RODE STORMAANVALLEN bedreigen Franse troepen Arabieren plegen moord op Joden President die niet handelt bij aanval, moet hangen" Bij waterstofbomontploffing vuurbal van 28 mijl breed Straaljager in Ijselmeer Toestand van Z.H. de Paus Dagblad voor Alkmaar en om ge vin sr Overval op bus Strijd in Indo-China nadert één van de hoogtepunten Groot plan Prins Bernhard naar El Paso Nieuw verzoek aan Semeonof Eisenhower over nieuwe V.S. defensiepolitiek Amerikanen zijn te bang voor de mannen in het Kremlin Pieter de Boer verliest proces Twee doelen Heilige Vader 40 pond afgevallen Veilingen verontrust over „doordraai" Time: Dit is verschrikkelijk Kracht: 250 maal Hirosjima NOORDHOLLANDSi Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, BSSt inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum hJbHHL^ f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is *t nergens veilig (Vondel) "V-STADSEDITIE Donderdag 18 Maart 1954 49e Jaargang Nummer 13037 HET PLAN tot afsluiting van de zeegaten is dan nu rond Wij hebben er al eerder, bij stukjes en beetjes, een en ander over kunnen publiceren en nu de eind conclusies van de commissie voor het z.g. Delta-plan aan de rege ring zijn toegezonden, valt het geheel te overzien. Daaruit blijkt op de eerste plaats, dat het een groot, ja. groots plan mag wor den genoemd. Reeds aanstonds na de waters noodramp klonk van vele kanten de roep: sluit de zeegaten af en het leed is geleden. Dat was toen natuurlijk gemakkelijker ge zegd dan gedaan, maar de inge nieurs van de Rij'tswatei^taat en de andere autoriteiten, die er bij betrokken waren, hebben zich teruggetrokken in de studeerver trekken en laboratoria en thans een volledig plan uitgewerkt. Daarbij is oer-Nederlandse degelijkheid, op een terrein, dat de roem van het vaderland uit maakt (het bedwingen van de zee en het scheppen van nieuw land), ditmaal gepaard gegaan met die snelheid-van-handelen, welke Nederlanders kenmerkt: als overwinning van nood is ge boden. De commissie zag zich gesteld voor de taak, antwoord te geven op de vraag, hoe gebieden, welke door de ramp van 1 Februari ge teisterd waren, afdoende bevei ligd zouden kunnen worden. En zij komt eenstemmig tot de conclusie, dat, uit een oogpunt van veiligheid, de afsluiting van de zeegaten tussen de Rotterdam se Waterweg en de Westerschelde verre te verkiezen is boven de versterking van de bestaande diiken. Natuurlijk blijven de Waterweg en de Westerschelde buiten ge ding. gezien de grote belangen, welke hier voor de scheepvaart, met name voor Rotterdam en voor Antwerpen, aan de orde zijn. Er zijn voordelen van verschil lende aard aan dit plan verbon den. Ten eerste de verhoogde veiligheid, ten tweede een ge weldig brok werkgelegenheid, ten derde de verbreking van het isolement, waarin de eilanden verkeren, een punt, dat natuur lijk ook nog. zoals vele andere, nadere zorg en overweging ver dient. omdat de bevolking en haar leven in sociaal en econo misch opzicht, van stonde af aan zal moeten worden voorbereid op nieuwe toestanden en verhou dingen, welke ingrijpend zullen worden gewijzigd. Dan is er de vorming van zoet waterbekkens, van grote beteke nis voor de landbouw en van ons land in het algemeen, omdat het vraagstuk van de verzilting toch al een punt van zorg was sinds lange tijd. Er komt ook een betere recreatie en er is ook landaanwinst, als is dit punt niet van overwegende betekenis. Maar er zijn natuurlijk ook nadelen. Zij betreffen allereerst en voornamelijk het feit, dat de vis serij en de oester kwekerij en zul len verdwijnen Dat is voor de betrokkenen een hard feit, dat echter, geiet op de grote belangen, welke hier op het spel staan, zal moeten worden aanvaard. Ook dit doet ons denken aan een vergelijking van dit enorme afdammingsplan met het grote werk der Zuiderzee-afsluiting en -drooglegging. Ook meer vergelij kingspunten dringen zich op. Er zal natuurlijk ook nog een ander onderzoek ingesteld moeten wor den naar de wijze, waarop de grote nadelen moeten worden op gevangen. Onze wens zou