Moeilijke opdracht voor T.C. afdeling Noord-Holland Z.F.C. door jeugd met 5-4 geklopt Districtswedstrijden in reddend zwemmen KOLFSOCIETEIT 100 JAAR Jan Peetoom promoveert naar hoofdklasse PRACHTIGE PRIJZEN BIJ NATIONALE KOLFFEESTEN Pagina 6 Maandag 8 Maart 1954 VITESSE-AFD. ELFTAL 5-2 Fabriceer in twee maanden een winnend afdelingselftal Maar liet kan nog DE WEDEROPBOUW VAN HEUSDEN KNAP WERK VAN DE JONGEREN ER GROEIT EEN N.A.C.O.-GARAGE Uitstekende biljartprestaties Ook Broerse en Koomen gaan over Beslissing viel kort voor tijd ALGEMENE LEDEN VERGADERING L.T.B. Nation, wedstrijden Barsingerhorn VOORLOPIGE KOLFUITSLAGEN (Van onze sportredacteur) We kennen de leden van de volijverige Technische Commissie van de afdeling Noordholland zo al „enkele" jaren. Jan van Ketel, „Dok" Wilmink, „meester" Westenberg, Wim Stelling, Piet Mars, zijn al jaren habitué in deze omgeving. Res en Bouma vormen het nieuwere element. Optimisme heeft dit sportieve stel voetbalenthousiasten altijd volop ten toon gespreid. Zij hebben deze uitstekende eigenschap in de komende acht a negen weken dubbel en dwars nodig. Want er is iets mis. „Something rotten" in ihet afdelingselftal, dat zovele jaren in het Vierbonden- tournooi een eerste viool speelde, tot ergernis van alles wat Amster dam als vaststaande sterkste be schouwde. We hebben Zaterdagmiddag op het prachtige CSV Sportpark in Bakkum ons hoofd staan schud den, negentig minuten lang. Want we hebben maar niet kunnen be grijpen, dat wat daar in het veld stond tegen de derde Klas KNVB- er Vitesse „het van het" van de afdeling Noord-Holland was. We geloven het eerlijk gezegd ook niet. In de afdelingen Noord-Hol land moet een sterker elftal op gesteld kunnen worden, dan deze machteloze elf, waarvan er vier met veel moeite een voldoende konden halen Haverkoek (Helder II) verdedigde zijn doel met veel bravour. Hij kon weinig uitrich ten tegen de vijf doelpunten, die de Vitesse-voorhoede fabriceerde. De verdedigers wel. Spil de Maar begon zo erbarmelijk slecht, dat de anders zo resolute Heddes (SRC) keer op keer aarzelde en geen schim was van wat hij we zen kan. Daarbij kwam nog. dat Geesink (ODIZj aan de andere zijde nog slechter was. Ge be grijpt hoe deze verdediging als een zeef was, want Vos (Berk hout), hoe verdienstelijk hij ook soms de aanval steunde, maakte voor de rust de blunder om de gevaarlijkste man uit de Vitesse- aanval, Valk, volkomen vrij spel te geven. Alleen Karsten (SEW) kon in deze achterhoede een be hoorlijke indruk maken. Als we dan in de voorhoede nog noemen Dekker (Flevo) en v. d. Schaaf (ODIZ), de maker van de twee tegenpunten, zij we aan het einde van ons latijn. Daarbij kwam nog, dat enkele spelers door de nood gedwongen op voor hen onbekende plaatsen HEUSDEN. Het door de oor log zwaar geteisterde Maasstadje Heusden is zich langzaam maar zeker aan het herstellen. Onlangs is men begonnen met het dem pen van de Demer en is een nieuwe riolering aangelegd. Ver der kwam tot stand de aansluiting op het mijngasbedrijf. Dit jaar hoopt men te beginnen met de bouw van het nieuwe raadhuis. Thans staat de automatisering van de telefoon voor de deur. De indienststelling der automatische telefoon, centrale Heusden, zal geschieden op Dinsdag 16 Maart a.s. stonden. Heddes rechts- inplaats van linksback, Craus (Flevo) linksbuiten inplaats van rechts binnen Roer moet om Zo moest dit elftal, dat teke nen van ongetraindheid vertoonde en slecht «overwinterd leek te hebben, wel kansloos ten onder gaan (32). En nu mogen de heren van de T.C. zijn afgegaan op de proe ven van bekwaamheid, die deze knapen voor de winter aflegden in Egmond, een feit is het, dat