Is""I EISENHOWER BEVOEGD TOT VERGELDINGSACTIE Nog meer wijzigingen in de omzetbelasting V.V.D. levert critiek op de houding van de Kerk" Is waterstofbom-productie voor Rusland ondoenlijk? Ouderdomsvoorziening aanvaardbaar compromis In de Peel wordt straks vliegveld aangelegd WOENSDAG I OOPJESDAG I I J Dagblad voor Alkmaar en omgeving TARIEF VEREENVOUDIGD EN VERLAAGD Scheepsbrand in Brazilië V.S. echter gereed 'I I Zonder raadplegen congres als Westen wordt aangevallen Vliegtuigbotsing in de V.S. Oosterhuis in de Eerste Kamer: Adonis schuldig bevonden in V.S. Nieuwe staking van onderwijzers Uitstel conferentie van Genève? De zaak Montesi Herstel H. Vader steeds vooruit Ontvoering Joodse kinderen in Eerste Kamer ter sprake Britse soldaten in Suezzone gedood Schip in nood IANGESTRAAT *7 GRATIS 'N MOOIE TOL ebroken rijst I kg voor 59 uiver rundvet I DO gram59 eukenstroop er kg blik 97 1 elfrijzend bakmeel pakken 63 I lootmuskaat er bus 39 rote verse eieren o. 2, 10 voor.. 137 Linandeltjes gries I 00 gram33 ustard bekend merk) xtra groot pak •an 55 voor 49 imHiuiiniiMiMitiiiliiais Poeder stijfsel per pak 38 s 'tl tweede pak m geheel gratis I I Saby-tolletzeep stukken 50 Zelfwerkend vasmiddel pakken 55 ïuishoudzeep dubbele st. 39 ?rima knijpers kaarten 27 B lehoonmaak- loenders voor 27 Closetrollen I voor 39 IMPORT Puik in de kook m Witte bonen Bruine bonen 1 kg voor 75 a Cocosbrood soorten U 00 gram 39 Edam, kaas 40+8 400 gram 83 Oude pittige kaas 40 400 gr. 109 gl Leidse kaas volvet 5g 400 gram109 gj Reclame ham H 200 gram 57 Haagse leverworst met spek H 200 gram 9 H Cervelaat worst m 150 gram 67 H Chocolade l| sp ritsstukken 7 voor 39 m ™'i Brusselse Kermis m 250 gram 35 Dunnetjes 'n licht koekje a 250 gram 49 Rumwafels 25fl gram 49 Café Noir B 200 gram 39 Netjes met eitjes B compleet 30 Advokaateitjes B 200 gram 35 Droplollies H 7 voor 25 B Crème pralines B 200 gram 49 g Zoute jujubes 150 gram 39 fl I Zoete krenten jj m - 250 gram 35 50n gram 59 j| Pindakaas B per pot 69 Fruitkogelslag 200 gram 24 Aardbeien- en kersenjam 12 potten 89 Candij ontbijtkoek 2 voor 49 I Haring in tomatensaus I ovaal blik 47 Griesmeel I 500 gram 25 a Is Stalt s.v.p. gratis uw rijwiel bij J. KEY s Breedstraat NOORDHOLLANDS j Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, tBÊK inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Woensdag 17 Maart 1934 - 49e Jaargang - Nummer 13036 VAN KOP TOT STAART 'N NIEUW SYSTEEM Het vreemde model vliegtuig dat hier op 't vliegveld bij Wash ington op zijn staart staat, met de piloot in de cockpit, is de nieuwste vondst van Lockheed, de K.F.V. 1, die verticaal opstijgt en landt. Het toestel werd gebouwd voor de marine van de Ver enigde Staten en heeft niet eens 'n startbaan of een vliegdekschip nodig. Het wordt aan gedreven door turbi ne-motoren van teza men 5500 P.K. en dat is op het ogenblik al les wat erover bekend is. Spoedig zullen ech ter nadere bijzonder heden worden vrijge geven. Volgens het zelfde principe wordt op het ogenblik een dergelijk toestel ge bouwd door de Conso lidated Vultee-fabrie ken. WASHINGTON, 16 Maart (Reuter) „President Eisen hower is bevoegd, zonder noodzakelijkerwijs eerst het congres te moeten raadplegen, een vergeldingsactie op grote schaal te gelasten, indien gebied der V.S. of van hun bondgenoten zou worden aangevallen", aldus Dulles op zijn wekelijkse persconferentie. Dulles zeide dit in een uiteen zetting over de betekenis van de z.g. „New Look" in de Ameri kaanse militaire politiek. Hem was speciaal gevraagd een toe lichting te geven op een verle den week door de president op diens perconferentie afgelegde verklaring, onder meer luidend: „De Verenigde Staten zullen niet in een oorlog worden betrokken, tenzij als gevolg van de in de grondwet omschreven werkwijze, die voorziet in een oorlogsver klaring door het Congres". Foster Dulles vervolgde: „Ik ben van mening dat het Noord- Atlantische Verdrag, dat behelst