N HET LEVEN van de huisvrouw WORDT STEEDS GEMAKKELIJKER 3 dokto in HOEDER De Christusdoorn MEESTERWERKEN IN KLAD De grootste opstoker DE VOORJAARSBEURS DOET U WETEN Katj ff Robinski weet wat ontwerpen is! oman TTM nederi japp waarschu het misb lesxeerm ZATERDAG 13 MAART 1954 Romantiek "JP\e regen ketste in het begin van deze week nogal eens met nijdige tikjes tegen de ruiten. Maart liet zich met zijn „beroemde" buien van zijn beruchtste zijde zien. In de mode speelt het weer echter geen rol. De ontwerpers en ontwerpsters beschikken over een zó grote fantasie, dat zij zich zonder enige moeite in de zomer wanen, ook al wordt de natuur geteisterd door vorst, sneeuw en regen. Ondanks het miezerige regenweer kwamen wij op eeh middag in een echt zomerse stemming. De salon van Katja Robinski was licht en zonnig en deed zelfs wat Zuidelijk aan door de exotische bloemen, welke de vensterbank sierden. En dan haar hoeden. Klein, luchtig en elegant, uitgevoerd in tinten, welke herinneringen opriepen aan de Middellandse Zee en het natuurschoon van de Franse kust. Katja Robinski uit Amster dam neemt in de Nederlandse haute mode een belangrijke plaats in. Haar hoeden hebben altijd iets Oosters, speciaal wat betreft de kleurencombinaties. Deze keer konden wij deze speciale Robinskidrek niet ontdekken. Haar collectie deed nu zelfs wat romantisch aan. Hoe kan het ook anders, want me* vrouw Robinski heeft pas nog ondervonden wat romantiek betekent. Vorige maand is zij in het huwelijksbootje gestapt met een Zwitsers hotelhouder. I Straks schrijft ze in haar huishoudboekje met een ball-point vol parels en met geparfumeerde inkt -r-ieuwe vindingen maken het werk van de huisvrouw steeds gemak» keiijker. Op allerlei gebied behoeden zij haar voor overmatige en 1 n zware arbeid. Is het bijvoorbeeld niet om eeuwig dankbaar te zijn, dat een vernuftig apparaat als de stofzuiger met één slag het stoffer»en»blik» probleem heeft opgelost? En neem nu de wasmachine! Radicaal heeft zij een einde gemaakt aan het vermoeiende schrobben, wringen en spoelen. Wassen is nu een plezier geworden, want tussentijds kan men nog gezellig een kop koffie drinken en een babbeltje maken. De machine doet feilloos haar werk TT atja Robinski zal nu ongetwijfeld veel ver- toeven in het bergenland bij uitstek, maar toch blijft zij ook haar atelier en salon in de Emmastraat trouw. Ieder halfjaar komt zij toch met een nieuwe collectie, want zij kan niet leven zonder haar hoeden. Van een speciale lijn in dit seizoen is ook bij haar geen sprake. Zij zocht haar succes in hoofd zaak in variaties op de bekende pillboxes en cloches. Het eerste model van de show was een hoedje van rood stro, La petite Folie, genaamd. De bol had een uitgesproken petvorm, terwijl de rand zeer kort was en van voren even in een punt uit liep. De yi-rode voile met gekleurde nopjes gaf het gezicht iets mysterieus, hoewel gezegd moet worden dat deze tint, evenals de grove groene voiles, welke meerdere malen gebruikt werden, de vrouw niet bepaald op haar voordeligst doen •uitkomen. Een voile kan zeer chic zijn, maar men moet haar weten te dragen en in de meeste ge vallen geeft ee wazig zwart alleen maar de juiste tint weer. De hoeden waren allemaal klein en lieten vrij wel het gehele achterhoofd vrij. Om echter de hoed een goede pasvorm te waarborgen hadden vele modellen öf wel aan de zijkant óf van achte ren sierlijke klemmen. Een aardig voorbeeld was een kleine plat dopje