Groot Brittannië geheel nieuw krijgt een leger Nieuw systeem voor de pries ter-arbeiders Dagblad voor Alkmaar en omgeving Belgische Kamer bekrachtigt conventie met Vaticaan CPN-LEDEN DOOR POLITIE UIT DE RAAD GEZET De Paus werkt nu reeds drie uur per dag Volgen Franse bisschoppen Italiaans voorbeeld? Vervoer en bevoorrading door vliegtuigen Baby van 6 dagen ontvoerd Geen kans op atoomgordijn Het onderwijs in Nedersaksen Arrestaties van Katholieken Na Finsterivolde nu Beerta Algemene toestand redelijk wel Veerdienst wordt nog niet hervat Verklaring van Salem NOORDHOLIAXDS i Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) ^STADSEDITIE Vrijdag 12 Maart 1954 49e Jaargang Nummer 13032 LONDEN, 11 Maart. In het Lagerhuis zijn vanavond plannen wereldkundig gemaakt voor een nieuw leger, dat met vliegtuigen vervoerd en bevoorraad zal worden. Tegelijkertijd is echter gewaar schuwd, dat de dagen van de drukknopoorlog met atoombommen nog in het verschiet liggen. minister, die de legerbegroting- 1954 aan het Huis voorlegde. Deze begroting sluit met een bedrag van 628.500.000 pond, het geen 9.000.000 pond meer is dan verleden jaar. De minister van oorlog, An thony Head, deelde de afgevaar digden mede, dat er zijns inziens geen kans is op een atoomgordijn, een ding met drukknoppen, waar mede Europa beschermd kan wor den. Er is niet voldoende kernsplit- Min. President stelt reis naar V.S. uit HANNOVER, 11 Maart 1954. De minister-president van Neder- Saksen, Hinrich Kopf, heeft zijn voorgenomen reis naar de Ver. Staten voor onbepaalde tijd uit gesteld. Algemeen wordt aange nomen, dat dit uitstel onmiddel lijk verband houdt met het felle verzet der katholieken en de toe nemende bezwaren der protes tanten tegen de voorgenomen wijzigingen in de onderwijswet- geving. Een der redenen zou zijn de vrees van Kopf, dat zijn plaats vervanger, vice-premier von Kes- sel, niet de garantie biedt voor een onverbiddelljjk doorvoeren van de regeringspolitiek. In de partij, waartoe von Kessel be hoort, de B.H.E., heerst namelijk ernstig meningsverschil over het gevoerde onderwijsbeleid. door Hongaarse communisten BOEDAPEST, 11 Maart. Het Hongaarse episcopaat heeft in verband met het Maria-jaar een oproep doen uitgaan tot geeste lijkheid en gelovigen om alle beeltenissen van Maria binnen en buiten de kerk te vernieuwen. De oproep werd gedaan door iedere bisschop afzonderlijk. Tezelfder tijd verneemt het K.NP. uit dezelfde bron, dat de communistische autoriteiten van Hongarije door middel van arres tatie en deportatie trachten onder de Katholieken de herinnering te doden aan de bisschop-martelaar van Györ, Mgr. Wilmos Apor, die in de bevrijdingsdagen door Sov jet-soldaten werd neergeschoten. De politie heeft bij talrijke voor aanstaande Katholieken huiszoe king gedaan en de afbeeldingen van de bisschop in beslag geno men. Een Katholieke drukker te Györ, Geyza Forkas is gedepor teerd, daar hij illegaal enige dui zenden prentjes met afbeeldingen van Mgr. Apor had vervaardigd. Zes Katholieke jongens en meis jes zijn gearresteerd, omdat zij prentjes verkochten. Inmiddels is gebleken, dat alle getuigen van de marteldood uit Boedapest ver dwenen zijn. Priesters van het bisdom hebben de aanzegging ge singsmateriaal voorhanden, zei hij, en zo'n gordijn zou zelfs bij een volledig gebruik van- het luchtwapen niet practisch zijn. De minister verklaarde verder, dat de kansen op 25-ponders, die atoomprojeotielen kunnen afvu ren, op het ogenblik nog uiterst gering lijken. Minister Head verklaarde, dat de nieuwe patchetkanonnen van het Britse leger, waarmede raket ten afgevuurd kunnen worden, tot de beste in hun soort behoren en dat er geen kans is, dat zij de eerstkomende jaren zullen ver ouderen. Hetzelfde kon gezegd worden van de nieuwe voertuigen en tanks. Hij waarschuwde echter dat het transport versneld moest worden, opdat de keur