RICHMOND Koersen Amsterdamse Beurs Verziltingbedreigt onze agrarische productie RADIO Bende rampok drie huizen te Bogor Fi n a n ei enen Erom unie Het geheim van Dungrave Castle In i wei Zoutgrens schuift ieder jaar 230 meter verder landinwaarts koortsig, rillerig Ruim 12 N.A.V.O,-vliegvelden in Nederland «rereed De Beurs Donderdag 11 Maart 1954 programma Trekking loterij „Kunstenaars helpen" Volkswagen 7 pet goedkoper GEEN DEMONSTRATIES TEGEN E.D.G. Erekalender voor Maria's Eeuwfeest ESPERANTISTEN WERELDCONGRES Schee nichten WEGWIJZER IN DE LOONBELASTING E- Vjtoet ook zjiM'xS hoort er bü!\ AGE Paeina 2 's CRAVENHAGE, 10 Maart De Nederlandse waterhuishou ding- kampt met een enorm pro bleem, namelijk dat der verzil- zout in het Noordzeekanaal. Bestrijding. Het beste middel om het zoute water te bestrijden is zoet water. SSHHUSSSr-JS^SJg I bronnen," waaruit Nedèïïïd schade door een tekort aan zoet water, terwijl ook de drinkwa tervoorziening hier ernstige hin der van ondervindt. In één liter zeewater zit dertig gram zout en aangezien zout voor 60 pet. uit chloor bestaat, bevat eén liter zeewater 18 gram of 18000 miligram chloor. Indien tomaten worden besproeid met water, dat een gehalte heeft van 300 mgr per liter, loopt de pro ductie van het gewas met 15 procent achteruit. Bedraagt het gehalte echter 1200 milligram, dan is de uitwerking funest. Voor de landbouw is het hoogst toe laatbare gehalte 1500 tot 2000 milligram. Bij de veeteelt, loopt bij een gehalte van 1500 milli gram chloor de melkproductie reeds aanmerkelijk terug. Voor de menselijke smaak mag drinkwater geen hoger chloor- gehalte hebben dan, 300 milli gram per liter, zodat waterlei dingbedrijven er voor zullen zor gen, dat het gehalte zo ver mo gelijk onder deze grens blijft. Komt 't gehalte boven die grens, dan spreekt men van verzilting. Er zijn vele oorzaken voor de toenemende verzilting aan te wij ten. Behalve een uiterst langza me stijging van het zee-niveau, komt door verschillende oorza ken een daling voor van de bo dem. Door een geologisch ver schijnsel daalt de bodem in het Oosten van ons land sneller dan :n het Westen. Amsterdam zakte de laatste vijftig jaar vier centi meter, de Noordelijke provincies 8 tot 12 centimeter. De bodem daalt o.a door inklinking. Door verbetering van de afwatering in het veengebied, werden de bo venste veenlagen droog en kwa men zwaarder op de onderste laag te liggen waardoor deze werd ingedrukt. Het land zakte ten opzichte van de bodem van de sloten, zodat deze weer moes ten worden uitgediept. Hierdoor is een groot deel van het veen gebied twee meter onder de zee spiegel komen te liggen. Al deze factoren zijn er de oorzaak van dat ons land 20 tot 25 centimeter per eeuw daalt ten opzichte van het zee-niveau. In tien eeuwen betekent dit een daling van twee en een halve meter en men zou kunnen aan nemen, dat in het jaar 8000 ons land zal moeien worden be schermd door twintig meter hoge zeedijken. Door de bodemdaling komt het grondwaterpeil steeds lager te liggen ten opzichte van het zee niveau. Hierdoor krijgt men zou te kwel. die in hoofdzaak moet worden tegengegaan door zoet water. Verreweg het grootste ge vaar ligt in de open riviermon dingen Bij elke vloed stuwt de zee een grote hoeveelheid zout water naar binnen Dit water is zwaarder, zodat het niet alleen op de bodem achterblijft, maar tevens als 'n tong verder schuift. Elk jaar kruipt de zoutgrens 230 meter verder landinwaarts. Zij bevindt zich thans bij Krimpen aan de IJssel. Behalve de rivier monden, leveren ook de sluizen bij IJmuiden een gevaar op. Iede re keer, dat de Noordersluis wordt geopend komt er 3500 ton Advertentie verjaag dat lome griepgevoel met: VRIJDAG 12 MAART Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nieuws; 7 13 Gram.; 8 00 Nieuws; 8 45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym voor de vrouw; 9.10 Gram.; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Thuis", caus.; 10.05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Voor de kleuters; 10.40 Gram.; 11.00 Voordracht: 11.20 Gram AVRO; 12.00 Int. muziekparade; 12.30 Land en tuinb.mededelingen; 12.33 Sport en prognose: 12 48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gram.; 13.20 Dansmuziek, 14.00 Voor