Alge meen alarm uitgegeven in Oostenrijkse Alpen Adenauer en Bidault aan de conferentietafel Opnieuw 'n commando-raid op Vietnamees vliegveld Niemand mag Koningin nog de hand drukken Japan houwt leger van 160.000 man op Wie mag stemmen bij volmacht? Amerikaans soldaat groothandelaar Engeland ongerust over Brits Honduras KOOPJESDAG I II I I "I I I met Amerikaanse hulp Cornets - flink gewijzigd mogen de lucht weer in Verkieziiigen Provinciale Staten 1954 WOENSDAG I I I I I I ,L I Dubbel Zoute Drop I 35| I I I I 11 53| Lawines kostten reeds meer dan 13 mensen het leven Botsingen in Saksen Droevig ongeval bij Marum OM HET SAARGEBIED Nederlands plan vormt basis van bespreking In Parijs begonnen onderhandelingen Antillen in principe accoord Duitse ambassade bij H. Stoel Het Duitse bezit in de U.S.A. Hr Ms „Holland" uiterst snel Kinderverlamming in Australië in verdovende middelen Stemmen in andere gemeente Communistische infiltratie •wr Dinsdag 9 Maart 1954 LANGESTRAAT W Kantkoek heerlijk vers 500 gram 391 Kakelverse eieren No. 3 10 voor 128 Koffie en Thee natuurlijk oude prijzen Sinaasappeljam 2 potten 89 Hagelslag melk of puur 250 gram 37 Grote ontbijtkoek heerlijk vers 37 Makreel Naturel groot blik 69 Canadese Zalm per blik 79 wmmmnnwoj t Bus Cacao j I inh. 250 gr. 125 j I 8 I J *n Brabantse 4 S Ontbijtkoek J gratis ^win'Hnwn'wn'nwf Heerlijke Edammer kaas 400 gram 83 Pittige kaas a (belegen) 400 gram 99" Volv. Leidse kaas 400 gram 99 Zwitserse kaas m per beker 371 per stukje Cervelaat worst 150 gram 67. Haagse met spek B I 200 gram 49. Smulschotel B I 3 soorten 150 gram 391 Heerlijke Cakes_ j 5 6 voor 47 200 gram Pepermunt kussentjes 200 gram Lichte bonbons 200 gram 491 Chico's 1'n heerlijk snoepje - 200 gram 491 I Lange Vingers 100 gram 29 I Croquette biscuit 250 gram 39 I IParijse Van. Wafels B 250 gram 49 B IKoffiesprits zeer licht 250 gram 47 afels 49 a Vers gebrande I Pinda's J j 250 gram 33 i 500 gram 59 g Ij duu gram 5V Rundvet le soort 500 gram 59 Koffiemelk m. suiker I 2 blikken 79 Doperwtjes middel I groot blik 67 Tomatenpurée Olba 2 blikken Groene erwten I extra gelezen 500 gram I Zilveruitjes en Augurkjes 2 potten Vruchtengries 69 I Closetpapier 5 rollen 39 B I Lucifers 3 pakken Toiletzeep Zelfw. Wasmiddel 2 pakken 47 z,g. „Lola 2 voor 4 grote stukken 47 49 I 49 I 49 Afwasborstels I Wafeldoekjes 9 irrwvr» 1 2 voor Prima Wrijfwas per doos 49 B J 2 extra grote fm IS dubbele stukken J Klepelzeep 49 I 'n Kleurboek f 5 gratis j q WENEN, 8 Maart. Amerikaanse skitroepen hebben zich vandaag aangesloten bij het reddingswerk in de Oostenrijkse Alpen, waar 13 en mogelijk meer mensen om het leven gekomen zijn tijdens de lawines van de afgelopen twee dagen. Negentig soldaten van een Amerikaans recruteringscentrum voor bergtroepen hebben de Oos tenrijkse politie geholpen bij het zoeken naar een Oostenrijkse vrouw, die naar men gelooft begraven ligt onder een enorme hoop sneeuw, rotskeien en bomen in Fieberbrunn in Tyrol. De vrouw is een van de vier personen die vermist worden se dert de lawines van het afgelo pen weekend naar beneden kwa men. Drie andere skiërs worden vermist op de hellingen van de Kitzstein berg. Meer dan 100 man reddingspersoneel is bezig ze op te zoeken. De Tyroolse autoriteiten heb ben inmiddels meegedeeld, hoe een 16-jarige jongen op wonder baarlijke wijze tijdens het week einde aan twee lawines ont snapte. De