Komt de tunnel te Velsen medio 1957 gereed? ZATERDAG Amerikanen sluiten hun autofabrieken India Dief ingeënte konijnen kreeg zes maanden DE KRONIEK VAN Korreltjes K MEISJE \MUNDSEN Voor zeven magere jaren Versnelde bouw maakt deze opleveringsdatum mogelijk Indische regering: geen commentaar Burgemeester knoeide met belastingen Keukenhof opent tien dagen later ontplofte Apostolische zegen ook geldig voor radio-luisteraars k k k k Zaterdag 6 Maart 1954 Pagina 9 dg niet veel gemaakt van een instituut voor de Ver. Staten zovele ichtoffer van de stralen, en. Het was maar een ir de zuster verwisselde ;e behandeling blootge- endeel, de huidstoring :rwend enig dochtertje snel ingrijpen van spe- j ook gelukkig gemaakt, nu ichoonheid en geluk in uw an nu af zal ik voor u zin- Anna, met grote inspanning haar omgeving, waarin Ma- volgde zij hem door de ver- Amerika. De wondere stem voelde zij zelf, dat dit leven kwam een terugslag. In het •eef Mario haar, dat hij voor lijn vaderland terug moest, t van 1954 terug kwam. kunnen leven zonder de to- stem, die licht en kleur s, die haar omgeeft? iteruit en weer lag zij, roer- itaalhed. De chef-arts achtte 4de benen geamputeerd zou- chirurg vreesde, dat zij dit even, zij was te zwak. jk begaan was met het meis- welke wel heel vreemd was e meestal gewend is enkel iet nuchtere cijfers en gege- •atorium geteld, gemeten en den. Hij zei echter heel on- sr ook heel spontaan: „Die meer dan wij. Die zou haar tien brengen, dat zij geope- irden. Als zij nu maar naar liegen i iveer sterk haar geval. Alle bladen in lden hun lezers van het blin- ar één kans op redding had: fan een zanger in het verre luizenden dollars bijeenge- I gaf het voorbeeld, het werd moedigheid. ■eer op, toen zij hoorde van rmpathie van duizenden on- hiedde een medisch raadsel: verlaten, en met behulp van Anne in een loge in de be- i Milaan. De opera Wally van mière beleven en Mario zou oeid van de lange luchtreis ijde, maar gevoelde zich ge in weer zou horen, die alles licht zal maken, kwam de vrouw van Mario, den, en zij bleef de gast van jaar, zes weken lang. lesprak haar geval en de art- ïien nóg meer. Maar Anne le hand en, hoe voorzichtig artsen wagen zich aan de lutatie der benen zeker voor- ijn. i deze zes weken ben ik zo kan, tot Mario's wonderstem kLinken". I met de helft van de melk glad deeg roeren en verdun- t de rest van de melk; 100 g zo nodig een weinig zout er eren. Van het beslag panne- bakken in hete boter, marga- vet. De koeken pas keren, r zij aan de bovenkant opge- zijn. De pannekoeken op el- apelen met geraspte kaas er De koeken warm opdienen en ;n snijden. >1 STOK ALS GEWEER ijfjarige prins Charles heeft omen aan een fazantenjacht stok als geweer. ras gekleed in een rood jasje rubberschoenen aan en een oedje op. Hij werd vergezeld mingin-moeder, Elisabeth en ogin van Gloucester. is de bekende poolreiziger, al alle boeken verslond, die gen. Probeerde hij het eerst den om de ijsvelden in het t diepe Zuiden te bereiken n gebruik kwamen, wilde hij s proberen. Geen mislukking le moed uit. Later sloot hij Italiaansvliegenier, Nobile. .Norge" vlogen zij samen de <at afgunstig op de beroemde :ijn vriend in de steek, bouw- schip, de „Italig", en vloog Heel de wereld was in span- 'sen volgde de tocht aan de ling goed, maar op de terug iets meer van de Italiage- het ergste. Wie zou Nobile nen helpen? Aller gedachten en. MaarNobile was zijn lmundsen was geen opstoker. n om Nobile te gaan redden, am niet meer terug, terwijl ier gered werd. Amundsen liefde overwon. )KER? het der af, als