e Beurs Brillant toneelspel in knap geschreven stuk Invitatie Bur gt geopend V.V.V. te Bergen gaat sterk bezuinigen Brengt het tramplan Burgersdijk uitkomst Nederlandse Comedie bracht Arthur Miller's „Vuurproef" De Jeugd werkt met zorg aan liaar Paasexpositie Woonschepen zullen pittoreske toets in stadssclioon brengen V KOO.U O R K ES3IA X Hi I Dinsdag 9 Maart 1954 Pagina 3 calender voor ïa's Eeuwfeest heumatische Pijnen niet door blijven VERSIERING VAN DE STATIONSWEG? AGENDA Mei de rijwielclub naai de Stille Omgang 395 450 490 STATIONSCHEF 10 JAAR BIJ N.S. Biljarten Kraneburg speelde een goede partij Ruilverkaveling Alkmaar krijgt er een automatic bij 1 VERKEER GESTREMD OVER KANAALKADE Stemmen in een andere plaats Expositie „Doorwerken" Burgerlijke Stand STEMMEN BIJ VOLMACHT Jeugd doet verkeersexamen 4;- MODE-FLITSEN Om schuld van ruim f 10.000 te kuuueu vereffenen INGEZONDEN 1947 is deze hoogte eiKt Ook vanmiddag is buitenlandse rekening Gehandeld werd rond otering 400 1/4 (395 1/4) andere internationale tot 5 punten beter, wordt niet zo heat zij wordt opgediend de vorige week gezegd nieuwe transfermaatre- kend werden. Inderdaad later verzachtende bepa- bekendgemaakt, al weet st waar men precies aan /rijwel alle Indonesische noteerden 2 tot 6 punten uitgezonderd Nationale 5ank en Cultuurbank, die kker lagen. Ook voor de industrieën was het gunstig. Amsterdamse :rd 10 punten hoger ge nu deze maatschappij :re mate wordt inge- bij de tunnelbouw te iuldensbeleggingen stil daar een fractie luier, scheepvaartafdeling ver een vaste ondertoon De een zeer rustig, maar rd vast verloop. Geslo op vrijwel hei hoogste de dag. Dinsdag :9 Maart: eens niet zonder de .ming van Maria hef der menswording -ge len zou, zo zou zonder nbevlektheid van Haar het offer voor de Mens- :t in die reinheid aan- - zijn, die èn de heilig- a God èn de waardig- n de mens vereisten, is heel het menselijk Maria dank verschul- oor Haar onbevlekt, -zuiver aanbieden van -olgotha-offer. DILLERSBERGER. 5 neue Wort über Maria. (Advertentie) uit, met wortel en tak. ruschen. jaar-uit en al tientallen verlichting bij Kruschen kleine dagelijkse dosis sn doet het. Juist omdat en regelmatig gebruikt stimuleert het de bloed- nde organen en geeft ze ing, vonden tienduizenden ■lmaat van een klok. Kru- geen wondermiddel. De -rale zouten hebben ieder :n functie en gezamenlijk ze uw ledematen die ung van stramheid en pijn. Rubber Mij." i.Vico"".'!. di Rubber ubber Cult -Amerika Lijn iva-China Paket - aketvaart otterd. Lloyd heepvaart Unie Phs. van Nederland Cultuur-Mij. id. Suiker Unie orst. Cult. Mij. tavia Mij en Co. as 120 32 44 47 146 132% 120% 1301/» 130'/» 165 141 116 53»/» 75% 19% 105% 87 179 Va 37% 123 b 31 46 49 150 120% 134% 122% 132 132% 169% 143% 120% 56% 75l/» 20 109% 92% 181 Vliss. Katoen A Werkspoor A. A Weyers' I&H A Zwan. Organ A Aniem NBvA Ov. Gas NBvA Borsumij. cv A Cur. H. Mij A GüntzSchum. A Houth.Alberts A Houth. Pont A Internatio A Linde Teve» A Molukse HV A Tels Co. A Alg. Explor. A Beng. Expl.M A Oost-Borneo A Gem. Eigend. Houtvaart Tjepp. C. Mij Arendsb. Tab. Besoeki Tab. Sedep Telaga Pat. Bandar Oliep. Ngombezi C. Walvischv. Schev. Expl. Thomsen H. Kolen Sab. cvA 178 145 168 189 70% 97 108 204 127% 119% 136 156 163 68 118'/» 105'/» 41% 178% 145'/» 168 191»/» 72% 95 110 203 130 118% 137'/» 156 165% 70% 120% 106 41 1 A 164 162 A 132 A 15 15»/» A 73 76 A 152 155 A 68 72% A 37 44'/» A 112 112 1 A 167'/» A 195 196 A 77% 77% A 84% A 129'/» 130% din is dan een onderge- te. Ik kan dus veilig aan- n, dat je met onze huiselijke die op de hoogte bent. Maar e misschien niet weet: mijn j heeft haar woord tegen-, mij niet gebroken en de is vertrokken. Maar denk it hij het er bij zal laten Begrijp je, wat ik be- Mijn geluk wordt nog bedreigd. Eerst heeft men billen treffen in mijn kind. al mijn vrouw waarschijnlijk, de beurt zijn. Maar ik zal erschieten als dole honden, a je? En daarom moet ik hebben. Je moet mij hei- Tom! We moeten een ver ding oprichten. Neem daar- ^eze revolver aan en waak mij over de