jongen, Oskar Zobl uit Tannheim, werd begraven door een sneeuwverschuiving, maar wist zichzelf vrij te maken. Toen hij naar huis ging werd hij door een andere lawine begraven. Toen hij niet thuis kwam. ging men naar hem zoeken. Laat in de avond kwamen de redders bij de tweede lawine aan en hoorden de jongen naar adem snakken. Zij troffgn hem levend aan, hoe wel hij meer dan zeven uur onder de sneeuw gelegen had. Zobl hing met zijn hoofd naar beneden aan een ontwortelde pijnboom. Zijn ski's zaten ver ward in de takken. Rondom zijn hoofd was een gat in de sneeuw massa. Daardoor kon hij blijven ademhalen en in leven blijven. Inmiddels wordt in een later bericht uit Tyrol meegedeeld dat BERLIJN, 8 Mrt Het anti communistische inlichtingenbu reau West berichtte vandaag, dat twee weken geleden na een reeks botsingen met de communistische politie in de Oostduitse uranium mijnstreek in Saksen 27 arbei ders gearresteerd zijn. Van vluchtelingen had het bu reau vernomen, dat arbeiders van de Russische uraniummijnen in Aue in de laatste week van Febr. verscheidene malen in botsing waren gekomen met de volks- politie naar aanleiding van de Russische verwerping op de Ber- lijnse conferentie van het Weste lijke voorstel voor vrije verkie zingen in geheel Duitsland. Acht mijnwerkers en drie po- litie-agenten werden bij de inci denten gewond. Paters Montfortaneu in Voorschoten Het landgoed Berensteyn aan de Leidseweg te Voorschoten, waarin vóór de oorlog het Insti tuut Vullings gevestigd was en waar de paters Capucijnen in '45 na de brand van hun seminarie te Langeweg tijdelijk dat semina rie onderbrachten, is aangekocht door de paters Montfortanen. Zij zullen daar vestigen de Aposto lische school „H. Montfort" voor de opleiding van toekomstige Montfortanen voor het binnen- en buitenlandse missiewerk. Gaan Duitsers in Spanje bases bouwen BONN, 8 Mrt Zes Westduitse aannemers, die zich aaneengeslo ten hebben, hebben ingeschreven voor werkzaamheden hij de aan leg van Amerikaanse bases in Spanje, zo werd hier vandaag van gezaghebbende zijde vernomen. Vertegenwoordigers van de aan nemers voeren nu in Washington met Amerikaanse functionaris sen onderhandelingen. Koningin-moeder Elizabeth naar Oslo LONDEN, 9 Mrt Het Buc kingham Palace heeft vandaag bekend gemaakt dat koningin moeder Elizabeth 19 Maart naar Oslo zal vliegen om de zilveren bruiloft mee te vieren van de Noorse Kroonprins Olav en Prin ses Martha. Op 22 Maart zal de Koningin moeder naar Londen terugvliegen Volgens de mededeling van het paleis zal zij de enige vertegen woordigster van de Britse ko ninklijke familie zijn. Prinses Margret zal haar niet vergezellen. een van vier Oostenrijkse skiërs gedood werd, toen een lawine zich op de mannen stortte in het gebied van de Gerlossstein berg. De andere drie wisten zich te redden. Kort na middernacht werden de lijken gevonden van drie skiërs die op de Schoberberg in Stiermarken onder een laag van 10 meter sneeuw lagen. Hierdoor is het aantal doden dat dit jaar omkwam ten gevolge van lawines gestegen tot 154. Door het voortdurende warme weer van vandaag dreigen nieuwe sneeuwmassa's naar beneden te komen. Er is een algemeen alarm uitgegeven om te voorkomen dat zich een soortgelijke catastrophe zal voordoen als in Januari, waarbij 132 mensen de dood vonden. Later wordt meegedeeld, dat men de lijken gevonden heeft van de drie Oostenrijkers die op de