ten zij sn ed en lad, en- er- abt pi- be greep hij iets van het zon derling gedrag van de broeder, die daar midden in de nacht zijn kunstjes vertoonde voor de beel tenis van de H. Maagd. Voortaan had hij een diepe achting en een gro te liefde voor de sukke laar, cl ie niet lezen of schrijven kon en geèn psalmen kon zingen in t koor. Wat moest de H. Maagd veel van hem hou den. dat Zij hem zulk een grote gunst bewezen had. Vreemde dingen Tot de vreemde dingen in de politiek behoort het deze week in de Tweede Kamer gevoerde debat over een wijziging in het reglement van orde. Een gebeurtenis, welke al eerder buiten ver houding van haar belangrijk heid was opgeblazen. De bete kenis ervan ontgaat stellig aan het grote publiek. Maar als wij in het „Vrije Volk" le zen, dat mr. Burger een duel wint, dat Romme een slecht verliezer blijkt, enz., en wij zien dan verder, dat dit alles in het verslag van de parle mentaire redacteur nog flink wordt aangedikt, alsof er ik- weet-niet-wat aan de hand is geweest, dan moet men zijn ogen toch wel even uitwrij ven. Volgens het „V.V." was deze eerste ontmoeting over een technisch-staatsrechtelijk onderwerp tussen Burger en Romme zó, dat men er ,.de weerklank van hun grote staatkundige debat in heeft kunnen beluisteren". Aange zien iedereen weet, dat dit debat nu bepaald niet een succes voor mr. Burger van de P v.d.A. genoemd kan worden, moet het kinderlijke of kin derachtige gedoe, dat zich nu in de Kamer voordeed, blijk baar gebruikt worden als een doekje voor het bloeden en om cle rode pers de gelegen heid te geven, een kop te pro duceren van „Burger wint duel, Romme blijkt slecht ver liezer". Maar prof. mr. Oud zei. dat er nu uren lang ge praat is over dingen, die toch nooit zullen kunnen gebeu ren.... Smadelijk Het „Vrije Volk" gaat nog verder. Het deelt in zijn verslag mede, dat het voor Romme c.s. 'n „sma delijke ervaring" was, dat er in de eigen fracties zo weinig interesse bestond voor deze zaak. Nu vinden wij het aan een kant veel smadelijker, om de lezers van het Vrije Volk Gisteren is te Ver sailles bij Parijs de grote Franse landbouwten toonstelling ge opend. Reeds da gen van tevoren H stroomde 't puikje van het Franse vee naar het grote park, dat ter be schikking is ge steld van de orga nisatoren van dit agrarische festijn. De foto toont een pracht - exemplaar van 'n varken, dat - gezien zijn voor treffelijke kwali teiten - wel geen lang leven meer beschoren zal zijn. AMSTERDAM, 5 Maart Naar wjj vernemen heeft de Amster- damsche Ballast Maatschappij, die reeds enige tijd bezig is met werk zaamheden aan de Zuidkant van de tunnelbouw te Velsen, opdracht gekregen voor het gehele Zuidelijke gedeelte. c? NEW DELHI, 5 Maart De tot twee-driemaal toe in een Amerikaanse General Motors Cor. verslag te vertellen, dat de zaak veel te technisch en in gewikkeld is, om in korte woorden aan niet-ingewijden duidelijk te maken, waar het omqaat, en dan toch aan de andere kant de zaak te willen uitbuiten voor een enorm po litiek succes, in de zin van ..Burger wint duel"!! Mr. Bur ger heeft zich in de Kamer nooit een sterk jurist getoond en noch minder een politicus van groot formaat, maar toch moet het nu worden voorge steld, alsof „Romme geprik keld was door de aanvallen van mr. Burger op zijn juridi sche opvattingen", die blijk baar nog niet zo slecht waren, nademaal een man als prof. Oud o.a. aan zijn zijde stond. Enfin, „de persoonlijke venij nigheden van de K.V.P.