zijn. dat de schadeloosstelling, welke hier ge geven zal moeten worden, min der schriel zal worden bekeken, dan bij de Zuiderzee-droogleg- ging is geschiedDit grote werk en zijn uitvoering zullen niet voortdurend gevolgd mo gen worden door de schaduw, welke voor vissers en anderen aan dat andere grote karwei ver bonden waren en nog zijn. Ook over de kostenregeling (anderhalf a twee milliard over 20 tot 25 jaar) zal nog wel te praten ziin. Maar daar is over heen te komen. Vragen over de wijze en vooral de t e r m ij n diér financiering zullen regering en volksvertegenwoordiging nog wel bezig houden! Het lijkt ons juist, dat de commissie aan^ de regering vraagt, op korte termijn een principiële beslissing te nemen, door de indiening van een wetsontwerp, dat de hoofd zaken vastlegt. Daarna kunnen in aanvullende wetten de verdere gevolgen van een en ander ge regeld worden. Wjj hopen, dat de zaak behan deld zal worden op een wijze en in een tempo, deze grote zaak en dus Nederland waardig. Narcotica-bende opgerold te Chicago CHICAGO, 17 Maart (Reuter) Dinsdagavond is te Chicago een bende onschadelijk gemaakt, die in verdovende middelen han delde. Er zijn zeven arrestaties verricht. (A.P.) De Vietminh is gisteren een nieuw bombarde ment begonnen van de stellingen van de troepen van de Franse Unie in het grote fort Dien Bien Phoe en dit kan bet voorspel zijn van een nieuwe massale infanterie-aan val, die elk ogenblik verwacht wordt, zo meldde Ass. P. gisteravond uit Hanoi. In weerwil van de zware aan vallen, welke de Vietminh de af gelopen dagen op het Franse bol werk heeft gedaan, houden de Fransen nog steeds stand en zijn er zelfs in geslaagd het garnizoen te versterken met een bataljon parachutisten. Van tijd tot tijd landen er bevoorradingsvliegtui gen op de vliegvelden. Vanuit hun stellingen, omringd BURBANK (Californië), 17 Mrt. (A.P.) Prins Bernhard is van daag met een P2V-5 „Neptune" van de Marine naar d« lucht machtbasis „Biggs" in El Paso (Texas) vertrokken. Hij verliet Burbank na een vijf daags bezoek aan vliegtuigfabrie ken in Zuid-Californië. De Neptune werd bestuurd door W. G. Shuttleworth, luitenant kolonel van de Amerikaanse Ma rine, en John Davis, in vlieger van de Lockheed Company. Lockheed heeft onlangs een aantal Neptunes aan Nederland afgeleverd. door zware prikkeldraadversper ringen en diepe bunkers, besto ken de troepen van de Franse Unie bestaande uit Fransen, Indochinezen en leden van het vreemdelingenlegioen de op trekkende communisten met een onafgebroken spervuur. Felle Iuchtstrijd De luchtmacht kan tengevolge van een verbetering in de weers omstandigheden, doeltreffender optreden dan tot dusver. De Fran se vliegtuigen bombarderen en beschieten de vijandelijke stel lingen met grote hevigheid. Vooral de artillerienesten, van waaruit de Vietminh het centrale front bestookt, worden onder handen genomen. De opperbevelhebber van de Vietminh werpt meer troepen in de strijd dan ooit tevoren. Mocht hij besluiten alle potentieel waar over hij beschikt te gebruiken om een beslissing te forceren, dan zou dit voor de Fransen funpste gevolgen kunnen hebben. De vijand zou dan 50.000 soldaten tegelijk in de strijd kunnen wer pen. De Fransen zouden dan on der de voet worden gelopen. Op de luchtbasis van Lawson in Californië lagen verschil lende vliegtuigen vernield her en der zoals deze C-119 „Vlie gende Vrachtwagen" bij een van de startbanen toen een tornado er in een alles vernie lende tocht over heen was ge streken. Acht van deze enorme vliegtuigen werden volkomen vernietigd door de „staart" van de tornado, die niet al leen het vliegveld, maar ook het nabijgelegen Fort Benning teisterde. Twee personen wer den gedood, er waren tal van gewonden en de schade, die werd aangericht wordt geschat op ruim 12 millioen dollar.... BONN, 17 Mrt. (Reuter) De drie Westelijke hoge commissa rissen m Duitsland hebben op nieuw een bijeenkomst met hun Russische collega Semeonof voor gesteld om te spreken over een vergemakkelijking van het ver keer tussen Oost- en West-Duits- land. In Nederland één arts op 1200 inwoners Blijkens het statistisch jaarboek van de Verenigde Naties is er in Nederland een arts op elke 1200 inwoners en een tandarts op elke 6000 inwoners. In Nieuw- Guinea daarentegen is er slechts een arts op elke 40.000 zielen. 