Kitzsteinberg bedolven werden, zodat het totaal aantal doden hiermee gestegen is tot 157. Toevallijder dood in sloot gevonden GRONINGEN In de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks 2 uur, patrouilleerden twee mannen van de Rijksver- keerspolitie o.w. opperwachtmees ter Dijkstra, groepscommandant te Nuis X0 Marum, toen zij vlak bij het Ambonezenkamp een man in een sloot aantroffen. Ze haal den de man op het droge en pas ten kunstmatige ademhaling toe in afwachting op de komst van de dokter. De dokter kon slechts de dood constateren. Het slacht offer de heer Keuning, smid te Nuis, leed aan toevallen en is vermoedelijk door een toeval overvallen en in de sloot geval len. BONN, 8 Maart. Naar verwacht wordt zal het Nederlandse plan betreffende de „Europeanisatie" van het Saargebied de grondge dachte vormen van het voorstel dat West-Duitsland morgen aan Frankrijk zal doen, teneinde een oplossing te vinden voor het geschil over dit steenkoolrijke gebied. HAIPHONG, 8 Maart. De Franse militaire autoriteiten hebben vandaag het vliegveld In Doson, 20 km ten Zuidoosten van Haip hong, tot „verboden terrein" verklaard. Geen enkele burger mag in het vervolg het vliegveld betreden. Het vliegveld is het hoofd kwartier van 105 Amerikaanse luchtvaarttechnici. De militaire com mandanten hebben verder het vliegveld Catbi, vijf km van Haiphong, voor burgers verboden. Een Vietminh-commando had de gistermorgen voor het aanbreken van de dag een aanval op dit vliegveld gedaan en „verschei dene militaire vliegtuigen" wer den vernield. Op het tijdstip waarop de aan val op Catbd plaats vond, was nie mand van de 44 man Amerikaans luehtvaartpersoïieel, dat de transportvliegtuigen voor de troe pen van de Franse Unie bedient, op het vliegveld aanwezig. Vietminh-commando's hebben ongeveer een maand geleden aan vallen gedaan op Doson, voordat het Amerikaanse personeel daar arriveerde. Bij deze aanvallen werden vliegtuigen vernield en benzine-depots opgeblazen. Verder heeft op het burger vliegveld Gialam, acht KM van Hanoi, een aanval van een Viet minh-commando plaats gevonden, en wel de vorige week Donderdag. De Fransen hebben de bewaking van alle militaire vliegvelden in Noordelijk Indochina verscherpt. De autoriteiten maakten verder bekend, dat er vandaag 74 perso nen in hechtenis zijn genomen. Zij worden ervan verdacht, de Viet- minh bjj de aanval van Zondag morgen op het vliegveld Catbi te hebben geholpen. De Fransen deelden mede, dat vijf van de aanvallers gedood zijn en dat er „verscheidene gevange nen" zijn gemaakt. Verder zijn er drie springladingen, welke de Vietminh gebruikt heeft, om vlieg tuigen te vernielen, in beslag ge nomen. De woordvoerders van het Franse leger zeiden, dat de Viet minh kennelijk van plan geweest was om de Amerikaanse vliegen- Verhuiswagens en bommen werpers onschadelijk te maken, doch dat de patrouilles van het vliegveld de opstandelingen onder vuur genomen hadden, voordat zij het middengedeelte van het vliegveld konden bereiken. De woordvoerders voegden er aan toe, dat de Vietminh alleen was doorgedrongen tot de buiten ste gedeelten van het vliegveld, waar verscheidene lichte vliegtui gen stonden gestationneerd en waar niet voldoende licht en prik keldraad was aangebracht. Bij een onderzoek naar de aan val van de Vietminh op Catbi bleek, dat de in khaki geklede Vietminh-soldaten erin geslaagd waren tot het