VERFPOT „Ei Pater Gerritsen sprak over veefokkerij Geruchten over stichting van een suikerfabriek Meningen zijn verdeeld over Bejaardentehuis Het uitbreidinsplan zal worden voorbereid NIEUWS BEHANG NIEUWE SUPER RANDENSNIJMACHINE ALLEEN IN ALKMAAR is u, L.T.B. Heiloo Gemeenteraad Warmenhnizen Kappers mogen tot 8 uur werken Gemeenteraad Wieringerwaard Gemeenteraad Sint Maarten Natuurlijk DE VERFPOT Laat 125 - Tel. 4793 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmii! Voor eerste hypotheek Nutsspaarbank Alkmaar verho i P""ina 4 Zaterdag 13 Maart 1954 HEILOO In een goed bezette zaal van de heer Admiraal hield de L.T.B. een ledenvergadering, speciaal voor de veehouders. De Voorzitter 'bracht naar vo ren,' dat het Bestuur van mening is om ook eens een feestvergade- ring'te organiseren en wel in het najaar. Daarna verleende dhr. Schuyt het woord aan de Z. E. Pater Gerritsen. Deze begon met de veehouders te adviseren lid te worden van de Fokvereniging. In zijn tech nisch goed gefundeerd betoog riep hij de veehouders op meer aandacht aan de fokkerij te gaan besteden. Wij hebben in Nederland, aldus spreker, twee Stamboekvereni gingen n.l. het Friese Stamboek en het Ned. Rundvee Stamboek. Het eerste omvat alleen de Prov. Friesland, het tweede de rest van de provincies. Hij liet de organisatie, het doel en de uitvoering van de werk zaamheden van de N.R.S. de revue passeren en liet op duide lijke wijze zien 'hoe men fokker moet worden en welke werkzaam heden men moet verrichten. Aan de hand van eigen ervaring liet de gewijde spreker zien, dat het zeer moeilijk is het vetper centage van de melk op te voe ren, door voeding. Alleen de er felijkheid is van doorslag geven de betekenis. Er zijn proeven genomen met 2 koeien, welke hetzelfde voeder kregen, de een gaf 6000 Liter de ander 4000 Li ter. Hij maande de veehouders aan voorzichtig te zijn met het kopen van Fries stamboekvee, omdat het Friese Stamboek als maatstaf neemt reclame, terwijl de N.R.S. meer op eerlijkheid gesteld is. Dat komt, omdat de Friese boer bij de droogstalperiode zijn koe afvoert van de controle terwijl deze maatregel door het N.R.S. niet wordt geaccepteerd en de controle in deze periode wel door loopt met het gevolg dat de cij fers van het Friese Stamboek enigszins geflatteerd zijn. De Friezen rekenen met kilogram men boter, terwijl het N.R.S. met kilogrammen melkvet rekent. Dit scheelt ca. 1/6 gedeelte. Vervolgens behandelde Pater Gerritsen wel het voornaamste element in de fokkerij, n.l. de keuze van de stier. Het Noordhollandse vee munt niet bepaald uit door sterkte. Het komt nogal eens voor dat de beste productie koeien aan t.b.c. ten onder gaan, tengevolge van zwakte. Het is dus van het allergrootste belang om met sterke stieren te fokken, en liefst lid te worden van de K.I. Hier toch heeft men keuze uit 'n stuk of acht van de beste dieren. Heeft men veel melk met laag vetgehalte, dan zal de boer een stier moeten heb ben met een hoog vetgehalte (afstamming) etc. Stille Omgang HEILOO Het Bestuur van de Stille Omgang deelt mede, dat de Omgang in Amsterdam dit jaar zal paats hebben in de nacht van 20 op 21 Maart a.s. De Ledenvergadering wordt gehouden op Maandag 15 Maart a.s. na het Lof in het NKJB- gebouw. Het Bestuur vertrouwt er op dat zeer velen naar Amsterdam zullen gaan om de Omgang mede te maken met de Pauselijke in tentie voor het Mariale jaar. Diefstal in gymnastiek lokaal HEILOO Vrijdagavond kwamen verschillende meisjes, die aan het trainen waren in ae gymnaouekioKaai aan ue Mai- levoortsdijk, tot de onaangename ontdekking, dat een dief zich had meester gemaakt van een aan tal portentonnaies, welke zich in de mantels bevonden. Direct werd aangifte gedaan bij de politie, die de zaak in on derzoek heeft. Het totale bedrag beloopt ongeveer dertig gulden. Jongensdorp Heiloo HEILOO Hedepa.' ~i 7 uur komt Rector Adank spreken over zijn Romereis met gemeur.