„Europese landbouwpolitiek is op de verkeerde weg Prov.Bond van veilingen vergaderde in Ikmaar A Heen maarnmens? Controle op de veiling moet soepel zijn Pater dr Pauwels O.P. over het Humanisme Het Landbouwschap, overheid voor en Vuilnisemmer als brandkast SOCIAAL-CARITATIEF WERK IN AARTSBISDOM len gaan Omgang ÏVEN YAN HAEPMAN ;anda-avomd ilindenbond Yasmachinehuis JAN STRUIJS Voor eerste hypotheek utsspaarbank Alkmaar Zaterdag 13 Maart 1954 Pagina 5 Uno-commissie pleit voor verhoging opbrengst per H.A. GOUDEN JUBILEUM BROEDER FRANCISCUS D.W.O.W. ontvangt leider K.S.Y. Bespreking van voorstellen voor jaarvergadering te Utrecht Tinovereenkomst Indonesië Verenigde Staten BEDRIJFSVERENIGING EEN AVOND VOOR DE BLTNDEN Dienst wijkverpleegster Politie arresteert slager in Ursem Tragisch ongeval De Gesellighe Dampkring neemt een groot initiatief TEXEL KRIJGT WATERLEIDING Nieuwe touringcar Belangstelling voor sanering De drie Eg- icmdag a.s. (mor- Omgang in Am- i jaren werd de ls onderdeel van st per extra-trein, nemers de voor de autobus, ten thuis te kunnen eis dit jaar, aan- snskerk, per auto- Bak te Egmond- bijeenkomst op i j.l. in Rinixegom' ;eds pl.m. 80 d-eel- n gaan per fiets, dappere mannen x en terug te voet inden komen niet dag, terwijl ver den, dat tengevol- anderde reiswijze, mde jaren nog zal imer ontving een •op de Pauselijke het Nederlandse een herderlijk gelegd en in De- bekend gemaakt, iajaar, en waarop van de stille Om even, benevens de op verschillende ïsterdam. rtZEN Dezer café Mosch de ring plaats. Voor- betreurde het, dat K.A.B.-leden de hadden bezocht; t velen de a.s. be- [eiloo (16 Mei) zul- .ding van het be- net algemene stem de heer H. Kauff- Mosch Wz. De ig werd op een nog Len datum in April Hierna sprak de eisen voor een zeer ïoor een rede over n dr. Schaepman. hij een grote liefde der, hetgeen leidde verering voor de =n voor de Moeder- werd hij tot pries- ij toonde zich een vérziende blik, zo- »el, maatschappelijk xbied. Hij was dan verguisde priester, ed voor de rechten :en, voor de bijzon en voor de sociale lid. Ook de kinder dagen werd door erpe bewoordingen noemde dr Schaep- .legger van de hui- voorzieningen. Ver-- pr. de K.V.P. en de noemde de K.N.P. ij, die bang is voor na van de K.V.P.. edvolle rede kreeg applaus. TENSBRUG. Dat in de maatschappij sunnen en moeten zaak, die in brede 'stelling heeft. En eft deze gedachte veerklank gevonden, en is dan ook, dat an bewust is, dat de t arbeidsproces moe- pgenomen, doch men grote moeilijkheid: 4 hoe zich te gedra- er de blinde. En men dat niet? Om oudige reden dat de ziet als een ge niet in staat is, ge- i mens. zijn taak te Eerst als men weet linde in staat is, zal uding tegenover die lensen kunnen bepa- i hiertoe te geraken le Ned Blindenbond lande propaganda- d.6 blinde laat hij in staat is. ond, die Maandag 22 il P. Kossen zal wor- wordt o.m. vertoond ndrukwekkende film s", vervaardigd naar lige novelle' van de ver Willem Kramer, blinde propagandist irg uit Den Haag zal hun leven en orga- avond, waaraan het i o.l.v. mevr. Bree- irst medewerking zal ig door niemand ge- Het is een unieke met dit werk kennis a's, tevens bewijs van reeds nu verkrijg- eden van het comité liding: dr. W. van L. Blok, mevr. J. raak, Zuster Houter Leeuwen. Uw wringer defect? Wij helpen direct! oogstr. 8, Alkmaar Telefoon 2415 I11IIIII1IIII111II11I11IIIIIIIIIIH! n gelden beschikbaar courante WOON- en [NKELHUIZEN, zo- >de op landerijen. 11 ij k e voorwaarden Nieuwesloot 50 Telefoon 3392 IIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIUIIIIIIIUII' 's GRAVENHAGE, 11 Maart In een nieuwe studie over de Europese Landbouw vestigt de economische commissie der Verenigde Naties voor Europa er de aandacht op, dat de exporthandel in agra rische producten van de Europese landen thans aanzienlijk kleiner is dan 25 jaar geleden, niettegenstaande de Europese bevolking thans groter is, de levensstandaard in een groot gedeelte van Europa is gestegen en de internationale transportmogelijkheden, vooral voor levensmiddelen, die aan bederf onderhevig zijn, groter geworden. De achteruitgang is volgens de commissie grotendeels toe te schrijven