de huisvrouw: 14.20 Strijkkwartet; 14.50 Voordracht; 15.10 Gitaarspel; 15.30 Lichte muziek. VARA 16.00 Gram.; 16.30 Muz. caus.; 17 10 Voor de jeugd; 17.40 Gram 18 00 Nieuws; 18 15 Accordeonorkest en so list; 18.45 ..De Haverkist". hoorspel; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19,3(1 „Mensen en conflicten", hoorspel: 19 50 Ber.; 20.00 Nieuws; 20 05 Boekbespr.; 20 15 Voordracht en piano; 20.30 Benelux; 20.40 „Hedendaagse ar beidsproblemen", caus VARA: 2100 Voor de jeugd: 21.35 Instr. kwartet en solist- 21.55 Buitenl weekoverzicht; 22.10 Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus: 22.45 Avondwijding. VARA: 23 00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoon. Hilversum II, 298 m. KRO 7 00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym; 7.30 Gram.; 45 Morgengebed en lit. kalen der; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9.45 School radio; 10.00 Chansons; 10.30 Kameror kest en solist; 10.55 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerkoor; 12.00 An gelus; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuinb.mededelingen; 12 33 Musette-ork 12 55 Zonnewijzer; 13 00 Nieuws en kath nieuws; 13.20 Bariton en piano; 13 45 Voor de vrouw: 14.00 Amus or kest; 14 30 Hier Vrij Europa; 15 00 Schoolradio; 15.30 Kamermuziek; 16 00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17 15 Kamerkoor: 17.35 Pianorecital: 18.00 Radio Onderwijs Congres; 18.15 Amus.muziek. 18.40 Radio Onderwijs Congres: 18.52 Act.; 19 00 Nieuws; 19 10 Regeringsuitzending; 19 30 Gram.; 11945 -20.10 Radio Onderwijs Congres); 20 30 Radio Onderwijs Congres: 21.00 Gram.: 22 00 Radio Onderwijs Congres; 22 06 Volksliederen; 22.35 Radio Onderwijs Congres; 22 45 „Kerk en Mens", caus.; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoon VRIJDAG 12 MAART NCRV 20.15 Journaal en weerberich ten. 20.30 „Teatro dei piccoli di Po- drecca", Italiaanss marionettentheater. 21.30—21 40 Dagsluiting. zijn zoet water kan putten zijn de neerslag. Rijn en de Maas. Doch juist in de zomer, wanneer de Rijn weinig water aanvoert, heeft Nederland het zoete water het meest nodig. Niet alleen de geringe afvoer van Rijnwater in droge tijden echter baart de Wa terstaatstechnici zorgen De Rijn ioopt door een industriegebied met dertig millioen inwoners. Vooral de zout- en kalimijnen in de Elzas, maar ook vele andere fabrieken lozen hun afvalwater in deze rivier. Hierdoor zal bij lage waterstand het zoutgehalte groter zijn dan bij hoge water stand. Normaal is het gehalte 80 tot 100 milligram. Er behoeft in de polders maar weinig kwel bij te komen, of het gehalte van 300 milligram per liter wordt over schreden Door ontbossingen en verbeter de ontwatering van landbouwge bieden in Duitsland wordt ver wacht, dat de toestand in de toe komst nog ongunstiger zal komen te liggen, aangezien hierdoor een langzame verandering in het re giem in de Rijn ontstaat. Om verbetering te brengen in het zoutgehalte van de Rijn zou internationaal overleg nodig ziin. Het IJselmeer vormt ons grootste zoetwater-reservoir van de toe komst. Wanneer alle inpolde ringswerkzaamheden daar zullen ziin voltooid, zal een meer met 260 millioen m3 zoet water over blijven, welke hoeveelheid zou kunnen worden opgevoerd tot 400 millioen m3. Hiervoor is het echter nodig, dat de Rijn aan banden wordt gelegd. Door kana- nisatie van de Rijn kan men het water, dat anders in de winter verloren zou gaan, via de IJsel naar het IJselmeer voeren Ook de IJsel zal enige veranderingen moeten ondergaan. Er zuilen bochten moeten worden afgesne den. zodat de rivier het water sneller kan afvoeren en zodoen de de grotere aanvoer opvangen. Toch zullen de vernielende in vloeden van buitenaf ook moeten worden beperkt door afsluiting van de zeegaten, waarmede reeds een begin werd gemaakt aan de Brielse Maas. Een twee kilometer lange dijk, die Oostvoorne met Putten verbindt, sluit thans een meer af van de zee. Ook de Bot lek, ten Oosten van de Brielse Maas, is afgedamd. Door het in laten van zoet water hoopt men hier een reservoir te krijgen van 800 hectare, waarmede men het omringende gebied kan voorzien Kon. onderscheiding voor Jhr. mr. A. K. C. dc Brauw Bij Kon. Besluit is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau jhr mr, A. K. C. de Brauw te 's-Gravenhage die gisteren zijn 70e verjaardag vier de. Hij ontving deze onderschei ding wegens zijn werkzaamheid gedurende vele jaren als lid en voorzitter van de Commissie van Toezicht op de bijzondere leer stoelen de bijzondere universitei ten en de bijzondere economische hogescholen, als hoedanig hij gis teren aftrad. AMSTERDAM. 