-leider konden niet verhinderen, dat hij de strijd met stukken ver loor".... Wat men ook moge beweren, bij de P.v.d.A. is de propaganda in orde. Want de indruk is nu toch maar weer gewekt, alsof al die voorstem mers voor het amendement- Burger zulke prima juristen waren! Wie lacht daar? Toch fout En nu weet de lezer nog niet-eens waar het eigen lijk over gaat tenzij hij of zij het korte verslag in onze krant van gisteren gelezen heeft, waarin de zaak niet meer ruimte kreeg, dan ze fei telijk waard was. Welnu dan, het Reglement van Orde moest gewijzigd worden, om dit aan te passen bij de nieuwe bepa lingen inzake de regeling van de buitenlandse betrekkingen, zoals die onlangs in de Grond wet zïjn opgenomen. Het zou nu zó worden, dat internatio nale overeenkomsten stilzwij gend door de Kamer kunnen worden goedgekeurd, tenzij 'n minderheid daar bezwaar te gen heeft, die dan, om indie ning van een wet en dus om parlementaire behandeling kan vragen. De heer Burger c.s. wilden dat nog beter rege len, Romme en Oud e.a. acht ten dit overbodig en schade lijk. Er was dus een amende ment-Burger en dat werd aan genomen: met 42 tegen 10 stemmen. De argeloze lezer zal misschien vragen, waar die andere 39 zegge en schrijve: negen-en-dertig-Ka- merleden dan toch wel geble- .ven waren? Zij waren weg, vertrokken, foetsie. Van de K.V.P. waren er nog 15 over, van de 30.... Hadden zij, zoals het „V.V." suggereert, inder daad geen belangstellingvoor deze zaak? Dat zou nog tot daaraantoe zijn, maar zij had- poration, de grootste automobiel fabriek in India, heeft vandaag bekend gemaakt, dat zij 31 Maart gaat sluiten als gevolg van de beperkingen op geïmporteerde producten welke nodig zijn voor de vervaardiging aan de lopende band. de propaganda-tactiek van de tegenstanders, die overal munt uit slaan. Wij zouden, eerlijk gezegd, wel eens willen weten hoe dat zit. Al willen wij dan niet beweren, dat wij van on ze kant zouden moeten zeg gen: „Burger armpie door met Schouten en prof. Lemaire, kijk nou es!!" Maar die absen tie van die 39 was fout! De beperkingen zijn opgelegd door de regering, welke er naar streeft een eigen automobielindu strie tot ontwikkeling te bren gen. Verwacht wordt, dat ook de Ford Motor Company of Canada, de op één na grootste in dit land, binnenkort dicht zal gaan. Ford h^eft reeds twee maanden geleden zijn voorraad onderd- delen aan een firma in Madras verkocht. De sluiting van de General Motors houdt geen verband met de huidige politieke situatie of de verslechtering van de Indisch- Amerikaanse betrekkingen. Zij vindt plaats nadat er twee jaar lang onderhandelingen zijn ge voerd over verzachting van de invoerrestricties. Verwacht wordt, dat vijf van de elf belangrijke autofabrieken, waaronder Amerikaanse, Britse en Canadese, zullen sluiten. De overigen zitten nog enige tijd aan een productieprogramma in India vast. De Chrvsler-groep en Studebaker blijven fabriceren. General Motors en Ford be togen, dat de productie in In dia oneconomisch is, wanneer niet minstens 50.000 wagens per jaar worden afgenomen. In 1953 was de consumptie slechts onge- Eeii maand onvoorwaardelijk MIDDELBURG, 5 Maart De Middelburgse rechtbank heeft Vrijdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de burgemeester van Hulst (Zeeland). De uit spraak luidde een maand gevan genisstraf onvoorwaardelijk. De burgemeester was ten laste gelogd, dat hij 'bij het invullen van zijn belastingbiljetten niet aangegeven zou hebben, dat hij in 1946 f2400, in 1948 f3600 en in 1950 nog eens f3600 verdiend zou hebben aan het in orde maken van de administratie en het bij houden van de correspondentie voor een zakenman. De Officier