Eerste stille Omgang door Amsterdam RADIO Ned.Raad Europese Beweging over E.D.G. Verdere vrijstellingen van extra-heffing Financiën en Economie UW PUZZLE Het geheim van Dungrave Castle Nat van vandaag De Beurs Deelname van 21.000 mannen Louis Zimmermaiin overleden programma Jacob v. Campeii in Amsterdam De transfers uit Indonesië De namen der gearresteerden IN INDONESIë Ste Pagina 2 Maandag 8 Maart 1954 Met als intentie om van Maria de wereldvrede af te smeken hebben Zaterdagnacht ongeveer 21.000 Katholieke mannen uit alle delen van Nederland in Am sterdam de eerste Stille Omgang van dit jaar gemaakt. Ongeveer tweehonderd auto bussen en dertien extra treinen hebben hen 's avonds en ook in de nacht naar Amsterdam ge bracht, waar zij, zwijgend, en in gebed verzonken door de straten van de stad zijn getrokken. Zelfs per fiets en te voet soms uit de kop van Noord Hol land, waren velen naar de Mira kelstad getrokken. Een ijzige koude en vaak een flinke regen bui hebben deze bedevaart tot 'n ware boetetocht gemaakt. De hoofdstedelijke politie had voor een uitstekende verkeersre geling zorg gedragen. Er deden zieh dan ook practisch geen ver keersopstoppingen voor. Ook van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen werd alle medewer king verleend. Tot slot werden in tal van ker ken H. Missen opgedragen. Het aantal communicanten was zeer groot. Aan de Omgang werd o.a. deel genomen door groepen uit Noord Holland, Groningen, Overüsel en Brabant. Onder de pelgrims bevond zich o.a. de Deken van Amsterdam mgr. G. P. J. van der Burg. Ingevolge 'n verzoek van 't Ge zelschap van de Stille Omgang, waarvan, zoals men weet, op de laatste huishoudelijke en algem. vergadering bij monde van de moderator Mgr. G. P. J. van der Burg, deken van Amsterdam, me dedeling is gedaan, heeft de H. Vader aan de deelnemers van de Stille Omgang de volgende gun sten verleend: 1. Iedere priester, die de Stille Omgang maakt en daarna in Am sterdam de H. Mis leest, mag de eigen oratie van het H. Sacra ment van Mirakel invoegen, voor zover de rubrieken zulks toela ten. 2. Alle leden van het Gezel schap van de Stille Omgang en van de Zustergezelschappen in den lande, kunnen een volle aflaat verdienen onder de gewone voor waarden, wanneer zij de Stille Omgang in stilte biddend vol brengen. 3. Alle gelovigen, mannen en vrouwen, die niet van het Gezel schap van de Stille Omgang lid zijn, kunnen een aflaat verdienen van 7 (zeven) jaren, wanneer zij de Stille Omgang in stilte bid dend volbrengen. ZWEEDSE EN NOORSE STUDIEBEURS Zowel de Zweedse als de Noor se regering hebben voor een Ne derlandse student een studiebeurs beschikbaar gesteld voor het aca demisch jaar 1954-1955. Het is ge wenst, dat sollicitanten naar deze beurzen zich vóór October een behoorlijke kennis van de lands taal in kwestie eigen maken. Sollicitaties moeten voor 1 Mei a.s. resp. gericht worden aan de Zweedse legatie. Jan van Nassau- straat 26 te 's-Gravenhage of aan de afd. Hoger Onderwijs en We tenschappen van het ministerie van O., K. en W., Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. AMSTERDAM, 6 Maart De afgelopen nacht is op 80-jarige leeftijd in zijn woning te Am sterdam overleden de violist Louis Zimmermann, oud-eerste concertmeester van het Concert gebouworkest. Louis Johann Heinrich Zim mermann Werd op 19 Juli 1873 te Groningen geboren. Hij ontving zijn eerste vioolonderricht van zijn vader en volgde op 13-jarige leeftijd de vioollessen van Poort man van de Groninger muziek school. Hij kreeg theorie-onder- richt van Muller. Op 17-jarige leeftijd ging hij naar het conser vatorium te Leipzig. Daarna ge noot hij een verdere opleiding bij Ysaye te Brussel. Op twintigjarige leeftijd werd Louis