Geen omzetbelasting voor een aantal instellingen Naar de „Europeanisatie'' van het Saargebied ABDUIIR00P Heeft Gerechtshof het recht inconsequent te zijn? Schrijf een opstel over Nederland en Amerika Tussen Pellenaars en K.N.W.U. botert 't wel Katholiek schoolblad over tweetalig onderwijs Maakte overwegwachter fatale vergissing? Ministeriële waardering Woensdag 10 Maart 1954 Pagina 5 Buitenlandse notities STEVENSON CONTRA DE REPUBLIKEINEN «5» Nieuwe overval van Vietminh TWEE DODEN BIJ MIJNONGEVAL Werkzaam op sociaal en cultureel gebied V eertieu j arige jongen in arrest BENDELEIDER Am. onderscheiding voor Lt. gen. Hasselman JMeiBUITMA$£M Adenauer en Bidault voerden besprekingen Diefstallen aan boord van schip VIER ARRESTATIES Interessante juridische nasleep van malversaties bij Marine PATER FRUMENTIUS OVERLEDEN Ronde van Europa naar Amsterdam VOOR DE N.S. Meer nieuws van beroepsclub Alkmaar Varkensmarkt Leiden Jongetje onder trein gedood De actie van de Amerikaanse senator Joseph McCarthy trekt met de dag in en buiten de V.S. een groter belangstelling. Het is zelfs zover gekomen, dat „Joe", zoals McCarthy in de wan deling wordt genoemd, een vrij lastig heerschap is geworden voor president Eisenhower. De tactiek van de senator van Winconsin is er op gericht niet alleen de vroe gere regering-Truman in een kwaad daglicht te stellen, maar ook Eisenhower en zijn team het leven moeilijk te maken. Na de onverkwikkelijke historie met de minister van het leger, Stevens, heeft thans de grote democrati sche voorman en ex-tegenstander van Eisenhower in de verkiezings strijd om het presidentschap in 1952, Adlai Stevenson het nodig gevonden McCarthy van repliek te dienen, wat op een hardhan dige, maar knappe wijze is ge schied. Uit de reeks van beschul digingen, die Stevenson heeft ge uit, spreekt een grote bezorgdheid voor het verloop van de huidige ontwikkeling in de Amerikaanse politiek. De democratische leider maakt er zich geen illusies over, dat de fundamentele grondslagen van de democratie door het op treden van McCarthy met voeten worden getreden. En helemaal ongelijk heeft Stevenson niet. Want er schuilt toch altijd een grote willekeur in de methode die de commissie van McCarthy toepast. Temeer omdat het een werkwijze is, die in wezen moei lijk met de democratische begin selen in overeenstemming is te brengen. Dat de regering van de V.S. nauwlettend toeziet op even tuele communistische infiltratie is haar goed recht. Het moet gezegd worden, dat onder Truman, men herinnert zich wellicht de zaak Hiss hier wel eens te gemakkelijk over is gedacht. Evenals onder het bewind van Roosevelt Alleen' waren de om standigheden anders. Tegen de commissie van McCarthy als zo danig zijn geen bezwaren in te brengen. Het is een grondwette lijke instelling. Maar de manier waarop McCarthy het instrument bespeelt roept weerstanden op. Men kan moeilijk aan de indruk ontkomen, dat .men eigenlijk be zig is de communisten te bestrij den met hun eigen middelen. Wie dergelijke wapenen gebruikt, loopt groot gevaar zelf het onderspit te moeten delven. Het is wel duidelijk, dat Steven son met zijn rede, uitgespro ken op het grote congres van de democraten in Miami tweeërlei oogmerken heeft gehad. Op de eerste plaats een waarschuwen voor de practijken van McCarthy, die kunnen leiden tot totalitairis- me. Op de tweede plaats, om als de grote tegenstander van de re publikeinen in hun partij een bres te schieten. Het laatste blijkt vol- j doende uit zijn qualificatie, dat de partij „half McCarthy en half Eisenhower" is. Zou alles in het1 republikeinse kamp pais en vree zijn, dan bestond er geen enkel bezwaar, om juist aan McCarthy