Referendum voorgesteld door Frankrijk LOSSE PRAATJES en LOSSE SSI ANN HOORN Donderdag 11 Maart 1954 De toekomst vaïi de Saar Rallye Monte Carlo in discrediet glaasje staan Labour verloor TUSSENTIJDSE VERKIEZING OOSTDUITSE COMMUNISTEN VLIEGEN ELKAAR IN T HAAR Overvallen in Kenia NIEUW GESCHUT BIJ BRITSE MARINE Verlaging leeftijd kinder toelage rijksambtenaren NASSER WIL NIET RUSTEN Weldra moderne radarapparatimr uit de Ver. Staten voor modJër^achte handen Opstelwedstrij d Ver. Naties HERVORMING VAN BESTUUR IN KENIA IRICHTING" Noren doen niet meer mee De slechte organisatie van de Rallye Monte Carlo van dit jaar heeft reeds heel wat beroering gebracht. In Engeland is er een sterke stroming om niet meer aan de Rallye Monte Carlo deel te ne men en thans komt uit Scandina vië het bericht dat de Noordelijke landen er evenzo over denken. Konrad B-rijde, voorzitter van de sportcommissie van de automo- bielèlub van Noorwegen ver klaarde, dat er in den vervolge geen Noorse equipes meer zullen deelnemen aan de Rallye Monte Carlo. Toen hij dit zeide kwam hij juist uit een vergadering, waarop alle Scandinavische automobiel- clubs aanwezig waren. Brijde voeg de eraan toe, dat de andere auto mobiel clubs, van Zweden, Dene marken en Finland met het Noor se standpunt volkomen acooord gingen. PARIJS, 10 Maart. De politie heeft vandaag toege geven dat Gaston Riboux vol goede bedoelingen was, maar heeft hem desondanks gear- esteerd, wegens de ietwat vreemde wijze, waarop hij in het wijnminnende Frankrijk een verbeten strijd tegen het alcoholisme voerde. De 48-jarige Riboux, een bekeerde drankzuchtige, liep in Parijs café in, café uit en voegde de verbaasde Parijze naars, die daar achter hun glaasje zaten te soezen of te keuvelen toe: „Wanneer u wilt slapen als een baby en wilt ontwaken met frisse ideeën, laat dan uw glaasje staan, want alcohol vergiftigt de geest". Wanneer Riboux het bij dit serpioen gelaten zou hebben, zou er niets gebeurd zijn. Maar na zijn toespraak richt te hij zich tot de cafébezoe kers persoonlijk en trachtte hun anti-alcoholische pilletjes te verkopen. En bij de Parij- zenaars, die niets van hem wilden kopen, stopte hij hei melijk een pilletje in het glaasje. Het lukte Riboux vrij aardig en verschillende borrelaars werden zo ziek, dat zij naar hef ziekenhuis overgebracht moesten wor den. En dat was mis. Tegen Ri boux werd een aanklacht in gediend wegens straatslijperij en wegens het verstrekken van middelen, die schadelijk zijn voor de gezondheid. Dzee voorstellen zijn gisteren door minister Bidault aan kanse lier Adenauer overhandigd. Deze heeft de voorstellen aanvaard als basis van onderhandelingen en als een aanvulling van het Êuro- peaniseringsplan van de Neder lander j'hr. van der Goes van Na- ters. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat naar het Franse oordeel de Saafanders de gele genheid moei worden geboden zich in een referendum uit te spreken, of zij Europees territoir willen worden of niet. De voorge stelde permanente economische unie zal Frankrijk ook handha ven, nadat een eventuele Euro- ARUNDEL (Engeland), 10 Mrt. Bij een tussentijdse verkiezing voor het Lagerhuis voor het dis trict Arundel and Shoreham heb ben de Conservatieven Labour verslagen met 24.857 stemmen tegen 11.420 stemmen. Kapitein Henry Kerby, een 39- jarige free lance journalist zege vierde over mevr. Margaret Reid (Labour), een 35-jarige onderwij zeres. De samenstelling van het Lager huis is thans aldus: Conservatie ven en verbondenen 321; Labour 