Belgische persstem over verklaring van Arnold Slijtage aan machinerieën kost f 1 milliard per jaar Stichting voor de Landbouw over de productschappen Kassier bleef met tekort van 12.000 zitten Journalistiek bedrijven moeilijk in Indonesië Met Faroeks munten en postzegels naar huis ongeluk enhorn t eu Beurs Buitenlandse notities „Problemen moeten bij vredesverdrag worden geregeld Cassady neemt bevel op zich Mening van blad te Surabaja REDENEER- MACHINE Onwettige immigranten Veertig doden onder Man Mau Verlies kan tot een derde ivorden teruggebracht Schrijven aan Tweede Kamer Gebrande koffie naar België Prins Bernhard in Baltimore Grootvaders ontevreden Dinsdag 9 Maart 1954 Pagina 5 /VvUKKENWATf» C. A. Laan het leven De heer C. A. :ster van de veiling s gisteravond door motorongeluk om imen. De verslagen dorp is groot. De is 17 jaar, gehuwd twee kinderen, gebeurde voor het ijwielhersteller Len- ïder een straatlan- :t verlichte vracht- geparkeerd van de ïolenhandel uit Ur- Laan, die bekend i voorzichtig rijder, gen wellicht te laat mt toen hij in niet lelheid om circa 9 ts keerde, reed hij i. De gevolgen wa- ig. Met een schedel- werd het slachtof- r Lentihk binnenge- hij enige minuten l. Pater Boerbooms, lie De Goonn, ijlings iiende het slachtof- >liesel toe. In een s het stoffelijk over- e heer Laan later ïkenhuis in Hoorn V HUISMAN SCHAGEN skampioenen it Maarten "EN. Voor de Za- n zaal Schrijver ge- /erjaswedstrijd be- ;ekend grote belang- st 66 deelnemers h rond de tafeltjes, e uitgeloofde bekers -aaie prijzen in de en. In de eerste ron- door enkele deelne- ender hoge punten- eerd; maar in de viel reeds de eigen- g, toen de heren P. nan uit Schagen het om zes doormarsen n en zo achter el- ïnten verzamelden, nden hadden ze er zodat ze vanaf dat actisch onbedreigd ïbben gestaan. Wel ernstigste rivalen D. energiek geprobeerd :'de ronde de achter- i in te lopen, maar .et baten. De laatste ./oor het kampioen- ijk niet van zoveel maar in de op hen igen werd er toch lur gekaart om de n. Finstra en Mulder inmiddels opgewerkt plaats met toch nog minder dan de kam- ree andere Schage nen T. Clay en A. nen de laatste ronde r de dag dat zij in al de tweede plaats tten. Het best ge- ael uit de gemeente werd gevormd door Wit en D. Kooi van ;t 6313 pnt., vóór de rijgsman en K. Nu- nt.. resp. eindigende De gehele wedstrijd zich door een zeer vooral genoegelijke ter Korver rekende een waar genoegen pioensbekers aan de in Huisman te over at de heren op de a klaverjaswedstrijd a St. Maarten gehou- een succes geboekt z.i. niet alleen aan aaar vooral ook aan mheid in het kaart een. 1. P. Kip-Huisman T. Glay-A. Kauw te 1 p.; 3. B. Kistema- laaier, St. Maartens- 4. D. en G. Eentes, 1500 p.; 5. A. Wit-D. eoog 6313 p.; 6. S. Numan. St. Maar- 7. S. Tesselaar-J. iCalverdijk 6173 p.; 8. Mulder, Burgerbrug ip-Kuit, Schagen 6015 rman-Dijkstra, Scha- De marsenprijs was kampioenen (7 st.), i Kooi-Vos ontvingen troostprijs voor 4151 8 Maart. Witlof 65—75, C 47—62. stek oer 500 kg; spruitkool 5 kool 710,30; gele .0; breekpeen 55,70; 11—13; prei 17—26; r—6. HUIZEN, 9 Maart. 1.30, drielingen 11.10, 1.5016.80; rode kool ,te kool 6—7.80; peen R. Witlof A 70—83; de kool 7—11; savoye 50 groene kool 10,80 cool A 47—84; B 19— 1,08—1,15 Goudrei- -44; HII 40; K 26—36 46,50; winterpeen peen 1638; uien 3 42; selderie 28. )AM, 8 Maart. 387 runderen. Ie srt. 2e srt. 2,70—2,80, 3e 15, p. kg gesl. gew.; Ie svt. 2,34—2,36, 2e 32, p. kg gesl. gew. el; 105 nucht. kalve- 10 p. kg lev. gew.; 1 n notering. taart. Rode kool sn 4.205.30; witlof n, midd. 7.308.20, drieling. 