99 WASHINGTON, 17 Maart. „Een president der V.S., die bij een onverhoedse aanval op Amerikaans gebied niet onmid dellijk zou handelen en een vergeldingsactie gelasten, ongeacht of het Congres al dan niet te bereiken zou zijn om de aan valler de oorlog te verklaren, zou opgehangen moeten worden" aldus verklaarde president Eisenhower Woensdag op zijn wekelijkse persconferentie. besproken, zou er dan iemand onder u zijn die mij niet voor schuldig zou houden?" aldus Eisenhower. Hij legde deze verklaring af i.v.m. vragen over de nieuwe Amerikaanse militaire politiek. Verslaggevers hadden hem ge vraagd of zijn verleden week af gelegde verklaring inhield dat de president der Verenigde Staten eerst een beslissing van het Con gres, om een aanvallende staat de oorlog te verklaren, zou moeten afwachten, alvorens Amerikaanse militaire tegenacties te kunnen gelasten. „Gesteld dat ik in deze kamer sta en er komt een bericht binnen dat vijandelijke vliegtuigen de Verenigde Staten naderen, om ons land aan te vallen, als ik nu niets doe en afwacht tot het Con gres de ontstane situatie heeft 40.000 KM TE VOET MET 20 FRANCS OP ZAK... De man, die U hier voor het Gare de l'Est in Parijs ziet met zijn trouwe makker, „Bobo" van duis tere origine, is Antoine Zeyer uit Mulhouse, die kortgeleden is te ruggekeerd in de Franse lichtstad waar hij op 20 Mei 1952 'n zwerf tocht van 40.000 km. begon. Voor hij deze enorme reis helemaal te voet en met slechts 20 francs op zak begon, zal hij waarschijn lijk niet hebben vermoed, dat hij een afstand ging afleggen gelijk aan de omtrek van de aarde. Hij voegde hieraan toe dat dit een extreem voorbeeld was, doch het instinct van zelfbehoud vergt in zo'n geval een onmiddellijke reactie. „Een man die wordt aan gevallen, wacht niet tot de politie hem komt ontzetten. Hij vecht voor zijn leven", aldus de pre sident. Vervolgens werd Eisenhower's mening gevraagd over het nemen van onverwijlde vergeldingsmaat regelen, indien er in een ander deel der wereld een plaatselijke oorlog zou uitbreken. De president antwoordde: „Wjj kunnen niet generaliseren. De modere wapens zijn zo enorm ver woestend, dat de onverhoedse aanvaller een reusachtig aanvan kelijk voordeel heeft. Ook het element der verrassing is zeer vergroot door de mogelijkheid om deze wapens te gebruiken voor het snel aanrichten van verwoes tingen op grote schaal". Eisenhower zeide, dat het nieu we militaire regeringsprogramma waarop enige democratische Congresleden critiek hebben ge oefend de best mogelijke aan wending van moderne wapens in een eventuele oorlog waarborgt en een vermindering van de in de strijd te werpen militairen mo gelijk maakt. „Er is niets revolutionnairs aan onze nieuwe militaire politiek. Zij betekent slechts, dat de Ameri kaanse leiders de algemene we reldtoestand en de verdedigings techniek voortdurend bestuderen", verklaarde hij. ..Teveel vrees". „Er heerst teveel vrees onder ons vrees voor de mannen in het Kremlin, voor hetgeen deze zouden kunnen doen, voor een economische crisis, voor het ver liezen van betrekkingen en voor onverstandige onderzoekers. Dit alles bij elkaar maakt de Amerikanen bijna hysterisch. Het is noodzakelijk dat wij alles in zjjn juiste perspectief leren zien", aldus besloot president Eisen hower. TELAVIV, 17 Maart (A.P.) Een officiële Israëlische woord voerder heeft verklaard, dat van middag 11 Joodse vrouwen en kinderen vermoord zijn, toen een aantal mannen een aanval deed op een Israëlische bus, die van Elath naar Beersheba onderweg was. Volgens de zegsman waren de aanvallers Arabieren. De aanval werd 100 kilometer ten Noorden van Elath uitgevoerd, zei hij. Volgens de verhalen van de vier buspassagiers, die er het le ven afbrachten, vuurde de bende