Zimmermann eerste concert meester te Hamburg. Twee jaar later volgde zijn benoeming tot concertmeester aan de hofopera te Darmstadt. In 1899 werd hij aangesteld tot tweede concertmeester bij het Concertgebouworkest te Amster dam .hetgeen hij tot 1904 bleef. In 1904 werd Zimmermann hoog leraar aan de „Royal Academy of Music" te Londen, welke functie hij tot 1910 bekleedde. In dat jaar werd hij eerste concert meester van het Concertgebouw orkest en hoofdleraar van het Amsterdamse conservatorium Hij was officier in de órde tion Putolique" Richtcontingenten woning bouw in Zuid-Holland 's-GRAVENHAGE, 6 Maart De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft voor Zuid- Holland een contingent van 36.900 woningen beschikbaar gesteld voor de jaren 1954-1956. In over leg met de Adviescommisise voor de Wederopbouw in Zuid-Holland zijn van dit contingent: 29.077 wo ningen verdeeld over de gemeen ten, 1.132 woningen gereserveerd voor incidentele krotopruiming, 750 woningen gereserveerd voor de bouw van behuizingen voor be jaarden als streekvoorzieningen en 5.941 woningen gereserveerd ter bevordering van de migratie. Honderdriejarige te Dreischor ZIERIKZEE, 6 Maart Op Donderdag 18 Maart a.s. zal de heer Jan Kip te Dreischor zijn 103e verjaardag vieren. Na de watersnood is de heer Kip geëvacueerd geweest, doch zodra de omstandigheden dit toe lieten, keerde hij weer naar zijn dorp terug. Opa Kip geniet - zijn 103 jaren in aanmerking genomen - nog een vrij goede gezondheid. Fluimveeniarkt 's-Hertogenbosch DEN BOSCH, 6 Mrt Op de pluimveemarkt van heden wer den aangevoerd 13.800 stuks. De prijzen waren: kippen (witte) van 1.801.85 per kg lev. gew.; kippen (gekleurd) 1.75-1.80 per kg lev. gew.; mestkuikens 2.20— 2.40 per kg lev. gew.; tamme ko nijnen 1.952.10 per kg lev. gew.; tamme konijnen van 4—7 per st. Korter aanvoer van kippen, vlotte handel met staande prij zen. Weinig aanvoer van mest kuikens, zware soorten vlugge handel, lichte soorten kalme han del. Weinig aanvoer van konij nen, vlugge handel met hogere prijzen. DINSDAG 9 MAART Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.25 V. d huisvr. 9 30 Waterst. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 77.00 R.V.U.: Prof. Dr D. H. Wester: .Plastics". 10.30 V. d zieken. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land en tuinbouwmed. 12.33 V. h. platte land. 12.40 Orgel en piano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 „Wij ontdekken Amerika". 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V d jeugd. 17.30 Instr. sext. en soliste. 17,50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel 18.25 ..Paris vous parle" 18 30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: .De monderne mens onder hoogspanning". 19 00 V. d kleuters. 19.05 Mil Ork 19.30 Motettenkoor. 20.00 Nws. 20.05 Gévar. progr. 21.35 Lichte muz. 21.55 Meded. 22.00 Gram. 22.05 Dansmuz. 22.45 Buitenl. overz. 23.00 Nws. 23.15 „New York calling". 23.20—24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7,45 Morgengebed en liturg, kalender. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kind. 10.15 Schoolrad. 10.45 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de z>iele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. 1230 Land- en tuinb.med 12.33 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Amus. ork. en soliste. 14.00 Franse muz. 14.30 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Drs. B. van Eldik: „Nederland en de wereld: Indo nesië als afzetgebied voor en leveran cier van Nederland". 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven", eaus. 18.45 Alt en piano. 18.25 Act. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.15 Radio Ónderwijs Congres. 