NOORDHOILMDS Gecorrigeerd grensgebied aan Duitsland terug Wrak van U.S.-Dakota in diep ravijn gevonden Typiste in Haags pension op gruwelijke wijze vermoord Onbeschaamde aanval op grootmoedige naburen Razzia op Puerto Rico Europa kan zelf veel aan overbevolking doen India verbood toegang aan 85 missionarissen Dagblad voor Alkmaar 'n omgeving PREMIER ARNOLD VAN RIJNLAND-WESTFALEN: R.A.I. - thans gesloten - trok 154.700 betalende bezoekers Alle 20 inzittenden gedood GEWURGD AANGETROFFEN Marechaussee achterhaalde gestolen auto na woeste jacht 38 nationalisten gearresteerd Frankrijk open voor immigranten? H. Vader kon rijst en fruit nuttigen AFGEWEZEN Nasser militair gouverneur VAN EGYPTE Abbé Pierre: een milliard francs Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Maandag 8 Maart 49e Jaargang - Nummer 13028 Abonnementsprijs f 9.99 per kwartaal, f2.29 per maand, f 9.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, reap. SO ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 JU 2200; Den Helder, Kelzerstr. 39, tel. 2800 K 2230; Sohagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K2240. BOCHUM, 7 Maart. De minister-president van de staat Noordrijn-Westfalen, Karl Arnold, heeft vandaag in een toespraak tot een vergadering van de christen-democratische jeugd alhier de eis gesteld, dat de Duitse gebieden, die in 1949 aan Nederland en België zijn afgestaan, worden terug gegeven. „Er staat meer op het spel, dan de 12000 Duitse broeders en zus ters, die in deze gebieden wonen", zei Arnold. „Op het spel staat het handhaven van de politieke grondrechten. Hoe kan een ver enigd Europa worden geschapen als deze grondrechten duidelijk worden genegeerd?" Volgens Arnold maken deze ge bieden de bekende „grens correcties" nog steeds wettelijk deel uit van de staat Noordrijn- Westfalen. „Hun bewoners blijven Duits. Eens zal de bezetting ein digen. Dan dient ook een eind te komen aan het buitenlandse be stuur over deze gebieden", aldus Arnold. Achtergrond Bij deze uitlating van de heer Arnold tekent onze bijzondere medewerker het volgende aan: Inderdaad hebben de Benelux- landen vijf jaar geleden Duits gebied geannexeerd, evenwel niet door een eenzijdige daad, maar op basis van een beslissing van de z.g. Commissie van Zes, waarin behalve de Beneluxlanden ook Amerika, Engeland en Frankrijk vertegenwoordigd waren. De to tale oppervlakte van Duits grens land, dat door die beslissing aan de Beneluxlanden werd toegewe zen, bedroeg zegge en schrijve 150 vierkante kilometer, bewoond door 16.000 zielen. Het Neder landse aandeel daarvan omvatte ongeveer 70 km2, met 9 a 10.000 inwoners. De Nederlandse rege ring heeft vijf jaar geleden te recht het standpunt ingenomen, dat op deze toewijzing het woord „annexatie" niet meer van toe passing kon zijn. Zij zelf sprak niet eens meer van „grenscorrec ties", maar nog slechts van „kleine correcties". Van Duitse zijde doet men het thans niettemin voorkomen, alsof de Beneluxlanden op één lijn ge steld moeten worden met Frank rijk en Rusland. Men vergeet in Duitsland echter blijkbaar, dat Nederland in 1946 bij de Parijse Reparatiecommissie een oorlogs schadevordering ten bedrage van f 25,7 milliard heeft ingediend en dat alleen al de onbetaalde reke ning, welke de Duitsers bij de Nederlandse Bank achterlieten, ca f 6 milliard bedroeg. Deze dingen dienen, zo tekent onze bijzondere medewerker aan, nog eens gezegd te worden, om voorop te stellen, dat de Bene luxlanden en in elk geval Neder land in 1949 geen onrechtmatige daad ten nadele van Duitsland hebben gepleegd, maar tegenover dat land eerder blijk hebben ge geven van een grote onbekrom penheid. Tenslotte