veiligheid van vrouw." rat moest ik doen?" vroeg nu aan Anna, die ademloos toegeluisterd. „Weigeren om szaam te zijn? Dat kon ik Daarom heb ik die revol- bij me gestoken en heb hem ifd, om uit mijn ogen te n." n wat zei hoofdinspecteur -e wel. toen je hem dat alle- vertelde?" lij wilde er eigenlijk mete - van weten. Telkens wil rui geheim van Dungrave Castle zijn hoofd zetten, maar zijn chten willen het niet los- Hij heeft me aangeraden, Ie woorden van de graaf niet cht op te vatten en wel de- k goed op te letten en bii minste voorval commissaris nfield op te bellen." In hoe is het nu m®t de in?" (Wordt vervolgd) j ALKMAAR Arthur Miller is een naam in de Amerikaanse toneel literatuur, een naam waarvan de welverdiende faam door het drama „The Crucible" eens te meer is bevestigd. Dit stuk, dat door de Nederlandse Comedie gisteravond in 't Gulden Vlies, onder de Nederlandse titel „De Vuurproef" op meesterlijke wijze werd ver tolkt, heeft het Alkmaarse toneelpubliek een avond geschonken van waarachtig toneelgenot. „De Vuurproef", een stuk dat de toeschouwer ruim drie en een half uur in zijn ban houdt, is een toneelspel met een rolbezet ting van 21 man. Het speelt in Massachusetts, in het jaar 1692. Getransponeerd in onze tijd zou het kunnen spelen in het McCar- thy-Amerika van 1953. Onderlinge onenigheden en s-teeds sterker wordende vrij heidsdrang ontwrichten de ge meenschap van puriteinse chris tenen, waarover de al te materia listische dominee Parris de zeg genschap aan het verliezen is. Jonge meisjes worden betrapt op een „zondige" dans in het bos. Angst en wraakzucht noopt een van haar. met een aan hysterie grenzende hartstocht, tot de leu gen die het heersende bijgeloof voedt en de onderlinge naijver vermenigvuldigt. Met haar ge zellinnen beschuldigt zij vrouw na vrouw van het sluiten van een verbond met de duivel. Er ontstaat een heksenjacht, die caricaturale proporties aanneemt, een heksenjacht die lijdt tot de dood van tientallen onsehuldigen. Er zijn er die zich tegen het on recht keren en hun woordvoerder is de vrije boer John Proctor. Zij vechten -tot het uiterste, maar zij strijden tevergeefs. Er is er eeri, dominee John Hale, uit Beverley naar Salem geroepen om de dui vel te bezweren, die zich, nadat hij zich aanvankelijk heeft ge- encanailleerd met de heksenja gers. van de leugen weet te be vrijden, maar ook zijn stem gaat teloor in het rumoer van de massahysterie, die, door de leu- gen-uit-zelfbehoud van een jong meisje verwekt, zelfs de rechter lijke macht in zijn boeien houdt. „De Vuurproef" is een sterk geschreven stuk, dat eindigt zo als het begint: onder de doem van de leugen. „De Vuurproef" heeft iets te zeggen tot het Amerika van McCarthy en tot alle landen van alle McCarthy's ter wereld, en het zegt dat op een wijze die niet is mis te verstaan. De Nederlandse Comedie heeft er een glansstuk uit haar reper toire van gemaakt, met prachtige rollen van Han Bentz van den Berg, van Ank van der Moer, van Ton Lutz, van Jacqueline Royaards-Sandberg, Philippe la Chapelle en Jahn Gobau, met meesterlijk samenspel van heel het zeer uitgebreide ensemble, onder de voortreffelijke regie van Albert van Dalsum en tegen diens uitstekend geconcipieerde, sobere décors. De brillant ge- ALKMAAR De Buurtvereni ging Stationsweg (Zuid), waarvan voorzitter F. W. Vlotman zich door drukke werkzaamheden heeft moeten laten opvolgen door de heer G. Postma, en waarvan het bestuur thans bestaat uit de voor zitter en de heren W. Adels, A. Engel. J. J. Hartog, F. Kaarsema ker, H. M. C. Schilder en Chr. Vennifc, heeft zich beraden over de versiering van de Stationsweg in het kader van de viering van het 700-jarig bestaan van onze stad. Het bestuur zal nagaan of de mogelijkheid tot een passende ver siering bestaat. Men stelt zich op het standpunt dat in dat geval al de bewoners van de Stationsweg aan deze versiering moeten mee werken. DINSDAG 9 MAART HET GULDEN VLIES: De toneelvereniging voor het I.v.A.O. met „Circus Knie" 8 uur. WAPEN van HEEMSKERK: Automobieltechnische Club. 8 uur. HARMONIE: „Hippisch Jaar 1953" voor Kennemer Rij- sociëteiit, 8 uur. KOEKENBIER: Vergadering R.K. Middenstand. 