-^ lichtbeelden in het NKJB-ge- bouw. Aangezien dit zeer interessant zal worden, worden alle jon gens uitgenodigd. Toegang gratis BERGEN ROOIT TALRIJKE BOMEN BERGEN In sommige smalle lanen worden de snel groeiende bomen zo rijkelijk met bladeren getooid dat nauwelijks de zon kan doordringen tot de huizen en tui nen, wat dan een belemmering gaat vormen om op gunstige basis gemeubileerd te verhuren. Daarom is de Burgem. Lovinck- laan, beplant met kastanje-bomen, op verzoek van de bewoners ge heel gerooid. Dit verwekte een storm van verontwaardiging on der de bewoners van de Wilhel- minalaan. Aangezien echter de huizen en tuinen van de Burg. Lovincklaan nu meer tot hun recht komen, hebben de bewo ners van de Wilhelminalaan hun standpunt gewijzigd en eveneens een verzoek gedaan aan B. en W. om ook daar de kastanje-bomen te rooien. Thans is men, eveneens op ver zoek van de bewoners, bezig om de Broekbeeklaan van de bomen te ontdoen, doch niet zonder eerst advies ingewonnen te hebben van deskundigen van het Staatsbos beheer. Eerst zal één zijde van de laan worden gerooid om de overgang niet te groot te doen zijn. De open plekken zullen wor den aangevuld met losse beplan ting van diverse soorten. Volgend jaar wordt de andere zijde ge rooid. Op met navolgbare wijze ging spreker diep op deze materie in. Tenslotte deed spreker het ver zoek aan de leden om de rund veestapel van de Abdij te komen bezichtigen, om het besprokene in de praktijk te toetsen. De aftredende leden, dhr. Korthouwer, Jb. Swart en P. Koppes werden allen herkozen en het was ongeveer half elf, dat de voorzitter op de gebruikelijke wijze de geanimeerde vergade ring sloot. Burgerlijke Stand OUDORP. Nicolaas L. P. z. v. P. Pronk en E H. Breg; Timon z. v. C. Nauta en G. van Wieren; Jaco'ba, d. v. J. Kalverboer en M. Koeman; Carolina B. d. v. G. Kroeke en L. Boon; Hermientje, d. v. B. Piersma en E. de Wit. Overleden: Klaas Peek 76 jaar, wedn. van G. Rol. Ondertrouwd: Nicolaas P. Buur te Amsterdam en Cornelia Buis man; Jan Rijks te Zaandam en Bavonia Blom; Bernardus de Jong te Ursem en Adriana Bleeker; Sjoerd Jeurink te Den Helder en Catharina E Wijnstekers. Gehuwd: Nicolaas Petrus Buur te Amsterdam en Cornelia Buis man; Jan Rijks te Zaandam en Bavonia Blom. Ingekomen personen: Cornelis R. de Moei van Alkmaar naar Kievitstraat 40. Wilhelmine Sle- picka van Alkmaar naar Heren weg 9. P. de Waal, van Alkmaar naar Frieseweg 90; Klaas Dolle man van Schoorl naar Ooievaar- straat 19; Cornelis J. Stam van Medemblik naar Noordervaart 136 Sophia M. Koning van Alkmaar naar Herenweg 18; Gerardus J. Meereboer van Alkmaar naar He renweg 81. Vertrokken personen: Nicolaas J. C, L. Idema naar Alkmaar (m. gezin); Wed. C. Janson-Tijsterman naar Alkmaar; Grietje Bas naar Zaandam; Roelof van der Wal, naar Alkmaar; Bavonia Blom e. v. J. Rijks naar Zaandam. Van kielplaat tot zeekasteel BERGEN. Dit is de titel van de culturele film die op Woens dag 17 Maart vertoond zal wor den voor de K.A.B. in de Rusten de Jager. De film laat zien de bouw van het machtige zeeschip, de „Oranje.", Vooraf een aantal goede kortere films. A.s. Zondag kunnen kaarten worden afgehaald aan het ge bouw St. Jan. Er zijn nog kaar ten beschikbaar voor de leden van de Jongemannenvereniging en de Jongerengemeenschap. De kosten bedragen slechts 50 ct. Klaverjast! rive TUITJENHORN Voor de kla- verjaswedstrijd, die de N.K.J.B. organiseerde, bestond grote be langstelling. Er waren 68 deelne mers. De uitslag was als volgt: le pr. Tinus Kruier en Wim Roo- zendaal, Tuitjenhorn; 2e pr. J. Entes en G. Entes, Tuitjenhorn; 3e pr. Wit en Plak, H.H. Waard; 4e pr. N. Kruier Gz. en S. Boon, Tuitjenhorn; 5e pr. D. Goudsblom en Jac. v. Schagen, Tuitjenhorn; marsenprijs Mooy en Limmen, H.H. Waard; troostprijs gebr. Groot H.H. Waard. Velen wensten een herhaling van een klaverjasdrive, want het is een mooie ontspanning. Bridgenieuws BURGERBRUG. De stand in de clubcompetitie na de Maandag gespeelde wedstrijden is als volgt geworden: A.