N O OH DHOLL AM )S Het EDG -verdrag nu ook in België aanvaard Amerikaanse vliegtuigen door Migs aangevallen In Senaat goedgekeurd met grote meerderheid Nieuw overleg tussen Bidault en Adenauer? Dagblad voor Alkmaar en omgeving Communistische infiltraties in de padvinderij Koud weer houdt aan Ouderdomst verzekering Lnxemburg en het EDG-verdrag NEDERLAND OOK NAAR GENEVE Kastjes" tegen aardstralen Straaljager na start in brand Atoomdocnmenten vermist in V.S. Nieuwe kwestie rond McCarthy Incident boven Tsjecho-Slowakije Tragische dood Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. I Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel) Zaterdag 13 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13033 MEN HEEFT ook in onze krant gelezen, dat het langverwachte advies van de S.E.R. (Sociaal- Econotmische Raad) inzake de nadere regeling van de wettelijke ouderdomsvoorziening eindelijk verschenen is. Daar werd door velen naar verlangd, niet alleen omdat de bestaande noodvoorziening voor ouden van dagen definitief gere geld diende te worden, met los lating van het feitelijke karakter van staatspensioen, dat daarin gelegen was. Er komt nu, om het hoogst be knopt nog even te memoreren, een bodempensioen voor ieder een, voor gehuwden van f 1260 per jaar, voor ongehuwden van f 756 per jaar. De premie is ver plicht, met dien verstande, dat bij zelfstandigen tot 2000 voor gehuwden géén premie wordt in gevorderd. Het maximum inko men waarbij premie verschuldigd is, bedraagt 6000. Dit betekent, dat iemand met een hoger inkomen dan f 6000 premie verschuldigd is tot die grens van dat inkomen. De S.E.R. acht het in zijn advies, dat met overgrote meerderheid is vast gesteld, mógelijk dat de nieuwe verplichte verzekering zal ingaan op 1 Januari 1955, maar dit schijnt ons rijkelijk optimistisch gezien het tempo, waarin de par lementaire molen pleegt te draaden, Bovendien za-1 er nog wel wat af te dingen zijn op de inhoud van de voorgestelde regeling welke intussen nog maar in een advies ie vervat. De voorstel len van de S.E.R. zijn inderdaad „een advies aan de regering,'" die dus nog zelfstandig een oor. deel over de voorstellen zal moe ten geven, waarna het gehele complex van voorstellen inzake deze wettelijke ouderdomsvoor ziening, na het indienen van de desbetreffende wetsontwerpen nog de Volksvertegenwoordiging zal moeten passeren. Intussen staat de zaak tamelijk duidelijk: alle partijen, althans de bonafide, zijn blijkens hun programs voorstanders van een regeling, welke dan ook. In de uit 45 leden bestaande Sociaal- Economische Raad is slechts een minderheid van drie leden, van de 15 door de Kroon benoemd. Waar de overgrote meerder heid van deze S.E.R. dus voor stander is van de in het advies voorgelegde denkbeelden, kan nauwelijks worden verwacht, dat tegen de algemene strekking van deze voorstellen veel verzet zal rijzen. Wel bestaat de mogelijkheid, dat tegen enige onderdelen, uit vloeisel van principiële gedach ten, dat verzet zal opkomen. Men kan het eigenaardig aoemen, dat uitgerekend de drie hoogleraren van de Kath. Econ. Hogeschool bezwaar hebben gemaakt tegen de algemeenheid van deze ver plichte ouderdomsverzekering terwijl blijkbaar toch de leden van de S.E.R. ook uit de verschil lende Katholieke sociale organi saties, werkgevers zowel als werknemers e.a. die bezwaren niet delen. Over dat afwijkende oordeel zal een nader commentaar moe ten volgen. Het wil ons voors hands voorkomen, dat het denk beeld van een soortgelijke alge mene verplichte verzekering zo danig „gemeen-goed" onder ons volk is, dat aanvaarding in alge mene zin slechts zal worden toe gejuicht. Er zitten niettemin ver schillende kwetsbare kanten aan de S.E.R.