dat een aanval op een der Ame- (Van onze parlementaire redacteur) De technische herziening van de omzetbelasting stelt de klein handel vrij. Wel zou de omzetbelasting aan de kleinhandel nog administratieve eisen blijven stellen. Dit om de controle ten opzichte van anderen te vergemakkelijken. De Tweede Kamer heeft hiertegen in het voorlopig verslag bezwaren gemaakt. Uit de thans verschenen Memorie van Antwoord blijkt, dat de regering de kleinhandel nog verder tegemoet wil komen. Voor de omzetbelasting behoe ven de ontvangsten niet meer geboekt te worde» met uitzon dering van de inkoopfacturen. De Memorie van Antwoord heeft tien maanden op zich laten wachten. Maar er zijn dan ook meerdere wijzigingen aangebracht. Deze zouden de opbrengst van de om zetbelasting met 44 millioen doen dalen. Omdat het een technische herziening betreft heeft de rege ring zich echter veroorloofd om in het zelfde vlak naar compen satie te zoeken. Door de vrijstelling van de kleinhandel vielen, volgens het oorspronkelijke wetsontwerp, cir ca 100.000 middenstanders buiten de werking van de wet. Het zul len er nu 120.000 a 130.000 zijn. Dit is het gevolg van de volgende wijziging: een kleinhandelaar behoeft ook geen omzetbelasting te betalen, wanneer hij daarnaast nog een kleine omzet heeft als grossier of fabrikant. Voor de grossier mag de totale omzet dan TOPEKA, 16 Maart (A.P.) Twee B-47 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht zijn vandaag in de buurt van Topeka in Kansas met elkaar in botsing gekomen. Een der bommenwerpers stort te brandend neer. De drie inzit tenden kwamen om het leven. Het andere toestel slaagde er in naar zijn 'basis terug te keren en veilig te landen. Controverse McCarthy en leger der V.S. WASHINGTON, 16 Maart A.P. De subcommissie van onderzoek van de Senaat heeft vandaag be sloten, om tijdens de openbare zitting een onderzoek in te stel len naar de bittere controverse tussen de voorzitter van de com missie. Joseph McCarthy, en de autoriteiten van het leger. Tij dens het onderzoek zullen getui gen onder ede gehoord worden. niet meer bedragen dan flO.OOO en voor de handelaar-fabrikant niet meer dan f1200,aan leve ringen als fabrikant. (Zie vervolg op pag. 7) BRAND OP BRITSE TORPEDOBOOTJAGER CHATHAM (Kent), 16 Maart (Reuter). Vandaag is brand uit gebroken in het ketelhuis van de Britse torpedobootjager „Zest" op de marinewerf te Chatham. Het vuur kon snel worden bedwon gen en de schade is gering. Naar de oorzaak van de brand, wordt een onderzoek ingesteld. Brits vliegtuig in zee gestort bij de Humber 's GRAVENHAGE. 16 Maart (A.N.P.). Volgens de 19e groep van de Britse luchtmacht te Plymouth is op 60 mijl ten Oost-Zuid-Oosten van de Hum ber een vliegtuig van het type ..Vernous" in zee gestort. varen aan onze sociale wetgeving verbonden. Dr. Wibaut (P.v.d.A.) waarschuwde tegen verspilling bij de bouw van ziekenhuizen. Het levensbeschouwelijke element zou ook tot zijn recht kunnen komen in een opzet van „vleu gels" met gemeenschappelijk ge bruik van de apparatuur. Van daag gaat de 'behandeling verder. (Van onze parlementaire redacteur) Het advies van de Soc. Econo mische Raad inzake een defini tieve ouderdomsvoorziening is 'n goed compromis, dat in deze vorm aanvaardbaar schijnt voor een groot aantal politieke partijen. Dit betoogde gisteravond de heer Oosterhuis (P.v.d.A.) in de Eer ste Kamer bij de behandeling van de begroting van „Sociale Zaken en Volksgezondheid'. De P.v.d.A.