-lijn: 1. P. BosmanP. Ott 58,57 2. fam. G. Appel 56,72; 3.' fam. J. P. Geensen 53,58; 4. Joh. G Bruin -A. Boll 53,38; 5. fam. Joh. C. Bruin 53,03; 6. W. Boontjes-T. Watertor 52,08; 7. J. de Groot-J. Eriks 51,50; 8. G. Visser-mej. Ans Bruin 50,81; 9. A. Veuger-J Da lenberg 50,58; 10. J. de Beurs-B. Schilder 50.00. B-Lijn: 1. fam. G. Rademaker 49,50%; 2 K. de Groot-P. Visser 48,81; 3. P. Blom-J. Visser 48,41; 4. P. Bregman-P. Nanne 46,83; 5- Z.E. H, Pastoor-S. Schilder 46,03; 6. A. v. d. Vlies-J. Vriesman 45,72; 7. J. Raven-J. Visser 44,98; 8. mevr. Ott-M Nanne 39,49. Voorzitter wekte alle leden op om Zaterdag 13 Maart mee te spelen voor de club om de Esqn- dambeker. De volgende clubdrive werd bepaald op 5 April a.s. W ARMENHUIZEN Vrijdag middag kwam de gemeenteraad van Warmenhuizen in openbare raadsvergadering bijeen, die slechts kort duurde. De raadsleden hadden namelijk zo goed als geen commentaar op de voorstellen van B. en W. Het belangrijkste besluit, dat de raad nam was een wijziging in enkele verordeningen van de winkelsluitingswet naar aanlei ding van opmerkingen van de Staatssecretaris van Economische Zaken. Het nieuwe ontwerp houdt in, dat kapperswinkels gedurende de wintermaanden (van October tot April) tot 20 uur geopend mo gen zijn. Na het sluitingsuur van de overige winkels mogen de kappers hun winkels echter alleen maar open houden voor het ver richten van kapperswerkzaam heden. Na het normale sluitings uur mag dus niet meer verkocht worden. De heer Roozendaal meende, dat dit onmogelijk door te voeren was (dat er na sluitings tijd niet meer verkocht zou wor den). De burgemeester beloofde echter, dat hier streng de hand aan zal worden gehouden. In verband met een besluit van de raad in de vorige vergadering werd aan de R.K. Meisjesschool een voorschot verleend van 6789.-, aan de R.K. Jongens school een voorschot van ƒ6460.- en aan de Geref. School een voor schot van 1938.-. Aan de R.K. Meisjesschool werd een voorschot verleend op de vergoeding van de beloning van een vakonderwij zeres. De begroting 1954 werd ge wijzigd voor de aankoop van een nieuwe cyclostyle en een nieuwe schrijfmachine. Aan C. W. Kemper werd een perceel bouwterrein verkocht in het uitbreidingsplan voor 4.80 per m2. In verband met de hoge kosten van controle door het cen traal bureau voor verificatie en- finantiële adviezen der Vereniging voor Ned. Gemeente werd de con- Bridgen ST. MAARTENSBRUG. Uit slag van de wekelijkse drive van de bridgeclub „St. Maartensvlot- brug." 1. J. Bakker-J. Schouten 38 p.; 2. mevr. Homan-G. Bakker 36'/, p.; 3. gebr. Dalenberg 36 p.; 4. fam. Dalenberg 34p.; 5. mej. D. v. d. Sluis-B. Dalenberg 34 p.: 6. mevr. Molenaar-mevr. Ooye- vaar 30 V« p.; 7. A. Witte-A. v. d. Sluis 26'/, p.; 8. J. Hanse-W. Ooyevaar 22 p. Zal Winkel wandelpad rijker worden? WINKEL Bij de op 16 Maart a.s. te houden raadsvergadering komt een voorstel van B. en W. aan de orde. om van de voorma lige trambaan een wandelpad aan te leggen. Men wil er een sintelpad van maken vanaf de Dorpstraat tot het veldwachterspad en tegelijk een bruggetje tussen trambaan en het veldwachterspad bouwen. Verder komen aan de orde een serie administratieve kwesties. Het raadslid P. Dekker heeft B. en W. voorgesteld de raadsver gaderingen voortaan 's middags te houden. Het college wil dan het presentiegeld verhogen van f4 tot f6 per vergadering. tröle op de ambtenaren ter secre tarie opgedragen aan de gemeen tesecretaris. Rondvraag De heer Achterbos informeerde of B. en W. iets bekend was over een plan tot stichting van een suikerfabriek in de kop van Nrd.