Böë© f QB Magister Stokman sprak voor K.V.P. te Slootdorp Causerie van ir A. Groot op de jaarvergadering BURGEMEESTER CORRELJE opende hotel de Vries Hypermodern hotel te Callantsoog Belang der eenheid en resultaten R.K. KERK NOG TIJDIG KLAAR? Matthaus Passion te Alkmaar N.F.O., Kring Noord-Holland Convooi vergaan nabij Australië Haar kijkt U van op G-B BEHANGSELS Emigratie Stille Omgang L.T.J. Forum BOUWWERK VAN GROOT BELANG VOOR GEMEENTE CALLANTSOOG Komt vreemdelingenverkeer ten goede •VI ark! «mi Beurs Maandag 8 Maart 1954 Pagina 7 SLOOTDORP. Hoewel er in Middenmeer een bijeenkomst was vastgesteld, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, waar de katholieke vrouwen bijeen zouden komen, heeft het bestuur van de K.V.P. toch gemeend de vergadering te moeten laten doorgaan, omdat het de spreker deze avond het best gelegen kwam. Het bestuur was dan ook verheugd dat pater Stokman gekomen was en om half acht aanwezig was, terwijl hij nog tot half 6 in de Kamer moest zijn. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld toen de voorzitter de vergadering opende. Na een korte huishoudelijke vergadering, waarin notulen en jaarverslag door de secretaris werden voorgelezen en de pen ningmeester financiële verant woording aflegde, kreeg Mag. Stokman het woord. Spreker meende goed te doen om niet een van de vele politieke vraagstukken tot in finesses te behandelen, maar om een over zicht te geven van de vele pro blemen die thans urgent zijn en om daarna aan de vergadering de gelegenheid te geven vragen te stellen. Belang der eenheid Als eerste onderwerp behan delde spreker het belang van de eenheid van de katholieken in de K.V.P. Spreker meende dat die eenheid geen kwestie van geloof was, maar wel het middel om met de grootst mogelijke kans op succes de katholieke opvattingen omtrent staatsbestuur, maatschap pijleer en gezinsleven uit te dra gen. Het is onze plicht ons eigen einddoel steeds voor ogen te hou den. Het aardse leven mag zeker geen sta in de weg zijn om ons einddoel te bereiken, Wij moeten samengaan, opdat juist zo velen als mogelijk is het doel van him leven bereiken. Vooral in de organieke werken van de overheid, als DUW, gevan genissen, militairen, enz., waar het overheidsbeleid van zeer grote betekenis is in verband met het geestelijk en godsdienstig leven van de betrokkenen. De eerbied en erkenning van God, het uit dragen van de christelijke begin selen, zag spreker als de funda mentele taak, waarvoor zich niet enkel de katholieken, maar ook de christelijke partijen als een sterk blok moeten verenigen. Hierbij kwam spreker op de oprichting van de Landbouwwin- tersohool in de N.O. Polder. Door samenwerking van de christelijke partijen is er in het begin van deze eeuw een felle schoolstrijd gewonnen en hoewel plaatselijk, om allen zoveel mogelijk ten dienste te zijn, een federalistische school aantrekkelijk lijkt, meent spreker toch dat de vorming van de jonge mensen ernstig geschaad zal worden, daar ook vakken als biologie, erfelijkheidsleer en na tuurkunde, maatschappijleer, enz. wel degelijk vormende waarde hebben. Daarom moeten we niet aan enge kortzichtige politiek gaan doen, maar moet er een lijn wor den uitgestippeld op lange ter mijn, die de grootst mogelijke zekerheid geeft, dat de vormende en opvoedende waarde van het onderwijs tot zijn recht komt en spreker meent, dat een eigen milieu daarvoor de beste gelegen heid is. Toch moet ook de partij het algemeen welzijn behartigen en dat kan zij het best als alle scha keringen van onze katholieke samenleving bij haar onderge bracht zijn, Versnippering brengt niet alleen krachtsverspilling, maar ook het uiteenvallen van de sociale organisaties. Bovendien zal niet alleen van veel betekenis zijn het aantal, maar ook de des kundigheid van het team. Spreker kwam dan ook tot de conclusie dat de partij van de K.V.P. er een moet zijn voor alle katholie ken, die zich ook allen in de K.V.P. thuis voelen. Resultaten Sprekend over de bereikte re sultaten in het verleden memo reerde spreker dat de K.V.P. een minderheid vormde en daarom moet men zich afvragen hoe het mogelijk is het K.V.P.