dient men in Duits land wel te bedenken, dat Neder land het eerste en enige land is, dat tot dusverre het EDG-verdrag con amore heeft bekrachtigd. En wanneer het EDG-verdrag en de z.g. Conventies van Bonn door alle betrokken partners zijn aan vaard, betekent dat, dat Duits land weer een souvereine mo gendheid is geworden. Mede en niet op de laatste plaats dankzij Nederlar.d's welwillend heid. Prins Bernhard bij Eisenhower WASHINGTON, 6 Maart (A.P.) Prins Bernhard der Nederlan den heeft Zaterdag met Presi- schoot dent Eisenhower geluncht. dood. AANVALLER VAN SULTAN GEDOOD MARRAKESJ, Frans Marokko, 6 Maart De man die Vrijdag heeft geprobeerd de sultan van Marokko te doden is enkele mi nuten later door Pasja el Glaoui van Marrakesj doodgeschoten. Onmiddellijk na de aanslag opende Pasja el Glaoui, die de sultan verleden jaar op de troon heeft helpen plaatsen, het vuur op de vluchtende aanrander en hem met twee kogels SAN JUAN, PUERTO RICO, 6 Maart. De politie heeft de 62-jarige leider van de nationa listische partij, Pedro Albizu Cam pos, vandaag gearresteerd. De ar restatie van 37 andere vooraan staande nationalisten is bevolen. Uit de woning van Albizu Cam- DEN HAAG, 6 Maart. De Franse oud-minister Pierre Schneiter, speciale vertegenwoor diger van de Europese Raad te Straatsburg, heeft vandaag alhier verklaard, dat de overbevolking Europa binnen dertig jaar „nood lottig" zal worden. Indien de Europese landen niet een onderlinge migratie tot stand brengen van 300.000 mensen per jaar, dan ontstaat een ernstig probleem, immers binnen tien jaar zal de bevolking van Europa met 30 millioetn zijn gestegen. Schneiter maakt een reis van Zweden naar Turkije. Hij bezocht eerst Nederland, omdat dit land 10.500.000 mensen heeft op 13.000 bevolking van 12 millioen, in 1980 van 14 millioen zal hebben. Het probleem is ook in Italië, West-Duitsland, Griekenland en Turkije aouut. Tijdens zijn bezoek aan Neder land heeft Schneiter de ministers Beyen en Suurhoff ontmoet. Schneiter verklaarde dat zijn eigen land, Frankrijk, per jaar 150.000 immigranten zou kunnen opnemen. Hij deed voorts een be roep op Zweden en Noorwegen om meer mensen op te nemen dan zij tot nu toe doen. Hij noem de West-Duitsland als een voor beeld, het land heeft in de laatste acht jaar 8 millioen Oost-Duitse vluchtelingen in zijn economie pos werd op de politie gescho ten, toen deze haar omsingelde. Geen der agenten werd getroffen. De politie maakte daarop gebruik van traangasbommen. Albizu Campos werd half bewusteloos uit zijn huis gedragen. Men hoor de hem zeggen „ze hebben me doen stikken." Hij werd met een brancard weggedragen. Zijn huis stond in brand, doch de brand weer wist het vuur snel te blus sen. Later werd bekend gemaakt, dat 36 van de 38 nationalisten wier arrestatie was bevolen, zijn aangehouden; onder hen Albizu Campos en vijf vrouwen. Campos werd zijn 'huis uitge dragen nadat over en weer onge veer 150 schoten waren gewis seld. De nationalisten in het huis-Campos, twee mannen en drie vrouwen wierpen ook met eigen gemaakte bommen. VATICAANSTAD. 7 Maart Paus Pius XII heeft vandaag voor het eerst sinds 25 Januari kleine hoeveelheden rijst en fruit gegeten, Men hoopt dat hü spoe dig tot een normaal dieet kan terugkeren. Geen vrijer verkeer tussen Oost en West BERLIJN, 6 Maart. De Rus sen hebben vanavond een Weste lijk voorstel verworpen, inhou dende dat besprekingen zouden worden gevoerd over vergemak kelijking van het verkeer tussen Oost- en West-Duitsland. Geallieerde autoriteiten hebben vandaag verklaard, dat een nieuw Russisch voorstel betreffende een „commissie voor geheel Duits land" ter bespreking van de ver