Afzet van producten baart nog altijd grote zorgen Parochie Slootdorp haalde nieuwe parochieherder in Met VE.L.PON zie je er geen barst van! Krotwoningprobleem in de Raad van Oudorp Pater van Adrichem OFM ontdekte Erasmusbeeld De Noordermarktbond Prins Bernhard in de V.S. Gouwzee nog vol ijs Eerste grootmoedercursus Toenemende wind Installatie van pastoor Tesselaar Y eilinggebouw te Avenborn Markt en Beurs Pasrina 4 Zaterdag 6 Maart 1954 (Advertentie) VRAAG DE JUISTE SOORT „Onbegrijpelijk is het", aldus voorzitter Duyves op de be stuursvergadering van de 'vei lingvereniging „De Noorder marktbond", die Vrijdagmiddag werd gehouden, „dat het na de weken van strenge vorst zo slecht vlot met de "afzet van de stapelproducten. Wel zijn er enige dagen geweest van een flinke opleving maar thans gaat het weer snel bergafwaarts en de 'doordraai wordt steeds weer groter". Duitsland is nog niet geheel aan de markt omdat hier nog voorraden kool zijn. Op 6 Maart wordt een inventarisatie gehou den van stapelproducten. Dan zal wel blijken hoe groot de voorraden nog zijn. Spr: oor deelde de toestand twijfelachtig speciaal voor de grote rode kool. Het C.B. doet de uiterste best om contracten af te sluiten, maar tot nu toe is niets defi nitiefs bereikt. Toch zal dit spoe dig moeten komen, want anders mist het zijn effect. De tijd van afzet wordt wel heel klein, maar ook het vorige jaar werd pas half Maart begonnen met de levering aan Oost-Duitsland. Naar aanleiding van de no tulen informeerde de heer Vol kers tnaar de verdere stappen om te komen tot een toeslag op de producten. De voorzitter deelde mede dat de vorige week Vrijdag een de putatie hier was geweest. Onder anderen bestond deze uit de heer Prins, voorzitter van het C.B., de heer Van Kampen van de Holl, Mij. voor Landbouw, de heer Duyvesteijn van de L.T.B. enz. Deze deputatie is ook in Broek op Langendijk en in Warmentaizen geweest en het staat nu vrijwel - vast dat een eventuele toeslag zal wor den gegeven op het product. De omzel over de maand Januari bedroeg f 234.202,91 en over de maand 'Februari f 368.194,86. De om zetten over dezelfde maanden van het vorige jaar toedroegen rond f 500.000,meer, waaruit wel bleek dat het nu zeer slecht was. Medegedeeld werd dat de vei lingen het proces Grofm (betref fende gele kool 1948) hebben gewonnen .In laatste instantie stelde de Hoge Raad de veilin gen in het gelijk. Ondertussen heeft de Grofm een nieuw pro ces aanhangig gemaakt. Op Donderdag 11 .Maart 's morgen om 10 uur wordt er in het Gulden Vlies te Alkmaar door de Prov. Commissie een voorvergadering gehouden ter bespreking van de agenda van de vergadering van het C.B. Besloten werd om lid te wor den van de vereniging „IJs- strijd!" voor een bedrag van f 25,per jaar. Op een vergadering van alle WASHINGTON, 6 Maart. Vandaag zal Z. K. H. Prins Bern hard de gast zijn op het Witte Huis, waar de lunch gebruikt zal worden. De gasten van de presi dent zullen uitsluitend mannen zijn. Uitgenodigd zijn de Neder landse ambassadeur in Amerika, dr. J. H. van Royen, de plaatsver vangende minister van Buiten landse Zaken, Walter Bedell Smith, generaal Lawton Collins, vertegenwoordiger der V.S. bij de permanente commissie bij de NAVO, generaal Alfred Gruen- ther, bevelhebber der strijdkrach ten van het Atlantische Pact in Europa en Milton Eisenhower, broer van de president. Prins Bernhard kwam tien uur plaatselijke tijd gisteren op het militaire vliegveld van Washing ton aan. Hij werd geheel pro tocolair met een erewaoht van leger, marine, mariniers en luoht- macht ontvangen. Hr Ms „Van Kinsbergen" naar Tasmanië