aaide er in Eerste interland van dit jaar biedt kans op zege i m mmm iem OFM usbeeld Prins Bernhardgisteren in Washington Wat gespeeld wordt ilinggebouw Avenhorn t-kt en Beurs Op de keper beschouwd Nederland-Engeland amateurs Cor v. dGijp doet eindelijk zijn intrede in Oranje-team Onderschat Engelse amateurs niet! m m m De elftallen voor Zondag m m. m m m m mm het kerkbestuur de herder een hartelijk i welkom toegesproken, tte de lange stoet auto's op weg naar de ;rk, waar door een haag jes de pastoor zich naar gebouw begaf. Vooraf declamatie plaats door jes van de lagere school :hde. Op keurige wijze e declamatie door Toos ,ke van Schaik en Man- ma verricht. In de paro- vond de installatie or de Hoogeerw. deken deze plechtigheid wer- r deken Harst enige gesproken, waarin hij ïhianen van Slootdorp acht voor het hartelijk n met de priester in de betoond bij het af- n pastoor van Wijk. van Wijk, aldus de de- tde een warm hart voor hie. De deken verzocht lianen de taak waarvoor Tesselaar zich gesteld helpen verlichten door iewerking. Hierna werd toor Tesselaar een kort ouden, waarmede een /am aan deze plechtig- arochianen hadden voor eurtends hun auto's be- gesteld, waardoor me- ran de intocht getuige Bsie-ten'toonstelling van Hier vond pater van l een foto van een hou- waarin hij met stelkgt- smus meende te herfken- menmalige directeur van rdams Maritiem Museum I. W. van Nouhuijs, kon hand van de foto bij n beetjes de geschiedenis beeld te weten komen, oals wij reeds schreven stig is van het Hollandse >e Liefde", dat in 1600 Zaterdag 6 Maart 1954 Pagina 5 ibouw aanbesteed ïORiN Voor de ved - renhom en Omstreken ibesiteed de bouw van een •ilinggebouw met kantoor huis, onder architectuur ieer Koorn uit Hoorn. De ras: Avenhorn f 133.700. f, Ursem f 136.400.—; Ko- mbroek f 137,180.Kui- Dgwoud f 140.340.-; Heddes f 142.088.-; C. de Geus, i Langendijk f 143.260.-; ogwoud f 145.700.-; Dek- orn f 148.300.-; Ruiter, a f 149.300.-; Borst, Spier- 3.825.-; Bruin, Oudkarspel 0 -• Kramer, Avenhorn >0.-'; J. Wit, Wognum -; Koorin en de Jong, Me- f 153.300.-; C. Overboom, u f 153.668.-; Tromp, Alk- 53.300.-- L. Dekker, Aven- i3.800.--'K. de Wit, Schar - 155.670.-; Botman en Ver- Wervershoof f 157.500.-; Swaag f 161.118.-; Boekei, f 163.800.-. igrotirag was f 132.500.-. inschrijver: Kunst, Aven- gunning is nog aange1- lG, 5 Maa.pt Gare biet 5.209.60; bieten 5.80 h ll28; gele bew. kool groene kool 3138; 01 5.6011.10; spruitkool witlof 54—78; breekpeen waspeen 1920; knol- A 541; Bramley Seed- -28; Cox Orange 1981; Delicious 4580; Goud- 1072; Jonathan 4175; Superbe 43—107; Present ngelandl 1774; Zoete 2140; Conference 24 loyenne du Cornice 90; Wildeman 48; St Remy Soldat Laboureur 20— iter jan 3044; Lombart 22—64. •TEBROEK, 5 Maart grof 7.70—8.60; middel 0- driel. 14.50. 17.000 kg; ol 6.10—11.40. 1000 kg [AAR .5 Maart Wit- -102; II 68; rode kooi savoye kool 919.50; kool 21—34: spruitkool boerenkool 2354; rode 4.50—6; winterpeen 5 speen 2037; uien 2.50 ei 2848; selderie 44 ilselderie 10—16; Goud- li I 4244; H II 37; 2532; Keuken 3434; t. H I 35—37: K 26—32; Wildeman K 38. HJM, 5 Maart 1954. L 73—79, B 66—76, C 50— 4060, aanvoer 6000 kg; l0; 20—76; rode kood 7— >le kool 13—20.10; breek- 6 20—7.60, D 5.70: kroten -6.10, B 4—5.20; prei 17— afwijkend 24; Jonathan goudreinet 2856; confe- 170; Doyenne du cornice m 40; Bramley Seedling Sint Remy 2840. 