-voorstellen, zoals de kwestie van de premiebetaling. Die premie zal, bij invoering op 1 Januari a.s. 5.5 pet van het in komen bedragen. Gedurende een overgangsperiode, welke de Raad op vijf jaar wil stellen, zal een nog noodzakelijke inkomensaftrek moeten plaats vinden. In deze periode kan de premie gesteld worden op 4.2 pet. Als financieringsmethode is 't omslagstelsel gekozen. En loon- trekkenden dienen, aldus het ad vies, „een compenserende loons verhoging voor de verschuldigde premie te ontvangen"maar dan zou de vereveningsheffing moeten worden afgeschaft, die dus inderdaad tot heden gehand haafd is als „ruilobject" om deze gang van zaken voor de nieuwe ouderdomsverzekering mogelijk te maken Maar dit betekent óók, dat een veel-becritiseerde heffing onder een andere naam en met een ander doel, gehandhaafd wordt, Een zware last voor het bedrijfs leven blijft dus, op zijn minst genomen, in stand en de verwe zenlijking van het ideaal der verplichte verzekering voor ouden van dagen op de grond slag der verzekeringsgedachte houdt dan feitelijk in, dat dit. BRUSSEL, 12 Maart De Belgische Senaat heeft van daag met 125 tegen 40 stemmen en 2 onthoudingen het EDG-verdrag aangenomen. Het Belgische Huis van Af gevaardigden nam het verdrag reeds in November jl. aan met 148 tegen 49 stemmen en 3 onthoudingen. België is het derde land van de zes, dat het EDG-verdrag goed keurt. Nederland en Duitsland zijn hierin voorgegaan. Bij de stemming waren 74 chr. democraten, 33 socialisten en 18 liberalen voor het verdrag en 11 chr. democraten, 25 socialisten, 1 liberaal en 3 communisten er tegen. De Belgische Senaat telt 91 chr. democraten, 62 socialisten, 19 liberalen en 3 communisten. Aan de stemming namen 16" se natoren deel. België moet nu nog de ratifi- catie-proceduren voltooien, waar in Nederland zowel Duitsland als België is voorgegaan. De West- Duitse president heeft de onder tekening van de Duitse ratificatie documenten opgehouden hangen de het geschil over een wijziging in de grondwet betreffende de herbewapening. Het Belgische parlement heeft eveneens besloten de grondwet te herzien om deze in overeenstem ming te brengen met de huidige internationale integratie. De ver- Spoedige behandeling LUXEMBURG, 12 Maart. De „voorzitter van het uit één Kamer bestaande Luxemburgse parle ment heeft meegedeeld, dat men o.m. het wetsontwerp tot bekrach tiging van het E.D.G.-verdrag wil behandelen, voordat de Kamer wordt ontbonden met het oog op de verkiezingen voor een consti tuante op 30 Mei. anderingen zouden België toe staan zich aan te sluiten bij een Europese politieke gemeenschap, indien men het daarover in de toekomst eens wordt. Het is voorts waarschijnlijk, dat morgen in Le Moniteur Beige éen decreet afgedrukt wordt, waarbij het parlement ontbonden wordt. Tevens zal de datum van de nieuwe verkiezingen bekend ge maakt worden, vermoedelijk 11 April a.s. Het werk van de herziening van de grondwet zal begonnen worden door het nieuwe parle ment. De voorgestelde verande ringen zullen dan met tweederde meerderheid goedgekeurd moeten worden. 's-GRAVENHAGE, 12 Maart. De Nederlandse regering heeft besloten de uitnodiging te aan vaarden tot bijwoning van de te Genève te houden politieke con ferentie over het Koreaanse vraagstuk. Gelijk bekend is tijdens de con ferentie van de Grote Vier te Berlijn besloten in April te Ge nève een politieke conferentie te houden, waar het Koreaanse vraagstuk aan de orde zou komen, terwijl voorts ook de Indo-Chi nese kwestie een punt van over leg zal uitmaken. Nederland is één der zestien landen van de V.N., die een con tingent troepen naar Korea heb ben gezonden en uit dien hoofde is het uitgenodigd