12.2012,90, ode uien 55.30; win- !6; winston 5065. IR, 8 Maart. Witlof kool 7—17; spruit - 8; rode bieten 47; 817; winterpeen III peen 16; uien, middel l 10—34. Iramley Seedling 10 unette 1854; Jona- Present van Enge- 5; Zoete Campagner en: St Rémy 2038; 4—47. Communisme in Midden-A meri ka Coster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, is in Caracas in Venezuela op de tiende Inter-Amerikaanse Conferentie met zijn collega van Guatemala in botsing gekomen. Een twist tussen een olifant en een muis, want Guatemala is een kleine republiek, gelegen op de landengte van Midden-Amerika, met nog geen 4 millioen inwo ners. In zielental nog geringer dan de helft van Nederland. Gua temala is de nagel aan de dood kist van Uncle Sam, omdat het sedert geruime tijd bloot staat aan een communistische infiltra tie. De buur-staten San Salvador, Honduras, Nicaraqua en Costa- Rica maakten zich hierover het vorig jaar reeds zorgen en sta ken hun mening nu niet bepaald onder stoelen of banken. Guate mala antwoordde prompt met 't uittreden uit de „Organisatie van Midd.-Amerikaanse Staten" Het was toen April 1953. De regering van Guatemala was gebelgd over het „inlaten van vreemde mo gendheden met een zuiver bin nenlandse aangelegenheid" en wendde zich tot de V.N. en de Veiligheidsraad. De betrokken re geringen, waartoe behalve de ge noemde ook die van Panama be hoorde, koesterden volgens de leiders in Guatemala „agressieve bedoelingen." De woorden, waar in deze beschuldigingen werden vervat lieten er allerminst twijfel over bestaan, uit welke hoek de wind woei. Op de recente Caraïbische Con ferentie heeft Foster Dulles zijn bezwaren aangetekend tegen de gang van zaken in Guatemala. Wat Dulles nu heeft gedaan, is dus in feite niets anders, dan wat de buur-staten van Midden-Ame rika het vorige jaar deden. De verbondenheid van alle Ameri kaanse landen, met uitzondering van Canada, berust op 't streven naar een eensgezinde politiek. Zowel in economisch als strate gisch opzicht. Vooral het laatste is van groot belang. Het is begrij pelijk, dat men in Washington zich zorgen maakt over 'n broei nest als Guatemala, waar 't com munisme met de dag veld wint. De landengte van Midden-Ameri ka is kwetsbaar en de V.S. be steden er sedert tientallen van jaren alle zorg aan, om een effec tieve verdediging te bereiken voor Panama en het Panama-ka naal, de verbinding tussen de Atlantische en de Grote Oceaan. Communistische invloeden in Midden-Amerika bedreigen de veiligheid van het gehele Ameri kaanse Noordelijke halfrond, maar zijn niet minder gevaarlijk voor de Zuid-Amerikaanse lan den. Guatemala heeft ook nu weer de beschuldigingen van de hand gewezen. De invloed van de communisten in Guatemala kan echter moeilijk worden ontkend. Van de zijde der bevolking is in 1953 aan de 'regering gevraagd het land van communistische elemen ten te bevrijden, 't Resultaat was nihil. Anderzijds kan niet wor den ontkend dat de sociale en economische toestanden het land rijp hebben gemaakt voor com munisme. Er heersen verhoudin gen waar bv. de Kerkelijke auto riteiten dikwijls in zeer afkeu rende zin over hebben gesproken. Het grootgrondbezit tiert er we lig. Zelfs in een dergelijke mate dat het land toebehoort aan nog geen 2 pet. der bevolking, terwijl de „United Fruit Company" de bananenplantages in bezit heeft. Nu heeft men wel een onteige ning ingevoerd, maar op een der mate bruuske wijze, dat meer slecht dan goed aan de zaak werd gedaan. De communistische vak beweging deelde de lakens uit. De agtitatie tegen de Kerk nam toe. Ondanks dat Guatemala een katholiek land is (97 pet.), zijn het liberalen en uitgesproken vijanden van de Kerk, die de touwtjes in handen hebben. Priesters van buiten het land worden zoveel mogelijk geweerd. Het onderwijs wordt bemoeilijkt. Deze aanslagen op de Kerk staan het streven naar een gezonde sociale orde in de weg, met als gevolg dat Guatemala aan de communisten wordt uitgeleverd. Voegt men daar nog de bittere Anti-Amerikaanse stemming bij, terwijl het land nota bene econo misch het van de V.S. moet hebben, en men kan zich de uit latingen van Dulles begrijpen. Grote wereldpolitieke gevolgen zullen er niet uit voortvloeien. De situatie in Guatemala is wel een bewijs voor de ondermij ningstactiek, die het wereldcom munisme toepast. Een tactiek die tot afweer noopt wat Dulles