1KER Uien 5.10—9.20: en 9.3010.60: prei 15-18: 5ol 9.40—9.60: spruitkool witlof 5878; sla 1216; ir Seediling 20—29: Cox 40130; Golden Deti- 52; Goudreinet 3253; n 28—66; Laxton Sup. London Pippin 19—38; n Eng. 32—63; Zoete Rei- -47: Beurré Alex Lucas Comtesse de Paris 28-39: 30—37;Sint Remy 30—38: an 3046. Als men achterhet IJzeren Gordijn iemand zwart wit wil laten noemen, praat men daar net zo lang over, tot 't slacht offer het tenslotte gelooft. In onze Nederlandse sportwereld zijn de voorstanders van de beroepssport, d.w.z., degenen die in de invoering daarvan, de enige mogelijkheid zien om ons spelpeil daar te brengen, waar men met succes kan aan treden tegen de sterkste lan den van Europa, op dezelfde manier bezig. Zij wijzen dan op die inderdaad fraaie zege van die elf bijeengeraapte Ne derlandse profs, die op die ge denkwaardige dag in Maart 1953 het Franse team in Parijs een nederlaag toebrachten. Zij vergeten echter de omstandig heden, waaronder daar toen gespeeld werd. Opgezweept, gedragen door de idee: „Nu zullen we eens laten zien, wat we kunnen", speelden deze elf Hollandse jongens met een mentaal wapen, dat de Fran sen te machtig was. Nadien is er in een sport blad in Nederland week na week propaganda gemaakt voor de beroepssport als het alleen heil brengende middel. De aanvallen op onze KNVB waren even talrijk en we heb ben ons meermalen geërgerd aan dergelijke journalistiek. Iedereen is vrij om te schrij ven, wat hij denkt. Maar voor alles moet hij beseffen, dat men niet moet afbreken, wat tientallen jaren zorgvuldig is opgebouwd tot een organisa tie, die onnoemlijk veel werk verricht in het belang van een groot deel van de Nederlandse jeugd. En die steeds maar weer via de weinig grote en de 'zeer vele kleinere clubs die jeugd opvangt en ze een ge zonde ontspanning brengt. Kritiek is goed, als ze in op bouwende zin gebruikt wordt. Mensen, die aan het roer staan, maken ook fouten en als men op die fouten wijst op een behoorlijke manier, dan is dat hulp, die gewaardeerd wordt. Afbreken is echter veel ge makkelijker, maar pertinent onjuist. De manier waarop de prof voetballerij nu „in dat sportblad gepropageerd en de K.N.V.B. gekraakt" wordt, is beneden peil. We vragen ons af, of de jeugd in die prof- of zo je wilt semi-profclubs wel hun sport kunnen beoefenen op de wijze, waarop ontspan ning gebracht moet worden. De beroepssport schiet de be doeling van de sport voorbij. Het is geen middel meer om de jeugd van de straat te hou den. Het wordt een bewust doel om geld te verdienen. En het fatale is, dat geld verdie nen op deze manier aantrek kelijk lijkt voor jongens, die niet verder kijken dan hun neus lang is en vergeten, dat het slechts voor de enkeling is weggelegd zich een tij de lijk bestaan in deze beroepssport te verwerven. Waarbij nog komt, dat men in Nederland nooit zal toekomen aan de be dragen, die enkele voetballers in Spanje en Italië verdienen. De voetballers, die aange trokken door het steeds maar weer naar voren brengen van verleidelijke „toekomstighe den" op de Russische manier, dienen dat alles toch goed te overdenken, voor ze zich hals over kop in een avontuur stor ten, dat o.i. in een land als Nederland alleen maar kan leiden tot mislukking. En het is daarbij goed te weten, dat de Kon. Ned. Voetbal Bond, die bestuurd wordt door men sen met een grote levenserva ring, in diezelfde geest al eni ge tijd geleden een dergelijke waarschuwing heeft gelan ceerd. Heus niet ten eigen ba te. Maar in het belang