8 uur RUSTENDE JAGER (Hei- loo): Knipdemonstraties 2 en 8 uur. OUDE HERBERG (Heiloo): Biljartclub. 8 uur. Bioscopen: CINEMA: „Razzia in Triëst" (18 jaar). 8 uur. REX- „Het dubbele leven van dr. Gerbrand" (14 jaar). 2.30 en 8 uur. VICTORIA: „De rode baret" (14 jaar). 8 uur. HARMONIE: „Everything I have is yours" (14 iaar) 8 uur. WOENSDAG 10 MAART HET GULDEN VLIES: Film avond Volksuniversiteit, 8 uur. WAPEN van HEEMSKERK: 10 uur: Vergadering Trans portarbeidersbond. 8 uur: Vergadering en filmavond Steun Wettig Gezag. RUSTENDE JAGER (Hei loo): Knipdemonstraties 2 en 8 uur. Bioscopen: Als Dinsdag. Voorstellingen: 2.30 en 8 uur. Waterstanden: Woensdag: Hoog water 10.20 uur en 22.30 uur. Laag wa ter 4.25 uur en 16.35 uur. speelde, menselijke dialoog van de ter dood veroordeelde en in het aangezicht van de dood ter nauwernood aan zwakte ontko mende John Proctor en diens eveneens op de dood wachtende, sterke vrouw, was een meester stuk van dramatisch kunnen van Han Bentz van den Berg en Ank van der Moer. Ton Lutz speelde psychologisch verantwoord, met dramatische brille, de rol van dominee John Hale en Rigters, mimisch zwakker, gaf een uit stekende vertolking van dominee Parris. Deze „Vuurproef" betekende een waar evenement voor toneel- minnend Alkmaar, en dat getuig de daarvan door een tot een ova tie aanzwellend applaus. S. K. ALKMAAR. Ook de R.K. Rijwielclub „Maria Kevelaer" heeft Zondag j.l aan de Stille Omgang te Amsterdam deelgeno men. In vergelijking met verleden jaar namen negen deelnemers minder aan de tocht deel, hetgeen zonder twijfel aan de slechte weersomstandigheden was te wij ten. Niettemin was het verheu gend, dat er verscheidene nieu we leden wèl en voor het eerst de tocht naar de bedevaart plaats ondernamen. Het bestuur van „Maria Kevelaer" vertrouwt er intussen op, dat de leden, die Zondag j.l. verstek lieten gaan, Zondag 21 Maart a.s.. wel de Stil le Omgang zullen meemaken. Kousen, waar men naar ARMSTRONG 'in Enkalon of Super-Nylon, zijn sterke kousen, r-e-k-b-a-a-r als geen ander en met een vol maakte pasvorm. In 15, 30 en 50 denier leverbaar ALKMAAR Wanneer u de- 1 zer dagen eens een kijkje mocht nemen op verschillende zolder kamertjes, in schuurtjes of an dere plaatsen waar de knutse laars hun paradijs hebben of bouwen, dan zou u ongetwijfeld versteld staan van de rijke fan tasie vau deze jeugdige knutse laars. Een in onze ogen vrijwel waardeloos stukje hout wordt ge schaafd, geschuurd en in de grondverf gezet en vonmt straks de romp of een ander onderdeel van een modtel-oceaanstomer. Met draadjes, latjes en ijzer- j draad worden wonderen verricht. Meisjes begeven zich na school tijd vlug naar huis om naarstig te gaan halken, breien of naaien aan een fraai kleedje, een mooi kussen ofzij haken passen de ikledij voor een fraaie pop (Allkmaarse dame uit de zeven tiende eeuw. De rijpere jeugd, zowel jon gens als meisjes, legt de laatste hand aan de grote stuikken: gra- mofoonkast etc, of is nog bezig 1 aan kleinere, maar niet minder I artistieke werfcstufcj.es. Kortom, vrije-tijd-schilders, te kenaars, adspirant-timmerlieden, meubelmakers, „mode-ontwer pers" enz. enz. zijn bezig aan ihun inzending voo.r de tentoon stelling „De jeugd exposeert", welke rond Pasen wordt gehou den. Deze tentoonstelling belooft deze keer iets bijzonders te wor- den, omdat het de vijfde maai is, dat zij wordt gehouden, terwijl j zij bovendien in het teken zal staan van „700 jaar stad". De aula van 'het Murmellius- gymnasium zal aanstonds weer 1 herschapen zijn in een „sprook jesland". Voor het zover is zal echter moeten worden gepast en gemeten om alle inzendingen 'n goed plaatsje te geven. De inzenders sters)die dit jaar kunnen meedingen naar 'raaie en nuttige prijzen, wordt laarom verzocht vóór 15 Maart i.s. schriftelijk of mondeling op te geven wat zij zullen inzenden en hoeveel ruimte zij hiervoor denken nodig le hebben. Deze opgaven kunnen geschie den bij de secretaris van het co mité „De jeugd exposeert", N. J. Speur, afd. onderwijs, stadhuis of bij de leden van het comité: de dames: mevr. G.A.A. Holz- müllerTeenigs, Emmastraat 45; mevr. Th. A. G. Schuurmanv. Eijndthoven, Rippingstraat 22; en de heren: R. P. Abrahamse, Rochdalestraat 28.J. A. Elz'in- iga. Westerweg 1; J. v.d. Grient, overdekte bad en zweminrich ting, E. Harder. Regulierslaan 16, N W. Lindemans, Macl. Pontstr. 