van een wit-lichtbruin ge ruite stof. De enige garnering bestond uit een horizontale band welke even boven de oren ein digde in een sierlijke krul. De „pillendoosjes" garneerde Katja Robinski meerdere malen met een trosje rode kersen of een bouquet witte mar grieten. Een herfsthoedje, maar gemaakt van een zomers materiaal was Hawai; een cognac-kleurig modelletje met blaadjes in dezelfde tint aflopend naar zacht groen. Fen voile met groene en cog- nac-„staafjes" vormde de finishing touch. TTatja Robinski bezigt altijd de allernieuwste materialen. Zij is de eerste in ons land die strobandjes met plastic overtrokken verwerkte, in de vorm van chrysanthen bloemblaadjes. Menig minutieus kapje gaf zij hiermee een apart cachet. „Fleurs d'eau" had een bolletje van grijs peau-de- suède met waterlelies rondom van gevlochten stroplastic. „Un souvenir de Garbo" deed alle aanwezige mode-redactrices verontwaardigd uitroepen: „kijk nu eens". Het oog was volledig ingesteld op de kleine modellen en tot ieders verbazing werd er nog een model getoond, dat we reeds lang in de hoedendoos waanden: De Gretha Garbo hoed in een moderne versie. Op de foto ziet men hem afgebeeld. Duidelijk is er nog de capeline in te herkennen, waarvan vilthoeden gewoonlijk ge vormd worden. De diep over de ogen vallende rand is sterk gegolfd, terwijl de puntige bol in een driehoek naar beneden geklapt is. Aan de achterzijde is de rand normaal omgevouwen. „All about Eve" had veel gemeen met „Garbo", alleen ontbrak de rand. Lichtblauw en het diepe blauw yan de Mid dellandse Zee kwam er verscheidene malen in de collectie van Mevrouw Robinski vóór, evenals de vele tinten groen van de Zwitserse Alpen weiden. Bijzonder mooi in deze laatste kleuren was „Rêverie" een cloche in licht, midden en donkergroen. Deze interessante show kon niet beter eindigen dan met twee hoedjes in wit en rose, welke resp. tot naam hadden „mariage secret" en „honeymoon". RIET. Ongeveer vijftien jaar geleden had de huis vrouw nog uren nodig om een salon te stoffen. Tientallen prullaria moest zij met de stofdoek bewerken, evenals de vele tierelantijnen aan stoe len en kasten. Nu gaat dat heel wat eenvoudiger. De moderne meubels met hun strakke vormen hebben uitkomst gebracht. Zij vragen niet om onderhoud en tevens staan of hangen er geen sieraden in de huiskamer, welke niet volstrekt noodzakelijk zijn. Aan de blank-houten meubelen is ook nog een groot voordeel verbonden. Stof is er namelijk niet gemakkelijk op te ontdekken. Trouwens, laten we eerlijk zijn, de beste huis vrouw doet het wel eens met de beruchte Franse slag en laat de stofdoek voor één dag waar zij is, een nala tigheid, welke de vori ge generatie zich nie kon permitteren vai wege de pluche, waai mee het gehele hu was „bekleed". Op de Voorjaarsbeur welke van 30 Maai tot 8 April te Utrecht wordt gehouden zijn weer vele snufjes op apparaten en huishou delijk gebied. Degenen, die zich aangetrokken voelen tot het moderne inte rieur, zullen ongetwij feld interesse hebben voor de nieuwe colle- tie gebruiks- en luxe voorwerpen, gemaakt maakt van metaal-rigi- tulle. Vooral de lampen en fruitschalen zijn bij zonder effectvol, omdat deze gemaakt zijn van geplisseerd.gaatjesmetaal. De Parijzenaar Matégot verdient, hiermee een extra pluimpje. De porceleinen broodschalen worden langzaam maar zeker verdrongen door mandjes van hout of van gevlochten riet. Een belangrijke aan winst vormen nu de mandjes van