van Justitie had een onvoorwaardelijke gevange nisstraf van drie maanden geëist. veer 10.000 wagens, gezien de hoge invoerrechten van de onder delen, waardoor de prijs van de auto's bijna verdudbbeld wordt en de koopkracht van de Indiërs sterk wordt verminderd. Een woordvoerder voor de re gering van India heeft verklaard, „geen commentaar" te hebben op het sluiten van de fabrieken van de General Motors. Bovendien heeft de maatschap pij nu ook de definitieve opdracht ontvangen voor de bouw van het volledige Noordelijke gedeelte vjin deze tunnel onder het Noord zeekanaal. De opdracht aan de Amster- damsche Ballast Maatschappij, houdt in, dat de werkzaamheden voor de tunnel te Velsen in ver sneld tempo zullen worden uit gevoerd, waarbij de maatschappij gebruik zal maken van de outil lage en bekisting, die thans reeds ter plaatse aanwezig zijn. Nu be sloten is tot versnelde tunnel bouw over te gaan bestaat de mogelijkheid, dat de tunnel bij Velsen medio 1957 gereed zal zijn. De opdracht voor de onder grondse werkzaamheden, uit te voeren door de Ballast Maat schappij (niet meegerekend dus de bovengrondse werkzaamheden, ventilatie, enz.) vertegenwoordigt een bedrag van 34 millioen gulden. Tijdens de werkzaamheden zal nader beslist worden over de uit voering van het middenstuk, waarna de totale opdracht aan de Ballast Maatschappij dan LISSE, 5 Maart Het bestuur van de Keukenhof is bevreesd, dat er ten tijde van de oorspron kelijke openingsdatum niet vol doende bloemen op heit terrein en in het warenhuis te zien zullen zijn. Om het publiek bij de opening zoveel mogelijk te bieden heeft het bestuur daarom besloten de opening tien dagen te verschui ven. en wel naar 2 April. Deze opening zal worden ver richt door mr. J. W. Beyen, mi nister van Buitenlandse Zaken. De late winter heeft de Keu kenhof parten gespeeld, want de bollen willen niet groeien. De tulpen en narcissen steken al flinke punten boven het turfmolm uit, maar zo lang het zo koud blijft laten ze het daarbij. De bloem blijft veilig opgeborgen in de bol. Er is thans wel te zien, dat de vorst geen invloed op de bloemen zal hebben. Ontslagen zeelieden per vliegtuig naar ons land AMSTERDAM, 5 Maart. De 25 Nederlandse zeelieden, die dezer dagen te Otaru. Japan, hun schip het vrachtschip „Amstel- stad na een ruzie tussen een stoker en de eerste stuurman, hebben verlaten, zullen volgende week per vliegtuig naar ons land terugkeren. Volgens berichten in de Japan se pers heeft de kapitein deze mannen ontslagen en het schip, met gedecimeerde bemanning zee doen kiezen naar Canada. waarschijnlijk zal oplopen tot een bedrag van vijftig millioen gul den. Er komt een autotunnel ter lengte van V' k.m. met een hel ling van 1 op 28''' meter, als mede een spoorwegtunnel van 3 k.m. lengte met een helling van 1 op 60 meter. De Ballast Maatschappij zal bij de bouw in totaal 360.000 kubieke meter beton verwerken. ZES DODEN IN KOREA Mortiergranaat KOREA, 5 Maart De Ame rikaanse eerste divisie mariniers in Korea lieeft medegedeeld, dat er gisteren bij de ontploffing van een mortiergranaat tijdens oefe ningen bij het front zes Ameri kaanse mariniers gedood en 25 gewond zijn. Volgens de divisie liet een in structeur een geladen granaat vallen, die naar hij dacht on schadelijk was gemaakt. De instructeur was een der doden. Een woordvoerder van de di visie zei, dat de uitwerking van de explosie des te groter was ge weest omdat deze had plaats ge vonden in een hut. De ramen en deuren werden naar buiten ge slingerd en de splinters staal vlo gen in het rond. Per