19.30 Gram. (In de pauze: plm. 19.50 „Vader doet de vaat"). 20.23 Radio Onderwijs Congres. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Viool en clavecimbel. 21.50 G^am. 21.55 Radio Onderwijs Congres. 22.20 Gram. 22.38 Radio Onderwijs Congres. 22.45 Avond gebed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 2315—24.00 Omr. ork. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart beginsel van vrije keuze voor de De Nederlandse Raad der Euro pese Beweging heeft de beide ka mers van de Staten-Generaal en de Minister van Binnenlandse Za ken een resolutie toegezonden De Raad betreurt, dat de Ber- lijnse conferentie niet tot een wer kelijke internationale ontspanning heeft geleid, doch verheugt zich over de vastberadenheid waarme de de Westerse mogendheden hun politiek van samenwerking in Europees en Atlantisch verband - onvervangbaar element voor de vestiging van een duurzame vrede - hebben verdedigd en bevestigd. De feitelijke ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat het verdrag no pens de Europese Defensie Ge meenschap tot toetssteen is ge worden voor de bereidheid der zes betrokken volkeren, voort te gaan op de weg van de Europese integratie. Nu te Berlijn opnieuw is gebleken, dat de Sovjet-Unie de verdeeldheid in Europa wil bestendigen en niet bereid is, het 229 boerderijbraitden in 1953 's-GRAVENHAGE, 6 Maart Door brand heeft de landbouw in 1953 een schade geleden van meer dan f 20.000 per dag, aldus het mededelingenblad van de Stich ting voor de Landbouw. In dat jaar zijn 229 boerderij- branden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar be schadigd werd. De totale schade door deze branden bedroeg bijna f 7.500.000 De lichte branden zijn bij het bedrag van ruim f 20.000 per dag buiten beschouwing ge laten 32 Branden zijn ontstaan door spelen met vuur, 20 door electri- sche leidingen, 26 door onvoor zichtigheid of onnadenkendheid, 19 door hooi- of korenbroei en 25 door blikseminslag. "hc#»it>fshf»nchten Passagiersschepen Aldabi 11 Bahia verw.; Albena 10 Buenos Aires verw.; Alnati 6 R'dam/Hamburg; Bloemfontein 11 A'dam/Durban; Bonaire 13 Pa. ramaribo verw.; Bosohfontein 11 Marseille verw,; Boskoop 17 Am sterdam/Cristobal; Cottica 13 Am sterdam verw.; Groote Beer 5 R'dam/New York; Indrapoera 8 Djakarta verw.; Jagersfontein 10 Durban verw.; Johan van Oiden- barnevelt 15 A'dam verw.; Maas dam 12 New York verw,; Nieuw Amsterdam 6 New York/ Trini dad; Noordam 9 R'dam verw.; Oranje 13 A'dam/Djakarta; Oran jefontein 15 Southampton verw.; Oranjestad 14 Cristobal verw.; Rijndam 13 R'dam verw.; Siba- jak 10 Sidney verw.: Waterman 10 Halifax verw.: Westerdarn 8 New York verw.; Willem Ruijs 10 Djakarta/R'dam; Willemstad 13 A'dam verw,; Zuiderkruis 19 Kaapstad verw. Tankvaart: Caltex Delft p 5 Kp Vincent/ Sidon: Caltex Nederland p. 5 Malta/R'dam; Caltex Pernis p. 6 Vlissingen/Antwerpen; Duiven. dreoht 5 R'dam/New Orleans; Kieldrecht 5 Antwerpen: Liseta 5 Pladju: Lucita 4 Liverpool: Pendrecht p. 5 Mona eil./Pto la Cruz; Scherpendrecht p. 5 Rio de Janeiro/Recife; Sirrah 5 Freman- tle/Melbourne; Sliedreeht 6 Go thenburg; A'bbekerk 6 Brisbane; Alkaid 8 R'dam verw.; Andijk 6 New Orleans; Amstelveen p. 6 Gibraltar/A'dam: Barito 6 Biak; Con.gostroom 7 A'dam verw.; Heelsum 7 Savanna verw.: Hera 6 San Juan: Java 4 New York; Kota Baroe 9 Beyrouth/Pt. Said; Larenberg 7 ijmuiden verw,; Lekkerkerk 6 R'dam; Merwede 5 Houston; Nigerstroom 6 Abidjan/ Freetown". Overijsel 6 Bremen/ R'dam; Peperkust 6 Hamburg/ Antwernen; Prins Willem IV n. 6 Kp. St. Vincent/Valencia: Rad ja 6 Tj. Priok: Riouw 6 Alexan dria: Rodas 6 Barbados; Roebiah 6 Pt. Said: Salatiga 6 Basrah/ Bombay; Saparoea 6 R'dam; Slo- terdijk 5 Mobile; Stad Breda 6 Glasgow verw.; Stad