gekleurd ge vlochten riet en bamboe, welke geïmporteerd zijn uit Hongkong. Dat Amerika het land is van de ongekende mogelijkheden blijkt wel uit het allernieuwste op het gebied van de ballpoint. Een of andere fabri kant verkeerde blijkbaar in de mening dat deze pen verre van elegant was in de hand der vrouw. De man kreeg een lumineus idee. Hij versierde de ballpoint met parels (imitatie?) terwijl hij (Van onze correspondent) Had u beslist gedacht, dat schilderen zo moeilijk is? Geloof me, er is niks aan. Vol gens het nieuwste systeem kunt u zelf een Mona Lisa schilderen (bijna) even mooi als die van Michel Angelo. Daarna kunt u aan De Nachtwacht beginnen en vervolgens Rubens onder handen nemen. Alleen moet u er nog even voor naar Amerika gaan. In de grote warenhuizen daar kunt u „doeken" kopen, die nog schilderij moeten worden. De grenslijnen van figuren en kleuren zijn heel voorzichtig aangegeven. Verder is het hele veld in een onmogelijk aantal kleine vakjes verdeeld, die allemaal een nummer dragen. U voorziet zich tevens van een verf doos met penselen. Het enige, wat u verder nog te doen hebt is de met I genummerde verf in de met 1 genummerde vakjes uit strijken. Vervolgens smere men verf num mer twee op de vakjes nummer twee enzo voorts. De hele kwestie is belachelijk een voudig ende zaken lopen er uitstekend mee. Tot nu toe zijn in de U.S.A. een slor dige twaalf millioen van deze meesterwer- ken-in-klad verkocht. Een dezer dagen gaat de export naar Engeland beginnen, want ook op de Britse eilanden wonen vele mees- ters-in-spé. Ongetwijfeld komt straks ook Nederland aan de beurt. Zal een gepenseel worden! bovendien nog schrikt niet de inkt parfu meerde. Het lijkt ons een bijzonder evenement te schrijven met naar chrypre lavendel of viool tjes geurende inkt. Voor het domein der vrouw, de keuken, is er ook weer veel nieuws. Twee dingen zullen wij u echter slechts noemen. Allereerst is er de zeep- doos welke, naar men beweert, tachtig procent zeep bespaart. Een klein ivoorkleurig plastic kastje, dat met een deurtje is afgesloten, wordt aan de muur opgehangen. In het inwendige be vindt zich een draaibare wals, waarop het stukje zeep gelegd wordt. Door op een veer te drukken wordt het binnenwerk van het kastje in werking gesteld. Een mesje schraapt dan dunne zeepvlok- jes af, welke men op moet vangen. De besparing zit in hoofdzaak in het feit, dat de zeep droog is opgeborgen, waardoor het tot het laatste toe hard blijft en dus geheel gebruikt kan worden. Tenslotte is er nog de keukenafvalvernietiger; een ingenieus apparaat met een taalkundig nogal bedenkelijke haam. De vernietiger wordt onder de keukengootsteen aangebracht. Al het afval, zoals aardappelschiller groenteresten, beenderen, glas en porcelein zou t in de afvoer moeten gooien en zodra de koudwaterkraan wordt opengedraaid worden de afvalstoffen dan gema len en verpulverd. Inderdaadzult u zeggen, een pracht machine. Maar, zo vragen wij, hoe moet het dan met de schillenophalers? Moeten zij ruim baan maken ten behoeve van het gemak der huisvrouw. Dat zou toch al te dwaas zijn. De keukenafvalvernietiger is beslist een tè vernuftig apparaat. AMICA. Misschien zijn de wolfsmelken, welke wij enkele weiten geleden hebben besproken, niet overal zo erg bekend, maar er is er in ieder geval één, die iedereen wèl kent en wellicht ook zelf bezit. De Christusdoorn, welke tot de wolfsmelken behoort, mag zich namelijk in een grote belang stelling