ide gelegenheid te geven, op de critiek van Stevenson in ,te gaan. Maar de landelijke partijvoorzit ter is McCarthy, die reeds zend tijd had aangevraagd, voor ge weest en thans is vice-president Richard Nixon verzocht Steven son van repliek te dienen. De republikeinse partijleiders zitten zelf met de opstandige Joe in de maag. En men behoeft nog geen democraat te zijn in de V.S., om de bedoelingen van McCarthy te begrijpen, die eenvoudig neer komen op het streven naar het leiderschap in de partij en naar. een plaats in 1956 op het Witte Huis. Door deze ontwikkeling is het een tamelijk onfrisse geschie denis geworden, temeer omdat vaak gezegd wordt, dat grote geldmagnaten de steun geven aan McCarthy. De vroegere beschuldi gingen van republikeinse zijde aan het adres, der democraten over corruptie, onfatsoen en wat dies meer zij, hebben minder tref kans sedert de eigen gelederen niet meer vrij zijn van unfaire methoden en zelfs in de kringen van McCarthy chantage aan de orde van de dag is, volgens de democraten. De eensgezindheid van het Amerikaanse volk wordt wel zwaar beproefd en dat op een ogenblik in de geschiedenis waar in eendracht en samenwerking hard en hard nodig zijn. HANOI, 9 Maart. De Franse strijdkrachten in de sector Hai phong, 100 km ten Oosten van Hanoi, worden versterkt, aange zien de Vietminh vannacht weder om een overval heeft gepleegd. Ditmaal bestookten de rebellen een klein oefencentrum voor de Vietnamese mobiele garde in het dorp Uongbi, 21 km ten Noord oosten van Haiphong. Het legerhoofdkwartier deelde mee, dat de rebellen „verscheide ne" Franse onderofficieren heb ben ontvoerd, die in Uongbi als instructeurs voor de Vietnamezen fungeerden. Frans offensief? De Franse opperbevelhebber in Indo-China, generaal Henri Na varre, heeft Dinsdag zijn troepen medegedeeld, dat zij spoedig tot net offensief in Indo-China zullen overgaan. PLETTENBERG, 9 Maart. In een steenkolenmijn bij Plet- tenberg in Duitsland zijn twee mijnwerkers om het leven geko men, toen gisteren een gedeelte van een gang instortte. Een derde mag en moet zich over dit ver lies bezorgd maken en naar oor zaken informeren. Minister v. d. Kieft bleef ook in tweede instantie betogen, dat er in een nieuwe onderneming nu eenmaal risico's zitten. Zeker als het om zaken gaat, waarin een gewoon mens geen geld wil steken. Het bedrijf heeft inmid dels echter een nieuwe opzet ge- (Van onze parlementaire redacteur) Verenigingsgebouwen, huizen voor jeugdwerk, kinderkampen e.d. zullen straks van omzetbelasting worden vrijgesteld. De staatssecre taris van Financiën kondigde dit gisteren in de Eerste Kamer aan bij de afhandeling van de begroting. Aan de overkant van het Binnenhof wordt gewacht op de Memorie van Antwoord met betrekking tot de wijziging van de omzetbelasting. In dit stuk komen nadere mede delingen voor. De staatssecretaris maakte nu echter al duidelijk, dat het de bedoeling is om „de rand" af te laten vallen, dat zijn de instellingen van sociale en culturele aard. Een minder prettige medede ling voor de belastingbetalers in het algemeen was, dat de con trole op de aangiften intensiever wordt. De staatssecretaris ont kende, dat men bij de belasting dienst naar werk gaat zoeken, in de afgelopen jaren moest er noodgedwongen een slag naar worden geslagen. Nu geschiedt de controle weer „naar goed Hol lands gebruik". Ook de repliek van minister v. d. Kieft bevatte enig^ nieuws. Hij verklaarde zich bereid om met de molestverze- keringen, in het kader van de wet op de materiële oorlogsscha den, over een snellere, afwikke lingsprocedure te spreken. En kele vertegenwoordigers van de minister zullen dezer dagen