aan een groot aantal maatregelen, die de handel beperken. De bescherming, die in impor terende landen wordt gegeven aan de binnenlandse productie, heeft geleid tot een streven naar onafhankelijkheid van invoer voor vele producten. Dit vormt een belemmering voor de uit voer van de traditionele ex porterende landen en op deze wijze gaan voor geheel Europa de economische voordellen van specialisatie verloren. Hoemeer de nagestreefde zelf genoegzaamheid wordt genaderd, des te meer beperken de hoge prijzen, welke voor de bescherm de binnenlandse productie wor den betaald, het verbruik, waar door de expansie der landbouw productie tot staan komt. Het steunen van de prijzen, dat in sommige landen -geschiedt, heeft het ontstaan van uitvoerover- sch-otten veroorzaakt en in een aantal gevallen kunnen deze overschotten alleen worden ver kocht, wanneer zij worden ge subsidieerd, daar de prijzen der producten aanzienlijk hoger zijn dan de op de wereldmarkt -gel dende prijzen. De uitvoer van gesubsidieerde ■producten is voor andere landen weer een nieuwe aanleidin" voor protectie. De economische com missie voor Europa acht 't nood zakelijk, dat de verschillende protectiestelsels worden gerationa liseerd, opdat alle Europese lan den -de voordelen zullen kunnen genieten van regionale speciali satie op bepaalde landbouwpro ducten. Naar de mening der com missie doet zich steeds dringen der de behoefte gevoelen aan in ternationale beraadslaging over de tegenwoordige ontwikkelingen en regeringspotitiek op het ge bied van de landbouw teneinde middelen te vinden om grotere stabiliteit te scheppen voor de landbouwproductie en d-e handel in -landbouwproducten. Productiekosten. In de studie wordt voorts -de nadruk gelegd op de noodzaak voor de Europese -landbouw om de productiviteit te -verhogen en op deze wijze te komen tot ver laging van de productiekosten van voedsel. In alle landen van Zuid- en Oost-Europa moet ge streefd worden naar verhoging van de opbrengst per eenheid cultuurgrond, en naar verhoging van de arbeidsproductiviteit in de landbouw, een doel, dat naar de mening der commissie zeer moeilijk te verwezenlijken zal zijn. De geïndustrialiseerde lan den van Noord-West-Europa staan voor een geheel ander vraagstuk. Deze land-en zien zich als gevolg van de recente -daling der wereldmarktprijzen van agra rische producten gesteld voor de keus. of zij de in overzeese ge bieden verkrijgbare goedkopere levensmiddelen zullen importeren dan wel hun producten tegen een dergelijke invoer zullen bescher men. BREDA, 12 Maart (KNP) Op 9 Mei a.s. zal Broeder Franc'iscus van de Congregatie van de Broe ders van St. Louis te Roosendaal zijn gouden kloosterfeest vieren. Broeder Franciscus, geboortig uit Laren, behaalde in 1908 zijn onderwijzersacte en werd be noemd aan d-e jongensschool te Oudenbosch. Enlkeie jaren later werd hij overgeplaatst naar Roo sendaal, waarna hij naar Indo nesië vertrok. Hier was hij spe ciaal belast met het werk onder de weeskinderen. Teruggekeerd uit Indonesië vond broeder Franciscus zijn ar beidsterrein weer op St. Louis te Oudenfoosoh. Vervolgens heeft hij in het onderwijs gewerkt te Alkmaar, Roosendaal en Amster dam, om tenslotte weer naar Oudenbosch terug te keren. Hij is overste geweest van het inter naat van St. Louis en van het juvenaat te Oudenbosch. Later werd hij overste van St. Marie te Roosendaal, internaat voor leerlingen van het Norbertusly- ceu-m te Roosendaal. Thans is broeder Franciscus leider van 't internaat St. Tarcisius te Roosen daal. WIERIN GERMEER Uit de winterslaap ontwaakt, wacht het eerste elftal van D.W.O.W. Zondag een zware wedstrijd. De D.W.O.W. ers krijgen n.l. bezoek van leider K.S.V. Het belooft een spannende wedstrijd te worden, want, hoe wel wij niet op de p-unten durven rekenen, re-kenen wij er op, dat onze jongens geen willoos slacht offer zullen worden van de lei ders van hun afdeling. De opstelling luidt: d. M. v. Langerak, a. B. Smit en Jos van Bunderen, m. P. Brattinga, G. Boogaard en P. Smit; v. A. Weg- ®am, W. Jansen, Ad. Bogers, Th. Elfring en M. v. Beekveld. De adspiranten spelen „thuis" tegen Wit Rood. De opstelling heeft sinds de laatste