de meesten van hen momenteel (en dat is begrijpelijk) volstrekt faalden. Er zullen in allerijl o.i. nog enige selectiewedstrijden ge speeld moeten worden om alsnog de gelegenheid te scheppen van een iets ruimere keus. Het was heus zo gek niet, wat de heer Westenberg naar voren bracht na afloop. „Laat een combinatie van clubs als VIOS, SRC, WGW en JVC eens spelen tegen een elf tal van de rest van Noord-Hol land". Want het zou ons persoon lijk helemaal niet verwonderen, als uit deze clubs een elftal ge formeerd kon worden, dat sterker, homogener is, dan het team, dat Zaterdag kansloos ten onder ging. Spelers als Koot (grote ervaring) Mosch van VIOS, Heddes, Kok, Sneekes (SRC), Hoornsman, Blaauboer (JVC) Huigen (WGW) we noemen er zo maar een paar voor de vuist weg, zijn de moeite van een extra selectiewedstrijd waard. „Poot" dan de St. George- spil Boots er ook tussen. Ge zult van deze Spierdiiker plezier kun nen beleven. In ieder geval meer dan van de Maar. En zou er nu in dat oersterke Alcmaria V. III, dat onbedreigd kampioen is gewor den in de reserve le klas geen enkele speler zitten, die het pro beren waard is? „Er is optimisme nodig om te willen beginnen aan een geheel nieuwe opbouw van het afdelingselftal, luttele twee maanden voor het Vierbonden- toornooi." De E.C. heeft de eigen schap volledig tot haar beschik king. Daarom zijn we erg nieuws gierig naar het vervolg van de proefnemingen, die ongetwijfeld na deze 52 debacle zullen vol gen. HOORN. De nieuwbouw van de NACO-garage nabij het station maakt voortgang. Mocht het werk ongeveer zes weken stil hebben gelegen door de vorst, dezer dagen zijn de metselaars, timmerlieden, schilders en al die mensen die er meer nodig zijn om een garage te bouwen, met frisse moed naar het werk ge togen, om de grote hal verder af te 'bouwen. In Juni hoopt men met het gebouw gereed te komen en waarschijnlijk reeds eind April zal de overspanning worden aan gebracht. Deze overkoepeling, die van gelijmd hout is gemaakt en reeds geheel klaar op vervoer vanuit Doetinchem naar Hoorn wacht, zal 25 meter breed en 50 meter lang zijn. Wanneer de garage geheel af gebouwd is, zal ze 27 a 28 auto bussen kunnen herbergen. Dit is wel een grote vooruitgang: de capaciteit van de oude garage in acht genomen, die plaats bood aan slechts 18 autobussen. Boven dien komt er in de hal een groot kantoor, waarin ondergebracht 'n personeelslokaal voor chauffeurs en conductrices, een waslokaal, een informatiebureau en een di- recti ©kamertje. ALKMAAR Hoewel wed strijden tussen leden van red dingsbrigades niet zo tot de ver beelding van het publiek spreken als ontmoetingen tussen speci fieke wedstrijdzwemmers, was er Zaterdag in De Overdekte te Alkmaar toch een vrij grote be langstelling voor de aldaar ge houden wedstrijden van het district Noordholland van de Kon. Bond tot het redden van drenkelingen. De ploeg uit Alkmaar was hierbij ernstig gehandicapt door dat hun beste zwemmers/sters, die tevens lid zijn van DAW, met deze club mee waren naar het bekende Hauserhekertournooi. Desondanks sloegen de overigen zich er prachtig doorheen; vooral de adspiranten boekten menige zege. Bij het beschouwen van de tij den dient men er rekening mee te houden, dat op enkele estafet tes na. alle wedstrijden volledig gekleed moesten worden ge zwommen. De algehele indruk was toch zodanig, dat wij het volste vertrouwen mogen stellen in onze redders, die ook deze zomer weer in Bergen aan Zee de strandwadht zullen verzorgen. De uitslagen waren: 50 m. schoolslag gekleed dames: le D. Turkenburg (Him 54.7, 2e A. M. Zaal Hilgers (Asd) 57.1 3e M. v. Dijk (Him) 57.4. 