coil- tact opnemen. Aan de kant van de Kamer kwam de heer Teulings (KVP) nog eens vrij uitvoerig terug op de kwestie „Polynorm". een be drijf, waarin de Staat 20 millioen verspeeld heeft en door prof. Mo lenaar (VVD) werd aangeduid als een „dramatische episode uit de activiteiten van de overheid op het terrein van de industria lisatie". In eerste aanleg had de minister over de critici gespro ken als over „generaals, die in krijgsgevangenschap hun misluk te veldslagen overspelen". De KVP-woordvoerder nam scherp tegen deze vergelijking stelling. Hier gaat het om een volksver tegenwoordiging, die een begro- ting^moet goedkeuren, waarin dit verlies voor een deel verdiscon teerd is, aldus mr Teulings. Zij kregen, waardoor het weer ren dabel zou kunnen worden. Zodra dit het geval is, zal de minister „Polynorm" trachten te verkopen. De heren de Vos van Steen- wijk (VVD) en Pollema (CH) roerden, ook bij de replieken, de onteigening van grond in Fries land (Buitenveldt) aan. De Staat heeft dit gedaan ten behoeve van een project van grondverbetering. In deze beschouwingen hoorde de minister een naklank van de actie, die dr Rauwerda tegen deze onteigening heeft gevoerd, een actie die de bewindsman heftig gispte, omdat de waarheid sterk geweld zou zijn aangedaan. De minister had verwacht, dat ook genoemde afgevaardigden deze actie veroordeeld zouden hebben. „Hebben we hier een fout gemaakt?" vroeg de be windsman. En toen de heer de Vos van Steenwijk een ontwij kend antwoord gaf, wilde hij een duidelijk „ja of nee". Het geen echter niet kwam. De be groting werd z.h.s. goedgekeurd. Communisten tegen. HAMBURG, 9 Maart. Van daag is in Hamburg een veertien jarige jongen gearresteerd. Tegen de knaap is een beschuldiging in gebracht, dat hij de leider is van een bende, die in zes maanden tijds 34 inbraken en diefstallen heeft gepleegd. Volgens mededeling van de po litie bestond de bende uit tien jongens, van wie de jongste elf jaar was. Zij bepaalden hun acti viteit tot havenpakhuizen en kan toren. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Luitenant-generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de generale staf, heeft heden uit handen van de Amerikaanse ambassadeur, de heer Freeman Matthews, een hoge Amerikaanse onderscheiding ont vangen, de „Legion of Merit" in de graad van „Commander". Deze onderscheiding is hem verleend voor de „buitengewone wijze waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bij de opbouw van het Nederlandse leger". (Advertentie) Maak Uzelf niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost: 's werelds beste hoestsiroop PARIJS, 9 Maart Frankrijk en Duitsland zqn vandaag overeen gekomen te blijven streven naar een oplossing voor de Saarkwestie en hebben als basis voor de onderhandelingen een Nederlands plan, dat de „Europeanisatie" van het Saargebied beoogt, aanvaard*. AMSTERDAM, 9 Maart. De rijkspolitie te water heeft gisteren acht scheepsgezellen aan boord van het s.s. „Larenberg" aange houden onder verdenking van diefstal van goederen tijdens de reis. Vier opvarenden zijn na een eerste verhoor heengestuurd, de vier anderen zijn na verhoor in gesloten. De leiding van het schip ont dekte in de maanden Januari en Februari niet onbelangrijke te korten bij 'het lossen. De kapitein heeft de rijkspolitie gewaar schuwd toen het schip de Amster damse haven moest aandoen en de politie ging nabij IJmuiden aan boord van de „Larenberg". Na het aan de tand voelen van een aantal verdachte personen, is men tot aanhouding van de acht scheepsgezellen overgegaan. De diefstal betreft vooral katoenen stoffen en flessen bier. De gecon stateerde tekorten lopen in de duizenden