vliegtuig werden de artsen naar de plaats van de ramp ge bracht. Alle hefschroefvliegtuigen in de omgeving kregen opdracht te "helpen bij het vervoer van de ge wonden, van wie er vele ern stig aan toe waren. VATICAANSTAD, 5 Maart 1954 (K.N.P.) Degenen, die de Apostolische Zegen via de radio beluisteren, kunnen alle aflaten eraan verbonden, deelachtig wor den. Aldus bepaalt het Pauselijk decreet, zo juist in de „Acta Apostolicae Sedis" gepubliceerd. Hetzelfde decreet' herinnert echter eraan, dat het volgen van de H. Mis via de radio of tele visie niet geldig is voor het ver vullen van de Zondagsplicht. De reden van dit onderscheid ligt hierin, dat het kerkelijke wetboek voor de geldigheid van het mis- horen op Zondag de lichamelijke tegenwoordigheid als voorwaarde stelt en dit niet doet voor de Pauselijke Zegen. Naar aanleiding van deze nieu we bepaling van de Paus geeft de „Acta Apostolicae Sedis" het Staatsblad van het Vaticaan, een beschouwing over de situatie in de internationale Katholieke ra dio-activiteit en wijst het blad op het grote belang de beginselen van de Katholieke leer en zeden daarin veilig te stellen. Op het ogenblik bestaat er in 30 landen een Katholieke omroep. Deze om roepen zijn alle aangesloten bii de internationale organisatie voor radio en televisie, de Unda, die bovendien nog contact onder houdt met niet specifiek Katho lieke radio-organisaties in 25 an dere landen, die op geregelde tij den Katholieke uitzendingen ver zorgen. De Acta Apostolicae Sedis noemt de K.R.O. met name, als mede de K.F.K. in Duitsland, een onder de bisschoppen staande or ganisatie die tot taak heeft de christelijke 'zeden en oriëntatie b;i alle Duitse omroepen te ver zekeren. Het Vaticaanse staats blad merkt op. dat de radio en ook de televisie met de dag meer en uitgebreider worden ingescha keld in het Katholieke Apostolaat en daarin reeds onmisbaar zijn. AMSTERDAM, 5 Maart De 41- jarige los-arbeider B. C. K. uit Den Helder is vanochtend door het Amsterdams Gerechtshof we gens diefstal van zes konijnen veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf, met aftrek van voorarrest en met de bepaling, dat van het resterende gedeelte twee maanden voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van drie jaar onder toe zicht van de reclassering. De veroordeelde, die in Den Helder een aantal malen gever baliseerd is wegens stroperij, had de zes konijntjes weggenomen uit een hokje in de tuin van dok ter C. J. van Mervennee te Den Helder. Nauwelijks was hij thuis gekomen of hij hoorde tot zijn schrik door de radio waarschu wend omroepen, dat het proef konijnen waren, die met een kan kerserum waren ingespoten en dus gevaar opleverden voor de consumptie. Inmiddels had hij er enkele van de hand gedaan. Dit werd hem noodlottig. De kopers, die eveneens de waarschuwing hadden horen omroepen, wend den zich tot de politie. Alle ko nijnen en de dief werden tijdig achterhaald. In eerste instantie had de Alk- maarse rechtbank de verdachte zes maanden opgelegd. K. teken de hoger beroep aan en verzocht het Hof veertien dagen geleden het eens met een voorwaardelij ke straf te proberen. Hij had reeds menige veroordeling op zijn strafblad, doch was steeds on voorwaardelijk veroordeeld. Blij kens het arrest heeft het Hof dit verzoek van hem ingewilligd. VLAK VOORDAT DE VASTEN begint, geven Paus en Bisschoppen richtlijnen voor het godsdienstige en maatschappelijke leven. In elk geval zijn die richtlijnen er op gericht, de een heid tussen geloof en leven, tussen godsdienst en praktijk, te herstellen en te