292; Liberalen 6; Ierse Nationa listen 2; Ierse Labour 1; open zetels 3. De Conservatieven heb ben hierdoor een meerderheid van SUBSIDIE VOOR VERRE VISSERIJ Gegarandeerde minimumprijs De regering overweegt de verre zeevisserij financieel t- steunen door een minimumprijs per kist te gaan garanderen. Met deze sub sidie-verlening zou maximaal een bedrag van een millioen gulden zijn gemoeid. De verre zeevisserij wordt op het ogenblik uitgeoefend van IJmuiden uit, waar de grote trawlers liggen. Twee schepen zijn vier weken geleden naar de IJs landse visgronden vertrokken. Een ervan is reeds teruggekeerd met een vangst, die niet onbevre digend genoemd mag worden. Dit experiment, dat nog verder naar het Noorden zal worden voortge zet, is echter vrij kostbaar en daarom hebben de reders om sub sidie gevraagd. Dr. Jan Kalf overleden 's-GRAVENHAGE, 10 Maart. Op 80-jarige leeftijd is Zaterdag te den Haag dr. Jan Kalf over leden, in leven oud-directeur van het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg.. NAIROBI, 10 Maart 25 In uniformen van de Britse veilig- heids-politie en het leger gesto ken Mau-Mau-leden hebben een overval uitgevoerd op een school in het gebied van de berg Kenia. Een Afrikaanse onderwijzer werd voor de ogen van zijn leer lingen om het leven gebracht en een andere gewond. Acht terroristen overvielen in een voorstad van Nairobi een tachtigjarige Poolse vrouw, na eerst haar twee bedienden over weldigd en gebonden te hebben. Zij poogden de tachtigjarige te wurgen, doch werden hierbij ge stoord. De Mau-Mau-leden trok ken toen af, na de vrouw eerst met een revolverschot ernstig ge wond te hebben. BONDEN, 10 Maart. De par lementaire secretaris van de Britse admiraliteit, Noble, heeft vanmorgen in het Lagerhuis me degedeeld, dat Engeland zijn krui sers bewapent met een nieuw kanon van zes inch, welks vuur- snelheid zodanig is, dat zij hier door gelijkwaardig zijn aan de nieuwste Russische kruisers. De mededeling werd gedaan aan het eind van een nachtelijk debat over een begroting van 400 millioen pond sterling voor de marine. lijk achterbeen moest zitten. Het vorige jaar had zijn omzet 4.500 horloges bedragen. Deze leverancier trad als ge tuige op, omdat een vrouw een bij hem gekocht maar nog niet geheel afbetaald horloge aan een derde cadeau had ge geven. Zij was hiermee buiten haar 'boekje gegaan. omdat 'n op afbetaling gekocht voor werp, zolang het aankoopbe drag nog niet geheel voldakn is, eigendom blijft van de ver koper. Voor niet-huishoudelij ke uitgaven echter moet ook de man het huurkoopcontract ondertekenen. De vrouw even wel woonde niet meer bij haar echtgenoot. Hoewel hij dus niet mede ondertekend bad, stelde de Politierechter on juridische gronden vast, dat de vrouw voor het contract verantwoor delijk was. Nadat de Officier van Justi tie tegen haar een voorwaar delijke gevangenisstraf van een maand had geëist, veroor deelde de Politierechter haar tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een week met drie jaar proeftijd. AMSTERDAM, 10 Maart Het bestuur van de Bond van Neder lands Overheidspersoneel heeft 'het volgende telegram aan de mi nister van Binnenlandse Zaken ge zonden: „Het hoofdbestuur van de Bond van Nederlands Overheidsperso neel, ernstig verontrust door ver laging leeftijdsgrens voor het recht op kindertoelage van amb tenaren in rijksdienst, acht deze wijziging een ernstige aantasting vap de rechtspositie der ambte naren en dringt er bij U met klem op aan te bevorderen, dat deze wijziging ongedaan wordit