ges een boot gekapseisd met 150 passagiers aan boord, die op weg waren naar een godsdienstige plechtigheid. 40 personen worden nog ver mist. Men heeft 10 lijken gebor gen. Later werd bericht, dat de Pasja van Marrakesj, EI Glaoei, onmid dellijk zijn revolver trok en de dader neerschoot. Lijfwachten van de Sultan wierpen zich vervol gens op hem en doodden de man met hun bajonetten. De Sultan is door vier Franse artsen onderzocht. Volgens hun rapport heeft hij kneuzingen bo ven het rechteroog en enkele kleine splinters gekregen. ROME, 5 Mrt. (A.F.P.) De Westerse pogingen, om de kwestie Triëst op te lossen via de „strikt geheime diplomatie", waarbij dan de Engelsen en Amerikanen met Italië en Zuid-Slavië afzonderlijk besprekingen zouden voeren, zon der dat de twee laatste landen rechtstreeks met elkaar in con tact gebracht zouden worden, zijn op niets uitgelopen aldus ver neemt A.F.P., uit diplomatieke bron in Rome. Tien Mau-Mau-leiders antwoordden. NAIROBI (Kenya), 5 Maart. Tien leiders van de Mau-Mau hebben geantwoord op de op roepen van „generaal China" om een einde aan de strijd in Kenya te maken. I - - Hl Het Zuiden van Noorwegen heeft de laatste dagen te kam pen met abnormaal zware sneeuwval, welke vrijwel al het verkeer lamlegt en vooral de steden en dorpen aan de kust meer op een nederzetting in de ijsvelden van de Noord pool doet gelijken dan op een plaats in een land waar de beschaving met al zijn voor delen al lang is doorgedron gen. Hoe hei zij, het lijkt ons maar eng om des ochtends bij het opënen van de voordeur tegen een dergelijke sneeuw berg aan te kijken. En dan maar wachten op de sneeuwploeg PARIJS, 5 Maart (KNP) Sinds 1 Maart is het gelukkig stil ge worden rond de kwestie van de priester-arbeiders. De tegenstel lingen. die op zeker ogenblik veel ruchtbaarheid veroorzaakten, zijn gesust. De gehele zaak be gint i weer te worden wat zij altijd geweest is: een zaak van de Kerk. Zeker, enkele dagbladen, die altijd op sensatie belust zijn. blij ven doorgaan en verwachten nog altijd enig opzienbarend ingrij pen tegenover- hen, van wie de bisschoppen gehoorzaamheid en onderwerping hebben gevraagd. Maar sinds de termijn, die door de bisschoppen op 1 Maart was gesteld, verstreken is, heeft zich niets opzienbarends voorge daan. Het overige gedeelte van de pers bepaalt er zich dan ook toe losstaande gevallen van on derwerping of van ongehoor zaamheid te melden waarbij de gevallen van ongehoorzaam heid veel geringer zijn dan die der onderwerping voor zover zij daarvan kermis hebben gekre gen. Van de zijde van het epis copaat zowel als van de priesters wordt de strengste geheimhou ding betracht, hetgeen zoals licht is te begrijpen, de verstandhou ding en de rust aanzienlijk be vordert. Het enige wat men met zekerheid weet is, dat de aarts bisschop van Pgjrijs, kardinaal Feltin, een aantal brieven van priester-arbeiders heeft ontvan gen, waarin zij mededelen zich aan de gegeven richtlijnen te zullen onderwerpen en dat er in de komende dagen nog ver schillende anderen zullen vol gen. Inderdaad tekent' zich dui delijk een stroming onder de priester-arbeiders af, dat deze zich zullen onderwerpen aan de maatregelén, die de bisschoppen hebben getroffen. Het gehele probleem der pries ter-arbeiders, zal, naar het K.N.P. verneemt, opnieuw aan de orde komen op de eerstvolgende ver gadering van de kardinalen en aartsbisschoppen van Frankrijk, welke op 11 Maart te Parijs ge houden wordt. Deze vergadering. die steeds twee maal per jaar plaats vindt, n.l. in Maart en in October, zal zich bezighouden met het apostolaat onder de ar beiders. Zij zal tegelijkertijd de plenaire bisschoppenvergadering