van diegenen, die in jeugdige over moed stappen zouden doen, die ze later zouden betreuren. Met die verhoging van het spelpeil zal het door de invoe ring van die enkele beroeps clubs, die het misschien in Nederland tot een oprichting zouden kunnen brengen, ook niet zo'n vaart lopen. Wij heb ben daarover andere ideeën. Want als de voetballers van Nederland werkelijk willen, werkelijk hun schouders er onder zetten; trainen gaan, dat de flarden eraf vliegen en zich de nodige dingen willen ontzeggen, die de liehaams- conditie benadelen, dan is het een vaststaand feitdat ook in ons amateursland het spelpeil met sprongen omhoog zal gaan. Daarom alleen al, ziet ge, zou het ons zo'n plezier doen, als Oranje morgen van Engeland zou winnen. (Van onze sportredacteur) De eerste interland van het jaar 1954 staat voor de deur. De amateurs uit Engeland komen Zondagmiddag in het Feijenoord-stadion spelen tegen het Nederlands Elftal, dat behalve de oefenwedstrijd van verleden week tegen F.C. Köln, na 25 Februari practisch niet meer aan voet ballen lieeft gedaan. Herinnering aan Engeland Nederland te Huil (22) op 17 November 1952. Toen deed Wim Landman nog mee. We zien hem tweemaal in actie plus Rinus Terlouw, die een Engelse aanval met een omhaal afweert. Deze interland zo vroeg in. het seizoen is eigenlijk een goede voorbereiding voor de „grote" strijd in Deurne over een week of vijf. De strijd tegen de Belgen, die hunkeren naar de negentig minuten „Hel", waarin ze een gloeiende revanche willen nemen op de 10 nederlaag verleden jaar herfst zo .volkomen onver wacht geleden. Na de wedstrijd van morgen kan er dan nog wat bijgeschaafd worden en bekeken worden in de oefenwedstrijd tegen een combi natie van Londense profs op 17 Maart. Waarna in Antwerpen acte de presence zal moeten wor den gegeven met het sterkst mo gelijke elfal, dat we op de been kunnen brengen. En dat zal daar in Deurne heel wat moeten pres teren om de Rode Duivels ander maal van het lijf te houden. Die wedstrijd van morgen mag men niet onderschatten. De En gelse amateursbond beschikt over millioenen voetballers. Het beste deel wordt daar wel telkens van afgeroomd door de profclubs, wier scouts voortdurend de jeugdige veelbelovende spelers in het oog houden, maar toch kunnen de Engelse amateurs een elftal in het veld brengen, dat o.a. in Huil tegen Nederland tot een gelijk spel kwam. Deze Engelse amateurs waren het ook, die op het Arsenalter- rein in Highbury tijdens de Olympische Spelen 1948 Neder land van verdere deelname uit schakelden. Weet U het nog? Die 43 nederlaag in de verlenging geleden. Een verlenging, waarin de Engelse amateurs met prof manieren een voorsprong verde digden met uittrappen, gefin geerde ongelukjes, enz. Een ver lenging, waarin de vermoeidheid zo'n rol sprak, dat de spelers nauwelijks meer voetballen kon- den. Het was een struggle for lÈI? life, die in de hand werd gewerkt door een scheidsrechter, die eer der in een balzaal thuishoorde, dan op Highbury. Deze Engelse amateurs komen naar Rotterdam. Denk dus niet aan een walk-over. Want ze kun nen voetballen. Beter misschien dan onze jongens, die op het ge bied van lichaamsbebeheersing, traptechniek en balbehandeling hun zoveelste lesje zullen krijgen. Er zit voor Nederland ondanks deze nadelen toch een redelijke kans op een overwinning in. Wij hebben momenteel nu eenmaal een elftal, dat met veel enthou siasme, enorm gezwoeg en een sterke verdediging soms