Naguib weer aan de macht in woelig Egypte Communistische acties in Amerikaanse landen Haagse jongeman heeft zich te Amsterdam gemeld Dagblad voor Alkmaar en omgeving OPNIEUW PREMIER EN VOORZITTER VAN DE REVOLUTIONNAIRE RAAD Priesterroepingen lopen terug in België VERRASSENDE ONTWIKKELING Ontstellende cijfers: Vele kloosters gesloten Koningin in Mei naar Groningen Twee doden bij brand in Tiel Ook vierdaagse in Apeldoorn Foster Dulles wil bewering met bewijzen staven Debat over het communisme Twintig man op „herhaling" De moord op de typiste Bekentenis9 het meisje bij de keel gegrepen te hebben De Paus herstelt langzaam RAZZIA'S OP PORTORICANEN NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.2# per maand, f0.51 per week, Inclusief incasso. Advertentie-tarief 'per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 et per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. SO ct per mm. Bi] contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafslngel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, teL 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, teL 459 K 2240. Buiten God ia 'f nergens veilig (Vondel) Dinsdag 9 Maart 1954 49e Jaargang - Nummer 1302'. CAIRO, 9 MAART. Officieel is in de afgelopen nacht bekend gemaakt, dat aan generaal Naguib weer de hoogste macht in Egypte is verleend. Naguib is gister avond tijdens een gezamenlijke confe rentie van de Revolutionnaire Raad en de leden van het kabinet andermaal tot premier en voorzitter van de Revolution naire Raad uitgeroepen. Naguib's aan- Het besluit om Naguib weer premier te maken is genomen op een gemeenschappelijke bijeenkomst van de Militaire Raad en het Kabinet. Ook aanwezig was de minister van voorlichting Salah Salem, die elf dagen geleden Naguib nog beschuldigde van het saboteren van het werk van de Revolutionnaire Raad. Hij verklaarde bij die gelegenheid: „Wij hadden hem (Naguib) kunnen doden, maar hebben besloten hem in leven te laten". spraak op de hoogste macht was een der voornaamste oorzaken van het geschil in de Raad, dat leidde tot het afzetten van Naguib door kolonel Nasser, die Naguib toen als premier ging vervangen. Zondag nog werd Nasser tot militaire gouverneur van Egypte benoemd met volledige be voegdheid. De samenstelling van de Revolu- t: nnaire Raad en kabinet is thans weer bijna gelijk aan die van voor de regeringscrisis. Luitenant kolonel Nasser is weer plaatsver vangende eerste minister. Alleen het vroegere plaatsvervangend hoofd van de Revolutionnaire Raad luitenant-kolonel Gamal Sa lem, is niet in deze functie her steld. Hij is thans uitsluitend Mi nister van Verbindingen. Ook Abdel Guelil el Emari, die plaats vervangend premier was, is niet in deze waardigheid hersteld. Hij is Minister van Financiën. Nasser is behalve vice-premier, ook weer plaatsvervangend hoofd van de Revolutionnaire Raad. In de desbetreffende verklaring van de Revolutionnaire Raad en het kabinet wordt gezegd, dat de op 3 Maart gepubliceerde beslui ten ten aanzien van de verkie zing van een grondwetgevende vergadering van kracht blijven. Gisteravond reeds deden be richten de ronde, dat zich een nieuw conflict aan het ontwikke len was tussen president Naguib en de aan het bewind zijnde Revolutionnaire Raad. Een lid van de Raad verklaarde toen nog dat Naguib te veel wilde. Het is nog niet precies duidelijk, waarover 't nieuwe geschil ging. Regeringswoordvoerders spraken van een „nieuwe crisis" indien men het over het geschil niet eens zou kunnen worden. Een aantal afzonderlijke bijeen komsten werd haastig belegd en kele uren voordat de Revolution naire Raad en de leden van het kabinet een gezamenlijke confe rentie zouden houden, om de be voegdheden vast te stellen van de aan het bewind zijnde raad, van president Naguib en van de wet gevende