50 m. idem heren: le H. Zijlstra (IJm) 48.4, 2e D. v. Zonneveld (Him) 50.4 en 3e P. Smit (Him) 50.6. 25 m. schoolslag gekleed meis jes: le N. Hilckman (Amr) 25.8, 2e A. Langenberg (Amr) 27.4 en 3e M. Grader (Asd) 27.8. 25 m. idem jongens: le H. Smit (Amr) 21.4, 2e R. Heek (IJm) 22.2 en 3e J. Kalis (Amr) 24.4. 50 m. rugslag gekleed dames: le D. Turkenburg (Him) 1.04; 2e P. v. Bruggen (Him) 1.09.6 en 3e M. v. Dijik (Him) 1.11.7. 50 m. idem heren: le D. v. d. Berg (Asd) 1.08.4; 2e D. v. Zon neveld (Hlm) 1.15.8 en 3e J. Keur (IJm) 1.17.8. 25 m. idem meisjes: le M. Smit (Amr) 33.8, 2e C. v. d. Sluis (Amr) 36.1 en 3e M. Grader (Asd) 39. 25 m. idem jongens: le H. Smit (Amr) 28.2. 2e G. Langenberg (Amr) 30 en 3e P. Ham (Ami-) 36. 3 x 25 m. wisselslag gekleed dames: le Haarlem 1.14, 2e Alk maar 1.25.4 en 3e IJmuiden 1.32.1. 3 x 25 m. idem heren: le IJmuiden 1.13.1, 2e Haarlem 1.16 en 3e Amsterdam 1.17.2. 3 x 25 m. idem meisjes: le Alkmaar I 1.29.9, 2e Alkmaar II 1.39.2 en 3e Amsterdam 1.49.2. 3 x 25 m. idem jongens, le Alkmaar I 1.24.4, 2e Alkmaar II 1.26.6. 4 x 25 m. sleepestaf. Dames: le Haarlem, 2e Amsterdam. 4 x 25 m. idem heren: le Am sterdam. 2e Haarlem. 8 x 25 m. estaf. schoolslag ge mengd: le Alkmaar 2.32.2, 2e Haarlem 2.40 en 3e IJmuiden 2.40.1. 25 m. schoolslag gevolgd door 25 m. drenkeling slepen: dames: le. D. Turkenburg (Hlm) 51.7, 2e R. v. Niekerken (IJm) 56 en 3e A. M. Zaal Hilgers (Asd) 56.8. Idem heren: le D. v. d. Berg (Asd) 48.8, 2e L. Sparrius (IJm) 51.1 en 3e J. ELswijk (Amr) 52.2. BARSINGERHORN. In het midden latend of mr de Boer van Hoogwoud dan wel de heer J. v. Kleef uit Bovenkarspel straks met de erepalm van de personele wedstrijden van het Nationale Kolftournooi te Barsingerhorn gaat strijken, of dat nu Hoogwoud de corpswedstrijd haalt in de le of „Op Maat" in de 3e klasse, het opmerkelijke feit dat de kolfsociëteit „Barsingerhorn" een eeuw lang heeft bestaan, is alleszins waard om aan de vergetelheid te worden ontrukt. veld terug. Maar de jonge ach terhoede (met de drie invallers Tiemes (KFC), Snelders (Zaan dijk) en Plooyer (Zilvermeeu wen), verdedigde zich zo hard nekkig, dat er vooralsnog geen doorkomen aan was voor de fel op doelpunten beluste Zaandammers. Vooral de rustige Volendam-spil Kroon leverde in deze fase van de strijd uitstekend werk. Hij schakelde de oud-Geel Zwart- en Helder-speler Driehuis volkomen uit. ToCh kon de jeudg niet ver hinderen, dat de ZFC'ers hun achterstand geleidelijk aan ge heel inliepen door doelpunten van nederlaaag met grote cijfers moe ten laten opdringen? Dat nooit! De ZFC-ploeg, die tot op dat mo ment eigenlijk met weinig bezie ling had gespeeld, ging plotse ling uit een ander vaatje tap pen. Zij verhoogde het tempo en drong de jeugd geheel op eigen Jan Peetoom, de biljarter uit Schagen, is hoofdklasser gewor den. Tijdens de voorwedstrijden om 't Nederlands kampioenschap ancer-cadre 38-2 klein-biljart te Zaandam, heeft de Schagenaar Zaterdag drie voortreffelijke pres taties geleverd, die er tezamen oorzaak van waren, dat hij de moyenne-grens van 24 ruim schoots overschreed. Reeds in zijn eerste partij van Zaterdagmiddag liet Peetoom zien, dat hij er zin in had. Hij had er kennelijk zijn zinnen op gezet de sterke Zaandammer Koomen zijn eerste nederlaag te bezorgen. Het werd een prachtige partij, waar in beide spelers de toeschouwers herhaaldelijk in verrukking brachten met uitstekend spel. Een voortreffelijke serie van 177 van Koomen kon Peetoom niét ver ontrusten. Integendeel, de Schage naar kwam met een serie van 106 voorbij de Zaandammer en reeds na zeven beurten kon hij zich glimlachend oprichten: een ge wonnen partij met een gemiddelde van 50 rond! Ook