gemaakt". ts. lelieblanke Lux rheidstraak U toe! :t zijn, wotden ge- ;lder zijn. Vandaar mkn geeft dat Uw agtl ïtnerd ademen, dat te hoidmeteeo na- n vooreenprettige e Lux Toilet Zeep. CAIRO, 10 Maart. Luitenant kolonel Nasser heeft tegenover de pers verklaard, dat hij niet de hem van medische zijde voorge schreven rust van vijf dagen zal houden, daar zulks mogelijk door „kwaadwilligen" verkeerd uitge legd kan worden. „Ik vraag me af wie op die advertenties gaan schrijven," sprak de Politierechter te Rot terdam, die vanochtend met een facet van het afbetalings systeem geconfronteerd werd. Het antwoord op zijn vraag werd gegeven door een impor teur in horloges, die klokjes op afbetaling ook per adver tentie aanbiedt. Hij vertelde, dat zijin klanten zich bevin den onder de slechter en slechtst gesitueerde bevol kingsklassen. Van zijn cliënte- le betaalt vier procent contant. Van de overige klanten, die op afbetaling kopen, brengt 97 procent het tot een volledi ge betaling, doch desgevraagd zei hij, dat hij er versdhrikke- Advertentie Verdediging met raketten in studie 's-GRAVENHAGE Aan de Memorie van Antwoord van mi nister Staf over zijn begroting aan de Eerste Kamer is nog het volgende ontleend: Met de Ne- derl. vliegtuigindustrie zal een contract worden afgesloten voor de bouw van 20 lestoestellen, type S 14 en voor 156 dagjagers type Hawiker Hunter. De voorberei dingen voor deze bouw zijn reeds begonnen. Zij hebben tevens be trekking op een Amerikaanse off shore-opdracht en een order van de Belgische luchtmacht. In N.A.V.G.-verband zijn er nog sleChts twee landen die over een zeer beperkt aantal eenheden be schikken die met raketten kun nen optreden. Door de Verenigde Chefs van Staven worden de ver dediging van Nederland door mid del van raketten en de daaraar verbonden consequenties bestu deerd. De raket is nog in volle ontwikkeling en de minister is el van verzekerd dat de bondgeno ten die over raketten beschikken deze ook voor de verdediging var, West-Europa ten goede zullen laten komen. Ter overbrugging van de pe riode totdat niepw radar -inaieriee van Nederlandse oorsprong kan worden afgeleverd en In bedrij gesteld, zal van Amerikaanse zij de tijdelijk moderne radar-appa ratuur ter beschikking worden ge steld. Zij zal reeds in het derdr kwartaal van dit jaar aankomen De minister is vol zorg over de ongevallen met militaire vlieg tuigen en doet al het mogelijke om zodanige voorzieningen te treffen, dat het aantal tot he; uiterste wordt beperkt, 'n Hogere igraad van veiligheid kan o.a worden bereikt door te trachten steeds weer lering te trekken uil voorgekomen ongevallen. Daartoe werd onlangs de Raad van Ad vies inzake ongevanen bij de Kon Luchtmacht ingesteld, In deze raad zijn enkele oudere, zeer er varen vliegers opgenomen. De re latieve vermindering van het aan tal ongevallen in de laatste tij a is te danken, aldus de minister, aan de toenemende ervaring van de jonge vliegers op de straal jagers en ook van het grondper soneel. TREIN 116 De mededelingen, die op de stations, worden omgeroepen, zijn, in dien ze verstaanbaar ge acht kunnen worden, sorrvs zeer interessant voor de vermeerdering van de mensenkennis. Daar zitten wij, voor 'n eerdere trein verlaat, te wachten op het vertrek van onze trein, op het station C.S. te Amster dam. Opeens tettert het door de luidsprekers: „Wil 116 (dat schijnt 't nummer van een trein te zijn) op spoor 7b zich optrekken, om spoor 6 vrij te krijgen." Dat moet dus een trein zijn, die, naar 'onze op vatting, even