dschat Verontwaardiging in Elten heeft kookpunt bereikt Britten naar Cyprus Wilde geruchten over onoverkomelijke moeilijkheden tegengesproken Dagblad voor Alkmaar en omgeving Belasting-aanslagen CHURCHILL STAAT ONDER HEVIGE DRUK Katholieken en Protestanten in Duitsland ontevreden De komende stembus De hetze tegen de grenscorrecties Om af te treden Ontruiming Suezkanaalzone Saoedi-Arabië waarschuwt Eisenhower tegen overleg Grote Vier over de benoeming bij het Vaticaan De Frans-Vietnamese besprekingen Geen pessimisme zegt regering SCELBA KRIJGT VERTROUWEN „Katholieken geen goede emigranten" v>- zijn voorhoofd. „Nee. z Diederic hier asjeblieft dat hij zich bij het uit- iet kleine tralievenstertje gemaskerde figuur, die alles precies hoorde. i.ige figuur. „Men schijnt liddelen te hebben toe voordeel nog eens mee net mijn onderzoekingen De onbekende ge- ht, om even later tussen i. Volkomen onhoorbaar teel af te sluipen, waar wezigheid verrieden van nidje Verholen op dat iet de pseudo-hertog. NOORDHOLLANDSi I inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God h 't nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Donderdag 11 Maart 1954 - 49e Jaargang Nummer 13031 DINCDAG is de candidaatstel- hng geweest voor de aanstaande verkiezingen voor de Provinciale Staten. Wanneer de belangstel ling, welke in de dagbladen deze keer betoond is aan deze gebeur tenis, een graadmeter moet zijn voor de publieke interesse voor de politiek, dan ziet het er niet naar uit, dat het publiek in de komende weken al te zeer ver ontrust zal worden over deze ver kiezingen. Toch is dat maar schijn. De candidaats telling is tenslotte gro tendeels een formaliteit, welke het publiek, althans op de dag der eandidaatstelling, niet al te zeer aanspreekt. Maar de strijd komt nog wel. En er is, althans binnen de Katholieke Volkspartij, belangstelling en reuring! genoeg geweest, voor en aleer het zo ver was, dat de candidaten kant en klaar op de lijst stonden. Daarover eerst een enkel woord. De Partijvoorzitter heeft, op een vergadering in Almelo, gezegd, dat die j,reuring" niet al te somber moet worden opgevat. Zij b e w ij s t dat er politieke belangstelling is. Dat is ook wel degelijk het geval geweest, meer dan tot nu toe algemeen bekend is. Uit de groslijststemmingen, welke in de K.V.P, nog altijd gehouden wor den, is niet alleen gebleken, dat er wel weer interne moeilijkhe den waren, maar ook, dat er toch nog wel degelijk belangstelling aanwezig is. Zo hebben in verscheidene Kringen en Staten-kringen dui zenden leden weer aan deze on verplichte stemmingen deelgeno men. In de Kring Den Bosch meer dan driekwart, in Noord- Holland meer dan de helft, en ook in andere Kringen was de belangstelling groot. Dat is een goed teken. Laat het zijn, dat in enige ge vallen die belangstelling gewekt was door de spanningen, welke waren opgeroepen bij de voor bereiding van de groslijststem ming. het is zeker onjuist te zeg gen, dat dit overal zo geweest zou zijn. Intussgp kunnen verschillende moeilijkheden hier en daar nog wel een nasmaak geven. In Gro ningen is, door het wijze oordeel van de leiding van het dagelijks bestuur der K.V.P., verwijdering voorkomen. In Twente is het even mis geweest, in Raalte moest worden ingegrepen en zo hier en daar, ook in Zuid-Hol land, werd de zaak niet altijd op de juiste wijze aangepakt. In Noord-Holland, althans in de Kring Den Helder, is het beter gegaan. Daar werd het Politiek Advies, na moeizame voorbereiding, die veel tijd in beslag nam, met over grote meerderheid goedgekeurd. Hetgeen daarom zo verheugend was, omdat zich ditmaal bij de groslijststemming