10 Maart De openbare trekking van de natio nale loterij „Kunstenaars Hel pen", ten bate van het Rampen fonds, zal Maandagmorgen, 15 Maart om half tien in de kleine aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam door notaris mr P. W. van der Ploeg geschieden. GENEVE, 10 Maart (A.P.). Heinz Nordhoff, directeur van de Duitse Volkswagenfabrieken heeft gisteren bevestigd dat de prijzen van alle volkswagens in alle lan den met 7 verlaagd worden. Deze verrassende mededeling aan de vooravond van de Ge- neefse au tomobielten toonstelling wordt beschouwd als een ernstige bedreiging van de exportmarkt van Britse, Franse en Italiaanse fabrikanten van kleine auto's. PARIJS 10 Maart De Franse regering heeft vandaag bekend gemaakt, dat alle demonstraties voor of tegen de ratificatie van de E.D.G. verboden zijn in Frank rijk. Emile Hugues, de staatsse cretaris voor Voorlichting, deelde dit mede na afloop van een kabi- netszi-tting, die deze morgen plaatsvond. De tegenstanders van het Europese leger waren van plan Zaterdag aanstaande een de monstratie te houden tegen „de politieke manipulatie, die de toe komst van Frankrijk en de vrede in gevaar brengt". Donderdag 11 Maart: Beschouwt naast Jezus Christus de Heilige Maagd J Maria, in wie noch erfzonde, - noch dagelijkse zonde ooit ge- vonden werd: een scherp j zwaard dringt door tot in het diepste van Haar teer en on- schuldip hart. Hoe gaarne zou ik dieper ingaan op beider Passie om aan te tonen, dat hetgeen wij te lijden hebben niets is J in vergelijking met hetgeen Zij geleden hebben! H. GRIGNION DE MOMTFORT, Brief aan de Vrienden J van het Kruis. Kleuter verdronken Tijdens het spelen op een gras veld nabij een beek is een jon getje van 2 jaar uit het gezin te W. te Hengelo te water geraakt. Het ventje dreef een honderdtal meters stroomafwaarts voordat het op het droge kon worden gebracht. Kunstmatige ademha ling mocht echter niet meer ba ten. DJAKARTA 10 Maart Een bende, bestaande uit ongeveer 20 man, waarvan een aantal in uni formen met militaire helmen op en zwaar bewapend, heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag drie huizen in de nieuwe buiten wijk van Bogor gerampokt. De bende roofde voor een klei ne 15.000 Rupiaihs en vermoord de een Indonesisch zakenman. De bende trapte de deuren van drie huizen in. mishandelde twee Chinezen en dwong hen tot af gifte van kleren, sieraden en geld, tot een waarde van ongeveer 14.000 Rupiah. De Chinezen bo den geen weerstand, doch een Indonesische bewoner van het derde huis dat aangevallen werd, schijnt dit wel te hebben gedaan, want hij werd met een stengun neergeschoten. Toen de politie die inmiddels door de buren was gewaarschuwd, met twee man in een motorzijspan naderde, nam de bende de wijk in Zuidelijke richting, al schietende op de mo torzijspan, doch niemand werd geraakt. Ruim een maand geleden is ook in deze wijk gerampokt, ondanks de aanwezigheid van een politie post. De nabije politiepost had van deze aanival niets gemerkt. Men vermoedt, dat de bende tot de Tentara Islam Indonesia be hoort. AMiSTERDAM, 10 Maart Voor het in Augustus in Haarlem te houden 39ste Universele Espe ranto Congres hebben zich thans 1850 deelnemers uit 27 landen aangemeld. Dezer dagen wordt de 2000ste verwacht. Nuchtere kalverenmarkt Utreeht UTRECHT, 10 Maart. Op de nuchtere kalverenmarkt werden 730 stuks aangevoerd. Prijzen wa ren van 3240 per stuk. Prijs per kg slachtgewioht was 0.95 1.05. De handel was matig. 