dan ook heeft gedaan. A NEDERLANDSE DAG IN VERONA VERONA, Italië, 8 Maart Vandaag is op de 56ste Internatio nale Agrarische Jaarbeurs een Nederlandse dag gehouden. De eregast was de Nederlandse mi nister van Landbouw, S. L. Mans- holt, die met vertegenwoordigers van zijn ministerie en agrarische attaöhé's van de ambassade in Ro me aanwezig was. De heer Mansholt had in het Nederlandse paviljoen een lang en hartelijk onderhoud met zijn Italiaanse ambtgenoot Antonio Capua. Later heeft burgemeester Ubenti de Nederlanders ontvan gen in het Barbieri Paleis. Massa-inenting tegen dipliteritis MAASTRICHT, 3 Maart In de gemeente Berg en Terblijt in Zuid-Limburg zijn sedert 1 Ja nuari 17 gevallen van diphterit-s geconstateerd. Op last van het ge meentebestuur zijn in samenwer king met de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst te Maastricht 540 babies, kleuters en school gaande kinderen ingeënt. Op 1 April zal de tweede inenting zijn. Enige maanden geleden hebben rich ook in de gemeente Huls- bergh enkele gevallen van diphte- ritis voorgedaan. BRUSSEL, 8 Maart Het consersatieve Belgische blad „La libre Belgique" schreef vandaag, dat de bevolking van de Duitse gebieden, die in April 1949 bjj België kwamen, ongetwijfeld Duits is. „La libre Belgique" leverde commentaar op de verklaring welke Karl Arnold, de minister-president van Noord Rijnland-Westfalen, op 6 Maart heeft afgelegd. Het blad schreef: „In April 1949 hebben de bewoners van de dorpen, die tijdelijk aan België overgingen, niet veel uiting ge geven aan hun gevoelens - zij waren er zioh van bewust, dat de behandeling, die zij onder vonden uit materieel oogpunt zeer gunstig voor hen was, spe ciaal in 1949 toen Duitsland nog lang niet die staat van herstel bereikt had, waarop het nu zo trots is. Het is boven alle twijfel verheven dat de bewoners Duit sers in hart en ziel zijn en dat zij er zich over zullen verheugen wanneer zij weer geheel in de Duitse gemeenschap worden op genomen." „La Libre Belgique" voegde er aan toe: „Wij weten niets over de plannen van de Belgische re gering met betrekking tot de kwestie, welke door de heer Arnold andermaal te berde zijn gebracht. Bewegingen, waarbij gebieds delen worden teruggeëist, wor den, dat weten wij maar al te zeer, steeds gunstig ontvangen in Duitsland. Aan de andere kant is België niet voornemens, die zich binnen de Belgische gemeen schap niet gelukkig voelt, te dwingen binnen die gemeenschap te blijven. Het is echter nood zakelijk om bepaalde grenspro blemen, die uiterst irritant zijn voor de Belgische onderdanen, die in dit gebied wonen, tot een definitieve oplossing te brengen. Wanneer het vredesverdrag gete kend wordt, moeten deze proble men zo mogelijk voor eens en voor altijd worden geregeld en men zal dan kunnen zien hoeveel goede wil het nieuwe Duitsland toont en hoeveel eerbied het heeft voor de fundamentele rech ten waarover de minister-presi dent van de West-Duitse Staat Noord Rijnland Westfalen spreekt. In Brussel kon geen officiële reactie op de verklaringen van dr. Arnold verkregen worden. Het bij België getrokken gebied omvat twee dorpen Losbeim en Bilddhen met een bevolking van ongeveer 12.000 zielen. Het is ongeveer 120 vierkante km. groot. WASHINGTON, 8 Maart. Het Witte Huis heeft vandaag de benoeming bekend gemaakt van vice-admiraal John H. Cassady tot opperbevelhebber van de Ameri kaanse vloot in het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Eisenhower benoemde vice- admiraal Thomas Combs tot op volger van Cassady als bevelheb ber van de zesde vloot en Schout bij nacht Edmund Woolridge tot opvolger van Combs als bevel hebber van de tweede vloot. Eisenhower beval aan dat Cas sady gepromoveerd wordt tot ad miraal, Combs van de tijdelijke rang van vice-admiraal tot perma nent vice-admiraal en Woolridge tot vice-admiraal. PROFESSOR DIELS OVERLEDEN KIEL, 8 Maart Professor Otto Diels, die in 1950 tezamen met zijn leerling en collega pro fessor Kurt Alder, de Nobelprijs voor scheikunde heeft gekregen, is in de nacht van Zondag op Maandag op 78 jarige leeftijd te Kiel overleden. Diels heeft meer dan vjjfltig boeken over ■met de scheikunde in verband staande onderwerpen geschreven. 