vliegveld door te dringen, door zich bij de bewa kers uit te geven voor Vietnamese soldaten. De commandoleider zou „per fect Frans" gesproken hebben. Bij de aanval zouden „verschel dene Vietminh-soldaten gedood, gewond en gevangen genomen zijn". Onderhandelingen. Vandaag vijf jaar geleden ver leende Frankrijk aan de 24 mill, inwoners van Vietnam eên onaf hankelijkheid, welke zij niet ge kend hadden sinds de Fransen 100 jaar geleden Indochina veroverden Vandaag zijn in Parijs ook be sprekingen begonnen om Vietnam volledige onafhankelijkheid te ge ven. Het netelige vraagstuk bij de besprekingen in Parijs is, wie de opperbevelhebber zal zijn van de Vietnamese troepen. Verwacht wordt, dat het staatshoofd Bao Dai tot opperbevelhebber benoemd zal worden, maar dat hij zijn troepen onder het bevel van de Franse opperbevel-hebber gene raal Henri Navarre zal stellen. Bao Dai zal over enige dagen naar Frankrijk vertrekken. met ontwerpstatuut WILLEMSTAD (Curagao), 8 Maart Naar de correspondent van het A.N.P. te Willemstad van welingelichte zijde vernam, heeft de meerderheid van de voltallige Antilliaanse delegatie van de ronde-tafel-conferentie Nederland -Suriname-Ned. Antillen zich he den morgen uitgesproken voor aanvaarding van het ontwerp statuut voor het Koninkrijk nieu we stijl. Enkele der Arubaanse, en ook andere delegatieleden hebben zich hun stem voorbehou den. De delegatie heeft zich voorts uitgesproken voor een voortzet ting der besprekingen in de vol tallige rondet-afel-conferentie, voor overleg over de punten, waarvoor nog geen bevredigende oplossing kon wprden verkregen in de besprekingen door de „klei ne commissie". Morgen zal bondskanselier Ade nauer met Bidault in Parijs een bespreking voeren over de Saar- kwestie, in de hoop hierdoor de kansen op de ratificatie van het E.D.G.-verdrag door de Franse volksvertegenwoordiging te ver groten. Adenauer heeft vandaag een bespreking gevoerd met de heer van der Goes van Naters en aan deze bespreking wordt door West- Duitse politici grote aandacht be steed. Een West-Duitse zegsman verklaarde: „Enkele principes van het plan van van der Goes van Naters zullen wellicht dienen als basis voor het voorstel dat Ade nauer morgen aan Bidault zal voorleggen. Het plan van de Ne derlander is in Bonn zeer nauw keurig bestudeerd. We zijn na tuurlijk bereid een Europese op lossing voor het geschil te aan vaarden, maar voor we hiertoe overgaan moet de Europese een heid verzekerd zijn". Hieruit kan afgeleid worden dat Adenauer aan een oplossing van de Saarkwestie in ieder geval de ratificatie van het E.D.G.-verdrag als voorwaarde zal verbinden. Adenauer zal morgen om 7.15 uur met een gecharterd Neder lands K.L.M.-vliegtuig naar Parijs vertrekken. Hij zal eerst bespre kingen voeren met Bidault en daarna premier Laniel ontmoeten. Om 13.00 uur zal de hondskanse lier Parijs weer verlaten en door vliegen naar Griekenland en Tur kije. BONN, 8 Mrt De Westduitse regering heeft besloten een am bassadeur naar het Vaticaan 'te sturen, zo heeft een hoge rege ringsfunctionaris vandaag ver klaard. Volgens de zegsman was het besluit vandaag in een-ispe- ciale kabinetsraad genomen. Tot ambassadeur zal benoemd worden dr. Wolfgang Jaenicke, een protestant, die oP het ogen blik ambassadeur in "Pakistan is. Dr. Rudolf Salat, het hoofd van de culturele afdeling van het Duitse ministerie van Buiten landse Zaken, zal benoemd