'S-GRAVENHAGE, 10 Maart De hoedanigheid van de organi satie, opleiding en „operations" van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht is in bijna ieder op zicht te vergelijken met die van de luchtmacht der Verenigde Sta ten. zo heeft colonel Richard S. Abbey, hoofd van de luchtmacht afdeling van de adviesgroep der V.S. te 's-Gravenhage verklaard in een gesprek dat de „Public Relations Officer" van de Repu- blic-vliegtuigenfabriek, Eugene Welliam Murphy met hem heeft gehad. Meer dan vijftig pror nt van de Nederlandse vliegers en vele technici hebben hun oplei ding in de Verenigde Staten ge noten, zo heeft colonel Abbey voorts verklaard. De geografische plaats van Nederland is zodanig, dat zijn vliegvelden van onschat bare waarde kunnen zijn bij het verlenen van tactische ondersteu ning aan landstrijdkrachten die in Duitsland zouden kunnen opere- reren en waardevolle steunpunten voor het leiden van de op ver dediging gerichte luchtgevechten Meer dan een dozijn vliegvelden zijn thans voor operationeel ge bruik gereed Zij beschikken over Passagiersschepen Boschfontein 9 v. Genua n. Marseille; Joh. v. Oldenbarne- velt 9 ter hoogte v. Bone n. Am sterdam; Sibaiak 9 v. Melbourne n. Sydney: Willemstad 9 te Am sterdam; Zuiderkruis 9 180 mijl Z. Dakar n. Kaapstad. Tankvaart Caltex Leiden 9 v. Sidon n. R'dam; Corilla 9 v. Hongkong n. Miri; Corvda p. 9 ten Z. Kreta; Esso Den Haag p. 9 Malta; Liseta 9 v. Singapore n. Pt. Dickson; Malea 9 v. Berre n. Alexandrie: Malvina 9 v. Moii n. Miri; Mirza 8 v. Ilo Ilo n. Miri; Ovula 9 te Recife; Saroena 9 v. Pladju n. Saigon. Vrachtvaart Aagtekerk 9 te Manilla; Abbe- dijk 9 te R'dam; Akkrumdijk 10 te New York; Alblasserdijk 9 v. R'dam n. Londen: Aldabi 10 te Bahia; Almdijk 10 te Havanna; Alnati 10 te Hamburg; Altair 9 te R'dam; Annenkerk 10 te Lis sabon; Amstelvaart 6 te Yoko hama; Arnedijk 9 v. R dam na. Havanna; Baarn 10 te A dam; Bonaire 9 te Pt. of Spain; Bos koop 10 te Hamburg; Chans 9 te Malta; Cottica 10 te A'dam; Delft 9 v Callao n. Christobal; Een dracht p. 9 Lissabon; Farmsum 10 in Panamakanaal n. Balboa; Garoet 9 v. Suez n. Pt. Said; Gouwe p 9 Las Palmas naar Da kar; Hathor p. 10 Gibraltar n. Tunis; Helena 10 te R'dam; Hoog kerk 9 v. Diibouti n. Suez; Jupi ter 9 v. Barcelona n. Savona; Laagkerk 10 te Karachi: Lawak 10 v. Manilla n. Balikpapan: Lek haven 10 te Santos; Lieve Vrou- wekerk 10 te Suez: Limburg 8 v. Los Angeles n. Trinidad: Lisse- kerk p. 9 Aden n. Muscat: Loe- nerkerk 10 v. Suez n. Assab; Lombok 9 v Mombasa n. Dji bouti; Loosdrecht 10 te Bombay; Luna 9 v. Volos n. Aghia M-rina; Lutterkerk p. 10 Gibraltar: Maas haven p. 9 Ouessant; Mariekerk 10 te Genua; Meliskerk 9 te Pe- nang; Merwede 9 v. Houston n. Galveston; Molenkerk 9 v. Dur ban n. Lorenzo Marques; Muider- kerk p. 9 Guardafui n. Aden; Ni- gerstroom 9 v. Freetown n. Da kar; Ootmarsum p. 9 Fayal n. Houston; Peperkust 10 te. A'dam; Prins Maurits 9 te Valencia; Rad ja 10 te Singapore; Rempang 13 verw. San Francisco; Riouw 10 te Dieddah: Singkep 17 verw. Suez; Soestdijk 10 te Belawan; Stad Amsterdam 9 v. Casablanca n. R'dam; Stad Leiden 10 te New Orleans; Stad Maassluis 11 v. Narvik n. Immingham; Stad Rot terdam 10 v. Narvik n. d. Tyne; Stad Vlaardingen 9 v. R'dam n Narvik: Talisse 9 v. Colombo n. Djibouti: Trajanus 14 verw. San Juan; Van Heuts'z 8 te Penang; Wonosari p. 10 Suez n. Aden. middelen van zo goede kwaliteit dat de Nederlandse regering heeft verklaard dat aanvullende eenhe den van de N.A.V.O.-luchtstrijd krachten gemakkelijk kunnen worden ondergebracht, wanneer het gewenst zou worden geacht die te verspreiden om de inte gratie van de Noord-Europese verdedigingsmiddelen te bevor deren. Een buizenstelsel, dat de bases van havens aan de Noordzeekust uit of van het grote buizennet van de N.A.V.O. uit van brand stof zal voorzien, is in aanbouw. Boekbespreking Het jaar 1954 is gekomen met verschillende belastingwijzigin gen. Ook de tarieven van de loonbelasting zijn gewijzigd. Door de Inspectie der Belastingen zijn in eerste instantie losse formulie ren verstrekt van de loonbelas tingtabellen, maar thans heeft de Alkmaarse uitgeverij P.O.A. N.V. een zeer handig boekje in het licht gezonden dat alle loonbe- lastingtabelien bevat. Maand-, week- en daglonen zijn daarin verwerkt en eveneens de lonen over 4 en minder werk uren. Ook de bijzondere belonin gen. de halfjaar- en kwartaal- lonen. de geldswaarde van het loon dat in natura wordt geno ten door huispersoneel en door zeevarenden, en het loon van losse arbeiders vinden er hun plaats in. Een uitvoerige toelichting op de loonbelasting gaat vooraf aan de coördinatietabellen en de ge wone tabellen, waarvan de