vergadering die in Juli gekozen zal worden. Nasser zou er voorstander van zijn, dat de Revolutionnaire Raad de opperste macht behoudt, nadat de wetgevende vergadering in Juli gekozen zal zijn. Hij zei, dat hij ontslag zou nemen uit het leger en zich candidaat stellen als de verkiezingen voor een parlement beginnen. Naguib, daartentegen, zou meer bevoegdheid wensen voor de wetgevende vergadering, waarmee de Revolutionnaire Raad naar de achtergrond gedrukt zou worden. NEDERLAND EN DE E.V.G. WASHINGTON, 8 Mrt Dr. J. H. van Roijen, Nederlands am bassadeur in de V.S., heeft van daag te Washington het protocol gedeponeerd, waarin kennis wordt gegeven van de ratificatie van het verdrag inzake de Europese ver dedigingsgemeenschap door het Nederlandse parlement. Nederland is hierdoor het eerste land, dat officieel deel uitmaakt van de E.V.G. Rijiischip aangevaren en gezonken ROTTERDAM, 8 Mrt Bij de ingang van de Waalhaven te Rot terdam is vanmiddag het Duitse Rijnschip „Raab Kareher 34" toebe horende aan de firma Raab Kar eher te Keulen, aangevaren en ge zonken. De aanvaring geschiedde door de uit zee komende „Hugo Boettger" een Duits motorschip van 4877 brt, dat met een lading erts van Griekenland kwam. De acht opvarenden konden zich nog tijdig in de roeiboten begeven. VIER MUSTANGS NEERGESTORT SEOUL, 8 Maart Het Zuid- Koreaanse ministerie van Defen sie heeft bekend gemaaikt dat vier gevedhtsjagers „Mustangs" van de Zuid-Koreaanse luchtmacht in de buurt van Japan in zee zijn gestort. Brigade-generaal Kim Yoehg Han, de cörnrnandant van het Zuid-Koreaanse eerste oefên- esikader, was een van de vier pi loten, die om het leven zijn ge komen. De ongevallen worden ge weten aan het plotselinge omslaan van het weer. DOORNIK, 8 Maart (K.N.P.). Een ontstellende teruggang in de priester- en kloosterroepingen con stateert de bisschop van Doornik, mgr. C. M. Himmer. in zfln vas tenbrief, die Zondag j.l. in zijn diocees is voorgelezen. Hij meldt, dat in tien jaren reeds 9 broeder kloosters gesloten zijn door ge brek aan bezetting. Het aantal zusterkloosters is sedert 1920 met 78 verminderd. Sedert 1936 is het aantal klooster- En dit is Prins 105 TT uit Madison in Kansas (V.S.), de duurste stier ter wereld, die kortgeleden „half' werd ver kocht, toen een groep Texa- nen 115.000 dollar betaalde om voor de helft eigenaar te worden van deze Aberdeen- Angus stier, die vóór de koop gesloten werd alleen toebe hoorde aan Urban Simon (rechts) en diens broer John (tweede van rechts). De nieuwe mede-eigenaars zijn B. G. Byars uit Tyler in Te xas (met hand op de stier) en Bedford Wynne (links op de achtergronduit Dallas in Texas. Links staat Joe Hoo- ten uit Austin in Texas, die als tussenpersoon optrad. Men schat de waarde van de stier op het ogenblik op 230.000 dollar. zusters gedaald van 6040 tot 4660. Voor 1.253.718 katholieken be schikt mgr. Himmer over 1300 priesters, van wie ruim honderd gebrekkig, ziek of reeds te oud zijn. De bisschop van Doornik wijst op de zeer zware en uitgebreide taak der priesters, die allen over belast zijn. Hij heeft minimaal 900 zielzorgers nodig voor de 588 parochies, 16 kapelanieën en 343 rectoraten. Voor het vrije onder wijs met zijn 3 seminardes en zijn 12 colleges voor middelbaar en technisch onderwijs moet mgr. Himmer over 200 priesters kun nen beschikken. Dan zijn er nog de katholieke en sociale acties, waarvoor men thans 24 priesters beschikbaar heeft, terwijl 98 pries ters godsdienstonderricht moeten geven in de instellingen van het officieel onderwijs. Verder moet men aalmoezeniers hebben voor kloosterinstellingen en kostscho len voor meisjes, voor de kazernes en de gevangenissen, terwijl er in dit bisdom eveneens de zielzorg nodig is voor bijna 100.000 vreem delingen. Mgr. Himmer wijst er op, dat het hem en zijn