- Holland. De burgemeester kon hier niets over meedelen, doch de heer Nannes verklaarde, dat er een plan schijnt te bestaan van polderboeren uit Anna Pau- lowna en Wieringermeer om een suikerfabriek op te richten. Hij meende echter, dat de suikerbie tenteelt voor deze streek niet lo nend is. De heer Hoogeboom meende, dat het hier slechts een loos gerucht betrof. Hierna werd de vergadering gesloten. Naar N.O. Polder WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoten, de heren G. Ver louw en W. Zenhorst kregen ieder een bedrijf in de N.O. Pol der toegewezen, ter grootte van ongeveer 11 H.A.. Geslaagd WIERINGERWERF. Onze plaatsgenoot, de heer - J. C. Th. Hoogenbosch, onderwijzer aan de Don Bosco-sehool alhier, slaagde dezer dagen voor het Godsdienst diploma B. Onderhands verkocht NW. NIEDORP Het woon huis van de heer Speets, staande aan de Winkelerweg is onder hands verkocht aan de heer R. Kuiper. Bouw huizen begonnen GRAFT Deze week is de fa. G. Slot Zn. te de Rijp aange vangen -met de bouw van drie woningwetwoningen voor reke ning van de gemeente Graft. Hoe wel het dorp de woningen reeds enige malen heeft „toegewezen" is van een officiële toekenning nog niets bekend. Pater Verhoekx komt WAARLAND Dinsdag 16 Maart a.s. des avonds half acht zal in het café van de heer G. Stoop door de KAB, afd. Waar land een jaarvergadering wor den gehouden, waarbij de Zeer Eerw. Pater Verhoekx uit Bergen een rede zal houden over het onderwerp „De zin van ons werk". Daar pater Verhoekx een zeer bekend spreker is, mag ver wacht worden dat alle KAB'ers uit het Oostelijk gedeelte van. Harenkarspel deze belangrijke bijeenkomst zullen bezoeken. V erkeerscursus DE RIJP A.s. Woensdag vindt de laatste lesavond van de verkeerscursus voor volwassenen in deze gemeente plaats. Uit de grote belangstelling is overdui delijk gebleken, dat deze cursus in een behoefte heeft voorzien. In verband hiermede is besloten een tweede cursus te organise ren, welke eveneens op Woens dagavond zal worden gehouden. Daar nog enkele plaatsen voor deze cursus open zijn, kunnen be langstellenden zich wenden tot de heren Postcommandanten der Rijkspolitie te de Rijp en West- Graftdijk INTERESSANTE LEZING VOOR BIGGENFOKKERS NIEUWE NIEDORP Met grote aandacht is de lezing, ge houden door Dr. de Bas over „Opfok, ziekten en voeding der biggen", gevolgd. Spr. wist op aangename wijze zijn indrukken uit spr.'s jaren lange praktijk als veearts en ad viseur in de veevoedersector weer te geven. De eerste vereiste voor het be halen van goede resultaten is wel het aanhouden van het beste fok- materiaal. Hiertegen wordt van wege de meerdere marktwaarde dezer dieren nog al eens gezon digd. Te weinig 'beseft men dat deze methode met een terugslag op de kwaliteit der dieren samen gaat. Groot is ook het percentage z.g. doodgeboren biggen. Het lands- gemiddelde ligt hiervan op pl.m. 25%. Zeer zeker zijn hieronder diertjes die voor het leven be houden kunnen blijven. Uitvoerig stond spr. stil bij de ziekten die kunnen optreden en de maatregelen die hiertegen ge troffen kunnen worden. Zo pas seerden varkenspest, 'biggengriep, slingerziekte, het zwart worden enz. de revue. De benodigde vitaminen zoals vitamine A. D 3 en B 12 werden zeer uitvoerig behandeld. Ook de mineralenpositie mag niet uit het oog worden verloren- Vooral de sporenelementen als ijzer, kobalt en koper zijn be langrijk. De eiwitverfaouding in het te verstrekken voer heeft grote betekenis. Zo snel mogelijk afmesten geeft bij de juiste voe- dermiddelen het zozeer voor de export gevraagde bacon. Wil ons land blijven concurreren met b.v. Denemarken dan zal zeer zeker naar maximum resultaten gegre pen dienen te worden. Binnenkort zullen verscherpte kwaliteitseisen gaan gelden, aldus spreker. Men moet dus zorgen, met zijn tijd mee te gaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. Ongeval tijdens gymnastiekles WINKEL Tijdens de licha melijke oefeningen aan de ULO- school te Winkel, had een der leerlingen Tiny van Zoonen uit Oude Nidorp het ongeluk van de ringen te vallen. Het kwam zo hard aan dat ze met een auto naar huis moest worden vervoerd. Een lichte hersenschudding werd geconstateerd. WIERINGERWAARD In de Vrijdagavond gehouden raadsver gadering van Wieringerwaard is de kwestie van het bejaardente huis weer een punt van lange discussies geweest. De discussies waren ontstaan door een voorstel van B. en W. om hulzen aan te kopen op de Molenweg in verband met de restauratie, modernisering en uitbreiding van het bestaande tehuis voor ouden van 'dagen