keer geen verandering ondergaan. Een van de hinderpalen, die verhoging van de produoti-viteit in de landbouw in de weg staan is het feit, dat millioenen kleine boerderijen te klein zijn om een gezin op productieve wijze werk te verschaffen. In alle delen van West-Europa, behalve in Enge land en Denemarken, verbergt dit -grote aantal 'kleine boerde rijen een overschot aan arbeids krachten. Er bestaat dus 'n struc tureel overschot aan arbeids krachten, dat een zware belas ting vormt van de Europese land- bouw-economie. Bijzonder ernstig is het overschot aan arbeids krachten in Zuid-Europa. Een andere omstandigheid, die verho ging van de productiviteit ver hindert. is -de onderverdeling van de grond van landbouwbedrijven in een te groot aantal verkave lingen. Volgens de commissie moet een derde van de "Europese landbouw grond worden herverkaveld, wil men de voordelen der moderne productie-methoden ten volle kunnen genieten. Een andere omstandigheid, die van invloed is op de productiviteit, is de ont wikkeling der producenten. Onderzoekingen hebben uitge wezen, dat er een nauw verband bestaat tussen de ontwikkeling van de landbouwer en zijn inko men. Bijna overal bestaat grote behoefte aan verbetering van de efficiëncy van de belangrijkste productiefactor, -de producent zelf Verhoging van de productivi teit van -de -grond en de arbeids krachten -kan het best worden bereikt door verhoging van de productie va-n veeteeitproducten en van groenten en fruit. De pro ductie van veeteeltproducten stijgt thans met ongeveer 1 a 2 pet per jaar. Hiervoor is een stij ging nodig van het reële inkomen per hoofd van de bevolking met ca. 4 pet 'bij onveranderde prij zen. Een dergelijke stijging is echter de laatste jaren niet be reikt, en dit verklaart de moei lijkheden, die de afzet van vee- teel tprod-ucten ondervindt. De commissie beveelt voorts aan. dat in Noord-West en Zuid- Europa meer geld wordt besteed voor de technische opleiding van arbeidskrachten voor de land bouw. In Zuid-Europa hangt de vooruit-gang voorts groten-deels af van een versnelde uitvoering van bevloeiingswerken. ALKMAAR Donderdagmor gen kwam de Provinciale Bond van Veilingen in Noord-Holland in Alkmaar in een vergadering bijeen ter bespreking van de be stuursvoorstellen, die gedaan zul len worden op de algemene jaar vergadering der vereniging „Het Centraal Bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland", welke jaarvergadering gehouden zal worden op Donderdag 25 Maart te Utrecht. De vergadering stond onder lei ding van de voorzitter, de heer J. P. Nijssen, terwijl de bestuurs voorstellen werden toegelicht door de heer M. P-rins van het bestuur van het Centraal Bureau. Op het eerste bestuursvoorstel, betreffende het besluit om 0.7 precent te heffen over de bruto opbrengst der voor iedere aan voerder via een veiling verkochte producten over het tijdvak van 1 April '54-31 Maart '55 en de opbrengst van deze heffing te storten in het afzetfonds, werd door de vergadering geen com mentaar gegeven. Het tweede bestuursvoorstel, waarin wordt voorgesteld bij het vaststellen der minimumprijzen zoveel mogelijk rekening te hou den met de eventuele verhoging der productiekosten, was aanlei ding tot een uitvoerig debat. In de toelichting op dit voorstel werd namelijk gesteld, dat de wilde er zelfs bij de Justitie op aandringen om overtredingen zeer streng te straffen. Over het vierde bestuursvoor stel betreffende de regeling van de arbeid in de land- en tuin bouw had de vergadering niets te zeggen. In de rondvraag kwam de ex port (onder meer van sluitkool) naar Oost-Duitsland nog-ter spra ke. Verschillende sprekers vroe gen of het niet mogelijk was, dat de Regering deze export hielp bevorderen. De heer Prins deelde mee, dat allereerst goedkeuring van Oost-Duitsland nodig is en dat deze goedkeuring steeds niet is. ALKMAAR Diep in de ziel van onkerkelijken sluimert iets van vroegere religiositeit. Het geloof van eeuwen heeft iets nagelaten. Is het heimwee? Verlangen naar een verloren gegaan, kostbaar bezit? Het humanisme, tehuis voor geestelijk-daklozen, tracht het verlangen van de onkerkelijke mens te bevredigen, door een