geen enkele moeilijkheid heeft voorgedaan, terwijl nergens de behoefte bleek te bestaan aan de vorming van een kiescomité. Dit is nog te meer verheugend, omdat dit keer voor de eerste maal met een nieuwe regeling werd gewerkt, waarbij elk der drie samenwer kende kringen één gemeenschap pelijke lijst had en de leidiilg méér gecentraliseerd was. Ook waar nu bij deze partij stemming spanningen zijn voor gekomen, mag o.i. verwacht wor den, dat, naar de oude opvatting, gezamenlijk en eendrachtig zal worden opgetrokken achter het vaan van de ene lijst der K.V.P. Zien wij het goed, dan is met name in het Zuiden (met uitzon dering van Zeeland) veel oud zeer bij deze verkiezingen over wonnen. Bijna overal zijn de af zonderlijke katholieke lijsten ver dwenen, zodat de neiging aan wezig is, de nadelen van 1952 en van 1953 te voorkomen. De oude opvatting moet, overal in de Partij, in geheel het land, zijn: nu de strijdbijl, voor zover- die geheven is bij de Partijstem ming, begraven is. staan allen eensgezind achter de officiële lijst van de K.V.P. Er hangt van de komende ver kiezingen te veel af, dan dat wij ons intern nog langer verdeeld heid zouden mogen veroorloven. HANNOVER, 10 Maart. De onafhankelijke „Hannover Algemeine Zeitung" schreef vandaag, dat de Nederlandse belastingeisen op Duits grondgebied dat in 1949 door Nederland geannexeerd was „grenzen loze woede" uitgelokt hebben onder de Duitse bewoners aldaar. In een speciaal telegram deelt het blad mee, dat meer dan 300 invalide oorlogsveteranen, oorlogs weduwen, wezen en invaliden in het stadje Elten belastingaansla gen hebben ontvangen op pen sioenen die zij van West-Duits- land ontvangen. Elten is het gebied dat aan Nederland en België afgestaan werd bij „grenscorrecties" dooi de Westelijke geallieerden in 1949. Karl Arnold, minister-presi dent van Noord Rijn Westfalen, heeft afgelopen Zondag aange drongen op een teruggave van dit gebied aan Duitsland. Het blad schreef, dat zich onder hen die in de belasting aangesla gen werden een 11-jarige wees bevinden en een blinde oorlogs veteraan. Het schreef voorts, dat Elten schuldenvrij was toen het in 1949 onder Nederlands bestuur kwam. Nu belopen de schulden van de stad 3.5 millioen gulden. Het blad besloot met: „De gevoe lens van de inwoners van Elten hebben het „kookpunt" bereikt." De actie van dr. Arnold Inmiddels heeft de actie van de minister-president van Noord- rijnland-Westfalen, dr. Karl Ar nold, voor een teruggeven, van de correctiegebieden aan de Bel gische en Nederlandse grens, tot dusverre geen krachtige reacties in de Bondsrepubliek uit gelokt. Kennelijk deelt het over grote deel van de publieke me ning in Duitsland de door een lid van de Bondsregering, Franz Joseph Strauss, uitgesproken over tuiging, dat „men de juiste orde van grootte der dingen niet uit het oog mag verliezen". Het was volgens minister Strauss al te duidelijk, dat men een kwestie als die der correcties der Duits-Nederlandse grens, die slechts enkele duizenden mensen aangaan, niet in een pot kon werpen met de Europese Defensie Gemeenschap. De grote Duitse bladen zijn bijna alle zonder com mentaar aan de zaak voorbij ge gaan en alleen in de in de grens streek verschijnende bladen heeft Arnolds rede een zeker klankbord gevonden. Zelfs is dr. Alnold in de Duitse pers een vrij scherpe critiek niet bespaard gebleven Merkwaardig. Het Dusseldorpse blad „Der Mittag" heeft hét hoogst merk waardig genoemd, dat dr. Arnold zich geroepen voelde nationale belangen der bondsrepubliek waar te nemen op het ogenblik, waar op Adenauer naar Parijs vertrok om daar nieuwe Duitse toezeg gingen ten gunste