-program- MIDDENMEER Er wordt hard gewerkt om de kerk nog tij dig klaar te krijgen. De inwijding van de kerk was vastgesteld op 7 April, maar de vorstperiode heeft het werk nogal vertraagd. Nog meer tegenspoed kwam er door het overlijden van Jan Eloy Brom, edelsmid te Utrecht. Hij had met zijn broer Leo Brom van het kerkbestuur opdracht gekre gen om voor de verfraaiing van het hoofdaltaar en de Mariakapel te zorgen. Ook hierdoor ontstond vertraging in de uitvoering van de opdracht. Tenslotte overleed 19 Februari de heer Ohar-les Vos uit Maas tricht, een bekend beeldhouwer, die opdracht had om voor de vervaardiging te zorgen van het beeld van Moeder Maria en haar Kind Jezus, gelijkend op de Sterre der Zee. In hoeverre deze opdrachten voor 7 April nog uitgevoerd kun nen worden is nog niet te bezien, wel heeft aannemer Tuin met grote spoed getracht het kerk gebouw klaar te krijgen. De ce- mentvloer is reeds geheel gestort en komende week kan met de houten en tegelvloer een begin gemaakt worden. De centrale verwarming zal 10 Maart proef- branden, hetgeen wel nodig is voor het nog te verrichten schil derwerk. De orgelbouw is opgedragen aan de gebroeders Vermeulen te Alkmaar, die reeds met de werk zaamheden zijn begonnen. Met man en macht werkt stu- cadoor en schilder aan de gereed making van de pastorie, maar het binnenwerk dat nog verricht moet worden vordert no>p ge ruime tijd, zodat het gereed ko men van de pastorie nog niet met zekerheid is te bepalen. ma in praktijk te brengen. Heeft het samengaan met de liberalen in de vorige eeuw de vrijwording van de katholieken gebracht, het begin van deze eeuw heeft door de vorming van een rechtse rege ring de gelijkstelling van het onderwijs gebracht. Na de laatste wereldoorlog heeft het samen gaan van K.V.P. met P.v.d.A. ons een sociale vrede gebracht, die de overheid in staat gesteld heeft een strakke geleide economie te voe ren. Uitvoerig bleef spreker stil staan bij de economische opleving van Nederland, dat de Fransen noemden: La miracle hollamdaise, en dat ons gemaakt heeft tot een van de economisch sterkste landen van West-Europa. Spreker meende dat de geschiedenis nog wel eens een waardering zou laten horen voor hetgeen prof. Lieftink en prof. v. d. Brink in deze hadden weten te bereiken op financieel gebied en voor de werkgelegen heid. Toch vond de K.V.P. reeds in 1947 een bredere basis nodig en die is er ook gekomen, eerst met de V.V.D. en later met de C.H. en A.R. Uitvoerig ging spreker in op de besteding van de staatsfinanciën, de oprichting van nieuwe scholen, het rendabel zijn van de bedrij ven en de belastingverlagingen, die naar schatting 540 millioen zullen bedragen. Bovendien is onder de ministers Gielen en Rut ten de mogelijkheid voor het ver krijgen van een beurs voor min vermogende leerlingen verruimd en een reductieregeling op school geld ingevoerd. Verkiezingen Prov. Staten Hierna ging - spreker in -op de a.s. verkiezingen en wees -de aan wezigen erop, van hoeveel bete kenis het is dat ook in de Pro-v. Staten een juist beleid gevoerd wordt. Vooral de