guldens, zo deelde de recherche mede. De Franse minister van Buiten, landse Zaken, Georges Bidault, heeft echter te kennen gegeven er op te staan, dat ook de nieuwe Franse voorstellen, die aan de West-Duitse Bondskanselier zijn voorgelegd, nauwkeurig bestu deerd zullen worden. In het korte communiqué, dat verstrekt werd nadat Bidault en Adenauer deze morgen tweemaal achtereen geconfereerd hadden, wordt niets gezegd over de aard van de Franse voorstellen. In het communiqué wordt ge zegd dat de Franse voorstellen zijn opgesteld en geredigeerd in overeenstemming met de geest, die sprak uit de resolutie, welke op 6 Februari werd aanvaard door de commissie voor algeme ne Zaken van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa. Het plan van de Raad van Europa werd opgesteld door de Nederlandse afgevaardigde van der Goes van Naters en stelt voor de Europeanisatie van het Saar gebied als mogelijke oplossing voor het Frans-Duits geschil over het Saargebied. Volgens hel plan van der Goes van Naters zal het Saareebied bestuurd worden door een Euro pese commissaris, bijgestaan door een raad van advies. De Saar kwestie is een van de problemen, die de Fransen opgelost willen hebben, alvorens zij overgaan tot de ratificatie van het E.D.G.- verdrag. De Fransen wensen eco nomische banden met het Saar gebied, waardoor zij voordeel kunnen trekken uit het rijke steenkool- en iizergebied. Adenauer en Bidault lieten het onderwerp van bespreking rusten om een beleefdheidsbezoek aan premier Laniel te brengen. Om 13 00 uur vertrok de Bonds kanselier naar Athene en aan genomen wordt dat de bespre kingen voortgezet zullen worden door Franse en Duitse experts, totdat Adenauer en Bidault el kaar op 30 Maart weer in Brus sel zullen ontmoeten tijdens de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Eu ropese landen. Eerste indruk. De nieuwe Saarbesprekingen tussen Bidault en Adenauer zijn vandaag in Parijs niet veelbelo vend ingezet, aldus kan men de eerste indruk samenvatten, die de berichten uit de Franse hoofd stad hier hebben gemaakt. Het heet, dat de door de Franse mi nister aan Adenauer gedane voor stellen ver verwijderd blijven van de voorstelling, die Ade nauer zioh van een Saar-regeling maakte, toen hij de reis naar Parijs ondernam. Het oordeel is echter nog zeer voorzichtig ge steld, daar de deskundigen van Buitenlandse Zaken, die de kan selier op zijn reis naar Parijs hebben vergezeld, nog niet in de West-Duitse hoofdstad zijn terug gekeerd. In elk geval verheelt men zich in Bonn niet, dat de volgende besprekingen der des kundigen op grondslag van het Straatburgse rapport van de Ne derlander van der Goes van Na ters nog menige moeilijkheid zuillen opleveren. DEN HAAG, 9 Maart De Nederlandse professionals op de weg hebben de laatste jaren vele en grote successen in het buiten land behaald. Dat is voor een belangrijk deel te danken aan Kees Pellenaars, die zonder steun van de Koninklijk Nederlandse Wielren Unie, als particulier dus, na hard en enthousiast werken erin geslaagd is een ploeg te vormen, welke in het afgelopen seizoen beslag wist te leggen op de eerste plaats in het landen- klassement van de Tour de France, een van de meest op merkelijke en verdiende over winningen, ooit in de geschiede nis van de Nederlandse wieler sport behaald. Pellenaars heeft aan het hoofd bestuur van de K.N.W.U. en ook aan de leden van de sportcom- missie duidelijk laten blijken, dat hij gaarne bereid is met hen me dé te werken nu de Unie een nieuwe koers blijkt in te slaan, maar dat er toch verschillende punten zijn, waaromtrent over eenstemming dient te bestaan wil de samenwerking ook vrucht dragend zijn. Zo