wor den tot ambassaderaad bij het Va ticaan. TOKIO, 8 Maart Japan en de Verenigde Staten hebben van daag een pact van wederzijdse militaire bijstand gesloten. Krach tens dit pact zal Japan de,, eerst komende drie maanden 100 niil- lioen dollar aan Amerikaanse hulp ontvangen. Op de lange duur zal dit bedrag waarschijnlijk ver worden overtroffen. De Japanse strijdkrachten zul len van 120.000 tot 160.000 man worden opgevoerd en op meer militaire basis worden geschoeid. De Ver. Staten zullen schepen en vliegtuigen leveren en verder een begin maken met het zen den van 500.000 ton surplus tar we en 100.000 ton gerst naar Ja pan. Japan zal het graan o,p de binnenlandse markt verkopen en uit de verkoop verkregen fondsen voor kanonnen en munitie aan wenden. Over het pact is acht maanden lanig onderhandeld. Tijdens deze onderhandelingen heeft de libe rale regering van premier Shigeru Yoshida verscheidene malen aan heftige critiek van de oppositie blootgestaan. In weerwil van de socialistische oppositie verwacht de regering, dat de ratificatie - April een feit zal zijn. RIJSTVOORRAAD VOOR INDIA NIEUW DELHI, 8 Maart India zal eind van de week een overeenkomst tekenen voor de aankoop van 900.000 ton Bur- rr.aanse rijst, zo heeft de Indische minister voor voedselvoorziening vandaag meegedeeld. De rijst is bedoeld om een buffervooraad van 1 millioen ton aan te leggen. ADENAUER VRAAGT TERUGGIFTE NEW YORK, 9 Mrt De New York Times berichtte vandaag, dat bondskanselier Adenauer Zondag „zijn eerste openbare be roep heeft gedaan voor de terug- gifte van Duitse particuliere be zittingen in de V.S., die na het uitbreken van de tweede wereld oorlog in beslag genomen zijn". In een bericht van Clifton Da niel uit Bonn citeerde de Times Adenauer als in een schriftelijke verklaring gezegd te hebben „el ke rechtvaardige oplossing van dit vraagstuk zal het vertrouwen van het Duitse volk in de prin cipes van de vrije wereld ver sterken, de vriendschap tussen het Amerikaanse en Duitse volk hecht maken en zal de Duitse re gering bevrijden van een grote zorg". Volgens de Times had de bonds kanselier er aan herinnerd, dat reeds in 1947 de Italiaanse parti culiere bezittingen in de V.S. aan hun eigenaars waren teruggege- 1 ven. LONDEN, 8 Maart De Britse Comet straalvliegtuigen voor pas sagiersvervoer gaan 23 Maart weer de lucht in als de definitieve proefnemingen bevredigend ver lopen, aldus heeft de regering vandaag meegedeeld. Alan Lenno-Boyd, de minister voor Transport en Burgerlucht vaart, heeft in 't Lagerhuis mee gedeeld, dat de normale Cornet passagiersdienst hervat zal .wor den eerst op de route Londen- Johannesburg en daarna op het Verre Oosten. De B.O.A.C. heeft haar zeven Cornets 11 Januari aan de grond IN IEDERE FABRIEK 'N „HUNDERTSCHAFT" BERLIJN, 8 Maart In Oost- Duitsland is een campagne be gonnen om de sterkte van de volkspolitie uit te breiden tot die van een volledig leger. Dit bleek uit vandaag in de Oostduitse pers gepubliceerde berichten. Het plan is in iedere grote fabriek een „Hundertschaft" in te stellen, een groep van hon derd jongelui, die bereid zijn hun gereedschappen neer te leggen en het uniform van de z.g. Kazerne Volkspolitie (K.V.P.) of anders gezegd het Oostduitse- leger aan. te trekken. De K.V.P. 