eerst met een machinegeweer op de bus. De chauffeur werd op slag gedood. De bus reed in een sloot. Onmiddellijk daarna, zo vertelde een vrouwelijke overle vende, kwamen de mannen de bus binnen en vermoordden tien pas sagiers met machinepistolen. Zij en een kind wisten het le ven te redden door te doen alsof zij dood waren, zei ze. Twee van de vier soldaten, die met de bus meereden, wisten gezond te ont komen. LEEUWARDEN De direc teur van de Stichting „De Ne derlandse Soldaat" en van de Bond van Mobilisatieslachtoffers en hun nabestaanden, de heer Pieter de Boer te Drachten, heeft gisteren zijn proces tegen de Staat der Nederlanden en de Of ficier van Justitie, mr dr F. Hol lander, voorheen te Leeuwarden, thans te Amsterdam, verloren. Bij vervroeging deed de civiele kamer van het gerechtshof gis teren uitspraak in deze langduri ge procedure. Appellant werd t. a.v. zijn vordering tegen mr Hol lander ontvankelijk verklaard, maar het Hof ontzegde hem deze vordering en veroordeelde hem in de kosten van het geding, ge steld op tweemaal f 169.25. De gewonden werden door een passerende legerauto naar Beer sheba gebracht. Israëlische auto riteiten en waarnemers van de Verenigde Naties stellen ter plaat se een onderzoek in. RELLETJES BIJ HAVEN- STAKING IN NEW-YORK NEW YORK, 17 Maart (A.P.) Vandaag hebben drie mensen verwondingen opgelopen ten ge volge van een vechtpartij die uitbrak op de 13e dag van de New Yorkse havenstaking. Arbeiders probeerden het werk te hervatten. Honderden mannen raakten met elkaar slaags. De politie reserve moest té hulp ge roepen jvorden. Gistermiddag omstreeks twee uur is nabij Harderwijk een Dual Gloster Meteor van de vliegbasis Soesterberg tijdens een oefen- vlucht verongelukt in het Ijsel meer. De beide inzittenden kwa men daarbij om het leven. Het waren de 24-jarige sergeant-vlie ger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23-jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. De straaljager stortte ongeveer tien kilometer ten Noordoosten van het gemaal Lovinck te Har derwijk in het IJselmeer. Ondanks dat het ongeluk omstreeks twee uur 's middags was gebeurd, werd het pas bekend, toen de schippers van een vrachtboot, de gebroeders Meijer, die in dienst zijn van de Zuiderzeewerken, een der lijken aan wal brachten. De rijkspolitie te water en ook de reddingboot van Lemmer „Hilda" voeren onmiddellijk uit, om een onderzoek in te stelleil. (Telefonisch van onze correspondent) VATICAANSTAD, 17 Maart Gedurende zijn bijna twee maan den durende ziekte heeft Paus Pius Xn bijna 40 pond aan ge wicht verloren, zo vernamen wij Maandagmiddag in ambtelijke kringen van het Vaticaan. Het li chaamsgewicht van de bijna 1.80 m. grote figuur van de Paus, dat na zijn terugkeer uit Gastel Gan- dolfo tegen het eind van Novem ber van het vorig jaar 132 pond bedroeg, is nu tot 92 pond terug gelopen. In deze vaststelling ligt ook de diepere reden van de be zorgdheid, waarmede men de ge zondheidstoestand van de Pans beoordeelt. De „Qsservatore Romano" van heden wijdt, aldus Radio Vatica- na. een artikel aan de verbete ring, welke in de toestand van de H. Vader is ingetreden. „In de laatste dagen heeft de zo zeer ge wenste verbetering in de gezond heidstoestand van de H. Vader belangrijke vooruitgang gemaakt Probleem schreeuwt om oplossing BROEK OP LANGENDIJK, 17 Maart. Namens de veilingen te Broek op Langendijk, Noord- Scharwoude en Warmenhuizen is een telegram verzonden aar mi nister S. L. Mansholt met het ver zoek op korte termijn een audiën tie toe te staan, waar men de mi nister nader wil inlichten over de ernst van de toestand aan de vei lingen, die door de grote door draai van de bewaarkool cata- strophaal dreigt te worden. Men is van mening, dat er spoedig een oplossing moet wor den gevonden om de grote hoe veelheden stapelgroenten, die bij de tuinders liggen opgeslagen, weg te werken. NEW-YORK, 17 Maart Time Magazine deelde van daag mede, dat de laatste waterstofontploffing, die op 1 Maart plaats gevonden heeft waarschijnlijk een