positief levens ideaal te zoeken. Een levensbeschouwing, een levensbevrediging, door te helpen, te steunen en te dienen. Het wil goede mensen vormen, maar zonder God. Voor de motorordonnansen van het Zweedse leger is een nieuwe uniform ontworpen, welke bestaat uit een motor- jas en een zware leren broek. Het voorpand van de jas is uit één stuk gemaakt en sluit aan de rechterzijde op een wijze, die zowel tocht als het inlopen van regenwater voor komt. De jas is verder voor zien van een grote zak voor het opbergen van kaarten. De valhelm op de foto is van het „Cromwell-type"deze is ech ter door het leger nog niet als behorende bij het uniform ge accepteerd. De proefnemingen zullen moeten uitwijzen of de helm deugdelijk is. WASHINGTON, 12 Maart De Indonesische ambassadeur al hier heeft heden medegedeeld, dat de Verenigde Staten zich be leid hebben verklaard 18 duizend tot 20 duizend ton tin van Indo nesië aan te kopen binnen de eerstkomende 12 maanden. De prijs voor het tin zal worden ge- -1 'basseerd op de marktgemiddel- er nog den te New York. In de grote zaal van hotel Vic tory werd op de ontwikkeiings- avond voor Katholieke Jongeren, onder de titel: „Alleen maar een goed mens?" een inleiding gehou den door de z.e. pater dr C. F. Pauwels O.P. over het Humanis me, zoals dat zich in onze dagen in Nederland voordoet. Het Humanisme, aldus spreker, is een geest, een sfeer, die in onze huidige samenleving tot uit drukking komt. Het is over de gehele wereld verspreid, in de Unesco is het gevaarlijk merk baar. Er gaan stemmen on, die er op aandringen, dat de Katholie ken zich meer moeten laten gel den in de Unesco. Wat is de oorzaak van het ont staan van het Humanisme? Daar is op de eerste plaats het pro bleem van de groeiende onker kelijkheid. Het aantal dergenen, dat los van de Kerk staat, dat zich van de Kerk afwendt, is angstwekkend groeiend. Bij de in 1947 gehouden volks telling gaf 17 van de bevolking te kennen, tot geen enkel kerk genootschap te behoren. Vooral de Zaanstreek is onkerkelijk, daar was het percentage 50. In Amsterdam bedroeg het 45, ter wijl deze cijfers stijgende zijn. Het werkelijk aantal onkerke lijken is thans, volgens spreker, misschien 30 der bevolking. De sociale factor is van grote invloed. Helaas hebben de Ka tholieken zich veel te lang af zijdig gehouden van de sociale problemen, die lange tijd zo drin gend om verbetering vroegen. De grote massa vereenzelfdigde de Kerk met het kapitalisme, men beschuldigde haar ervan het kapitaal te dienen en zich niet te bekommeren over het lot der arbeiders, die gebukt gingen on der moeilijke levensomstandig heden. Het gevolg was, afkeer van de Kerk, ressentiment en haat. Met hen, die de Kerk haten, aldus o NRD. SCHARWOUDE Voor zitter Duij-ves opende Donderdag- avond de vergadering van de hoogte van de heffingen steeds L.T.B. met een -woord van wei- zodanig gekozen zal worden, dat kom aan -de vele leden -en de verwacht kan worden, dat de di verse fondsen minstens „self supporting* blijven. Onder meer de vertegenwoordigers van de Noorder Markt Bond hadden be zwaar tegen een eventuele ver hoging van de heffingen. Zij stel den voor, om als de heffingen niet voldoende zijn, steun van de Overheid te vragen, om de fond sen op peil te houden. De heer Prins stelde hier tegenover, dat men er van uit moet gaan, dat het bedrijfsleven zo lang moge lijk zich zelf blijft helpen en Overheidssteun, die ook inmen ging van de Overheid meebrengt, vermijden. Verschillende afge vaardigden vreesden echter, dat de stand van de fondsen door slaggevend zal zijn bij de bepa ling van de heffingen en van de minimumprijzen en stelden voor, dat het bestuur van het Centraal Bureau zich ernstig zal beraden, om de fondsen met andere mid delen te steunen. Naar aanleiding van het twee de voorstel kwam eveneens ter sprake, dat het een slechte re clame is, als de doorgedraaide producten steeds langs de weg te recht komen of- nog erger op onderhandse wijze verkocht wor den. De heer Prins deelde mee, dat men proeven neemt met een machine, die de doorgedraaide producten zodanig vernietigd, dat het pulp dat ontstaat nog goed te gebruiken is (o.m. ais vee