versterken. Op de noodzaak daarvan wezen wij hier ter plaatse in onze beschouwing van de vorige week. Het Hoog waardig Episcopaat is er in zijn gemeenschappelijke Vastenbrief dieper op ingegaan en ook van andere eenheid der katholieken heel wat geschreven over zijde zijn er opmerkelijke dingen over gezegd. Zo de „noodzaak van samenwerking' tussen de ver heeft de IT. Vader te Rome, ondanks de moeilijk- schillende maatschappelijke groepen en orgamsa- heden van zijn ziekte, toch (zij het nu geschréven, ties? Zo ging het al de goede kant op voor een terwijl hij ze anders persoonlijk mededeelt in een goede behartiging van „de taak der katholieken in toespraak) de gebruikelijke richtlijnen gegeven aan het tegenwoordige maatschappelijke leven".... de pastoors en de vastenpredikers van Rome. Dit maal waren die richtlijnen een aansporing tot het Wanneer straks dit Mandement zal verschij- beoefenen van het lekenapostolaat, met name om nen, zal het onze bijzondere aandacht ver medewerkers te recruteren voor het zielzorgwerk. dienen, dat is zeker. Ten eerste om de zaak- Zij moeten worden opgeleid, en hun moet ruimte zeVt, ten tweede, omdat het maai' zelden voorkomt, gelaten worden tot eigen initiatief. Terwijl Kardi- ^at <}e Bisschoppen vooraf een dergelijke gebeurte- naal Griffin zijn Britse Katholieken aanspoort tot njs aankondigen, ten derde, omdat alleen al het feit, actiever optreden in het openbare leven, is het jgj jjg Bisschoppen gezamenlijk op dit terrein merkwaardig, dat de Bisschoppen van Nederland Weer gaan spreken, duidelijk betekent, dat het Hun gezamenlijk herderlijk schrijven beginnen met de op zich zeker belangrijke mededeling, dat zij binnenkort een uitvoerig mandement zullen pu bliceren over de taak van de katholieken in het tegenwoordige maatschappelijke leven.... Het komt natuurlijk niet in ons hoofd op, om een bijzondere zaak gaat. Het laatste bijzondere woord op dit gebied spraken zij in de Vatsenbrief van 1949, nu vijf jaar geleden. Intussen is er weer veel gebeurd. Sociale en politieke gebeurtenissen hebben elkaar doorkruist en doen dat nog. In het rapport van het Centrum, zo juist genoemd, wordt dan ook terdege gepleit voor samenwerking op vooruit'te ló'pen7p'7e'i'nliou'd van deze* brief] ?oc/aal. terrein mede terwille van een doelmatige of beter gezegd, dat Bisschoppelijk Mande- katholieke pohti-ek en omgekeerd: de werkzaam- ment. Maar wij mogen wél zeggen, dat dit blijk hedf van katholieke maatschappelijke organisaties iets anders kan het die van een katholieke politieke partij vul en elkaar aan, zij vormen een geheel, gericht op het van herderlijke bezorgdheid uiteraard niet zijn, maar dat is, op dit terrein, al belangrijk genoeg! bewijst, hoe dringend nodig de Bisschoppen het achten, op dit gebied hun gezaghebbend woord (veer eens te spreken. Er is bijna net als in de dagen, voordat resp. de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" verschenen veel onbegrip, veel onrust, tot gelding brengen van de katholieke maatschap pij- en staatsopvattingen, op de opbouw van een christelijke samenleving". Wat is dit anders, dan wat Kardinaal de Jong in Mei 1953 zei: „De eigen katholieke organisaties op heel het terrein van het openbare leven hebben in het verleden onze eman- veel verlangen naar een algemeen-bevoegd houvast ciPati® mogelijk gemaakt of bevorderd zij zijn ook xrr>r»t* c\ c, rnobntnot o llhonc i ra r\ o min git m nor nohno voor de toekomst, althans in de min of meer nabije toekomst, nog even noodzakelijk en belangrijk, niet alleen om de bloei van het geloofsleven