's GRAVENHAGE, 8 Maart Eind Januari werd bij een kas sier in een Schevenings hotel een kastekort van 12.000 gulden ge constateerd. Dit kwam aan het licht toen hij, G. P. W. Z. uit Rijswijk, zijn functie verwisselde voor een andere positie in dit hotel. Door de politie aan de tand gevoeld, vertelde de kassier dat hij dit tekort al geconstateerd harf begin 1953, bij het overne men van de kas. Z. had de kas toen van zijn zuster overgeno men en deze 'had gezegd dat zij het tekort wel zou aanzuiveren. In de praktijk was daar echter niets van gekomen. De zuster, A. F. H. T.-Z., die op het ogenblik als kassierster te Rotterdam werk zaam is, bekende in de jaren 1950, 1951 en 1952 6000 gulden te hebben gestolen. De rest was, volgens haar zeggen, verdwenen bij een diefstal in 1952. Van die diefstal was wel aangifte gedaan, maar er was niet bij gezegd, dat DJAKARTA, 8 Maart Naar aanleiding van de bestorming van het redactiekantoor van het in Djokja verschijnende dagblad „Nasional," schrijft het in Sura baja uitgegeven weekblad „Libe ral", dat zulk een bestorming niet voor de eerste maal voorkwam en dat de overheid vrijwel geen stappen onderneemt om aanval len van deze aard tegen te gaan. Het behoeft dus geen verwon dering te wekken, dat zulke be stormingen mode (gaan worden in deze ti.id van „Indonesia Merde- ka", aldus het weekblad. Dit kan aanleiding zijn, dat de journalis ten geen rechtszekerheid meer voelen en in een angstpsychose geraken. Door aan te nemen, dat «een enkel machtsapparaat zijn leven kan beschermen, is het voor de journalist onmogelijk om zijn taak naar behoren te vervullen, ongeacht hoe hij land en volk wil dienen, aldus het blad, dat vervolgt: „Wij moeten eerlijk heidshalve toegeven, dat er thans reeds een neiging tot struisvogel politiek in de Indonesische maat schappij valt waar te nemen. Vele dagbladen voelen zich thans vei lig door slechts de „sterke" of „ge vaarlijke" groepen te prijzen, on geacht of zulks ten rechte ge schiedt of niet. Vervolgens ach ten deze dag/bladen het nodig om bij tijd en wijle scherpe cri- tiek uit te oefenen op enkele groepen, die geacht worden het land te benadelen, opdat hun zwakte niet zal worden opge- SOUTH HADLEY, 8 Maart. Professor Roger Holmes, die phy- losophie aan het „Mount Holyoke College' van South Hadley (Massa chusetts) doceert, heeft een denk machine gedemonstreerd, die lo gica-problemen kan oplossen. De machine kost slechts 120 dollar. Zij kan beginselwetten der lo gica beproeven, nieuwe beginse len toetsen en bepaalde redenerin gen op de juistheid onderzoeken. De machine kan niets doen waar toe niet ook degeen, die haar bedient, in staat is, maar zij kan, aldus de professor, ingewikkelde redeneringen met grotere snelheid en preciesheid voeren dan de mens. Als bijvoorbeeld een veronder stelling door een reeks van sym bolische tekens „in de machine was gelegd", toonde een groen licht de juistheid van de veron derstelling. Een rood licht bete kende echter dat de veronderstel ling onjuist was. merkt. Voor dit doel moeten dan groepen worden gezocht, welke helemaal niet gevaarlijk zijn en dus veelal voorrang krijgen om als het zwarte schaap te funge ren, zoals de Nederlanders en de kapitalisten. Een kleine fout van deze groepen is voldoende voor lange artikelen vol critiek, scheldpartijen, commentaar en verdraaiing der feiten, en waar om? Omdat men in dat geval niet het gevaar loopt 'bestormd te worden en een tik op het hoofd te krijgen." Aldus het onafhankelijke Indo nesische weekblad „Liberal" dat onder leiding staat van de heer Gdh Tjing Hok. er 6000 gulden verdwenen was, omdat anders aan het licht zou komen dat er nog een andere 6000 gulden spoorloos was. In Rotterdam had de vrouw al weer kans gezien om 1000 gulden „achterover te drukken." Haar man G. A. T. had zich daar over 900 gulden ontfermd. De broer is nu op vrije voeten gesteld. Het geld is volledig op gemaakt. Het echtpaar had er schulden van betaald en boven dien op te grote voet geleefd. Door de kascontrole te misleiden kwam de zaak nu pas aan het licht. Circuit van Zandvoort gesloten ZANDVOORT, 8 Maart In verband met de herstelwerk zaamheden aan het Circuit van Zandivoort, zal de baan vanaf Dinsdag 9 Maart voor het publiek gesloten zijn, tot nader order. Wanneer de weersomstandighe den gunstig zijn hoopt men naar bekend omstreeks half April met het nieuwe wegdek (gereed te zijn. Engels-Chinese handelsbesprekingen LONDEN, 8 Maart Een groep Engelse zakenlieden zal aan het einde van deze week naar Oost- Berlijn vertrekken voor het voe ren van besprekingen met verte genwoordigers van communistisoh- Ohina. De Chinezen hebben reeds doen weten, wat zij in Engeland wensen te kopen. Onder meer wenst China machinerieën, koel kasten en chemicaliën af te ne- Amerikaanse levensmiddelen in Berlijn BERLIJN, 8 Maart Vandaag is hier de uitreiking van Ameri kaanse levensmiddelen aan 120.000 behoeftige, bejaarde Westberlh- ners begonnen. Mensen boven 74 jaar, dien maandelijks minder dan 150 mark pensioen krijgen, zullen gratis pakketten ontvan gen met 22'5 gram boter, 450 gram ikaas. 900 gram melkpoeder en .twee'blikjes thee. IN JAPAN TOKIO, 8 Maart. Een aantal door de Japanse immigratiedienst vastgehouden buitenlandse zeelie den (waaronder Noren, Zweden, Grieken en Nederlanders), dat had gepoogd Japan op onwettige wijze binnen te komen, had er kortge leden in een brief aan de pers over geklaagd, dat hun verblijven vuil en vol ratten waren, dat er slechts in geringe mate medische hulp was te verkrijgen en dat zij geen hulp van de consuls hunner landen konden krijgen. Een ambtenaar van de Japanse Immigratiedienst heeft naar aan leiding daarvan verklaard, dat de betrokkenen zo goed mogelijk be handeld worden. Hij gaf toe dat de verblijven „niet voldoende" zijn, hetgeen hij toeschreef aan de beperkingen, die de begroting van de dienst met zioh brengt. Ook zeide hij dat de vastgehou- denen „er blijkbaar geen rekening mede houden, dat zij hier verblij ven als onwettige immigranten" en dat zij „voortdurend om een behandeling vragen, die men als hotelgast kan verwachten". NAIROBI, 8 Maart In een gévecht tussen Mau Mau-leden en Britse veiligheidspolitie, dat Maandag ten Zuidwesten van Thika, ongeveer zeventig kilo meter ten Noordoosten van Nai robi, is geleverd, zijn twintig rebellen gesneuveld. In totaal zijn Maandag in de omgeving van Nairobi minstens veertig Mau Mau-leden in ge vechten met de veiligheidspolitie gedood. SCHIPHOL, 8 Maart. Met koffers vol munten en post zegels zijn vanmiddag op Schip hol twee bruingebrande land genoten gearriveerd recht streeks uit de hoofdstad van Egypte, Cairo, waar zii als enige Nederlanders gedurende enige weken aankopen hebben gedaan op de veiling van ex- koning Faroek's kunstschatten. De postzegelhandelaar H. K. Berghuys uit Deventer, wiens belangstelling niet alleen uit ging naar de postzegels, doch ook naar de munten, vertelde dat de prijzen voor historische zegels dermate hoog waren, dat hij slechts weinig heeft kunnen kopen. Wel wist hij beskig te leggen op een door de Nederlandse P.T.T. aan ko ning Faroek geschonken album van Marokkaans leer, dat als souvenir een niet onbelang rijke waarde vertegenwoordigt. De Amsterdamse muntexpert en -handelaar, de heer Jac ques Schulman, deelde mee, dat de muntenverzameling van de ex-koning totaal twee en een half millioen gulden heeft opgebracht voor de kas van het gouvernement. Hoewel ook de prijzen van de munten en het historische bankpapier vrij hoog lagen, heeft hij toch drie kwart van zijn opdrachten naar genoegen kunnen uitvoeren. De veiling in 's konings zomer residentie, het Koubbeh-paleis, werd zwaar bewaakt, doch de bezoekers is geen entkele moei lijkheid in de weg gelegd. Voor