voeder). Naar aanleiding van de klacht van de speculatieve fabrikanten van zuurkool, d-at zij bij de aan koop van witte kool geen gelijke voorwaarden hebben als de cocip. fabrieken, deelde de heer Prins mee, dat de Minister nu de ver eniging voor de keus gesteld heeft een regeling te treffen, zo dat deze verschillen geannuleerd worden, ofwel te riskeren dat aan de speculatieve fabrikanten van zuurkool teeltvergunningen ver strekt worden. Het bestuur wil de nu de miini-mumprijsregeling voor witte kool in de herfst op heffen. Na enig debat kon de vergadering zich hiermee vereni gen. In het derde bestuursvoorstel wil men de vergadering doen be sluiten: de Minister te vragen stappen te ondernemen om te ko men tot een zo doeltreffend mo gelijke controle op de naleving van de teeltregeling voor de tuin bouw. Met dit voorstel ging de vergadering graag accoord. Men spreker Mr. Vermeulen. Bonds- secretaris. De Voorzitter wees er op dat de grootste nood in het tuindersbedrijf zou kunnen wor den opgevangen door een steun regeling. Hierover is uit de aard van de zaak nog niet veel te zeg gen, omdat het einde van h-et seizoen afgewacht moest worden. Wel staat nu reeds vast dat een eventuele steunregeling zal wor den gegeven als toeslag op het product. Als oorzaken van de slechte gang van zaken noemde spr. de ontzaglijk grote kooloogst, niet alleen hier maar ook in Duitsland, de hoge invoerrechten en de invoerbelemmeringen waardoor Duitsland nog niet aan onze markt was. Bondssecreta-ris Mr. Vermeulen sprak over de P.B.O. Dezer dagen is het K.B. afgekondigd waarbij het Landbouwschap werd in gesteld. Dit Landbouwschap is de overheid voor -de boeren, -tuinders en kwekers. Een van -de eerste maatregelen van dit Landbouw schap zal zijn de instelling van 'n heffing. De aangeslotenen zul len verplicht zijn om deze heffing ■te -betalen. Deze bedrijfsoverheid zal worden aangewezen door de standsorganisaties en voor de helft bestaan uit ondernemers en voor de andere helft uit werkne mers. Het bestuur van het land bouwschap is het toporgaan waaronder afdelingen zullen wor den gevormd (o.m. voor Akker bouw, Tuinbouw en Sierteelt). Het Landbouwschap za.1 geen vei ligheidsklep zijn voor alle kwalen maar een steunpunt meer om onze belangen veilig -te stellen. Het Landbouwschap zal advies geven en regels kunnen scheppen welke uitgevoerd moeten worden. Verder zal het bedrijfschap zich bezig houden met sociale regelin gen. Op 1 Jan. 1955 zal het be stuur gevormd zijn. Spr. riep allen op om via de organisatie hun invloed uit te oefenen op dit bedrijfschap en hierin -hun ver trouwensmensen te kiezen. Teeltvergunning voor Bloembollen? Voorzitter Dui.jves wees op de moeilijkheden -bij de koolbouw en vreesde -dat in de komende jaren ingekrompen moest worden. Wat moeten onze mensen dan gaan verbouwen? Spr. vroeg of het nu niet mogelijk was dat men hier teeltvergunning voor bloembollen kon krijgen, speciaal voor de jonge tuinders. Mr. Vermeulen zegde toe dat hij dit streven met kracht zou verdedigen hij de desbetreffende organisaties. Voorts oordeelde spr. het wenselijk dat de jonge tuin ders -persoonlijk en ook via de or ganisatie 'n verzoek zouden rich ten tot de Sierteeltcentrale om teeltvergunning te krijgen. Voorstellen alg. verg. Noordermarktbond De heer Jn. v. Kleef Jnz. stelde voor om op het' laadterrein een weegbrug aan -te laten brengen ten gerieve van de aanvoerders per as. Een desbetreffend voorstel om de mogelijkheid en de kosten hiervan te onderzoeken zal wor den ingediend. Als afgevaardigden naar de al gemene vergadering van de N.M.B. werden gekozen de 'heren Jn. v. Kleef Jnz., Jac. Kramer, D. Langedij-k, Ant. van Kleef Jnz. en Fr. Bekker. Reserve w-erd de heer Ant. Bruijn Dz. Witte kool De heer Ant. v. Kleef Jr. wees op de witte kool debacle in de afgelopen zomer. Spr. vroeg of er nog iets 'bekend was voor de ko mende zomer? Voorzitter antwoordde dat er komende zomer geen witte kool regeling meer zal zijn (dus geen minimumprijs en geen heffing). De zuurkoolfabrikanten krijgen echter geen vergunning voor de verbouw van witte kool. De heer G. Koopman was niet tevreden over de gang van zaken bij de export