42; W. van Straalen, Wolle- brandtstraat 6; H. de Winter, Bergerweg 134 en G.H.A. de Zeeuw, Re-mibrandtstraat 56. ALKMAAR. De Alkmaarse stationschef de heer H. A Ver maas, is vandaag 40 jaar in dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Ter gelegenheid van dit jubile um. is de thans 57 jaar oude ju bilaris, hedenmorgen in de wacht kamer tweede klasse der N.S. ge huldigd. Bovendien houdt de ju bilerende stationschef vanmiddag van twee uur tot half vijf recep tie te zijnen huize, boven het stationsgebouw. Op de huldiging van de heer Vermaas komen wij morgen nader terug. ALKMAAR In café Hui- berts op Torenburg is gisteravond een begin gemaakt aan het bil jarttour nooi waaraan door de he ren A. Dekker. P. Hoogland, J. de Boer, D. Wester. Th. Schot, H. v. Wonderen, P. Rolie en D. Kra neburg wordt deelgenomen. Er zal in de komende dagen fel gestre den worden om de fraaie Burgt- beker. De heer Huiberts opende met enige geplaatste woorden het tournooi In de eerste partij van de avond kwamen de heren Schot en Wes ter aan het biljart. Beide heren waren zichtbaar aan het zoeken naar de juiste vorm, het was Schot die dit het eerst te pakken had, een paar moeilijk gespeelde series in de 19e en 15 beurt deed Wester wankelen en raakte de ballen om- zuiver. .De .laatste 40 caramboles wist Schot in drie beurten te ma ken. Schot 150 41 22 3.65 Wester 108 41 14 2.63 J. de Boer heeft tegen Rolie in het begin zeer sterk gespeeld. In 15 beuifen had hij 95 car. tegen Rolie 32. Toen was de Boer even uit z'n vorm. Rolie, anders zo'n vechter van formaat, kon in deze partij niet tot zijn oude vorm ko men. De Boer had toch nog 38 beurten nodig om zijn partij uit te maken de Boer 150 38 14 3.94 Rolie 76 38 9 2.— Van Wonderen, die aangetipt was als favoriet, heeft tegen Kra neburg een nederlaag geleden. Kraneburg maakte in de 6e beurt ALKMAAR. Tijdens de ver gadering van de L.T.B., die Zater dag' in Alkmaar werd belegd, maakte de heer van Diepen uit Sehoorl enkele opmerkingen naar aanleiding van een artikel in de ruilverkavelingswet, waardoor bepaald wordt, dat bij een stem ming over ruilverkaveling thuis blijvers beschouwd worden als voorstemmers. Zodoende kunnen personen, die er geen enkel be lang bij hebben, beslissen bij een stemming. Deze klacht zal worden door gegeven aan het hoofdbestuur. ALKMAAR. Op de hoek Nieuwesloot-Hoogstraat, in het j pand waar voorheen de chocola- j terie van de heer Janssen was ge vestigd, gaat de heer N. Groen de banketbakker bij de Heiloër- brug, een automatiek en een ijs- salon 'beginnen. Men is momen teel druk doende het flinke pand tot dit Lucullisch doel te .verbou wen. De banketbakkerij van de heer Groen blijft aam de Kenne- merstraatweg gevestigd. een mooie 35. in de 20e beurt was hij zo veel uitgelopen, dat van Wonderen kansloos was geslagen. Kraneburg heeft in deze partij getoond, dat hij zeer zeker een van de kaftspaarden is. Met een goed moyenne van 4.83 behaalde hij de eerste winstpunten. Kraneburg 150 31 35 4.83 Van Wonderen 73 31 8 2.35 De laatste partij van de avond werd gespeeld tussen de twee oude rivalen Hoogland en Dekker. Beide heren gaven elkander wei nig toe. in de 20e beurt was de stand 6062. In de 30e beurt was Dekker even uitgelopen, maar Hoogland kwam teru^ met een mooie serie van 20 Het werd een zeer spannende partij. Dekker maakte de partij uit. Hoogland moest met 136 caramboles genoe gen nemen. Dekker Hoogland ALKMAAR Met ingang van Woensdag 10 Maart zal het ver- 1 keer over de Kanaalkade een voorrangsweg gedurende een week zijn gestremd. Het verkeer wordt dan geleid langs de Laat en de Bierkade. Deze verkeersstrem- ming