tot be hoorlijke resultaten kan komen. Die kans zit er morgen in. Een kans dus, dat na de zege op België een nieuwe overwinning in een interlandwedstrijd onze verkilde harten wat gaat opwar men. Ook voor de onvermoeid doorwerkende Keuzecommissie zou het een nieuwe stimulans zijn om de taak voort te zetten, die ze nu een jaar gelpden op zich heeft genomen. Alleen Cor v. d. Gijp Ons elftal is practisch ongewij zigd. gelaten. Alleen Noud van Melis heeft plaats moeten maken voor de Emma-midvoor Cor v. d. Gijp. Deze Dordtenaar stond al lang op de nominatie, doch steeds scheen er iets te zijn, dat zijn keuze in de weg stond. Na het falen van de Eindhovenman in Den Bosch was de weg voor v. d. Gijp geëffend. Hij had in de ontmoeting van het B-elftal te gen Preussen Munster wel goed gespeeld. Dat is de enige wijzi ging. De voorhoede zal verder dus bestaan uit Gruyzen, de eenbe- nige, snelle Sittardiaman, uit de Doskospelers Bennaars en van Overbeke en uit Max van Beur den, die dit jaar is uitgegroeid tot onze beste man uit de aan- valslinie. De middenlinie begint een abonnement te krijgen op inter landwedstrijden. Klaassen, de on vermoeide, tot het bittere einde doorzwoegende Y.V.V.'er, Bies- brouck, de tacticus, de man, die zijn taak op het middenveld be grijpt en rots Terlouw, die te zamen met Odenthal en Tebak voorkomen moet, dat de Engel sen al te gevaarlijk voor Steiger worden. We hebben het nooit erg begrepen gehad op Terlouw. Hij speelt o.i. te hard, maar we moe ten hem tot zijn eer nageven, dat hij naast zijn gebreken, de moed bezit, die een verdediger nu een maal moet hebben. De moed om steeds maar door een midvoor afdoende uit te schakelen. Rinus Tèrlouw zal het zwaar te verdu ren 'krijgen tegen Lewis, die in de prof. club Chelsea alle truc jes geleerd hèeft, die men nodig heeft om zich daar in het hoogste milieu te handhaven. Met Steiger blijkt de Keuze commissie meer en meer een ge lukkige keus gedaan te hebben. Een verademing, deze rustige PSV-er in het doel te zien staan na de wel spectaculaire, doch onzekere Wim Landman. Dit elftal is geen daverend team. Het is o.i. wel het sterkste elftal, dat men momenteel op de been kan brengen in Nederland. Maar één ding weten we. Deze elf jongens zullen vechten en werken om de eer van het Oranje shirt waardig te zijn. En die vechtlust is heel vaak de basis geweest voor een goed resul taat. Ook vroeger.... Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan Jos. H. C. Serrée, Von Wêberstraat 42, Utrecht. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is verboden!) Probleem no. 120 Auteur: A. P. DE ZWART, (Haarlem) Eerste publicatie! Opgedragen aan onze oplossers(sters) W 9 'ij m P. Wü '4 Canadese militair in Duitsland ter dood veroordeeld ISERLO'HN, 5 Maart Een 22 jaar oude Canadese soldaat, George E. Mitchell, is vandaag ter dood veroordeeld wegens moord op een Duitse weduwe op 15 De cember 1953. Hij werd door een Canadese krijgsraad schuldig bevonden de weduwe doodgestoken te hebben - tijdens een diefstal, welke hem G. i31 mark opleverde. De elftallen van Nederland en Engeland amateurs luiden als volgt: NEDERLAND Steiger Odenthal Tebak Klaassen Terlouw Biesbrouck Overbeeke v.Beurden v.d.Gijp Bennaars Gruyzen Scheidsrechter Devillers (Fr.) Flanagan O'Connel Lewis Groves Bromilow Taylor Adams Topp Farrere Mc Ghee Brown ENGELAND Leo Pagano verzorgt de radio-uitzending over de K.R.O. (298 m.). Aanvang 14.00 uur WASHINGTON, 5 