voorbereiden, welke, zoals be kend is, voor de tweede maal sinds de oorlog te Parijs wordt gehouden en wel op 26 en 27 April. VATICAANSTAD, 5 Maart (AP) De Paus heeft opnieuw een goede nacht doorgebracht en de verbetering van Zijn toestand zet zich voort, aldus woordvoerders van het Vaticaan. Sedert Maandag zijn geen offi ciële mededelingen over de ge zondheid van de Paus verstrekt. Toen schreef de „Osservatore Ro mano" dat de algemene toestand goed was. CAIRO, 5 Maart (A.P.) Ex- premier Aly Maher heeft van avond na een conferentie met president Naguib en premier Nasser bekendgemaakt, dat in Juli verkiezingen voor 'n grond wetgevende vergadering gehou den zullen worden. WASHINGTON, 5 Mrt. (A.P.) President Eisenhower heeft vandaag opdracht gegeven de Amerikaanse hulp aan Denemarken, Frankrijk, Italië, Noorwegen en Gróót Brittamiië voort te zetten, ondanks het feit, dat deze landen strategische goederen naar landen achter het ijzeren gordijn gezonden hebben. Volgens de Amerikaanse wet geving is de president verplicht de Amerikaanse hulp op te schor ten, zodra de landen, die onze hulp ontvangen, strategische goe deren blijken te leveren aan com munistische landen, tenzij hij van mening is dat het stopzetten van de hulp nadelige gevolgen voor de veiligheid van de V. S. met zich zou brengen. Tot nu toe is Eisenhower en NEW YORK, 5 Maart (A.P.) Havenarbeiders, betrokken bij een verbitterde strijd tussen de vakbonden om de macht in han den te krijgen over de New Yorkse havenarbeiders, hebben vandaag geweigerd aan het werk te gaan, hetgeen klaarblijkelijk (luidt op een staking in de haven. Honderden leden van de ónaf- nankelijke internationale haven- arbeidersbond, die wrevelig ge- stemd zijn over de uitspraak die gisteren tegen hen gedaan is door het Federale Hof, hebben zich verzameld op de pieren, maar meldden zich niet op het werk op de normale tijd van 0800 uur New Yorkse tijd. (1400 uur Ned. tiid). De passagiers die van boord gingen van de „Elizabeth" werden hierdoor onmiddellijk getroffen en moesten zelf hun bagage van boord brengen. Een van de arbeiders zei dat de actie deel uitmaakt van een actie in de gehele haven, hoewel de leiders van de vakbonden op dracht gegeven hadden zich aan de uitspraak van het hof te hou den. WIESBADEN, 6 Maart (A.P.) Een uitgebreide speurtocht in de lucht en op zee heeft gisteravond geen sporen opgeleverd van de vermiste Dakota van de Ame rikaanse luchtmacht, welke gisteren met 20 inzittenden verongelukt is op een vlucht van Italië naar Duitsland. Vliegtuigen en boten van drie landen zochten de Middellandse zee van Rome tot Marseille af, een afstand van 720 km. 21 Amerikaanse, Franse en Italiaanse vliegtuigen namen aan het opsporingswerk deel, terwijl ook ijverig is gespeurd in de Franse Alpen bij de Frans-Zwit serse grens. Het toestel vertrok gistermorgen van Rome en de laatste boodschap „alles normaal" werd vijf kwartier later opge vangen door het radiostation van Corsica. De Amerikaanse lucht macht heeft medegedeeld, dat 't toestel slechts benzine voor ze ven uur aan boord had. Er bevonden zich 16 passagiers onder wie drie burgers aan boord die terugkeerden naar hun werk op de luchtbasis Bitburg in W. Duitsland. Een sterke wind en 'n woelige zee bemoeilijkten het zoeken op de Middellandse Zee. Tegen het vallen van de duister nis was vrijwel de gehele zee" waar het toestel neergestort zou kunnen zijn, zonder sucoes afge zocht. Geallieerde vliegers richtten gisteravond in hun speurtocht naar de vermiste Amerikaanse militaire B-47 met 20 personen aan boord, al hun aandacht op de besneeuwde Alpen in het Frans-Italiaanse grensgebied. Nu het vliegtuig reeds ander halve dag vermist