tegen Beekhof was Peet oom goed op dreef. Een serie van 155 gaf de Schagenaar een uit stekende ruggesteun en hoewel hij twee beurten meer nodig had dan in zijn eerste partij om Beek hof kansloos te verslaan (de Am sterdammer kwam niet verder dan 170), toch schoot andermaal zijn algemeen moyenne omhoog dank zij een gemiddelde van 38.88. In zes beurten! In zijn laatste partij trof Peet oom het niet, dat zijn tegenstan der Steffers dank zij een fraaie serie van 172 beduidend op hem uitliep. De Haarlemmer was zo goed in vorm, dat hij de partij in zes beurten uitmaakte, toen Peetoom nog op 104 stond. Vast beraden begon de Schagenaar aan zijn nastoot, waarin hij er min- ZAANDAM. Het Noordhol- lantls jeugdelftal heeft. Zaterdag avond op het door schijnwerpers verlichte ZFC-veld voor een handvol toeschouwers, die de koude hardnekkig' negeerden om eindelijk weer eens voetbal te zien, een uitstekende prestatie ge leverd door een volledig ZFC in een aantrekkelijke wedstrijd, die •een grillig score-verloop had, op de valreep met 54 te verslaan. Ramakers, De Graaf en v. d. Horst. De jeugd was edhter on- Toen de lange KFC-Unksbur- getwijfeld gehandicapt door het ten Riet Fleur twee minuten na feit, dat zij in de tweede helft- de rust de Noordhollandse jonge- nog eens met drie invallers a-en aan een 41 voorsprong hielp moesten spelen, doordat achter- leek een debacle voor ZFC met een volgens Kat (QSC), Lingbeek onmogelijk. De roodwitte Zaan- (hRC) en Van '1 Kaar (KFC) dammers schrokken ervan. Zou- met blessures het veld moesten den zij zich door de provinciale verlaten. Vooral de uitstekende voetbal'hope, die notabene nog HRC-doelman, die deze avond zonder drie sterke troeven moest vele open doekjes verdiende, was aantreden (de Volendammers minder gelukkig, want toen hij Bond en Karreigat en de HRC er bij een vliegend schot van de Ten Braaak waren plotseling de ZFC'er De Graaf het leer onge- eer waardig gekeurd 's middags (ukkigerwijs tegen zijn hoofd in Amersfoort met het KNVB- kreeg, ging 'hij groggy. Linglbeelk jeugdelftal mee te spelen), eenjje,p daarbij waarschijnlijk een lichte hersenschudding op. Hij werd vervangen door Schouten (OSV). Voor Kat en Van 't Kaar kwamen Den Osch (HRC) en Jietz (WFC) in ven. Verrassing. ZFC wilde kennelijk meer dan een gelijk spel. Maar de jeued stond niet meer toe Het was ver kwikkend te zien met welk een enthousiasme die jongeren zich gezamenlijk 'in de moeilijke strijd wierpen en voor het doel van de talentvolle Schouten een muur optrokken, die een onneembare vesting bleek voor de ZFC'ers. En terwijl eigenlijk iedereen zich af vroeg hoe lang de jeugd dit nog Ikon volhouden kreeg de lange Zaandijik-midvoor Groot één mi nuut voor tijd de bal te pakken en met een sneltreinvaart sprintte hij de logge ZFC-spil Kuyper voorbij, rende op het doel af en met een kort bekeken tikje trapte hij bet leer juichend net. (45). Dat was de beloning voor het geestdriftige spel van de jeugd, die vooral voor rust vlagen van goed voetbal -had laten zien. Wel iswaar had ZFC al na 7 minuten door CornelAs.se de leiding geno men, maar verrassend snelle tegenaanvallen van de jongeren waren oorzaak, dat de jeugd dank zij fraaie doelpunten van Fleur, Swart (Pumersteyn) en Groot met een niet verwachte 31 voor sprong gingen rusten, die zoals U reeds weet eerst nog 4^—1 werd, alvorens de ZFC'ers in een uiterste 'krachtsinspanning de ach terstand geheel konden inlopen. Hoewel zij de Volendammers niet konden doen vergeten, speel den de invaller-backs toch een prima wedalTijd. In de halflinie was Kroon uitstekend, voldeed ook Van 't Kaar wel, maar viel Plooyer wat tegen. Zonder be paalde uitblinkers