eerste op geel. de laatste op wit papier zijn gedrukt. Dit boekje geeft het bedrag der in te houden loonbelasting onmiddellijk en duidelijk aan, zonder dat men. zoals voorheen, aan het omrekenen dient te slaan door het aftrekken van sociale lasten en het bijtellen van kin derbijslag. Wij zijn ervan over tuigd dat dit welverzorgde boek je. dat laag geprijsd is, een weg wijzer zal zijn voor alle werk gevers en loonadministrateurs. Omzet Genera! Motors ruim 10 milliard De „General Motors Corpora tion" heeft bekend gemaakt, dat haar omzet in het afgelopen jaar ruim 10 milliard dollar heeft be dragen, de grootste omzet, die ooit door een particuliere maat schappij is bereikt. De maat schappij verkocht 3.760.000 per sonen- en vrachtauto's, hetgeen in vergelijking met 1952 een stij ging van 43 procent betekende. De winst over het afgelopen jaar was echter op twee na de groot ste. Er werd een winst behaald van 598.119.478 dollar. De groot ste winst tot dusverre, 834.044.039 dollar, werd behaald in 1950. „De porceleyne Fles" De jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders der N.V. Delftsche Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles", heeft de jaarstukken goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 pet. De aan de beurt van aftreden zijnde commissaris Ir. F, G. Waller werd herkozen. Voorstel Kiene: totaal 40 pet. dividend Klene's suikerwerkfabrieken N.V. te Amsterdam heeft in 1953 een zeer bevredigende omzet ge boekt. Het bedrijf was het gehele jaar regelmatig van orders voor zien en met de grondstoffenvoor- ziening werden geen moeilijkhe den ondervonden. Hierdoor kon bijna voortdurend op volle capa citeit gewerkt worden, waardoor de bedrijfsresultaten gunstig wa ren. Na gebruikelijke en extra afschrijvingen is. een saldo winst behaald van f 305.928. Aan aan deelhouders komt hieruit f 192 916 Uit vorige jaren resteert nog 'n onverdeeld dividend-saldo van f200.633. Voorgesteld wordt uit deze beide bedragen een dividend van 40 pet uit te keren (v.j 9 pet). Over de vooruitzichten valt moeilijk iets te zeggen. Bij de export doen zich geregeld moei lijkheden voor, nu eens hier dan eens daar. De omzet in de eerste 2 maanden is evenwel bevredi gend en toont weer een stijging tegenover die in Januari-Febru- ari 1953. Lagere productie „Willem Barendsz" De tot dusver behaalde resul taten van de „Willem Barendsz" zijn ten achter gebleven bij die van het vorige seizoen. Uitzon derlijk slechte weersomstandig heden hebben de activiteit van de vloot aanzienlijk belemmerd. Op 28 Februari j.l. had de Wil lem Barendsz totaal geprodu ceerd 10.802 ton traan en 1.081 ton' spermolie (645 blauwe wal viseenheden) zijnde 5,46 procent van het per die datum door alle expedities tezamen gevangen aantal eenheden, In het vorige seizoen bedroeg de productie over een nagenoeg gelijke periode 14.082 ton traan en 320 ton spermolie. zijnde 6,18 pet. Weekstaat van de Nederl. Bank De veranderingen op de ver korte balans van de Nederlandse Bank, met name die aan de cre ditzijde onder de rekening-cou rant saldo's, zijn ditmaal van minder ingrijpende betekenis dan de vorige week. Het Rijk heeft zijn tegoed verder versterkt van f1045 min tot f 1074 min. Deze toeneming houdt waarschijnlijk ten dele verband met belasting betalingen. Het tegoed van deze banken bij de centrale bank is afgelopen week met f 46 min. toegenomen tot f 186 min. De bijzondere rekening van het Rijk wijst een onveranderd saldo aan van f 1027 min. De bankbiljetten- circulatie, die per ultimo Febr, met ruim f113 min was toege nomen. is in de afgelopen week met f 63 min teruggebracht tot f 3.242 min. De netto deviezen- teserve onderging een lichte ver meerdering en beloopt thans fl.48 min. De goudvoorraad bleef onveranderd, zodat beide posten tezamen thans beland zijn op f4.411.5 min tegen vorige week 4.406.7 min. AMSTERDAM, 10 Maart. Op enkele uitzonderingen na heeft de Beurs vandaag de pas gemar keerd. „Voorjaarsmoeheid" zei men gekscherend en voor de be zoekers op de galerij bood de markt dan ook wel een weinig levendige aanblik. Unilevef vormde onder de hoofdfondsen de grote uitzonde ring en steeg aanvankelijk op nieuw vijf punten tot 259%. Later volgde echter een ach teruitgang tot 256%. Ook Kon. Olie wist