Leiden 6 Savanna/New Orleans; Straat Baii' 6 Singapore; Straat Malakka 6 Tj. Priok: Weltevreden 6 Sura- baja; IJsel 6 Cavalla. onder baar beheer staande gebie den te aanvaarden, is daarmede naar het oordeel van de Raad ieder vroeger wel geopperd ar gument vervallen om de totstand koming der Europese Defensie Gemeenschap langer uit te stel len. De Raad moet dan ook ver trouwen, dat in de landen waar zulks nog niet is geschied, de parlementaire goedkeuring van t verdrag spoedig een feit zal zijn. Staf eerste legerkorps naar Apeldoorn APELDOORN, 6 Maart De staf van het eerste legercorps zal over enige maanden van Den Haag naar Apeldoorn verhuizen. De commandant van het corps, luitenant-generaal A. T. C. Op- somer, zal met zijn mannen een nieuw gebouw van vijf verdiepin gen, dat op uiterst moderne wijze is ingericht, gaan betrekken achter de Koning Willem II-Kazerne te Apeldoorn. Ledental P. v. d. A. 's-GRAVENHAGE. 6 Maart De Partij van de Arbeid telde op 31 December 1953 112.353 leden. Het aantal afdelingen bedroeg op die datum 918, Terwijl eén opgetogen schare Delftse studenten luidkeels zong „d'Ailly, die krijgt zijn huis...." trad Zaterdag middag de 17e-eeuwse bouw meester Jacob van Campen, vergezeld van Amsterdams burgervader de raadzaal van het huidige hoofdstedelijke stadhuis binnen. Een en ander geschiedde in het kader van de twaalfde lustrumviering van het gezelschap van Delft- se Studenten „Stylos", dat de burgerij van Amsterdam met veel statie de eerste steen voor het nieuwe stadhuis was komen aanbieden. Jacob van Campen heeft daarna op de Dam voor het Koninklijk Paleis, deze „eerste steen" onthuld. Onthuld en niet ge legd, want... de bouw vgn het nieuwe stadhuis zou nog wel op zich laten wachten! DJAKARTA, 6 Maart. De monetaire raad van Indonesië heeft besloten, dat alle kosten betreffende het buitenlandse goederen verkeer zijn vrijgesteld van de regeling voor de extra-heffing op transfers voor „diensten", aldus vernam P.I. Aneta. Dit betekent, dat alle kosten voor vrachten in het goederenverkeer met het buitenland, zoals commissies, assuranties, claims en ook de vrachten zelf van de extra-heffing zijn vrijgesteld. In doorgaans welingelichte krin gen wordt vernomen, dat de over makingen van gelden ten behoeve van buitenlandse werknemers, die in het zogenaamde deviezenpak- ket van sociale transfers zijn ge nomen, buiten de nieuwe regeling voor overmakingen vallen. Voorts wordt vernomen dat de overma kingen van passagegelden wel onder de nieuwe regeling vallen, maar er wordt op gewezeji, dat over het algemeen de meeste grote maatschappijen slechts voor een zeer gering deel van de pas sagegelden overmaking vragen, daar zij deze inkomsten norma liter voor de bestrijding van on kosten in Indonesië gebruiken. Derhalve is er geen enikele reden te veronderstellen, dat verhoging van de passagetarieven noodzake lijk zou zijn. Tenslotte wordt nog vastgesteld, dat voor buitenland se bedrijven thans de beperking van het winsttransfer is verval- nen. Na betaling van de verschul digde belasting mag de gehele overblijvende winst worden over gemaakt. Dit dient te geschieden tegen de officieel geldende koers, waarbij Prof. dr Pondman ridder Ned. Leeuw 's-GRAVENHAGE, 6 Maart Prof dr A. B. F. A. Pondman heeft vandaag in Den Haag afscheid genomen als voorzitter van de Centrale Medische Bloedtransfu siecommissie van het Nederlandse Rode Kruis Bij die gelegenheid heeft prof. dr P. Muntendam, di- recter-generaal van de Volksge zondheid, hem mededelingen ge daan van zijn benoeming tot rid der in de Orde van de Neder landse Leeuw. De vermakelijkheids belasting te Amsterdam AMSTERDAM, 6 Maart Op daaromtrent door het lid van de Amsterdamse gemeenteraad, mr J. de Wilde (V.V.D.) gestelde vra gen, hebben B. en W. geantwoord, dat zij bereid zijn te onderzoeken of en tot welk percentage een vermindering van de vermake lijkheidsbelasting op bioscoop voorstellingen verantwoord is. 