Maart. Buitenlandse Zaken en verschil- Prins Bernhard is vandaag om 10.00 uur op het vliegveld van Washington aangekomen. Hij zal een reis van drie weken maken langs de Amerikaanse luchtvaart- installaties. De Prins, gekleed in het blau we uniform van een generaal van de Nederlandse luchtmacht, reisde in een Amerikaans mili tair vliegtuig. Het was helder en koud weer. Prins Bernhard deelde aan ver slaggevers mede, dat hij een voortreffelijke reis had gehad. „Het verheugt mij zeer dat ik hier weer ben om iets meer van uw strijdkrachten te zien. Deze gelegenheid wordt mij thans ge boden en ik ben van plan zoveel mogelijk te zien iets waar naar ik altijd heb verlangd." Aangenomen wordt dat Prins Bernhard de Verenigde Staten in alle richtingen zal doorkruisen. De Prins werd op het vliegveld begroet door de Nederlandse am bassadeur in de Verenigde Sta ten, J. H. vgp Rojjen, John F. Simmons, de chef protocol van het Amerikaanse ministerie van lende autoriteiten van het Ame rikaanse leger en de Nederlandse ambassade. Zodra de Prins vaste bodem onder de voeten had, weerklon ken een en twintig saluutschoten. Vervolgens inspecteerde hij de erewacht en verliet in een zwarte Limousine het vliegveld op weg naar het Pentagon, waar hem een bespreking met verschillende Amerikaanse autoriteiten wacht te. Kruiser De Ruyter in Ville Franche VILLE FRANCHE SUR MER, 5 Maart De Nederlandse krui ser de Ruyter, onder bevel van kapitein W. J. Kruys, heeft hier vandaag het anker laten vallen voor een bezoek van enkele da gen. Kruys braoht beleefdheids bezoeken aan de prefect en de burgemeester. De officieren van de De Ruyter zullen eregasten zijn aan een diner dat vanavond in het gemeentelijk Casino gege ven zal worden. België niet naar rle Ronde van Nederland De sportcommissie van de Bel gische wielerbond deelt mede, dat van de organisatoren van de Ronde van Nederland een schrij ven is ontvangen, waarin België wordt uitgenodigd een ploeg voor de Ronde van Nederland aan te wijzen. De Belgische wielerbond acht de voorwaarden door de or ganisatoren gesteld, onvoldoende en kan dan ook geen verantwoor delijkheid aanvaarden voor het eventueel deelnemen van een Belgische ploeg aan d§ Ronde van Nederland. (Wit) Wit begint en wint Inzendtermijn uiterlijk veertien dagen na plaatsing De stand in cijfers is als volgt: Zwart (tien schijven op): 8 9 10 11 13 21 23 25 35 en 36. Wit (elf schijven op): 22 24 30 32 33 34 38 39 41 43 en 44. Van onze réunie-kampioen weder om een aardig vraagstuk. Na verschil lende verrassende afwikkelingen, weet Wit op combinatoire wijze fraai te winnen. Wij danken dc auteur voor zijn vele interessante gezonden composities! In probleem no. 209, Jos van Kol lenburg, is in het diagram de zwarte schijf op veld 35 abusievelijk wegge vallen. In de cijferstand was schijf 35 echter wel genoteerd. De lezers (es sen) zullen inmiddels wel hebben be grepen, dat onder het diagram Fanel- liHuisman de stand 9 om 9 moest zijn in plaats van 7 om 7. Oplossing probleem 208 Auteur: C. SCHAAP (Heusden) De cijferstand was als volgt: (bei den twaalf schijven). Zwart op: 1 6 7 17 18 19 22 23 24 27 28 en 32. Wit op: 25 30 34 35 36 38 39 41 42 43 45 en 46. Wit wint als volgt: 36-31, (27x36), 38x27, (31x42), 47x38, (36x47), 39— 33 (28x48), 25—20, (47x40), 20x291, (23x25), 45x34, (48x30), 35x2 en wint fraai op het bekende „A!ix"-eindspel- motief, dat wij vaak uitvoerig heb ben behandeld. Goede oplossingen ontvangen van vraagstukken 205 t.e.m. 208, van J. H. Winkelman, J. Hooymeijer, P. Ko ning, RotterdamP. Geleijns, Ad. van Beek, G. E. Hekstra, H. Broos, J. Broos, Jaq. Zeevaart, P. ,W. van Sprundel Jr, J. C. Jansen, M. J. Boe ren, J. G. Boogaard, J. de Bruyn, P. v. d. Bilt, C. vermunt, allen Roosen daal, G. van Daelen, Leur, (N.