verheugen en dat is ook wel te begrijpen, want de helder rode bloemen, waar de plant een groot gedeelte van het jaar mee getooid is, verle nen er een grote bekoorlijkheid aan. Eigenlijk zijn die kleurige dingskes, zoals u weit, geen bloemen. Wat zo op het eerste gezicht bloemblaadjes lijken. zijn in werkelijkheid schutbladen. De bloempjes zijn heel nietig en liggen binnen de veilige beslo tenheid van een klein bekertje, dat onder de schutbladen als een verdikking zichtbaar is. Maar niet alleen aan de fraaie bloeiwijze ont leent de Christusdoorn zijn schoonheid, ook de lange donkere doorns, waar de stengels dicht mee bezet zijn, dragen daartoe bij. Hoewel het 't mooist is de plant zich vrijelijk te laten ontwikkelen, zien we ook wel eens, dat de takken, welke zeer buigzaam zijn, langs latwerk worden geleid. Dit doet een beetje kunstmatig aan, maar het kan soms nodig zijn om er het mo del in te houden. Wanneer de Christusdoorn te groot of te oud wordt, kan door het nemen van een stek weer een nieuwe plant worden gekweekt. Er wordt wel eens gezegd, dat het stekken van de Christusdoorn erg moeilijk is, omdat bij verwonding het melk sap te voorschijn komt, zodat de plant „dooit bloedt". Maar als de wonden terstond worden afgedekt met sigarenas of schoon zand, behoeven we daar niet bang voor te zijn. Met dit voor ogen kunnen te lange takken ook gerust gesnoeid wor den. De stekjes moeten eerst een paar uur blijven liggen om op te drogen. Ze worden dan in een klein potje met bladaarde en scherp zand gesto ken, dat matig vochtig wordt gehouden. Ht n Een poosje geleden heeft een hond in de nacht (heel stil) een gasslang doorgebeten. Gelukkig werd er iemand wakker, die toen gas rook. En toen werd gauw de hoofdkraan dichtge draaid, anders waren al le mensen in dat huis van die hond doodgegaan! De hond zelf lag dood bij de kapotte gasslang Zo zie je maar weer! In Nederland wonen 19.000.000 kippen! Tok! In Nieuw-Zeeland bij Australië groeit het groenste gras van de we reld! Nog even over die kip pen van net! Als al die kippen nu elke dag één ei leggen, dan hebben wij in Nederland iede re Nederlander dus, groot en klein twee eieren per d'ag! Maar de eieren zij.n veel te duur. Niet getreurd hoor, over een maandje zingen we al van paasei! Héérlijk! Uit gras en groente kunnen ze tegenwoordig ook al wijn maken! E,n een man in Finland heet Pietikainen. Die man kan het beste ski springen van allemaall In Juli zal in Engeland alles van de bon gaan Wat dat betekent? Vraag maar aan je moeder! Onze soldaten mogen in het vervolg geen straf regels meer maken! Jul lie wel? De kinderen in Dene marken hebben een opstel over Nederland gemaakt. Prachtige opstellen wa ren erbij! En richt keer! het laatste be- tot de volgende Leg de steentjes goed Je ziet hier twaalf steentjes en op elk staat een stuk van een woord. Het eerste steentje met zoa ligt goed, de rest ligt door elkaar. Nu moeten jullie pro beren de steentjes zo naast elkaar te leggen, dat, als je van links naar rechts leest, alle stukjes samen een bekend spreek woord vormen. ZOA [STIK _h2Iii JET ERG ETN I ■M M1 1 f E- a LOK TT1 j ENS _HUJ Oplossing De namen van de schoolartikelen waren: inkt, leesboek, potlood, bord, schrift, gummi, li niaal, krijt, globe en pen. Paul Krüger Je hoort tegenwoordig zoveel spreken over men sen, die emigreren, dat wil zeggen, die naar Ca nada of Australië gaan. Heel laing geleden gebeur de dat ook al. Toen trok ken veel