's GRAVENHAGE, 6 Maart De Nederlanders, die tot nu toe in Indonesië werden gearresteerd, zijn (blijkens een lijst, door het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken overgelegd bij de antwoordnota aan de Neder landse Hoge Commissaris te Dja karta van 3 Maart over de arre- c pflpc II. C. G. J. Schmidt, A. H. Doornik, G. H. Mollema, V. Bar- key, E. A. Barkey, C. E. Luning, E. I. M Versteegh, drs. I. A M. Schmutzer, D. C. Prins, H van Geuns, F V. H. Dowit, mr. A. L. S Michael, L. N. H. Jungschla- ger, L. Wolfe, J. Kolk, P H. J. Kerseboom, M. R. Kain, E. G. Hofman, F. G. Baden. R. de Mey van Gerwen, H. A. Duysings, J. H. Rath, P. J. Wiersma, B. M. Patiwaei, H. de Braai, F. Pöttger, L. A. Benenati, J. R. van Spall, J. M. P Willeboordse, A. Reynst, A. van der Wal, J. E. van Ooy, A, E. Laprê, Marie Davis en A. P. G Dado. uit het over te maken winstbe drag ook de nog verschuldigde transfertoeslag van 66 2/3 procent moet worden betaald, zo vernam P.I.-ANETA uit welingelichte bron. Tot heden bestond een regeling, volgens welke overmaking van veertig procent van de gemaakte winst was toegestaan. Aan be lasting was eveneens veertig pro cent verschuldigd. Er heerste Zaterdagavond in Djakartaanse kringen van han del geen eenstemmigheid over de interpretatie van de nieuwe re geling. Men hoopte Maandag wederom nadere toelichtingen te ontvangen. CONGRES A. R. K. A. 's-GRAVENHAGE, 6 Maart Op 5 en 6 Juli a.s. zal in Rotter dam het congres worden gehouden van de Algemene Rooms Katho lieke Ambtenarenvereniging. 21.000 mannen trokken zwijgend en biddend door de straten van Amsterdam's binnenstad ter viering van het ff. Mirakel. NEGEN DODEN DOOR LAWINES WENEN, 8 Maart Door lawi nes zijn in het afgelopen week einde negen personen om het le ven gekomen en twee gewond in verschillende delen van Oosten rijk. Soekowono 13,5 pel. div. AMSTERDAM, 6 Maart. De N.V. Landibouwmaatschappij „Soe kowono" 'heeft in 1952/53 een winst behaald van f 1.308.774 (f 1.167.820). 'Na diverse voorzieningen kan, zoals bekend, een dividend van 13 U procent worden voorgesteld (10% pet). Door de voorgestelde Nieuwe Philipsfabriek EINDHOVEN, 6 Maart. De N.V. Philips heeft bij Hasselt een groot bouwterrein gehuurd. Hier op zal mettertijd een fabriek wor den gebouwd, waarin naar schat ting 600 arbeiders werk kunnen vinden. Wat in deze fabriek ge- produceert zal worden staat nog niet vast. Wel schijnt het, dat her'kapitalisatie met 15 pet wordt f1 het kapitaal tot f 1.500.000 ver hoogd. De toestand van rust en vei ligheid in het ondernemingsge- bied bleef bestendigd, waardoor de levensomstandigheden en de arbeidsprestaties gunstig beïn vloed werden. De directie blijft met zorg vervuld over de „he laas nog niet tot stilstand geko men stijging van het kosten niveau." Utrecht kan 5,5 millioen lenen UTRECHT, 6 Maart. B. en W. van Utrecht stellen voor op eenvoudige schuldbekentenis le ningen aan te gaan, resp. drie 3y, procent veertigjarige lenin gen tezamen groot drie millioen gulden en een 3 3/8 procent der tig jarige lening, groot f 2.500.000. De gelden kunnen worden op genomen resp. 1 Augustus en 1 Mei a.s. Nieuwe fabriek van Hooimeyer DORDRECHT, 6 Maart Een van de zwaarst door de waters nood getroffen bedrijven is de beschuitfabriek van A. Hooimeyer en Zonen N.V. te Barendrecht tie-ruimte bezat voor de Philips het-eluohtmotor. 