het onderdak van de ko pers was speciaal beschikbaar het voormalig koninklijk jacht met de koninklijke emblemen er nog op, aan boord waarvan de heer Schulman heeft ge logeerd. Talrijke munten zijn door de Egyptische regering teruggetrokken, waaronder ook de kostbare Romeinse gouden baren uit de tweede en derde eeuw na Christus, die door de heer Schulman elk op onge veer 10.000 gulden waren ge taxeerd. Voor de historische Nederlandse gouden en zilve ren munten was weinig be langstelling, zodat de Amster damse munthandelaar een groot aantal mee naar Neder land heeft kunnen brengen. Er zijn kopers geweest uit alle delen van de wereld, ech ter niet uit Egypte zelf. De beide Nederlanders roemden de gastvrijheid van de Egyp- tenaren en de eerlijkheid van de inwoners, die toeneemt naarmate de huidskleur don kerder is. Zowel het aftreden van ge neraal Naguib, als de onlusten bij zijn terugkeer als premier, hebben de Nederlanders van zeer nabij meegemaakt. Er was voor een uitmuntende bewa king gezorgd; zodat de buiten landse kopers weinig risico hebben gelopen. Vol trots toonde de heer Schulman zijn uitgebreide collectie foto's, onder meer van het koninklijk lusthof en de omgeving, het jacht en de terugkeer van Naguib. „Ons technical assistance-team is Zondag uit de Verenigde Staten teruggekomen met concrete resultaten, die voor het Nederlandse industrie-leven direct bruikbaar zijn", aldus René Snel, leider van het team van zes vooraanstaande Nederlandse onderhoudsspecia- listen, dat zes weken een studiereis door de Ver. Staten heeft gemaakt, om te zien, hoe de Amerikanen het slijtage-proces van machinerieën beperken. Behept met de idee, dat studie reizen naar de Ver. Staten min of meer op pleziertochtjes uit draaien, vertrokken eind Januari de heren Snel van de Shell, ir C. A. Bauduin van de Staatsmij nen in Limburg, ir J. M. Dekker van Werkspoor N.V., ir B. Th. W. van Hasselt van de Koninklijke Hoogovens en Staalfabrieken, ir E. W. Schultz van de Scott (Hen gelo) en D. W. Tietshof van. Wil- ton-Feijenoord N.V. naar de Ver. Staten, om er het onderhoud van de industriële apparatuur te be zien. De slijtage-kosten aan ma- Het aantal doden in de Belgische mijnen BRUSSEL, 8 Maart Uit een antwoord van de Belgische minis ter van economische zaken aan senator Taillard blijkt, dat van 1946 tot 1953 1249 mijnwerkers in de Belgische kolenmijnen om het leven rijn gekomen. Onder hen bevonden zioh 370 Italianen. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. De Stichting voor de Landbouw heeft aan de Tweede Kamer een schrijven gericht over de wets ontwerpen tot instelling van productschappen en tot opheffing van bedrijfschappen voor de voedselvoorziening. Deze wetsontwerpen, welke op het eind van 1953 werden ingediend, zijn thans aanhangig bij de Tweede Kamer, die bezig is met de opstelling van een voor lopig verslag. De ontwerp-imstellingswetten hebben onder meer betrekking op een hoofdproductsohap voor akkerbouwproducten en product schappen voor granen, zaden en peulvruchten, voor aardappelen en voor veevoeder, alsmede op productschappen voor vee en vlees, groenten en fruit, sierge wassen en tuinbouwzaden. Voor een aantal andere sectoren zijn de besprekingen in de S.E.R. nog gaande. Tegen de door de regering in afwijking van het S.E.R.-advies voorgestelde uitbreiding van het bestuur van het productschap voor groenten en fruit met een vertegenwoordiger van de handel, wordt door de Stichting voor de Landbouw bezwaar gemaakt. Ook dringt de Stichting aan op een uitbreiding van de telersverte genwoordiging in het product schap voor aardappelen. Over de ontwerp-opheffings- wetten is generlei overleg ge pleegd met het bedrijfsleven. De Stichting stelt met betrek king tot deze ontwerpen voor als nog een bepaling op te nemen, krachtens welke de minister, al vorens van een productschap de medewerking te vragen tot de uitvoering van een op grond van de Landbouwcrisiswet of het Voedselvoorzieningsbesluit te ne