industriesprei ding, onderwijsgelegenheid, het ontsluiten van gebieden, het ver lenen van medewerking aan cul turele organisaties, is van veel gewicht. Spr. -besloot zijn toe spraak met erop te wijzen, dat de a.s. verkiezingen onze kracht moeten, tonen- -en daarvoor he-bben we allen te zorgen. Na de pauze was er gelegen heid tot .vragen stellen, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. De heer H. A. Giesen lichtte toe de stand van zaken omtrent de instandhouding van de Lagere Landbouwschool in de Wieringer- meer. Daarbij -bleek dat alle hoop op een oplossing nog niet was vervlogen, maar dat al te grote vasthoudendheid van een bepaal de groep wel eens tot disillusie kan leiden. Ook omtrent de bereikte re sultaten van het overleg tussen d-e K.V.P., K.N.P. en de werk groep van Katholieken in de P.v.d.A. werden vragen gesteld, maar spreker vond het -beter om hierop niet al te diep in te gaan om het overleg niet te schaden. Over de achterstelling van ka tholieken bij benoemingen kwa men de tongen ook nog lós. Spr. kon dit enkel bevestigen en meende hierin een -motief te zien om nog met meer ijver onze kracht te vergroten door aan te sporen tot samenwerking. De so ciale en rechtvaardige verdeling van de functies en bedrijven wordt veelal door egoïstische groepsbelangen tegengewerkt, en daartegen moeten we ons gedurfd verzetten, maar dit eist ook weer vertrouwen in -de personen die in onze organisaties hiervoor strij den. Ook op internationaal niveau, aldus spr., is reeds een Christe lijke groepering in Straatsburg tot stand gekomen en hoewel een minderheid, is deze -binding toch van grote betekenis. In zijn slotwoord dankte d-e voorzitter -de s-preker voor de dui delijke uiteenzetting en riep de vergadering op niet enkel -d-oor hun stem, maar ook door lid van de K.V.P. te w-orden en door ge bed voor degenen d-ie als geko zenen leiding moeten geven, een actief lid van de K.V.P. te zijn. ALKMAAR Onder verheu gende omstandigheden de Ned. H-e-rv. Orat. Vereniging is n.l. uitgebreid met een flink aantal jeugdige zangers (essen), zodat de vereniging n-u bijna 200 leden- telt, zullen dit i.aar de traditio nele uitvoeringen van Bach's Matthaus-Passion te Alkmaar op Zaterdag 27 en Zön-dag 28 Maart plaats vinden. Het bijna 100 leden grote kna pen-koor repeteert van week tot week en doet het beste verwach ten. Van de bekende medewer- kers(sters) noemen wij: Dora van Doorn-Lindeman, sopraan; Han le Févre .evangelist; David Holle- stelle, Chri-stuspartijPiet van Egmond, orgel, terwijl dit jaar voor het eerst in Alkmaar mede werking verlenen: Aafje Heynis, alt; Bert van 't Hof, tenor; Bernd Süsskin-d, bas en dr W M. Snel len, clavecimbel. De begeleiding wordt wederom verzorgd door -het Noordholla-nds Philharmonisch Orkest, terwijl de algemene leiding berust bij Corn. Jonker. De toegangskaarten z;jn reeds verkrijgbaar bij -de -be kende voorverkoopadressen. (Advertentie) HOORN. De Nederlandse Fruittelers Organisatie Kring Noord-Holland, heeft Zaterdag middag in café „De Witte En gel" te Hoorn, haar jaarverga dering gehouden. 