gemakkelijking van handel en verkeer tussen Oost- en West- Duitsland zal worden afgewezen. Amerikaanse filmcensor overleden NEW YORK, 8 Maart De Amerikaanse oud-minister Will Hays, die 24 jaar lang toezicht heeft gehouden op het zedelijk peil van de Amerikaanse films, is Zondag op 74-jarige leeftijd te Sjullivan in de Amerikaanse staat Indiana overleden. Hij trad af als minister van P.T.T. om zich aan filmcensuur te wijden. In 1930 werd hij door de Amerikaanse filmindustrie als censor aanvaard. Hij oefende deze functie tot 1945 uit, in welk jaar hij werd opge volgd door Eric Johnston. Thans wordt deze functie bekleed door Joseph Breen. Verre-visserijschip van IJsland terug IJMUIDEN, 7 Mrt Zondag avond is in de IJmuidense haven binnengevaren de treiler „Abra ham" met 1800 kisten verse vis die in een kleine vier weken tijd gevangen zijn in de buurt van IJsland. Dit was de eerste keer dat er sinds jaren weer een trei ler uit IJmuiden naar de z.g. IJs- landvisserij is gegaan. Men heeft het weer er opvallend tegen ge had. Werd er vroeger in de jaren dat de verre visserij uit IJmui den geregeld werd beoefend on geveer tien dagen gevist, deze keer is er door de „Abraham" samen met zijn zusterschip de ..Tzonne" slechts vier etmalen ge vist tengevolge van het slechte weer. NEW DELIH, 6 Mrt Volgens een verklaring van de bisschop pen van India heeft de regering gedurende de eerste negen maan den 138 aanvragen van katho lieke missionarissen, om in het land te worden toegelaten, ont vangen. Slechts 53 maal werden visa verstrekt, terwijl in alle overige gevallen, ofwel geweigerd ofwel terzijde werd gelegd. Onder hen waren tenminste zes Nederlandse missionarissen, aan wie de *oe gang tot India werd ontzegd. De toestand begint voor de Katholieke missionarissen door deze strenge doorvoering van de beperkende maatregelen nijpen der te worden. Binnenkort zal. naar men verwacht, kardinaal Gracias, de eerste inheemse kar dinaal uit dat land, opnieuw een onderhoud hebben met de eerste minister Jawaharlai Nehru, in zijn kwaliteit van hoofd c!er af deling, welke speciaal belast is met het toezicht houden op de ontwikkeling van de politieke maatregelen, welke de Kerk aan belangen Men meent te weten, dat de kardinaal de regering zal vra gen terug te komen van haar po litiek om steeds meer missiona rissen de toegang te weigeren tot het land en zal vgrzoeken een eind te maken aan de kwellende ondervragingen waaraan depries ters in het gehele land worden onderworpen. AMSTERDAM, 7 Maart. Met een oorverdovend geloei van signaalhorens en claxons is Zondagmiddag om vijf uur de 33ste R.A.I.-tentoonstelling van personenautomobielen in het R.A.I.-gebouw te Amster dam gesloten. Zowel het bestuur van de R.A.I. als de standhouders zijn over deze tentoonstelling zeer tevreden. Het bestuur, omdat de publieke belangstelling alle verwachtingen heeft overtrof fen en met een totaal-cijfer van 154.700 betalende bezoe kers een nieuw record is ge vestigd. De drukst bezochte tentoonstelling tot nog toe was die van 1952, toen 110.000 be zoekers werden geteld. Vooral in de prijsklasse tus sen f 4000 en f 6000 is vrij veel verkocht, zo wordt ons mede gedeeld. Maar ook is op deze tentoonstelling een Rolls Royce verkocht en kan de importeur van de „Bentley Sports Sa loon", de duurste auto van de expositie (ruim f70.000), het tentoonstellingsmodel nog niet naar de fabriek terugsturen, omdat hij er een gegadigde voor heeft. Bijzonder druk was het Zon dag bij de stand, waar op de laatste dag twee Russische personenautomobielen, de „Po- beda" en de „Zim", werden geëxposeerd. De standhouder en zijn personeel zijn de gehele dag in de weer