aan het over leg over de Korea-zaken deel te nemen. Engelse chief scout in Hogerhuis: (Van onze correspondent) LONDEN. Paul Garland, die onlangs veel deining veroorzaak te, omdat hij uit de padvinderij werd gezet, vanwege het feit dat het voor een christen en pad vinder onmogelijk is tevens club leider van de „jonge communisten in Bristol" te zijn, kwam naar Londen om het Hogerhuisdebat over zijn zaak bij te wonen. De zeer links-socialistische lord Stansgate had namelijk een motie ingediend volgens welke „het stellen van politieke en godsdien stige eisen door de padvinders beweging vreemd was aan haar doelstellingen en tegen onze na- In Langedijk heeft men het zeer druk met de kool. De zaken lopen echter niet best. Er wordt veel doorgedraaid en de aanvoer stopt niet. Op de foto begint men een juist aangekomen schuit te ontladen. voor de loontrekkenden, door het bedrijfsleven en anderen, moet worden betaald. Hoe zal, hoe kan dat weer ,t,erug-gecompenseerd" worden langs de weg van „door berekening" in de prijzen van goederen en diensten? Zien wij nu nog even naar wat het Urgentie-program-1952 van de K.V.P. op dit punt zegt, dan lezen wij: „Wettelijke rege ling van de ouderdomsverzeke ring, zonder aftrek van eigen in komsten, en met bevordering van voorzieningen, ontsproten aan particulier- en groepsinitiatief In hoeverre de S.E.R.-voorstel- len voldoende aan de verlangens van dit punt beantwoorden, ver dient nog wel nadere overweging. Vooral in verband met de strek king van 't laatste gedeelte. Hoe toch zal de bevordering nog wel van „voorzieningen, ontsproten aan particulier- en groepsinitia tief," zich verdragen met de al gemene verplichting, "welke uit deze wet zal voortvloeien? Verkoop strafbaar? SNEEK. Voor het kanton gerecht had een 29-jarige wichel roedeloper uit Leens (Gr.) zich te verantwoorden wegens het on bevoegd uitoefenen van de ge neeskunst. Dit onbevoegd uitoefe nen bestond uit het leveren van „kastjes", zogenaamde afscherm- apparaten, die de werking van aardstralen ongedaan maken. De wichelroedeloper S. K. had vele huizen te Wommels onder zocht. Aan vier personen had hij geadviseerd een afschermapparaat aan te schaffen, die 't lieve som metje moesten opbrengen van resp. f 450.f 170.f 85.en f 240.De meningen van de ge tuigen waren nogal verdeeld. Sommigen hadden baat gevonden bij het afschermapparaat. Een andere noemde het allemaal be drog. De Ambtenaar O.M., mr H. Niemeijer uit Leeuwarden, eiste vier geldboetes van f 150.of «viermaal 1 maand. De verdediger vroeg vrijspraak. tionale traditie en gewetensvrij heid ingaat". Maar deze motie werd bijna letterlijk in stukken gescheurd door de chief scout van Groot- Brittannië, lord .Rowallan, die zelfs zover ging té verklaren, dat het bij Paul Garland ging om communistische infiltraties, om „een complot, een opzettelijke uitdaging aan de fundamentele principes van de padvindersbewe ging". Hij drong er echter op aan om geen enkel kind uit commu nistische huize in de padvinders beweging te weigeren, omdat hier juist hulp geboden moet worden. Maar bij Garland ging het om een infiltratie. Destijds was hij een goed padvinder geweest, maar was langzamerhand door de com munisten beïnvloed, meegenomen naar een „vredesfeest" in Berlijn en tenslotte in minder dan geen tijd tot lid gemaakt van het lan delijke comité van jonge com munisten. Lagerhuis keurt begroting leger goed LONDEN, 12 Mrt Het Britse Lagerhuis heeft vandaag, na een debat dat 22 uur en 23 minuten duurde de nieuwe begroting van 628.500.100 pond voor het leger goedgekeurd. EINDHOVEN. Gistermorgen is op de vliegbasis Eindhoven een Thunderjet straaljager, bestuurd door de 22-jarige sergeant-vlieger