1953 is niet op alle gebied een voorspoedig jaar gewo-rden. Het financiële verslag gaf n-.l. een tekort aan van f 1.236,95. Voorzitter J. Boot zette uiteen dat in tal van streken van Ne derland en oo-k in het buiten land, nogal veel hinder is on dervonden van de vroege nacht vorst, die in 1953 zoveel tuin ders parten heeft gespeeld. Hol land is echter helaas nos ten dele van deze vroege nachtvorst gevrijwaard gebleven Er ontstond -gelukkig weinig scha de aan het fruit, en -hier en daar trad slechts alleen een verruwing van de vruchten op. In Zeeland, Lirpiburg en ooik in Engel-and en België was het er-ger. Er ontstond dan ook een grote vraag naar fruit en dit is de Noordholland- se ikwek-ers alleen maar ten goe de -gekomen. De voorzitter kon tevens meedelen dat de gelederen van de N.F.O. thans 964 werkende en 60 buitengewone leden tellen. Ook de secretaris-penningmees ter, de heer J. Zee, gaf een uit voerig gedocumenteerd verslag, waaruit eveneens bleek dat de Noordhollandse tuinders een zeer :goed en voordelig jaar achter de rug -hebben. Want ooik de zo ge vreesde -ha-gel die in de andere provincies nogal wat schade aan richtte, bleef in Noordholland voor eeen goed deel achterwege. Grondn-gen daarenitegen had veel van ha-gelschade te lijden. Wel bleek dat de vereniging er, wat de financiën aangaat niet al te rooskleurig voorstaat. Zorgen baart het kastekort van f 1236,95 -echter n-o-g niet, want men heeft dit tekort -kunnen aanzuiveren uit de reserve. Dit grote tekort is voornamelijk ontstaan door een proefproces -dat over de belasting- politiek is gevoerd Bij de verkiezing van een üd van het hoofdbestuur ontstond enige strubbeling toen een der leden van de vergadering het niet -een-s was -met de door het be stuur aangewende methode. Uit het regie-ment blee-k echter dat een lid, zoals het hier bedoelde, dat geen afgevaardigde is van een onderafdeling (bijna alle aanwe zigen op deze vergadering ver tegenwoordigden een onderafde ling) ook geen zeggenschap in deze heeft. De stemming werd dus voor geldig verklaard, on danks de bezwaren dat er slechts voor iedere functie één candidaa-t was gesteld (door het bestuur). Ook waren er bezwaren te-gen on volledigheid en onjuistheid in de -presentielijst. Als resp. hoofdbe stuurslid en wnd. hoofdbestuurslid zagen zich herkozen de heren J. Zee uit Westerblo-kker en J. Slij- kerman te Zwaag. Voor de alge-mene vergadering te Utrecht werden gekozen de he ren J- de Vries uit Wijdenes en de heer J. Visser te Ven-huizen als resp. afgevaardigde en plaats vervanger. Zeer u-itvoeri-g zijn tot slot van de vergadering de kwestie van de hagelschad-e en de mogelijk heden van verzekering, door Ir A. Groot uit Den Haag bespro ken. Daar de hage-lschade zeer wisselvallig is, is het ook zeer moeilijk om zich hier-te-gen te la ten verzekeren. Op initiatief van het hoofdbestuur van de N.F.O. is echt-er een „onderlinge" verze keringsmaatschappij in het leven geroepen, die zich tot doei ste;t alleen de belangen te dienen van de aangeslotenen. Het bestuur -hiervan wordt gekozen door de I fruittelers zelf. In begin 1953 werd deze verze- ikeringsco-m-missie in het leven ge roepen. Sindsdien is er voor 3 millioen gulden verzekerd ge weest en heeft men aan 31 aan gesloten leden een uit-kering be taald. Na afloo-p van de duidelijke uit- eeen-zetting van ir Groot, was er gelegenheid tot het stellen van v-ra-gen, waarvan dankbaar en veelvuldig evenals bij de rond vraag van de vergadering ge bruik is gemaakt. SYDNEY, 8 Maart (A.P.) Bij Port Stephens, 36 km ten Noor den van Newcastle, is vanmorgen vroeg tijdens een oefening een convooi Australische amphibie- legervoertuigen door zware zeeën overspoeld. Bij dit ongeluk kwa men vier soldaten om het leven. Vier anderen worden nog ver mist. Het is een van de ergste mili taire ongevalen, die sinds 't eind van de tweede wereldoorlog in Australië hebben plaatsgevonden. Vijf amphietanlks, een amp-hibie voertuig en een d-uck zijn ver gaan. Mogelijk is het aantal nog groter. De lijken van de verdron. ken soldaten werden op grote afstan-d van de plaats van deze ramp gevonden. Adverentie) Tientallen