priesters „steeds moeilijker zal worden om in al deze behoeften te voorzien", indien niet kan worden verholpen aan dit tekort aan priesters. Mgr. Himmer kondigt aan het einde van zijn brief een groot scheepse actie gedurende het Ma- riajaar aan ter bevordering van de priester- en kloosterroepingen. KINDERBRIEF VOOR DE PAUS VATICAANSTAD, 8 Maart Onder de talrijke brieven die de H. Vader ter gelegenheid van zijn 78e verjaardag en de 15e verjaardag vgp Zijn Pauskeuze heeft ontvangen, bevond zich 'n brief, die Hem zeer bijzondere vreugde heeft gedaan. Het was een brief geschreven op een vel letje papier, gescheurd uit een schoolschrift en afkomstig van Franco Corteghe, een jongetje van 7 jaar uit de tweede klas lagere school te Brescia in Italië. In kinderlijke stijl verzekerde Franco de H. Vader, dat hij het zo fijn vond op dezelfde dag als de Paus jarig te zijn. Namens de H. Vader heeft Mgr. Montini. pro-secretaris, geantwoord en het kereltje medegedeeld, dat de Paus bijzonder veel plezier van deze brief heeft gehad en dat WERKBEZOEK AAN STAD EN PROVINCIE GRONINGEN. Naar wij verne men ligt het in de bedoeling van H. M. de Koningin, om in de maand Mei a.s. een werkbezoek te brengen aan stad en provincie Groningen. Ais voorlopige datum voor dit bezoek wordt 25 Mei aangehouden. ZIEK NA DRINKEN VAN BESMET WATER MüNCHEN, 8 Maart Radio Vrij Europa heeft meegedeeld dat enige duizenden inwoners van Krakau ziek geworden zijn na het drinken van water uit de stads water leiding dat besmet bleek te zijn, Het water was besmet door afvalproducten van 'n chemische fabriek, die dez; loost in de Vis- toela rivier, waaruit het water voor de drinkwaterleiding wordt verkregen. Drie zwaargewonden TIEL, 9 Maart Een felle brand heeft in de afgelopen nacht gewoed in het café-restau rant „De Roskam" te Tiel. Waar schijnlijk zijn bierbij twee perso nen om het leven gekomen. De brand is omstreeks kwart voor vier in ihet cafégedeelte van het pand ontstaan. De eigenaar, de heer Kuijpers en zijn gezin, alsmede enige logé's en drie kostgangers, in totaal negen per sonen, sliepen allen op de boven het café gelegen étage. De vlam men grepen zo snel om zich heen, dat niemand van de bewoners het gebouw via de trap heeft kunnen verlaten. Drie hunner sprongen uit het raam en werden ernstig gewond. Zij zijn de wo ning van een tegenover het pand wonende sigarenhandelaar bin nengedragen en later naar het ziekenhuis vervoerd. Enige an dere personen wisten via het dak een naast het pand gelegen wo ning te bereiken. Twee personen, een elfjarig dochtertje van de heer Kuypers, alsmede een in het café logerende textielhandelaar uit Dordrecht worden nog vermist. Voor hun leven wordt gevreesd. DEN HAAG, 8 Maart. Het secretariaat van de Nederlandse Wandelsport Bond deelt mee, dat het bondsbestuur heeft besloten uitvoering te geven aan het in September 1953 door de buiten gewone algemene bondsvergade ring genomen besluit tot het or ganiseren van de vierdaagse wan deltochten te Apeldoorn van 27 t.m. 30 Juli 1954. De met de uit voering belaste bondscomimissie heeft bereids een aanvang ge maakt met haar taak. Tot dusver de mededeling van het secretariaat, waarbij wij op merken dat de genoemde data samenvallen met die voor de vierdaagse afstandsmarsen te Nij megen. De bekende weldoener van d armen in Parijs, Abbé Piem kijkt naar de bankbiljettei die milde klanten met puna ses op de muren van een mo del voor 'n „prefab"-huis heb ben geprikt in een van grote Parijse warenhuizen waar het model op een tev toonstelling staat opgesteld De Katholieke priester, di door het gehele land een acti op touw zette tot hulp aan d daklozen, ontving van de di rectie van het warenhuis ee cheque van 1.500.000 Frans francs. Het geld werd bijea gebracht door het gezamen lijke personeel. CARACAS, 8 Maart. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag in de Pan-Amerikaanse conferentie het debat over het communisme geopend. Hoewel de minister begon met te verklaren, dat hij geen enkele regering en geen persoon speciaal beschuldigde van communisme, doelde hij toch kennelijk op Guatemala. Dulles zei in antwoord op de vraag van Toriello, de minister van buitenlandse zaken van Guatemala, wat nu eigenlijk communisme is, dat het verontrustend is wanneer de buitenlandse belangen van een der Amerikaanse republieken behartigd worden door een man, die zo onschuldig is lat hij een dergelijke vraag kan stellen. Dulles opende zijn aanval op het communisme tijdens een zit ting van de politiek-juridische o.mmu-.vie caz de Pan-Ameri- kaanse conferentie. In antwoord op de vraag van Toriello over de aard van het internationale communisme, zei Dulles: „Dat is die wijdvertake clandestiene po litieke organisatie, die geleid wordt door de leiders van de communistische partij van de Sovjet-Unie". Dulles wees er op dat sinds 1939 door het communisme vijf tien landen, die eens onafhanke lijk waren, onder het juk zijn gebracht. Hij verklaarde: „De meeste leiders van de Sovjet communistische partij verschijnen voor het oog van de wereld als de verantwoordelijke personen van de Sovjet-regering, maar te gelijkertijd leiden en controleren zij deze clandestiene wereldorga nisatie. Een van de eerste disci plinaire eisen van deze beweging is dat loyaliteit jegens de bewe ging hetgeen dus in feite trouw aan de Sovjet-leiders be tekent vóór al het andere moet gaan". Dulles wees er op dat de com missieleden niet bijeengekomen waren als een hof, dat regeringen of personen moet veroordelen en dat hij daarom geen specifieke beschuldigingen zou uiten. Verschillende communistische organisaties, zei hij, voeren be langrijke acties uit in de Ameri kaanse landen en de leiders van deze organisaties reizen heen en weer naar de Sovjet-Unie en ge bruiken fondsen, die door de Sovjet-communistische partij ge fourneerd worden. De minister .voegde hieraan toe dat hij bereid was zijn be wering met bewijzen te staven, maar dat de feiten algemeen bekend waren. Vervolgens wees hrj er op dat sommige mensen meenden, dat communisme iets anders is, dat met nationale on afhankelijkheid te verzoenen zou „Je bent nooit zeker van die kranten (Van onze correspondent) ROOSENDAAL, 8 Maart Vanochtend omstreeks half tien meldden zioh een kleine 20 manschappen van de Kon. Landmacht bij de wacht van de legerplaats in het West- Bralbantse dorp Rucphen. „Waar komen jullie van daan?" vroeg de wacht. „Van huis". Ze kwamen uit verschillende plaatsen in het Noorden van het land. „Wat komen jullie doen?" „We moeten opkomen voor herhaling," zeiden ze. „Maar hebben jullie dan met gelezen dat de herha lingsoefeningen zijn uitge steld tot April?" vroeg de officier bij wie ze later aan gediend werden. „Ja, dat wel," zei er een uit een Fries plaatsje, die voor dag en dauw was opgestaan, „maar de burgemeester heeft gezegd, ga toch maai'. Je bent van die kranten nooit zeker." 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. De 36-jarige E. K., wiens opsporing, aanhouding en voorgeleiding door de Haagse politie was verzocht in verband met de moord in de van Kinsbergenstraat te Den Haag, heeft zich vanmiddag omstreeks twaalf uur bij de politie te Amster dam gemeld. Hij werd op transport gesteld naar Den Haag. Onder geleide van drie re chercheurs is K. vanmiddag om streeks vier uur in Den Haag gearriveerd. Hij werd voorgeleid voor de commissaris van de centrale recherche aan de Laan Copes van Cattenburgh. K. heeft verklaard het geld te hebben hem de Pauselijke Zegen wordt opgemaakt, verleend. Tijdens een voorlopig verhoor vanmiddag heeft verdachte K. bekend het meisje bij de keel te