kraeht ontwikkelde, die 250 maal groter was dan die van de bom op Hirosjima. De kracht van de ontploffing, aldus Time, verraste de geleerden, die er aan gewerkt hadden, volkomen. Achtentwintig Amerikaanse waarnemers en 236 inlanders, van wie men dacht dat zij tot op vei lige afstand gebracht waren, werden overdekt met radioactieve deeltjes, aldus Time. Hun blootstelling was tien maal groter dan de gebruikelijke veiligheidsgrens, maar de com missie voor atoomenergie heeft meegedeeld, dat niemand brand wonden opliep. Time schreef, dat de bereke ning van de kracht van de ont ploffing nog steeds onvolledig is. maar zij was zo sterk, dat de commissie gedwongen was de proef die 1 November plaats vond te herclassificeren als een „mislukte". De kracht van deze „mislukte proef" was „verschrikkelijk ge noeg" aldus Time, dat de vol gende bijzonderheden gaf: De ontploffing was 250 maal groter dan die van Hirosjima. De vuurbal had een diameter van 28 mijl. De paddestoelwolk steeg tot een hoogte van ongeveer 30 kilo meter, tot in de stratosfeer en een vliegtuig voor waarneming dat 80 kilometer verwijderd was, vliegend op een hoogte van 10.000 meter, moest zich haasten weg te komen om niet onder de rand van de paddestoelwolk te komen Time schreef, dat bij de laatste proef de radioactieve wolk waar schijnlijk hoger gegaan is dan 32 kilometer. De ontploffing deed de lucht oranje worden en de gebouwen op de Kwajalein eilanden, enige honderden kilometers verder, schudden. Time vermeldde niet, hoe het aan deze inlichtingen kwam. KONINGIN ELIZABETH MET DE DOOD BEDREIGD LONDEN, 17 Maart (Reuter) Een lid van het Britse parlement heeft een brief ontvangen, waar in Koningin Elizabeth met de dood wordt bedreigd „als zij in Gibraltar voet aan wal zet". zij het dan ook dat deze verbe tering slechts langzaam geschiedt De acute ziekteverschijnselen, die aanleiding gaven tot bezorgdheid zijn verdwenen. Steeds meer tre den bemoedigende verschijnselen van een algemene verbetering naar voren, al moet gezegd wor den, dat deze verbeter]"- zich slechts zeer langzaam voltrekt, omdat de H. Vader ziin activiteit, die tot deze vermoeidheid heeft geleid, niet wil en ook niet kan opgeven. Men kan voorts vaststellen, dat de H. Vader van tijd tot tijd meer slaap geniet die hem op krachten brengt. Te gelijkertijd hoopt men. dat de voedseltoevoer volkomen nor maal kan worden, zodra de moei lijkheden met de spijs 'rtering en de nerveuze maagstoornissen overwonnen zullen zijn. Het kli nisch onderzoek, dat men tot he den heeft kunnen instellen en dat van tijd tot tijd herhaald is. bieden de meest gunstige voor uitzichten. De bijzondere genees- kundigp en dieetkuur wordt voortgezet en men vertrouwt er ten volle op, dat deze de gene zing van de H. Vader, welke ze ker niet binnen korte tijd te wachten is, aanzienlijk zal ver haasten In een eigen beschouwing, wel ke aan deze officiële verklaring wordt toegevoegd, maakt de Os- servatore Romano melding van de gebeden, welke overal ter we reld voor de genezing van de H. Vader worden gestort. Het blad maakt melding van de verering, welke in geheel de wereld voor de Paus wordt gevoeld, omdat men in hem het voorbeeld ziet van de broederlijke liefde, van het waarachtig streven naar vre de en van de onafgebroken ijver voor de vernieuwing van mens heid en maatschappij. MINISTER STAF ONDERSCHEIDEN BRUSSEL, 17 Maart (ANP) Koning. Boudewijn heeft vanoch tend de Nederlandse minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf ten paleize ontvangen en hem het grootkruis in de Kroonorde uit gereikt Minister Staf heeft vandaag be sprekingen gevoerd met zijn Bel gische collega generaal de Greef. Nederlands programma van Radio Indonesia vervalt 1 April DJAKARTA, 17 Maart Me» ingang van 1 April zal het Ne derlandse programma van Radio Republik Indonesië geheel komen te vervallen, aldus verneemt PI Aneta. Het Nederlandse programma was vanaf 1 Maart j.I. reeds van 25 uren per week op 14 uren per week teruggebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1