zich niet op het ope ningsniveau van 400 te handha ven en sloot op 397%. Philips opende iets hoger op 239%. Na middenbeurs'tijd volgde echter 'n sterke achteruitgang tot 233%. dus 6 punten beneden gisteren. Er deden geruchten de ronde, dat de maatschappij fiscale moei- lijkhden had ondervonden bij een eventuele bijstempeling der aandelen. Op de cultuurafdeling wilde het vanmiddag al evenmin vlot ten, Amsterdam Rubber en H.V.A. noteerden resp. circa 2 en 3 punten lager, Deli kon zich net-aan handhaven op 108%, maar stelde toch teleur; vanmor gen is nl. 111 betaald wegens de gunstige oogstverwachting. De scheepvaartsector boekte over de gehele linie koerswinsten van circa 1/8 punt. Onder de in courante papieren was Kiene wil lig wegens het dividendvoorstel. De prijs werd circa 20 punten hoger geadviseerd: hetzelfde geldt voor Voornveld. Aandelen Alge mene Exploratie 2 punten hoger wegens het in gebruik nemen van de nieuwe put. Aandelen Ned. Middenstandsbank brachten het tot een biedkoers van 140. Een dezer dagen zou het emissie prospectus verschijnen. (Advertentie) va'B P» 33* wss&ï» a 1«U\ vJ-; -s' i70 ACTIEVE OBLIGATIES 9 Mt 10 Mt Ned 1953 3% 10214 102 Gr boek-obl 3V> 100 1 100 1 1951 3 V2 101 1953 3 Va 101 100*8 1948 3% 97% 98 1947 (3%) 3 981/6 98% 1937 3 94 94% Dollarlening '47 3 9318 94 Investeringscert 3 99% 99% 1962-64 3 99 99% N W.S Cert 2% 77% Ned -Indië 1937A 3 96'/* 96% Ned Inschr Grtb '46 3 96% 96% Ned 1954 98'/» 987» ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand - en Ind Bank 70% 68% Nationale HandeJsbank 124% 124% Ned Handelmii 177% 179 Alg Kunstzijde Unie 191% 191% Bergh's en Jurgens 271% 273 v. Berkel's Patent 136'/» 137% Calvé-Delft 144% 145 Fokker 155 158 v. Gelder Zonen 200 2017» Kon. Ned. Hoogovens 176 176 Ned. Ford 265 268 Ned. Kabelfabriek 228'/» 230 Philips (gem. Bez. v. A.) 239% 233% (gem. Bez. C. P.) 173% 170 Unilever 253% 256'/» Wilton-Feij en oord 1947» 198 Vi Billiton, le rubriek Billiton, 2e 'rubriek 261 265 Dordtsche Petrol M«. 371% 373% 7 pet Pref 376% Kon Petroleum Mij 398% 3977» Onder-aand 39672 395% Moeara Enim Petr Mij 648'/? 632 Amsterdam Rubber 127% 126 Bandar Rubber Mij 118 118 Deli Batavia Rubber Mij Kendeng Lemboe 67 66 Ned.-Noorse Plant Mij. ..46 47 Oost-Java Rubber Oostkust Rubber Mij. „Vico" Serbadjadi Silau Sum. Rubber 897» 397» 118 31 31 1 47% 47% 49 48% Sum. Rubber Cult43 Holland-Amerika Lijn 155 148 e Kon. Java-China Paket.. 1217» 121 K.N.S.M1347» 136% Kon. Paketvaart 124% 125 Kon. Rotterd. Lloyd 132 131% Ned. Scheepvaart Unie 1337» 134% Ommeren, Phs. van 175 178 Stv. Mij. Nederland 145% 1467» H.V.A121% 118% Ja vase Cultuur-Mij58 56 Ned. Ind. Suiker Unie 76% 75 Ver. Vorst. Cult. Mij. 19% 19% Deli-Batavia Mij Deli Mij108% 108% Senembah 92% 91% Müller en Co180% 182% Premieleningen 9 Mt 10 Mt Beynes fabriek 128% 1287» Mach. Smuld. A 124% 126 Vliss. Katoen A 179% 179% Asd O fino 3 126 128 Breda Mach f A 136 137 MeelN Bak CvA 236 233 Werkspoor A. Weyers' I&H A 146 146 A'dam '51 2% 120% 120% Biihrm Pap A 143 1437» Naarden Ch A 174 1747» A 170 172 s-Gr '52 1 2% 1177» 118 Centr Suiker A 187 N.A.A. Vr.st. A 165 163 Zwan. Organ A 196 1987» s-Gr '52 H 2% 120% 121 Dikkers Co A 182 185 Ned.Am. Fitt A 29% 29% Aniern NBvA 717* 70 b R'dam '52 I 2% 118'/» 118 DRU A 98 1 N Ap. Nedap A 1187» 1187» Ov. Gas NBvA 95 96 R'dam "52 11 2Va 124 V. 125 Emb en Ht.h A 132 1317» Ned Dok A 179% 182 b Borsumij. cvA no 108 Utr '52 f100 2% 113% Gruyter Zp pA 143% 143% ..Nieaf" A Cur H. Mij A 201% 200 Eindhoven 108 109 Hazemeyer A Ned. Schps.b A 175 178 Güntz Schum. A 134 133 Enschede 110% 110% Heemaf A 235 237% Ned. Staalf A 154 154% Houth,Alberts A 119%, Bank-, Credlet- Instellingen Heineken's A 257 260 N.I. Vezelv A 86 86% Houth. Pont A 137 137 Hero Cons A 130 Nyma A 1677» 167'/» Internatio A 155 152 Amst Bank A 183% 1857? H. Stoommeel A 1007» 1007» Pad. Cement A 58% 58 Linde Teves A 166'/» 165 Esc bank A 627? 64'/» H Kattenb A 103 103'/» Reinev Mach A Molukse HV A 71'/» 70% Gr.Ind.Cr -b A 151'/» b 152 H. Beton A 180 1817» Id. pA 115 115% Tels Co. A 121'/» 122% Holl.B.Un CvA 227 228 H. Dr KabeJ A 328 Rott. Drdok A 399 399'/» Alg. Explor A 106 108 Nat Herst paB 91 91% H Kunstzijde A 89 90 Rp.v.d. Voort A 84% 85 b Beng. Expl.M A 40'/» 40 b Nd B Z -A A 1707? 