beschaafde moder ne dessins vindt U in de nieuwe keurcollectie Vraagt direct deze fraaie col lectie ter inzage bij -de goede schilder/behanger. WIERINGERMEER De heer W. Muller, die sinds enkele maanden uit Canada is terugge komen, hoopt spoedig weer naar Canada terug -te keren. Na eerst in Canada de mogelijkheden ver kend t-e he-b-ben, meent hij wel van een welslagen aan de over kant van de Oceaan verzekerd te zijn en heeft hij het plan Zondag 14 Maart in het huwelijk te tre den met mej. M, Koenraadt al hier, om dan en-kele dagen later de grote reis en tevens huwelijks reis te aanvaarden. De gidsen en de afid. gymnastiek van DWO verliezen in mej. Koenraadt een actief en gezien leidster. Zaterdag 6 Maart hebben de gidsen afscheid genomen van hun lei-dster in een feestelijke bijeen komst. WIERINGERMEER Zaterdag 13 Maart zullen de mannelijke parochianen die de Stille Omgang gaan houden, bijeenkomen in de 'parochiekerk te Middenmeer om 10 uur. Er zullen bussen rijden over Wagenpad en Ooster Mid- den-meerweg, pl.m. 9.15 uur, over Wier-weg en Schelpewboiweg en over Zeugweg en Ooster en W. Terpweg, even-eens vertrekkend om 9.15 -uur. Opgave tot deelname bij de be kende adressen, liefst zo spoedig mo-gelij-k. WIERINGERMEER Vrijdag 12 Maart belegt de L.T.J. een forumavond in hotel de Lely te Slootdorp om 7.30 -uur. Het foru-m zal bestaan uit wethouder H. A. Giesen. J. Bergman voor de LTB, L. Bos, Ulo-onderwijzer te Wie- r-ingerwerf en mej. S. Brugman, hoofdbestuurslid van de Katho lieke Jeugdgemeenschap. Pastoor W. Zijlstra zal zitting hebben als adviseur in het forum, terwijl me vrouw C. Kroft-Hee-mskerk als hoofdbestuurslid van het Vrou wen-gilde het forum zal complete ren. LTJ-ers, het belooft een zeer leerzame avond te worden, dus allen present. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat Cal- lantsoog één van z'n hotels verloor door 'n brand. Thans is een nieuw modern gebouw herrezen. Velen kwamen gelukwensen, o.a. ook een van de oude zeeridders die Callants- oog rijk is. CALLANTSOOG. Onder ontzaglijke belangstelling van de zijde der badgasten, besturen van plaatselijke verenigingen, collega-café houders uit het gehele gewest ja zelfs de directie van Schagen's Theater Royal was aanwezig en van talloze dorpsbewoners, heeft burgemeester W. R. Correlje Zaterdagmiddag het nieuwe hotel B. de Vries officieel geopend. De energieke ondernemers, de heer en mevr. B. de Vries hebben zowel voor als tijdens deze plech tigheid een stroom van kostbare geschenken ontvangen welke vol doende de levendjge belangstel ling en warme sympathie voor de fam. De Vries onderstreepten. In dit verband is het wel treffend te vertellen, dat de vijf kinderen tezamen een kostbare radio met ingebouwde band-recorder heb ben geschonken. Het gehele ope ningsfeest werd nu op bandrecor der vastgelegd om gezonden te worden naar de oudste zoon die ergens als hofmeester over de zeven zeeën zwerft. Herbouw van Callantsoog klaar Burgemeester Correlje vertelde dat hij met enthousiasme het verzoek om dit gebouw te ope nen heeft ingewilligd, omdat de totstandkoming hiervan weer klank vindt onder de gehele be volking. Door deze stichting is het laatste lidteken van de oor log weggewist en de phase der in 1946 begonnen wederopbouw voltooid. Nu danken wij allen die de terugkeer uit Hollywoodse regionen aan de Schinkeldijk he-bben mogelijk gemaakt. Gewa gen wij met erkentelijkheid van het wederopbou-wteam mgj. v.d. Ban, ir. de Vassy en ir. v.d. Steur en Meyerink. en de heren Spijker, de Blok en Klo,p van het Intercommunaal Wederop bouw Noordwest. Die wederop bouw met zijn vele