te tellen, was de aanval als geheel toch ge vaarlijk. Zowel Swart Feller, Groot, Kat ais Fleur heoben ze ker voldaan. Waarlijk, Noord holland kan vertrouwen hebben in zijn voetbaljeugd! stens 104 moest maken, wilde hij de promotiegrens bereiken. Het was een zeer moeilijke opgave, maar Peetoom putte blijkbaar moed uit zijn prestaties van de eerste partijen, want zeer secuur begon hij een serie op te bouwen met ragfijn, klein spel. Rond de honderd ontstonden er enige moeilijkheden, maar enige zeer fraaie piqué's brachten hem weer in zijn vertrouwde spel en toen was het duidelijk, dat hij het ver eiste aantal caramboles zou beha len. Er ging een applaus op toen de 104e carambole een feit werd. Peetoom ging echter door. Steeds meer caramboles wist hij te pro duceren, in een snel tempo ging hij op de 200 af, die hij lachend haalde, en een moment leek het er op dat hij zelfs de partij nog remise zou maken na deze hope loze achterstand. Helaas, het snel le spel had hem waarschijnlijk wat overmoedig gemaakt, want bij de 212e beurt legde hij niet se cuur genoeg aan en miste zodoen de een eenvoudig bandstootje. Niettemin was Peetoom meer dan tevreden. Hij had niet alleen de hoofdklasse bereikt, maar zijn se rie van 212 was tevens de hoogste van het gehele tournooi. Goede prestaties Het zou onbillijk zijn tegenover de andere spelers alleen iets van Peetoom te zeggen, want er zijn in dit tournooi nog meer uitste kende prestaties geleverd. Behal ve Peetoom promoveerden beide Zaandammers Broerse en Koo men. Broerse won al zijn partijen, Koomen verloor de laatste drie, maar behaalde niettemin het hoogste algemeen gemiddelde, n.l. 28.21. In dit tournooi zij dus uit stekende prestaties geleverd, die moedgevend zijn voor de toekomst van de Nederlandse biljartsport. De eindstand luidt tenslotte: Broerse 12 2100 81 25.92 144 Peetoom 8 1895 74 25.60 211 Steffers 8 1830 91 20.10 172 Koomen 6 1862 66 28.21 181 Lamers 4 1584 94 16.85 100 Beekhof 2 1362 76 17.92 90 Van 't Hof 2 1443 96 15.03 84 HEILOO. Het bestuur van de L.T.B. afd. Heiloo houdt op Donderdag 11 Maart a.s. in café Admiraal een algemene leden vergadering. De zeereerwaarde pater Gerritsen zal een lezing houden welke speciaal van be lang is voor de heren veehouders. Ook is er bestuursverkiezing. De heren H. Korthouwer, Jacob Swart en P. A. Koppes zijn af- tredend; zij hebben zich herkies baar gesteld. In verband met de belangrijk heid van deze vergadering rekent het bestuur op aller opkomst. Hiervoor hebben de bestuurde- ren trouwens zelf al gezorgd door een nationale wedstrijd van vijf dagen achtereen te organiseren in het daarvoor uitnemend geschik te bedrijf van de heer P. Mole naar. Hoewel Vrijdag reeds een begin gemaakt werd met de wed strijden van de 3e klassers, vond Zondagmiddag in aanwezigheid van tal van sport-prominenten en tientallen kolfbroeders de officiële opening van de feestelijkheden plaats. Een oude sport Voor de niet ingewijden is hel wel interessant er aan te herinne ren dat het kolven al een heel oude sport is, wat blijkt uit diverse schilderstukken, o.a. van he kostbare paneel van Ba rend Everz. uit 1663 in de raads zaal van de oude Hanzestad Kam pen. Zaalkolven wordt practisch alleen beoefend in Noord- en Z. Hollandin énkele Utrechtse plaatsen en in de Zeeuwse stad Goes. De beoefening eist een bui tengewoon grote vaardigheid: een vaste hand, scherp oog en de con centratie om elke slag tot op fracties van millimeters zuiver vooraf te berekenen. Elke „slag" bestaat uit drie delen. Een uitslag, waarbij de gummi of sajetbal met een zware stick via een paal zo mogelijk tegen of dichtbij de paal aan de andere zijde van