is Pellenaars van mening, dat de voorbereiding van de renners, die ons land bij de wereldkampioenschappen op de weg dienen te vertegenwoordi gen. ten nauwste samenhangt met de Tour de France, weshalve hij aan de K.N.W.U. heeft voorge steld om hem als ploegleidér voor de Tour de Franceploeg te benoe men en in dezelfde functie voor het team. dat naar de kampioen schappen op de weg zal gaan. Dat de aanwijzing van een der gelijke leider niet voor één sei- AMSTERDAM, 9 Maart. Wanneer een gerechtshof de hoofddader in een strafzaak wegens gebrek aan bewijs van het hem tenlaste gelegde heeft vrijgesproken, kan het dan in andere samenstelling dit arrest negeren en de medeplichtige in diens strafzaak wel veroor delen? Dat was de vraag, die zich vandaag heeft voorgedaan bij een zitting van het Amsterdams gerechtshof. Het betrof een uitvloeisel van de knoeierijen, die gepleegd zijn bij de kolenleveraniies aan de Marine Inventaris Dienst te Den Helder. Het vorig jaar werd de stoker B. uit Den Helder eerst door de Alkmaarse rechtbank en later door het Amsterdamse Hof. ge presideerd door mr. W. C. Vos, veroordeeld. Hem waren in zijn dagvaarding 6 punten ten laste gelegd. Voor vier daarvan werd hij gestraft. Voor punt 1 en punt 6 werd hij vrijgesproken. Onder 6 was hem tenlaste gelegd het misdrijf van art. 363 (als ambte naar een gift aannemen in strijd met zijn plicht.) Aangezien het Hof. zoals het zelf in het arrest vermeldde, niet bewezen achtte, dat de stoker als ambtenaar kon worden beschouwd, sprak het hem van dit punt vrij. Een maand later stond voor dit zelfde Hof de vrouw van de stoker terecht. Zij was het n.l. geweest, die steeds bii de kolen handelaar de steekpenningen ging mijnwerker kon vandaag door de innen. Naar men zioh zal herinne- reddingsploegen bevrijd worden, ren leverde de kolenhandelaar de schouwd. inhoud kolen van drie vrachtwa gens af, terwijl de stoker steeds aftekende, dat er 4 gelost waren. Door de Alkmaarse rechtbank was de vrouw wegens medeplich tigheid aan het door haar man gepleegde misdrijf (art. 363) zes maanden opgelegd. In hogere beroep voor het Hof voerde haar raadsman, mr. Jon ker, aan. dat de man als hoofd dader van dit misdrijf was vrij gesproken en dat de vrouw dus niet wegens medeplichtigheid kon worden veroordeeld. Veertien da gen later wees het Hof de zaak terug naar de rechter-commissaris te Alkmaar met verzoek na te gaan of de stoker als ambtenaar kon worden beschouwd. Vandaag werd de behandeling voortgezet. De rechter-commissa ris had er mee volstaan het Hof te verwijzen naar zijn eigen ar rest over de stoker, waarbij deze niet als ambtenaar werd be- Opnieuw was mr. W. C. Vos vandaag president van het Hof, dat echter toch in nieuwe samen stelling versoheen, daar één van de twee raadsheren door 'n ande re was vervangen. De procureur- generaal. mr. J. F. Hoeffelman, haalde een oud arrest (uit 1915) van de Hoge Raad aan. waaruit hij meende te kunnen conclude ren. dat de stoker wel als ambte naar mocht worden beschouwd. Hij vroeg derhalve bevestiging van het rechtbankvonnis tegen de^ vrouw: 6 maanden. Mr. Jonker begaf zich op het zelfde pad als de vorige maal. „De stoker is op 30 October door uw Hof vrijgesproken van het misdrijf (art. 363). Uw arrest is intussen in kracht van gewijsde gegaan. Uw Hof heeft vastgesteld, dat de stoker geen ambtenaar was. Daaruit volgt automatisch, dat zijn vrouw, aan wie uitslui tend medeplichtigheid aan het misdrijf van art. 363 ten laste is gelegd, evenmin kan worden ver oordeeld." President: „Waar praat u toch over? Dit Hof is immers anders samengesteld dan het Hof, dat de stoker van punt 6 heeft vrijge sproken? In October is