Ter gelegenheid van het 150- jarig bestaan van de staat Tas manië zal Hr Ms fregat „Van Kinsbergen", commandaïK kapi tein-luitenant ter zee F. Bruyn, van 22 tot 29 Maart a.s. een be zoek brengen aan Hobart. Voorts zal het schip van 15 tot j 18 Maart Sydney bezoeken, ter wijl het 31 Maart te Williams- town nabij Melbourne zal aam j komen, waar het fregat een dok beurt zal ondergaan. Postsluitingen voor deze reis: i 13 en 17 Maart, voor het verblijf te Williamsitown: 27 Maart, 3 April, 10 April en 17 April, alle j voor Amsterdam 13.00 uur. Adressering als volgt: naam, rang of kwaliteit, mariinenummer, aan boord van Hr Ms Van Kins bergen, Amsterdam C.S. - Marine. Politiek asyl aangevraagd WENEN, 5 Mrt. Een Russi sche soldaat heeft politiek asyl aangevraagd bij de Britse auto riteiten in Wenen. Volgens de Britse hoge com missie is de betrokken soldaat de 23-jarige Victor Petrovich Bata- nov van het sanatorium van het rode leger in Baden, een plaats, die op 25 kilometer van Wenen in de Russische zone van het land gelegen is. Westfriese veilingen werd una niem besloten om paal en perk te stellen aan het uit de hand verkopen van producten .Er zul len één of meer controleurs worden aangesteld. Een en ander zal nog nader worden be sproken in de Prov. Commissie. Als middel tegen het uit de hand verkopen werd, evenals op de vorige vergadering gesproken ovier het instellen van een areaalheffing op de kool. De Vierbond had over dat punt echter nog niet vergaderd. Be sloten werd dat de Noorder marktbond een vergadering van de Vierbond zou aanvragen, ter wijl ook de wenselijkheid werd geuit dat de Vierbond méér vergaderde dan tot nu toe ge beurde. Algemene vergadering De algemene vergadering van „De Noordermarktbond" zal worden gehouden op Woensdag 21 April a.s. in "Hotel De Burg te Noordscharwoude. Besproken werd de agenda van de a.s. vergadering van het Centraal Bureau. Ten aanzien van de heffingen was het be stuur unaniem van mening dat de heffingen niet tè hoog moes ten worden opgevoerd. Het grote verschil tussen min. prijs en uitbeta'lingsprijs bij1 door draai moest naar het 'oordeel van het bestuur kleiner gemaakt PURMEREND Aangezien de Gouwzee nog geheel met ijs is bedekt, kan de veerdienst tus sen Marken en VolendamETEE sen Marken en Monnikendam niet normaal funetionneren. De ijs;- brefcer, die de boot van de N.Z.- H.V.M. vooruit gaat, moet zich iedere dag moeizaam een weg door het ijs banen. In deze avond uren wordt wegens kruiend ijs niet altijd gevaren. MERKWAARDIGE DIEFSTALLETJES In de West-Brabantse ge meenten Oudenbosc'h en Hoeve vraagt men zich af wie toch de dief is, die in deze twee dorpen twee merk waardige inbraken heeft ge pleegd, waarbij hij nagenoeg niet weggehaald. Donderdag morgen kwam een inwoner van Oudenbosch tot de ont dekking ,dat er bij hem was ingebroken. Een raam was uitgesneden en een deur ge forceerd De man miste ech ter slechts een pakje sigaret ten, terwijl een koekjes trommel open op tafel stond. .Eigenaardig was ook heden de ontdekking van een Hoe venaar, die op soortgelijke wijze een sigaar verspeelde en eveneens koekjes uit de trommel kwijt was. De po litie stelt een onderzoek in naar de vreemde diefstallen. in Noord-Holland AKERSLOOT A.s. Vrijdag middag 12 Maart begint de eer ste Grootmoedereursus in Noord- holland te Akersloot, onder het motto „Grootmoeders raad steeds .wijzer". De cursus wordt gegeven door de districts-verpleegster Zr v. d. Klei, in dienst van de Stich ting voor Moederschapszorg en kinderlhygiëne in Nooridholland. Failliet verklaard Bij vonnis van de Alkmaarse Rechtbank is failliet verklaard