te vèr staat, zodat hij de vrije vaart op spoor 6 ver hindert. Zou het dat zijn? In elk geval, nau welijks een minuut la ter, weineen, enige se conden slechts, want bij „het spoor" heeft ieder een altijd haast, klinkt het weer, met een toon van ietwat ongeduld: „Wil 116 op spoor 7b zichenz." Maar nog schijnt no. 116 niet te bewegen te zijn. En dan klinkt het, bepaald nij dig en geïrriteerd: „Wil 116 op spoor 7b.... enz." Maar 116 geeft geen sjoege, want even later horen we, bepaald drei gend: ,,Wil de machinist van 116 zich vervoegen op post A.T." En vlak daarna, iets gekalmeerd, maar toch nog wit-heet: „Wil de machinist van 116 zich vervoegen bij post A.T." Hij moet dus op het matje komen, zeggen wij in de wach tende trein, die het dra ma van verre mee-ma- ken. Tot opeens iemand de veronderstelling op pert, dat wij (d.w.z. onze trein) 116 zijn Het duurt nog vijf betoogt, dat het commu nisme de ware democra tie is. Die wispelturigheid van de Moskouse meesters is maar verduveld lastig. Te langzaam Voortdurend komen er mopjes over autorijden uit Amerika. Nu weer deze, uit Californië Daar zit een rechter met een lastig ge val. De politie heeft daar een automobilist bekeurd, omdat hij.... te langzaam reed en daardoor -het ove rige verkeer hinderde. De man reed maar.... 88 KM en de anderen reden alle maal 100 of daarom trent!!. Dat was gehaaid! In Aden heeft een vaar tuig van het departement voor de Visserij, met be hulp van radar, in de re cordtijd van anderhalf uur, zestien haaien opge spoord en gevangen. De dieren waren meer dan 2 meter lang en wogen te zamen anderhalve ton. „Een huis vol herrie" Het bekende toneelstuk onder deze titel komt nie; uit Amerika, als we het wel hehben. Je zoudt het anders wel denken, als je leest van meneer Frederik Jewhurst in Ipswich, die voor de aardigheid naar een verkoping ging en toen, voor de grap een bod doende, zo maar aan een huis bleef „hangen". Voor de ronde som van 175 gulden. Toen dat be kend werd, stormden er vele huurders op hem af. Met een litanie van klach ten. Een muur gescheurd, raamkozijnen verrot, een Diafond op instorten, een dak lek enz. enz. He,t huis 175 gulden! zal nu wel onbewoonbaar worden verklaard en afgebroken. Jewhurst zei „Ik daoht dat ik een huis gekocht had." Maar hij zal toch wel niet gedacht hebben, dat hij voor 175 piek een paleis kon kopen? Sinister geval De begrafenisonderne mers van Washington moe ten op het matje komen bij de. handelscommis sie, wegens prijsopdrijving. Met hun honderdzestigen hebben ze samengespan nen om de prijzen van de doodkisten te verbeteren, door de productie van dure kisten te verhogen en die van goedkope te besnoeien. minuten, voordat het onze tijd is. Het drama is intussen afgelopen', in hoeverre het zijn ont knoping heeft gevonden weten wij niet. Onze trein vertrekt punc tueel op tijd. 116 zullen we niet geweest zijn. Wij hebben niets van „optrekken" gemerkt, maar we hebben de hele dag aan de machi nist van 116 gedacht: Waarom gaf hij geen sjoege??? üa's jammer De „,tel" heeft weer eens zo'n gezellig stukje copie, waar je van alles uit kunt halen en dat niks zegt. Maar het staat met grote letters „voor-op". De krant opent er mee, zeg gen de vakmensen. Het gaat over het bezoek van de Prins aan Amerika en het doel van die reis zou zijn, Europa, lees Neder land, in te schakelen bij de productie van Ameri kaanse vliegtuigtypen. En daaromheen wordt dan van alles aan franje ver kocht, wat maar mogelijk is. Maar heel laconiek volgt ergens aan het einde de