alleen niet bewezen geacht, dat hij ambtenaar was. Wij zijn toch vrij er een andere mening op na te houden en de stoker wel als ambtenaar te beschouwen?" Mr. Jonker: „Dat zou bijzonder inconsequent zijn." President: „Maar we zijn er niettemin vrij in." Uitspraak volgt op 23 Maart a.s. zien dient te geschieden, maar dat men de betrokkene volmach ten moet geven voor tenminste drie jaar, spreekt welhaast van zelf. Met dit alles hangt natuur lijk ten nauwste samen, aan wel ke wedstrijden óf internationale ronden de voor de Tour de France en de wereldkampioen schappen in aanmerking komende renners, in de maanden April, Mei en Juni zullen moeten uit komen ten einde hen op de bes te wijze voor hun taak te berei den. Het is bekend, dat de sport- commissie van de K.N.W.U. in de toekomst een vinger in de pap wil hebben bij het vaststellen van de definitieve keuze van een ploeg, hetgeen Pellenaars volko men begrijpelijk acht, al hoopt hij, dat de sportcommissie zijn argumenten, waarom hij bepaal de renners wel of niet heeft ge kozen, zal kunnen billijken, om dat hij, Pellenaars met een ho mogene ploeg aan de wedstrijd moet deelnemen om kans op suc ces te hebben. Uit verschillende inlichtingen is ons gebleken, dat de diverse problemen, waarmede Pellenaars zit, een ontvankelijk oor bij de Nederlandse wieier- officials zullen vinden en dat de laatsten, evenals Pellenaars zelf, volkomen bereid zijn door een soepele houding tot tastbare re sultaten te komen. Iedereen w;eet, dat Pellenaars zich b.v. uitslooft om de renners, die met hem de Tour de France-ploeg vormen, het beste materiaal te geven welke er op dat gebied te vinden is en wel op condities, die zo gunstig mogelijk voor de ren ners zijn. Hoe een dergelijk pro bleem in de toekomst, nu de K. N.W.U. zich met de gang van zaken zal bemoeien, dient te wor den opgelost, is nu nog niet dui delijk, maar men krijgt toch de indruk, dat de leiding van de K. N.W.U.die op de hoogte is van de wensen van Pellenaars en zich daarover natuurlijk nog zal be raden, de vraagstukken, welke door haar zelf aan de orde zijn. gesteld, breed zal bezien. 's GRAVENHAGE, 9 Maart In samenwerking met het „Con gress of European-American As sociations" (C.E.A.A.) organiseert het Nederland-Amerika Instituut een opstelwedstrijd, waaraan tien landen zullen deelnemen. Over het onderwerp „Waarom is het voor Europa en Amerika van belang om vrienden te zijn en hoe zou deze vriendschap het best bevorderd kunnen worden?" kunnen leerlingen van de hoog ste drie klassen van scholen voor middelbaar en voorberei dend onderwijs een opstel schrij ven in de Nederlandse taal. Het opstel mag niet meer dan 3000 woorden bevatten. Voor de beste drie inzendingen zal de C.E.A.A. internationale prijzen toekennen, namelijk een reis naar de Ver. Staten van Noord-Amerika met een verblijf van één maand, een reis naar een land in Europa met een ver blijf van één week en een reis naar de stad, waar in 1955 het C.E.A.A.-congres zal worden ge houden met een verblijf van vier dagen. Voorts zijn voor de Neder landse deelnemers nog twee na tionale prijzen beschikbaar ge steld, namelijk een boek over Amerika en twee jaar lidmaat schap van het Nederland-Ameri- ka Instituut. Het bestuur van de C.E.A.A. beslist, wie de uiteindelijke in ternationale winnaars zijn. Uit ieder land zullen de beste twee opstellen worden ingezonden. In het R. K. Ziekenhuis te En schede overleed gisteren in de leeftijd van 54 jaar, in het 28ste van zijn priesterschap pater Fru- mentius O.F.M. Cap. (in de we reld H. A. Dubber. De overledene was de laatste twee jaar te En schede als parochiegeestelijke in de parochie van de Paters Capu- cijnen