de nalatenschap van G. van Kimme- nade. gewoond hebbende te Bree- zand, gemeente Anna Pauiowna, aan de Burg. Lovinkstraat 52, zijn laatste woonplaats, met benoe- jmling van de rechter mr R. W. J. C. van den Wall Bake te Alkmaar, Oudegracht 90 tot recihter-com- missaius en van mr W. C. A. Buers, advocaat en procureur te Sehagen, Markt 2. tot curator. Weekoverzicht Langedijker Veilingen BROEK OP LANGEDIJK, 4 Mrt. Nu het vaarwater naar de vei lingen weer open is, zou men toe nemende aanvoer verwacht heb ben. De prijsdaling, die de vorige week intrad, weerhield de tuinder grotere partijen kool aan te bie den. Alleen Noord-Scharwoude kreeg enkele malen meer dan 100 ton per dag te verwerken. Het grootste deel hiervan bestond uit witte kool. De prijs van gele kool toonde enig herstel met 17.30 als hoogste notering. De kleine witte kool lag met 9 cent als topprijs ongeveer 1 cent lager dan vorige week. Grcrte witte draaiden af en toe door. Rode kool was iets beter te plaatsen, waartoe de openstelling van België zeker bijdroeg. Toch had men verwacht dat de behoef te aan rode kool in dit land gro ter was. Kleine rode 'kool bleef vrij constant in prijs, nl. 9-11 ct. In afwijkende kwaliteit en grote maat kon niet alles kopers vinden. De uienprijs was iets hoger, goede exportuien werden gekocht voor 99'cent. Witlof bleef zeer in trek: lof I was 7075 cent waard. I worden. Indien de normale hef fing niet voldoende is, moeten andere bronnen worden aange boord, o.a. een beroep op de regering. Het bestuur was voorts van oordeel dat producten welke worden geteeld in strijd met de teeltregeling, vernietigd moesten worden, In de rondvraag werd nog aandacht besteed aan het op treden van „bok" in de kool. De controle hierop moet uiter aard streng zijn. Bulletin van de groente- en fruitmarkten 's-GRAVENHAGE, 4 Maart. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over toet verloop van de groen ten- en fruitmarkten in de pe riode van 25 Febr. t.m. 3 Maart het volgende mede De export van de specifieke winterproducten in NoordHolland liep in de afgelopen week terug. Niettemin werd er nog 3200 ton uit deze provincie naar diverse landen verzonden. Rode Ikool werd afgenomen door Duitsland, Engeland, Frankrijk en Oostenrijk. De hoe veelheid rode kool. welk ieder land afnam, was slechts gering. Van witte kool was de voornaam ste afnemer Oostenrijk, terwijl Duitsland, België en Italië ook voor een niet onbelangrijke hoe veelheid geïnteresseerd waren. Gele Savoye kool vond een goede afnemer in Duitsland. Peen werd geëxporteerd naar België. De afname van kroten door het buitenland was zeer ge ring. Uien werden in hoofdzaak verladen naar Duitsland en Enge land, de hoeveelheden welke naar deze landen werden verzonden, waren niet gering. Enige andere landen namen in verhouding klei nere hoeveelheden uien af. De rode kool noteerde f 7.00— 12.10, witte kool f 69.70; gele Savoye kool f 8.2016.80, alles per 100 kg. Breekpeen voor export bracht f 5.507.00 per 100 kg op, was- peen deed f 0.100.15 per kg; kroten noteerden f 67 per 100 kg, terwijl uien f 6.20—11.70 per 1Ó0 kg opbrachten. Zoals werd verwacht liep de prijs van het witlof iets omhoog en toedroeg voor de A-kwaliteit f 0.64—0.78 per kg, de B-kwaliteit deed f 0.590.64 per kg. De noteringen van de spruiten bevinden zich. de laatste dagen in stijgende lijn. bij een tamelijke aanvoer gaat dit product vlot van de hand. Op Woensdag 3 Maart j/1. brachten de onge- schoonde spruiten op de veiling te Barendreöht f 0.670.80 per kg voor de A-kwaliteit, de B-kwali teit bracht f 0.560.65 per kg op. DE BILT, 6 Maart. Het KNMI