I schat I De Sovjet-Unie protesteert bij Nederland Jeep met acht personen te Noordhorn verongelukt SS-er Polak een Duitser? 1 AR KOMT! Tegen vestiging van Amerikaanse militaire bases j Benauwdavontuur voor Friese Stille Omgangers Samen... 138 jaar oud EDING Dagblad voor Alkmaar en omgeving Drie jongens gewond VIER PERSONEN GEDOOD VIER ERNSTIG GEWOND Resolutie aanvaard Toch nog li voetreis naar Rome Arrest gewezen in verband met verzoek tot uitlevering Muziek omen DMEDIANS" te Rustenburg h reinigen en 1 Kolenprijzen in K.S.G. vrij AANVARING OP HET IJSELMEER Vietminh graaft zich in Twee Siamese tweelingen 500 jaar oud meisje gevonden VOLKOMEN GAAF 16-jarig meisje verdronken 1SHSHSHSH5H5HSHSESHSH5?^J en partijen, een ik door de accor- en jodelzanger Voor Uw bals en komende seizoen, irlijk verzorgd door Showorkest N met volledige speciale attractie steeds weer ptreedt MEN, Zwaagdijk W K 2297—200 SSHSHSaSHSHSESaSESHSHS^ v.m. 10 uur bij hotel ten verzoeke van 1RNELISSE er-, zolder-, krui- en gs, ramen, brug- en vraagt weer uw voordelen en prote ihtingen en prijzen egenwoordigers Passerij ïl. 4257 iat 132, tel. 292 „St. Laurentius" te openbaar aan te be- iPRIL 1954, n.m. 2 uur ogkarspel VAN 14 WONINGEN VAN DAGEN aan de Hoogkarspel. zolang de voorraad et Bureau Gemeente- Grootebroek voor f 10 or hen op het kistje hij de dametjes een elegant knikje, onverwachte wei- jen gingen de twee een gezicht of de nuseer je met Snip ordat hij de zware iteloze woede stond lat hielp niet veel. rsetandde hij. „Kijk notabene op de ze wilden me niet Daar gaan z«". met e Sjarl er een uit NOORDHOIlANDSj Abonnementsprijs f 6.60 per kwartaal, f 2.20 per maand, f 0.51 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct per mm, minimum f 2.50; in alle edities 26 ct per mm, minimum f 4.familieberichten 20 ct, resp. 30 ct per mm. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K2200; Den Helder, Keizerstr. 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is t nergens veilig (Vondel) STADSEDITIE Maandag 22 Maart 1954 - 49e Jaargang - Nummer 13040 Door ontploffing IJMUIDEN, 21 Maart. Zon dagmiddag zijn op het strand van IJmuiden vlak bij de Zuidpier drie kinderen gewond door een granaatontploffing. Het drietal is naar een ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Twee kinderen kon den, na te zijn geholpen, naar huis gaan. Zes jongens, allen uit Haarlem, hadden op de vloedlijn tussen de pieren een vreemd voorwerp ge vonden, dat in een uit wrakhout gestookt vuurtje werd geworpen. Het voorwerp explodeerde toen vrijwel onmiddellijk. Drie jongens kwamen met de schrik vrij. LUXEMBURG, 21 Maart. Het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft de kolenprijzen in de zes landen met uitzondering van die voor de bekkens in het Noorden van Frankrijk, de Pas de Calais en het Duitse Ruhrgebied vrijgelaten. De prijzen zijn vrijgelaten om dat de producenten niet in staat zijn eenzijdig invloed op de ko lenprijzen uit te oefenen. LONDEN, 20 Maart De Sovjet-Unie, die, zoals bekend, in de Oost-Europese landen tientallen militaire bases ge vestigd heeft, heeft bij Nederland geprotesteerd tegen bet toelaten van Amerikaanse bases op Nederlands grond gebied in vredestijd, aldus heeft Tass Zaterdag bericht. Het protest werd twee dagen geleden door de Russische ambassadeur in Nederland, S. P. Kirsanov, overhandigd. In de Russische verklaring wordt gezegd: „Kortelings heeft de Nederlandse pers verklaringen van de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, C. Staf, gepu bliceerd, waaruit blijkt, dat de Nederlandse regering heeft inge stemd met de legering van per soneel van de Amerikaanse lucht macht op Nederlands grondge bied" „Het is geheel duidelijk, dat het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd niets gemeen heeft met welk defensie-oogmerk dan ook, aangezien het goed bekend is, dat Nederland niet door een aanval wordt bedreigd". „In het huidige tijdsgewricht, nu maatregelen worden genomen om de internationale spanning te verminderen en de vrede te ver sterken, moeten dergelijke acties van de Nederlandse regering als des te ongereohtvaardigder wor den beschouwd". Van onze verslaggever) STAVEREN