'telt nu 125.000 man. Daarnaast bestaan de gewone bewakings- en pa- trouille-epnheden van de Volks politie. gezet, omdat drie toestellen in de tijd van tien maanden omlaag stortten. Na onderzoek zijn door ingenieurs meer dan 50 wijzi gingen in het toestel aangebracht. Geschat wordt dat het op de grond zetten van de toestellen gedurende tien wieken ongeveer 500.000 pond gekost heeft. Hier bij zijn niet de kosten van .het onderzoek en de aangebrachte wijzigingen inbegrepen. Meer dan 40 knopen CAMPBELLTOWN, 8 Mrt Een van de snelste schepen heeft vandaag snelheidsproeven afge legd. Het is de 2097 ton metende onderzeebootjager Holland die ge bouwd is voor de Nederlandse vloot. Het schip deed een proef vaart over een afgebakende mijl voor de kust van Arran (Schot land) en toonde een snelheid te kunnen ontwikkelen van meer dan 40 knopen. De „Holland", die onder bevel van kapitein D. J. van Doornik staat zal morgen haar laatste snel heidsproeven afleggen. Daarna zal zij de dienst beginnen in de Kon. Marine De Holland is een van de zes schepen die in Januari 1950 be steld werden en die voor 1955 ge leverd moeten zijn. Het schip werd in Rotterdam gebouwd. SYDNEY, 8 Maart De ge ruchten dat het bezoek van ko ningin Elizabeth aan West-Aus- tralië afgelast zal worden namen vandaag toe naar aanleiding van berichten over 22 nieuwe geval len van Poliomyelitis in Perth in de afgelopen drie dagen. In een brief die vandaag af- NEURENBERG, 8 Maart Vandaag is de arrestatie bekend gemaakt van een 20-jarige Ame rikaanse soldaat die beschreven wordt als „de sleutel" voor het vernietigen van een uitgebreide internationale bende die handelt in verdovende middelen en haar arbeidsterrein heeft onder de duizenden soldaten die hier ge stationneerd zijn. .De verdachte, wiens naam nog niet bekend gemaakt wordt, heeft bekend koerier te zijn, die de Amerikaanse soldaten in het ge- bied_ van Neurenberg voorzag van marihuana, die uit Frankrijk naar Duitsland gesmokkeld werd. De soldaat, die gisteren gear resteerd, werd, was in het bezit van ruim 350 gram marihuana. De jongen, die zonder verlof atwezig was van zijn eenheid in Frankrijk, heeft toegegeven „dat de verdovende middelen op grote schaal verkocht werden". De marihuana sigaretten wer den aan Amerikaanse soldaten verkocht tegen drie en vier mark per stuk. Het meisje van de verdachte is eveneens gearresteerd. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 8 Maart Op de Utrechtse paardenmarkt werden heden 475 paarden aangevoerd. De prijzen varieerden voor: Luxe paarden 800—1100; werk paarden 7001000; oude paarden 500700; paarden drie jaar 600 800; paarden twee jaar 500 650; veulens 250400: hitten 475 650; slechtpaarden 250400; hitt per kg slachtgewicht. De handel was gedrukt. Door een wijziging van de kies wet zijn er ingrijpende verande ringen aangebracht in de regeling van het stemmen bij volmacht. De regeling ziet er thans als volgt uit: Iedere kiezer, die vermoede lijk niet in staat zal zijn persoon lijk te stemmen, kan een verzoek indienen bij volmacht te mogen stemmen. Hieronder vallen ondev meer: personen, die bedlegerig zijn of een lichaamsgebrek hebben tengevolge waarvan zij zich niet kunnen 'verplaatsen; vrouwen, die rond de stemdag (21 April) zul len bevallen; personen, die om goede reden op 21 April buiten de eigen provincie vertoeven en 'geen gebruik kunnen maken van de re geling voor het stemmen in een andere gemeente. Op de secretarie van iedere ge meente kan men gratis een for mulier verkrijgen, waarop het verzoek om bij