deelt mede: De laatste dagen werd het weer in Neder land beheerst door een boven de Noordzee gelegen depressie, het geen bijna overal buien tot ge volg had. In deze toestand kwam vandaag verandering, doordat de depressie snel in betekenis afnam en in Oostelijke richting ver dween, terwijl tegelijkertijd een zwakke rug van hoge druk zich over ons land begon uit te breiden. De aanvoer van onstabiele lucht kwam tot staan en lang durige opklaringen traden op. De weersverbetering is echter maar van korte duur, want er zijn al weer twee depressies op weg naar West-Europa. De eerste, die zich vanmorgen tussen IJsland en Schotland be vond, beweegt naar het Zuid- Oosten. De tweede, op ongeveer 800 kilometer ten Westen van Ierland gelegen, komt vrij snel naar het Oosten. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de be wolking weer zal gaan toenemen, terwijl bovendien op regen moet worden gerekend. Burgerlijke Stand BARSINGERHORN. Gebo ren: Jan Dirk, zoon van Jan Nieuwenhuizen en Geertruida Wit (E 14); Hillegonda, dochter van Cornells Liejiwe Rezelman en Trijntje Hoenson (G 35); Pie- ter, zoon van Aris Klok en Oa- tharina Kooij (G 57); Martine, dochter van Cornells Albert Spaans en Elisabeth Burger (A 19X; Leendert, zoon van Jan Kui per en Johanna Margaretha Wit (Hoogebieren). On.dertrouwd: Jacob Bakker, 22 jaar. vliegtuigmonteur, wonende te Den Helder en Johanna Catha- rina Biesboer. 22 jaar, zonder be roep; Hendrik Dekker, 33 jaar, landarbeider en Kathe de Kok, 35 jaar, zonder beroep. Gehuwd: Jacob Bakker, 22 jaar vliegtuigmonteur, wonende te Den Helder en Johanna Catha- rina Biesboer, 22 jaar, zonder beroep. Overleden: Heere Hendrik de Vries, 53 jaar, zuivelarbeider, echtgenopt van Johanna Antonia Neijman, overleden te Alkmaar; Goudina de Ridder, 87 jaar, zon der beroep, weduwe van Jan Leen. Onderhands verkocht BROEK OP LANGENDIJK. Het woonhuis met schuur, be woond door de 'heer P. v. d. Mo len, Duibtoelebuurt 12, en eigen dom van de heer Joh. v. d. Mo len, is onderhands aangekocht door de 'heer A. Kansen, alhier. Verbouwing BROEK OP LANGENDIJK. De Toonkamer van de Firma J. Woldh/uis, Dorpsstraat 179 A, zal worden omgebouwd tot ga rage. Het werk is opgedragen aan de firma wed. T. v.d. Plas, alhier. Benoemd BROEK OP LANGENDIJK. Onze plaatsgenoot de heer J. Ar- nolts, onderwijzer aan de Jan van Arkelschool alhier, is in gelijke functie benoemd te Geleen (Lim burg). OUDORP. Donderdagavond werd onder voorzitterschap van burgemeester Bakker de eerste raadsvergadering in 1954 gehou den. De voorzitter zei, dat het afgelopen jaar, behalve voor de tuinders, gunstig kan worden ge noemd. Wat de woningbouw be trof kon merf tevreden zijn; er waren over de laatste drie jaren 14 woningen gebouwd, waarvan er 4 waren toegewezen aan de woningbouwvereniging. Van de woningbouwvereniging waren een drietal verzoeken in gekomen, nl. een verzoek om definitieve overdracht van de nieuwe woningen. De voorzitter meende, dat dit moet wachten, aangezien de termijnbetalingerf, de termijn van onderhoud en de opmeting nog niet bekend zijn. Vervolgens wordt de aandacht gevestigd op de opruiming van krotwoningen. De voorzitter zei, dat zich in deze gemeente weinig of geen woningen bevinden, die als krotwoningen kunnen worden aangemerkt. De heer Venneker zegt: er zijn veel krotwoningen: van het perceel Groenland tot aan het Brandweergebouw zijn het alle krotwoningen. Wethou der Tuijnman zegt: Het betreft hier kleine woningen, geen krot woningen. Vele van deze kleine huisjes worden bewoond door bejaarde' echtparen of kleine ge zinnen; verschillende verkeren in goede