voor de Amerika nen. De controle wordt te ver doorgevoerd. Er waren trouwens meer klachten over de strenge controle 'b.v. ook wat uien betreft. De controle moet soepel zijn, meende men over het algemeen. HEERHUGOWAARD Dezer dagen vergaderde in zaal Schut aan 't Kruis alhier de bedrijfs vereniging „Heerhugowaard e.o.". In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer P. Blauw, er zijn grote teleurstelling over uit dat, vermoedelijk tengevolge van het bijzonder mooie weer, de op komst' niet groter was. Er is al sinds enige tijd niet vergaderd, wat verband houdt met het pro bleem „tuinbouw" in de vereni ging. Er wordt nog steeds gepro beerd een tuinbouwassistent bij de vereniging te krijgen, waar door dat gedeelte van het werk beter tot zijn recht kan komen. Nu is er weer enig lichtpunt dat een en ander' -voor elkaar kan komen, waardoor de vereniging tot nieuwe bloei zal geraken. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, de he ren Rooker en Speets met alge mene stemmen herkozen. Hierna kreeg ir. Rinse-ma, di recteur van de R.L.W.S. te Scha- gen gelegenheid zijn lezing te houden over „Bemesting en Spo renelementen". Op voortreffelijke wijze en met duidelijke afbeel dingen toegelicht schetste spreker het grondonderzoek en de stand hiervan voor Heerhugowaard. De bemesting wordt vaak gebaseerd op praktijk-ervaring, dodh is dan vaak niet betrouwbaar. Ook houdt men veel rekening met de ont- trekkingscijfers, hetgeen ook fout is. Het rendement is nooit 100% voor een gegeven meststof wat afhangt van slechte of goede grond. Er moet een gepast ge bruik gemaakt worden van de voorraden, die in de bodem voor komen. Deze moeten productief worden gemaakt, waardoor geld bespaard zal worden, aldus spre ker. Om inzicht te krijgen in de grondtoestand is onderzoek nood zakelijk. Tevens blijkt dat bij een hoog cijfer, dit wel eens nadelig werkt op de opnam-e van sporen elementen, b.v. bij hoog kali min der goede opname van magnesi um. Voorts deelde snreker mee, dat men zich over het algemeen niet onrustig behoeft te maken over de sporenelementen. Overal leest men over deze wondermid delen. Het wordt vaak als recla me gebruikt. In onze streken komt men maar één gebrek tegen en wel het mangaangebrek, en op het grasland een zeer gering percentage kopergebrek. Men doet hier alleen iets aan als men het gebrek ziet optreden. Na deze lezing werd een geani meerde na-bespreking gehouden. HEERHUGOWAARD Mor gen, 14 Maart, zal er in zaal v.d. Heijligeniberg een propaganda- avond worden geh-.uden ten bate - van de R.K. Blindenzorg voor de Op de vuilnisbelt van de stad - -blinden van Noord-Holland We Nijmege-n is door de vuilnisso-r- k;Url,nen deze avond in ieders be- teerders een geldkistje gevonden, langstelling aanbevelen. De R.K. Het bevatte f 3700 aan geld, een Rederijkerskamer „Alberdingk spaarbankboekje en enige waar- nhijm" uit Haarlem zal op deze depa-pieren en aan de handdaar- avond belangeloos een uitvoe- van was de eigenaar spoedig ge vonden. Deze verklaarde dat hij, toen hij een avond was uitge gaan en zijn woning onbeheerd moest achterlaten, het geldkistje veiligheidshalve in de vuilnis emmer had gedeponeerd. Des morgens had hij echter vergeten het er weer uit te halen. Hij had zijn verlies nog niet bemerkt toen de politie aan zijn deur kwam. ring geven van het toneelstuk in drie bedrijven „De parochie van Eikendondk", een zeer geschikt stuik voor onze tijd. De blinde voorzitter van de Nederlandse Blindenbond „St. Odilla" zal op deze avond bovendien een uit eenzetting geven over het leven van de blinden. Het belooft niet alleen een plezierige, maar ook een interessante avond te wor den. spreker, kan in sommige geval len iets t-e bereiken zijn. Haat kan een vorm van liefde zijn, zij het teleurgestelde liefde. Anders is met hen, die onverschillig staan tegenover alles, wat Kerk en kerkelijkheid betreft. Het is niet juist, om op de groep van onkerkelijken laatdunkend neer te zien. Dit is niet de juiste hou ding, vooral niet van ons katho lieken, die niet kunnen geloven in het realisme en idealisme der onkerkelijken, omdat wij in het katholieke geloof de bron vinden van alles, wat de