volmacht te mogen stemmen wordt gedaan. Op dat formulier moet men invullen: naam, adres, geboortedatum, de gemeente, waar men in het kies- register is opgenomen (dit is prac- tisch altijd de gemeente, waar men staat ingeschreven), deze zelfde gegevens van degene, die men voor zioh wil laten stemmen (de gemachtigde), alsook de rede nen, waarop men bij volmacht wil stemmen; dus: ziekte of afwezig heid. Ook moet 'de gemachtigde op dat formulier verklaren, dat hij de machtiging aanneemt. Let wel: voor zieken is geen doktersver klaring meer nodig! Het ingevul de formulier moet men uiterlijk op dé veertiende dag vóór de stemdag dus uiterlijk op Woens dag 7 April sturen of brengen naar de secretarie der gemeente, waar men staat ingeschreven. De gemachtigde ontvangt dan later de oproepingskaart voor de 'stemming thuis. Wie kan gemachtigde zijn? Anders gezegd: wie mag men voor zich laten stemmen? Ge machtigden zijn: a. de echtgenoot of echtgenote; b. een bloedverwant of aanver want in de eerste tot en met de derde graad. Dus: een vader mag stemmen voor een doch ter of zoon en omgekeerd; het zelfde geldt voor grootouder en kleinkind, oom en neef of nicht, tante en nicht of neef. Het geldt niet voor nichten en neven onder elkaar c. de echtgenoot van een schoon zuster of de echtgenote van een zwager; d. de huisgenoten van de vol- machtge"ver. Willen deze personen onder a tot en met d als gemachtigde op treden, dan moeten zij nog aan de volgende «eisen voldoen: 1. opgenomen zijn in hetzelfde kiezersregister, waarin de op drachtgever staat ingeschre ven; opdrachtgever en gemach tigde moeten dus in dezelfde gemeente wonen. 2 bevoegd zijn aan dezelfde ver kiezing deel te nemen. 3. niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde hebben 'aan vaard. Een gemachtigde mag derhalve sleehfs voor één per soon bij volmacht stemmen. Hierop is één uitzondering: men mag tweemaal gevol machtigde zijn, als het voor de huisgenoten is Een stem gerechtigde zoon mag dus voor zijn beide ouders bij volmacht stemmen, wanneer die ouders bedlegerig zijn, op reis zijn etc. Stemmen in een andere gemeente Bij de verkiezing van de Pro vinciale Staten kan men toestem ming krijgen te stemmen óf in de eigen gemeente óf in een andere gemeente, onder voorwaarde ech ter, dat deze beide, gemeenten in dezelfde provincie liggen. Krijgt men deze toestemming dan kan men of in de eigen ge meente of in de andere gemeente stemmen. Men heeft dus de keu ze. Deze regeling is zeer gunstig voor degenen, die buiten de eigen gemeente werken en alleen tij dens het weekend thuis zijn. Bovendien is zij gemakkelijk voor hen, die voorzien, dat ze op de stemdag 21 April waar schijnlijk elders in de provincie vertoeven. Men vraagt dan toe stemming en dan kan men op beide plaatsen terecht. Zeer be grijpelijk is dan ook in de kies wet bepaald, dat hij, die van deze regeling gebruik kan maken, geen verlof krijgt om bij volmacht te stemmen in de eigen gemeente. Wat moet men doen om te mogen stemmen in een andere gemeente? - Uiterlijk op 7 April begeeft men zich persoonlijk naar de secretarie van een gemeente. Het behoeft dus niet de eigen ge-- meente te zijn. Men geeft daar op: naam, adres, geboortedatum, de gemeente, waar men woont en de gemeente waar men ook wil kunnen stemmen Ook moet in die laatste gemeente een adres worden opgegeven, waarheen de oproepingskaart kan worden ver zonden. Direct