staat van onderhoud en spreker gelooft niet dat men de bewoners een dienst zal bewij zen door hen hun huisje, voor hen een kostbaar bezit, te ont nemen en hun een nieuw huis aan te bieden, waardoor zij voor veel te zware lasten komen te staan. De heer Piepenbroek zou een commissie willen benoemen om een onderzoek naar de wo ningtoestand in deze gemeente in te stellen. De voorzitter acht dit overbodig, daar het dagelijks be stuur volkomen met de woning toestand op de hoogte is. Hij heeft echter geen bezwaar tegen het instellen van een commissie. Hierna werd een commissie be noemd bestaande uit de heren Piepenbroek, Tuijnman en Ven neker. Op een derde verzoek van de woningbouwvereniging, een tehuis voor bejaarden te stich ten, werd overeenkomstig het voorstel van de voorzitter beslo ten dit eerst in een comitéver gadering te bespreken. Van de R.K. Meisjesschool was een ver zoek om vergroting en betere in richting van de onderzoekkamer voor de schoolarts ingekomen. Besloten werd medewerking te verlenen. De kosten werden be groot op f 1200.In verband met het Wegenverkeersreglement werden de Burgemeester G. Bos straat, de Ooievaarstraat en de Kievitstraat tot B-wegen ver klaard. Op een verzoek aan de Provincie om financiële steun te verlenen bij het verbreden van de weg op 't Wuiver is afwijzend beschikt. Voor de gebruikers van de stortgronden acht men de uit gang naar de Nieuwe Schermer- weg en het grote vaarwater vol doende. In verband hiermede nam de Raad het besluit om 't Wuiver voor alle rij- en voer tuigen af te sluiten. Bij de rond vraag verzocht de heer Bos zo spoedig mogelijk verlichting aan te brengen bij de nieuwbouw aan 't Wuiver. Voorzitter zei, dat reeds opdracht is gegeven, doqh dat de werkzaamheden vermoe delijk door de vorst zijn gestag neerd. De heer Buisman vond de wachtkamer van de dokter, die hier in een kamer van het ge meentehuis zitting houdt, te koud voor de mensen die moeten wachten. Voorzitter zei, dat dit een privé-aangelegenheid van de dokter is. Ernstig ongeval WIERINGERWAARD. Vrij dagmorgen te plm. half 10 is de ongeveer 70-jarige heer H. Wai- boer, die met zijn rijwiel de poort kwam uitrijden van de boerderij van de heer J. Groot aan de Noord Zijperweg, gegrepen door een luxe auto die naar Oudesluis ging. De oude man heeft blijk baar verzuimd naar rechts uit te kijken, want hij laveerde de rij weg op toen de auto nog slechts op enkele meters afstand was. Een aanrijding kon derhalve niet vermeden worden, hoewel de be stuurder. de heer Kramer, zuur- koolfatorikant te Zuid-Scharwou- ae, dat nog uit alle macht heeft geprobeerd. De in allerijl ontboden arts constateerde bij het slachtoffer een breuk in beide benen, enkele gebroken ribben en een hersen schudding. In zorgwekkende toe stand is hij daarop met de 'bran card-auto uit Sehagen naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. N.K.J.B.-filmavond HEILOO. Het bes turn- van de N.K.J.B. herinnert de jongens van 12 tot 17 jaar er aan, dat ei- hedenavond een prachtige film wordt gedraaid in het N.K.J.B.- gebouw. Aanvang 7 uur. De film duurt 2>/j uur. Entree is vrij. t i v "*S Vele parochianen waren Vrij dagavond naar de grens der pa rochie bij de Praamtocht samen gekomen, om hun nieuwe paro chieherder, de Z.E. heer pastoor J. J. Tesselaar, in hun midden te verwelkomen. Het allereerste contact met de polder en wei speciaal met de parochie Sloot- dorp vond plaats tg Middenmeer. Hier werd pastoor Tesselaar har telijk welkom geheten door de leden van het kerkbestuur. Mede waren hierbij aanwezig de Hoog- eerw. heer deken A. H. Harst, alsmede de pastoor met