VIETMINH VEROVERT OP FRANSEN TWEE POSTEN Prins Bernhard doorbrak in V.S. geluidsbarrière Vice-president Nixon doet aanval op McCarthy Ernstige vliegramp nabij Singapore Oud-minister Fatemi van Perzië in arrest gesteld dit blad Dagblad voor Alkmaar en omgeving Felle bosbrand bij Boxtel Missiehuis uitgebrand Lobielen i drijf N.V. Bloedbad voor Dien Bien Phu De bootdienst Enkhuizen-Stavoren 500 kg boter werd in beslag genomen Grootste explosie aller tijden 31 doden waaronder twee Nederlanders Soldaat gedood in Haarlemse kazerne De maagkwaal van de Paus Noodlanding met ander vliegtuig Bij aanslag gewond JVWVWVVVVWWW^ verkopen van j§ ij diverse prima aan, o.a.; A Capitan - Vaux- <3 - Volkswagen - 0 mz. HOORN k\Y\\\\\V\\\\\Y\YVl 17e lijst 0226 11485 12787 13216 18912 19195 20108 3648 3666 3835 4670 7400 7603 7717 8604 .3362 13393 13399 13401 .6186 16843 17210 17536 21522 nog. Wie evenwel landeweg zwakker len al kleiner en boen trad opnieuw rd door het gieren oof, dat het leed verlegen krabbelde „Ik geloof het la-m weer gesloten sijn angstige kopje et spook Diederic ude Jodocus heeft hebben jullie de Den we dat", ant- wou alleen maar, n Nosco wist niet, snt bezig was bui- om er vervolgens NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f6.60 per kwartaal, f2.20 per maand, f 0.51 per week, jBgf inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 et, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Maandag 15 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13034 HANOI, 14 Maart. Onder trompetgeschal en geschreeuw hebben gisteren duizenden soldaten van de Vietminh een felle aanval ondernomen op het bolwerk van de Franse unietroepen, Dien Bien Phu. De aanval begon om vijf uur 's middags en nam gedurende de nacht en vanmorgen nog steeds in hevigheid toe. Volgens het Franse hoofdkwartier heeft de Vietminh bij de eerste aanvalsgolf duizend man aan doden en gewonden verloren. Het Franse hoofdkwartier deel de mee, dat de Vietminh troepen uit hun loopgraven en schuilgaten sommige binnen 750 meter van het centrum van Dien Bien Phu kropen en zich bij duizenden op de versterkingen stortten, ge dekt door zwaar mortier en artil lerievuur De infanterie schreeuw de wild en vuurde met geweren, pistolen en lichte machinegewe ren. Sommigen wierpen bamboe speren, zo scherp als scheermes sen. Het centrum van de aanval lag ten Noorden en ten Zuiden van het hoofdkwartier van de versterking. De aanvallers wer den in rijen neergemaaid door het vuur van geweren, tanks en zwa re machinegeweren. Op de prik keldraadversperring werden 100 lijken gevonden. De vijandelijke artillerie con centreerde zich op het hoofdkwar tier van Dien Bien Phu. Het pla teau is 9 km lang en 7 km breed. Tussen 10 en 11 uur Zaterdag avond hadden de Vietminhtroepen twee versterkte posten veroverd. Om 3 uur 's nachts keerden ze hun aanvallen tegen de Zuide lijke verdedigingsstelling. Hun verliezen waren daar volgens de Fransen zo zwaar dat zij hun aanvallen stop zetten. Ze hervatten daarentegen hun aanvallen op de Noordelijke Ongeveer 75 tot 100 ha door vuurzee verwoest In het natuurreservaat „Cam- pina" bij Boxtel woedde gisteren een felle bosbrand. De brand werd om half zes ontdekt. Het vuur breidde zich zeer snel uit in de richting van Oisterwijk en Belversven. De brandweren van Boxtel met de bosbrandweer, de motorspuiten van Oisterwijk, Oir- schot, 's-Hertogenbosch en de re gionale brandweer van 's-Herto genbosch verleenden hulp om de brand te bedwingen. Eerst om tien voor acht gister avond was de brand geblust. In totaal bleken ongeveer 75 tot 100 h.a. heide, vliegdennen en bossen verbrand. De brand kon, beperkt worden tot het grondgebied van Boxtel. Vermoedelijk is de oor zaak het spelen met vuur van kinderen. De in huize „Campina" woonachtige