-afgevaardigde haast te zich om een aanvulling te ge ven op een artikel in het ..Han delsblad". Daarin was betoogd dat het verzekeringsbegrip vooral door prof. Romme en prof. Mo lenaar was gepropageerd, ook verschillende socialisten o.a. Treub en v. d. Tempel hadden daaraan bijdragen geleverd. Met betrekking tot de emigra tie dacht de heer Oosterhuis aan een deels nieuwe opzet. Nu onze financiële positie gunstiger is ge worden ware te overwegen, of Nederland zijn emigratiepolitiek niet kan steunen met een buiten landse investeringspolitiek. Bij de werkgelegenheid blijft het groot aantal werklozen boven de 40 jaar een ernstig probleem. De heer Oosterhuis hoopt, dat bij het beraad ook dringend over heidsingrijpen zal worden betrok ken. Over het beleid in het alge meen toonde zowel de heer Oos terhuis als de heer Louwes (V.V.D.) zich voldaan, al achtte de liberale woordvoerder ook ge- missie voor atoomenergie. Harold John Adonis, die des tijds naar Nederland was uitge weken en tenslotte, nadat een uitleveringsverzoek was gewei gerd, vrijwillig naar de V.S. te rugkeerde, is gisteren schuldig bevonden aan ontduiking van de federale inkomstenbelasting in 1948. De jury van negen mannen en drie vrouwen beraadslaagde 70 minuten alvorens tot dit oordeel te komen; rechter Alfred Monda- relli verklaarde, dat het bewijs voor deze schuldigverklaring in ruime mate voorhanden was. In Noorwegen dreigt OSLO, 16 Maart (N.T.B.) Nauwelijks is de onderwijzers staking in Oslo ten einde of er dreigen alweer acht a negenhon derd onderwijzers in dertien ge meenten het werk neer te leg gen, wanneer er geen gelijke be loning komt voor onderwijzers die hetzelfde werk doen, dezelfde standplaats hebben en gelijk staan in anciënniteit. BLANK OVER DUITS LEGER LONDEN, 16 Maart (AP.). Theodor Blank, de Westduitse commissaris voor de defensie, heeft vandaag in het Londense avondblad „The Star" een artikel geschreven waarin hij zegt dat een Duitse bijdrage aan de ver dediging van West-Europa geens zins de herleving van de Wehr- macht inhoudt. „Duitsland zal ongeveer een half millioen soldaten leveren, omdat wij. gezien de grootte van ons land, niet meer kunnen bij dragen." „Diti is mijn antwoord aan die genen, die vrezen dat de Wehr- macht zal herleven". Blank schrijft voorts, dat -zijn plannen naast de 12 divisies landstrijd krachten, voorzien in een lucht macht van 1400 vliegtuigen en een kustbescherming van 20.000 man, die de beschikking zal krij gen over boten van maximaal 1500 ton. rikaanse bondgenoten zal worden beschouwd als agressie -tegen de Verenigde Staten zelf, de presi dent machtigt in een dergelijk geval ook te handelen alsof ^de Verenigde Staten zelf waren aan gevallen. Het hangt van de president zelf af, of hij alsdan zijn bevoegdheid zou gebruiken. Het betekent niet dat de president geen overleg met het Congres zou plegen. De te volgen gedragslijn zou worden bepaald door de ernst van de uit gevoerde aanval", aldus minister Dulles. WASHINGTON. 16 Maart A.P. Minister John Foster Dulles heeft verklaard, dat een door Moskou ge-volgde vertragingstactiek kan leiden tot uitstel van de vredes conferentie voor het Oosten, wel ke op 26 April te Genève zou be ginnen. DE HONGERSTAAKSTERS IN EGYPTE CAIRO, 18 Maart (Reuter). Negen Egyptische vrouwen, on der leiding van de bekende femi niste Doria Sjafik, zijn nog steeds in hongerstaking. Haar moreel is nog uitstekend. Eén dei- vrouwen, een 52-jarige, begint echter tekenen van zwakte te vertonen na vijf dagen vasten. verongelukte Gedeelte Comet gevonden ELBA, 16 Maart (Ass. Press). Vandaag is een groot gedeelte van de Britse Comet, die 10 Janu ari bij Elba verongelukte, ge borgen. Het is een gedeelte van de s-taart en van een der vleugels van het toestel. Er ziin geen lijken geborgen. ROME, 16 Maart (A.P.) Pre- mier Scelba heeft vandaag mee gedeeld, dat de regering de mi nister van buitenlandse zaken Attilio Piccioni verzocht heeft aan te blijven, hoewel de naam van zijn zoon genoemd wordt in het schandaal om de dood van Wilma Montesi. Na een zitting van het kabinet, zei Scelba tot de pers: „Het ka binet heeft zijn solidariteit te kennen gegeven met Piccioni en hem gevraagd niet zijn ontslag in te dienen". Dit duidt er op dat Piccioni overwogen heeft zijn ontslag in te dienen. VATICAANSTAD, 16 Maart. Het herstel van dc Paus zet zich langzaam voort. Zijn privé arts prof. Riecardo Galeazzi-Lisi heeft hem vandaag een bezoek ge bracht en meegedeeld, dat de Paus goed geslapen heeft van nacht. H. MIS VOOR KARDINAAL MINDSZENTY VATICAANSTAD. 