twee zij ner kapelaans van de parochie van O.L. Vrouwe Rozenkrans te Haarlem, in welke parochie pas toor Tesselaar van 1945 af als kapelaan zijn priesterarbeid heeft verricht. Na deze eerste kennismaking ging het van Middenmeer naar Vrijwillig brandweercorps WINKEL Het vrijwillig brandweerkorps was dezer diagen in vergadering bijeen waarbij verschillende zaken de revue pas seerden. De vergadering werd bij gewoond door burgemeester Ba ken. De voorzitter sprak tevens de wens uit dat de onderlinge .samenwerking van het corps en de samenwerking met. het ge meentebestuur in het nieuw aan gebroken jaar weer van aangena me aard zal wezen. In verband met de eventuele verzekeringen .zal het gemiddelde dagloon moe ten worden opgegeven. De Coöp. Zuivelfabriek heeft vijf Clhamipion koolzuursneeuw- apparaten aangeschaft. Gaarne zag men dat ook de Coöp. „De Tijdgeest" tot de aanschaffing van een dergelijke apparatuur over ging- Uit het jaarverslag van de heer Vetman bleek dat men slechts voor enkele onbetekenende brand jes heeft moeten uitrukken. 10 Oefeningen waarvan 2 voor de B.B. had men het afgelopen jaar gehouden, terwijl de brand wacht bij 30 uitvoeringen dienst had gedaan. Met de Coöp. Zuivel fabriek en Coöp. Zuivelfabriek en Coöp. „De Tijdgeest" werden besprekingen gevoerd. Als commissarissen voor de con trole over het materiaal werden gekozen de heren K. Kaay en K. Kroon. Zodra de nieuwe brandspuit in dienst zal worden gesteld zal voor het onderhoud van het ma teriaal een rouleersysteem wor den ingevoerd. Door commandant Keetman zal een onderlinge cur sus van circa tien weken worden gegeven. Het verslag van pen ningmeester Lanigereis gaf een batig saldo van t 59.92 te zien. De voorzitter bracht het ge meentebestuur hartelijk dank voor de medewerking, waardoor de nieuwe brandspuit, kon worden verkregen. Dinsdag 9 Maart zal om half drie aan de loswal in "t Zand -met de nieuwe brandspuit worden gedemonstreerd, waarna de officiële overdracht zal plaats vinden. Door verschillende autori teiten zal deze gebeurtenissen worden bijgewoond. Aanrijding HEERHUGOWAARD ZUID Vrijdagmiddag had in het cen trum van fieerhugowaard een aanrijding plaats. Uit de richting Allernaar stopte een automobilist wat haastig, waardoor een auto die er vlak achter reed. niet tijdig genoeg kon stoppen en tegen de eerste auto aanreed. Resultaat: materiaal- schade. Beide auto's werden in garage De Groot opgenomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Voor de dames HEILOO. In de Rustende Jager te Heiloo wordt Dinsdag 9 Maart en Woensdag 10 Maart a.s. een demonstratie gehouden in het knippen van patronen. Naar het schijnt kunnen de da mes binnen enkele uren perfect knippen. De demonstratie wordt gehou den 's middags om 2 en 4 uur en 's avonds om 8 uur. Heropening groentezaak Reik HEILOO. Naar wij verne men is de heer Reik van plan a.s. Vrijdag 12 Maart zijn groen te- en fruitzaak, welke verbouwd en gemoderniseerd wordt, te her openen. Slootdorp, waar aan de grens der parochie vele parochianen zich hadden verzameld. Nadat pastoor Tesselaar de auto had verlaten werd door de secre taris van het kerkbestuur de nieuwe herder een hartelijk woord van welkom toegesproken. Hierna zette de lange stoet auto's ziCh in beweging op weg naar de parochiekerk, waar door een haag van bruidjes de pastoor zich naar het kerkgebouw begaf. Vooraf vond een declamatie plaats door drie meisjes van de lagere school der parochie. Op keurige wijze werd deze declamatie door Toos Ruiter, Joke van Schaik en Man- nie Halsema verricht. In de paro chiekerk vond de installatie plaats door de