mededeling: Concrete resultaten zal de reis van de Prins niet hebben, zo verwacht men in New- York. Hè, da's nou jam mer, om die concrete re sultaten ging het nou net... Beton en muziek In Parijs overleed de tachtigjarige beroemde Franse bouwmeester Au- guste Perret. Hij wordt beschouwd als de pionier van de bouw in gewapend beton. Hij had eens een geestige woordspeling, die als volgt luidde: C.est le beton qui fait la musique. Dus ni-et, het is de toon die de muziek, maar het is het beton, dat de muziek maakt (in de mo derne bouwkunst). Kop kwijt Volgens de wet op de vaststelling van 'n maas wijdte van zeevisnetten en van minimummaten op zeevissoor,ten luidt een nieuwe alinea van art. 7 (als de Kamer ermee ac- coord gaat): lid 2. Het in lid 1 gestelde verbod geldt niet, voor zover het betreft het aanvoeren van ontkopte zeevis, welke zonder kop tenminste de in art. 5 achter de desbe treffende soort vermelde lengte heeft. Tot zover de nieuwe bepaling. Het is, om er je kop bij te ver liezen. Een-nul voor „Trouw"? Een lezer vraagt, of wii niet vinden, dat het 1—0 voor „Trouw" is, nu dit blad doodleuk de volgen de vraag aan minister Beel heeft gesteld: Of hij. (die er, terecht, zoveel bezwaar tegen heeft, dat burgemeesters officiële ontvangsten bereiden aan kaas-! bloemen- en an dere koninginnen), er dan geen bezwaar in ziet, dat burgemeesters dergelijke ontvangsten verlenen aan Prins Carnaval, en deze ook nog de sleutels van de stad overhandigen?? Dat was een leuke vraag aan een minister uit het Zuiden! De minis ter heeft er zich met een handigheidje van afge maakt. Maar hij had, hoe men ook over Carnaval denkt, kunnen zeggen, dat een burgemeester ook burgervader moet zijn en dus moet meeleven met tradities, die een vastge roeste plaats hebben in 't volksleven. Dat is zeker met die kaas- en boter- koninginnen niet het ge val. Wat niet weg neemt, dat deze dingen (met alle respect voor de dames) nuttig zijn voor de ont wikkeling van de zake lijke reclame en ook daar mag een burgemeester oog voor hebben. Als maar de nodige matiging betracht wordt. Dat was het enige, waarom de mi nister gevraagd had. Toch was de strikvraag van „Trouw" goed bedacht. Kunsthenen Diana de Fosse is een 7-jarig meisje, dat in 1953 bij een tornado in Ame rika beide benen verloor. Zij hoorde, dat de 20- jarige Katherine Benedict, zeer treurig was gestemd. De benen van Katherine moesten worden geampu teerd na een treinongeluk en zij was zeer teleurge steld over haar kunstbe nen. Diana ging naar haar toe en zei: „Volhouden, dan zal je eens zien wat je met kunstbenen alle maal kunt doen." En om haar woorden kracht bij te zetten, voerde zij een nummertje tapdansen uit. lating der Jezuïeten in Zwitserland, een practisch woord gesproken: dat alle katholieikenip zich politiek zouden aaneen-sluiten. En kardinaal Griffin in Enge land stelt, dat de katho lieken zich meer met het openbare leven in Enge land moeten bemoeien. Systematisch en georgani seerd. Volgens hun getal sterkte zouden de katho lieken driemaal zoveel vertegenwoordigers in het parlement kunnen hebben dan thans. Dat lukt vol gens 'het daar nog gelden de districtenstelsel na tuurlijk nooit en een eigen politieke partij is daar nog een onopgelost probleem, om practisohe redenen. Maar het verlangen naar een oplossing is er en de hang naar eenheid ook Het schijnt dus nog niet zo gek te zijn. wat wij hier, al zestig jaar lang, hebben gedaan „Snelheid, uw naam is vrouw" De staatspolitie te Pi- kesvil'le (Amerika) heeft zes maanden