-Br.) G. v. d. Boogaard, G. Boogaard, Ber gen op Zoom; B. Scholte, Hoogezand: J. Oudendorp, Veendam; J. Meester „St Jans" Ziekenhuis, Hoorn; J. Meester Wzn, Andijk-West (N.-H.) M. G. J. Hofstee, Zeist; A. C. _van Vliet, J. de Zwart, Vinkeveen; D. Beu gel, Helmond; P. Geleijns „Kweek school", Oudenbosch, H. Snippen burg, J. Bos, A. v. Vliet, A. v. d. Leur, Zuilen (Utrecht)A. van Vught, N. G. van Mourik, J. van Wees, H. Spel- bos, J. C. Spierenburg, Sold. H. v. d. Brink, Ad. Hoornstra, Th. G. van Mourik, G. Doesburg, A. C. van Zijl, Jan de Leeuw, H. Witkamp, allen Utrecht; Korp. J. van Gendt, W. H. Alfrink, Ad. Vreeswijk, J. Vos, allen A'foort; J. Wintejxnans, G. Mantel, Alkmaar, K. Bos, V. v. d. Hoeven, Sappenneer; J. Vei uin, H. Hal, Gro ningen, Ad Verme .en, B. van Lier, Eindhoven; J. Schaper, KI. Beets, Wormerveer, P. van Riet, Loenen a/d Vecht; G. Dijkstra, Leeuwarden; J. v. d. Wiele, Apeldoorn; G. van der Zijde, G. C. Craane, Den Bosch; J. C. Melis, J. van Gusenhoven, A. Klaas- sens, Breda; H. Willems, Ginneken (N.-Br.)Jos. L. van Kasteelen, Oudenbosch (N.-Br.). Aan allen dank voor hun öf haar uitstekende analyses. UIT HET CANDID ATENTOURNOOI 1954 Wim Huisman, winnaar van het tour- nooi speelde het „Gambiet" tegen Gnignard Mochten wij in ons vorige artikel over „Het Gambiet" (rubriek 19 Fe bruari), de hoop en de wens uitspre ken over de toepassing van het „Gambiet" in het wedstrijd-element, mede in het verband met gehouden candidatentournooi, zo heeft onze na tionale kampioen Wim Huisman on ze wens inderdaad vervuld en het gambiet in de partij tegen de Zwitser Guignard toegepast. In het positie spel laat men zo weinig mogelijk over aan het toeval en toch is het een feit, dat het toeval, of geluk, vaak over net resultaat van een behaald voor deel beslist. Het „Gambiet", het ver rassende element in ons damspel, brengtverschillende spelfacetten naar voren èn vergt een uiterst nauwkeu rige berekening van alle varianten. Zo ook in de partij uit de zevende ronde van het gehóuden candidaten tournooi tussen Guignard en Huis man. WIM HUISMAN (Zwart) I ëlt HI ill W/, W w,i# m iii 9, ui Wt HÊ- 9 ■V '-/Jia ''saa '-w r/4 mi mi 16 Eerste klasse A Leeuwarden-NEC Sneek-VSV Eerste klasse B Vitesse-AGOW Eerste klasse C Bleyerheide-WH Longa-NAC Eerste klasse D Maurits-Willem II Limburgia-Juliana NOORD Tweede klasse B FVV-Eext Veendam-Hoogezand OOST Tweede klasse A Eilermark-ZAC Aohilles '12-Labor Sallandia-PEC WEST I Derde klasse B Rivalen-JOS NOORD Vierde klasse D Erica-TEW Gieten-ORjing Vierde klasse E Dokkum-Kollum Vierde klasse F Blauw Geel '15-VIA Forward-Kwiek Vierde klasse G Hellas-Gruno W G -Loppersum Vierde klasse H PJ C-Oosterhoek ASVB-Heiiigerlee OOST Derde klasse B DAVO-Epe Roda-Hattem WSV-Vietoria Boys Vierde klasse C PH-Heerde Vierde Klasse D VI. en Kr.-De Gazelle Ap. B.