van Europa te doen. Het blad suggereert, dat dr. Arnold de escapade op het aan de regering van Bonn voorbehou den terrein der mitenlandse be trekkingen heeft ondernomen om zich persoonlijk populair te ma ken. Waarnemer: wijzen daarbij op de omstandig! leid, dat in Juni van dit jaar verkiezingen voor de landdag van Nourdrijnland-West- falen zullen worden gehouden. LONDEN, 10 Maart Vandaag namen de tekenen toe dat pre mier Churchill ouder hevige druk staat' om zich binnen enkele maanden terug te trekken. Zjjn vrouw en zijn doktoren hebben zich bij deze pogingen aangeslo ten hem te bewegen zich terug te trekken van zijn gevaarlijk uit puttende taak. Verschillende getrouwen van de conservatieve partij zeggen, dat Churchill spoedig zijn functie moet overdragen aan de minister Twee dagen lang heeft de zon geschenen en Amsterdam is in een voorjaarsstemming. Wij zagen reeds heren zonder over jassen, dames in mantelpak jes, volle café-terrasjes en 'n zeker teken van de komen de lente zonneschermen, die boven de brede etalages van een modemagazijn in Amster dams binnenstad werden aan gebracht. Nu maar wachten op de dag, waarop die zonne schermen nodig zullen zijn. Prof. Martin overleden 'S-GRAVENHAGE, 10 Maart - In de ouderdom van 77 jaar is vanavond plotseling overleden prof. dr. W. Martin, oud-directeur van het Mauritshuis en van het rijksmuseum Mesdag. LONDEN, 10 rMaart. Groot- Brittannië heeft besloten het Brit se militaire hoofdkwartier voor 't Middenoosten van de Suezkanaal zone over te plaatsen naar het eiland iCyprus, aldus is vandaag in regeringskringen bekend ge maakt. Op het eiland wordt op het ogenblik een hoofdkwartier ge bouwd, dat groot genoeg zal zijn om de staven van de landstrijd krachten en de luchtstrijdmachten te herbergen. Volgens welingelichte kringen zal het echter nog enige tijd du ren voor de verhuizing zal plaats vinden. Wanneer het echter een maal zover komt, betekent het 'n eerste stap naar de verwezenlij king van de Britse plannen om de legersterkte in de Suezkanaalzone terug te brengen, als onderdeel van een overeenkomst met Egyp te. Op het ogenblik bevinden zich 80.000 Britse militairen in de kanaalzone. Het bericht lekte uit, toen een regeringszegsman in het Hoger huis verklaarde, dat Groot-Brit- tannië en Egypte blijven zoeken naar een mogelijkheid om de vast gelopen besprekingen over de toekomstige verdediging van de kanaalzone te hervatten. V erkiezingsrelletj es in Iran TEHERAN, 10 Maart Onge veer 20 personen zijn gewond in verkiezingsongeregeldheden. De stemming, welke 12 zetels in de Majlis geldt, wordt morgen be ëindigd. Sompiigen liepen kneu zingen op door hardhandig op treden van anti-communisten- Neemt Indonesische regering aandelen KLM over? DJAKARTA, 10 Maart. De Indonesische minister voor Ver bindingen, ir. Roosseno, heeft, naar het dagblad „Sin Po" meldt, meegedeeld, dat de delegaties van de K.L.M. en de Indonesische regering, die sedert enige tijd on derhandelingen hebben gevoerd, zijn overeengekomen, dat de In donesische regering alle aandelen, die de K.L.M. heeft in de „Garu- da Indonesian Airways", a pari zal overnemen. KINBERG BLIJFT IN BERLIJN BERLIJN, 10 Maart. Het Zweedse consulaat heeft vandaag meegedeeld zich verder niet te zullen bemoeien met de zaken man Hilding Kinberg, zolang hij zich niet opnieuw in moeilijkhe den brengt. Gisteren werd Kinberg door de communistische autoriteiten vrij gelaten. Hij weigerde echter aan het verzoek van het consulaat om naar Zweden terug te keren, te voldoen en sprong uit het vlieg tuig, waarin plaats voor hem be sproken was, op het moment dat dit zou vertrekken. Macht van