wordt acht de basis, voor de reddingsoperaties te Aix-en-Province de kansen, dat de inzittenden levend en wel teruggevonden zullen worden, nog maar uiterst klein. HERDENKING VAN STALIN MOSKOU, 5 Maart (Reuter). Duizenden Russen hebben Vrijdag, op de eerste verjaardag van Stalins dood, een bezoek ge- gracht aan het graf van Lenin en Stalin op het Rode Plein. Zwart omfloerste vlaggen hin gen van openbare gebouwen in Moskou en Sowjetrussische bla den wijdden voor het eerst arti kelen over Stalin sinds zijn be grafenis. voor hem Truman altijd van mening geweest, dat het staken van de hulpverlening nadelig voor Amerika was. Het besluit van de president berust op een rapport van Stas- sen, directeur bureau hulpverle ning. „Het staken van de hulp aan Denemarken zou onder de huidi ge omstandigheden de defensieve positie van de vrije wereld scha den en zou derhalve ook nadelig zijn voor de veiligheid van de Verenigde Staten", aldus Stassen. (Denemarken leverde schepen aan Rusland). Stassen deelde voorts in zijn rapport mede dat Frankrijk on langs voor een waarde van 76.972 dollar kogellagers naar Polen heeft gezonden. Verder heeft Frankrijk nog strategische materialen zoals ma chines naar landen achter het IJzeren Gordijn gezonden, maar ook hier ging het volgens Stassen om afspraken van vroeger datum. Italië, Noorwegen en Engeland Italië heeft voor een waarde van 1.098.701 dollar strategische materialen gezonden naar Tsje- choslowakije, Hongarije en Polen. Noorwegen heeft 3000 ton alu- miniumstaven aan Rusland gele verd volgens een ruilhandel overeenkomst, die in 1953 werd gesloten. Ook Groot-Brittannië heeft een aantal strategische goederen ge leverd aan Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije, Op enkele uit zonderingen na waren echter deze goederen, evenals alle Italiaanse goederen reeds aan de commu nistische landen toegezegd in handelsovereenkomsten voor de beperkende wet in Amerika van kracht werd. Tenslotte deelde Stassen mede dat ook Turkije gezondigd heeft tegen het verbod om strategische goederen naar communistische landen te exporteren, maar dat de Turkse regering beloofd heeft ervoor zorg te zullen dragen, dat het niet meer gebeuren zou. HONGKONG, 5 Mrt. (A.P.) De Duitse journalist Fritz Seeker, die een week geleden uit Peiping aankwam, heeft vandaag meege deeld, dat in de communistische hoofdstad berichten de ronde deden dat Mao Tse Toeng lijdt aan een ernstige maagzweer en bloedingen. Seeker zei, dat de geruchten vooral de ronde deden in univer siteitskringen waar hij doceerde. Zij zijn echter geen van alle be vestigd. Reuter meldde, dat Tse Toeng niet de herdenkingsplech tigheid van Stalin bijwoonde. Pan-Amerikaanse conferentie CARACAS, 5 Maart Guate mala heeft vandaag de Verenigde Staten beschuldigd van pogingen zich te mengen in de binnenland se aangelegenheden van Guate mala door tijdens de tiende Pan- Amerikaanse conferentie de kwes tie van communistische infiltratie op het westelijk halfrond ter ta fel te brengen. Toriello noemde het voorstel om het communisme als een van de belangrijkste punten op de agenda te plaatsen „een manoeu vre tegen Guatemala", dat met boos opzet en geheel onrechtvaar dig beschuldigd wordt van com munisme en wordt aangeduid als een broeinest van communisten, een gevaar voor het Panama kanaal, een slecht voorbeeld voor de andere volkeren van het con tinent en een bedreiging voor de veiligheid en de solidariteit van de Amerikaanse republieken. VERKIEZINGEN IN FINLAND HELSINKI, 5 Maart (Reuter). Zondag en Maandag a.s. zullen bijna 2 millioen Finnen hun stem uitbrengen bij algemene ver kiezingen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1