staal in verband met de werkzaamheden aan de Bokken- brug, waarvan het dek nodig re- j paratie behoeft. Na vijf uur 's avonds zal het j verkeer over de Kanaalkade ech ter al die dagen normaal voort gang kunnen vinden. Wéér* verwacht ins; geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: VRIJ ZACHT Droog weer met geleide lijk afnemende bewol king. Vannacht iets kou der dan de afgelopen nacht, morgen overdag vrij zac'ht. 150 39 15 3.84 136 39 20 3.48 ALKMAAR De burgemees- 1 ter van Alkmaar brengt ter open- 1 bare kennis, dat voor de kiezers j gelegenheidbestaat tot het in- dienen van een verzoek om aan de stemming van de verkiezing voor de leden van de Provinciale Staten deel te nemen in een an dere gemeente, die bij het in dienen van het verzoek door hen tnoet worden aangewezen. Deze gemeente moet in de pro vincie Noord-Holland gelegen izijm. De kiezer, die van deze 'ge- iegenheid gebruik wenst te ma ken, moet dit uiterlijk op 7 April persoonlijk ter secretarie van de -gemeente melden. ALKMAAR Op Vrijdag 12 Maart a.s. des avonds om 8 uur wordt in hel Stedelijk Museum aan de Breedstraat de tentoon stelling van werken der leden en enige gasten van de sch'ildersi- vereniging „Doorwerken" ge opend O.a. van Koos Stikvoori. ALKMAAR Geboren: The- resia M„ d.v. P. A. Broersen en P. K. Koomen; Janny, d.v. O. Nij- dam en A. J. Luijt; Ronaldus M C„ z.v. A. C. de Boer en A. M. Henselmans; Dirkje S„ d.v. C. J. van Leeuwen en N. Stam; Eefje, H. d.v. M. Pool en D. Steur. Overleden: Trijntje Schot, 77 j. geh. met J. Kommer; Cornelia M. Nelis, 45 j., geh. m. C. J. Gijzen. ALKMAAR. De burgemees ter van Alkmaar brengt ter open bare kennis ,dat de kiezer, die vermoedelijk niet in staat zal zijn persoonlijk" aan de stemming deel te nemen ,op zijn verzoek, waarin hij duidelijk vermeldt de redenen waarom de kiezer zelf niet kan stemmen, kan worden toegestaan bij volmacht te stemmen. Het ver zoek wordt slechts afgewezen, in dien aangenomen moet worden, dat de kiezer in de gemeente waar hij in de kiezersregisters van de dag/ en van de jaarstelling is opgenomen, persoonlijk aan de stemming kan deelnemen, of als hij eebruik kan maken van de regeling voor het kiezen in een andere gemeente. Als gemachtig de kan slechts worden aangewe zen de echtgenoot of echtgenote een der bloed of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huis genoten. De verzoeken dienen uiterlijk op 7 April 1954 inge diend te worden bij burgemeester en wethouders der gemeente op een formulier, dat aan de gemeen tesecretarie kosteloos verkrijgbaar is. ALKMAAR Hedenmorgen heeft op de Alkmaarse scholen het schriftelijk gedeelte van het verkeersexamen voor de jeugd plaats gehad. Op achttien scholen hebben de jongens en meisjes van morgen zitten zwoegen op de meer of minder moeilijke opgaven, een heel uur lang. We komen op het examen zelf morgen nog te rug. „c ra. morgen naaer terug. )ver de uitvoering van het in Huiswaard am nrppipc In onze gezellige Lunchroom (le etage) zullen B wij U op Donderdag 11 MAART a.s. te jj 2.30, 3.45, 8 en 9.15 uur n.m. de nieuwste ij voorjaarsmodellen tonen in Mantels, tailleurs, Japonnen, Blouses Sportieve Kleding Hoedjes, Accessoires, ervz., in creaties, zoals de toon- j aangevende mode-centra deze voor het fj nieuwe seizoen voorschrijven. J TOEGANGSKAARTEN zijn GRATIS verkrijg- B boor aan onze centraal cassa, parterre. Kaarten voor de avond-flitsen beslist op Donderdag S jp vóór 6 uur n.m. af ie halen ij 1; Des avonds alleen toegang via de lunchroom-mgang Laotzijde. H ALKMAAR WÊmmmwÊwml Over de uitvoering van het raadsbesluit tot demping van Zandersbuurt en Schelpboek is in de Alkmaarse gemeenteraad al het een en ander te doen ge weest. Bij de behandeling van de begroting had de fractievoorzitter van de P.v.d.A. aangekondigd met dwangvoorstellen te zullen komen wanneer er op de dag van de raadsvergadering van 4 Maart nog geen sprake zou zijn van uitvoering van het dempings- 'beslüit. J.l. Donderdag, de dag van de raadsvergadering, was dus de laatste dag van 's heren Coerts moratorium. Hij