mens in zijn leven nodig heeft. Bij vele on kerkelijken breekt iets door van een goed ideaal. Dit is ook het kenmerk van het moderne, actu ele Humanisme. Men verlangt er naar, een „goed mens" te zijn. Vooral bij de intellectuelen is dit streven merkbaar. Spr. betoogde, dat het ware hu manisme alleen christelijk kan zijn. Een christenhumanist was -de grote Thomas Morus. Een mens die open stond voor alles, wat de wereld te bieden heeft. Elk terrein van de mens had zijn belangstelling. Hij was diep ge lovig en heeft zijn leven gelaten uit eerbied voor het eigen ge weten. Men kan, als katholiek, zijn leven naar twee richtingen uit bouwen. 1. Trachten naar een zo vol maakt mogelijk bovennatuurlijk leven, voortdurende omgang met God. Een leven van ontberingen en onthechtingen. 2. Maar men kan ook open staan voor het leven in alle vof- men. waarin het zich voordoet, men kan aan alles meedoen en volop genieten, maar daarbij te vens beseffen, dat er iets hogers, iets mooiers is. De wereld behoeft men niet te vrezen, wij helpen mee opbou wen, wetend dat het leven een gave Gods is. Het Humanisme wil zich uit sluitend laten leiden door het verstand, het gelooft- niet in de Openbaring, het sluit zich voor de Godsgedachte. Maar elk mens, ook de humanist, gaat gebukt on der de gevolgen der erfzonde. Als men alleen zijn verstand volgt, loopt het'mis. Keert men zich af van de Kerk, van de prediking dan wordt het mensenideaal ver wrongen en komt men tot fouten en vergissingen. De meest karakteristieke groep onder de humanisten heeft het Humanistisch Verbond gevormd. Hierin wordt gezocht naar een positief ideaal. Het wil een gees telijk tehuis zijn. het wil de sa menleving dienen. Het Verbond heeft begaafde, ontwikkelde, ook militante, leden en wil optreden in het openbare leven. Het is een zeer gedecideerde tegenstander. Zij, de humanisten, dienen zich aan met offervaardigheid en ide alisme en willen zich ook inzet ten voor de militairen, de ge vangenen en de a-socialen. Wij katholieken zijn op elk ge bied georganiseerd maar wie be reiken wij? Alleen katholieken! En dit nu is een tekort van ons. Er is hulp op elk gebied, maar wie onzer zorgt voor de onkerke lijken? Dit is een vacuum. Het communisme is in ons land land niet gevaarlijk, omdat het te radicaal is. Doch het Humanis me is een geestelijk gevaar, dat niet zonder meer kan worden voorbijgegaan. Katholieken, weest ieder in eigen omgeving, en jegens allen met wie ge in aanraking komt, het toonbeeld van een waarachtig christelijk humanist, aldus be sloot pater Pauwels. Zijn hoogst interessante en klare uiteenzetting had de onver deelde aandacht van de aanwezi gen. die een dankbaar gebruik maakten van de gelegenheid tot vragen stellen. De thuisblijvers hebben een prachtige avond gemist. DE RIJP A.s. Zondag 14 Maart, zal de wijkverpleegster, Zr. N. A. Borst te Grootschermer (tel. K 2997-389) voor spoedge vallen in de gemeenten de Rijp, Graft, Zuid- en Noord-Schermer, Schermerhorn en Oterleek be reikbaar zijn. Verdacht van brand stichting De rijkspolitie heeft de slager F. K. uit Ursem, wiens slagerij eergisteren grotendeels is afge brand. verdacht van brandstich ting gearresteerd en ingesloten. De politie zet het onderzoek voort. Vierjarig jongetje door melkauto overrreden ALKMAAR. Gistermorgen om ongeveer kwart voor elf heeft op de Wognuinse Buurt nabij de Bergerweg een tragisch ongeval plaats gevonden, dat liet leven heeft gekost van het vierjarig jongetje Sijm. Er stond op de Wognumsche Buurt een melkauto geparkeerd, die aan een zijde voorzien is van kettingen. Het jongetje was daar op aan het schommelen gegaan. De chauffeur van de vrachtwa gen merkte daar niets van en reed weg in de richting van de Bergerweg. Het kind viel en werd door een der achterwielen over reden. De chauffeur, die van het ongeval niets had bemerkt, reed aanvankelijk door, maar werd door het roepen van omstanders gewaarschuwd en stopte toen bij de overweg. Het kind werd naar lxet ziekenhuis vervoerd, waar men de dood moest constateren. Het kind woonde op Bergerweg 52. PURMEREND. De Purme- render Pijprokersclub ..De Gesel lighe Dampkring" neemt een groot initiatief. Zij