boswachter heeft di rect na het uitbreken van de brand drie kinderen zien weg lopen. TORNADO IN V.S. ATLANTA, Georgia, 14 Maart (A.P.) Centraal en West-Geor gia zijn Zaterdavond door torna do's met windstoten van 160 km. per uur zwaar geteisterd. In de steden Macon en Columbus zijn vier mensen om het leven geko men en minstens 60 gewond. Op de luchtbasis Lawson be draagt de schade aan militaire vliegtuigen millioenen dollars. Franse posities. Met handgrana ten, messen, geweren en pistolen vochten ze man tegen man tegen de Franse verdedigers. Vijf maal vielen ze aan, telkens werden ze teruggeslagen. Ze trokken zich daarna in de heuvels terug, met achterlating van talloze gesneu velden. De Franse barricaden wa ren met lijken bedekt. De Franse verdediging werd gesteund door de luchtmacht, die versterkingen aanvoerde en ge wonden transporteerde. Franse bommenwerpers en jagers be stookten de aanvallers uit de lucht. Bespreking Saarkwestie in Londen LONDEN, 14 Maart (A.F.P.) Naar A.F.P. van welingelichte zijde verneemt zal Vrijdag 19 Maart te Londen een sub-com missie van de raadgevende ver gadering van de Raad van Euro pa bijeenkomen, om zekere aan vullingen van de heer van der Goes van Naters op zijn plan ter Europeanisering van het Saarge- bied te bespreken. Deze aanvul lingen zouden betrekking hebben op het weer toelaten der Duits gezinde politieke partijen in het Saargebied. Prijsverlagingen in Hongarije BOEDAPEST, 13 Maart De kleinhandelsprijzen van vlees, varkensvet en margarine zijn van vier tot vijftien procent verlaagd, aldus heeft de Hongaarse rege ring Zaterdagavond bekendge maakt. WEER STAAT VAN BELEG IN TEHERAN TEHERAN, 14 Maart (Reuter). Radio-Teheran meldt dat de staat van beleg, die gedurende de kort geleden gehouden verkiezingen voor Teheran was opgeheven, thans weer van kracht is ver klaard. De N.S. zullen vandaag een proefvaart houden met de boot- dienst EnkhuizenStavoren. Indien deze proefvaart gunstig uitvalt, dan zal het thans nog wegens ijsgang onderbroken tra ject van Dinsdag af weer normaal worden bevaren. Nederlandse smokkelauto in België aangehouden PUTTE. In de nacht van Za terdag op Zondag heeft de Bel gische douane in Belgisch Putte een Nederlandse smokkelauto na enige rake schoten tot stilstand kunnen brengen. De wagen was geladen met 500 kg roomboter. De bestuurder B. uit Rotterdam, werd aangehouden. De auto, die door B. was gehuurd van een ga ragehouder te Rotterdam, werd in beslag genomen. HONOLOELOE, 14 Maart. De zwaarste door mensen teweeg gebrachte ontploffing aller tijden zal zich waarschijnlijk tussen 16 en 28 Maart op de Marshall eilanden afspelen. Verwacht wordt, dat Lewis L. Strau s, voor zitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie, tussen beide data op dit proefterrein voor atoomontploffingen zal arri veren. De te verwachten gelijktijdige aanwezigheid van verscheidene waarnemers van het Congres op de Marshall-eilanden doet de kans stijgen, dat de eerste lang ver wachte ontploffing van een voor de oorlogvoering bestemde water stofbom op handen is. Het is na melijk niet aan te nemen, dat Strauss een rondreis van 20.000 kilometer zal maken en dan deze grote gebeurtenis missen. AUDENAUER OP SANTORINI SANTORINI, 14 Maart (A.P.) Twaalfduizend Grieken riepen geestdriftig „leve Adenauer", toen de Duitse kanselier Santorini be trad. Een Constellation van de Bri tish Overseas Airways Corpora tion (B.O.A.C.) is Zaterdagoch tend bij een landing op het vlieg veld Kallang bij Singapore ver ongelukt en in brand gevlogen. Het toestel was op weg van Dja karta naar Londen. Het kwam van Australië. Van de 40 inzitten den kwamen er 31 om het leven, waaronder twee Nederlanders. Ooggetuigen deelden mede, dat aan boord van het vliegtuig een ontploffing