in Wieringerwaard. Een kleine min derheid in de raad stemde even wel tegen dit voorstel, omdat het liever een nieuw bejaardentehuis aan de Noord Zijperweg tot stand zag komen. Na de liquidatie van de Coöp. Zuivelfabriek „De Volharding" en de daarbij behorende woningen kreeg de gemeente een voordelig aanbod om zich eigenares te ma ken van die woningen aan de Molenweg. Deze aankoop paste volkomen in het, bij B. en W. gerezen plan, om het bejaarden tehuis uit te breiden, aldus bur gemeester F. Kloeke. De kwestie van het bejaarden tehuis loopt al ongeveer zeven jaar en derhalve achtte de heer v. Zandwijk (P.v.d.A.) het wen selijk tot een meer definitief be sluit te komen. De eerste plannen waren te groots van opzet, doch een kleiner tehuis met een ca paciteit van ongeveer 25 bedden achtte spr. wenselijk. De uitbrei ding en modernisering van het bestaande tehuis brengt thans al 11.000 aan voorbereidende kos ten met zich mede, terwijl z.i. het huidige gebouw weinig toekomst muziek bood. De heer de Wit (V.V.D.) sloot zich bij de heer van Zandwijk aan. Wethouder Boekei (VVD) sug gereerde bij het bestaande tehuis een hofje te bouwen, hetgeen niet alleen een aardig gezicht is, maar ook met minder kosten gepaard gaat dan een nieuw tehuis, dat zijns inziens allerlei mogelijkhe den tot uitbreiding, ook in de verre toekomst, bood. Een capaci teit met 20 bedden achtte hij wel voldoende. De heer van Zandwijk be streed dit getal evenwel en sprak van 30 bedden. Gezien de aanvra gen bij andere tehuizen meende spreker, dat ook voor een even tueel nieuw tehuis in Wieringer waard voldoende belangstelling zou bestaan. De heer de Graaf (PvdA) zag gaarne, dat het College, zo de raad tot aankoop zou overgaan, binnen afzienbare tijd met defini tieve plannen op, tafel zou komen. De heer Rezelman (VVD) be nadrukte vooral de primitieve slaapgelegenheden. Als hierin zou worden voorzien behoefde het be staande tehuis naar zijn mening niet door een nieuw gebouw te worden vervangen De voorzitter achtte het wel belangrijk, dat tot aankoop zou worden overgegaan. Later kan men dan wel bezien of moderni sering alleen voldoende is of dat er een nieuw gebouw moet ko men. Indien het laatste het ge val is kan men altijd nog spreken over de plaats ervan. De aan koop van de woningen zal, aldus ST. MAARTEN De gemeen teraad van St. Maarten, Vrijdag middag in vergadering bijeen, heeft zich met algehele stemmen accoord verklaard met het voor stel van het College van B. en W. om een uitbreidingsplan te ontwerpen door de Provinciale Planologische Dienst, voor te be reiden. In voorbereiding zal ge nomen worden een plan in on derdelen voor de dorpen Sint Maarten en Valkkoog en 'n plan in hoofdzaak voor de gehele ge meente. In het eerstgenoemde plan zal de bestemming van de gronden, waarop in de eerstvolgende ja ren de bebouwing zich zal uit breiden, worden bepaald. In het tweede plan kan de gemeente raad, voor zover hij dat nodig oordeelt volstaan met aanwij zing van de bestemming in hoofdzaak, zonder nadere details te noemen. In antwoord op de betreffende vraag va,n de heer P. v.Schagen (KVP) deelde burgemeester J.P Korver mede, dat soortgelijke 'besluiten oolk reeds waren ge nomen in de jaren 1947 en 1948, doch dat beide keren niet bin nen een jaar, zoals in de Wo ningwet staat aangegeven, een definitief plan entworpen kon worden. Thans mug men even wel aannemen, dat binnen een Op grond van de brandweer wet stelde de Raad de verorde ning van organisatie en beheer van de gemeentelijke brandweer vast. Het voorstel, dat is ontwor pen door een commissie van des kundigen, is afges'cmd op de or ganisatie en het beheer van de vrijwillige brandweer. De Conor mandant van de brandweer, wiens advies door het college was ingewonnen, kon zich volko men met de verordening vereni gen. Aan 't bestuur van de R.K. Sdhool en het bestuur van school met de Bijbel werden voorschotten verleend op de ma teriële exploitatiekosten, resp. f 2100,— en f 2296 Aan de R.K. Stichting Gezinszorg te Oude