26.000 bezoekers op Roka-vakbeurs ROTTERDAM, 6 Maart. De voedings- en genotmiddclenbeurs „Rofca", die Maandag j.l. tot en met gisteravond in het Ahoy gebouw te Roterdam is gehouden, heeft 26.416 bezoekers getrokken Vergeleken bij het cijfer van vo rig jaar betekent dit bezoek een stijging van ruim 25 procent. De dit jaar voor het eerst in gestelde speciale groothandels dag 5 Maart is volgens het bestuur een groot succes gewor den. Groothandelaren uit alle de len van het land en zelfs impor teurs uit de Beneluxlanden en Engeland waren op deze dag aan wezig, zo deelde men ons nog mede. Herstel duurt voort AMSTERDAM, 6 Maart In het niet-officiële effectenverkeer van Zaterdagochtend hebben aan delen Kon. Olie de mijlpaal van 400 bereikt. Gehandeld werd op circa 399 tot 400''!. Reeds gisteren was het hoofd fonds van de beurs willig ge- Deze' fabriek werd door de ram-p stemd, mede wegens aankopen totaal ontwricht en de schade voor buitenlandse (o.a. Zwitserse) aan gebouwen en maohines beliep rekening. Zoals bekend, heeft de rond 1 millioen gulden. De pro- j directie in het najaar van 1953 ductie moest een jaar worden j besloten tot vervroegde aflossing stopgezet. In dit jaar echter is van bet nog uitstaande bedrag der in Barendrecht een nieuwe fa- 1 3''' procent converteerbare obliga- brieik verrezen, waarin de mo- tielening. Kon. Olie schommelde derste machines werden opgesteld! toen rond de 300 en is sindsdien en die volkomen in staat is de permanent gestegen. In 1953 was grote, vraag naar beschuit op de j de laagste notering 301 en de binnenlandse markt op te vangen hoogste 355"'«. Sinds 1947, nadat en de export uit te breiden. Van- j besloten was het aandelen kapt ochtend is dit nieuwe bedrijf of ficieel geopend door de staats secretaris van economische za ken, dr G. M. J. Veldkamp. (Advertentie) taal te vergroten, is de notering niet meer zo hoog geweest als thans. Cultuurfondsen zetten vanoch tend het herstel van gisteren, na de zware beursverliezen op Woensdag en Donderdag onder invloed van de Indonesische maat regelen, voort. H.V.A. werd ver handeld op 117, tegen gisteren slotkoers 116. Voor Amsterdam Rubber en Ver. Deli werden ad viesprijzen genoemd van 123 en 106. Men constateerde, dat de beurs een zeer bewogen week achter de rug heeft. 1. zoals de akten getuigen (lat) 3. grote biil 6. pers vnw. 8. in orde 9. nevel 10. kindergroet 11. keukengerei 13. plaats in Duitsland 14. niet vast 15. verlaagde toon 17. soort onderwijs 18. in de beste vorm (lat) 23. rivier in Italië 24. getij 25. niet op te lossen 30. lidwoord (fr) 31. jongensnaam 32. onverstandig 34. eerste vrouw 36. nauw 38. en omgekeerd (afk) 39. duidelijk (lat) 40. of eerder (afk) 41. vr. munt 42. aanzien 43. de onbekende VERTICAAL: 1. plaats in Japan 2. krantenjongen 3. godin 4. leesteken 5. noodsein 6. nieuwe wereldtaal 7. betaalplaats 12. voorzetsel 14. vod 16. beteuterde 17. lummel (zuidn.) 19. kledingstuk 20. graafdier 21. verlaagde toon 22. meisjesnaam 25. voorzetsel 26. boom 27. walkant 28. groet 29. neerslag 33. familielid 34. plaats in Gelderland 35. vlaktemaat 37. kloosterzuster OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE No. 313. HORIZONTAAL: 1. kater; 5. gelag; 9. l.s.; 10. tijger; 12. de; 13. mos; 15. oma; 16. are; 18. pp; 21. o.l.: 22. apin; 23. peen; 24. na: 26. d.d.; 28. alm; 29. sop; 30 tor; 33. is: 35. eikel: 38. po; 39. regel: 40. islam. VERTICAAL: 1 klomp; 2. as; 3. ets; 4. rij; 5. ge; 6. erg; 7 a.d.; 8. gevel: 11. gems; 14. opaal; 17. rondo: 19. sik: 20. les; 24. nadir; 25. vork: 27. droom; 31. lee; 32. els: 34 se; 36. il: 37. ei: 38. pa. Een detective-verhaal uit het Engels vertaald „Ja werkelijk, my lord, dat ge voel kreeg ik, alsof ik aan de grond werd genageld!" „Ga verder en bespaar me de beschrijving van je martelgang!" beet de graaf hem toe. „Tot uw dienst, Sir!" En hij verhaalde verder, dat de stem