De dichte mist, welke gistermorgen boven het IJselmeer hing, is mede oorzaak geweest, dat de veerboot „Bosman" van de dienst StaverenEnkliui- zen, die om 7 uur met ruim 450 Friese pelgrims, die de Stille Omgang hadden meegemaakt, uit Enkhuizen was vertrokken, ter hoogte van de „Hofstede" in aanvaring is gekomen met het daar voor anker liggende 136 ton metende motorschip „Alge", kapitein G. Brockschmidt uit Oude Pekela. „De Sovjet-regering, die groot belang hecht aan de zaak van het versterken van de vrede en het verzekeren van de collectieve vei ligheid in Europa, acht het nood zakelijk de aandaoht van de Ne derlandse regering te vestigen op het feit, dat het ter beschikking stellen van bases aan buitenlandse strijdkrachten en het legeren van vreemde strijdkrachten op Neder lands grondgebied op geen enkele wijze tot de verbetering van de internationale toestand en van de betrekkingen tussen de landen kan bijdragen", aldus de Russi sche verklaring. Volgens Tass heeft minister Luns de Russische ambassadeur meegedeeld, dat de Nederlandse regering de nota van de Sovjet regering zal bestuderen en beant woorden. SAIGON, 21 Maart. Een woordvoerder van het Franse le ger in Hanoi heeft Zondag ver klaard, dat Vietminh-troepen zich ingraven op 200 tot 500 meter van het belegerde Franse bolwerk Dien Bien Fhoe. De Franse en Laotiaanse strijd krachten hebben Pakseng, een dorp in de vallei van Namseng, tachtig km ten Noordoosten van Loeang Prabang, Zaterdag op nieuw bezet. RUSSISCH PROTEST TEGEN GRIEKENLAND LONDEN, 21 Maart. Radio Moskou heeft vanavond bekend gemaakt, dat Rusland ook aan Griekenland een nota heeft over handigd, waarin wordt geprotes teerd tegen de vestiging van Amerikaanse militaire bases in Griekenland. HAMBURG, 20 Maart. In de Finkenau kraaminrichting is van morgen vroeg een Siamese twee ling van het vrouwelijk geslacht geboren. De beide meisjes, die met de borst aan elkander ver bonden zijn, zijn in een couveuse geplaatst. Volgens de doktoren hebben zij een goede kans ogn in het leven te blijven. Ook in Schotland. Te Grenock (Schotland) is Za terdag eveneens een Siamese tweeling geboren. De beide meis jes waren aan borst en buik met elkaar verbonden. Het ene kind woog 4V2, het andere 3>/2 pond. Deze tweeling is in de loop van Zondag overleden. GOUD IN SIBERIE TOKIO, 21 Maart. Japanners die uit Rusland zijn teruggekeerd, hebben verklaard, dat in Noord oost Siberië, in het Kolya-dal, enorme goudvondsten zijn gedaan. De korrels zijn soms groter dan flinke bonen. (Van onze verslaggever) GRONINGEN Een verschrikkelijk ongeval heeft te Noordhorn Zaterdagnacht acht slachtoffers geëist, waar van vier doden. Het ongeval vond plaats omstreeks 2 uur Zaterdagnacht, juist voor het ouderlijk huis van een der slachtoffers. De toestand van de vier nog in leven zijnde personen is zorgwekkend. Zij zijn in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomen. Omstreeks twee uur Zaterdag nacht reed een jeep met houten carrosserie van Zuidhorn in de richting Noordhorn. De jeep werd bestuurd door de heer A. R. Bus- scher uit Noordhorn en de inzit tenden waren het echtpaar Bril- stra, het echtpaar Hekkema, het echtpaar Post en de echtgenote van de chauffeur mevr. Bussoher- Wendelaar. Het gezelschap had een feestje bezocht van de Alge mene Nederlandse Agrarische Be- Tegen 8 uur schrokken de op varenden van de „Bosman" door een hevige schok. Eerst dacht men dat de boot uit de koers was en aan de grond liep of in een ijsveld terecht was gekomen, doch toen men direct daarop weer een slag hoorde, vreesden velen het ergste. Gelukkig viel alles mee. Het schip was niet midscheeps ge raakt, doch eerst voor aan bak boordzijde en later met het ach terschip tegen de „Alge" geko men. De kapitein van de „Bosman' liet direct met volle kracht ach teruit varen, doch vanwege het weinige water dat er stond bleek het niet mogelijk langszij van het aangevaren schip te komen. Hoewel uit de over en weer ge voerde gesprekken viel af te lei den dat de „Alge" zware averij had opgelopen, o.a. was de stuur inrichting defect, maakte het schip geen water. De veerboot heeft toen de reis naar Staveren voortgezet waar het ook vanwege de mist