geweest om nieuwsgierige collega's en het publiek uitleg te geven. Zo druk was het soms bij deze stand, dat een hooggeplaatst Russisch ambtenaar, die een kijkje kwam nemen, op een stoel moest gaan staan om een glimp van de auto's uit zijn land te kunnen opvangen. vierkante mijlen en in 1965 een kunnen inschakelen. (Van een onzer verslaggevers) In een pension aan de van Kinsbergenstraat in de Haagse schilders- buurt is in de nacht van Zaterdag op Zondag een gruwelijke moord gepleegd. Zondagmorgen om elf uur trof de kamerverhuurster in dit benedenhuis de 31-jarige typiste Yvonne v. d. Poorten dood op haar bed aan. Zij bleek vermoedelijk door wurging om het leven te zijn gebracht. Een van de bewoners van het huis, de 36-jarige zoon E. K., een zoon van de kamerverhuurster, was Zondagavond nog steeds niet in het huis teruggekeerd. jonge kamerhuurster in hetzelfde pension getracht lastig te vallen. Geen wonder, dat de recherche belangstelling heeft voor zijn ver klaringen en alibi. Ondanks de doorlopend neergutsende regen is de interland wedstrijd tussen het Nederlandse Elftal en een team van Engelse amateurs, gespeeld in het Feyenoord-stadion te Rotterdam, buitengewoon spannend verlopen. Reeds van het begin af ging de strijd zo merkwaardig gelijk op, dat het geen verwondering wekte toen met de rust het score-bord nog een d.ubbel blanke stand aangaf. Toen het er echter op begon te lijken dat deze wedstrijd geheel doelpuntloos zou blijven, veerde het publiek als één man overeind: uit het overvolle stadion klonk een oorverdovend gejuich: Bennaars had voor Nederland gescoord. Het was het eerste en enige doelpunt van deze ontmoeting; Nederland had in eigen huis van Enge land gewonnen. Het winnende doelpunt zoals de toeschou wers op de tribune het zagen: v.l.n.r. op de voorgrond Van Beurden, vervolgens Topp, Groves, doelman Brown, een juichende Bennaars, Cor v. d. Gijp, Adams en Farrere. ST ETIENNE DE TINEE, Zuid-Frankrijk, 7 Maart. Reddings brigades hebben vandaag de plek op de „Piek der Drie Mannen" bereikt, waar Vrijdag de Amerikaanse C-47 is neergestort. Men vond in het wrak de lijken van verscheidene passagiers, diep in de sneeuw, alsmede een postzak. Andere lijken lagen tot op een afstand van 280 meter rondom het vliegtuig verspreid. Het staat thans vast, dat de 20 inzittenden 16 passagiers en een bemanning van vier koppen allen zijn omgekomen. Het vliegtuig was op weg van Rome naar West-Duitsland. Reddingsbrigades hebben drie lijken naar beneden gebracht. Ook het logboek, een postzak en en kele persoonlijke bezittingen van de omgekomenen zijn geborgen. Bij het bergingswerk kon geen gebruik worden gemaakt van heli copters, daar deze door de lucht- De om het leven gebrachte ty piste, een Indisch type, was on gehuwd en woonde sinds een half jaar op bet adres aan de van Kinsbergenstraat. Volgens de ver klaringen van haar hospita had zij een heel lief en rustig karak ter; het was een keurig meisje, waar niets op viel aan te mer ken. De hospita trof haar dood op bed aan. Er waren tekenen, die wezen op een worsteling. Kasten en ander meubilair waren overhoop gehaald, zodat de re cherche het niet uitgesloten acht, dat de dader naar geld heeft ge zocht. Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is in de loop van de dag naar het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag overge bracht, waar sectie- verricht zou worden. De zoon, die verscheidene malen in de gevangenis heeft gezeten en pas drie maanden weer op vrije voeten was, had dezer dagen werk in een Haagse broodfabriek ge kregen. Zaterdagavond belde hij een kennis op, of deze zijn moe der wilde waarschuwen, dat het die avond wel laat kon worden, eer hij thuis kwam. Op het ogen blik van de ontdekking van de moord was hij niet thuis. De Haagse recherche heeft Zondag in een groot aantal eafé's in Den Haag zijn foto getoond. E. K. is lang van postuur, heeft donker haar en scherpe gelaatstrekken. Enige jaren geleden heeft hij een CAIRO, 7 Maart. Eerste minister Nasser is Zondag mili tair gouverneur van Egypte ge worden, een post die tevoren werd bekleed door president Naguib. Nasser bezit thans de bij zondere volmachten die voort vloeien uit de in Januari 1952 afgekondigde noodtoestand. Het dagblad van Egypte heeft Zondag gemeld, dat verscheidene leiders van de Egyptische com munistische partij zijn gearres teerd, waaronder enkele beken de personen, die belangrijke di plomatieke ambten vervulden, Men heeft een groot aantal on dermijnende geschriften gevon den. PARIJS, 7 Maart. Abbé Pierre, die zijn actie voor de dak lozen in Parijs met onvermin derde activiteit voortzet, heeft, naar wij vernemen, 1 milliard francs aan geld en goederen in gezameld. KARDINAAL MASSIM1 OVERLEDEN Zaterdag j.l. is te Rome over leden Kardinaal Massimi, prefect van het hoogste rechtscollege dei- apostolische signatuur. Het H. College van Kardinalen telt thans nog 69 leden. Sedert het laatste consistorie van 15 Januari 1953 telde dit college 70 leden en was daarmede voltallig. stroom, verwekt door hun wieken, lawines zouden hebben veroor zaakt. De romp van het verongelukte vliegtuig ligt in een diep ravijn. Men zal morgen trachten, daarin af te dalen. In de romp bevinden zich waarschijnlijk de lijken van zestien passagiers. Er zijn in totaal vier lijken ge borgen. Ze zijn opgebaard in een speciale kapel te St Etienne. Mor gen wordt een lijkdienst gehouden Eén dode en zes gewonden bij autobotsing MAARN. 7 Maart Een dame is om het leven gekomen en zes personen zijn meer of minder ernstig gewond toen vanmiddag in Maarsbergen twee personen auto's met elkaar in botsing kwa men. Voor het leven van een der gewonden wordt gevreesd. Kerkje te Eefde afgebrand ZUTPHEN, 7 Maart Van ochtend omstreeks half zeven is brand uitgebroken in het kerkje van de protestants christelijke opvoedingsinriöhting „Nederlands Mettray" te Eefde, onder Zut- phen. Het kerkje brandde geheel uit. Het eerst enkele jaren in de kerk aanwezige orgel, ter waarde van 30.000 gulden, werd daardoor ook een prooi der vlammen. Pater A. H. Konings s.m.a. bisschop OOSTERBEEK, 7 Maart Pater A. H. Konings s.m.a.. Apostolisch Administrator van het bisdom Keta, Beneden-Volta, is ■benoemd tot bisschop van dit diocees. Hij volgt mgr. Holland op, die wagens gezondheids redenen ontslag heeft moeten nemen VENLO, 7 Maart. Dank zij het doortastend optreden van de Koninklijke Marechaussee te Hel den is een zo goed als nieuwe grint-transportwagen ter ^waarde van DM 45.000, die te Viersen in Duitsland gestolen was, aan de dief afhandig gemaakt. De dief is met de gestolen auto de Nederlandse grens bij Weller- looi gepasseerd en heeft zich niets aangetrokken van de schoten, die douane-ambtenaren hem achterna zonden. Met grote snelheid is de wagen via Venlo naar Held gereden, waar hij de aandacl trok van een in een jeep pa brouillerende wachtmeester. Dezt heeft terstond een achtervolging ingezet. Toen de dief zag, dat hij niet met zijn buit kon ontkomen heeft hij vaart geminderd en is hij uit de nog rijdende wagen gesprongen om in de duisternis te verdwijnen. In de auto werden papieren van de eigenaar te Vier sen aangetroffen. Op het moment, dat hjj van de diefstal op de hoogte werd gesteld, hd-d hij zijn eigendom nog niet eens gemist.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1