problemen is nu ten einde en sedert enkele .laren is Callantsoog als badplaats bijzonder snel gegroeid. Vele bad gasten gevoelden echter het ont breken van een goed hotel als een groot gemis. Vele malen is ook van gemeentewege getracht om tot de stichting van een der gelijk bouwwerk te geraken, om dat wij het bestaan er van zien als een groot gemeentelijk be lang. Nu het er eindelijk staat zijn alle Callantsogers van hoog tot laag verheugd. Wij hebben grote waardering voor architect Schipper die hier iets creëerde dat hoewel strak van lijn toch goed in het landschap past en dat uitnemend beantwoordt aan de vele eisen die men hier mag oog een wereldstad geweest, we zouden de heer Schipper begif tigd heb-ben met een Prix de Cal lantsoog. De grote brand De heer en mevr. De Vries za gen in de rampzalige nacht van de 23e December 1949 hun hotel in vlammen opgaan. Zij stonden voor de moeilijke beslissing op nieuw te beginnen of weg te gaan. Ze kozen het eerste, vooral toen men na lange onderhande lingen van de familie Pool de herhouw-plicht van de hier voor de oorlog bestaande inrichting „De Grote Villa", konden over nemen. Door moed en durf en ondernemingsgeest hun plannen te verwezenlijken hebben zij Cal lantsoog weer het aanzien ge schonken wat het behoefde om zichzelf verder te kunnen ont wikkelen in het schier Ameri kaanse tempo van na de oorlog. Als woordvoerder van het ge meentebestuur overhandigde bur gemeester Correlje het echtpaar De Vries daarop een luchtfoto van het dorp Callantsoog van ruim 1.20 m. breed, vervaardigd door de karteringsdienst van de K.L.M., in een prachtige brede lijst. Een latere generatie zal nu eens in het café van De Vries kunnen zien, hoe Callantsoog er uit zag ten tijde van de stichting van'dit gebouw. Als tweede woordvoerder feli citeerde de op een na oudste (16- jarige) zoon des huizes de heer en mevr. De Vries. Architect Schipper verklaarde trots te zijn, dat hetgeen hij eens o-p papier getekend had, in wer kelijkheid zo mooi en goed is uit gevallen en getuigde zijn erken telijkheid jegens aannemer, on deraannemer en alle werklieden voor de enthousiaste samenwer king tijdens de bouw. Hij over handigde een grote gemeentevlag. De heer Jac. Mooy, voorzitter van de V.V.V.. Callantsoog, te vens woordvoerder van een tien tal andere organisaties, bood, na de fam. De Vries gehuldigd te hebben voor hun moed om hier zo 'n machtig gebouw op te trek ken, een aantal tuinparasols aan Notaris H. J. van Veen uit Zijpe getuigde dat waar doen beter is en moet stellen. Ware Callants-dan zeggen, hier zeer goed „ge- CALLANTSOOG Architect J. J. Schipper te Amsterdam, winnaar van de Grand Prix de Ronia, heeft het bestaan om met bescheiden middelen voor zijn principaal Ben de Vries een hy permodern hotel-café-restaurant te bouwen dat geheel voldoet aan de meervoudige eisen voor het specifieke seizoen- en dorpsbe- drijf. Tot dat doel voorzag hij de zeer ruime schouwburgzaal met de typische terugwijkende to neelzijden. aan zuid- en westkant van gcht dubbele naar binnen zowel als naar buiten openslaan de deuren, waardoor a.h.w. een doorlopende verbinding ontstaat met het zeer ruime terras aan de voor- en zijkant van het gebouw. In het nu komende seizoen zal dus de oorspronkelijke schouw burgzaal prachtisch dienst doen als eetzaal, wanneer het terras bezet is voor het gebruiken van andere consumpties. Maar dat neemt niet weg, dat in het z.g.n. hoofdgebouw ook nog een ruime eetzaal is, geheel in lichtblauwe, en zilvergrijze tinten geverfd, welke door een schuifwand van het café-biljart is gescheiden. Door de schuifwand weg te rol