Niedorp wend voor het jaar 1954 een subsidie verleend van 25 pet in de salariskosten van gediplo meerde gezinsverzorgsters en 20 pet in de salariskosten van de ongediplomeerde verzorgsters, overeenkomstig de voorschriften van het Ministerie van Maat schappelijk werk. De in de raadsvergadering van 9 Dec. 1953 vastgestelde gemeen schappelijke regeling inzake het bouw. en woningtoezicht en de Dienst van Gemeentewerken in de gemeenten Zijpe Callantsoog en St. Maarten, onderging enige kleine wijzigingen, zulks op last van Ged. Staten. De wijzigingen waren evenwel van onderge schikte aard en brengen geen jaar de plannen ter tafel zullen verandering in de bestaande re- komen. geling. GEMEENSCHAPPELIJK GASBEDRIJF LANGEDIJK In de Dins dagmiddag gehouden vergadering van het gemeenschappelijk gas- distributiebedrijf LangedijkSt. Pancras werd o.a. een exploitatie- overzicht gegeven over het jaar 1953. Hieruit bleek dat de positie aanzienlijk verbeterd was verge leken bij 1952. In 1953 werd 1.115.000 m3 gas verkocht, hetgeen 36.000 m3 minder was dan in 1952. Als oorzaak hiervan werd o.a. genoemd het zachte herfstweer. Het voorlopig geraamde verlies bedraagt f 6.430,17. Hierbij is re kening gehouden met een resti tutie aan de gemeenten van f 14.325,10. Zonder deze restitutie zou er dus een voordelig exploi tatie-saldo zijn van f7.894,93. Daar de gemeenten thans niet meer in het verlies behoeven bij te dra gen, is dit resultaat niet ongun stig te noemen. Het gasverlies, dat aanzienlijk minder was dan voorheen, kan ook als een gunstige factor wor den aangerekend. De liquidatierekening zal, na de definitieve overdracht van de ge bouwen aan de gemeente Lange dijk, een saldo aanwijzen van f 95,38. Medegedeeld werd nog dat de gehele fabrieksleiding werd afge schreven. de burgemeester, zeker geen fi nanciële nadelen met zich bren gen voor de gemeente. En hij achtte het ook belangrijk, dat er door de aankoop van deze wonin gen tevens een geschikte woning voor de wijkverpleegster zou vrij komen, temeer nog daar dit huis in de onmiddellijke nabijheid van het bejaardentehuis is gelegen. Het college van B. en W. streeft er naar, aldus spr. om de kosten voor het bejaardentehuis zo laag mogelijk te houden, opdat men in staat zal zijn een zo laag mo gelijke verpleegprijs aan te hou den. Met 5 stemmen vóór en twee tegen besloot de raad tot aankoop over te gaan. De raad trok een eerder geno men besluit, betreffende de aan koop van een zgn herbouwplicht in. Deze herbouwplicht zou wor den aangewend voor de bouw van een nieuwe ambtswoning voor de burgemeester. Het gemeentebe stuur van Schagen stelt zich evenwel op het standpunt, dat voor Schagen bestemde herbouw- plichten ter plaatse vervuld moe ten worden. Bij de aanvang van de verga dering had de burgemeester me degedeeld, dat in overleg met de voorzitter van de zuivelfabriek „De Volharding", de heer Ay, be sloten was de door de fabriek ver worven prijzen, trofeeën en diplo ma's een plaatsje te geven in het gemeentehuis van Wieringer waard Burgerlijke Stand PURMEREND Geboren: The- rese W.. dv M. de Jongh en H. E. W. Kaal; Adrianus R„ zv J. R. Schipper en A. de Waal. Getrouwd: Pieter J. Haars, oud 26 jaar en Antje Wijker, oud 23 jaar; Mattheus J. Groothuizen, oud 26 jaar en Antonia G. Rijken- berg, oud 21 jaar. Overleden: Maartje Schokker, oud 55 jaar, echtgenote van J. Veerman, te Edam; Hendrik Wals, oud 74 jaar, echtgenoot van J. Blees, te Ilpendam; Tjade Bak ker, oud 81 jaar, echtgenoot van A. Kooiman; Hendrik Honingh, oud 61 jaar; Jonkvrouw Maria W. J. H. Bowier, oud 73 jaar, echt genote van W. Banga. Zijper Damclub 'T ZAND De uitslagen van de in de laatste weken gespeelde wedstrijden (partijen) zijn: Slijikerman jr.Waiboer 02; Slijkerman sr.Blauboer 11; KoopmanLouwe 02; Louwe Koopman 02; BlaauboerLou we 11; v.d. Lindende Wit 02; KoopmanSlijikerman sr. 20; Hoedjesv.d. Linden 20; ide WitKoopman 20; Koop mande Wit 20; Blokker Koopman 11; WaiboerKooy 20; KooyWaiboer 02; Jim- minlkLouwe 02; Blaaulboer Hoedjes 20; v.d. LindenSlü- fcerurran jr. 02; HoedjesKoop man 02;' Hoedjes-Blokker 2—0 BlokkerHoedjes 20; v.d. Lin denBlokker 02; de Wit Blaauboer 20. Kruisjaswedstrijd 'T ZANÓ Van de 60 deel nemende paren aan de kruisjas wedstrijd op 6 Maart j.l. wisten de hierna volgende 13 paren zion van een prijs te verzekeren. 