van de Britse vechtjassen te juister tijd op de juiste plaats zou zijn. De helicopter en het langzaam vliegende vrachtvliegtuig zouden er veel toe kunnen bijdragen een einde te maken aan het tijdperk van het wegvervoer, zei hij. Het is ons voornemen die trans portmethode zo intensief moge lijk toe te passen, verklaarde de Ticeede kinderroof binnen een week SYDNEY (Australië), 11 Mrt. Een zuigeling van zes dagen is uit het Saint Margaret Ziekenhuis ontvoerd. De politie gelooft, dat het kindje Garry John Costello zal sterven, tenzij het zeer spoedig gevonden wordt. Garry werd vanavond tegen vijf uur in de middag vermist, nadat de moeder, de 23-jarige Patricia Anne Costello het op de kinder zaal bezocht had. Tien minuten later bemerkte een verpleegster dat de wieg leeg was. Er werd 1000 man politie gemobiliseerd om naar de baby te zoeken. De politie gelooft, dat een vrouw door een raam naar binnen ge klommen is en het kind uit de wieg heeft genomen. Dit is de tweede ontvoering in New South Wales deze week. Maandag werd de vier maanden oude Christopher Hills uit het Royal Hospital in New Castle ontvoerd. Gisteravond is hij bij zijn ouders teruggebracht. Een 40-jarige vrouw is beschuldigd van het ontvoeren van Christo pher. BRUSSEL, 11 Maart. On danks de obstructie van de linkse partijen heeft de C.V.P.-roeerder- heid in de Belgische Kamer he den, na een zitting van bijna 7 uur, met 108 tegen 77 stemmen, bij 17 onthoudingen, de conven tie goedgekeurd tussen België en de Heilige Stoel betreffende de Belgische Congo. Alle C.V.P.- leden waren aanwezig. Pierson (Sec.) keerde zich in de loop van de debatten, die een kalm karakter droegen, tegen de bepaling in het verdrag aangaan de de benoeming van een hoofd aalmoezenier. In België, zo zei hij, geschiedt deze door de Koning, na de burgerlijke en religieuze over heden te hebben gehoord. Op grond van het nieuwe verdrag zou, wat de Congo betreft, deze benoeming door de Heilige Stoel geschieden na vertrouwelijke rug gespraak met de regering. Andere sprekers oefenden crl- tiek op de bepaling in de conven tie. volgens welke de kerkelijke gemeenschappen volledige rechts persoonlijkheid zouden genieten, iets wat zij onverenigbaar achten met de bestaande wetgeving. Vol gens Lefevre (Lib.) geeft de conventie een bevoorrechte positie aan de Katholieke kerk en wordt het publieke recht met de voeten getreden. Eenste-minister Van Houtte ver klaarde, dat, toen de regering het wetsontwerp indiende, zij niet kon bevroeden dat dit. de politieke hartstochten zo zou opzwepen. De overeenkomst tussen België en de Heilige Stoel, die in de plaats van de miss'iekerk in de te met het Katholicisme "kennis, Congo de reguliere hiërarchie in- toen een priester zijn manager voert, zoals deze in België geldt, tijdens diens ziekte bezocht. TROPISCHE STORMEN TEISTEREN MALAKKA KOEALA, LCEMPOER, 11 Mrt. Een van de zwaarste tropische stormen die Malakka in de afge lopen jaren teisterden heeft gis teravond in de tijd van twee uur ten minste 50 huizen vernield in de staat Selanger. Twintig perso nen werden gewond. Zware regens vergezeld van een wind die een snelheid had van meer dan 100 kilometer per uur ontwortelden rubber- en cacao- bomen over een uitgestrekt ge bied. Telefoon- en telegraafdraden werden eveneens vernield. Bekende concertpianist wordt priester ROME. 11 Maart 1954. Op 31 Maart zal de internationaal bekende concert-pianist en mu ziekleraar Ashley Pettis uit Cali- fornië de priesterwijding ontvan gen in de basiliek van St Jan van Lateranen te Rome. Hij is 61 jaar en heeft gestudeerd aan het' En gels college voor late roepingen te Rome. Ashley Pettis is een bekeerling sedert 1948. Hij maak- BEERTA. Tijdens de gistermiddag gehouden raadsvergade ring der gemeente Beerta hebben zich enkele incidenten voor gedaan. Reeds dadelijk aan het begin bij de behandeling van de ingekomen stukken (waarbij een verzoek van de C.P.N.