len kan de eetzaal of kan ook het café, net naar de behoefte van het ogenblik, dubbel zo groot worden gemaakt. Het eerste zal hoofdzakelijk gewenst blijken in de zomer tijdens de drukte van het badseizoenen het andere ge durende de herfst, winter of voorjaar, wanneer in de schouw burg toneel, muziek of variëté worden gegeven. De hotel-accommodatie omvat thans 18 zeer practisch ingerichte logeerkamers met 35 bedden, doch 4 hiervan zijn dermate ruim dat er in voorkomende gevallen nog een bed bijgeplaatst kan worden ofwel dat er meerdere kinderledikantjes kunnen staan. Alle logeerkamers zijn voorzien van zeer brede openslaande ven sters, die, omdat ze alle op de tweede verdieping zijn en het hotel op een laag duin gebouwd is. uitzicht bieden op het ter plaatse zeer fraaie duinlandschap. Vaste wastafels met grote spie gels, waarboven staaflampen zijn aangebracht, kunnen ook gerief betekenen voor de heren der schepping want naast elke was tafel bevindt zich een stopcontact- om electrisch scheren mogelijk te maken. Hoewel alle slaapka mers eenzelfde licht zilverkleu rig gebloemd behang hebben, zijn de deuren van deze kamers nochtans afwisselend licht rose en lichtblauw gehouden, hetgeen de tussenliggende gang niet al leen een fleuriger accent geeft, maar bovendien het vinden van de gewenste kamer bijzonder zal vergemakkelijken. Terugkerend naar de toneel zaal, waarin zich juist als in het café een welgeconstrueerde bar bevindt, vallen de zeer vele bre de vensters met daartussen de wit geverfde korte muurstukken, welke de zware ijzeren plafond- balken schragen, op. Nog ster ker sprak wellicht o-p deze som bere winterdag het haast juichen de licht-rose van deze gelijk ar chitect Schippers betoogde, met opzet aidus geverfd om de illu sie van de zoij en zomer voor de gasten nog te verhogen. Waar de heer en mevr. De Vries zelf zo veel met toneel te maken hebben, hadden we gedacht een zeer ruim en comfortabel toneel in deze zaal te mogen aantreffen. Inderdaad is de breedte tussen de coulissen ruim 7 meter dus ruimschoots voldoende. Maar de diepte achter de voetlichten is slechts 2'1' meter met achter de coulissen slechts een doorgang van een meter en dit zal bij het bespelen zeer bepaald zijn problemen o-pleveren. Haast on nodig te zeggen dat het gehele gebouw met inbegrip van schouw burgzaal en logeerkamers, ja zelfs de artistenkleedkamers on der het toneel, centraal worden verwarmd. Rest nog te vermelden dat het ge-bouw zo is geconstrueerd dat men er zonder meer een verdie ping bovenop kan plaatsen, en dus nóg eens hotel-accommodatie voor 40 personen creëren. Doch daartoe zal de heer De Vries wel licht niet eerder toe overgaan of het snel toenemende vreemde lingenverkeer moet dit noodza kelijk maken. In elk geval is voor Callantsoog het hotelloze tijdperk nu geluk kig ten einde. De zeer actieve Vereniging voor Vreemdelingen verkeer welke in 1953 al 60.000 overnachtingen boekte, heeft dus alle reden o-m te juichen en de reeds zolang van een vereni gingsgebouw verstoken plaatse lijke organisaties niet minder. daan" is. Het aardige plaatsje Callantsoog is nu weer een dorp met aanzien. Overigens wenste hij ook de Callantsogers geluk met hun burgemeester, want eigenaar De Vries heeft zich wel eens moeten afvragen wie nu eigenliik de bouwheer was: hij of de heer Correlje. De heer J. Schenk voorzitter van de café houdersvereniging „Ons Belang" k-wam zijn vice-voorzitter in de bloemetjes zetten met een Delfts blauw herinneringsbord van ko lossale afmetingen en een hotel gong. Namens de dorpsbewoners werd een mo-o-ie salontafel aan geboden en na-mens de „stamgas ten" een electrische klok ten einde te zorgen dat niemand zich meer zou verlaten. De heer De Vries, ontroerd door al die blijken van sympa thie, gewaag-de in dankbare be woordingen van de buitengewone steun die hij voor en tijdens de bouw van burgemeester Correlje heeft ondervonden. Dikwijls was deze 's avonds la-at -bereid om nog even gauw ergens ontbrekende papieren of spullen vandaan te gaan halen. Als eenvoudig blijk van deze dankbaarheid bood hij de heer Correlje een herinne ringstegel-tableau aan en mevr. Correlje een bouquet seringen. Vrijwel alle bezoekers maak ten van de gelegenheid gebruik om het mooie interieur van café en hotel te gaan bezichtigen. Een strijkje bestaande uit viool, piano en clavioline zorgde voor een beschaafde muzikale om lijsting. In de loop van de avond heb ben de inwoners van Callants oog de toneelzaal feestelijk in ge bruik genomen ter gelegenheid van de gratis door de onderne mer aangeboden opvoering van het toneelspel „Op hoop van zegen" door de plaatselijke toneelvereniging. BEEMSTER, 5 Maart Witlof 5188: rode kool 6,5016; spruit- kool 15104; rode bie-ten 4,50 7,50; gare bieten 1217; winter peen 58; uien middel 39; drieling 3-8; prei 3034. Bram- ley Seedlin-g 1636; goudreinette 2156; Jonathan 1863; Present van Engeland 2164; Zoete Cam- pagner 1644; Fertilon 20-41; St Rémy 20—42; Winterjan 18 46 NOORD-SCHARWOUDE, 6 Mrt 30000 kg uien 8.209.50, grote 8.708.90. drielingen 15.nep 1115.600 kg kroten A 5.70, 6000 kg peen B 5.307.C 5 5.40, D 5.—; 130000 kg rood 7— 13.50; 60000 kg geel 6.80—18.30; 75000 kg Deense witte kool 6 9.30; 300 kg groen 1418; 100 kg witlof 1B 77, III 57. tek 43—44. ALKMAAR, 8 Mrt. 4 paar den f600-f750; 100 vette koeien f 600—f1175; eerste kwal. f2.70— f2.85 p. kg; 2e kwal. f2.50—f2.70 p. kg; overige soorten f 2.30 f 2.50; 350 nuchtere kalveren f 30 f75; 210 zware varkens f 1.82 f 1.94 p. kg. WARMENHUIZEN. 8 Maart Bieten 6,50—6,60; geel 7,60—14,60 rood 7—11,50; wi-t 7,80. AVENHORN. 13000 kg rode kool 713,50; 7500 kg gele kool 7,50—19.60; 26000 kg uien grove 8,709,60, gewone 8,509.90, driel. 13—14,60; 26000 kg bieten I rond 5-6,50, II rond 44,40; 1300 kg witlof I 65—74; II 59—68; III 4052. 32000 kg peen 6,50 9,80; III 5,40—7,20: IV 5—6,80. Veemarkt Utrecht UTRECHT, 6 Maart. Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd 4300 dieren. 958 runderen w.o. 736 tbc vrij; 51 vette kalveren; 100 graskalveren w.o. 86 tbc vrij; 1749 nuchtere kalveren: 164 schapen; 5 lamme ren; 260 varkens boven 100 kg; 401 varkens beneden 100 kg; 590 biggen; 22 bobken en geiten. Prijzen in guldens p. stu-k: melk en kalfkoeien 1100 eerste kwali teit, 750 derde kwaliteit: kalf- vaarzen 900 eerste kwaliteit: 650 derde kwaliteit; vette koeien 2.90 per kg slacihtgewioht le kwaliteit: 2.30 3e kwal.; vare koeien 775 eerste kwaliteit; 500 derde kwa liteit: graskalveren 380 eerste kwaliteit: 250 derde kwaliteit; vette kalveren 2.50 per kg slaoht- gew.; le kwal., 3e kwal. 1.90; nuchtere kalveren 42 eerste kw„ 34 -derde kwaliteit; 1.05 per kg slaohtgewioht le kwaliteit, 3e kw. 0.95: schapen 135 eerste kwaliteit, 90 derde kwaliteit: lammeren 125 eerste kwaliteit. 80 derde kwali teit: varkens boven 100 kg 350 ecste kwaliteit, 230 der-de kwal., 1.74 per kg slachtgew. le kwal., 3e kwal. 1.64 per k-g slaohtge wioht: varkens beneden 100 kg 120F eerste kwaliteit, 85 derde kwa-liteit, 1.90 per kg slachtgew. le kwal., 3e kwal. 1.80 per kg. slaohtgewicht; biggen 62 eerste kwaliteit. 40 derde kwaliteit; bok. ken of geiten 40 eerste kwaliteit, 10 derde kwaliteit.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7