lang, met be hulp van radar, controle uitgeoefend op de snel heid, waarmede door auto bestuurders werd gereden. De dames zijn er maar slecht afgekomen! Geble ken is nl.. dat een op de vier vrouwen te hard rijdt, terwijl bij de man nen de verhouding een op acht is. Bovendien hebben volgens de politie de da mes altijd een of ander excu.us, maar zeggen de mannen dikwijls niets! Democratie De „Prawda" van Mos kou heeft een nieuwe leuze. Weg met de demo cratie, heet ze. Hoe moet dat nou met de.... commu nistische „volks-democra- tie"? Of valt die er niet onder? En wat moet de Nederlandse „Prawda", dat immers waarheid bete kent, beginnen, die altijd ideal* 5 eb, lie, voet* v >aar en 'an 49 elf 'S-GRAVENHAGE, 10 Maart Traditiegetrouw organiseert het Department of Public Information van het secretariaat der Verenigde Naties -ook dit jaar weer een op stelwedstrijd De opdracht luidt ditmaal het schrijven van een opstel van ten hoogste 2500 woorden over één der volgende onderwerpen: a. de rol van onderwijs en op voeding bij de bevordering van een beter internationaal begrip; b. economische ontwikkeling en wereldvrede. De beste twee Nederlandse in zendingen worden voorgelegd aan een internationale jury op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York, die in totaal 7 eerste prijzen en 6 tot 10 tweede prijzen zal toekennen vóór 25 Juni 1954. De eerste prijzen be staan uit 'n verblijf van 4 weken op het hoofdkwartier der Verenig de Naties te New York, de tweede prijzen uit een verblijf van twee weken op een regionaal bureau van de Verenigde Naties (Genève, Bangkok, Santiago). Deelneming staat open voor Personen tussen 20 en 35 jaar, die lid zijn van een organisatie die actief samenwerkt met de ver eniging voor internationale rechts orde (V.I.R.O.) of is aangesloten bij een internationale particuliere organisatie, die samenwerkt met de Verenigde Naties. De inzendingen moeten vóór 1 Mei 1954 in het beüit zijn van de Nederlandse inlichtingendienst voor de Verenigde Naties, Alexan- derstraat 2, 's-Gravenhage. Geflatteerd Het Amerikaanse or gaan „Newsweek" heeft ons twee pagina's lang ge prezen, hetgeen zeer prij zenswaardig van het blad is. Maar het is wel een beetje te optimistisch, als het schrijft, dat de Ne derlanders hun best doen het de investeerders naar hun zin te maken. Dat geldt toch zeker niet voor binnenlandse investeer ders! En „ambtelijke moei lijkheden" zijn ook niet zo beperkt, als „Newsweek" we] meent, helaas! Het blad ontwierp een geflat teerd beeld van ons land, het zij zo. Maar schade zal het ons wel niet doen. want „een gelukkig huwe lijk is ook wel eens met een geflatteerde foto be gonnen." Deze droge hu mor lazen we in de „Twentse Courant". boord, tiancheUers n, v, 678 docht trt NAIROBI, 10 Maart De Brit se minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft vandaag te Nai robi een reeks ingrijpende con stitutionele wijzigingen voor Ke nia aangekondigd, waaronder een volledige herziening van het hui dige bestuursstelsel Er zal onder meer een raad van ministers ge vormd worden, die zes met-offi- ciële leden zal omvatten dri«j blanken, twee Aziaten en een Afrikaan. Lyttelton heelt mede gedeeld, dat hij een oorlogsraad voor de bestrijding van de Mau- Mau wil instellen. ir aan te schaffen, Kijk eens aan! •Wij zitten maar te re dekavelen en te rapporte ren over de katholieke politieke eenheid. Moet je horen: De Bisschoppen in Zwitserland hebben, na de debatten over de toe-

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 7