heeft zijn dwangvoorstellen echter in petto kunnen houden, want de raad heeft tijdens die vergadering de laatste 'hindernis, die de demping in de weg stond, genomen. De woonschepen, die het te dampen water ook dat van het Afge sneden Kanaalvak bevolken, vormden die laatste hindernis; want de moeilijkheden die de „Uitwaterende Sluizen" maakten, schijnen een oplossing nabij. De woonschepen hebben hun nieuwe ligplaats gekregen; Baan- singel en Oudegracht. Er wordt geen woonschepen-haven aange legd. Voorlopig althans nog niet, Waarom ook? Het project van zo'n haven, door de meerderheid van het college, bij monde van de burgemeester en wethouder Hoytinlk, verdedigd, vertoont een kostenraming van maar liefst drie ton. En daar zou nog overheen te komen zijn. Maar die drie ton zouden we gaan verdoen aan een haven, die ergens onder Koedijk, in Huiswaard om precies te zijn, zou worden aangelegd. De Raad vond 'het een irreëel project en wilde er niet aan. Een andere plaats blijkt er voor zo'n haven niet te vinden. Er was voor de raad dan ook geen andere moge lijkheid dan te kiezen voor de verplaatsing van de woonschepen naar Oudegracht en Baansinged. De raad heeft zich daarmee ech ter niet principiëel uitgesproken tegen de aanleg van een woon- schepenhaven Hij sprak zk'n slechts uit tegen de aanleg van een ha-ven. daar en thans. Wethouder Hoytink en de bur gemeester wezen er de Raad op dat de woonschepen het aesthe- tisch aspect van de Alkmaarse grachten zullen deren, zij wezen er bovendien op dat de aanwe zigheid van woonschepen de hui zen aldaar in waarde zal doen dalen. Wethouder Hoytink bleek er vast van overtuigd, dat de be planting van de Baansingel ten gronde zal gaan. Hij kan gelijk hebben, maar als we burgerzin vragen van hen die de buren worden van de woon- sChippers, zouden we dan oo-k niet mogen rekenen op de bur gerzin van de woonschepenbewo ners zelf? Wij zijn er trouwens ook niet zonder meer van over tuigd. dat de aanwezigheid van woonschepen de allure van de Oudegracht zal schaden. Waar om? Als er nu een voorstel was om over te gaan tot de heden daagse confectie'bouw aan een on zer mooiste grachten, dan zouden wij de kampioenen van ons stads- schoon onmiddellijk bijvallen. 1 Maar woonschepen kunnen de allure van een fraaie gracht wei i degelijk een pittoreske toets ver- j lenen. In Amsterdam misstaan bijvoorbeeld de arken die in de deftige Nicolaas Witsenkrde lig gen, daar helemaal niet. Waarom zouden de Alkmaarse arken dan in de minder deftige Oudegracht misstaan? Natuurlijk, de overburen van de woonschippers zullen even aan de was moeten wennen die ze nu op de Maandag boven het grachtwater zullen zien wappe ren. Maar is frisgewassen was goed per se onaestihetisoh? De touristen in Volendam en op Marken vinden het een attractie apart. Goed. toegegeven, er zijn woon arken en woonarken. Maar het lijkt ons niet onmogelijk een ze kere selectie toe te passen bij de aanwijzing van een ligplaats. Het schijnt dat de overburen j van de woonschippers hun nieu-_| we buren niet met veel enthou siasme zullen ontvangen. En de Raad heeft wat dat betreft een beroep gedaan op hun burgerzin. Wij zouden in dit verband een beroep willen doen op de Chris telijke Naastenliefde. En wij ge loven dat daadwerkelijke naas tenliefde in dit geval niet eens zo moeilijk te verwezenlijken is. Het woonschip is een tijdsver schijnsel. Men gaat niet in een woonschip wonen, wanneer men een geriefelijk 'huis kan krijgen. En wie het woonschip kiest boven inwoning met alle perikelen daarvan, is een vrijheidslievend mens, die ook de vrijheid van een ander zal kunnen respecte ren. Neen. wij geloven dat het op den duur wei zal boteren tussen I de arkbewoners en hun nieuwe overburen. Waarom ook niet? Zij spreken eenzelfde taal, zij zijn van eenzelfde „stand", zij ver dienen op dezelfde wijze hun brood, en.... zij zijn buren geen kiftende „inwoners". Dat de waarde van de huizen op de Oudegracht en aan de Baansingel zal dalen, geloven wij vooralsnog niet. De woningnood is nog altijd Alkmaar's vijand