Nederlanders naar Afrika, het land van de zwartjes. Ze kwamen zelfs zover, dat ze er een eigen staat stichtten. Ze werkten er als paar den om een fatsoenlijke boterham te verdienen en zich langzamerhand een goede positie te verwer ven. 80 jaar geleden ging er ineens een geluid op, dat de hele wereld in rep en roer bracht: In hun gebied werd namelijk goud gevonden. En goud trekt de mensen sterk aan. Engeland was er als de kippen bij en stuurde meteen een leger soldaten om de boeren hun goud land af te pakken. Onder de boeren leefde een ferme kerelPaul Krüger was zijn naam. Als jongen reeds was Paul niet voor de poes. Als een andere Samson doodde hij eens een leeuw die op paarden afsloop om ze teverscheuren. Eens had Paul het ongeluk, dat hij een duim afschoot. Ondanks de ontzettende pijn vertrok Paul geen spier en speelde zelf voor cfokter. De Engelse soldaten bonden de strijd met de boeren aan, maar Paul stelde zich aan het hoofd van de dappere boeren en de Engelsen moesten de bipzen pakken. Geen wonder, dat de boeren hun aanvoerder tot president kozen. 20 jaar later waagden de Engelsen de strijd op nieuw om de goudvelden in miin bezit te krijgen en Paul Krüger was weer op zijn post. Jam mer genoeg moesten de boeren nu het onderspit delven en Paul Krüger muest vluchten op een schip, dat Koningin Wil- helmina hem stuurde. De mensen hadden de dappere Paul zo graag een handje geholpen, maar ze waren benauwd voor de Engelsen en lie ten de boeren in de steek. Op 80-jarige leeftijd, in 1904, stierf de Boeren-pre- sident, vér van zijn va derland. in Zwitserland. Niet alleen was Paul Krüger moedig in de strijd, maar hij was ook een man van groot geloof. Een bekend woord van hem is: „Er kam geen ze gen rusten op iets, dat je van een ander afneemt." Een voorbeeldige jongen Hé. meneer, hebt u een zoon? Ja zeker. Rookt hij? Hij heeft zijn hele leven nog nooit tabak aangeraakt. Dat is prachtig. Gaat hij ook naar het café? Hij heeft er nog nooit een voet in gezet. Mijn complimenten. Komt hij laat thuis? Hij gaat altiid na het avondeten naar bed. Nou, maar dan hebt u een voorbeeldige jon gen. Hou oud is hij? Twee maanden, me neer Ken je Enrico Caruso Een aardbeving is een verschrikkelijk ding. Het vorig jaar hebben jullie er nog over gehoord. Toen was er eer. beving in Griekenland. Dan begint de grond hevig te trillen, de straten en wegen krullen met geweldige scheuren open, de huizen donderen met hevig ge raas in elkaar en de men sen vluchten tussen de grootste gevaren naar rechts en naar links. Jaren geleden trof de stad San Francisco in Amerika ook zo'n ramp en wel midden in de nacht. Voor de grote helft ver dwenen de huizen en de hemel stond in gloed door de enorme branden, die er waren uitgebroken. Juist de avond ervoor hadden veel mensen in de opera genoten van de prachtige stem van de wereldberoemde zanger Enrico Caruso. In het ho tel, waar ook Caruso ge logeerd was, was het in die vreselijke nacht één grote verwarring. De mensen gilden en schreeuwden, wilden pardoes het raam uit springen, verdrongen zich in grote wanorde bij de trappen. Daar gaat ineens een kalner open en plot seling ook begint er op de gang iemand te zin- Als wij jullie eens een prijsvraag zouden geven, wie de grootste opstoker is, die er op de wereld bestaat, zouden wij misschien een hele rij namen ontvangen, die niet het juiste antwoord zouden geven. Want ik noem de grootste opstoker en ruziezoekerde duivel. En liet lelijke