W. Meyer uit Sliedreoht, direct na de start in brand geraakt. Het gelukte de vlieger een noodlanding te maken op een veld, 3 KM ten Westen van de vliegbasis, in het dorpje Wintelre, waar het brandende toestel dioht bij een boerderij tot stilstand kwam. Onmiddellijk daarna ver liet de vlieger de brandende straaljager pér schietstoel. Hij liep daarbij een hersenschudding op. Priester eu arbeider kan niet samengaan HOE STAAT HET NU met het vraagstuk van de priester arbeiders in Frankrijk? Daar over zijn, mede door verkeer de, d.w.z. deels opzettelijk- verkeerde voorlichting, in verschillende dagbladen, on juiste indrukken gewekt in' de publieke opinie. Het grootste deel der be trokkenen heeft zich hij de beslissing van het Kerkelijk gezag neergelegd. Het is niet waar, dat de Kerk zich bij Haar beslissing door politieke overwegingen heeft laten leiden en het is evenmin juist, dat het apostolaatswerk wordt beëindigd. Integendeel, het wordt, in een nieuwe vorm, krachtig voortgezet. De Kerk liet zich bij Haar beslissing leiden door Haar inzichten inzake de zielzorg en omtrent de bescherming van de priesterlijke waardig heid, die primair is. Priester zijn en arbeider-zijn, zijn twee verschillende functies, die men niet met elkaar kan vermengen, zonder het pries terschap geweld aan te doen. Over deze nog steeds veel be sproken kwestie vindt men een beschouwing in de Kro niek van Zaterdag in dit nummer. Hoog boven het glinsterende water van de Theems met een i schitterend uitzicht op de bijenkorf Londen, zijn arbeiders op I het ogenblik druk bezig de Victoria-toren te ontdoen van zijn steigers, die nu zullen worden opgetrokken rondom de legen darische Big Ben (links, op de achtergrond). De torendie tijdens de bezetting zijn stem via de radio in de onderdrukte gebieden horen liet, werd door een in de buurt ontplofte bom nogal beschadigd en slechts provisorisch hersteld. Het ministerie van Openbare Werken in Engeland heeft nu besloten de schade te laten herstellen en tegelijk verweerde muurgedeelten te laten vernieuwen WASHINGTON, 12 Maart. De republikeinse afgevaardigde Thomas Pelly heeft verklaard, dat bij de atoominstallatie te Han- ford, Washington, enkele docu menten worden vermist. Hij zei op een persconferentie, dat hij om een onderzoek door de commissie voor atoomenergie heeft verzocht. Over de aard van de documen ten is niets meegedeeld, maar Pelly neemt aan, dat zij geheim zijn. PARIJS, 12 Maart. De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, zal mogelijk in het begin van April een bezoek brengen aan kanselier Adenauer, teneinde de besprekingen over de Saar voort te zetten. De Franse regering ziet in het bereiken van overeenstemming omtrent het Saarvraagstuk een vereiste voor het indienen van het E.D.G.-verdrag ter ratificatie door het Franse parlement. Oor spronkelijk werd verwacht, dat WASHINGTON, 12 Maart. Senator Potter (rep., Michigan) heeft verklaard, dat de sub-com missie van onderzoek van de Se naat onmiddellijk haar voornaam ste adviseur Roy Cohn zal moeten ontslaan, indien het waar is, zo als het leger meedeelt, dat hij trachtte speciale behandeling te verkrijgen voor zijn vriend G. David Schine. In het rapport van het leger wordt McCarthy ervan beschul digd druk uitgeoefend te hebben om speciale behandeling te ver krijgen voor Schine en wordt verder vermeld, dat Cohn in veel- vuldige telefoongesprekken met zeer i de hoogste legerautoriteiten be- I dreigingen uitsprak. MUNCHEN, 12 Maart. De Beierse grenspolitie heeft vanavond meegedeeld, dat twee Amerikaanse militaire toestellen vanmiddag nabij de Tsjechische grens door in Rusland vervaardigde Migs zijn aangevallen. Volgens militaire woordvoerders in