werkzaam. Pater Frumentius werd in Mei 1899 in Langeweg geboren. In zijn geboorteplaats volgde hij de lage re priesterstudies. Op 18 Septem ber 1918 deed hij te Tilburg zijn intrede in het klooster van de Paters Capucijnen, waarna hij zijn priesteropleiding aan het Groot- Seminarie te Helmond, Udenhout en 's-Hertogenibosoh voltooide. Op 20 Maart 1926 ontving hij de H. Priesterwijding. Het dagblad „France Soir" pu bliceert bijzonderheden over de ronde van Europa, welke betrek- Gedurende de afgelopen i ^Ing hebben op het gedeelte, dat UTRECHT, 9 Maart De mi nister van Economische Zaken, prof dr J. Zijlstra heeft aan de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen het volgende schrijven gericht: vorstperiode, ten tijde waarvan de waterwegen bevroren raakten, hebben de Nederlandse Spoorwe gen het vervoer per sdhip in het algemeen en het kolentransport in het bijzonder op voorbeeldige wij ze overgenomen. De voorziening is hierdoor op bevredigende wijze kunnen blijven doorlopen. Voor de wijize waarop U de moeilijk heden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik (J en Uw mede werkers hierbij mijn dank" Dg directie van de N.S. heeft deze brief per dienstorder aan het personeel bekend gemaakt. ALKMAAR. Naarnvii van de beroepsvoetbalclub „Alkmaar" vernemen is deze van plan tijdens de festiviteiten rond „Alkmaar 700 Jaar Stad" een wedstrijd te spelen. Bi'.-ou dan de eerste wor den. Als tegenstander zal een andere Nedeïlandse beroepsvoetbalclub fungeren. Eerst zal de vereniging echter over een terrein moeten beschikken Daarover zijn momen teel druk onderhandelingen gaan de. Het aantal spelers van „Alk maar" is nog steeds groeiende. Uit geheel Noord-Holland zijn al talloze aanmeldingen binnengeko men .Vooral in Enkhuizen schij nen veel adspirant-profs te wo nen. Ook Den Helder, Beverwijk en Velsen zijn flink vertegen woordigd. Het bestuur past een vrij strenge selectie toe. Het aan tal donateurs stijgt ook. Na de pro- paganda-avond in Alkmaar lieten velen zich als donateur inschrij ven. Er zijn ook personen ge weest, die een kapitaal aanboden. Dit accepteert het bestuur voor lopig niet, omdat men de mensen nog niet voldoende garanties kan bieden. door Nederland zal leiden. De heer J. de Montandon, ad ministratief directeur van het lichaam, dat deze ronde organi seert, is dezer dagen te Amster dam geweest om maatregelen te treffen voor een goed verloop van de tweede etappe, welke op 22 September van Gent naar Am sterdam voert (de start is op 21 September te Parijs) en voor de derde etappe, welke van Amster dam over Eindhoven naar Namen zal leiden. De finish van de twee de etappe van Gent naar de hoofdstad zal in het Olympisch Stadion zijn. Het spreekt vanzelf, dat in het stadion diverse maatregelen zul len moeten worden getroffen om aan de zware eisen, welke aan een aankomst van een etappe in organisatorisch opzet worden ge steld, te voldoen. Want de moei lijkheden aan een aankomst ver bonden zijn heel wat groter dan die, welke verband houden met het vertrek van renners, officials, journalisten, reclamewagens, enz. Naar bekend zal de ronde van Europa worden gereden van Pa rijs over Gent, Amsterdam, Na men, Luxemburg, Stuttgart, Augs burg, Innsbruck, Vicenza, San Pellegrino, Milaan, Lugano, Ve- vey naar Straatsburg, het orga nisatorisch middelpunt van de Raad van Europa, onder wiens auspiciën deze ronde plaats vindt. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld dat de K.N.W.U. van een en ander op de hoogte is gesteld en dat in de ronde van Europa fabrieksteams zullen rijden. LEIDEN, 9 Maart. Aanvoer 363 vette varkens. Notering zwa re 192194, slagers varkens 193 194, zouters 180189, zeugen 170 1-75, bij korte aanvoer vlotte handel. Enkele slagers varkens 1 cent boven notering. Bovendien 22 nuchtere kalveren van 3040 gulden. 