van die ge mene opstoker is, dat hij zich niet hint zien, maar stiekem iets in je oren fluistert om O. L. Heer en le mensen kwaad te doen. Hij begon Adam en Eva al op le stoken in het Paradijs, stookte Cain op om zijn broei Abel met een knots dood te slaan, hitste Judas op om zijn Meester voor dertig zilverlingen te verkopen en maakte hem daarna zo wanhopig, dal hij een eind aan zijn leven maakte. O.L. Heer noemde hem de grootste leugenaar, die er bestond, de grootste op stoker dus om de mensen ongelukkig te maken. Als we in de Vastentijd het lijdensverhaal horen of lezenzie je, hoe hij overal rondspookt om de mensen tegen Christus op te stoken. Denk je dan aan ons motto: BEN IK EEN OPSTOKERdan weet je meteen waar je voor moet oppassen. gen, zo mooi, dat ieder een er stil van wordt. Daar stond Caruso, die alle mensen met zijn gou den geluid tot rust en kalmte bracht. Zo kon den de mensen zonder on gelukken het brandende hotel verlaten. Caruso's stem en beheersing had den hen gered. Dachten iuliie nu, dat Caruso ook verwaand was, omdat hij de hele wereld door zijn stem in bedwang hield. Al was hij beroemd en schatrijk, hij bleef een eenvoudige en beschei den man. Stond hij ach ter de schermen, voordat hij moest gaan zingen, dan maakte hij een praatje met de sjouwende toneel knecht. Was een dirigent wat zenuwachtig dan klopte Caruso hem vrien delijk op zijn schouder en sprak hem moed in. Was hij zelf niet goed gemutst, wat iedereen toch kan overkomen, dan merkte men dat bij Caruso nooit. En zag hij mensen in nood, dan stak hij meteen een handje uit om vrien delijk te helpen Duizenden en duizenden gramofoonplaten hebben de gouden stem van de koning der zangers vast gelegd, zodat iedereen, nu na zijn dood. er nog van kan genieten. AMST 3. van wereld Nederli conjuni gang begrot voorzi Het lans larsfeer mogen gunstige handhaa ter geloi dige voor h De viezen^ jaar gel< len. Zij dan verv feit was heeft met kif doen, aanwij; vergrotn Dit toetf niet ove dat het delen voi beschikb: halfjaar overschot vertonen als op aanzienlij zijn dan De m d ere stijj ofschoon po. „Onze 'blijk van matige export'bi lastingv- tneer nc dat het Benelux- men. Dit brengen lux-heurshi ter waken dat Neder] waardepapie het dollai een wegs België is Inzake c E.B.U. na een oplos: bate van „Er is wei E.B.U., dit kapot wil Convertibi kunnen wij alleen bev groot moge E.B.U. moe gaan. Wat maar enigs kan doen, stelling tot wordt thans tibiliteit ges wij naderen De kaspositie gunstiger ont groot. Bjj r - hebben wij f 450 millioe korten voor hoogstens f Er is gei aldus de he*= de Nederlan naaste toeko: van haar inzake aanhc reserves bij het credietpl hier louter Het is een hierover bij stemming is Nederlandschf ticuliere bank res zullen eet overwonnen bank die bevc TOKIO. 12 panse persibm vandaag foeke Nederlandse nota heeft c Japanse regc meegedeeld, logsmisdadiig op erewoord gelaten. Voor de ze digers zullen ren de volger worden. Volge zioh dan nog veroordeelde in gevangensol (Ad\ Als u geregeld li js er nu een man] komen. 83 van de het; u kunt het ooi Drink in de loop glazen water en b voor uw stoelgang, elke avond twee Ca Tweede week - elk week - om de ander niets meer, want Cf stellen uw ingewan eigen kracht te wei nuddelen. Wanneer zorgen, eten het tempo ÜJdeltfk vertragen, arter s Leverpillet -ang te helpen. Zc stepping kwüt en «e laxeermiddelen arter'» Leverpillet

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 8