Frankfort vlogen twee Amerikaanse toestellen van de vloot boven Oostenrijk, toen zij onbewust boven Tsjechisch grondgebied kwamen. Zij werden aan gevallen door Mig-jagers <en zwaar beschadigd. De Beierse politie deelde mee, cho-Slowakije; en verdween. De dat volgens berichten die bij haar binnen kwamen één van de toe stellen het vuren beantwoordde. Volgens de politie hebben oogge tuigen meegedeeld: Drie toestel len werden in de lucht waarge nomen nabij de grens, toen één ervan, een gevechtstoestel, plot seling het vuur opende op de andere twee. Kort daarna keerde het naar het Oosten, naar Tsje- twee andere toestellen vervolgden him weg. Er was geen onmiddellijke be vestiging dat de toestellen op een burger- of militair vliegtuig in München geland zijn. Er liggen in het gebied van München verschillende Ameri kaanse militaire vliegvelden. Een jaar geleden. 10 Maart 1953, werd een Amerikaanse straaljager door twee Tsjechische straaljagers neergeschoten in de Amerikaanse zone van Duitsland. De Amerikaan stortte omlaag en verbrandde 25 kilometer diep in West-Duitsland. De piloot ont snapte door uit zijn toestel te springen. De 19-jarige dienstplichtige marechaussee G. S. uit Drach ten werd gisterenmiddag juist voor de ingang van de Koning Willem Hl Kazerne te Apeldoorn door een hartverlamming ge troffen, toen hij deelnam aan een veldloop. Vier weken gele den was hij opgekomen en had nooit eerder over zijn hart ge klaagd. de twee staatslieden gebruik zou den maken van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van de Kolen- en Staalge meenschap, die tegen het einde van deze maand te Brussel zou worden gehouden, om van ge dachten te wisselen. Deze verga dering zal echter enige tijd wor den uitgesteld. De Nederlandse regering heeft, aldus Reuter, te verstaan gege ven, dat zij deze ministersconfe rentie, waarop de politieke aspec ten van een verenigd Europa be sproken zouden worden, voorbarig acht, daar naar haar oordeel de politieke plannen voor een ver enigd Europa nog niet ver genoeg gevorderd zijn. Volgens dr Eugen Gersten- maier, voorzitter van de commis sie voor buitenlandse zaken van de West-Duitse Bondsdag, zullen de landen van de Kolen- en Staal gemeenschap tezamen met Groot- Brittannië en Amerika een con ferentie houden over het Saar vraagstuk, als minister Bidault en kanselier Adenauer het niet eens kunnen worden. DE BILT, 13 Maart 1954 Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scan dinavië vormde zich de laatste dagen een nieuw krachtig hoge- drukgebied, dat zich tot op grote hoogte in de atmosfeer uitstrekt en een grote stabiliteit vertoont. Tegelijkertijd daalde de lucht druk boven het Westelijk deel van de Middellandse Zee. De luchtverschillen namen daardoor boven West-Europa toe. Vrij krachtige Oostelijke winden voer den koude uit Rusland afkomstige lucht over Polen en Duitsland naar het Westen. In deze lucht komt veel bewolking en plaatse lijk mist voor waarbij in Duits land hier en daar zelfs enige sneeuw viel. Gistermorgen begon deze lucht over het Noorden van ons land te stromen. De zon slaag de er daar op vele plaatsen niet in de mist of laaghangende be wolking op te lossen, zodat de maximumtemperaturen niet hoger werden dan 3 graden. In het overige deel van het land scheen de zon volop en kon de tempe ratuur- nog oplopen tot omstreeks 11 graden. In de nacht van Vrij dag op Zaterdag vloeide de koude lucht echter verder naar het Zuid westen over het land uit, zodat ook daar de maximumtemperatu ren een aanzienlijke daling on dergaan. Verwacht mag worden, dat deze toestand met koude Oos telijke winden verscheidene da gen zal aanhouden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1