de baan moet worden geslagen. Dat is no dig, want bij de volgende „op slag" moet de bal weer via de tweede paal zo dicht mogelijk bij de eerste paal komen, om bij de derde phase, de puntenslag een kans te hebben op een redelijk aantal. Dit aantal wordt dan aan gegeven door het cijfer van het vak. 12 is het hoogste t.w. in het vak vlak tegen het einde van de baan, en dus uiterst moeilijk te bereiken. Toch zijn er kolvers die het bestaan om per vijf slagen 57 of 58 punten bijeen te timmeren. Zulken behoren uiteraard in de eerste klas thuis. Men kan er vei lig van op aan dat een beginne ling honderden uren kan trainen voordat hij in staat is om ook maar één paal te raken. Officiële opening Voordat het door de persfotogra fen vereeuwigde feit van de ope ningsslag door burgemeester Blaauboer plaats vond, had eerst de heer KI. Dekker, voorzitter van de jubilerende vereniging, een welkom toegeroepen aan zijn vele gasten uit de vier provinciën. Dat burgemeester Blaauboer en wet houder Wiedijk geen enkele kolf- avond in „De Fortuin" overslaan, houdt een compliment in voor de aantrekkelijkheid van het spel, zei hij. Markeur Aris Berkhout, die de 7 kruisjes al lang is gepasseerd, heeft de moed kunnen opbrengen om alle vijf dagen weer actief werkzaam te zijn. Er zijn talloze prachtige bloemstukken en felici taties ingekomen van kolfsociëtei- ten elders in den lande. Maar spreker was bijzonder blij met 't bloemstuk van de vrouwenorga nisaties, want daaruit blijkt toch, dat de dames het wel eens wat erg late thuiskomen van hun echtge noten blijkbaar toch niet zó ern stig aanrekenen als wel eens ge dacht wordt. Zaalhouder Mole-» naar mocht een erkentelijkheids betuiging in ontvangst nemen voor de prima ingerichte en keu rig met levende bloemen ver sierde baan en zijzalen. De in 1854 opgerichte sociëteit trad in 1895 tot de Nat. Kolfbond toe en werd in 1904 koninklijk goedgekeurd. Ze telt 35 leden, waarvan 20 spelenden. De heer P. Kater, nestor van de vereniging, is met zijn 77 jaren nu al ruim een halve eeuw (52 jaren) spe lend. En geef hem nog de ruimte, want hij speelt nog uitstekend. Oprichter was Dirk Schenk Azn., de grootvader van de kortelings overleden voorzitter Jan Schenk, welks heengaan door alle vrien den nog steeds diep wordt be treurd. Het was een sportief mens. Tussen de talrijke kostbare prij zen bevindt zich de „Jan Schenk beker" aangeboden door de zoons van wijlen de heer Schenk. Door deze beker zal ongetwijfeld de herinnering aan hun, door allen zo geëerde vader levendig be waard blijven. De heer Mallekote, voorzitter van de Ned. Kolfbond vertelde, dat i het hoofdbestuur dit eeuwfeest zo belangrijk vond, dat men met 5 van de 7 leden aanwezig wilde zijn. Trouwens, hij toefde graag tussen de vrienden te Barsinger horn, want, zo wist hij uit erva ring, het is daar als regel heel goed Honderd jaar is 'n tijd wel ke men zich moeilijk realiseren kan. Vermoedelijk zouden de stichters onze huidige wereld iet wat beangstigend vinden. Dan schetste spr. de grote ver diensten van wijlen Jan Schenk voor de kolfsport. Hij verwachtte dat het spel om de-„Jan Schenk- beker" aanleiding zou zijn om diens richtlijnen op te volgen. Burgemeester P. Blaauboer schilderde de opvoedkundige waarde van een kolfsociëteit. Men treft er leden in van verschillende levensbeschouwin gen en politieke inzichten, die hier elkaar Ieren waarderen. De onderlinge waardering voor elkaar Bij de kolfwedstrijden te Barsingerhorn ontbreekt burge meester Blaauboer nooit. Ge kunt hem hier de eerste klap zien geven, terwijl de deelnemers belangstellend toezien. BARSINGERHORN Zoals elders in dit blad gemeld, viert de Kolfsociëteit