McCarthy wordt beknot WASHINGTON, 10 Maart De republikeinse commissie voor de bepaling van de politiek in de senaat heeft een voorstel ge publiceerd om de macht van se nator McCarthy te beknotten. Als het plan wordt aangenomen, zal McCarthy niet meer alleen een verhoor kunnen afnemen. Hij zal dan in gezelschap moeten zijn van minstens één democratisch en één republikeins lid van de over de kansen van de besprekin- commissie van onderzoek. gen, die de door Frankrijk in Juli van Buitenlandse Zaken Anthony Eden. Zij argumenteren dat de kiezers er aan gewend moeten zijn als premier Eden te hebben, in dien de conservatieven de alge mene verkiezingen willen winnen, die voor October 1956 gehouden moeten worden. Autoriteiten die verbonden zijn aan 't kabinet van Churchill heb ben geweigerd commentaar te le veren op berichten in de Daily Sketch dat Churchill zijn aftreden „definitief" bepa ild heeft op de komende herfst en dat hij daarna het Peerschap za_ aanvaarden. De ze autoriteiten hebben gezegd niet te weten wat Churchill van plan is. Arrestaties in de Sovjet-zone BERLIJN, 10 Maart. De West- Berlijns-e „strijdgroep tegen on menselijkheid" -deelt mede dat in de afgelopen dagen ruim 400 per sonen in verschillende Oost-Duit se steden zijn -gearresteerd. Geen vrouwenkiesrecht in Egypte CAIRO, 10 Maart Militairen en vrouwen zullen niet deelne men aan de verkiezingen voor de nieuwe Egyptische wetgevende vergadering, aldus de voorzitter van de commissie van redactie van de grondwet, Ali Maher. tegen vliegen boven Israëlisch gebied LONDEN, 10 Maart. Saoedi- Arabië heeft vandaag alle inter nationale luchtlijnen gewaar schuwd, dat „strenge maatrege len" genomen zullen worden te gen vliegtuigen die, van en naar Israël vliegende, over het grond gebied van Saoedi-Arabië komen. De regering van Israël is van plan bij de Ver. Naties en bij de autoriteiten van de internationale burgerluchtvaart-organisatie te protesteren tegen deze daad van wat zij „luchtpiraterij" noemt. EISENHOWER; Republikeinen niel verdeeld WASHINGTON, 10 Maart. President Eisenhower heeft Woensdag op zijn wekelijkse pers- conferentile de beschuldigingen, dat de republikeinse partij „half McCarthy, half Eisenhower" is, onzin genoemd. De democratische leider Adlai Stevenson heeft deze beschuldi ging in zijn rede van Zaterdag j.l. i geuit. Eisenhower zeide voorts, dat de republikeinse senator Ralph Flanders Dinsdag het land een grote dienst had bewezen door zijn critiek op McCarthy. Flan ders zeide toen, dat McCarthy de republikeinse partij splitst en de aandacht van de belangrijkste wereldproblemen afleidt. Eisen hower prees Flanders, dat hij had gewezen op de gevaren van een eventuele strijd, waarbij men elkaar verdelgt. Amerikaans-Russische atoombesprekingen WASHINGTON, 10 Maart. Vertegenwoordigers der Sovjet- Unie en van de Verenigde Staten hebben Woensdag te Washington hun inleidende besprekingen over Eisenhowers voorstel, om een in ternationale atoombank in te stel len, hervat. op hoogste niveau WASHINGTON, 10 Maart. President Eisenhower heeft zich Woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie uitgesproken tegen een viermogendhedenconferentie op het hoogste niveau „op dit ogenblik". Hij leverde hierbij commentaar op de verklaring van de Britse premier, sir Winston Churchill, vorige wee-k, dat hij nog steeds voorstander is van een informele bijeenkomst tussen de regerings hoofden van Engeland, Frankrijk, de Sovjet-Unie en de V.S. om 'de spanning in de wereld te vermin deren. URANIUMLAGEN IN OOST-DUITSLAND BONN, 10 Maart De Sovjets hebben nieuwe rijke uraniu-m- lagen in Oost-Duitsland ontdekt, aldus