'S-GRAVENHAGE, 8 Maart Het Katholiek Schoolblad, orgaan van het Katholiek Onderwijzers Verbond heeft in zijn laatste nummer een artikel gewijd aan het tweetalig onderwijs. Het blad begint met het probleem van het Fries, en constateert, dat overal ROTTERDAM, 9 Maart. On danks het feit dat van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen het personeel wordt gewezen op het stipt naleven van de voor schriften en hierop ook wordt toegezien, komen er toch dikwijls de laatste tijd dergelijke ongeval len voor", aldus zei vanochtend de Officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr. H. W. van Doorn, toen de 56-jarige over wegwachter D. S. van D. uit Maassluis terecht stond. Deze had volgens de dagvaar ding grove schuld aan een dode lijk ongeval, dat op 23 Augustus aan een jongen, F. L. van Ingen, op de spoorwegovergang aan de Burgemeester de Jonghkade te Maassluis was overkomen. Op genoemde dag was door de adjunct-commies J. B., die als treindienstleider optrad, aan de blokwachter tijdig door de ge bruikelijke seinen gemeld, dat een electrische trein op weg naar Hoek van Holland uit Vlaardin- gen was vertrokken. Van D. be vestigde dit, eveneens door een sein. Hij ging toen de bomen slui ten en nadat de trein was gepas seerd zou hij er niet aan gedacht hebben dat er nog, zoals iedere dag op dat tijdstip, een trein uit Hoek van Holland moest komen. Voordat deze trein passeerde had de overwegwachter de bomen in middels weer geopend. Een jon getje werd door de trein gegre pen en was vrijwel op slag dood. Op de terechtzitting zei van D., dat de trein uit Hoek van Holland hem het uitzicht, dat ter plaatse z.i. toch al slecht is, benam. De president merkte op dat enige tijd geleden hetzelfde van D. ook al eens was overkomen, toen echter niet met dodelijke af loop. De Officier van justitie sprak van een grove nalatigheid van van D. en eiste een maand hechtenis. De raadsman van van D., mr. de school te maken heeft met de gewestelijke taal. Ook het Zeeuwse kind heeft moeite met het Nederlands. De onderzoekingen in Unesco-verband over het aan leren van talen bij kinderen heb- bzen merkwaardige resultaten op geleverd. Het kind is erg gevoe lig voor allerlei klanken en imi teert graag. Zij zijn zich meestal niet eens bewust dat zij meerdere talen spreken. Een Turkse schrijf ster vertelde dat zij zich eerst op haar twaalfde jaar bewust werd, Turks en Engels te spre ken. Een bind gebruikt 2000 woorden en begrijpt er 24.000. hebben Amerikaanse onderzoe kingen aangetoond. In de moe dertaal moet worden gelezen en geschreven, de tweede taal wordt beperkt tot luisteren en spreken, althans in de lagere klassen. In 4, 5 en 6 wordt begonnen met lezen en schrijven in de tweede taal. Deze oplossing klopt won derwel met de practijk der proef scholen in Friesland. Ook de aangegeven moeilijk heid: het gebrek aan goed ge vormde onderwijzers vooral voor de laagste klassen, waar vinding rijkheid en liefde voor de taak een eerste vereiste zijn, is reëel. In Amerika, waar men ook met deze problemen worstelt (emi granten!) blijkt grote belangstel ling voor deze problemen. H. H. M. van der Pas, bracht het slechte uitzicht ter plaatse naar voren. Pleiter merkte op dat zijn cliënt al 23 jaar blokwachter is, zodat niet gezegd kan worden dat hij geen verantwoordelijkheidsge voel heeft. De N.S. willen hem handhaven, zo zei de raadsman, doch van D. heeft om ander werk gevraagd. Uitspraak over veertien dagen. V

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5