Barsingerhorn haar 100-jarig bestaan. Bij gelegenheid hiervan werden op 5, 6, 7 en 8 Maart nationale kolffeesten ge houden, waarbij de Kolfsociëteit een 15-slagenwedstrijd had geor ganiseerd, om bijzonder aantrek kelijke prijzen. Deze festiviteiten werden geopend door de voorzitter van de „Soos" de heer K. Dekker Vrijdagmiddag omstreeks drie uur met een hartelijk woord van wel kom, waarna burgemeester Blaau boer de afklap verrichtte. Deze eerste middag en avond werden geen hoge scores gemaakt, doch dit veranderde Zaterdag, toen de scores opliepen tot fantas tische hoogten. Het was dan ook de moeite waard, om eens extra zijn best te doen om een van de fraaie prij zen te bemaohtigen. Uw verslaggever heeft de ge legenheid gehad eens een kijkje bij de uitgestalde prijzen te ne men, en wilt U wel geloven, hij stond er gewoon bij te watertan den. Door de fam. Schenk was de J. A. Sehentobeker beschikbaar ge steld voor de kolver van Barsin gerhorn, die de hoogste punten had geslagen. Voor de le klas gummi lag er een koekoeksklok als eerste prijs een electrische pendule als 2e pr., een lepelrek als derde prijs, een nikkelen jampothouder als enkele serieprijs, en een set lepels als dubbele serieprijs, aangeboden door P. Mtflenaar. Voor de 2e klas gummi: le prijs een barometer, 2e prijs 6 Gero- messen, 3e prijs een cassette thee lepels, enkele serieprijs een siga- rettenstandaard, dubbel serieprijs een tafelbestek. Voor de 3e klas gummi: le prijs een theemuts, 2e prijs een rook stel, 3e prijs een fruitschaal, 4e prijs zilver en houder voor aroma flesjes, 5e prijs een stel taartvork jes, enkele serieprijs een asbak, dubbele serieprijs een grote vaas. Voor de eerste klas sajet: le pr. 6 vorken en lepels, 2e prijs een AEG kookplaatje, 3e prijs een tin nen sierkan, enkele serieprijzen een slacouvert, dubbele serieprijs een bronzen siertheepot. Voor de 2e klas sajet: le prijs een electrische snelkoker, enkele serieprijs handdoekenrek, aange boden door Fa. Zwaan en Zoon, dubbele serieprijs een rouleer- asbak. Twaalvenprijs, medaille, aange boden door burgemeester Blaau boer. Elvenprijs, medaille, aangebo den door P. Kater. Tienenprijs, medaille, aangebo den door W. van der Oord. Hoogst aantal punten sajet 2e klas, medaille, aangeboden door K. Dekker. 3e klas gummi, voor de kolver met het hoogst aantal punten, die buiten de personele prijzen valt, een beker, aangeboden door Hei- nekens Brouwerij. Verder een aantal medailles in brons en nikkel, ieder met drie insignes met het wapen van Bar singerhorn als korpsprijzen, aan geboden door gemeentebestuur, Boerenleenbank en Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij „Bar singerhorn". De officiële opening van het fes tijn vond plaats Zondagmiddag 2 uur. Een verslag hiervan vindt U elders in dit blad. Om de kolvers gedurende de tijd, dat zij niet aan de slag wa ren, aangenaam bezig te houden, waren verschillende attracties op gesteld, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt, temeer, daar ook daar nog prijzen waren te verdienen. Wij noemen hier o.a. de brug, een knikkerspel en speerwerpen op een draaiende schijf. De keuken van de heer Mole naar was als gewoonlijk bij der gelijke gelegenheden, dat wil dus zeggen: prima, terwijl de kolfbaan heerlijk verwarmd en gezellig verlicht was. rechtvaardigt een voortgaande bloei van de kolverij. Hierna werd een begin gemaakt met de strijd in de 1ste klassen gummi en sajet, welke zich blij kens de intense stilte tijdens de actie en de stormachtige ovaties na bijzondere slagen, mocht ver hogen in een buitengewone be langstelling bij het honderdkop- pige publiek. In latere uren, toen de grootste