1. C.de WitL. Baltus 5113 pt. 2. Jb. Schilder en eohtg. 5020; 3. J'o BroersenAnt. Strooper 4999; 4. mevr. Hoedjeswed. P. Slij kerman 4950 5. D. SmitD. van Diepen 4877- 6. Harm. Dekker C, v.d. Linden 4682; 7. P. Slij kerman en edhtg. 4676; 8. Jb. v.d. FluitTh. van Diepen 4573 9. J. HartoglhG. Lenting 4558; 10 M. BiermanJ. Schouwvlieger 4542; 11 Anni v.d. FluitRiet v.d. Fluit 4517; 12. S. Klaver— L. Dignum 4482; 13. mej. C. Slij kermanP. Hmiberts 4455. Burgerlijke Stand AANA PAULOWNA Geboren Johanna G. M. d.v. G. v. d. Berg en K. Rosloot; Sapke d.v. J. Fled- derman en L. Braaksma; Anna M. W. d.v. C. Swiers en C. Rus tenburg; Simon P. z.v. S. Ruiter en M. Braam; Eleonora E. d.v. W. v. Eldik en A. Miero. Ondertrouwd: P. v. Duin en G. de Boer, Getrouwd: P. de Graaf en E. Schut; Brio Hueting en A. M. Duin. Overleden: G. v. d. Molen, 77 j. wed. van G. Kuiken. Egmonden gaan ter Stille Omgang EGMONDEN De drie Eg- monden gaan Zondag a.s. (mor gen) ter Stille Omgang in Am sterdam. Vorige jaren werd de reis gemaakt als onderdeel van de Kring Uitgeest per extra-trein. Daar vele deelnemers de voor keur geven aan de autobus, ten einde vroeger thuis te kunnen zijn, gaat de reis dit jaar, aan gesloten bij Heemskerk, per auto bus van firma Bak te Egmond- Binnen. Op de bijeenkomst op Donderdagavond j.l. in Rinnegom' meldden zich reeds pl.m. 80 deel nemers. Enkelen gaan per fiets, terwijl er ook dappere mannen waren, die heen en terug te voet gaan! De Egmonden komen niet slecht voor de dag, terwijl ver wacht kan worden, dat tengevol ge van de veranderde reiswijze, dit aantal volgende jaren nog zal toenemen. Iedere deelnemer ontving een foldertje, waarop de Pauselijke intenties door het Nederlandse Episcopaat in een herderlijk schrijven vastgelegd en in De cember 1953 bekend gemaakt, voor het Maria jaar, en waarop tevens de weg van de stille Om gang is aangegeven, benevens de gebedsintenties op verschillende plaatsen in Amsterdam. HET LEVEN VAN DR SCHAEPMAN WARMENHUIZEN Dezer dagen had in café Mosch de K.A.B.-vergadering plaats. Voor zitter J. Smit betreurde het, dat er zo weinig K.A.B.-leden de Stille Omgang hadden bezocht; spr. hoopte dat velen de a.s. be devaart naar Heiloo (16 Mei) zul len meemaken. Voor uitbreiding van het be stuur werden met algemene stem men gekozen de heer H. Kauff- man en Klaas Mosch Wz. De feestvergadering werd op een nog nader te bepalen datum in April vastgesteld. Hierna sprak de heer B. Machielsen voor een zeer aandachtig gehoor een rede over het leven van dr. Schaepman. Als kind had hij een grote liefde voor zijn moeder, hetgeen leidde tot een grote verering voor de Moeder Gods en voor de Moeder kerk. In 1867 werd hij tot pries ter gewijd. Hij toonde zich een man met een vérziende blik, zo wel op cultureel, maatschappelijk als politiek gebied. Hij was dan ook de meest verguisde priester, omdat hij streed voor de rechten van de minderen, voor de bijzon dere scholen en voor de sociale rechtvaardigheid. Ook de kinder arbeid in die dagen werd door hem met scherpe bewoordingen gelaakt. Spr. noemde dr Schaep man de grondlegger van de hui dige sociale voorzieningen. Ver der besprak spr. de K.V.P. en de K.N.P. Spr. noemde de K.N.P. een angstpartij, die bang is voor het programma van de K.V.P.. Voor zijn gloedvolle rede kreeg spr. een luid applaus. Propaganda-avond Ned. Blindenbond sint maartensbrug. Dat ook blinden in de maatschappij opgenomen kunnen en moeten worden is een zaak, die in brede kring belangstelling heeft. En gelukkig heeft deze gedachte steeds meer weerklank gevonden. Te constateren is dan ook, dat men er zich van bewust is, dat de blinden in het arbeidsproces moe ten wórden opgenomen, doch men stuit op