nummer een: een woning blijft waard wat ze waard is zolang niet ieder die om een woning vraagt een huis kan krijgen. En als de woningnood voorbij is, zul len de woonschepen langzamer hand verdwijnen. Dan zal men geen beroep meer kunnen doen op de nood, wanneer men een woonark gaat bewonen en dan zal men de ligplaats voor lief moeten nemen, die het gemeente bestuur aanwijst, een ligplaats desnoods in Huiswaard. Wij kunnen niet met Mr. Berk houwer meegaan, die suggereerde de arkbewoners, die niet in Alk maar wenken, de stad uit te zet ten. Wij menen dat wie elders werkt, vrij dient te zijn in zijn eigen, vertrouwde milieu te blij ven wonen. Dat het gemeente bestuur de toevloed van woon arken zoveel mogelijk zal beper ken, is een andere zaak. Dat ligt in de lijn. Als de woonschepen, die straks verhuizen naar Oude gracht en Baansingel, het stads sclioon zodanig zullen blijken te' schaden, dat hun handhaving al daar niet verantwoord geacht wordt, wij geloven in die mo gelijkheid voorshands niet dan kan de Raad nog altijd be sluiten tot de aanleg van een peperdure arkenhaven maar laat men die dan toch bij voor keur niet in Huiswaard bouwen. Ad Interim BERGEN Om het financiële tekort, liet grote bedrag van f 10.000, ontstaan in de laatste jaren, doch hoofdzakelijk over 1953 met een tekort van bijna f 4000 zeer sterk te verminderen, is het bestuur van de V.V.V. thans bezig diverse posten sterk te bezuinigen. Door het ontslag van de directeur en een prac- tischer personeelsbeleid kan reeds in 1954 het bedrag van f 4500 worden bespaard. Op de jaarvergadering, die op 17 Maart in het Oranjehotel ge houden zal worden, zullen het rapport van de financiële com missie en de begroting voor 1954 een belangrijke plaats innemen. In het jaarverslag over 1953 noemt 't bestuur de situatie voor Bergen niet onbevredigend. De toevloed van gasten bleef vrijwel evenredig met de aanbouw van woningen, wat zeker mede te danken is aan de propaganda die werd gemaakt. Als altijd ging ook hier de kost voor de baat uit en werden in diverse bladen 169 advertenties geplaatst tot een totaal bedrag van f 1650.Er zal een nieuw bestuur worden gekozen voor de stichting V.V.V. openluchttheater. Het huidige bestuur van de V.V.V. stelt zich en bloc candidaat voor het be stuur van de stichting en het bestuur stelt vervolgens voor als commissie van bijstand voor het openluchttheater toe te voegen de navolgende leden, door B. en W. van Bergen voorgedragen: mevr. J. BeeldmanRensink 'en de heren G. J. Stoekmann, A. J. F. Hooning, W. J. Smit en K. M. H. Colnot. Aangezien eerst in het begin van dit jaar een ge heel nieuw bestuur door de al gemene ledenvergadering is ge kozen, stelt het huidige bestuur zich voor aan het einde van dit verenigingsjaar het bestuurs beleid als geheel ter beoordeling voor te leggen aan de dan te houden algemene ledenvergade ring. Voor de organisatie van de zomerfeesten en attracties stelt het bestuur voor als commissie van bijstand de navolgende leden, door B. en W. voorgedragen, toe te voegen: mevr. Elema Anspach, mevr. G. KerkmeerFloors en de heren J. Kroon, H. K. Finken- sieper, W. Smit en J. Kok. BERGEN, 6 MaartGeachte redactie, Ondergetekende, fractie-voor zitter van de K.V.P. te Bergen, zou gaarne enige plaatsruimte beschikbaar krijgen in Uw blad, om de houding van de K.V.P.- fractie te Bergen, in de raads vergadering van 4 Maart 1954, betreffende het verkeersvraag- stuk, nader te motiveren, daar dit via de pers niet volledig genoeg tot uitdrukking is geko men, en daardoor misschien wel eens een verkeerde indruk kan wekken. Het college van B. en W. en de raad waren het er over eens, dat een railverbinding Alkmaar- Bergen aan Zee, financieel niet verantwoord was, daar een ex ploitatietekort van plm. f 80.000 a f 100.000 niet was uitgesloten. Hoewel een dergelijke verbinding het probleem van het openbaar vervoer geheel zou oplossen was het vraagstuk voor het wegver keer in Bergen door deze verbin ding niet opgelost. Het wegver keer naar Bergen aan Zee gaat via de Eeuwiglaan. In het seizoen