hebben gegrepen. Het was slechts zijn bedoeling geweest, zo ver klaarde hij, het geld weg te nemen. K. zou het meisje op de gang hebben ontmoet en haar toen hebben gevraagd of zij hem tien gulden kon lenen. Dit deed mej. Van der P. niet en ze wilde zich in haar kamer terugtrekken. K. kwam achter haar aan. Toen zij dreigde te gillen, zou hij haar bij de keel hebben gegrepen. Dit moet echter zo hardhandig zijn gebeurd, dat zij hieraan is over leden. De broodbezorger de oudste zoon van de hospita heeft haar daarna op bed ge gooid en ging de kamer door zoeken. Volgens zijn verklaring zou hij f 960,hebben gevonden in een tas die onder de tafel stond. Toen hij de kamer doorzocht naar het geld, verkeerde hij, in de veronderstelling dat 't meisje bewusteloos was. Hij zei het geld dat hij had weggenomen in Amsterdam uit angst te hebben weggegooid, toen hij in de krant had gelezen dat het meisje dood was. Morgen zal hij aan een vol ledig verhoor worden onderwor pen. zijn, maai' dat het internationale communisme zich nooit en te nimmer met de nationale vrij heid zal kunnen verzoenen. „De satellietstaten in Oost- Europa leven in Sovjet-slavernij of nog erger. In dat gehele uit gestrekte gebied zal er geen autoriteit zijn, die het zal wagen openlijk op te staan en de re gering van de Sovjet-Unie aan te vallen. Op dit halfrond echter is er geen moed voor nodig en kan de vertegenwoordiger van de kleinste staat zich verheffen om critiek uit te oefenen op de machtigste regeringen". VATICAANSTAD. 8 Maart Bijna de helft van het voedsel, dat dePaus vandaag genuttigd heeft, heeft hij in vaste vorm tot zioh genomen. Het is de eerste maal sinds hij 42 dagen geleden ziek werd, dat deze gunstige me dedeling door de persdienst van het Vaticaan verstrekt kon wor den. 't Wordt in Vaticaanse krin gen beschouwd als een bewijs dat de levenskrachten van de Paus langzaam, doch gestadig terug keren. De Paus is nog steeds genoopt een groot deel van de dag in bed door te brengen. Volgens zegs lieden van het Vaticaan pro beert de H. Vader echter zoveel werk te doen als in verband met zijn physieke conditie mogelijk en veroorloofd is. NIEUWE PLANNEN IRAANSE OLIE LONDEN, 8 Maart Enkele Britse en Amerikaanse maat schappijen zijn overeengekomen ongeveer gelijke aandelen te ne men in een nieuw op te richten internationale combinatie, die tot taak zal krijgen de Iraanse olie weer een plaats op de wereld markt te bezorgen. Welingelichte Britse en Ameri kaanse zegslieden deelden dit mede, terwijl in'Londen de lei ders van 's werelds acht grootste oliemaatschappijen bijeengeko men zijn om de laatste hand te' leggen aan deze unieke overeen komst. NEW YORK, 8 Maart De federale autoriteiten hebben van daag in een reeks van snelle razzia's in New York en Chicago bijna 100 personen van Portori- caanse afkomst gearresteerd. De vier „Grand Juries" zijn een een onderzoek begonnen naar de schietpartij, welke verleden week in het Huis van Afgevaardigden te Washington heeft plaats gehad en waarbij vijf leden van het congres gewond werden. In New York zijn tenminste 75 Portoricanen gedagvaard en in Chicago 20. Het onderzoek is ge last door het departement van justitie. De gedaagden die voor deze vier „Grand Juries" zullen moeten getuigen, werden door opsporingsambtenaren uit hun huizen gehaald. Het hoofd van de New Yorkse politie heeft verklaard, dat ambte naren van zijn dienst en het fe derale recherchebureau bij zons opgang met de razzia's begonnen waren. In Chicago heeft procu reur-generaal Irwin Cohen ver klaard. dat het onderzoek zich zal concentreren op mogelijke schendingen van de wet met be trekking tot „oproerige samen zweringen." In New York worden de zaken door drie federale Juries behan deld en te Chicago door één.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1