16 Maart Donderdag zal in de basiliek van Sint Maria de Meerdere een H. Mis worden opgedragen voor Z. Em. Kardinaal Mindszenty en an dere katholieke Hongaarse prela ten, die in de gevangenis zitten. ten achten het onaanvaardbaar de squadrons, op Eindhoven en Vol- kel te stationneren, aangezien in oorlogstijd op deze vliegbasis een te gi-oot aantal vliegtuigen zou zijn geconcentreerd. RIO DE JANEIRO, 16 Maart (Reuter). Aan boord van bet schip „Maria Celeste" heeft zich Dinsdag een ontploffing voorge daan en is brand uitgebroken. Men vreest, dat vele personen om het leven zijn gekomen. Het schip ligt in Sao Luiz. Aan boord -bevinden zich 3000 vaten benzine en 1000 vaten pe troleum. Het schip heeft een be manning van 18. Er bevonden zich 37 arbeiders aan boord, toen het ongeluk gebeurde. De kapitein en een aantal leden van de bemanning zijn gered doch men verkeerde Dinsdagavond nog in het onzekere over het lot van de anderen en van personen langs de kade. Sao Luiz is de hoofdstad van de Braziliaanse staat Maranhao. (Van onze pari. redacteur) In de Peel zal tussen Venray en Rips een nieuw militair vlieg veld worden aangelegd, dat een totale oppervlakte krijgt van on geveer 530 ha. Het nieuwe vlieg veld vormt een onderdeel van het N.A.V.O. infrastructuurplan. Dit heeft minister Staf op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Visch, medegedeeld. Het Brabantse gedeelte van liet vliegveld, ter grootte van ruim 120 ha is in handen van 141 eige naren en bestaat uit 76 ha woeste grond en 46 ha cultuurgrond; het Limburgse gedeelte, ter grootte van ongeveer 410 ha woeste grond, 95 ha bos, 15 ha gekapt bos en 65 ha cultuurgrond van slechte kwa liteit. Er zal worden getracht de meest gedupeerde gebruikers van de gronden schadeloos te stellen door het ter beschikking stellen van gronden, welke zijn gelegen in het gebied van de voorgenomen ruilverkaveling „de grote Peel". Het laat zich aanzien dat met de pachters een bevredigende rege ling zal kunnen worden getroffen. Het vliegveld te Venray wordt aangelegd om de vliegbasis Eind hoven en Volkel te ontlasten. De betrokken N.A.V.O.-oommandan- (Van onze parlementaire redacteur) De kwestie van de Joodse kinderen is gisteren ook ter sprake gekomen bij de behandeling van de „Justitie"-begroting in de Eerste Kamer. „De taak van de Kerk is om de gewetens voor te lichten aan de hand van de Katholieke leer. Dit is geschied. Het afstaan van de kinderen is een zaak van de gelovige zelf. Het eigen geweten moet hier de laatste norm van handelen zijn." Met dit betoog nam mr. Witte- man (K.V.P.) stelling tegen de critiek als zou ook de Kerk in gebreke zij-n gebleven. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) bleef van mening, dat critiek als deze steun kan vinden in uitla tingen van de Aartsbisschop- coadjutor, herhaald in het door de KVP-woordvoerder ingenomen Een Brits weekblad, dat be weert goede contacten te hebben achter het IJzeren Gordijn, heeft vandaag meegedeeld dat de Sow- jet-Unie haar waterstofbompro ject heeft beperkt, wegens de grote technische moeilijkheden en de hoge onkosten, die eraan ver bonden zijn. De „Intelligence digest and Weekly Review" meldt, dat de beslissing om voorlopig de ont wikkeling van de waterstofbom stop te zetten, o-p 29 December door het Kremlin werd genomen, op advies van de Russische com- Werk beëindigd Volgens het blad is bijna vier milliard roebel, die voor de wa terstofbom was uitgetrokken, thans overgeheveld naar het pro ject voor de ontwikkeling van cosmische stralen. „Vijftig procent van de arbeiders, die werkzaam waren op het onderzoek centrum in Kaloega, heeft o-p 15 Februari het werk beëindigd", aldus het blad. De beslissing werd genomen, nadat verschillende atoomgeleer den hadden uitgemaakt, dat min stens twee van de vijf waterstof bommen, die via het Poolgebied