hebben West-Duitse auto riteiten vandaag meegedeeld. De nieuwe lagen in het gebied van Blankenburg in het Harzgebe-r-gte worden reeds geëxploiteerd om mee te helpen aan de bevoorra ding van de Russische atoomfa- brieken, aldus deze woordvoer ders. GELUKWENS KWAM NA 33 JAAR AAN DELFT, 10 Maart. Mej. F. la Heij te Delft, kreeg door -de post een prentbrief kaart bezorgd met de harte lijkste gelukwensen voor haar verjaardag. Maar.... deze felicitatie kwam bijna 33 ja ren te laat. Het poststempel uit den Haag droeg de datum 20, 521, dat van aankomst te Delft 9, 3—54. De afzendster was een vriendin van mej. la Heij, n.l. mej. Krijger uit den Haag, dochter van het inmiddels overleden lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U., de heer Krijger. Het dagelijks bestuur van de Groningse gemeente Bedum was gisteren de gast van de Mijnendienst in Den Helder. Aanlei ding tot dit bezoek was de onthulling van een door het ge meentebestuur van Bedum aangeboden plaquette van het gemeentewapenwelke aan boord van de nieuwe mijnenveger „Bedum" is aangebracht. Na de onthulling der plaquette bezichtigden B. en W. van Bedum de naar hun gemeente genoemde mijnenveger. De bezoekers aan dek van de „Bedum" Staande bij een drijver op de voorgrond rechts de comman dant van Hr Ms „Bedum", Lt. ter Zee 2e klasse Vis. Naast hem de burgemeester van Bedum, de heer J. N. Spoelstra. Links naast de burgemeester Prof. Dr Boersma uit Den Haag, Bedumer van geboorte, die voor deze gelegenheid naar Den Helder was gekomen en verder de wethouders R. Visser, T. W. de Winter en J. van der Laan. BONN. 10 Maart Onder de Duitse Katholieken heerst grote ontevredenheid over de benoe ming van de niet-Katholieke di plomaat Janicke tot vertegen woordiger van de Bondsregering bij het Vaticaan. Zij zijn van me ning, dat een niet-Katholieke de ze functie niet ten volle kan benutten. Bovendien achten zij zich achtergesteld. Het West-Duitse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft onoffi cieel verklaard, dat met de be noeming van de Protestant Ja nicke geen principe gesteld is. Nadrukkelijk wordt erop gewe zen. dat hier geen kwestie is van achterstelling. De benoming van een Protestant zou .zi geschied in overleg met het V^ucaan en wel met het oog op het feit. dat de Katholiek Von Brentano Duits land vertegenwoordigt bij de Ita liaanse regering. In leidende Katholieke kringen van West-Duitsland is men van mening, dat Adenauer zich bij zijn benoeming van een Protes tant heeft laten leiden door per soonlijk-politieke overwegingen. Zij zijn dan ook ten zeerste te leurgesteld, temeer daar van Protestantse zijde zelf als oplos sing was voorgeslagen te roule ren. Adenauer's overwegingen worden niet steekhoudend doch wel opportunistisch geacht. Ook van Protestantse zijde is men niet helemaal tevreden. Beierse Protestanten verklaren dat Adenauer toch minstens wel een diplomaat had kunnen kie zen met ervaring in Europa. In justitionele kringen hoopt men, dat Janicke een overtuigde Chris- a> PARIJS, 10 Maart. In Parijs hebben vandaag zovele geruch ten de ronde gedaan over ernstige en wellicht onoverkomelijke moeilijkheden tijdens de Frans-Vietnamese besprekingen, dat officiële woordvoerders voor de regering verplicht zijn ge weest te ontkennen, dat besloten zou zijn de besprekingen op te schorten of te verdagen. De onderhandelaars zijn tot dusver slechts eenmaal in zitting bijeen geweest dat was Maan dag voor de opening van de be sprekingen. Vandaag zou een tweede zitting gehouden worden, maar die werd afgelast. Officiële woordvoerders heb ben inmiddels met de meeste na druk verklaard, dat geen