- fractie te mogen interpelleren over de te nemen maatregelen in verband met de huurverhoging e.d., een verzoek dat met 65 stemmen werd afgewezen), richtte de heer Telkamp zich in beledigende woorden tot de burgemeester, de heer C. P. van Essen. Deze riep hem tot de orde, aan welk verzoek de heer Telkamp geen gehoor gaf, waarna de ver gadering werd geschorst. Toen de zitting heropend werd stelde de voorzitter aan de hand van het reglement van orde voor de heer Telkamp hét bijwonen van de Vijf maanden voor beeldenstormer LONDEN, 11 Maart Ernest Bridgen, de 32-jarige ontwerper is tot 5 maanden veroordeeld we gens het vernielen van de koppen van Churchill en drie andere kregen, dat zij op 1 April, de ne- regeringsleiders in het museuro gende verjaardag van de sterfdag van Madame Tussaud op 18 Fe- van hun bisschop, geen herden- bruari. De schade wordt geschat kingsmis mogen opdragen. 1 op 10.000 gulden. werd met 108 stemmen (C.V.P.), tegen 77 stemmen, bij 17 onthou dingen, goedgekeurd. HOOFD VAN POLITIE TE ROME DIENT ONTSLAG IN ROME, 11 Maart Het hoofd van de politie te Rome, dr. Tom- maso Pavone, heeft zijn ontslag ingediend. Zijn naam is genoemd in verband met „de orgiën onder invloed van verdovende middelen" waar de rechtbank te Rome zich op het ogenblik mee bezig houdt. Spoorwegverkeer Groningen-Noord-Duitsland OLDENBURG, 11 Maart Met ingang van hun nieuwe dienst regeling op 23 Mei a.s. zullen de Duitse spoorwegen tweemaal per dag korte treintjes, zgn. raiibus- sen, laten rijden van Bremen naar Nieuweschans, waai- zij aan sluiting geven op de treinen naar Groningen, Leeuwarden en Zwol le. De eerste trein komt te 9.07 u. aan in Nieuweschans en vertrekt om 9.36 u. naar Bremen. De twee de komt om 20.56 u. aan, en vertrekt om 21.37 uur. VATICAANSTAD, 12 Maart. Paus Pius XII heeft vier midda gen met toestemming van zijn lijf arts prof. Galeazzi-Lisi zijn zie kenkamer verlaten om enige uren te werken in de Pauselijke Biblio theek. Ten Vaticane wordt ver klaard, dat de Paus zijn studeer vertrek omtrent het middaguur betreedt en eerst om 15.30 uur naar zijn ziekbed terugkeert. Opnieuw hebben Vaticaanse kringen aangedrongen alle sensa- tieberichten over de toestand van de H. Vader te vermijden. „Zelf beheersing en nuchterheid moeten de normen zijn in de berichtge- Het wordt écht lente, de kranten schrijven erover, de radio ver kondigt het keer op keer en als u het dan nog niet mocht gelo ven: het nevenstaande plaatje is toch wel 'n overtuigend bewijs. Elk jaar is de geboor te van de vroege lam metjes min of meer het sein tot het op bergen van de winter- kleding en tot het be ramen van uitgebreide plannen voor tochten in de zoele lentelucht. ving over de ziekte van Paus Pius XII" zo zei men. „Het is waar, dat het juiste karakter van de ziekte van de Paus nog niet is vastgesteld. Feit is echter, dat het genezingsproces gestadig, zij het ook langzaam, voortgang maakt. De algemene toestand van de H. Vader werd de laatste da gen in het Vaticaan naar omstan digheden redelijk wel genoemd. De natuurlijke voeding wordt da gelijks vermeerderd terwijl ook de hoeveelheid vaste spijzen gro ter wordt. Men hoopt de zwakte in de toestand van de H. Vader langzaam te kunnen overwinnen. Complicaties zijn echter bij de huidige stand van zaken nog niet uitgesloten. Ter gelegenheid van de vijf tiende verjaardag der Pauskro ning (12 Maart) heeft de Osser- vatore Romano vandaag een feest nummer uitgegeven met op de voorpagina een eigenhandig on dertekende en gedateerde foto van de H. Vader. Twee KVP-letlen in Vlissingen geroyeerd VLISSINGEN, 11 Maart Tij dens een bestuursvergadering van de afdeling Vlissingen van de K.V.P. is besloten twee leden, de heren F. Schets en A. A. Bous- sen, te royeren, die beiden voor de a.s. Statenverkiezing in Zee land een candidatuur hebben aan