men beschikking, daarvoor tevo- desbetreffende bestuur. Voorts wordt door de regering voorgesteld aan de drie product schappen in de tuinbouw voor lopig de bevoegdheid te geven tot het vaststellen van vestigings eisen van producenten in die sec toren; het betreft hier eisen in zake vakbekwaamheid, crediet- waardigheid en handelskennis, in de zin van de reeds thans op dit terrein geldende 'bepalingen. Te gen dit voorstel heeft de Stich ting voor de Landbouw overwe gende bezwaren. Waar het hier gaat over eisen die worden ge steld aan de persoon van de ondernemer en niet aan het pro duct, is de Stichting van oordeel, dat een dergelijk onderwerp, zo het voor regeling door bedrijfs organen wordt opengesteld, moet worden overgelaten aan het land bouwschap en niet aan de pro ductschappen, wier taak beperkt moet 'blijven tot de marktorde ning. De Stichting stelt derhalve de Tweede Kamer voor, dit voor stel af te wijzen en de regering in overweging te geven, hierom trent overleg te plegen met het georganiseerde bedrijfsleven, het welk tot dusverre niet is geschied en waarvoor de periode, dat de huidige regelingen nog gelden, ruim voldoende is. Uit de brief der Stichting blijkt tenslotte, dat zij zich voor het ren overleg moet plegen met hetoverige met de wetsontwerpen kan verenigen, waarbij uiteraard het feit, dat de ontwerp-instel- lingswetten in hoofdlijnen aan sluiten bij de ontwerpen van de S.E.R., die in de organisaties uit voerig zijn besproken, van belang is gebleken. De Stichting is van mening, dat de ontwikkeling der productschappen op basis der voorgestelde regelingen kan wor den afgewacht. Wel zal het daar bij naar haar oordeel nodig blij ven, zowel de verhouding tussen centrale overheid en product schappen als die tussen de pro ductschappen en het landbouw schap bij voortduring aan de ge stelde uitgamgseisen te blijven toetsen. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8 Maart. Bin nenlandse granen (officieuze note ringen per 100 kg franco Rotter dam) Tarwe witte tot f 28,50, extra kwaliteit iets daarboven; rode, op vochtconditie, tot f 27.90; voedergranen; zomergerst, prijs houdend, maalkwaliteit f 21f 22, overigens f 22f 23,75. grove ge schoonde iets daarboven; haver, vast, f 23,2'5f 24,75, extra blanke daarboven; rogge, flauw, f 20,50 f 21,45; peulvruchten, vast; groe ne erwten f 40f 56,50; schokkers f 60f 82; bruine bonen f 80— f 107,50. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 8 Maart Klei- aardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers 18,5020; bintjes 15,50—76; Alpha 13—14; Beve landers 15,7516; Furore 15,50 16,50. Zandaardappelen Noord.be- velanders 1314; Eigenheimers 9,50. Voeraardappelen 4,505. Prij zen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip ai auto. chinerieën bedragen in de V.S. ongeveer twee procent van het nationale inkomen. In Nederland wordt jaarlijks een milliard gul den verlies aan slijtage geleden, ofwel zeven procent van het na tionale inkomen. Het ligt dus voor de hand, dat de mogelijkheid tot verbeteringen op 'basis van een beter onderhoud aanwezig is. Het studieteam, dat deze mogelijkheid in de Ver. Staten gezocht en ge vonden heeft, zal de komende week in een afgelegen hotelletje op de Veluwe de in Amerika op gemaakte rapporten nader uit werken, zo vertelde de heer Snel. Het eindadvies zal in Juni al thans vóór Augustus gereed zijn. Het ligt in de bedoeling over het onderwerp reeds eerder lezin gen te houden voor ingenieurs en andere technici. „Het welslagen van ons onderzoek is in hoofd zaak te danken aan het feit, dat wij - toen wij naar de Ver. Sta ten gingen geen onbekenden voor elkaar waren. Wij hadden in acht besprekingen de plannen uitgestippeld", zo zei de heer Snel. „De gedachte; het mag wel een wonder zijn, dat er tastbare resultaten komen, hebben we in Amerika snel laten varen. Wij vormden een zeer homogeen team en werden door de directie van een enorm groot concern betiteld als „het beste team, dat tot