-Spc. Emm.'oord Alexandria-OBV Columbia -Albatross Het competitieprogramma voor Zondag 7 Maart Over het alsnog vaststellen van een inhaalprogramma voor twee de, derde en vierde klassers voor Zondag 7 Maart a.s. vernemen wij van de zijde van K.N.V.B., dat de grote achterstand in de competitie de competitieleiding van de K.N.V.B. hiertoe heeft gedwongen. Met het vaststellen van de ruim honderd wedstrijden is met de traditie gebroken om op de dag van een landenwedstriid de competitie stop te zetten. Men hoopt, mede door deze maatregel, op 23 Mei klaar te zijn met de competitie, waarna de kampioens- en promotiewed strijden kunnen beginnen. Gatsonides in de 24 uur van Le Mans Aan de 24-uurswedstrijd van Le Mans, welke op 12 en 13 Juni a.s. wordt gehouden, zullen 60 equipes deelnemen. Tot de deelnemers behoort onze landgenoot Gatsonides. (Wit) ANDRé GUIGNARD Stand na de vijf en veertigste zet van Wit: 38—33?, (positioneel een blunder), was als volgt, (zie dia gram) (beiden tien schijven). Zwart op 8 12 13 14 16 19 21 23 24 en 26. Wit op; 27 28 30 32 33 34 35 37 -39 en 41. Huisman paste het „Gambiet" toe, door als vijf en veertigste zet te spe len 23—29! (46) 34x23, 13—18! zeer fraai. Wat moest Guignard spelen om direct verlies van een of meer stuk ken te ontgaan? 3025? gaat niet e- gens verlies van vele stukken; i 36? ook niet. Ook 3934 is niet speel baar. Guignard had maar een uitweg om direct verlies te voorkomen en om aan de werkingssfeer van het combinatoire „Gambiet" te ontkomen en wel de zet (47) 2822. Er volgde natuurlijk geen (47) 19x17 van Zwart maar (47) 18x38; (48) 32x43, 21x32: (49) 37x28, 24—29 enz. Na tuurlijk had bij een tegenoffer Guig nard nog een voortzetting kunnen vinden, welke waarschijnlijk bij ana lyse nog remise had opgeleverd. Toch heeft „Het Gambiet" Guignard plotse ling voor onverwachte moeilijkheden geplaatst. Huisman behaalde hier door in deze partij de beide punten en definitief ongeslagen de eerste plaats in dit Candidatentournooi. Het verrassende effect van het „Gambiet" had weer gezegevierd. „Miniaturen" in de damproblematiek Naar aanleiding van de geplaatste damminiaturen in onze rubriek van 12 Februari ontvingen wij uit het ge hele land enthousiaste brieven met uitvoerige oplossingen. Op hun of haar verzoek geven wij gaarne ter oplossing twee fraaie miniaturen, welke, naar wjj hopen, eveneens in de smaak zullen vallen! No. 3 MINIATUUR Auteur: HENK LAROS. (IJmuiden) (Zwart) ..WK 'WP'r Hf, '9, 1^ Melbourne en de paardensport In het tweede nummer van het officiële mededelingenblad over de 16e Olympiade werd vandaag verklaard, dat Melbourne gaarne bereid is de paardensportnummers te organiseren, indien zes landen daarvoor inschrijven. Een van de zes pagina's van het mededelingenblad was geheel gewijd aan de Olympische paar densport, welke kwestie begin Mei ter sprake zal komen op de vergadering van het internationale Olympische Comité in Athene. In het bulletin wordt er op ge wezen, dat krachtens de Austra lische quarantaine bepalingen paarden ingevoerd mogen wor den, nadat zij een half jaar in Groot Brittannië, Ierland of Nw. Zeeland zijn geweest. (Wit) Een 7 om 6 stand Zwart op: 17 19 20 22 23 39 (6 schijven). Wit op: 26 28 31 32 33 35 en 44 (ze ven schijven). Wit begint en wint. Het eindspel s.v.p. volledig aangeven. No. 4. MINIATUUR Auteur: W. B. MONSMA (Groningen) (Zwart) gKK m mv w' - i m m m m w '/MM W,m.. W:„ 9%. Wf. Wk W/, S8U (Wit) Een 7 om 6 stand Zwart op: 19 23 28 29 33 en 37 (zes schijven). Wit op: 30 34 35 39 44 47 en 49 (ze ven schijven). Wit begint en wint. Het eindspel s.v.p. volledig aangeven. Inzendtermijn uiterlijk veertien da gen na plaatsing. Veel succes! Veel succesl

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5