Hoogeerw. deken Harst. Na deze plechtigheid wer den door deken Harst enige woorden gesproken, waarin hij de parochianen van Slootdorp hulde bracht voor het hartelijk medeleven met de priester in de parochie, betoond bij het af scheid van pastoor van Wijk. Pastoor van Wijk, aldus de de ken, toonde een warm hart voor de parochie. De deken verzocht de parochianen de taak waarvoor .pastoor Tesselaar zich gesteld ziet, te helpen verlichten door aller medewerking. Hierna werd door pastoor Tesselaar een kort Lof gehouden, waarmede een einde kwam aan deze plechtig heid. Vele parochianen hadden voor deze gebeurtenis hun auto's be schikbaar gesteld, waardoor me nigeen van de intocht getuige kon zijn. Enige tijd geleden publiceerden wij een bericht, volgens hetwelk een eeuwenoud Erasmusbeeld, dat in Japan is aangetroffen, zal wor den verzonden naar Nederland. Wij vernemen thans iets meer over de identificatie van dit beeld. Het blijkt, dat een Nederlandse pater Franciscaan een bijzondere rol heeft gespeeld in de „repatri ëring" van Erasmus, of zoals de Japanners het beeld noemen: „De Barbaar". In tegenstelling tot anderslui dende berichten is het de Neder landse pater Donatus van Adri chem uit De Lier geweest, die eigenlijk min of meer door een toeval achter het bestaan van het Erasmusbeeld is gekomen. Met prof. dr Will. Lampen O. F.M. was hij te Florence aan het St Bonaventuracollege bezig met de voorbereiding van wetenschap pelijke uitgaven. Na een verblijf van zes jaren te Florence bevond hij zich in 1926 te Rome op de IJS EN VOLKSVERMAAK NIEUWE-NI'EDOBP. Een dezer dagen kwam de IJsclub „IJs en Volksvermaak" in verga dering bijeen. Hierbij waren uit genodigd als sprekers de heer Trouw over dorpentoohten en de heer Smits over toet hardrijden. Het zal de voorzitter, de heer Peereboom. zeer veel genoegen hebben gedaan zijn openings woorden tot een zo talrijk opge komen vergadering te richten. De voorzitter releveerde de ge beurtenissen van de afgelopen weken en .kwam toen tot wat wel als een gemis gevoeld was, het samenstellen van een vaste baan- commissie, die het bestuur bij de vele werkzaamheden zal kunnen bijstaan. Voor deze commissie werden voorts aangezocht de heren J. Arts. J. Bood, J. Blokker, J. Brommer, C. Deugd, J. Faus, Jac. Gelder, G. Grootes, J. v. d. Kom mer. Js. v. d. Kommer, M. Rootjes S. Stammes, H. Vrede en A. Wit. Zoals uit het financieel verslag van penningmeester Amels bleek, heeft men een florissant seizoen achter de rug. Voorgesteld werd op de a.s. jaarvergadering een statutenwijziging te behandelen. Nu .heeft men nog de bepaling, dat de aftredende leden niet her kiesbaar zijn, zodat dikwijls pri ma krachten voor de vereniging verloren gaan. De heer Trouw, secretaris van de Ijsbond H.N.K., hield een le zing over dorpentochten en wees erop, dat hiervoor veel animo be- Goed organisatorisch zaten de dorpentochten, uit verschillende Vertrekplaatsen op één dag ver reden. in elkaar. Dank bracht de spreker aan de uitzetters van deze tochten voor het vele dik wijls ondankbare weik. De heer Smits, voorzitter van de N.V.B.H.S., gaf een uiteenzet: ting over het hardrijden, waarbij vooral de training behandeld werd Spr. wees er op, dat Noord- Holland. waai' toch vele goede rijders zijn, een achterstand be staat op het terrein van de sy stematische training; vooral de jongeren drukte spr. op het hart aan de training deel tei nemen. Gaarne zag de N.V.B.H.S. nog meerdere oefencursussen, waarbij ook voor Nieuwe-Niedorp (bij n deelname van minstens 20) een kans hiervoor bestaat. Als afwisseling werden door de heer J. de Vries enkele films vertoond, o.a. over dorpentochten. EEN JAAR VOOR POGING, TOT DOODSLAG ASSEN. De Asser rechtbank veroordeelde gisteren de rijwiel handelaar H. G. J. E. te Stads kanaal wegens een poging tot doodslag tot één jaar gevangenis straf met aftrek. E. trachtte door met zijn auto in het kanaal bij Buinerveen te rijden, een mede-inzittende te verdrinken. grote missie-tentoonstelling van dat jaar. Hier vond pater van Adrichem een foto van een hou ten beeld, waarin hij met stellig heid: Erasmus meende te herken nen De toenmalige directeur van het. 