vaard voor een vrije Katholieke lijst. Het besluit van het bestuur om deze personen te royeren, is voor de heer P. Wanst aanleiding ge weest te bedanken als lid van de K.V.P. Hij heeft dientengevolge niet langer zitting als lid van deze partij in de Vlissingse ge meenteraad. Een beslissing over een eventueel bedanken als raads lid heeft hij nog niet genomen. E n k huizen-^—S tavoren PROEFVAART GELUKTE Gistermorgen 9 uur heeft de veerboot van de dienst Enkhui zenStavoren vanuit Stavoren een poging ondernomen Enkhui zen te bereiken. Een proefvaart die in zoverre gelukte, dat om ca. 10.45 uur de Spoorhaven kon wor den bereikt, dertig minuten later dan men gewoonlijk over deze afstand doet. Voorspoedig is de tocht met ge weest. Vanuit de haven van Sta voren ging het viot maar na 10 minuten kwamen de moeilijkhe den in de vorm van zware ijs- barrières, die tot op de bodem van het Vrouwenzand reikten. Met moeite en herhaaldelijk aoh- teruiltvarend, heeft de veerboot zich een weg weten te banen. Op de helft van de reis ging het be ter en tot slot was er van ijs practisch niets meer te bespeuren. Tooh werd in Enkhuizen be sloten de veerdienst nog niet 'e hervatten; tenminste deze week niet, daar van geregeld tijdvaren niets kan komen. A.s. Maandag of Dinsdag zal men andermaal een poging ondernemen om op tijd te varen. Gistermiddag is de veerboot weer naar Stavoren ver trokken. Kruideniersbond zendt telegram aan minister AMSTERDAM, 11 Maart De Algemene Nederlandse Kruide niersbond heeft gisteren in Am sterdam vergaderd. De vergade ring zond een telegram aan de minister van Financiën, waarin er bij de minister op werd aan gedrongen, dat op de kortst moge lijke termijn de detailhandel wordt vrijgesteld van de afdracht van omzetbelasting. De.bond ves tigt er de aandacht op, dat de liquiditeitspositie van de midden standsondernemingen door de per 1 Januari ingegane huur- en loonsverhoging veel moeilijker is geworden en verklaart dat hij de 'toegestane belastingfaciliteiten ter compensering van die verhoogde bedrijfskosten beslist onvoldoende acht. Eerste noodwoning voor Abbé Pierre gereed PARIJS. 11 Maart. (K.N.P.). In veertien dagen tijds is de eer ste van een serie van 300 nood woningen gereed gekomen, die door toedoen van Abbe Pierre voor zijn voddenrapers gebouwd worden op een terrein even bui ten Parijs. Het ligt in de bedoe ling, dat hier binnen afzienbare tijd een geheel eigen wijk met eigen school, sportterrein en zwembad zal verrijzen. vergadering te ontzeggen, welk voorstei werd aangenomen. Daar de heer Telkamp weiger de de raadszaal te verlaten, werd de politie gewaarschuwd, die hem beval naar buiten te gaan, het geen hij toen prompt deed. Bij de algemene beschouwingen over de begroting 1954 herhaalde zich het zelfde spelletje. Nu was het de heer Stek, die de voorzitter be ledigde en eerst na sommatie van de politie de vergaderzaal verliet. Achtereenvolgens voerden de heren Mulder en de fractievoor zitter Stubbe dit schandelijke to neel op, die beiden ook na bevel van de politie de zaal verlieten. Het vijfde C.P.N.-lid bleek zich toen niet meer op zijn gemak te voelen en verdween eveneens. De begroting werd daarna met alge mene stemmen goedgekeurd Geen paspoorten meer voor Duitsland? BONN, 11 Maart. Het West- Duitse parlement overweegt mo menteel de mogelijkheid de pas poorten af te schaffen voor de inwoners van alle landen van de vrije wereld, die Duitsland willen bezoeken. De socialist Karl Momber heeft in de Bundestag voorgesteld in het vervolg geen paspoorten meer te eisen van onderdanen van be vriende mogendheden bjj het overschrijden van de Duitse grens, maar alleen identiteitskaarten. Het voorstel van Momber werd onmiddellijk gesteund door de federale minister van Binnen landse Zaken Gerhard Sohroeder en is naar een commissie verwe zen voor nader onderzoek. De heer en mevrouw Helidore