wil een „Wereld Pijprookdag" instellen. Dit om het doel van de pijpro kersclub n.l. om vrede en vriend schap onder de mensen te bevor deren. Als datum wilde de Purmeren- der club daarvoor kiezen 17 April, dit is de dag waarop in 1951 de Purmerender Pijprokers club werd opgericht. Dit jaar valt 17 April op Paaszaterdag. Nu vindt men die dag de Paas zaterdag een voor dat doel uiterst geschikte dag. Daarom wil men de Paaszaterdag proclameren tot Wereld Pijprokersdag. Gezien de vele belangrijke re laties welke „De Gesellighe Dampkring" heeft over de wereld is het wel te verwachten, dat voor dit initiatief een goede kans van slagen aanwezig is. Maandag zal te Den Burg de eerste buis worden gelegd voor het op het eiland Texel aan te leggen waterleidingnet, waarop ongeveer 2000 percelen zullen worden aangesloten. De uitvoe ring van dit object zal ongeveer drie millioen gulden vergen. Be nodigd zijn 90.000 meter hoofd leiding. De uitvoering van het - werk zal ongeveer een jaar duren. Zodra het pompstation, dat ten zuiden van de Koog wordt ge bouwd. gereed is, zal eerst Den Burg, hoofddorp met 4000 zielen, worden aangesloten. Men ver wacht dat dit reeds de komende herfsf het geval zal zijn. Van de zijde der directie van de Provinciale Waterleiding Nrd. Holland wordt medegedeeld, dat voor de gewekte verwachting als zou nog dit jaar leidingwater op Texel kunnen worden geleverd geen grond bestaat. Wel wordt Maandag a.s. met de aanleg van een buizennet het eerste begin gemaakt, maar over de definitieve vestigingsplaats van het pompsta tion b.v. is 'nog geen beslissing genomen. Wij streven er naar en zullen verheugd zijn als dat gelukt in de zomer van het volgend jaar het eerstewater te kunnen leve ren, aldus de directie. OUDE NIEDORP De fa. Slijkerman te Nieuwe Niedorp, aangesloten bij het reisbureau West-Frisia, heeft weer een nieu we touringcar aangeschaft. De nieuwe bus biedt plaats voor 34 personen en is zeer geriefelijk in gericht. Binnen is veel ruimte voor de passagiers. Er zijn zon werende ramen aangebracht. De fa. Slijkerman heeft gebroken met de gewoonte bij de eerder aangeschafte bussen door het pluche op de banken te vervan gen. Onder de bus is bagage ruimte. De aanwinst kan met recht een aanwinst genoemd wor den. LAAG SOEREN Op de „Hor- stink" 'te Laag Soeren is deze weck een samenkomst belegd van vertegenwoordigers der sociaal- caritatieve centra in het Aartsbis dom Utrecht met een vertegen woordiging van de Aartsdiocesane Adviescommissie voor Sociaal- Caiitatief Werk. De bijeenkomst, die onder lei ding stond van de voorzitter van de Aarisdiocesane Adviescommis sie voor Sociaal-Caritatief Werk, prof dr. ir. F. P-h. A. Tellegen, werd geo-pend met 'n recollectie van pastoor P. H. J. Paumen uit Zwolle. Verder werden een vier tal inleidingen geho-uden door prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, G. J. M. ter Braak, directeur van het dekenaal Sociaal-Caritatief Centrum Utrecht, P. J. Engels, di recteur van de R.K. Streek-Na- zorg Lijmers, J. M. B. van Buu- ren, directeur van het interparo chiële Centrum Zwolle. Middels deze inleidingen wer den achtereenvolgens belicht de bestuurlijke beleidsfacetten, de sociaal-caritative coördinatie en de vele activiteiten op bet terrein der jeugdbescherming, de facet ten van de sociaal-caritatieve coördinatie op het platteland en in de stad. De discussies maakten het dui delijk, dat er een groeiende in teresse bestaat voor een gesaneer de caritas-activiteit en die sterke wil aanwezig is om aan de gestel de doelstelling met kracht voort te werken. De bijeenkomst onder streepte de wenselijkheid meer en meer aandacht te schenken aan de voorlichting onder de gees telijkheid en de leken-caritas- werkers, omdat zonder een juist •begrip over het caritaswerk éen sanering niet bewerkstelligd kan worden. Het ligt in het voornemen van de Aartsdiocesane Adviescommis sie in de toekomst meerdere van dze samenkomsten te beleggen, om in gezamenlijk overleg met de besturen der reeds geformeerde eentra te geraken tot een verdere uitbouw en verbreiding van de sociaal-caritatieve coördinatie.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 5