1707? H Melksuik A 195 Vredestein A 195 195 Oost-Borneo A 52 52 b Ned Cred b AB 115% 115% Int Gew Bet A 148 148 Schelde NbvA 136 137'/» Gem. Eigend A 157 160 R'damse Bk A 172% 173% Int. Kunstst A 61% 61% Schokbet-on Scholten's A 120 123% Houtvaart A 131% Slavenb's Bk A 135 136 Int. Viscose A 89 90 A rjepp C. My A 157» 15'/» Tw Bank CvA 183'/» 1847» Klinker Ispl A 36 35% Smit Tr.f fbr A 177 Arendsb. Tab A 78 78'/» R'd.Bel.Cons A 224 Kondor A 195 Stokvis Z. A 151'/» 152 Besoeki Tab A 158'/» 161 Industriële Kon Nd Gist A 230% 231 Stork Co A 1567» 158 Sedep A 75 73'/» Ondernemingen K N Grofsm A Tiel Dros A 50% 50% Telaga Pat. A 43 1 42'/» Alb Superf A 1207» 119 K Ned Zout A 355 354'/» Un IJsfabr A 158% Bandar Oliep A 110 1 108 1 Alg Norit A 298 301 K Ph Broc A 155 155 Unil 7 cpA 1497» 149% Ngombezi C. A 167 Allan Co A 1027» 101'/» K. Ver Tap A 184'/» 1837» Id 6 cpA 132% 132% Albert Heyn A 197 b 198 b Alwèco A 46% 46 K- Zw Ketjen A 182'/» 181'/» Id 4 afib cpA 1007» 100% Walvischv A 78 b 77'/» Asd Ball Mij A 194 192 Lett.g A'dam A 239 237 Utr Asphalt A 161 163'/» Schev Expi A 84% Dr d Mil A 279'/» 280 Lyempf A 141 140% Ver Blikf A 159% 159% rhomsen H A 130'/» 132 Bergh Pap A 203% 205 ijijm Gelat C v A 144 145 Ver Pharm A 125 125'/, Kolen Sab pvA 55 Een detective-verhaal uit het Engels vertaald Maar van de andere kant: het vreemde gedrag van de gravin in de nacht van de ontvoering; haar geheime ontmoeting met Lionel; haar samenkomsten met de geoloog, van wie zij wist. dat het jonker Frans was; het feit, dat zij dit voor de graaf had verborgen; dat alles paste niet in de theorie van een aanslag op haar. Maar er waren nog meer vreem de dingen Wat kwam de graaf de laatste keer hier op de Yard doen? Slechts enkele minuten had hij hier in de kamer gezeten en verteld, dat hij ontdekt had, dat Frans in de omgeving van het kasteel als geoloog rondzwierf en dat de Milfords hem enige inlich tingen ter betaling hadden aan geboden. Plotseling was hij weer weggegaan En ook de beloning had hij nog niet uitgeschreven. Was hij bang voor een ontzag lijk familieschandaal? Phil klapte het dossier weer dicht. Gebeurde er nu maar iets, kon! Hij zette alle gedachten aan het geheim van Dungrave Castle weer opzij en ging verder aan een ar tikel, dat hij voor het politie- orgaan schreef. Belangrijke zaken had hij op het ogenblik niet on derhanden. Met een zucht van verlichting schreef hij de laatste zin van het artikel en stak een sigaret op. Straks zou hij het in 't net overtikken en dan met smaak zijn eigen pennevrucht nog eens doornemen Sinds hij Tom Cava- lino hielp met zijn studies, die Tom door de dood van zijn vader had moeten onderbreken, kreeg hij weer meer zin, om theoreti sche verhandelingen te schrijven Hij had veel met Tom op en wilde hem vooruit helpen in dg wereld. Als medewerker en col lega op den duur zou hij nog van grote waarde kunnen zijn voor de Yard. De telefoon onderbrak zijn ge dachten. De portier vroeg of de waardoor hij officieel ingrijpen heer Cavalino en mejuffrouw Hood bij hem toegelaten konden worden. Een ogenblik later zaten zij in zijn werkkamer. Phil belde Else op en vroeg haar om ook hier heen te komen, daar Anna Hood op haar wachtte. De zaak was spoedig prettig ge regeld. Anna en Else gingen win kelen en de mannen zouden over een uur de meisjes ontmoeten in Robs Lunchroom. Toen zij alleen waren vertelde Tom eerst aan Phil wat Anna hem die morgen had medegedeeld. Phil keek verrast op en knipte een paar maal instemmend. Inderdaad! Aan die mogelijk heid hadden zij nog niet gedacht. Het leven van de graaf liep mis schien nog veel meer gevaar dan dat van de gravin! „Die verduivelde.trots van hem ook!" riep Phil uit. „Ik geloof, dat hij heel wat meer weet, dan hij ons laat vermoeden. Waarom looft hij geen beloning uit? Een vader zou toch heel zijn vermo gen willen geven voor het leven van zijn kind? Dus zeker iemand als de graaf, die dol op zijn stamhouder is en een enorm fortuin als beloning kan stellen zonder dat hij iets armer wordt! Maar ik geloof, dat hij liever zich langzaam af liet slachten in stilte, dan een enkele smet op zijn familienaam te laten komen. Dus hij loopt zelf ook met een revolver in zijn zak?" „Ja, en 's nachts heeft hij haar