ontstond vlak nadat m m c« jjgjjjj tgf Ui» Een dramatisch moment, vastgelegd op de plc :t: redders slepen een slachtoffer van de vliegtuigramp op het Kallang vliegveld bij Singapore uit de vlammen. dit de grond had geraakt. Vlam men schoten meters omhoog en omhulden het vliegtuig, onmid dellijk aangewakkerd door een hevige wind. Het duurde meer dan een uur voor de brandweer van het vliegveld en uit de stad het vuur meester was. De gewon den werden direct naar een zie kenhuis gebracht. Acht van- de passagiers waren in Djakarta aan boord gestapt, de overigen reeds in Australië. Acht van de negen leden van de bemanning konden worden gered. 15 lijken konden niet worden geïdentificeerd. De stoffelijke resten van dertien in zittenden werden door familie leden of vrienden in Singapore herkend. De Britse stewardess Josephine Butler werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis ge bracht, waar zij aan de bekomen wonden overleed. De Nederlan ders waren de heren P. Nieuw- land en Gerrit Hoffman, beiden van de Borneo-Sumatra Handels maatschappij. Zij keerden van een zakenreis van Djakarta naar Singapore terug. Tot de veronge lukten behoren Engelsen, Nieuw- Zeelanders, Australiërs, Indone siërs, Amerikanen, Indiërs, Ne derlanders, een Canadees, een Zuid-Afrikaan, een bewoner van de Fidzji-eilanden en een Chi nees. Ook de gezagvoerder be hoorde onder de slachtoffers. BRAND IN NEW-LONDON NEW LONDON, Connecticut, 14 Maart (A.P.) Bij een brand in een huis van drie verdiepin gen, in een der arbeiderswijken van New London, zijn vijf per sonen om het leven gekomen Negentien werden gered door matrozen van een onderzeebasis der marine. VARKENSPEST TE ALPHEN A/D RIJN Bij de veehouder C. van Muis winkel te Alphen aan de Rijn is onder de varkens pest geconsta teerd. Niet minder dan 45 dieren moesten worden afgemaakt op last van de gezondheidsdienst. Tragisch ongeval In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de Ripnerda kazerne te Haarlem de 21-jarige dienst plichtige soldaat le klasse van de A.A.T., J. M. uit Haarlem, toen hij bezig was zijn pistool-mitrail leur (stengun) te laden, door een kogel in de borst getroffen. Hij werd overgebracht naar 't marine hospitaal te Overveen en is daar aan de bekomen verwon ding overleden VATICAANSTAD, 15 Maart De kwaal, waai tan Paus Pius XII lijdt, wordt 'hans omschreven als een vernai wing aan de uit gang van de rr-aag. Hierdoor kan de patiënt sl°chts heel kleine hoeveelheden \oedsel verwerken. Ook Zondag' heeft de Paus, evenals de vojrafgaande dagen, verschillende iren doorgebracht op een ligstoe' bij een der ven sters van zijn slaapkamer op de derde verdieping, met uitzicht over Rome tot aan de Sabijnse heuvels. Huwelijken van Russische vrouwen inet Britse militairen ontbonden LONDEN, 1 i Maart (A.F.P - Molotof heeft minister Eden er van op de hoogte gebracht dat de huwelijken, van 4 Engelsen met Russische1 vrouwen, die de Sovjet-Unie niet konden verlaten om zich bij hun echtgenoten te voegen, door d.e Sovjet-overheid ziin ontbonden. Zaterdag heeft H.M de Koningin in hel Zeeuwse plaatsje Eedt op de plaats waar Ko ningin Wilhelmina na vijf jaar ballingschap op 13 Maart 1945 vooi het eerst weer voet op Nederlandse bodem zette een Nationaal Monument onthuld, dat deze gebeurtenis in herinnering houdt Het moment van de onthulling: naast H.M. de Burgemeester van E ede, de heer J. M. A C. van Dongen. LOS ANGELES (Reuter). Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag, bij het besturen van een „Sabre"-oefenstraaljager snel ler gevlogen dan de geluidssnel heid. Hij verklaarde na afloop: „Het was niet bijzonder sensa tioneel. Het was zeer interessant om het overschrijden van de ge- luidssnelheidsgrens op de snel heidsmeter af te lezen. De Prins had bij de vlucht een metgezel. De „Sabre" was gedu rende 25 minuten in de lucht, waarbij de Prins gedurende het grootste gedeelte van de vliegtijd de stuurknuppel hanteerde. Ook bij de duikvlucht boven de Ma- jove-woestijn, waarbij de geluids- snelhei-dsgrens werd overschre den, bestuurde de Prins het toe stel. Hij verklaarde later dat dit het snelste vliegtuig was, dat hij ooit had bestuurd. De Amerikaanse maatschappij, die de „Sabre's" bouwt, gaf de Prins de eer het eerste lid ener koninklijke familie te zijn, dat de geluidssnelheids- grens in een vliegtuig had over schreden. Gedurende de vlucht maakte Prins Bernhard een aantal loo pings. Invlieger Joe Lynch, die de Prins vergezelde, zeide na afloop: „Z. K. H. vliegt goed. Hij was gedurende de gehele vlucht zeer kalm". Tweede vlucht met een marinevliegtuig. Later steeg de Prins weer op met een Amerikaans marinevlieg- tuig, waarbij hij werd vergezeld door kolonel A. T. House van de Amerikaanse luchtmacht. Op ongeveer 2700 meter hoog te sloeg de motor van dit toestel af. Kolonel House nam daarop de besturing over en hij slaagde er in het toestel veilig en wel in de internationale luchthaven van Los Angeles aan de grond te zetten. Het afslaan van de motor wordt toegeschreven aan een manke ment van de benzinetoevoer- leiding. A.N.P. De Prins heeft deze vlucht vermoedelijk gemaakt met een „North American T-28 B" een eenmotorig opleidingsvliegtuig der Amerikaanse marine. IN STRAAT FORMOSA 21 Vissers verongelukt HONGKONG, 14 Maart Ver moedelijk zijn Vrijdag tijdens slecht weer in de Straat van For mosa 21 communistisch-Chinese vissers verongelukt doordat hun jonk ten gevolge van de hoge zeeën lek sloeg en verging. Het Britse vrachtschip Autome- don heeft Zaterdag te Hongkong twee overlevenden binnenge bracht een vrouw en een kind. die 14 uur in het water gelegen hadden. Raadsverkiezingen in Tsjecho-Slowakije WENEN, 14 Maart (Reuter) Radio-Praag meldt, dat op zestien Mei a.s. gemeenteraadsverkiezin gen in Tsjecho-Slowakije zullen worden gehouden. Een centrale verkiezingscom missie, waarin twintig vooraan staande leden van het „Nationale Front" zitting hebben, zal de ver kiezingen voorbereiden en toe zicht uitoefenen op het verloop er van. KADIER EN KEER MAASTRICHT, 15 Maart. In het Missiehuis van Kadier en Keer bij Maastricht is van nacht omstreeks 1 uur brand uitgebroken. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voor gedaan. Het missiehuis is totaal uitge brand. Alle 200 studenten en be woners van het college hebben zich tijdig in veiligheid kunnen stellen. Het blussingswerk was om half zeven vanochtend nog aan de gang. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De studenten van het college zullen zo spoedig mogelijk naar huis worden gestuurd. TEHERAN, 14 Maart. Ex-mi nister Fatemi van Perzië, die gis teren na zijn arrestatie met mes steken werd gewond, wordt ver pleegd in het hospitaal van de Ghasr-gevangenis alhier. Een woordvoerder van de regering verklaarde, dat „zijn algemene toestand en gezondheid niet slecht is". WASHINGTON, 13 Maart. Vice-president Richard Nixon heeft Zaterdag de leider der Amerikaanse democratisch» partij Adlai Stevenson, van antwoord gediend i.v.m. uitlatingen van laatstgenoemde als „de republikeinse partij wordt voor de helft door McCarthy en voor de andere helft door president Eisenhower beheerst". Nixon sprak voor dezelfde ra dio- en televisiestations, waarvoor ook Stevenson had gesproken. Hij zeide onder meer: „Onder zoekingen door Congresleden, die op onverantwoordelijke en on rechtvaardige wijze worden ge leid, betekenen een hulp voor degenen, die er tegen zijn gekant dat er Jets tegen het communisme wordt gedaan". Nixon noemde niet rechtstreeks de naam van McCarthy en hij gaf evenmin commentaar op het ge schil