Cyr, uit Ledges, New Bruns- I wick in Canada, heb- ..,;j ben nooit moeite om voor hun grote boer derij het nodige per soneel bij elkaar te halen, want hun ge zin is groot genoeg. I Kortgeleden werd in 1 het gezin van mevr. Cyr, die 26 jaar is getrouwd, de 25e ba by geboren en zij was er erg mee in haar nopjes. Haar enige verdriet is dat er in de loop van de jaren zeven kinderen bij de geboorte of kort daarna zijn gestor ven. Het gezin zoals het hier is afgebeeld in „stijgende lijn" omvat van links naar rechts: Mevrouw He lidore Cyr met de baby Diane, Gilda, 4 jaar, Louiselle 6 jaar, Lawrence 8 jaar, Norman 9 jaar, Florence 10 jaar, Arman- de 11 jaar, Alfred 12 jaar, Re ginald 13 jaar, Carmel 14 jaar, Marie Bertha 15 jaar, Jeanine 15 jaar, die Priscella van 2 jaar in de armen houdt, Red 17 jaar, Lillian 18 jaar, Philip 22 jaar en Aubert 24 jaar. Houd die namen nu maar eens uit elkaar CAIRO, 11 Maart. Saiah Sa lem, Egyptisch minister van Voorlichting, heeft op een bijeen komst van officieren van het cavalerie-corps te Cairo ver klaard, dat de officieren van de Raad van de Revolutie een poli tieke partij zullen vormen, nadat zij in het burgerlijk leven zijn te ruggekeerd. Het program van deze partij zal geïnspireerd zijn door het ideaal van de revolutie. Het leger zal buiten de politiek blijven. In dien wij verslagen worden bij verkiezingen, aldus de minister, zullen wij op constructieve wijze oppositie voeren. Wij zijn er van overtuigd, dat in dat geval iedere aan de macht zijnde regering het welzijn van het land zal nastre ven. Hij noemde de partij „Republi keins Socialistisch". Na de vor ming van een parlement, aldus Salem, zal de Raad van de Revo lutie zichzelf ontbinden. In de overgangsperiode, tussen de vor ming van een constituerende ver gadering (die op 23 Juli zal wor den gekozen) en de parlements verkiezingen, zou de raad de macht vertegenwoordigen. Zeven mensen gedood HIBBARD (Indiana), 11 Mrt. Zeven mensen zijn om het leven gekomen bij een brand, die hun woonhuis geheel in de as legde. De vrouw, die op de benedenver dieping lag te slapen, holde naar buiten toen zij door -het vuur wakker werd, maar direct daar na ging zij naar binnen om haar zes familieleden, o.w. drie zoons, die op de tweede verdieping slie pen, te helpen. Met hen kwam zij in de vlammen om. BOLOGNE, 11 Maart 1954. Onder het motto „Bologna cattolica resorge" (Katholiek Boiogne herrijst), heeft kardinaal aartsbisschop Lercaro van Boiogne in Italië een actie in het leven geroepen voor de herkerstening van de arbeiders in zijn stad, waar de communis tische invloed zeer krachtig is. De kardinaal wil hierbij gebruik maken van een nieuw systeem, volgens welk de priesters onder directe leiding van de bisschoppen als sociale werkers in de fabrieken te werk worden gesteld. Zij moeten onder de arbeiders het apostolaat van het gebed ver breiden, Vineentiusverenigingen in het leven roepen, conferenties houden van katechistische, apolo getische en sociale aard, maan delijkse bezinningsdagen organi seren en iedere gelegenheid aan grijpen om in de fabrieken de H. Mis te lezen. Zelf staan de priesters, die dit apostolaat uitoefenen, niet als arbeider in de fabrieken. Zij wer ken als „vliegende patrouilles" binnen de fabrieken en wenden zich op de eerste plaats tot die arbeiders, die tot het communisme zijn overgegaan. Naar wij van onze Parijse cor respondent vernemen is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de Franse bisschoppen dit voorbeeld volgen. Verwacht wordt, dat de Franse priester-arbeiders, die zich aan de richtlijnen van het Franse episcopaat hebben onderworpen en zioh ter besohikking hebben gesteld van hun bisschoppen en kloosteroversten, in dezelfde geest zullen worden omgeschoold en eveneens als „sociale werkers" in de fabrieken worden ter werk gesteld.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1