vervoerd zouden worden, niet zouden ontploffen. De voorzitter van dc Ameri kaanse Congrescommissie voor atoomenergie, Sterling Cole, heeft Woensdag te Washington medege deeld, dat de V.S. over een wa- punt van de aarde kan worden afgeworpen, indien de basis van waar het vliegtuig met de bom opstijgt, dicht genoeg bij het doel Wit was de eerste maal, dat van officiële zijde het bestaan van een waterstofbom, die door een bom menwerper kan worden uitge worpen, werd bevestigd. CAIRO, 16 Maart (A.F.P.) De Britse ambassade heeft Dins dag gemeld, dat gisteren in de zone van het Suez-kanaal twee Britse soldaten gedood, twee ge- wond, waarvan een ernstig, en terstofbom beschikken, die op elk tweg zyn standpunt. Juridisch, aldus de heer De Vos van Steenwijk, is deze redenering rond, maar hem ware het toch liever geweest wanneer ook aandrang was uit geoefend om de kinderen terug te geven. Beide woordvoerders begrepen, dat aan deze tragische zaak de liefde voor 't pleegkind ten grond slag ligt. Mr Witteman (KVP) noemde een aanduiding als „kin derroof" dan ook in dit geval niet passend. De heer De Vos van Steenwijk (WD) meende, dat desondanks gesproken moest worden van een „ernstig geval van kinderroof". Deze afgevaar digde constateerde voorts, dat de kinderen zeker geen dienst be wezen is, het onderduiken kan immers moeilijk bevorderlijk zijn geweest voor de opvoeding. Er is gespeeld met het levensgeluk van de betrokken kinderen. Ern stig vond deze spreker, dat door deze zaak de verhouding tussen de kerkgenootschappen zou zijn verscherpt. De heer De Vos van Steenwijk droeg daar ook zelf toe bij door te constateren, dat een en ander z.i. niet mogelijk ware geweest zonder medewerking van de R.K. Geestelijkheid. Anderzijds hoopte hij, dat in een aangekon digd Joods witboek een minder scherpe toon zou doorklinken dan thans wordt gehoord. De WD- woordvoerder vroeg tenslotte strafvervolging tegen hen, die de ontvoering hebben bewerkt en mogelijk gemaakt. Avondvergadering In de avondvergadering betoog de de heer Geugjes (com.), dat een ding in elk geval volkomen duidelijk zou zijn geworden: ka tholieke instanties hadden meege werkt aan het verborgen houden van de kinderen. In de stukken stelde minister Donker zich op het standpunt, dat hem geen oor deel over de houding van de ker kelijke overheid toekomt, zolang die binnen de grenzen blijft van het wereldlijke recht. De commu nistische afgevaardigde meende nu, dat inmiddels was komen vast te staan, dat die grenzen waren overschreden. Niet enkel van het recht maar ook van de menselijk heid; dit temeer, alles volgens de communistische woordvoerder, omdat ook de houding van de aartsbisschop-coadjutor onbevre digend zou zijn geweest. Dit standpunt hield in, dat de be trokken pleegouders niet ver plicht waren om uit hoofde van godsdienstige motieven de kinde ren achter te houden. Volgens de heer Geugjes betekende dit: gij hebt niet de plicht, maar wel het recht. Uiteraard een volkomen kromme redeneringDe heer Geugjes moest echter tot de con clusie komen, dat de minister de katholieke geestelijkheid zou heb ben duidelijk te maken, dat zij veel te ver was gegaan en dat men voortaan „van dergelijke Spaanse methoden gevrijwaard zou willen blijven". 's-GRAVENHAGE, 16 Mrt. (A. N.P.) Het schip „Sierre Leone" heeft geseind, dat de olievuren aan boord niet meer te controleren zijn en dat de pompen niet wer ken. De bemanning heeft opdracht om het schip te verlaten daar er gevaar bestaat voor een ernstige ontploffing. De positie van het vaartuig was vooralsnog niet vast te stellen. Mevrouw Churchill ontvangt dreigbrief LONDEN, 16 Maart (A.P.) Premier Churchill heeft vandaag de hulp ingeroepen van Scotland Yard om een onderzoek te doen naar een dreigbrief die gericht was tegen zijn vrouw. De brief werd ontvangen op Downing Street 10, de officiële residentie van de premier. Mevrouw Chur chill is 69.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1