interesse wat verebde en een deel der spelers moest wachten op de volgende ronde, begaven velen zich naar voor- of zijzaal voor het beoefenen van behendigheidsspelen of een ande re bezigheid aan een van de vele attracties die voor dit doel waren opgesteld. BARSINGERHORN. Ondanks het slechte weer, waren de kol vers Zondagmorgen al weer van heinde en ver aanwezig, om te trachten een van de fraaie prij zen in de wacht te slepen. Er heerste een gezellige sfeer, en af en toe een spanning wanneer het ging om een moeilijke klap, ge volgd door een applaus wanneer die goed werd gemaakt. En er werden goede klappen gemaakt, die samen weer goede series vormden, getnige de goede uit slagen, zoals die tot nu toe be kend zijn. Lang alle kolvers zijn echter nog niet aan de beurt geweest, en er kan nog heel wat gebeuren, hoewel van enkele standen be twijfeld kan worden of zij zul len worden overtroffen. Wanneer wij bij de corpsen gaan kijken, dan zien we het vol gende beeld: Barsingerhorn te Barsinger horn 2e klas gummi 355 punten: 3e klas gummi 329 punten. Alkmaar te Alkmaar 2e klas gummi 365 punten. 3e klas gum mi 306 punten. Gezellig Samenzijn te Zuid- Sóharwoude le klas gummi 400 punten, 2e klas gummi 378 pnt. Bovenkarspel te Bovenkarspel le Mas gummi 429 punten. Hoogwoud te Hoogwoud le klas gummi 453 punten; 2e klas gum mi 350 punten; 3e klas gummi 351 punten. Qp Maat te Zuid-Sclharwoude 3e .klas gummi 329 punten. Onder Vrienden te Oudkarspel 2e klas gummi 385 punten; 3e kl. gummi 359 punten. Over de helft te Nieuwe Nie- dorp 2e klas gummi 307 punten. St. Maartensbrug te St. Maar tensbrug le klas sajet 390 pun ten. Zodat iri de le klas gummi Hoogwoud ver aan de kop staat met 453 punten, een score die nog niet zo een twee drie te ver beteren is. Maar het eerste klas corps van Barsingerhorn moet nog slaan, en dat zijn geduchte concurrenten. In de tweede klas gummi wint momenteel Oudkarspel met 385 punten, maar kan nog gemakke lijk geslagen worden, omdat dit voor de 2e klas geen bijzonder hoge score is. Ook in de 3e klas staat Oudkarspei 'bovenaan met 359 punten, en maken hiermede een mooie kans op de korpsprijs. Ook de personele prestaties zijn niet voor de poes. J. van Kleef te Bovenkarspel sloeg in de eerste klas gummi een totaal van 158, gevolgd door Mr. H. de Boer te Hoogwoud, even eens met 158 en Klapper te Bo venkarspel met 153. Deze keer hoge scores kunnen echter nog verbeterd worden. In de 2e klas gummi behaalde J. Mulder te Oudkarsipel de hoog ste score. n.l. 147, met op de 2e plaats D. Ruiter te Hoogwoud (144) en K. R. de Jong te Bar- singerihorn (139). In de 3e klas gummi was de hoogste score voor S. Klaver te Oudkarpsel (133), gevolgd door Hagtingius, Bovenkarspel (132), C. Bakker, Hoogwoud (131); J. Kout Zd. Scharwoude (130) en J. Hink, Oudkarspei (126). In de eerste klasse sajet zwaait P. Kossen te St. Maartensbrug de scepter (138), gevolgd door J. de Leeuw, eveneens te St. Maar tensbrug (133). De hoogste enkele series wer den gemaakt door J. Kreuk te Hoogwoud (59), J. Mulder te Oudkarspel (57), en J. Prijs te Noord-Scharwoude (54). De hoogste dubbele series wa ren voor G. Deutekom te Noord- Süharwoude (111), J. Melder te Oudkarpsel (104) en K. Dekker te Oudkarspel (94). Deze cijfers geven de hoogste series aan in resp. de le, 2e en 3e klas gummiballen. Morgen hopen wij de volledige uitslag bekend te maken. Zullen er veel wijzigingen komen? We weten het niet, maar het is lang niet uitgesloten. Hoogste enkele serie le klas sajet K. Dekker Barsingerhorn (55); Hoogste enkele serie 2e kl. sajet F. Bloinmaert Barsinger horn (48).

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 6