moei lijk was de havenmonding te vin den. De Waterpolitie is met de „Sta veren 49", kapitein G. Mulder, afgevaren om hulp te bieden aan de „Alge". Tegen 12 uur is het de „Staveren 49" gelukt de „Alge" behouden de haven van Staveren binnen te brengen. De „Alge" was op weg van Lemmer naar Medem- blik. CARACAS: CARACAS, 20 Maart. Het debat over de Europese koloniën ui Amerika is Vrijdag gesloten, nadat de juridisoh-politieke com missie van de Pan-Amerikaanse conferentie te Caracas een resolu tie van de delegatie van Ecuador met twaalf stemmen tegen een stem (Verenigde Staten) heeft aanvaard. De conferentie besloot het rap port en de documenten, die ge noemde commissie over de kwes tie van de koloniale gebieden aan bood, aan de organisatie der Ver enigde Naties te doen toekomen. MOEDIGE SCHIPPER ONDERSCHEIDEN KATWIJK, 20 Maart. Op 1 Februari 1953 bevond de KW 140 „Voorwaarts" zich op 140 mijl ten Noorden van IJmuiden tenge volge van het zware stormweer in ernstige moeilijkheden. Op de radiografische oproep tot hulp snelde de KW 26 „Concordia" van de rederij H.A.G.O., onder schip per H. Groen, te hulp en wist het zinkende schip vast te maken, de bemanning moed in te spreken en na verloop van twee etmalen met levensgevaar en groot zeeman schap het gehavende schip bin nen te brengen. Deze verdienstelijke daad is aanleiding geweest dat aan schip per Groen de de Ruytermedaille in zilver werd toegekend. SANTIAGO, Chili, 20 Maart. Een muilezeldrijver heeft dicht bij de top van een berg van 5500 meter hoogte, 32 km ten Westen van Santiago, in een grot het lichaam van een Indiaans kind gevonden dat geheel in ijs zat ingesloten. Het was een meisje van naar schatting tien jaar, dat waarschijnlijk eeuwen geleden in de grot is omgekomen. Anthropo- logen schatten, dat het kind 500 jaren geleden geleefd heeft. Het lichaam was volkomen gaaf. Toen het de berg werd afgedragen, vloeide er bloed uit de oren. M E 'V'* -V- Een eerst thans voor publica tie vrijgegevep foto van de Israëlische bus, waarop door een bende Arabieren een over val werd gepleegd. Elf Israëli sche passagiers werden ver moord. TURKSE BEZWAREN TEGEN LIEFTINCK ANKARA, 21 Maart. De Turkse premier Adnan Menderes heeft verzet aangetekend tegen de bemoeiingen van de Wereldbank met Turkije en aan de president dezer bank verzocht haar verte genwoordiger in Turkije, prof. P. Lieftinck, de gewezen Nederland se minister van Financiën, terug te roepen. drijfsfoond, dat in café Wegter te Zuidhorn had plaats gevonden. Even voor de dorpskerk van Noordhorn, juist voor het ouder lijk huis van de heer Busscher, vloog de jeep uit de bocht naar links; de bumper raakte een boom, waardoor de jeep met een enorme klap tegen een andere boom werd geslingerd. De gevol gen waren verschrikkelijk. Alle inzittenden werden uit de jeep geslingerd. De hele houten carrosserie vloog her en der en de inzittenden bleven zwaar ge wond op de weg liggen. De luide klap en het gillen van de slachtoffers deed omwonen den ontwaken. Toen men bij de jeep kwam zag men de slacht offers her en der verspreid lig gen, zwaar kreunend en hevig bloedend. De vrouw van de chauffeur lag ongeveer drie me ter van de jeep vandaan. De voordeur van de carrosserie lag een 30 meter verder en de reser veband ongeveer 50 meter. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Dokter Kremer en dokter Geiteiberg verleenden de eerste hulp. De heer en mevr. Busscher waren vrijwel op slag dood, evenals mevr. Hekkema- Bloemhof. Het slachtoffer K. Post, waar van de toestand aanvankelijk gun stig leek, doordat hij slechts twee gebroken benen had, verklaarde dat ook hij dood zou gaan. Onder weg stierf het slachtoffer, toen hij in shocktoestand geraakte. De toestand van het echtpaar Brilstra was vannacht nog zeer zorgwekkend. Mevrouw Post en de heer Hekkema maakten het naar omstandigheden redelijk wel. In Noord- en Zuidhorn is de verslagenheid over het verschrik kelijke ongeval groot. Voetbal wedstrijden en een filmavond werden onmiddellijk afgelast. Het echtpaar Busscher had twee kinderen, het echtpaar Hekkema drie, terwijl mevr. Post een baby verwacht. FIJNE UITVINDING... DENVER, Colorado, 21 Maart. Volgens de „Rooky