tussen den senator en de minister voor het leger Stevens. „Kortgeleden hebben wij op opvallende wijze de juistheid van dit beginsel gedemonstreerd ge zien. Mannen, die in het verleden goed werk hebben gedaan door het opsporen van communisten, hebben, door ondoordachte uit latingen en aanvechtbare onder- vragingswijzen, eerder zichzelf in het geding gebracht dan de zaak, welke zij zo warm voorstaan. Zij hebben hierdoor niet slechts de aandacht afgeleid van het communistische gevaar, doch zij hebben tevens degenen, die er in de eerste plaats naar streven de regering-Eisen, hower afbreuk te doen, in de kaart gespeeld, door de aandacht van het volk af te leiden van het grote, van vooruit, strevende geest getuigende rege ringsprogramma van Eisenhower" aldus Nixon. N.a.v. Stevensons opmerking, dat de republikeinse partij „voor de ene helft door McCarthy en de andere door president Eisen hower wordt beheerst een op merking, die Eisenhower zelf reeds als onzinnig heeft bestem peld zeide Nixon: „Eisenhower is niet slechts de leider van zijn partij, doch hij geniet ook het vertrouwen en de steun van de grote meerderheid der Ameri kaanse bevolking, ongeacht of zij republikeins of democratisch is" Nixon wees er op dat het ene uiterste dat dergenen, die geen aoht hebben geslagen op het com munistische gevaar en die een doofpottactiek wilden toepassen, toen het ontdekt werd het aanzien heeft gegeven aan het andere, vertegenwoordigd in hen, die thans dit geval overdrijven. Burgemeester verbiedt propaganda-avond mijnen Burgemeester E. C. Witschey van Alphen aan den Rijn heeft de doorgang van een propagan da-avond van de Staatsmijnen, welke vandaag te Alphen aan den Rijn zou worden gehouden met het doel personeel te werven voor de mijnen, verboden. De burge meester grondde dit besluit op de overweging, dat de plaatselijke industrie het al moeilijk genoeg heeft om het nodige personeel aan te trekken. Verkiezingen België op 11 April BRUSSEL, 13 Maart. (A.P.). Op Zondag 11 April a.s. zullen in België algemene verkiezingen worden gehouden Generaal Azemodhe, de aankla ger in het M-ossadeq-proces, deel de mee, dat Fatemi over ongeveer twee maanden terecht zal staan Hem zal ten laste worden gelegd, dat hij getracht heeft, de sjah af te zetten. Dezelfde aanklacht als die tegen Mossadeq. Fatemi werd gisteren door een voorbijganger gewond, toen hij na zijn arrestatie van de gevan genis naar het bureau van de militaire gouverneur werd over gebracht. Hij heeft steekwonden in zijn rechterzijde en een snij- wond in de rechterzijde van zijr borst. Zijn aanvaller is nog niei gegrepen. Met het verhoor van Fatemi is vandaag een begin gemaakt. De aanslag werd gepleegd door Sjaaban Djafari, leider van de „Fedajan Sjah". Voor het politiebureau had zich een menigte verzameld, die „het bloed van de verrader Fatemi" eisten., Er zijn nu nog vier medewer kers van ex-premier Mossadeq voortvluchtig, Uitbreiding kostwinnersvergoeding militairen (Van onze parlementaire redactie) De regeling van de kostwin nersvergoeding voor militairen van het leger en de luchtmacht wordt uitgebreid. Bij ministeriële beschikking is thans bepaald, dat met ingang van 1 April a.s. ook aan wedde-genietende militairen en aan reserve-personeel tot en met de rang van eerste luitenant kostwinnersvergoeding kan wor den verleend. Verder kan voortaan ook aan militairen, die in hechtenis zitten of een vrijheidsstraf moeten on dergaan. de kostwinnersvergoe ding worden uitgekeerd. Bij over lijden kan deze vergoeding even eens gedurende enige tijd worden doorbetaald. Bii ongeoorloofde afwezigheid eindigt evenwel de aanspraak op de vergoeding op de dag volgende op die. waarop de ongeoorloofde afwezigheid ia aangevangen. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1