ontvangt men dan een verklaring, dat men toestemming heeft gekregen in een* andere ge meente te stemmen. Deze verkla ring en de oproepingskaart moet worden meegebracht, als men in die andere gemeente gaat stem men. gedrukt werd in de „West Australian" schrijft een dokter uit Perth: „Het staat nu aan ons, het volk, voor te stellen de reis van de koningin te annu leren". „Hoewel een offer, zou het het welzijn garanderen van onze ko ninklijke familie en van onze eigen mensen". Er zijn inmiddels veranderin gen aangebracht in het program ma voor het Westaustralische deel van de koninklijke reis. Men heeft dit gedaan om het risico van infectie, in het bijzonder onder de kinderen te vermin deren. Er zijn echter geen officiële stappen gedaan waarin voorge steld wordt dat de reis afgelast wordt. Verder wordt bekend gemaakt, dat personen die aan het konink lijk paar voorgesteld zullen wor den, niet meer de hand van de vorstelijke personen mogen druk ken. De huidige Polio epidemie is de ernstigste in de geschiedenis van de staat, waar 120 gevallen gemeld zijn sedert het begin van Februari. ZwitserlandNederland te Ziirich Tot voor kort stond niet vast in welke stad de landenwedstrijd tussen Zwitserland en Nederland, vastgesteld op 30 Mei a.s. zou worden gespeeld. Van de Zwitser se voetbalbond is thans bericht binnengekomen, dat Bazel noch Bern, wat verwacht werd, is ge kozen maar dat de ontmoeting op die datum te Ziiridh wordt ge speeld. LONDON, 8 Mrt ,De rege ring Churchill is gevraagd met spoed een onderzoek in te stel len naar een mogelijke commu nistische bedreiging van Brits Honduras in midden Amerika, zo werd_ vandaag van gezagheb bende zijde vernomen. De zegslieden bevestigden een bericht in de Daily Express van lord Beaverbrook, dat gouver neur Patrick Renison aangedron gen heeft op de onmiddellijke in stelling van een koninklijke com missie om de eventuele connecties tussen de grootste partij van de kolonie en de communisten in de buurtstaat Guatemala vast te stel len. Brits Honduras ,dat strategisch ligt tussen Florida en het Pana makanaal, moet krachtens een Zaterdag j.l. bekendgemaakte grondwet 23 April een nieuwe wetgevende vergadering kiezen. Verwacht wordt, dat de Britse regering Woensdag in het Lager huis een verklaring over de toe stand in de kolonie zal afleggen. Welingelichte Britse zegslieden hebben intussen het volgende volkspartij van Tsjeddi Jagan. overzicht in de express over de toestand bevestigd: Het is vrijwel zeker, dat de linkse verenigde volkspartij, wel ke pro-Guatemala is, alle negen verkiesbare zetels van de 15 ze tels in de assemblee zal verove ren. Drie van de resterende ze tels zullen worden ingenomen door regeringsfunctionarissen en de andere drie zullen door de gou verneur worden toegewezen. De bevolking van Brits Hondu ras bestaat hoofdzakelijk uit ka tholieken, die krachtig tegen het communisme gekant z(jn. Indien de banden van de ver enigde volkspartij met de com munisten in Guatemala in een gezaghebbend onderzoek zouden worden vastgesteld ,dan zou de partij, veel van haar aanhang ver liezen. Volgens de Express hopen de Britse autoriteiten in de kolonie een herhaling van de recente ge beurtenissen in Brits Guiana te voorkomen, welke daar gevolgd zijn op de overwinning bij de verkiezingen van de communis tische georiënteerde progressieve I

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7