or.der ons katholieken, maar mede ook om positief een chris telijke maatschappij in Nederland op te bouwen". De taak der katholieken op maatschappelijk terrein, zal veel samenwerking vragen. Daartoe worden thans van alle zijden pogingen aangewend.... Wij wijzen slechts op enkele dingen uit het He eenheidsrapport. Samenwerking kan niet worden gemist, als we de eigen taak der verschillende organisaties ten aanzien van het hét klimaat zeer ten goede is veranderd. Zijn niet maatschappelijk geheel en de opbouw van de enige tijd geleden de vertegenwoordigers van de maatschappij in christelijke geest bezien. Want, zo verschillende sociale groepen „ergens in Nederland" lezen wij, willen de maatschappelijke organisaties, bijeen geweest, om over middelen en wegen tot die werkzaam zijn op economisch, hygiënisch, eensgezindheid te beraadslagen? En is niet in het cultureel of charitatief terrein, hun taak naar be- onder de katholieken. „Reikhalzend zien zij uit naar de Vader der Christenheid, van Wie zij het verlossende woord verwachten", schreven zowel Leo XIII in 1891 als Paus Pius XI in 1931 en dit is ook van toepassing op de toestand onder de katholieken van Nederland. Niet, om plotseling een dwingend woord te spreken, zullen de Bis schoppen straks hun woord tot de katholieken van Nederland richten. Zij zullen hun moment wel juist weten te kiezen en weten zeer wei, dat, na veel misverstanden en onderlinge moeilijkheden (uit die tijd stamt het beroemde woord van dr. Olierook: „Ziet, hoe zij elkander plukharen"....) den oog móeten hebben voor rapport van het Staatkundig Centrum over de horen vervullen, dan dienen zjj elk afzonderlijk en gezamenlijk mede gericht te zijn op het maatschappelijk gehéél en hieraan mede dienstbaar te zijn. Maar, dan is ook een katholiek program van maatschappelijke hervorming en opbouw o n - ontbeerlijk. Dat zal niet alleen, volgens het rapport-v. d. Grinten, slaan op economisch terrein, maar evenzeer op het culturele, op het terrein van onderwijs en opvoeding, van gezondheidszorg en charitas. Die maatschappelijke samenwerking is dus breed en diep en hierbij komen ook de eisen van zelfverloochening, versterving en opofferings gezindheid te pas, welke wij vorige week hier heb ben besproken aan de hand van de jongste be schouwingen in het laatste nummer van „Actio Catholica" in verband met de nieuwe plannen van de K.A. tot verdere werkzaamheid om de publieke opinie wakker te schudden voor een geestelijke vernieuwing. Daarop komt tenslotte de strekking en inhoud van dé jongste Vastenbrief van onze Bisschoppen ook weer neer. Deze handelt immers over „de grondslag van ieder christendom en van iedere christelijke activiteit naar buiten". Op de bodem van het sociale vraagstuk ligt het vraag stuk van de godsdienst, was het oude adagium van de katholieke maatschappijbeschouwing, en in diezelfde geest uiten zich nu de Bisschoppen van Nederland: „Op de bodem van alle problemen, die ons zelf en héél de mensheid beroeren, ligt ten slotte altijd weer het probleem, hoe wij moeten leven om ons eeuwig einddoel te bereiken." Ook als wij ons inspannen voor herstel en He' verbetering van de maatschappelijke orde, volgens de wetten van het Evangelie, zullen wij moeten beseffen wat „het ene nodige" is. De persoonlijke heiliging is de grondslag van alle christelijk leven. Dat zal door- allen, die in alle opzichten apostel willen zijn, bedacht moeten wor den. De Paus spoorde de pastoors en vastenpredi kers van Rome aan, speciale zorg te besteden aan de geestelijke ontwikkeling van de medewerkers