onder zijn hoofdkussen!" Phil schudde het hoofd. „Ik moet eerlijk zeggen, Tom, dat ik niet gerust ben. Ik voorzie een ontzettend drama en we zijn niet bij machte, om een hand uit te steken om het te voorkomen. Ik zie het ook donker in voor jonker Frans. Als hij te dicht in de buurt komt van de oude graaf zou deze hem wel eens als een schurftige hond neer kunnen schieten! En hij zou misschien nog vrijgesproken worden ook!" Hij bleef nog een ogenblik in gedachten voor zich uit staren en keerde zich toen weer tot Tom. i „Weg met heel die geschiede nis! Vooruit Tom, we nemen van daag de bronnen van het positief of stellend recht door." Een uur lang verdiepten zij zich in de studie van het recht. Phil had een prettige en duidelijke manier van lesgeven. Tom maak te korte notities en nam alles gretig in zich op. „En nu naar de meisjes!" com mandeerde Phil. Natuurlijk waren zij nog niet in het restaurant aanwezig, of schoon het reeds een half uur over de afgesproken tijd was. Ze hadden echter nog geen recht van spreken, want zij wa ren zelf ver over tijd. „Zouden die wichten bij uit zondering eens op tijd geweest zijn en toen weer weggegaan, om ons af te straffen?" vroeg Phil wantrouwend. „Ze zijn er toe in staat", ant woordde Tom lachend. „We moe ten maar een neutraal gezicht zetten, als zij binnenkomen. We woording te roepen. Maar die strategie viel in dui gen. Juist toen Tom een grap uit zijn studententijd had verteld en zij samen smakelijk erom lachten, kwamen Else en Anna op hun tafeltje toe. „Schandelijk, om over tijd te komen, als men een afspraak met dames heeft!" zei Else streng. Anna Hood keek haar verbaasd aan en wilde iets zeggen, maar Else was haar snel voor. „Nou? Wat is jullie veront schuldiging? De twee zondaars keken schuld bewust. De dames hadden intussen op gewekt plaats genomen. „Waren jullie deze keer wer kelijk eens een keer op tijd?" vroeg Phil. „En zijn jullie toen uit pure wraakzucht weer ver trokken?" „Welnee, jongen, hoe kom je daar bij?" vroeg Else lief. „We hebben ons nog moeten haasten, anders waren we nog veel later hier aangekomen." Phil en Tom keken haar een ogenblik verstomd aan. „Maar hoe ter wereld wist je dan, dat wij hier overtijd waren?" vroeg Phil. Zij lachte liefdevol naar hem- „Zuiver een kwestie van obser veren, mannetje! Als ik te laat op een afspraak kom, zit jij je op te winden en dan heb je hele maal geen zin om te lachen. Dan zit je heel de tijd naar de deur te kijken met een grimmig ge- merken gauw genoeg of zij zich I zicht en als ik er dan aankom, is verlaat hebben en dan is het nog 1 het alsof de zon door de wolken tijd om snel een streng gezicht komt, zo vrolijk kijk je dan. te trekken en hen ter verant-1 (Wordt vervolgd) ALKMAA Landmaci waarover ploeg ass keuren oj sten in Th les, die mi toen in a een actie, iverd, ten Hier verlaa in tabaksari gedurende voor e< Om fouten mobilisatie ti men nu reed dingen daan auto's, die in schakeld zuil betreft. Men omgeving en ver van de t leiding gevet satietijd. Zoals men in oorlogsdagt materiaal hel in de aanvoer den daarom meerd hun v king van de r te stellen. Me roep van de b meente van i licht hieraan >e wagens di ditie voorgere Dezer dagen beurt geweest ge van de Ger het Zeglis zet Beuks. Hij on werking met auto's van ell aan een onder De automob: kele formulier krijgen voor onkosten een automobilisten vlot geholpen doorgaans vi Twee keer pe wagens gekeur leven zo wein: ren kan in ov zaken in de ring van keui worden door d gehele keurin volge de ink het inkwartieri Aan de ham automobilisten vens wordt d bij eventueel g Donderda 't GULDEN Verg. Prov de veilingei 8 uur: All muziebver. Trio". WAPEN VAI „Rode Rio" LUNCHROOIV deshows. RUSTENDE J Voordracht Nijhoff, 8 u CAFé ADMII Ledenvergait uur. Bioscopen: CINEMA: „R: 18 jaar, 8 i REX: „Het d: Dr. Gerbrar en 8 uur. VICTORIA: 14 jaar, 8 u HARMONIE: ai. 8 uur. WAPEN VAN 8 u.: Mode^l Vrijdag 't GULDEN I Noordbollanc nisoh Orkes Hen-geveld, 8 STEDELIJK 1 positie Door VICTORY: boven 17 ja; minicusparoc Pauwels, O.F manisme, 8 Bioscopen: HARMONIE: van Ballantr; VICTORIA: „B 18 jaar, 8 ui CINEMA: „Tol Terreur", 14 REX: „Zolang bent", 2.30 ei Waterstanden: Vrijdag: Hoog Laag water 5.3

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 2