'Rotterdams Maritiem Museum de heer J. W. van Nouhuijs, kon aan de hand van de foto bij stukjes en beetjes de geschiedenis van het beeld te weten komen, dat zoals wij reeds schreven afkomstig is van het Hollandse schip „De Liefde", dat in 1600 in Japan aankwam. Nieuwbouw aanbesteed AVENIHÖRN Voor de vei ling „Averihorn en Omstreken" werd aanbesteed de bouw van een nieuw veilinggebouw met kantoor en woonhuis, onder architectuur van de heer Koorn uit Hoorn. De uitslag was: Kunst, Avenlhom f 133.700. Hogewerf, Ursem f 136.400.Ko ning, Spanbroek f 137.150.Kui pers, Hoogwoud f 140.340.-; Heddes Berkhout f 142.088.-; C. de Geus, Broek op Langendijk f 143.260.-; Sirnit, Hoogiwould f 145.700.-; Dek ker, Hoorn f 148.300.-; Ruiter, Avenlhom f 149.300.-; Borst, Spier dijk f 149.325.-• Bruin, OUdkarspel f 150.500.-; Kramer, Avenhorn f 152.700.-; J. Wit, Wognum f 153.000.-; Koorn en de Jong, Me- demlblik f 153.300.-; C. Overboom, Avenhorn f 103.668.-; Tromp, Alk maar f 153.300.-; L. Dekker, Aven horn f 153.800.-; K. de Wit, Schar- iwoude f 165.670.-; Botmanen Ver- .telman, Wervershoof f 157.500.-; Leeuw, Zwaag f 161.118.-; Boefcel. Alkmaar f 163.500.-. De begroting was f 132.500.-. Laaigste inschrijver: Kunst, Aven horn. De gunning is nog aange houden. ZWAAG, 5 Maa.rt Gare biet 13; uien 5.209.60; bieten 5.80 6.40; prei 1128; gele bew. kool 1320.80; groene kool 3138; rode kool 5.6011.10; spr uit kool 49108; witlof 5478; breekpeen 68.20; waspeen 1920; knol- selderie A 541; Bramley Seed ling 2228; Cox Orange 1981; Golden Delicious 4580; Goud- reinet 4072; Jonathan 4175; Laxton Superbe 43107; Present van Engeland' 1774; Zoete Ermgard 2140; Conference 24 66; Doyenne du Comice 90; Gieser Wildeman 48; St Remy 3038; Soldat Laboureur 20 33: Winter jan 30—44; Lombart Calville 22—64. GROOTEBROEK, 5 Maart Uien: grof 7.70—8.60; middel 8.70—9.80; driel. 14.50. 17.000 kg; rede kool 6.10—11.40, 1000 kg ALKMAAR ,5 Maart Wit lof 85—102; II 68; rode koo'1 710; savoye kool 919.50; groene kool 2134; spruitkool 3897; boerenkool 2354; rode bieten 4.506: winterpeen 5 7.50; waspeen 2037; uien 2.50 8.50; prei 2848; selderie 44 52; knolselderie 1016; Goud- reinette H I 4244; H II 37; Kroet 2532; Keuken 3434; Jonathan H I 35—37; K 26—32; Gieser Wildeman K 38. WOGNUM, 5 Maart 1954. Witlof A 73—79, B 66—76, C 50— 69, stek 4060, aanvoer 6000 kg; Spruitkool 2076; rode kood 7 12.60; gele kool 1320.10; breek peen C 6.207.60, D 5.70: kroten A 5.10—6.10, B 4—5.20; prei 17— 29; uien afwijkend 24; Jonathan 3374; goudreinet 2856; confé rence 2370; Doyenne du comice Winterjan 40; Bramley Seedling 1030; Sint Remy 2840. BLOKKER. Uien 5.10—9.20; knolbieten 9.3010.60; prei 15-18: rode kool 9.409.60: spruitkool 49—82: witlof 58—78: sla 12—16; Bramley Seedling 2029; Cox Or. Pippin 40130: Golden Deli cious 3252; Goudreinet 3253; Jonathan 2866; Laxton Sup. 3365: London Pippin 1938; Pres. van Eng. 3263; Zoete Rei- net 3647; Beurré Alex Lucas 2347; Comtesse de Paris 28-39: Gratiool 3037;Sint Remy 3038: Winterjan 3046.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4