gaat langs deze tertiaire weg meer dan 3000 ton per dag. slechts 1% van dit soort wegen is met een dergelijk gewicht belast. Langs de Bergerweg. met een rijbaan van 6,5 meter en aan weerszijden een rijwielpad, gingen op één dag 965 auto's en 5805 rijwielen. Op dezelfde dag gingen langs de Eeuwigelaan met een rijweg van 4.5 meter en één rijwielpad 1338 auto's en 7753 rijwielen. Dit zal nog groter worden: le door het toenemen van het verkeer en 2e als de tunnels van Velsen en Alkmaar gereed zijn gekomen, daar dit o.i. van invloed zal zijn op forensen etc. Ook al is dit een kwestie voor slechts enkele maanden per jaar. de toestand is onhoudbaar, temeer daar Bergen het van deze maanden moet hebben. Door diverse deskundi gen, rapporten van N.E.I. en anderen, is aangetoond, dat een rondweg Bergen niet uit deze impasse helpt, en voor Bergen- Binnen een schade zal betekenen daar Bergen-Binnen zelf, tijdens het seizoen honderden auto's her bergt, die dagelijks van Bergen naar Bergen aan Zee gaan. Ook het Noordelijk en Oostelijk deel is hier niet mee gebaat. Een Zuidelijke rondweg zal slechts een luxe betekenen en brengt ook geen oplossing. Het gevolg zal zijn, dat de Eeuwigelaan overbelast zal blijven. De raad besloot destijds om welstands- en artistieke overwegingen deze laan zo lang mogelijk in tact te hou den. Bovendien zijn de op deze laan aansluitende wegen abso luut onvoldoende en o.i. daarvoor ook niet geschikt te maken zon der hoge kosten en zonder het karakter van Bergen ernstig te schaden. Door de aanneming van het plan-Burgersdük, dat alleen het openbaar vervoer tijdens het seizoen voor Bergen-Binnen op lost, zij het dan ook op een zeer gebrekkige w;ize, berokkent men o.i. Bergen aan Zee schade, im mers Egmond en Schoor] met hun doorverbinding zullen het publiek van Alkmaar en mogeliik ook van Oostdorp tot zich trek ken. Deze gemeenten worden de lachende derde, ten koste van Bergen aan Zee. Bovendien is door de aanneming van het plan een oplossing over de trambaan uitgesloten. Het gevolg is, dat de Eeuwigelaan grondig en voor tijdig wordt verknoeid. De voor gestelde uitwijkplaatsen zullen in korte tijd aaneengesloten zijn en desondanks onvoldoende door het ontbreken van toegangs wegen. Men zal dan zijn toe vlucht moeten zoeken in de on doelmatige en kostbare rondweg, met zijn schadelijke gevolgen voor Bergen. Bovendien zal een dergelijke weg de Eeuwigelaan slechts enkele procenten ontlas ten. Daarom zag de K.V.P.-fractie als meest afdoende oplossing voor ons gehele verkeerspro bleem: een weg over de tram baan aan te leggen. Hij voi'mt het kortste traject, is het minst kostbaar, schaadt het minst het natuurschoon en schaadt Bergen- Binnen niet. Bovendien geeft hij aansluiting op alle wegen, en geeft een doorgaande verbinding Alkmaar-Bergen aan Zee. Bergen kan dan het hoofd bieden aan de doorverbinding van Sehoorl en Egmond. Een dergelijke weg sluit de rondweg uit en ontlast de Eeuwigelaan. Bovendien geeft hij Bergen-Binnen en Bergen aan Zee de mogelijkheid zich te ont plooien. Bergen moet van het tourisme leven; dit gaat o.i. alleen mgt prima vervoersgele- genheden en dito wegen, die Ber gen goed en vlug bereikbaar maken. De bewering dat de uitgave voor een weg die slechts drie maanden noodzakelijk is (thans al) niet veranwoord is, geldt in nog grotere mate voor de tram. Deze weg zal na het seizoen wel, doch de trambaan niet gebruikt worden. Deze en nog meerdere argumenten, die te veel plaats zouden vragen, zijn oorzaak dat de K.V.P.-fractie zich niet kon verenigen met het plan Burgers- dijk. De investeringen zijn o.i. niet verantwoord, daar zij ons slechts een primitief vervoer bie den in het seizoen en dan nog maar alleen voor Bergen-Bin nen. Bovendien is dit nog zeer kwetsbaar met één wagen. De tram lost ons vraagstuk betref fende het wegverkeer niet op, integendeel hij staat juist nu in de weg. daar een tussentijds opheffen ons alleen maar geld kan kosten. C. W. ELLIS. Voorzitter v. d. K.V.P.-tractie te Bergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 3