van beide partijen pessimistisch is beloofde onafhankelijkheid van Vietnam ten doel hebben. De si tuatie, zeiden zij, is tamelijk een voudig. Frankrijk wenst, dat het Vietnamese lidmaatschap van de Franse Unie in de onafhankelijk heidsovereenkomst bekrachtigd wordt, maar de Vietnamese on derhandelaars streven er naar eerst het onafhankelijkheidsver drag te voltooien en vervolgens een afzonderlijke overeenkomst over het lidmaatschap van de Franse Unie te sluiten. De strijd woedt verder In Indo-China hebben de Franse gevechtsvliegtuigen en bommen werpers intussen weer hevige aanvallen gedaan op communis tische troepenconcentraties en opslagplaatsen ten Noorden en Noordoosten van het fort Dien Bien Phoe, dat door de Fransè uniestrijdkrachten bezet gehouden wordt. De Vietminhtroepen, die geschat worden op 36.000 tot 48.000 man, deden geen pogingen gevechten van enige omvang uit te lokken en ontweken de Franse patrouilles. Meer naar het Oosten, in de delta van de Rode Rivier, bom bardeerden de Franse vliegtuigen de Vietminhtroepen, die zich in gegraven hebben op het Van Coc eilandje. Een kleine zestig kilo meter ten Noordwesten van Ha noi viel een post van de Vietna mese militairen in handen van de rebellen. De Vietminh-commando's heb ben volgens Franse mededelingen geen verdere aanvallen gedaan op de vliegvelden in de buurt van Haiphong, waar 149 Amerikaanse technici werken. ten is. Als ethische macht vereist het Vaticaan een positief chris ten en geen liberaal. Inmiddels heeft een der leiders van de Beierse Chr. Partij minis ter Strauss verklaard, dat in de Beierse landdag in de naaste toe komst de vraag zal worden aan gesneden of het land Beieren nog zal trachten zelfstandige diploma tieke betrekkingen met het Va ticaan aan te knopen. Het was evenwel nog niet zeker of het tot een openlijk debat over het vraagstuk zou komen, dan wel of men vooreerst zal volstaan met het bespreken der zaak tussen de leiding der fracties. Na stormachtige zitting ROME, 10 Maart. De Itali aanse Kamer van Afgevaardigden heeft de pro-Westelijke buiten landse politiek en het gematigde binnenlandse programma van premier Scelba vanavond met 300 tegen 283 stemmen bij één onthouding een vertrouwensvo tum gegeven. De 52-jarige premier kreeg het vertrouwen van de Kamer na een stormachtige zitting tijdens wel ke hij zijn regeringsprogramma uiteenzette en zowel de commu- nistisch-socialistische linkervleu gel als de fascistisch-monarchis- tisohe rechtervleugel hekelde. Tijdens zijn rede werd hij her haaldelijk onderbroken door het geschreeuw van de linkse afge vaardigden. Op een gegeven mo ment moest de zitting 15 minuten geschorst worden om de orde te herstellen. Toen trachtten de communistische en fascistische afgevaardigden op elkaar- los te trekken. Een muur van suppoos ten kon sléchts met grote moei te een veldslag voorkomen. Critiek van Hervormden in Zuid-Afrika KAAPSTAD, 10 Maart (Ass. Press) Deze week is tot twee maal toe scherpe critiek gele verd op de Nederlandse immi granten in Zuid-Afrika. In een rapport, waarover de synode van de Nederduits Hervormde kerk, die op het ogenblik in Pretoria in zitting bijeen is, zal moeten beraadslagen, wordt verklaard, dat vele Nederlandse immigran ten voor de Nederlandse Her vormde kerk ongewenste vreem delingen zijn, omdat zij „Rooms- Katholiek of ongelovig" zijn. Volgens het rapport is er on danks herhaalde stappen bij de betrokken minister geen verbete ring in het slag Nederlandse im migranten gekomen en zal de kerk thans zelf maatregelen ne men om meer Hervormde immi granten aan te trekken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1