op die van ijonker Frans had gele ken als de ene druppel water op de andere en dat hij een ogenblik meende, dat het werkelijk jon* ker Frans was. „Voor den donder!" riep Dun grave uit, „was hij het dan niet?" „Jawel Sir, maar ik vertel het U precies zoals het gegaan is. Ik meende dus werkelijk een ogen blik dat het jonker Frans was, maar verwierp die gedachte ter stond, omdat hij op de boot naar Australië moest zitten. Ik maak te dus rechtsomkeer, omdat ik mij de vrijheid niet wilde ver oorloven, een onderhoud van me vrouw de gravin met een heer in de slotgracht af te luisteren. Maar op datzelfde ogenblik riep mevrouw schreiend uit: O Frans, Frans, waar moet het toch naar die geoloog gesproken, dat was hem bekend. Waarom had zijn vrouw hem dat niet verteld? En die geoloog ging ook om met de Milfords! Graaf Dungrave ging weer rechtop zitten. Zouden de Mil fords soms denken, dat jonker Frans al of niet in samenwerking met de gravin of Lionel Newton zijn kind had ontvoerd? Wilden zij hem dus de mededeling ver kopen, dat de geoloog in werke lijkheid jonker Frans was? Dun grave kreeg een idee. Meer dan een half uur werkte hij dat idee in zijn geest uit. Toen belde hij de Yard op en vroeg, of hoofd inspecteur Burke hem over een half uur kon ontvangen. Phil antwoordde, dat hij wel kom was. Er moest dus weer iets bijzon ders gebeurd zijn, dacht Phil. Hij belde de portier op, dat graaf Dungrave ogenblikkelijk toege laten kon worden en ging naar de werkkamer van zijrr oom. „Kan ik Else even van U le nen? Graaf Dungrave komt straks bij me en dan kan Else stenografisch alles opnemen." Wrokkel vond het goed en Else ging met hem mee. „Ik heb nog nooit zo'n eigen aardig geval onderhanden gehad", zei Phil, toen zij in zijn werk kamer zaten. Weken ben ik al met een zaak bezig, die eigenlijk helemaal geen zaak is, omdat er geen enkele aanklacht is inge diend en het misdrijf door de meest belanghebbende persoon is ontkend. En toch komt die per soon mij bij herhaling opzoeken om te praten over die zaak, die eigenlijk geen zaak is! En ik be- al reeds verscheidene malen met moei me er dan weer mee, om- toe? En toen wist ik zeker, dat het jonker Frans was, want hij antwoordde: Pat, kindje, we hebben ons er allebei vies inge werkt en de hemel mag weten, hoe we eruit raken!" „Op dat ogenblik kropen zij de gracht uit en ik verborg mij snel achter een seringenstruik. Tot mijn verbazing zag ik, dat het de geoloog, mr Smith was. Toen zij uit mijn ogen verdwenen wa ren, ben ik weggegaan". „Ga nu ook maar weg!" ant woordde de graaf. „Maar denk erom: alles blijft diep geheim, begrijp je me?" „Tot uw dienst, mylord!" Si mons maakte een diepe buiging en vertrok. Graaf Dungrave legde zijn bei de armen op het bureau en liet zijn hoofd erop rusten. Zijn ge dachten leken eerst een malle molen. In wilde vaart draaiden zij in zijn hersens rond. Af en toe kreunde hij. Allengs kwam er meer orde in. Dus die geoloog was jonker Frans! En Pat had dat.... ja, waarom eigenlijk?" Else lachte en vulde aan: „Omdat je beroepsneus je zegt, dat aan deze zaak een heel eigenaardige lucht zit; omdat je beroepsogen er allerlei vreemde dingen in zien; tenslotte omdat je beroepsinstinct aanvoelt, dat het in werkelijkheid een van de meest gecompliceerde zaakjes is, die je ooit hebt meegemaakt". „Ik geloof inderdaad dat het zo is", antwoordde Phil. „Ik ben werkelijk benieuwd, wat de graaf ons mee te delen heeft". Een kwartier later zat de graaf tegenover hen. „U moet me goed begrijpen, hoofdinspecteur, dat alles wat ik nu ga vertellen, absoluut ver trouwelijk is. Ik kom niet als aanklager noch als iemand, die zijn toevlucht tot de politie neemt. Ik beschouw U slechts als mijn persoonlijke adviseur. Als U