Mountains News", die zegt zijn inlichtingen te hebben van gen. maj. E. F. Bullens, voornaamste chemische officier van het Amerikaanse le ger, wordt in het Rocky Moun tains arsenaal, Colorado, een nieuw zenuwengas aangemaakt, waarvan een kleine druppel een man binnen een halve minuut kan doden. Dit is de jeep, waarmee het verschrikkelijke ongeval onder Noordhorn gebeurde. De hele bovenbouw van de jeep werd door de enorme klap van de stalen carrosserie geslagen. Het stuur is nauwelijks meer te herkennen, de wagen was ge huurd bij garage Oosterhuis te Noordhorn. Zware straf geëist tegen 18-jarige Tegen de 18-jarige bakkers knecht A. P. van M. te Klooster- zande is voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg een ge vangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest, een voor waardelijke ter beschikkingstel ling met een proeftijd van 3 jaar en opname in de psychiatrische afdeling van de St. Willibrordus- stichting te Heiloo gevorderd. Van M. werd ervan beschuldigd de 16-jarige Toosje D., met wie hij verkering had, een slag tegen het hoofd te hebben gegeven, waardoor zij in een put was ge vallen en verdronken. DRIEBERGEN, 20 Maart Opa Schram, die reeds twaalf keer de vierdaagse heeft uit gelopen en in de kringen van de wandelsport-liefhebbers een zeer bekende figuur is, zal Dinsdagmorgen om negen uur vertrekken voor een „mon- stertocht" van meer dan 3000 kilometer naar Rome en terug. Hij vertrekt van voor het ge meentehuis in Driebergen. Te elfder ure heeft hij nog een reisgenoot gekregen: de heer J. Wilmsen uit Ast (N.Br.), die met zijn 71 jaar de nu 67-jari ge opa Schram dus nog in leeftijd overtreft. Opa Schram wil het, om zijn reisgenoot wat te laten wen nen, nu de eerste dagen maar kalm aan doen en daarom Dinsdag 'beginnen met een „wandelingetje tot Wagenin- gen", zoals hij het noemt. In dit tempo voortwandelend zal het tweetal er vijf a zes dagen voor nodig hebben om Keulen te bereiken. Vandaar gaat de tooht langs de Rijn tot Bazel, waarna de wandelaars via Zwitserland Italië hopen te be reiken. Opa Schram heeft al een boekje klaargemaakt, dat hij op elke pleisterplaats af wil laten stempelen. Een omvang rijke bagage kan en zal hij niet meenemen: twee paar re serve-schoenen zullen in zijn ransel de voornaamste plaats innemen. De route is zeer nauwkeurig uitgestippeld, de papieren zijn in orde, maar verder heeft opa Schram niet veel speciale voorbereidingen getroffen. Wel heeft hij het roken er al een paar maanden geleden aan gegeven, zo ver telt hij ons, teneinde beter in conditie te komen. KARLSRUHE, 21 Mrt. Het Westduitse Opperste Ge rechtshof heeft beslist, dat buitenlanders van Duitse afkomst met uitzondering van Fransen en Luxembur gers het Duitse burgerrecht hebben verkregen door vrijwillig dienst te nemen bij de Waffen-SS in de tweede wereldoorlog Het arrest, gebaseerd op een decreet van Hitler van Mei 1943, is in December gewezen, doch pas vandaag gepubliceerd. Het arrest behelst de volgende passage: „Het toekennen van Duits burgerrecht heeft in dit ge val (dat is het geval van Willem Albertus Polak, de Nederlandse oorlogsmisdadiger die uit Breda ontsnapte) ten doel, buitenlanders te beschermen, die persoonlijk in die tijd aan de staat waardevolle diensten hebben bewezen". Het voegt daaraan toe, dat de Neder landse wet van 1 Juni 1949 even eens de naturalisatie mogelijk maakt van buitenlanders, die zich voor de staat verdienstelijk heb ben gemaakt. Het arrest is gewezen in ver band met het Nederlandse ver zoek tot uitlevering van Willem Albertus Polak, die verleden jaar na uit de gevangenis te Breda te zijn ontsnapt, naar West-Duits- land vluchtte, samen met zes medegevangenen. Het opperste gerechtshof advi seert de staatsrec'htbank in Celle, te onderzoeken of Polak van Duitse afkomst („Deutachstaem- mig") was. Als dit vaststaat, dan kan hij krachtens de constitutie van Bonn niet worden uitgele verd. Het hof wijst er op, dat de term „van Duitse afkomst" in een wet van 1935 gedefinieerd wordt als „afstammend van voorouders, die tot de Duitse volksstam be hoorden, ongeacht hun nationali teit".

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1954 | | pagina 1