dus verre de V.S. had bezocht", aldus de heer Snel. „Jammer dat ze ons uit bezuinigingsoverwegingen des nachts in nachttreinen stopten, inplaats van ons een behoorlijke nachtrust te gunnen in een hotel". BRUSSEL, 8 Maart - In ant woord bp een schriftelijke vraag over de vrijmaking in Benelux- venband van gebrande koffie-in- voer uit Nederland, heeft de Bel gische minister van economische zalken meegedeeld, dat als gevolg van de prijsverhogingen op de wereldmarkt, de regering beslo ten heeft de invoer van onge brande koffie uit de Congo te be spoedigen, de beperking op de invoer van ongebrande koffie met maximum 10 procent zwarte bonen op te heffen en de invoer van gebrande koffie toe te laten. Deze maatregelen, aldus de mi nister houden dus in dat ook de invoer van gebrande koffie uit Nederland is toegestaan. Zijn mi nisterie is op de hoogte van de omstandigheid dat in België de koffiebranderijen voor een groot gedeelte in lijnden zijn van mid denstanders terwijl Nederland over geconcentreerde koffiebran derijen beschikt. Het verbruik van koffie in Nederland bereikt echter nog niet de helft van Belgische verbruik. „Ik zie dan ook niet in dat de Nederlandse kofiebranders in de huidige om standigheden onze koffiabranders in hun bestaan zouden kunnen bedreigen." „De diensten van mijn mi nisterie hebben echter opdracht gekregen de ontwikkeling van deze nieuwe toestand met de grootste aandacht te volgen ten einde steeds in staat te zijn de belangen van de Belgische koffie branderijen te beschermen," al dus de minister. Koningin Elisabeth niet welkom COLOMBO, Ceylon, 8 Maart De leden van de oppositie in het parlement van Ceylon hebben hun uitnodigingen voor de plech tige opening van het parlement door koningin Elizabeth terug gestuurd. De leden, van wie verschei dene communisten zijn, hebben bezwaar tegen de veiligheids maatregelen van de politie. BALTIMORE, 8 Maart Prins Bernhard is hier vandaag uit Washington aangekomen voor 'n aantal conferenties en om een bezoek te brengen aan de Glenn Martin vliegtuigfabrieken. De Prins, die gekleed was in het uniform van generaal van de Nederlandse luchtmacht, werd op het vliegveld begroet door George M. Bunker, president van de fabrieken en andere autori teiten van de maatschappij. Hij begon onmiddellijk een aantal conferenties met de hoog ste autoriteiten van de fabriek, onder wie Jess Sweetser, vice- president voor de verkoop en E. T. Willey, vice-president voor de fabricage. Na de lunch maakte de Prins een rondgang door de fabriek, waar 20.000 arbeiders voor het merendeel militaire vliegtuigen bouwen. Hij heeft de productie gade geslagen van de B 57 de Amerikaanse versie van de Britse tweemotorige Canberra bommen werper de PM 5 Martin, het beroemde watervliegtuig voor be strijding van duikboten en de pilootloze bestuurbare projectie len „Matador". IN PURMEREND PURMBREND, 8 Maart De grootmoedercursus te Purmerend, waartoe het ini tiatief is genomen door de districtsverpleegster voor kinderhygiëne, zuster N. Nieuwpoort, is een succes. Zoveel grootmoeders hebben zich reeds gemeld, dat nieuwe belangstellenden niet meer in deze cursus kunnen worden opgenomen. De be doeling is ook de „club" klein te houden en bij een kopje thee en een koekje wat te vertellen over kinder hygiëne, opvoeding en „ver wennerij", waaraan groot ouders zich nogal eens schul dig maken. Naast deze grootmoeder cursus is een jongevaders- en adspirant-vaderscursus gekomen. Reeds zijn enige jonge vaders op een praat avond bijeen geweest, maar met hen vlot het niet zo erg. Een beetje verlegen? Eén categorie in Purmer end is er, die het niet naar de zin is. Dat zijn de groot vaders. Toen wij een be kende Purmerender Opa Klijzing spraken, zei deze: „Wat moeten wij nou? We staan d'r helemaal bulten. Net of de kinderen alleen maar een opoe, moeder en vader hebben, maar wii zijn er toch ook nog?". Of er een actie van komt, daar in Purmerend.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5