zich met mijn opvattingen niet kunt verenigen, zeg het mij dan meteen, want dan vertrek ik aanstonds." Phil dacht een ogenblik na voor hij antwoordde. De toestand werd steeds idioter. Een ogen blik voelde hij de neiging om de oude man tegenover hem toe te roepen: Wat heb ik eigenlijk met heel die kraam te maken? Denkt U, dat het hier een inlichtingen bureau is? Dat ik een particulier detective ben? Maar hij zat er nu eenmaal middenin. Dan had hij vroeger moeten spreken. En hij wilde het geval tot het einde meemaken. Daarom antwoordde hij tenslot- „Spreek vrijuit, graaf, maar als het over dingen gaat, die tegen de wet indruisen, voel ik mij niet tot stilzwijgen verplicht." De graaf moest toegeven, dat Phil gelijk had. „Ik zaj het U dan maar mede delen. En hij vertelde van de ontdekking dat jonker Frans hem bedrogen bad en als mr Smith in Enfieid verbleef. Wat nog erger was; hij had geregelde samen komsten met zijn zuster" Bij dit gedeelte wond de graaf zich weer op. „Waarom heeft mijn vrouw dit feit voor mij verborgen gehou den? Kunt U hiervoor een ver klaring geven, hoofdinspecteur? Of U, juffrouw Else?" „U weet, hoe zij aan elkaar hangen", zei Else vriendelijk. „Het kan heel goed zijn, dat Pat hem op een verschrikkelijke ma nier de mantel uitgeveegd heeft vanwege zijn bedrog ten opzichte van U, maar het U niet durft te vertellen". „En wat betekenen dan die woorden van hem: Pat, we zitten er vies in en de hemel mag we ten, hoe we eruit komen?" zei de graaf agressief. „Heeft hij dat gezegd?" vroeg Phil gretig. 6 .„Mijn butler heeft het met eigen oren gehoord. Maar dat is nog niet alles. Vanmorgen belde Milford mij op. dat er iemand dij hem was. die kostbare inlich tingen voor mij had, maar er tienduizend pond voor wilde hebben. Ik voor mij ben er ech- teL Yan overtuigd,' dat Milford zelf die inlichtingen te koop aan biedt en dat die inlichtingen wel betrekking zullen hebben op dat stuk zwager van mij. Waarschijn lijk wil de oude deugniet Frans zelfs verraden aan mij". (Wordt vervolgd) ALKMA/ vond in hei wat was i tionaal Ja seerd door maar", waa zou worden gen hoogge ten. N.a.v. een den met eei van de A over een v< critiek, lijk om vooraf punt van o lichten. Di1 amateurs a op de allei Muziek"! De andere altijd en schikt. Ve prestaties b die men in met bepaal reiken. Ten beoordeeld, kunnen aai theus-Passio Nationaal Welnu, w was ieder laten wij on „Jazz". De uiting! ren doorgaa aan de Jaz aarding van Het dixiel a. d. Zaan die zich oj Jazz-terrein ceren was benaderde De overig „de z.g.n." Hera-Boptet beeld, zowe baar, van de vervelende ziek van een reeks tot in den onmogelijk leiden. De slappe houd laatsu'itdruld ten zo nu met elkaar niet de mil spel van hu ling onderhc pianist, pluk a.h.w. „uit 1 kers hebber en dan te D.A.W. BEKERS ALKMAAl hoorlijke pit dag naar J. P. Hause het behaald plaats, viel niet zozeer falen van ders, doch dere ploegen omdat zij schikten, die van het prog Het feit. direct al nieuw ontwo plaatste, sten ning; in de Ook de estafi meter wissel het 1.53,0 een 6e plaa ook als 6e slag heren Ad Boxem traind op heren. Het 7e plaats in Slikker de 150 m vnr op eerstgen 2.09.3 en de verzamelde mer wel enl andere clubs door als hoger te eii Op de dai voor de bel Tenkink 5e slag in 1.11 op de 4 x de een hee 3e te word volledig ve nummer. A< MAAI HET GT Nederl „De abonn. B. 7.30 WAPEN Propagc Alkmaa verenig. OUDE Klave.j^. Bioscopen HARMONI have is 8 uur. VICTORIA (14 jaar) CINEMA: (18 jaai REX' van jaar). DINS H ET G1 toneeh I.v.A.C 8 uur. WAPEN Automc 8 uur. HARMOI Kennen uur. KOEKEN R.K. Bioscopen Als Maand als Maan RUSTEND] loo): en 8 OUDE Biljartc Waters tan Dinsdag 21.45 15.55 uu

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2