in het zielzorgwerk der leken-apostelen, „vooral door er voor te zorgen, dat zij een waarlijk diepe kennis hebben van de godsdienst. Er zijn heden ten dage personen nodig, die in het openbaar weten te spreken, om het verstand van velen te verlich ten en om de Kerk te verdedigen tegen de aan vallen, welke tegenwoordig overal en herhaalde lijk op Haar worden gedaan op marktpleinen, op kantoren, in fabrieken en op de straat." Maar, ver klaarde de Paus, er moet vooral aandacht wor den besteed aan de gééstelijke vorming. „Bekleedt hen (d.z. de nieuwe krachten in het leken-aposto- laat) met Jezus, voedt hen met Jezus, maak Zijn hart tot het model, waarop zij zich inspireren in gedachten, gevoelens, wensen, woorden en daden. Maak, dat zij zich aan het hart van Jezus toe vertrouwen en zich storten in de armen van Zijn hemelse Moeder." Wat is dit anders dan hetgeen de Bisschoppen in hun Vastenbrief bedoelen met hun aansporing, om te leven als kinderen Gods? Dat leven is een diepe werkelijkheid, die aan onze ziel drie goddelijke krachten geeft, de drie godde lijke deugden, die de bovennatuurlijke vermogens der ziel genoemd worden: geloof, hoop en liefde. Het geloof, dat „dood is zonder de werken". De hoop die vooral tot uiting moét komen in ons ge bed en de liefde, „die de grootste is van alle drie" Wat het gebed betreft, zo actueel in deze tijd van bidden, boete en vasten, zeggen de Bisschoppen, dat er veel meer en vooral goed gebeden moet worden: „Onze tijd bidt niet genoeg en bidt niet goed." Men moet zich, levend uit een sterk gelóóf, vasthouden aan de deugd der hoop, overgeven aan de geest des gebeds, naar het woord van Paulus „al uw wensen aan God bekend maken door bidden en smeken", en daarbij de hoofdzaken niet vergetend. Wij moeten dus véél en goed bidden, want anders leeft de goddelijke deugd van hoop niet voldoende in onze harten en gaat de wereld uitkomst zoeken, waar deze niet te vinden is." Uitvoerig ook hebben de Bisschoppen de waarde en de zin van de derde en hoogste kracht, de liefde, in hun brief aangegeven. Aan de liefde tot God en tot de naasten „hangt heel de Wet en de Profeten." Hier is de bron van alle goeds. En waar die liefde ontbreekt en niet beleefd wordt, staan wij bij de bron van alle kwaad. Hier ligt de verklaring, dat het christendom van onze tijden „zo bloedarm is" De liefde ontbreekt, de zuivere liefde tot God en tot de mensen. „Waar die liefde ontbreekt, daar sterft het kind Gods in de mens." En dan komen de Bisschoppen tot wat nu al de z i e 1 genoemd mag worden van het Man dement, dat zij voor eerlang hebben aangekondigd over de taak van de katholieken in het maatschap pelijk leven: „het Kind Gods, dat leeft uit de deug den van geloof, hoop en liefde, zal vanzelf ook komen tot beleving van de zedelijke deugden, waaraan men de christelijke persoonlijkheid ook naar buiten moet kunnen kennen. Onze Godsver ering, onze rechtvaardigheid jegens elkander, onze sociale rechtvaardigheid, onze waarheidsliefde, onze trouw, levend in onze ziel." Het is „nü de aan gename tijd", om dit te overwegen: de wereld lijdt aan een verschrikkelijke vergissing, dat men twee heren zou kunnen dienen. Doch er is maar één uitkomst, het ene nodige: de mensheid moet terug tot het onderhouden van Christus' geboden, zoals Paus Pius XII dit in zijn laatste encycliek over het Maria-jaar duidelijk heeft gemaakt, nog eens en ten overvloede. Laat ons dit verstaan vooral in deze tijd van boete en gebed, van ver sterving en zelfverloochening!

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 9