een grote moeilijkheid: men weet niet hoe zich te gedra gen tegenover de blinde. En waarom weet men dat niet? Om de doodeenvoudige reden dat men de blinde ziet als een ge brekkige, die niet in staat is, ge lijk de ziende mens. zijn taak te volbrengen. Eerst als men weet waartoe de blinde in staat is, zal men zijn houding tegenover die groep van mensen kunnen bepa len. Teneinde hiertoe te geraken organiseert de Ned. Blindenbond alom in den lande propaganda- avonden, waarop de blinde laat zien, waartoe hij in staat is. Op deze avond, die Maandag 22 Mrt a.s. in zaal P. Kossen zal wor den gehouden wordt o.m. vertoond de nieuwe, indrukwekkende film „Eén van ons", vervaardigd naar de gelijknamige novelle' van de blinde schrijver Willem Kramer. De bekende blinde propagandist Joh. v. d.- Berg uit Den Haag zal spreken over hun leven en orga nisatie. Deze avond, waaraan het dameskoortje o.l.v. mevr. Bree- baart-v.d. Horst medewerking zal verlenen, mag door niemand ge mist worden. Het is een unieke gelegenheid met dit werk kennis te maken. Programma's, tevens bewijs van toegang, zijn reeds nu verkrijg baar bij de leden van het comité van voorbereiding: dr. W. van Slooten, ds. L. Blok, mevr. J. Jongejans-Kraak, Zuster Houter en de heer J. Leeuwen. IETS VAN DE I wordt op de Uw wringer defect? Wfj helpen direct! W a smachinehuis JAN STRUIJS Hoogstr. 8, Alkmaar Telefoon 2415 VOOR SLECHTS ENKELE CENTEN VAN DE. 7uii?if»vT ONTDAAN Tevens J. LANGENBERG Zn. - Zaadmarkt 30 - Telefoon 3120 Zo juist ontvangen onze gratis behangstalenboekjes zijn gelden beschikbaar op courante WOON- en WINKELHUIZEN, zo mede op landerijen. B i 11 Ij k e voorwaarden Nieuwesloot 50 Telefoon 3392 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIK 's GRAVE Europese La Naties voor rische produi dan 25 jaar groter is, gestegen e Ievensmiddeie De achteruitga aan een grool De bescheur terende land aan de 'bim heeft geleid onafhankelijikl voor vele een belemr voer van porterende wijze gaan de economise# specialisatie v< Hoemeer de 'genoegzaamhei des te meer prijzen, welke de binnenland den betaald door de expa productie toit steunen van sommige lanc het ontstaan schotten verö aantal geval! overschotten kocht, wann suibsidieerd, producten ai dan de op dende prijzen De uitvoer producten is weer een nieur protectie. De missie voor Eu zakelijk, dat protectiestelsels liseerd, opdat den de voorde genieten van satie op bepa duoten. Naar missie doet der de behoe ternatiönale de tegenwoordi en rageringspo bied van de middelen te stabiliteit te landbouwiprödui in landbouwprc In de studie nadruk gelegd voor de Europi de productivitei op deze wijze laging van van voedsel. Zuid- en Oost streefd worden van de opbren cultuurgrond, e; van de anbeidso de landbouw, de mening di moeilijk te ve zijn. De geïndu den van Ni staan voor ee: vraagstuk. Deze als gevolg van der wereldmarkt rische producten keus. of zij de bieden verkrijg levensmiddelen dan wel hun pro dergelijke invoei men. GOUDEN BROEDER BREDA, 12 Maai 9 Mei a.s. zal Br van de Congrega ders van St. Lou zijn gouden kloc Broeder Franc uit Laren, behaa ondierwij'zersacte noemd aan de Oudienbosdh. Enl werd hij overgep sendaal, waarna nesië vertrok. H c'iaal belast met de weeskinderen Teruggekeerd vond broeder Fra beidsterrein weei te Oud'enbosdh. hij in het onderi Alkmaar, Roosenc dam, om tenslotï Oudenfoosch tering is overste geweest maat van St Loi juvenaat te 'Oud* werd hfj overste te Roosendaal, leerlingen van hi ceum te Roosen broeder Franciscu internaat St. Tarri daal. D.W.O.W. leider fi WIERINGERMEI winterslaap ontwa eerste elftal van D een zware wedstrij ers krijgen n.l. be: K-S.V. Het belooft wedstrijd te word wel wij niet op de rekenen, rekenen onze jongens geen offer zullen worde ders van hun afdé De opstelling 1 Langerak, a. B. Sr Bun deren, m. P. Boogaard en P. Srr dam, W. Jansen, A Elfrrng en M. v. I De adsplranten tegen Wit Rood. meeft sinds de laa verandering onderi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 4